Šajās brīvdienās Rīgas Zooloģiskajā dārzā un tā filiālē "Cīruļi" notiks tradicionālās Dzīvnieku dienas. Dzīvnieku dienās īpaši tiek gaidīti tie apmeklētāji, kuru vārdāvai uzvārdā ir kāda dzīvnieka nosaukums.
 
12. Dzīvnieku dienu čempionāta finālā nedēļas nogalē noskaidros, kurš dzīvnieka nosaukums vārdos vai uzvārdos ir populārākais. Bet Žirafu mājā abas brīvdienas darbosies izzinošā darbnīca "Cik dažādi gan esam", kur ikviens zoodārza apmeklētājs varēs piedalīties dažādās prāta spēlēs, iepazīt daudzveidīgus dzīvnieku "apģērbus", kā arī sarunās ar zoodārza speciālistiem izzināt dzīvo radību atjautīgos pielāgojumus cīņā par izdzīvošanu.
 
Iepriekšējo 11 gadu laikā zooloģisko dārzu un filiāli "Cīruļi" akcijas laikā ir apmeklējuši vairāk nekā 11 000 cilvēku, kuru vārdos vai uzvārdos ir atrodami dzīvnieku nosaukumi. Katru gadu bijusi sīva konkurence par čempiona titula godu - līderi bijuši gan Lāči, gan Brieži, gan Gulbji, Vilki un Zaķi.

Lai stiprinātu esošās un radītu jaunas putras ēšanas tradīcijas, no 5. līdz 11. oktobrim restorānos Latvijā notiks Putras nedēļa, kuras ietvaros ikviens varēs nogaršot interesantus un gardus putras ēdienus no graudaugiem.
 
Putras nedēļa restorānos notiks par godu Starptautiskajai Putras dienai, kas visā pasaulē tiek svinēta 10. oktobrī. Putras nedēļā ar dažādām šefpavāru speciāli izstrādātām graudaugu ēdieniem piedalās vairāki restorāni: Fazenda, Zoste, Neiburgs, Garāža, kafejnīcu tīkls “Cup&Cino” un citi.
 
Putras dienas un nedēļas mērķis ir radīt jaunas putras ēšanas tradīcijasun popularizēt putras kā mūsdienīgu ēdienu. Graudaugi ir viena no svarīgākajām produktu grupām, tāpēc ir svarīgi, lai iedzīvotāji Latvijā mainītu savus ikdienas paradumus un daudz biežāk ēstu graudaugu ēdienus, it īpaši veselīgās putras. Turklāt Latvijā putras ir nacionālais ēdiens, kas daudzus gadsimtus mūsu senčiem bija galvenais ēdiens uzturā.
 
Šogad oktobrī Putras diena un Putras mēnesis Latvijā tiek svinēts ardaudzām aktivitātēm, kas, galvenokārt, ir saistītas ar skolām. Piemēram, skolās notiks Putras programma, kuras ietvaros bērniem būs iespēja piedalīties Putras stundās un #PUTRINGS čempionātā, kas veltīts jaunu putru tradīciju veidošanai un putras sakāmvārdiem un parunām. 


Aizvien vairāk iedzīvotāju ikdienas gaitās dodas, pārvietojoties ar velosipēdu. Diemžēl tas nozīmē arī to, ka palielinās arī garnadžu iespēja tos nočiept. Tādēļ Valsts policija nākusi klajā ar vairākiem ieteikumiem, kā pasargāt savu braucamo.
 
Ja velosipēds iegādāts veikalā, svarīgi pārliecināties, ka  saņemts arī čeks un velosipēda pase, kas apliecina, ka esi velosipēda īpašnieks.
 
Savukārt, iegādājoties lietotu velosipēdu, pēc tā rāmja numura ir iespējams noskaidrot, vai šis velosipēds ir reģistrēts, nereģistrēts vai zagts. Tādēļ ir svarīgi savu velosipēdu reģistrēt CSDD velosipēdu reģistrā. Velosipēda zādzības gadījumā policija tā likumīgo īpašnieku meklēs pēc velosipēda rāmja numura.
 
Ikdienā nepieciešams arī kvalitatīvs velosipēda saslēgs – par drošākotiek uzskatīta U-veida slēdzena. Tā jāsaslēdz pēc iespējas zemāk pie rāmja un ar atslēgas caurumu uz zemi, lai zaglis to nemēģinātu atmūķēt.

Uzglabājot velosipēdu mājās, jāparliecinās, ka šīs telpas ir aizslēgtas ar drošām slēdzenēm. Nav ieteicams velosipēdu glabāt uz balkona, jo zaglis var kāroto mantu nolūkot un nozagt, pat neiekļūstot telpās.

Tikmēr, novietojot velosipēdu publiskā vietā, tai jābūt labi redzamai un gaišai. Vienmēr rūpīgi jānovērtē, vai objekts, pie kā velosipēds tiek pieslēgts, ir drošs pret salaušanu, deformāciju un pārvietošanu. Turklāt ir būtiski noņemt no velosipēda visus tā aksesuārus, kuri uzskatāmi par
vērtīgiem, jo tie var pievilināt zagli.
 
Protams, informē arī citus velodraugus par to, kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem. Piemēram, informācija par atrastajiem velosipēdiem pieejama Valsts policijas mājas lapā

Lai rūpētos par savas sirds veselību, medicīnas eksperti aicina iedzīvotājus vairāk ikdienas uzturā izmantot vietējos un sezonālos produktus.

Kardiologs Vilnis Dzērve-Tāluts skaidro, ka sirdij par labu nāks ēdiens, kas nav trekns, zivis ar vērtīgajām omega taukskābēm, mazāk treknu kūku ar lielu ogļhidrātu daudzumu, kā arī ikdienā jāsamazina sāls daudzums. "Sāli nekad nevajag bērt kotletēs, pirms tā nav pagaršota," uzsvēra kardiologs. Savukārt uzturā ir jāiekļauj arī olīveļļa.

Tāpat būtiska ir ēšanas kultūra - cik ātri ēst un kad ēst. Viņš uzsvēra, ka ir pareizi, ja dienā ir trīs līdz četras ēdienreizes, bet ir jāēd tad, kad organisms prasa, proti, cilvēkam, kas ceļas vēlu no rīta, nevar piespiest ēst agri no rīta. Tāpat ir jāatceras, ka ēdienu nevajag "rīt", bet gan lēni sakošļājot norīt. Tas ir tāpēc, ka kuņģis barību labāk pārstrādā, ja tā tiek uzņemta pakāpeniski, nevis lielā ātrumā.

Kardiologs aicina arī regulāri nosvērties un veikalā, izvēloties pārtikas produktus, rūpīgi pētīt to sastāvu un izvēlēties tādus produktus, kuros ir mazāk "E" vielu un transtaukskābju.

Daudzi iedzīvotāji savas dzīves laikā apjomīgus līdzekļus iegulda automašīnā vai pērk savam sunim to labāko pārtiku, bet tajā pašā laikā nepiedomā par to, ka ir jāiegulda arī savas sirds veselībā, pauda dietoloģe Laila Meija. Piemēram, ir tukšās kalorijas, rūpnieciski "samocīta" pārtika, savukārt bērniem liela kļūda ir brokastu trūkums.

Viņa skaidroja, ka ikdienā ir jācenšas pēc iespējas vairāk lietot vietējās izcelsmes produktu. Piemēram, dārzeņus var lietot visu gadu - sezonai aktuālos, kā arī saglabājot vasaras sezonas dārzeņus ziemai. "Neviens vitamīnu komplekss nevar aizstāt tūkstošiem vielu, kas ir augu valsts produktos," uzsvēra dietoloģe. Svarīgi arī ēst riekstus, rudzu maizi, miežus, linsēklas, kaņepes un netreknus piena produktus.

Turklāt jāatceras, ka veselīgu maltīti ir vieglāk pagatavot un tas nemaz nav tik dārgi, kā ierasts domāt.

Jau ziņots, ka šogad kampaņā "Mīli savu sirdi" uzmanība tiks vērsta uz veselīga uztura nozīmi sirds veselības saglabāšanā. Kampaņas aktivitātes notiks skolās, restorānos, lielveikalos un interneta vidē.

Latvijā gada nogalē tiks prezentēta jauna mobilā aplikācija, kas ar viedtālruņa starpniecību astmas pacientiem atgādinās par ikdienā nepieciešamo zāļu lietošanu.

Aplikācija darbosies vairākos līmeņos. Ikdienā tā regulāri atgādinās, kādos laikos jālieto astmas zāles.

Savukārt pacientiem, kas ar astmu saslimuši nesen, aplikācija piedāvās dažādu papildinformāciju, lai atvieglotu dzīvi ar slimību, piemēram, inhalatoru lietošanas iemaņas, astmas kontroles testu, informāciju par to, kur meklēt ārsta palīdzību, un tamlīdzīgi.

Topošā aplikācija plāno piedāvāt arī kādu novatorisku risinājumu, proti, pacienta astmas zāļu inhalatoru savienot ar ierīci, kas ļautu fiksēt tā izmantošanu un līdz ar to apkopot un analizēt konkrētā pacienta zāļu lietošanas paradumus.
Šādi ārsts varēs efektīvāk sekot astmas slimnieka veselības stāvoklim. Piemēram, ja pacients vairākas dienas nav lietojis ārstējošo inhalatoru, bet pēkšņi pastiprināti sācis lietot "glābējmedikamentu", ārsts, pamanot neregulāru zāļu lietojumu, pacientam vizītē vai telefoniski varēs atgādināt par nepieciešamību uzlabot zāļu lietošanu.

Bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK)  jeb čekas izpētes komisija aicina studentus pieteikties stipendijām, lai veidotu oriģinālu pētījumu par VDK darbību. Stipendijām var pieteikties visu Latvijas Universitātes  zinātņu nozaru bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studenti. 

Pagājušajā nedēļā izpētes komisija izsludināja konkursu uz septiņām €1200 apmēra stipendijām. Paredzēta arī viena veicināšanas stipendija €600 apmērā.

Pieteikties  VDK izpētes stipendijai ir var līdz 2.oktobra vakaram.
Šodien  sākas pieteikšanās izglītības programmai "Iespējamā misija", kuras ietvaros augstskolu pēdējā kursa studenti, absolventi un jaunie profesionāļi aicināti kļūt par skolotājiem.

Pieteikties "Iespējamai misijai" var aizpildot pieteikšanās anketu mājas lapā piesakies.iespejamamisija.lv

"Iespējamās misijas" dalībnieki divus gadus strādā par pilna laika skolotājiem un pasniedz savai izglītībai atbilstošus mācību priekšmetus kādā no Latvijas skolām. 
Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 līdz 2.oktobrim rīkos ikgadējo informatīvo akciju "Vardarbība nav mazs noslēpums . Runā par TO!".

Akcijas mērķis ir cīnīties pret seksuālo vardarbību un palīdzēt tās atpazīšanā, kā arī seku mazināšanā. Tās laikā ikviens var zvanīt pa tālruni 116111 un ziņot par seksuālas vardarbības gadījumiem pret bērniem, saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu, kā arī nepieciešamo informāciju.

VBTAI Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

Pirmo reizi šāda kampaņa notika 2013.gadā, kad speciālisti atbildēja uz 3098 zvaniem un sniedza 710 psiholoģiskās konsultācijas. Pagājušajā gadā seksuālās vardarbības tēmai uzticības tālruņa 116111 psihologi pievērsās divās akcijās – maijā un novembrī.

Profesionālu palīdzību un atbalstu pa uzticības tālruni 116111 var meklēt visu diennakti.
Rīgas dome informē, ka gaidāmas izmaiņas satiksmes organizācijā Jūrmalas gatvē.

Lai uzlabotu satiksmes plūsmu un nodrošinātu drošu braukšanu, no 28.septembra turpmāk būs liegts kreisais manevrs Jūrmalas gatvē uz Zolitūdes ielu darba dienās no plkst.7 līdz plkst.22.
Lai nokļūtu no Jūrmalas gatves uz Zolitūdes ielu, Satiksmes departamenta speciālisti aicina izmantot apbraucamo ceļu, nogriežoties pa labi uz Kurzemes prospektu un tuvākajā apgriešanās vietā apgriezties pretējā braukšanas virzienā, tālāk turpinot ceļu uz Zolitūdes ielu.

Tāpat veiktas izmaiņas Eksporta ielā. Turpmāk, lai nekavētu sabiedrisko transportu, uzstādīts liegums veikt kreiso pagriezienu uz Andrejostas ielu. Lai autovadītāji nokļūtu uz Andrejostas ielu, speciālisti iesaka veikt labo pagriezienu uz Rūpniecības ielu, tad veikt kreiso pagriezienu uz Hanzas ielu un kreiso pagriezienu uz Eksporta ielu.
EM lūgusi pašvaldībām apzināt un līdz šā gada 15.oktobrim sniegt informāciju par pašvaldības rīcībā esošām dzīvojamām telpām, kuras varētu tikt izmantotas izīrēšanai, sniedzot atbalstu mājokļa meklēšanā. 

Šobrīd no 119 pašvaldībām atbildi sniegušas 26 pašvaldības, no kurām 24 ir norādījušas, ka brīva dzīvojamā fonda to rīcībā nav. Apkopojot jau šobrīd iesniegto informāciju, EM secina, ka pieejami seši dzīvokļi Naukšēnu un Gulbenes novados. Šiem dzīvokļiem gan nepieciešams kosmētiskais remonts. Savukārt 113 dzīvojamās telpas Jēkabpils un Gulbenes novados bijušas sliktā tehniskā stāvoklī un šobrīd nav derīgas dzīvošanai.

Ministrija informē, ka pašvaldības, kuras norādījušas, ka viņu rīcībā nav brīvu telpu, bijušas - Ikšķiles novads, Tukuma novads, Daugavpils pilsēta, Nīcas novads, Cesvaines novads, Cēsu novads, Ventspils pilsēta, Ogres novads, Siguldas novads, Līvānu novads, Dobeles novads, Inčukalna novads, Ādažu novads, Ciblas novads, Iecavas novads, Jaunpils novads, Mazsalacas novads, Mālpils novads, Priekuļu novads, Vecpiebalgas novads, Viļakas novads, Viļānu novads, Babītes novads un Aizputes novads pašvaldības.

Vairums pašvaldību norādījušas, ka tām, pildot likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" paredzēto pienākumu, nav pietiekama dzīvojamā fonda, lai rastu dzīvokļa jautājuma risinājumu novada iedzīvotājiem, tādējādi nepastāv iespēja izīrēt pašvaldībai piederošo dzīvojamo platību bēgļiem un patvēruma meklētājiem.

Kvalitātes prasībām atbilstošie pašvaldību dzīvokļi ir jau izīrēti, taču atlikušais, šobrīd neizīrētais dzīvojamais fonds ir ļoti kritiskā stāvoklī, kas finansiālo iespēju robežās pakāpeniski tiek sakārtots, lai to izmantotu pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarēto pamatiedzīvotāju vajadzību apmierināšanai, paudušas pašvaldības.

Veikalu tīkls "Maxima" izsludina pieteikšanos "Latvijas lielākā ķirbja čempionātam", kurā piedalīties aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs, kura dārzā šosezon izaudzis ražena izmēra ķirbis.

Pieteikties čempionātam iespējams līdz 20.oktobrim.  "Latvijas lielākā ķirbja čempionāts" norisināsies desmito gadu pēc kārtas.

Šogad čempionāts notiks 27.oktobrī Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kur ikviens varēs noskaidrot, vai iepriekšējā gada rekords tiks pārspēts vai nē.

Pērn "Latvijas lielākā ķirbja" titulu ieguva 232 kilogramus smagais dārza milzenis no Dagdas novada, kuru izaudzēja Inna Kazlovska.

Lai piedalītos konkursā, dalībniekiem jānomēra sava ķirbja apkārtmērs gan horizontāli, gan vertikāli. Šie dati kopā ar ķirbja atrašanās vietu un savu tālruņa numuru jānorāda pieteikšanās anketa internetā

Par kvalificēšanos finālam katrs dalībnieks tiks informēts personīgi.
NATO mācību „Northern Coast” ietvaros Francijas sargkuģis „Commandant Blaison” no 25. līdz 28. septembrim uzturēsies Rīgas ostā. 

Šis Francijas Jūras spēku kuģis, kam ir pretgaisa un pretzemūdeņu cīņas spējas.

Kuģis piestās Rīgas pasažieru ostā un būs atvērts publikas apmeklējumiem 1 stundu garos laika posmos. Uz viena kuģa vienlaikus varēs atrasties 15 apmeklētāji:
  Sestdien, 26. septembrī no plkst. 9:00 līdz 10:00 un no plkst. 10:00 līdz 11:00
  Sestdien, 26. septembrī no plkst. 14:00 līdz plkst. 15:00 un no plkst. 15:00 līdz 16:00
  Svētdien, 27. septembrī no plkst. 9:00 līdz 10:00 un no plkst. 10:00 līdz 11:00
 Svētdien, 27. septembrī no plkst. 14:00 līdz plkst. 15:00 un no plkst. 15:00 līdz 16:00.

Pastiprinātas trauksmes sistēmas “Vigipirate” ietvaros uz kuģa tiks ielaistas tikai personas, kuras būs iepriekš pierakstījušās uz vizīti vēstniecībā un kuras būs iesniegušas sava personu apliecinoša dokumenta numuru, katrā laika posmā uzņemot 15 cilvēkus katrā kuģī.
Obligāta pieteikšanās pa e-pastu vai pa telefonu Francijas vēstniecībā Latvijā, kas koordinē pieteikšanās sarakstu sagatavošanu: webmestre.ambafrance-lv@diplomatie.gouv.fr , telefons 67036622.

 
Saistībā ar Miķeļdienas gadatirgu Rīgas centrā šodien un rīt   tiks ierobežota satiksme.

No piektdienas plkst.6 līdz svētdienas plkst.3 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Doma laukumā, Herdera laukumā, Jaunielas posmā no Doma laukuma līdz Krāmu ielai, Pils ielas posmā no Miesnieku ielas līdz Doma laukumam, Jēkaba ielas posmā no Doma laukuma līdz Mazajai Pils ielai, kā arī Tirgoņu ielas gājēju zonā, posmā no Šķūņu ielas līdz Tirgoņu ielas braucamajai daļai.

Savukārt sestdien no plkst.5 līdz plkst.21 šajās ielās tiks slēgta arī velorikšu, elektromobiļu un zirgu pajūgu satiksme.
Vairums aptauju rāda, ka liela daļa iedzīvotāju Eiropas Savienībā iebilst pret ģenētiski modificētu  augu audzēšanu. 

Kā stāsta Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete – tad liels pavērsiena punkts notika aprīlī, kad Eiropas Komisija bija spiesta piekrist tam, ka atļaut vai neatļaut, audzēt vai neaudzēt ĢMO ir katras valsts iekšējais lēmums.

“Protams, šis lēmums ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, tajā ziņā, ka valstij ir jāpamato – kāpēc tā atsakās savā teritorijā to vai citu augu audzēt.  Eiropā šobrīd audzē faktiski tikai ĢM kukurūzu un cietes kartupeļus,” skaidro Kalniete.

Šos produktus sastāda kopumā 1,5% no visa, kas tiek audzēts Eiropas savienībā. Taču cita lieta ir ar tirgošanos. Šeit gan ir lielāks produktu klāsts, kuros var būt ĢMO. Tā ir kukurūza, soja, rapsis un vēl virkne produktu, kas var būt arī sastāvdaļas citiem, jau gataviem produktiem, piemēram – rapšu eļļa. 

“Svarīgi ir, lai patērētāji zinātu to, kas uz etiķetes šobrīd obligāti ir noteikts, ka jābūt norādītam – vai produkts satur ĢMO. Tāpēc vērīgi jālasa produktu apraksts”, tā aicina eiroparlamentāriete.

Ģenētiski modificētus organismus iedzīvotāji, iespējams, var uzņemt, iegādājoties veikalā pārtikas produktus, kas satur šādus augus, vai arī ēdot gaļu vai piena produktus, ja dzīvnieki un putni ir baroti ar ĢMO. 

Šim jautājuma bija pievērsta uzmanība vairāku gadu garumā, jo no vienas puses bija lielražotāju spiediens, no otras dažādu organizāciju aktivitātes. Un nepietika balsu ne atļaut, ne aizliegt audzēt šādus augus, pie tam nebija arī pētījumu, kas uzskatāmi pierāda to kaitīgumu vai nekaitīgumu. Līdz beidzot aprīlī šis jautājums nonāca katras dalībvalsts pārziņā, skaidro Kalniete. 

Taču deputāte vērš uzmanību uz citu faktu: “Ir leģenda, ka pateicoties ĢMO, paēd puse planētas, kas savādāk nomirtu badā. Es tam nepiekrītu, jo šobrīd 50% no saražotās pārtikas netiek izmantota. Tā tiek dažādos veidos iznīcināta, piemēram, beidzas lietošanas termiņš, neizpērk pārtiku un cilvēki vispār šobrīd nevīžīgi izturas pret pārtiku. Tāpēc vajadzētu pievērst daudz lielāku uzmanību tam, kā mēs ēdam un kā apejamies ar to ko ražojam”. 

Latvija ir ceļā uz brīvu teritoriju no ĢMO, liela daļa pašvaldību ir noraidošas pret  šādu augu audzēšanu. 
Līdz šim liekākā daļa Latvijas pašvaldību ir bijušas noraidošas pret šādu augu audzēšanu un pirms pieciem gadiem noteica aizliegumus, kuru termiņš šogad beidzas.
Mīlētāko zīmolu tops tiek veidots kopš 2004.gada un kalpo kā svarīgs atskaites punkts patērētāju attieksmes, dzīvesstila un ieradumu atspoguļošanā, vakar notika apbalvošanas ceremonija.
Lai noskaidrotu mīlētākos zīmolus, šogad aplūkoti 590 zīmoli 52 kategorijās. 

Latvijas mīlētāko zīmolu saraksta pirmajā vietā ir zīmols "Google".
Otrs mīlētākais zīmols Latvijā ir "Inbox", bet trešais - "Swedbank". "Top10" ceturto vietu ieņem "Youtube", piekto - "Rimi", sestajā vietā ierindojas "Facebook", septītajā - "Lattelecom", astotajā vietā ir "Skype", devītajā vietā "Maxima", bet "Top10" noslēdz "Depo".
              
Par 2015.gada unikālāko zīmolu atzīts "Rīgas Melnais balzams", kvalitatīvākā zīmola statusā ir "Nike", savukārt kā izdevīgākais zīmols ir noteikts "Supernetto".

Žurnāla "Kapitāls" īpašā balva - "Straujāk augošākais zīmols" - tika piešķirta "Statoil", pētījumu aģentūras "GfK" speciālbalvu - "Zīmols ar potenciālu" - ieguva Latvijas Televīzijas 1.kanāls, bet "PHD Latvija" drosmīgākā zīmola statuss tika piešķirts "Amoralle".

Šogad tika apbalvoti arī ietekmīgākie zīmoli sociālajos medijos, pamatojoties uz zīmolu spēju iesaistīt auditoriju Latvijā populārākajos sociālajos tīklos. Par ietekmīgāko zīmolu sociālajos medijos tika atzīta Liepājas pilsēta. 
No 29. septembra līdz 9. oktobrim astoņās Latvijas pilsētās  varēs bez maksas pārbaudīt automašīnu drošības un elektroapgādes sistēmas.  

Pērn līdzīgā akcijā tika pārbaudīti gandrīz 600 automobiļi, vairāk nekā pusei atklājot dažāda līmeņa  nepilnības, par ko daudzi vadītāji pat nenojauta.

Akcijas laikā  tiks pārbaudītas auto elektroapgādes un drošības sistēmas, ko ikgadējās tehniskās apskates laikā parasti nav iespējams kontrolēt, taču to nevainojama darbība ir svarīga drošībai, īpaši palielinoties diennakts tumšo stundu skaitam rudenī un ziemā.

Automašīnu bezmaksas pārbaudes notiks:

29.09., plkst. 12.00 – Rīgā, K.Ulmaņa gatves Statoil
30.09., plkst. 11.00 – Jēkabpilī, Statoil
01.10., plkst. 11.00 – Preiļos, CSDD
02.10., plkst. 11.00 – Daugavpilī, CSDD
03.10., plkst. 11.00 – Rīgā, t/c Mols
05.10., plkst. 11.00 -  Valmierā, CSDD
06.10., plkst. 11.00 – Dobelē, CSDD
07.10., plkst. 11.00 – Kuldīgā, Statoil
08.10., plkst. 11.00 – Liepājā, CSDD
09.10., plkst. 12.00 – Rīgā, Mīlgrāvja Statoil
Baltijas autošosejas čempionāta sezonas nosēguma posms Biķernieku trasē! 27. septembrī Rīgā atkal pulcēsies Baltijas ātrākie braucēji un jaudīgākās automašīnas, lai sadalītu šī gada čempionu titulus!

Kopumā uz starta stāsies vairāk nekā 100 sportisti un 80 automašīnas.

Trasē redzēsim karstas cīņas gan par Baltijas, gan Lietuvas un Latvijas čempionu tituliem. Kopā ar Baltijas autošosejas čempionātu, sezonas pēdējās sacīkstes aizvadīs arī Baltijas 4 stundu izturības sacīkšu dalībnieki.

Programma:
Iesildīšanās braucieni:
09:00 – 09:15 Baltic Touring Cars + LNRT (Open class)
09:20 – 09:35 KUMHO Challenge
09:40 – 09:55 4H izturības čempionāta dalībnieki
10:00 – 10:15 Lietuvas nacionālā čempionāta dalībnieki (A2000, B2000, A3000, RWD)

Sacīkšu braucieni:
10:30 – 10:55 Baltic Touring Cars + LNRT (Open class) 1. brauciens
11:05 – 11:30 KUMHO Challenge 1. brauciens
12:15 – 16:15 4H Baltijas izturības čempionāts noslēdzošais posms
16:30 – 16:55 Lietuvas nacionālā čempionāta dalībnieki (A2000, B2000, A3000, RWD) 2. brauciens
17:05 – 17:30 Baltic Touring Cars + LNRT (Open class) 2. brauciens
17:40 – 18:05 KUMHO Challenge 2. brauciens

18:30 Apbalvošanas ceremonija

Te skati plašāku info.
 26.septembrī Latvijas Tautas Sporta asociācija, sadarbībā ar Ziemeļvidzemes atlētu savienību rīko Latvijas čempionāta atlētiskajā vingrošanā ceturto posmu Amatas novada Zaubes pamatskolā.  

Sacensību mērķis ir popularizēt veselīgu dzīvesveidu, veicināt estētisko un fizisko attīstību Latvijas iedzīvotāju vidū, iesaistīt jauniešus  atlētiskās vingrošanas nodarbībās, sporta aktivitātēs un sacensībās, veicināt Latvijas mazo lauku skolu aktivitātes. Sacensību programma paredz svara stieņa spiešanu guļus uz atkārtojumu skaitu, pievilkšanos kārienā, vēderpreses vingrinājumu, tāllēkšanu no vietas, 60 un 1000 metru skrējienus. Dalība sacensībās bezmaksas.

Dalībnieku reģistrēšana un svēršana no plkst. 11.00 līdz 12.00.
Sacensību sākums 13.00.Sīkāka informācija te.
Sociālais tīkls "Instagram" paziņojis, ka tā lietotāju skaits pārsniedzis 400 miljonus, tiem katru dienu publicējot vairāk nekā 80 miljonus attēlu.

Tādējādi "Instagram" lietotāju skaits palielinājies no 300 miljoniem šā gada sākumā un par gandrīz 100 miljoniem apsteidzis mikroblogu vietnes "Twitter" lietotāju skaitu.
Sociālā vietne "Facebook" 2012.gadā nopirka "Instagram" par aptuveni vienu miljardu ASV dolāru, kas eiro izteiksmē ir aptuveni 803 miljoni.

"Instagram" galvenais mērķis ir dalīties ar fotoattēliem, kurus var uzlabot, izmantojot dažādus attēlu filtrus. Sociālais medijs  norāda, ka vairāk nekā puse no pēdējiem  lietotājiem, kas pievienojušies sociālajam tīklam, dzīvo Eiropā vai Āzijā.
Arī mūsu radio tev profils ir atrodams Instagrammā – meklē to šeit

Gulbenes novada amatnieku biedrība sadarbībā ar Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centru organizē akciju „Raksti gulbenieša rakstu”. 

Akcijas organizatori piedāvā novada iedzīvotājiem un viesiem atstāt savu un savas ģimenes rokdarbus mustursegai: ar krāsainu dziju izstrādātus – adītus vai tamborētus – 12 x 12 cm lielus fragmentus, kurus paredzēts savienot vienā lielā Gulbenes novada mustursegā, tā atstājot savu rakstu novada vēsturē. 
Sodien  plkst.11.21 Zemes ziemeļu puslodē – tas nozīmē, ka arī Latvijā  beidzas astronomiskā vasara un iestājas rudens.

Šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu Saules gaismas un siltuma daudzumu. Diena un nakts visā pasaulē ir aptuveni vienāda garuma, tādēļ šo laiku mēdz dēvēt par vienādībām.

Vēl šodien  dienas garums Latvijā vēl par 11 minūtēm pārspēj nakts garumu.
Dienas un nakts ilgums vistuvākais būs 25.septembrī, bet tad gan - katru nākamo dienu saule spīd par četrām minūtēm un 46 sekundēm mazāk.
Līdz protams ap 21. decembri viss mainīsies, dienas kļūs par minūti vien garākas....

Bet atgriežoties pie rudens sākuma,  dažādas Eiropas tautas agrāk šajā laikā  atzīmēja  ražas svētkus .
Latvijas teritorijā gan rudens svinības  laika gaitā piesaistīti Miķeļa dienai - 29.septembrim. 
Nedēļas nogalē daudzviet tiks svinēti rudens atnākšanas svētki, tostarp arī  Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tie tiks atzīmēti šo svētdien,  kad no plkst.10 līdz 16 būs tirgus, ķirbju zupas duelis, labības kulšana ar kuļmašīnu, kā arī folkloras festivāls.

Latvijā kustība "Par dzīvību" sadarbībā ar citām organizācijām no šodienas līdz 1.novembrim organizē akciju "40 dienas dzīvībai". 
Šī ir starptautiskā akcija, kurai Latvija pievienosies otro gadu pēc kārtas.

Akcijas  mērķis ir lūgties par atvērtību dzīvībai tautā, stiprām un harmoniskām ģimenēm un katru jaunu dzīvību. Akcijas laikā būs ne tikai kopīgi lūgšanu brīži, bet arī sabiedrību informējošas tikšanās un lekcijas, kas palīdzēs dziļāk izprast dzīvības vērtību.
Akcijas starptautiskā devīze ir "Abortu beigu sākums", jo tās rīkotāju dziļākās ilgas ir, lai ikviens bērns pasaulē ienāktu gaidīts un tiktu mīlēts, lai vairs nebūtu vecāku, kuri nožēlo reiz veikto abortu, lai medicīnas personāls atbalstītu ģimenes bērna gaidīšanas laikā un atrunātu no nepārdomātiem soļiem. Akcija vienlaicīgi notiks vairākās pasaules valstīs.

Šodien plkst.16.40 notiks "Nedzimuša bērna krustaceļš" Rīgas Sv.Jēkaba katedrālē, bet vakarā interesenti ir aicināti uz "Iepazīšanās vakaru", kurā varēs izlozēt ārstu un kļūt par viņa "sargeņģeli", lūdzoties, lai viņš, sekojot savai sirdsapziņai, izvēlētos dzīvību.
25.septembra vakarā interesenti ir aicināti uz Svētās Terēzes no bērna Jēzus draudzi, kur sāksies lūgšanu un informatīva nedēļas nogale.

Akcijas laikā notiks trīs lūgšanu gājieni - 26.septembrī, 17.oktobrī, 31.oktobrī - uz Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu.
Tie ar misi plkst.8 sāksies Rīgas Svētā Alberta baznīcā, lūdzot svētību ārstiem, īpaši tiem, kuri ir atbildīgi par vēl nedzimušo bērnu piedzimšanu.
Saistībā ar ielas seguma atjaunošanu no šodienas  gaidāmi būtiski satiksmes ierobežojumi Rīgā, Krišjāņa Barona ielā.

No šodienas  līdz 23.oktobrim slēgs transportlīdzekļu, izņemot sabiedriskā transporta, satiksmi  Barona ielas posmā no Elizabetes ielas līdz Blaumaņa ielai.

No šodienas  līdz 5.oktobrim slēgs transportlīdzekļu, izņemot sabiedriskā transporta, satiksmi Krišjāņa Barona ielas posmā no Ērgļu ielas līdz Zemitāna ielai, kā arī posmā no Bruņinieku ielas līdz Ērgļu ielai.
Lai popularizētu vietējos bioloģiskos pārtikas produktus, kampaņas "BioLoģiski" rīkotāji aicina šodienu atzīmēt kā Bioloģiskās pārtikas dienu.

Vairākās Eiropas valstīs septembri kā bioloģiskās pārtikas mēnesi un 22. septembri kā Bioloģiskās pārtikas dienu atzīmē jau vairākus gadus. Tikmēr Latvijā šī būs pirmā reize, kad šajā dienā aicinās pievērst uzmanību bioloģiskās pārtikas un bioloģiskās lauksaimniecības nozīmīgumam.

Bioloģiskās pārtikas zīmols ir zaļa ekolapiņa. Eiropas Savienībā tas ir vienīgais marķējums, kas garantē, ka produkts ir audzēts saskaņā ar bioloģiskās lauksaimniecības principiem, un to ievērošana tiek regulāri kontrolēta. Patlaban to pazīst mazāk nekā puse iedzīvotāju, tāpēc septembrī iedzīvotāji aicināti meklēt ekolapiņu visās tirdzniecības vietās - tikai tā patērētājs var būt drošs, ka iegādāts īsts bioloģiskais produkts.

Savukārt Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis informēja, ka šogad bioloģiskie zemnieki izaudzējuši 12 450 tonnas rudzu, 28 000 tonnas auzu, 20 000 tonnas kartupeļu, 10 257 tonnas ābolu, kā arī daudzveidīgu šķirņu burkānus, bietes, ķirbjus, patisonus, sīpolus, ķiplokus, mārrutkus, plūmes, bumbierus, cidonijas, smilstērkšķus - kopumā aptuveni 100 dažādas kultūras. Vairāk nekā 1000 hektāros audzēti garšaugi un ārstniecības augi.

"Kampaņā aicinām iedzīvotājus, kuri vēl nelieto bioloģisko pārtiku, sākt ar to, ka ikdienā vienu produktu nomainīt uz bioloģiski sertificētu, un darīt to regulāri. "Tīras pārtikas lietošana ir ieguvums katram, turklāt bioloģiskā pārtika palīdz samazināt vides piesārņojumu, jo augsnē, gaisā un ūdeņos nenokļūst ķimikālijas," uzsver Norkārkls.

Latvijā patlaban jau ir aptuveni 3500 bioloģiski sertificētu saimniecību, kuras kopumā apsaimnieko ap 200 000 hektāru zemes.

Kā ziņots, izglītojošā kampaņa "BioLoģiski!" tika sākta pērn, ilgs divus gadus un ar dažādām aktivitātēm skaidro Latvijas iedzīvotājiem, kas ir bioloģiskā pārtika, kā to pazīt, kā notiek tās sertificēšana. Kampaņa palīdz patērētājiem atrast, kur iegādāties bioloģisko pārtiku, kā arī iepazīstinās ar audzētājiem un ražotājiem. Kampaņas mājaslapa ir plašs informatīvais resurss, kurā atrodama informācija par bioloģisko pārtiku, tās audzēšanu un ražošanu. Eiropas Parlaments kopā ar Eiropas Savienības Padomi, kurā Latvija nesen bija prezidējošā valsts, pieņem ES likumus, kas pēc tam ietekmē Latvijas likumus. Taču EP deputāti  var iniciēt likumus, kuri pēc viņu domām, būtu Eiropas pilsoņu interesēs.  

Lai noskaidrotu vēlētāju gaidas no Eiropas Parlamenta, jūlijā un augustā EP Informācijas birojs Latvijā īstenoja pētījumu, kura  gaitā izkristalizējušies vairāki tēmu bloki, par ko vēlētāji labprāt dalījās savās pārdomās, gaidās un arī šaubās. 
Pētijumā tika aplūkoti 3 aktuāli bloki – enerģētika, patērētāju tiesības un pilsoņi digitālā laikmetā. 

Aizvadītajā nedēļā, prezentējot šo pētījumu, tika pieaicināti arī EP deputāti – Krišjānis Kariņš, Andrejs Mamikins un Inese Vaidere, kuri komentēja pētījuma rezultātus. 

Kā pētījuma rezultātus komentē EP biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele, tad enerģētikas jomā 72% aptaujāto ir pārliecināti, ka Eiropai ir visas iespējas samazināt energoatkarību no Krievijas. Vienlaikus 20% ir pārliecināti, ka neatkarība energoresursu jomā rezultēsies ar cenu pieaugumu. 
“Ar enerģētikas jautājumiem Eiropas Parlamentā nodarbojas Krišjānis Kariņš, viņš komentēja, ka ja, piemēram, infrastruktūra ir pieejama dažādiem gāzes piegādātājiem, tad Lietuvas pieredze rāda, ka līdz ar šo energoneatkarību, cenas samazinās. Līdz ar to šīm bažām nav pamata.”

Runājot par patērētāju tiesībām, 90% respondentu atklāj, ka vēlētos, lai nākotnē uz visām patēriņa un pārtikas precēm tiktu norādīta izcelsmes valsts. 
“Cilvēki uzskata, ka Latvija pilsoņi tiek uzskatīti par  otrās šķiras cilvēkiem, jo uz šejieni tiek sūtītas zemākas kvalitātes preces. Bija daudz komentāru, ka marēķējumi nereti ir neskaidri un haotiski.”
Pausts satraukums arī par  pārtikas kvalitāti skolu ēdnīcās. Ar šiem un citiem jautājumiem strādā eiroparlamentāriete Inese Vaidere.

Pētījuma dati nodoti deputātiem zināšanai, un kā uzsver Marta Rībele, tad ar daudziem no jautājumiem, ko vēlētāji norādījuši kā svarīgus, par kuriem vēlētos arī atskaiti, ir jau tagad deputātu darba kārtībā.

Sīkāk par pētijumu Lasi Eiropas Parlamenta biroja Latvijā Facebook lapā. 

Šeit lasi, kā EP depitāti komentē vēlētāju gaidas
Valsts kanceleja, sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām, šogad, 9.oktobrī, visā Latvijā organizē Atvērto durvju dienu.

Šajā dienā valsts pārvaldes iestādes būs atvērtas ikvienam interesentam un piedāvās ekskursijas, izstāžu ekspozīcijas, konkursus, seminārus, prezentācijas un klātienes tikšanās ar amatpersonām un valsts pārvaldē strādājošajiem speciālistiem. 

Izmanto iespēju un iepazīsti valsts pārvaldi no cita skatpunkta! 

Seko informācijai šeit, saraksts ar iestādēm katru dienu tiek papildināts. 
Nedēļas garumā noritēs e- pakalpojumu popularizēšanas akcija "Dienas bez rindām", kurā jau otro reizi  valsts un pašvaldību iestādes visā Latvijā konsultēs iedzīvotājus un uzņēmējus par e-pakalpojumu lietošanu, parādot, kā tas darbojas praksē. 

Rīgas centrā pie Laimas pulksteņa līdz piektdienai darbosies e- telts, kur ikviens interesents varēs testēt e-pakalpojumus, kā arī pieteikties elektroniskajai identifikācijas kartei jeb eID kartei.

Akcijā piedalās vairāk nekā 80 iestādes vairāk nekā 400 vietās Latvijā, ar akcijas dalībnieku sarakstu var mājas lapā


Šonedēļ visā Eiropā un arī Latvijā notiek Veselības nedēļa. Veselības nedēļa tiks organizēta lai parādītu, ka ir daudzi vienkārši un visiem pieejami veidi, kā ikdienā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kas vērstas uz cilvēka veselības uzlabošanu.

Projektu jau ceturto gadu organizē Starptautiskā Sporta un kultūras asociācija  sadarbībā ar Eiropas valstu tautas sporta (sports visiem) nacionālajām organizācijām.
Latvijā Veselības nedēļu koordinē Latvijas Tautas sporta asociācija.

Veselības nedēļas ietvaros visā Latvijā notiks dažādi jau bijuši un jauni pasākumi, kuros aicināti piedalīties visi iedzīvotāji neatkarīgi no vecuma, dzimuma un sportiskās sagatavotības. Pasākumu organizatori nodrošina jebkādas fiziskās aktivitātes iedzīvotājiem visas nedēļas garumā, piemēram, skriešana, nūjošana, pārgājieni, riteņbraukšana, pievilkšanās, lēkšana ar lecamauklu u.c.

Šeit uzzini par vietām Latvijā, kur vari piedalīties dažādās aktivitātēs.

Konkursā "Draudzīgs velosipēdistam" apbalvojumus par ieguldījumu velokultūras veicināšanā un infrastruktūras attīstīšanā, publiskās vietās uzstādot kvalitatīvas velonovietnes un ieviešot citus riteņbraucējiem draudzīgus risinājumus.

Lai palīdzētu velobraucējiem izvērtēt, kur atstāt savu braucamo, uz drošajām velonovietnēm turpmāk tiks izvietotas kvalitātes zīmes. Visdrošākās novietnes tiks apzīmētas ar trīs augšup pavērstiem īkšķiem, bet mazāk drošas ar diviem un vienu īkšķi. Ekspertu žūrija visas pieteiktās novietnes novērtēja desmit kategorijās, piemēram, iespēja pieslēgt velosipēda rāmi un riteņus, statīva materiāla izturība un stabilitāte, novērošanas kameras un apsarga esamība, kā arī vērtēts tika tas, vai teritoriju var aizslēgt un virs tās ir jumts.

Piemēram, par konkursa laureātiem kļuva Carnikavas novada pašvaldība par Latvijā garāko velosipēdistu un gājēju tiltu, kas savieno abus Gaujas krastus, un velonovietnēm pie publiskām ēkām un daudzdzīvokļu namiem, kā arī Smiltenes novada pašvaldība un Tūrisma informācijas centrs par velomaršrutu izstrādāšanu un apvienotu gājēju un veloceliņu izveidošanu.

Alūksnes Tūrisma informācijas centrs tika godalgots par velosipēdistu un gājēju tilta izveidi, bet Strenču novada dome par trīs kilometrus gara veloceļa izbūvi un velobraucējiem piemērota tūrisma maršruta izstrādāšanu.

Limbažu Tūrisma informācijas centrs savukārt izveidojis veloceļus un četrus velomaršrutus, kā arī iekārtojis velonovietnes pie bibliotēkas ēkas un pamestu dzelzceļu pārveidojis par velo un gājēju ceļu.

Vidzemes Tūrisma asociācijas struktūrvienība "Saviļņojošā Vidzeme" apbalvota par velomaršrutu izstrādāšanu Saulkrastos un "laivosipēdošanas" maršrutu Salacgrīvā, kur pusi ceļa jāveic laivā un pusi ar velosipēdu. Asociācija arī izstrādājusi Latvijā pirmo karti, kurā atzīmēti labākie marķētie velomaršruti.

Konkursa "Draudzīgs velosipēdistam" mērķis ir popularizēt labās prakses piemērus un veicināt kvalitatīvu velonovietņu izvietošanu un velokultūras attīstību visā Latvijā.
Facebook Draugiem Twitter Instagram