Aizvadītajā diennaktī uz Latvijas autoceļiem aizturēti 11 autovadītāji,kuri pie stūres bija sēdušies alkohola reibumā, un divi, kuri transportlīdzekli vadīja, būdami lietojuši narkotiskās vielas, informē Valsts policijā. Savukārt šī gada pirmajos 6 mēnešos pieķerti 1550 dzērājšoferi. Lai arī Latvijā sodi par sēšanos pie stūres alkohola iespaidā ir vieni no bargākajiem Eiropā, tas aizvien nav būtiski samazinājis šo pārkāpumu skaitu, jo pērngad šādā pat laika nogrieznī bijusi līdzīga statistika. 
“Šobrīd sodu apmērs ir atkarīgs no konstatēto promiļu daudzuma autovadītājam. Faktiski, vadītājiem kuriem stāž ir vairāk nekā 2 gadi, naudas sods ir no 430 eur līdz 1400 eur. Attiecīgi autovadītāja apliecība var tikt atņemta no 2 līdz 4 gadiem. Šobrīd ir arī paredzēts administratīvais arests, kas ir no 5 līdz 10 diennaktīm,” radio TEV ziņām skaidro Valsts policijas satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Juris Jančevskis. 
Valsts policijā norāda - no 1.jūlija krietni bargāk sodīs tosautovadītājus, kas pie stūres sēdušies reibumā virs 1,5 promilēm. Tiem naudas sods varēs sasniegt pat 2000 eiro un tiesības tiktu atņemtas uz pieciem gadiem. Maksimālais sods būs arī tiem, kas brauks narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Bet pavisam drīz jau Līgo svētki, kad policija veic pastiprinātu ceļu satiksmes kontroli. Šogad tā plānota no 21.-25.jūnijam.
Valsts policijaspārstāvis Juris Jančevskis, atgādina, “Svinam droši, saprātīgi un arī izvērtējam situāciju, kad varam sēsties pie auto stūres un arī pēc svētku dienās ir jānovērtē pašam savs stāvoklis par to vai var vadīt transportlīdzekli vai tomēr jālūdz kādam citam radiniekam vai ģimenes loceklim, kurš to var darīt”.
Uz to, ka auto vadīšana dzērumā ir problēma Latvijā, norāda 60% aptaujātoiedzīvotāju, CSDD veiktajā pētījumā. To apliecina arī fakts, ka šogad jau fiksēti 242 negadījumi, kas izraisīti alkoholisko dzērienu ietekmē. 

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Būvniecībā šobrīd vērojams pieprasījums pēc darbiniekiem un dažāda līmeņaspeciālistiem, tāpēc lai atbalstītu nozares, kurās visvairāk pieejamas brīvās vakances, Nodarbinātības valsts aģentūra šovakar plkst.18 rīko tiešsaistes karjeras dienu, kur būvniecības uzņēmumi informēs par darba iespējām. 
“Šobrīd NVA ir aktuālas un reģistrētas vairāk nekā 2000 vakances būvniecībāun šajā nozarē ir sākusies karstā sezona, kad būvniecības darbus var darīt, līdz ar to pieprasīti ir visdažādākie speciālisti. Sākot no tāmētāja, būvdarbu
vadītāja, bruģētāja, beidzot ar ceļu būves strādniekiem, palīgstrādniekiem,” par aktuālo darba piedāvāju stāsta Nodarbinātības valsts aģentūras Pakalpojumu departamenta direktore Eva Lossane. Viņa vērš uzmanību, ka, “tas spektrs ir ļoti plašs un man liekas, ka priekš darba meklētājiem tā ir lieliska iespēja tādā īsā brīdī, tātad plkst.18 Facebook, aģentūras kontā “Nodarbinātība” varēs redzēt šīs prezentācijas. Katrs darba devējs pastāstīs par sevi un aktuālām vakancēm. Būs iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus čatā. Bet katru dienu ir iespējams iepazīties ar aktuālo vakanču piedāvājumu NVA CV un vakanču portālā, kur arī ir pietiekami liels darba piedāvājums, vismaz 7000 vakanču šobrīd. Tad šī tiešsaistes forma manuprāt ir ļoti brīnišķīga. Tādā it kā neitrālā formā un tajā pat laikā tādu tiešu kontaktu var iegūt, priekštatu par konkrēto uzņēmumu gan vakancēm.”

Šobrīd darba tirgū aktuāls ir arī sezonālais darbs, tāpēc ceturtdientiešsaistes karjeras diena tiks veltīta lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarei. Tiešsaistes karjeras dienas tiek rīkotas, lai veicinātu darbaspēka piesaisti nozarēm, kur šobrīd ir liels vakanču piedāvājums, kā arī, lai palīdzētu darba ņēmējiem, kuri ir zaudējuši darbu, pēc iespējas ātrāk to atrast.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Mēnesi vēlāk nekā citus gadus, bet tomēr - arī šovasar skolēniem ir iespējastrādāt algotu darbu, piesakoties NVA vasaras darbu programmā. 
“Skolēni var pieteikties vecumā no 15-20 gadiem ieskaitot un šiem skolēniemir jāiegūst izglītība vai nu vidējās vispārējās, speciālās vai profesionļās izglītības iestādē, skaidro Nodarbinātības valsts aģentūras Pakalpojumu departamenta Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika. Viņa uzsver, ka “pasākuma īstenošanas nosacījumi paredz, ka darba devējs ar skolēnu var jau pirms tam vienoties par to, ka viņi sadarbojas un konkrēts skolēns pie konkrēta darba devēja strādā. Tad šie soļi ir tādi, ka darba devējs savā pieteikumā norāda šī skolēna vārdu un uzvārdu vai arī skolēns reģistrējoties, aizpildot pieteikuma anketu var norādīt šo darba devēja nosaukumu, bet protams ir situācijas, ka ne visām vakancēm ir šāda iepriekšēja vienošanās, tad protams aģentūra iesaistās un secīgi bērniem piedāvā brīvās vakances, kurām darba devējs vēl nav atradis skolēnu.”
Kā aģentūrā novērots - katru gadu skolēnu interese strādāt pārsniedz darbapiedāvājumu skaitu un šis gads nav izņēmums. Šajā vasarā darba devēji skolēniem piedāvās ap 4 tūkstošiem darbavietu. NVA Pakalpojumu departamenta Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika skaidro, “darba devēji piesakās ļoti dažādi. Ir gan zemnieku saimniecības, gan pašvaldības, gan darba devēji lielākajās pilsētās un tie darbi ir tiešām dažādi, bet lielākoties vienkāršie darbi, kā palīgstrādnieks, pārdevēja palīgs, preču izvietotājs, noliktavas darbinieks.”  
Šovasar NVA skolēnu vasaras darba programma notiks 1.jūlija līdz 31.augustam.Bet skolēnu reģistrācija dalībai pasākumā ilgs līdz 17. augustam. Pieteikumu vasaras darbam varmeklēt https://jauniesi.nva.gov.lv.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Gaismas ceļš Latvijai - šāds nosaukums dots skrējienam apkārt Latvijai, kasilgs teju sešas dienas. Jau nākamnedēļ otrdien skrējiena starts tiks dots Krāslavā. 
Kā stāsta skrējiena koordinatore Inese Krūze, “16. jūnijā uzsāksies gaismasceļš, kurā tiks nesta gaismas lāpa apkārt visai Latvijai. Ir pieteikušies brīvprātīgie, kuri nodrošinās šīs gaismas lāpas ceļu. Tās būs divas komandas. Viena šo lāpu nesīs pa ziemeļu puses robežu un otra pa Dienvidu, lai 20.jūnijā satiktos Kolkā.”
Skrējiens notiks pa 1836 ceļu, kas 2018. gadā tika dāvāts Latvijai tāssimtgadē. Attālināti tam varēs sekot līdzi Stirnubuks un fonda “1836” Facebook kontos, kā arī būs iespēja pievienoties skrējienam, tādējādi kopā ar lāpu nesēju komandu izskriet kādu no Gaismas ceļa posmiem.
Turpina skrējiena koordinatore Inese Krūze: “Ja cilvēki redz, ka lāpa virzās cauri viņu ciematam pierobežā vai ja kādsgrib atbraukt un paskatīties, to mēs nevaram liegt un ļoti labprāt, katrs kurš veic šos 30 km, viņiem tas cilvēku atbalsts būs tikai enerģijas avots. Ja kāds izvēlas skriet līdzi, tad arī uz viņu attiecas 2 metru ievērošana no citiem. Mūsu mērķis ir stiprināt pierobežu. Izcelt un izgaismot šīs brīnišķīgās vietas, kas atrodas uz mūsu valsts sauszemes robežas. Pašvaldībās, kurās skriesim cauri,tiks iedegti simboliski ugunskuri. Šāds pats ugunskurs tiks iedegts Kolkas ragā un tas būs noslēdzošais ugunskurs, kas simboliski noslēgs šo gaismas apli apkārt Latvijai,” skrējiena norisi skaidro skrējiena koordinatore Inese Krūze.
Plānots, ka abas skrējēju grupas satiksies 20.jūnijā, Vasaras saulgriežupriekšvakarā. 

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Turpinoties tveicei, daudzviet Latgalē, kā arī vietām Vidzemē ūdenstemperatūra upēs un ezeros paaugstinājusies līdz +19..+21 grādam, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati. Arī Daugavā ūdens temperatūra vietām svārstās ap +20 grādiem. Arī gaisa temperatūra pēdējās dienās tā vien vilina veldzēties ūdenī. Taču vai ūdens kvalitāte izvēlētajā peldvietā ir laba? 
Kā skaidro Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis, “ES direktīva nosaka, ka ir jābūt vismaz 4 noņemtiem paraugiem peldsezonas laikā. Latvijā tiek paņemti 5 paraugi un tā kā pirmais paraugs ir jāpaņem īsi pirms peldsezonas sākuma 15.maijā, tad sanāk ka katru mēnesi līdz pat septembra sākumam, tiks paņemti kopumā 5 paraugi.” 
Pirmie paraugi ir atbilstoši kvalitātes standartam un nekādi peldēšanāsaizliegumi oficiālajās peldvietās nesekoja. Latvijā šobrīd darbojas 56 oficiālās peldvietas. No tām 7 atrodas Rīgā.  Speciālists norāda, ka arī neoficiālajās peldvietās tiek ņemti ūdensparaugi. 
Normunds Kadiķis stāsta, “bez šīm oficiālajām vietām ir vēl divreiz vairāktā saucamās neoficiālās peldvietas, kurās pašvaldība ir izrādījusi iniciatīvu un pie mums pasūta analīzes par saviem līdzekļiem, bet no Veselības inspekcijas saņem visu informāciju un izvērtē. Gan oficiālo, gan neoficiālo peldvietu ūdens rezultāti ir publicēti Veselības inspekcijas tīmekļa vietnē.”
To vai peldvietā ir mikrobioloģiskais piesārņojums, bez laboratorijastestiem nevar pateikt. Taču pirms doties peldēties, peldūdens kvalitāti var novērot vizuāli. Ja tam ir netipiska krāsa, peldoši atkritumi ūdenī vai ūdens ziedēšana, tad labāk tādā vietā nepeldēties.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
No šodienas stājušies spēkā vairāki valstī noteiktie ierobežojumuatvieglojumi un beigusies nule kā trīs mēnešus ilgusī ārkārtējā situācija valstī. Epidemiologi un ministrijas tomēr atkāroti uzsver, ka vīrusa izplatība vēl NAV beigusies. 
“Mēs pārbaudījām 4 nedēļas vismaz un pat ilgāk mēs novērojām, ka pirmieatvieglojumi, kas tika izdarīti iepriekš darbojās un mēs joprojām kontrolējam šo slimību. Tā nepieauga un tagad ir otrais solis - ārkārtējās situācijas atcelšana un vēl vairāki pasākumi ir mazināti, kuri nav atkarīgi no Pasaules veselības organizācijas, nav atkarīgi no ierēdņiem, nav atkarīgi no ministrijām, bet ir atkarīgi no mums pašiem. Vai mēs varam droši uzturēties sabiedrībā, neiet tur kur ir liels cilvēku skaits, nepulcēties, ja nevaram ievērot šos 2 metrus,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistsJurijs Perevoščikovs.
Tomēr, vismaz mūsu valstī, pēdējo divu nedēļu laikā ar vīrusu inficētopersonu skaits arvien samazinās. Kā skaidro SPKC speciālists JurijsPerevoščikovs, “14 dienu laikā mums ir vismazākais saslimušo gadījumuskaits. Tik mazu gadījumu skaitu mēs redzējām tikai epidēmijas sākumā. 36 saslimušie bija reģistrēti pēdējo 14 dienu laikā.”
Bet atceļot ārkārtējo situāciju ar šodienu noteikts, ka iekštelpās drīkstpulcēties līdz 100 cilvēkiem, bet ārā līdz 300 cilvēkiem, abos gadījumos ar savstarpējās distances ievērošanu.  Ēdināšanas vietās turpmāk pie galda iekštelpās varēs atrasties līdz četriemcilvēkiem, bet ārtelpās - līdz astoņiem cilvēkiem, turklāt apmeklētājiem pie viena galda nebūs jāievēro divu metru distance. No šodienas var rīkot tūrisma braucienus uz vīrusa mazāk skartajām valstīmgan caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu. Bet vietējā mērogā izmantojot sabiedrisko transportu joprojām jālieto mutes un deguna aizsegi. Vasaras nometnēs un sporta treniņos vienlaikus vienā grupā var atrastieslīdz 30 cilvēkiem. Ja par sportu - tad sacensību laikā sportisti un sporta darbinieki var neievērot divu metru distanci. Šis nosacījums ir attiecināms arī uz amatieru sportu.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Šorīt daļā galvaspilsētas uz aptuveni stundu, citās mājsaimniecībās patilgāk, apstājās elektrības padeve. Arī mūs, Radio TEV studijas darbu, no rīta elektrības zudums ietekmēja uz vairākām stundām paliekot klusumā, Rīgas ielās bija vērojams satiksmes haoss, nedarbojās luksofori, arī telekomunikāciju sakari tika traucēti. Kā vēlāk informēja uzņēmumā “Augstsprieguma tīkls” tehnoloģiskais traucējums izveidojās Jaunās Teikas apkaimē, kur bija plīsis augstsprieguma tīkla kabelis. 
Kā skaidro “Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Varis Boks,“Pulksten 9:34, tika konstatēts bojājums 330 kilovoltu kabelī. Šajā laikā, šis kabelis tiešām tika noslogots, jo mums ir tāds remonta režīms izveidojies Rīgā, ka praktiski TEC-2 ar visu savu jaudu ap 800 megavatiem un TEC-1 ar jaudu 60 megavatiem tika izdots uz Pārdaugavas pusi uz Imantu pa šo kabeli, jo otrs 330 savienojums, kas ir no TEC-2 uz Salaspili šobrīd ir remonta atslēgumā sakarā ar līnijas izbūvi un rekonstrukciju, līdz ar to šajā situācijā, bojājumu rezultātā kabelis atslēdzās un visu šo staciju jauda palika tikai uz 110 kilovoltu tīkla, kas savukārt tika pārslogots un faktiski atslēdzās tāds 110 kilovoltu tīkls pa Limbažiem, pa Siguldu, Ogri. Šobrīd sākotnējās aizdomās ir, ka šajā izolācijas materiālā varētu būt bijis kāds defekts un jaudas, kas iet pa šādu kabeli ir ļoti milzīgas un tādu bojājumu gadījumā tas ir reāls sprādziens ar kabeļa fāzes bojājumu. Tā kā šajā gadījumā visdrīzāk tas ir rezultāts vai nu mitrajiem apstākļiem, kas pēdējo lietavu laikā ir radušies vai arī zibens spēriena rezultātā varētu rasties kaut kur izolācijas bojājumi, bet to mēs varēsim pateikt tikai tad kad eksperti būs apskatījuši un izvērtējuši šo bojājumu raksturu, kas īsti ir cēlonis tam visam.”
“Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Varis Boks, stāsta, ka no šīskrīzes situācijas varam arī gūt mācību - kā organizēt krīžu komunikāciju ar sabiedrību, jo kā no rīta varēja novērot, tad uz to brīdi nedarbojās nedz “Sadales tīkls” mājas lapa, nedz krīžu vadības tālrunis.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Macibaspieaugusajiem.lv- tā sauc interneta vietni, kurā var pieteikties pieaugušo izglītības programmai, profesionālās kvalifikācijas celšanai. Iepriekšējā mācību kārta, kas tika izsludināta pagājušā gadā, tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits - 14 tūkstoši personu, kas vēlējās papildināt savas profesionālās iemaņas. Tāpēc nevarētu apgalvot, ka Latvijas iedzīvotāji pieaugušo izglītības apmācības neizmanto.
Kā stāsta Valstsizglītības attīstības aģentūras Pieaugušo izglītības pārvaldības nodaļas vadītāja - departamenta direktora vietniece Kristīne Balandiņa, “Projektā iepriekšējās četrās kārtās mums ir iesaistījušies jau vairāk nekā 26 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, no kuriem vairāk nekā 22 tūkstoši jau mācības ir pabeiguši. Attālinātai mācību kārtai ir pieteiktas 11 nozares. Ir bijušas dažādas nozares. Piemēram, būvniecība. Katrā kārtā mums ir bijusi elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozare, kokrūpniecības nozare, enerģētikas, metālapstrādes, mašīnbūves un mašīnzinību nozare. Katrā ziņā ar nozaru sarakstu var iepazīties Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā macibaspieaugusajiem.lv un tur var atrast nozares, kurās tiek gaidīts mācību piedāvājums no izglītības iestādēm, piektajai mācību kārtai.”
Pagaidām gan notiekpiedāvāto mācību programmu atlase un jau tuvākajā laikā tiks publicēts saraksts ar nozarēm, kurās pieaugušajiem būs iespēja pilnveidot profesionālās iemaņas. Projekta laikā mācībuiespējas vienu reizi var izmantot ikviens strādājošais vai pašnodarbinātais vecumā no 25 gadiem, tostarp jaunie vecāki, kuri atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, kā arī strādājoši pensionāri. Valsts izglītības attīstības aģentūrā informē, ka turpmāk plānots, ka šo iespēju viena persona varēs izmantot atkārtoti.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Ministrukabinetam vakar diskutējot par noteikto ierobežojumu mīkstinšanu pēc ārkārtējās situācijas beigām, kas paredzēta 9.jūnijā, panākta vienošanās, ka no 10.jūnija iekštelpās varēs pulcēties līdz 100 cilvēkiem, bet ārtelpās līdz 300 cilvēkiem. Tiesa gan distancēšanās ievērošana vismaz 2 metri no citiem arī turpmāk būs jāievēro, tāpat kā visas higiēnas prasības. ...Bet ja vīrusa izplatīb  nepasliktināsies, jau nākammēness jūlijā, plānots atļaut cilvēku pulcēšanos līdz 1000 personām ārtelpās, bet iekštelpās saglabāsies 100 cilvēku limits, tomēr ar izņēmumu - telpās ar platību virs tūkstoš kvadrātmetriem cilvēku limits būs 500. 
Veselības ministre Ilze Viņķele, skaidro “mums ir jāapzinās, kašie piesardzīgie pulcēšanās brīvības paplašinājumi ir obligāti9 kombinējami ar atbildīgu rīcību, gan ar roku dezinfekciju, gan arī ar distances ievērošanu unprotams tie cilvēki, kas ir atbildīgi, kas jūtas arī motivēti, noteikti ir aicināti valkāt sejas un mutes aizsargus pasākumos, pat ja tas nav obligāti. Savukārt obligāti vēl jūnijā mēs pilnīgi noteikti saglabājam mutes aizklāšanu sabiedriskajā transportā.”
Ministra pauda, ka pie zemas vīrusa izplatības, nākamais solisaugustā būtu 250 cilvēku pulcēšanos iekštelpās, saglabājot visus iepriekšminētos nosacījumus, kas attiecas uz pulcēšanos ārtelpās. Tikmēr līdz 9.jūnijam drīkst pulcēties līdz 25 cilvēkiem, izņemot atsevišķus gadījumus sporta, izglītības un kultūras jomās.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Pandēmijasradītā krīze skārusi arī dzīvnieku patversmi “Labās mājas” - ārkārtējās situācijas laikā ziedojumu apmērs samazinājies par 40%. Lai piesaistītu līdzekļus, patversme maijā sāka akciju ar mērķi parādīt, cik daudz naudas nepieciešams patversmes uzturēšanai vienam mēnesim un kā notiek naudas izlietojums. 
Kā stāsta dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa,“mūsu patversmei, tāds kāds ir mūsu modelis, un par to vienmēr baidās teikt, cilvēkiem laikam nav interesanti ziedot darba algām. Bet mēs gribam maksāt algas, maksāt nodokļus, par elektrību. Tās ir saimnieciskās izmaksas. Tāpēc mēs esam izveidojuši infografiku, lai redz, ka procentuāli, tie pamatizdevumi nav tās segas un kārumi un kaķēnu rotaļlietas, par ko mēs protams ļoti priecājamies.
Bet mūsu patversmē vislielākā sadaļa, kur aiziet līdzekļi, tās ir algas.”

Dzīvnieku patversmē “Labās mājas” skaidro - patversmē strādā 7darbinieki un lai “Labās mājās” spētu pilnībā nodrošināt darbību, ieskaitot algas, saimnieciskās izmaksas, dzīvnieku barība - katru mēnesi ir nepieciešami vismaz 12 000 eiro. 
“Lai cilvēks saņemtu 500eur uz rokas, mēs zinām, ka mums ir jāšķiras no 900eur, nomaksājot nodokļus. Parēķinām, ka tā tomēr realitāte cik tad mums īsti mēnesī vajag,” norāda dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa.
Dzīvnieku patversmē “Labās mājas” nonāk noklīduši un bez saimnieka atstāti dzīvnieki no visas Latvijas. “Labās mājas” spēj uzņemt 50-60 suņiem un tikpat kaķu, taču pandēmijas laikā jauni dzīvnieki netiek pieņemti un šobrīd tur uzturas 45 kaķi un 25 suņi. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, patversme šobrīd neuzņem viesus, taču pēc 9.jūnija, atceļot ārkārtējo situāciju valstī, pastaigas ar suņiem atkal tiks atjaunotas.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.11:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Atgriežoties no valstīm ar salīdzinoši zemu vīrusa Covid19 saslimstībasrādītāju, ne lielāku par 15 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, pašizolācija nebūs jāievēro. Šo valstu sarakstu, ar saslimstības rādītājiem, katru piektdienu atjaunos Slimību profilakses un kontroles centrs savā mājaslapā. Šobrīd pozitīvajā sarakstā starp 24 valstīm, atrodas arī Itālija, kura pandēmijas sākumā no Eiropas valstīm cieta vissmagāk. Taču negatīvajā sarakstā pagaidām iekļautas 7 valstis, kur saslimstība ar vīrusu pārsniedz 15
gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. 
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, stāsta, ka, “Pašizolācija Latvijā vaiBaltijas telpā būs jāievēro tikai tiem ceļotājiem, kuri pēdējās divās nedēļās ir bijuši Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Portugālē, Beļģijā, Maltā, Īrijā vai Spānijā. Domājas, ka saslimstība visā Eiropā pakāpeniski mazinās un ir gaidāms, ka šo valstu skaits no kurām atgriežoties nebūs jāievēro 2 nedēļu pašizolācija arvien samazināsies. Mūsu ekonomikai tā ir ļoti laba ziņa.”
Lai arī dota zaļā gaisma cilvēku starpvalstu migrācijai, SPKC Latvijasiedzīvotājiem nerekomendē doties ceļojumā. Bet ja ceļot nepieciešams veicot darba pienākumus, ir rūpīgi jāievēro distancēšanās vismaz 2m no citiem un pēc iespējas bieži jāmazgā rokas. Savukārt sarakstu, kurā pieejama informācija par Eiropas valstu saslimstības rādītājiem pieejama interneta vietnē arkartassituacija.gov.lv.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Ierasts, kabērnu nometņu organizatori darbu pie vasaras aktivitāšu plānošanas sāk martā un aprīlī, bet vīrusa infekcijas ieviesto pārmaiņu dēļ "karstākais" plānošanas laiks būs tikai tagad. Valsts izglītības satura centra Neformālās izglītības departamentavadītāja Agra Bērziņa, informējot par aktualitātēm nometņu darbībā, aicināja vecākus, pedagogus un bērnus izvērtēt dalību nometnēs un ievērot visus epidemioloģiskos norādījumus. 
“Attiecībā uz nometnēm es gribu norādīt, ka ir nepieciešamaģimenes ārsta izziņa. Gan dienas, gan diennakts nometnēm. Tajā skaitā sporta, jaunsargu, mazpulku un citām nometnēm. Izziņa ir jāizņem ne ātrāk kā 7 dienas pirms nometnes darbības sākumā un tajā ir jābūt apliecinātam, ka bērnam nav infekcijas slimību pazīmju un, ka nav bijis kontaktā ar Covid-19 slimnieku vai to kontaktpersonām,” akcentē Bērziņa.
Visas nometnes ir jāreģistrē interneta vietnē nometnes.gov.lv.Savukārt pirms doties uz nometni, vecāki aicināti pārliecināties vai nometne ir reģistrēta un iepazīties ar vadlīnijām piesardzības pasākumiem nometnē.  Tās paredz - ja nometnē piedalās, piemēram, 50 bērni, tad viņi ir jāsadala
divās grupās - katrā pa 25 - un jānošķir. Ikdienas aktivitātes šīm grupām nedrīkst krustoties, tostarp, arī ēdināšana nevar būt kopīga. Kā stāsta Valsts izglītības satura centra Neformālās izglītībasdepartamenta vadītāja Agra Bērziņa,
“Gribu akcentēt visus distancēšanās un pulcēšanās ierobežojumus, kā arī personīgās higiēnas ievērošanu, telpu, priekšmetu un materiālu tīrīšanu, dezinfekciju. Pēc iespējas mazāk uzturēties telpās un noteikti neapmeklēt nodarbības, ja ir kaut vismazākās veselības problēmas - temperatūra, sāpes kaklā, iesnas, klepus. Šeit es akcentēju gan vecāku, gan pieaugušo, gan pedagogu, gan pašu bērnu un jauniešu personīgo atbildību, rūpējoties vienam par otru.”
Vadlīnijas piesardzības pasākumiem nometņu darbībai pieejamas ganValsts izglītības satura centra mājaslapā, gan interneta vietnē - www.nometnes.gov.lv.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.8:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vērš vecāku uzmanību, kasākoties skolēnu vasaras brīvlaikam pieaug bērnu un jauniešu traumatisms. Tāpēc jau laikus būtu nepieciešams vecākiem ar bērniem pārrunāt drošības jautājumus. Neatliekamās medicīniskās palīdzības Dienesta pārstāve Ilze Bukša stāsta, “Tāslielākās nelaimes vai negadījumi ko mēs redzam pēc savas statistikas, ir tas, ka vasarā īpaši pieaug dažādi transporta negadījumi, kuros iesaistīti bērni. Bērni iebrauc krustojumos, nepārliecinoties par satiksmes drošību, ar velosipēdu vai skaitļojot. Nelieto aizsargķiveres braucot ar velosipēdu. Tātad dažādu kritienu rezultātā gūst nopietnas traumas. Tas ko vēl redzam. Mazi bērni, pirmo klašu skolēni arī mājās apliek vieni, sāk saimniekot un rīkojoties ar traukiem un karstiem šķidrumiem, sildot ēdienus, bieži vien uzgāž sev virsū šos karstos traukus virsū un gūst apdegumus. Vēl vasarā pieaug suņu kodumu skaits bērniem. Arī daudz lūzumu tiek gūts vasarā, bērniem lēkājot pa batutiem, bez aizsardzības tīkliem. Tas ko mēs no savas puses redzam un gribam īpaši vērst uzmanību, par ūdeņiem runājot, ja par maziem bērniem runājām 4-5 gadus veciem, tad visbiežāk šie mazie bērni slīkst tieši piemājas dīķos. Tas ir tas mirklis, kad vecāki uz brīdi novēršas, lai ieietu mājās pēc kaut kā. Tā nelaime
notiek īsā mirklī. savukārt lielāki pusaudži, jaunieši, tā ir lēkšana ūdenī uz galvas uz kājām. Mediķi ir pilnīgi kategoriski pret šādu laika pavadīšanu ūdenī, jo tās sekas ir ļoti traģiskas.”

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādēm vasarās ir pat par200-300 izsaukumu vairāk nekā citās sezonās, saistībā ar bērnu traumatismu, kas veido vidēji 24 izsaukumus dienā.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.


No šodienas sabiedrībai ir pieejama bezmaksas lietotne "ApturiCovid". Epidemiologi jau iepriekš norādījuši, ka tā ir nozīmīga infekcijas izplatības ķēdes pārraušanai, jo ļaus ātrāk uzzināt, vai ir notikusi saskarsme ar Covid-19 slimu personu, varēs ātrāk uz šo gadījumu reaģēt, doties
pašizolācijā vai vērsties pēc palīdzības pie mediķiem, ja tas nepieciešams. Vajadzību pēc šādas aplikācijas komentē arī premjerministrs Krišjānis Kariņš.
“Es uzskatu, ka šis ir viens no ļoti svarīgajiem rīkiem, varētu teikt, kapaņemot šo aplikāciju sev līdzi, es sevi vairāk nodrošinu pret to, ka šī slimība varētu izplatīties. Es domāju, ka tas ir ļoti svarīgi, ka mēs visi viņu izmantojam, tā ir bezmaksas aplikācijas. Izmantojot to, mēs kā sabiedrība, būsim faktiski daudz, daudz drošāka.”
Lietotne "Apturi Covid" neievāks GPS datus un neizsekoslietotājus. Viedtālruņi, kuros tā būs uzstādīta, apmainīsies ar "Bluetooth" signāliem, un gadījumā ja viena tālruņa lietotājs saslims, otrs par to tiks brīdināts. Skaidro viens no lietotnes izstrādātājiem, kompānijas "MakIT" valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile.
“Kas notiks brīdī, kad jūsu ierīce pārbaudīs un sapratīs, ka jūs esat bijiskontaktā [ar Covid - 19 pacientu]? Jums atnāks paziņojums un jūs galvenajā ekrānā arī redzēsiet - “Mieru tikai mieru”. Šajā gadījumā jums tiks sniegtas rekomendācijas, kā jums rīkoties un, ja jūs būsiet norādījis tālruņa numuru, ko mēs silti rekomendējam, jums tuvākajā laikā piezvanīs SPKC speciālists.”
Latvijā radītā lietotne"Apturi Covid" atbilst Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām, turklāt tā neizmanto atrašanās vietas datus. Lietotnē uzkrātie dati no ierīces tiek izdzēsti 14 dienu laikā, bet statistiskie modeļi liecina - ja 15-20% iedzīvotāju izmantos šo lietotni, tad tā spēs sniegt būtisku labumu, ātrāk atklājot inficēšanās avotu.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.14:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.

Ja aizvadītajā gadā Valsts asinsdonoru centrs ziņoja par asinsdonoru unasins ziedošanas reižu skaita pieaugumu, tad šobrīd ārkārtējās situācijas laikā, to skaits ir krietni krities, tāpēc Asinsdonoru centrs aicina visu asins grupu donoru palīdzību. Daudzu uzņēmumu darbinieki joprojām strādā attālināti, izbraukumi uz uzņēmumiem nenotiek, līdz ar to arī nepieciešamo asins krājumu apjoms netiek nodrošināts pienācīgā apjomā, skaidro Valsts asinsdonoru centra pārstāve Ilze Bergmane.
“Izbraukumi ir kļuvuši vairāk šobrīd, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi.Protams, šobrīd mēs nedodamies uz uzņēmumiem, bet visi donori ir aicināti paskatīties mūsu mājaslapā [donors.lv], pie izbraukumiem, tur var redzēt, kur mēs katru dienu būsim un, kur var ziedot. Izbraukumu skaits pa reģioniem šobrīd ir diezgan labs. Tagad atsākoties slimnīcu darbam, jāteic, ka asins krājums ir nokrities un šobrīd mums tiešām ir ļoti nepieciešami donori. Tiešām visu asinsgrupu donori ir ļoti gaidīti.”
Ziedot asinis ir aicināti tikai tie cilvēki, kuri ir pilnīgi pārliecinātipar savu veselības stāvokli, pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārpus Latvijas teritorijas un nav bijuši saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar COVID-19, kā arī personai nav novērotas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes. Asins nodošanas punktos tiek mērīta arī temperatūra. Pirms ierašanās kādā no ziedošanas vietām, Centrs lūdz iepazīties ar aktuālo informāciju donoriem mājaslapā www.donors.lv.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Par vienu no iespējamajiem bišu straujās izzušanas iemesliem tiek uzskatīti pesticīdi - par to ziņojušas Vides organizācijas daudzās pasaules valstīs Eiropā, Ziemeļamerikā, Āfrikā un Āzijā.  Latvijas dabas fonda padomes priekšsēdētājs, bioloģiskaislauksaimnieks un biškopis Andrejs Briedis radio TEV skaidro, ka lauku miglošana ar pesticīdiem atstāj ietekmi uz visām dzīvām radībām, taču vissmagāk to ietekmi izjūt vientuļās bites un citi savvaļas apputeksnētāji. Turpina Andrejs Briedis.
“Gadījumā ar vientuļajām bitēm, tur nav variantu, ka bojā aiziet30% no visa organisma vai 50%. Tāpat kā cilvēkam - nogriežot viņam daļu ķermeņa, nu viņš arī neizdzīvos. Tas pats ir arī ar vientuļajām bitēm. Tad tur tas kaitējums irl ielāks. Bet tas ko mēs redzam citviet Eiropā ir tas, ka vientuļās bites, tostarp arī kamenes, redzams, ka tur ir problēmas. Un ir novērojama gan sugu daudzveidības, gan īpatņu sugu lejupslīde.”
Lai mazinātu ķīmisko vielu nonākšanu laukos, Vides organizācijasaicina parakstīt petīciju bišu glābšanai, pieprasot Eiropas Savienībā pakāpeniski samazināt sintētisko pesticīdu lietošanu. Stāsta biškopis Andrejs Briedis.
“Attiecībā uz parakstu skaitu, mums visā Eiropas Savienībā irnepieciešams savākt vismaz miljons parakstu. Tostarp 7 no dalībvalstīm, ir jāsasniedz tā saucamais minimālais skaits, lai šī dalībvalsts kvalificētos kā atbalstītājvalsts. Latvijas gadījumā tas parakstu skaits nav sevišķi liels. Tie ir 6 tūkstoši parakstu un uz šo brīdi gan Eiropā kopumā, gan Latvijā mēs esam savākuši nedaudz vairāk kā trešo daļu no nepieciešamajām balsīm.”
Ja līdz septembrim tiks savākts viens miljons parakstu un 7valstis būs kvalificējušās kā atbalstītājvalstis,  Eiropas Komisijai un Parlamentam kampaņas prasības būs jāņem vērā un jāmaina likumdošana, samazinot sintētisko pesticīdu lietošanu industriālajā lauksaimniecībā.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.15:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
"Agresīva braukšana atstāj rētas" - ar šādu nosaukumu VP šodien atklāja kampaņu, lai gados jaunos autovadītājus, mudinātu izvērtēt drošības riskus uz koplietošanas auotoceļiem. Valsts policijas, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis, norādīja, ka agresīvai braukšanai var likt vienādības zīmi ar pārgalvību. Viņš vērsa uzmanību, ka netrafaretas policijas automašīnas ir viens no veidiem kā cīnīties ar rupjiem satiksmes noteikumu pārkāpējiem.
“Šajā virzienā policija aktīvi strādā un turpinās strādāt. Mēsesam panākuši, ka policijas ekipējumā ir vairāk nekā 50 netraferētās policijas automašīnas, kas tieši domāts šim mērķim, lai cīnītos ar tiem satiksmes dalībniekiem, kuri klaji ignorē satiksmes noteikumu prasības un kuru braukšanas stils ikdienā ir agresīvs.”
Tikmēr CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs Juris Teterisvērš uzmanību iedzīvotāju noskaņojumam, attiecībā pret agresīvajiem braucējiem. Pērn veiktā pētījumā secināts, ka 92% autovadītāju agresīvu braukšanu uzskata par problēmu ceļu satiksmē. Turpina Juris Teteris. 
“Katram trešajam autovadītājam ir kāds draugs vai paziņa, kas ircietis negadījumā, kas saistīts ar agresīvo braukšanu un guvis rētas agresīvās braukšanas rezultātā. Šie ir negadījumi, šīs rētas, ir tiešas sekas agresīvai braukšanai. Kas ir netiešās sekas? Tā tomēr ir satiksmes vide un atmosfēra, kāda rodas ceļu satiksmē, šīs agresīvās braukšanas rezultātā. Bieži vien mums ceļu satiksme ir nervoza, saraustīta, cilvēki jūtas diskomfortā un būtībā tiek indēta satiksmes atmosfēra ar agresīvu braukšanu.”
Kampaņas laikā vairākās vietās būs redzamas vides reklāmas, kā arī ir sagatavots video materiāls.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Ir sākusies maija pēdējā nedēļa, bet līdz vasaras saulgriežiem vēl nepilns mēnesis. Taču jau tagad Latvijā ir sācies divu mēnešu periods ar gada augstāko ultravioleto radiāciju. Tas nozīmē, ka ultravioletā starojuma intensitāte šajās dienās virs Latvijas ir nedaudz lielāka nekā citos gados. Lai nepakļautu sevi riskam saulē apdegt, speciālisti iesaka saulē ilgstoši neuzturēties pēcpusdienā, kad saules ultravioletā starojuma intensitāte ir visaugstākā. Skaidro biedrības “Soli priekšā melanomai” pārstāve Sondra Zaļupe.
“Nelielas dozētas saules peldes ir ļoti vēlamas un mumsvajadzīgas. Protams, ka saulīte mums sniedz ļoti daudz labas lietas, kas mums ir nepieciešamas. Tas ko mēs visa mēneša garumā aicinām darīt, vienkārši to darīt atbildīgi un varbūt tiešām dienas vidū no plkst. 11-16, gluži negulēt tiešos saules staros. to var darīt no rīta vai pēcpusdienā, kad saules stari ir mazliet maigāki, draudzīgāki, bet vienalga aicinām lietot aizsargkrēmus.” 
Savukārt saules radītie apdegumi ir galvenais riska faktors ādasļaundabīgo audzēju attīstībā. Viens no šādiem ādas audzējiem ir melanoma. Visbiežākā tās pazīme ir jauna ādas veidojuma parādīšanās vai izmaiņas esošajās dzimumzīmēs, turpina biedrības “Soli priekšā melanomai” pārstāve Sondra Zaļupe.
“Pie ārsta noteikti vajadzētu vērsties, tajā gadījumā, ja uz āda,pirmkārt tiek pamanīti jauni veidojumi uz ādas, kas šķiet aizdomīgi. Varbūt tiem ir kāda neregulārāka forma vai varbūt pat sāpīgi. Noteikti, ja ir kādi savainojumi vai apdegumi. Šis vietas arī ir jāskatās un būtu jāparāda dermatologam. Tāpēc mēs aicinām un ļoti ceram, ka tieši maijs varētu būt tā viena reize gadā, kad mēs paši paskatāmies uz sevi un saviem mīļajiem, apskatam savus bērnus un vajadzības gadījumā apmeklējam dermatologu.”
Bet lai pats varētu pamanīt pirmās indikācijas par melanomasveidošanos, biedrība izveidojusi ceļvedi slimības ārstēšanā un profilaksē - Ādas melanomas pacienta ABC, kas internetā pieejams bez maksas.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.11:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.

Latvijas lauku tūrisma uzņēmēji šobrīd nesaredz nekādu atbalstu no valsts puses, tāpēc vairāk paļaujas uz vietējo un kaimiņvalstu iedzīvotāju aktīvāku ceļošanu šovasar, tā šodien tūrisma konferencē sacīja asociācijas "Lauku ceļotājs" vadītāja Asnate Ziemele. Viņa uzsver, ka  lauku tūrisma uzņēmēji ir gatavi darbam un gaida ceļotājus. 
“Uzņēmēji tiešām ir gatavi un gaida ceļotājus, lai pirktu ne tikaivietējo gurķi un jaunos kartupelīšus, kas Latvijā audzēti, bet atstās arī naudiņu nakšņojot un ēdot pie mūsu uzņēmējiem. Ne tikai apskatot lielo akmeni un līko priedi un brauks atpakaļ mājās ar savām desu maizēm, kas arī protams ir ļoti labi, bet mēs tiešām gaidām tūristus un ceram, ka to kļūs aizvien vairāk visdažādākajās Latvijas vietās.”
Asociācijas “Lauku ceļotājs” vadītāja norāda arī uz pārmaiņāmnaktsmītņu rezervācijā, uzsverot, ka šis ir brīdis, kad ar pakalpojuma sniedzēju kontaktēties pa tiešo ir daudz svarīgāk, nevis izvēlēties ārvalstīs reģistrētās rezervācijas sistēmas. Turpina Asnate Ziemele.
“Es gribēju lūgt visiem ceļotājiem, kas šogad ir ieplānojuši arīnakšņot laukos, neizmanto rezervācijas sistēmas un jāapzinās, ka visi šie portāli - “Booking”, “Hotel”, “Airbnb”, tie visi pieder ārzemju kapitālam un to rezervācijas naudiņu šodien uzņēmējam ir ļoti, ļoti svarīgi saņemt pašam. Tāpēc ir telefons un ir tā tiešā sasaiste tūristam ar savu saimnieku, kas ir svarīga.” 
Baltijas valstu tūrists vietējā tirgū vienmēr ir bijis svarīgs,taču “Lauku ceļotājs” šovasar necer uz lielu kaimiņvalstu iedzīvotāju pieplūdumu, jo tūrisma nozares situācija visās trijās Baltijas valstīs ir līdzīga un katra valsts primāri cīnīsies par vietējo ceļotāju.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.13:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
No 1.jūnija atļaus atsākt organizētu amatiermākslas kolektīvu darbību un mēģinājumus iekštelpās un ārtelpās, vienlaikus strikti ievērojot ar kultūras ministra rīkojumu izdotā sanitārā protokola prasības. Ar to šobrīd var iepazīties Latvijas nacionālā kultūras centra interneta vietnē. Turpina Kultūras ministrijas pārstāve Lita Kokale.
“Ir izstrādāts sanitārā protokola projekts, kas ir nosūtīts visāmpašvaldībām un notiek šī sanitārā protokola saskaņošana ar Veselības ministriju. Līdz ko šie soļi būs sperti, bet ne vēlāk kā 1.jūnijā, kad būs stājušies spēkā MK grozījumi rīkojumā Nr 103 par “Ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, tad kultūras ministrs ar rīkojumu varēs izsludināt šo sanitāro protokolu un nākamajā dienā kad “Latvijas vēstnesis” to publicē, tas stāsies spēkā.”   
Pašdarbnieku kolektīvu mēģinājuma norise kopumā tiek plānota līdztrīs stundām, ieskaitot pārtraukumus. Taču kolektīva dibinātāja pienākums ir noteikt maksimālo dalībnieku skaitu, kas atrodas vienā telpā, proti  ne vairāk kā viens dalībnieks uz 4 kvadrātmetriem, ievērojot savstarpējo 2m distanci. Bet, kas attiecas uz deju un koru kolektīviem - sanitārais protokols paredz ne vairāk kā vienu dalībnieku uz 9 kvadrātmetriem, nodrošinot 3m distanci starp citiem dalībniekiem. Sanitārais protokols gan vēl tiek saskaņots ar Veselības ministriju un SPKC speciālistiem.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Aprīļa sākumā Latvijas studentu apvienība sāka saņemt trauksmes zvanus, sūdzību e-pastus un studentu lūgumu pēc palīdzības. Iemesls? Ievērojams finanšu samazinājums studentu maciņos, vīrusa izraisītās krīzes dēļ. Lai noskaidrotu cik daudzstudentu skārusi situācija, tika veikta aptauja. Iegūtie dati apstiprināja bažas un parādīja satraucošas tendences. Skaidro LSA prezidente Justīne Širina. 
“Mainoties nodarbinātības aspektam, kad šobrīd zuduši ļoti daudztie tipiskie studentu darbi, kas ir apkalpojošais sektors, pakalpojumi. Studentiem samazinās ienākumi. Ar to es domāju, nevis par 20 eur, bet tā ka samazinās par 50% vai pat visi ikmēneša ienākumi un vairs nav par ko segt dzīvošanas izmaksas vai piemēram studiju maksu.”
Izrādās, ka tādu studentu, kuriem šobrīd nav ienākumi, tiesamazinājās uz pusi, nevar saņemt bezdarbnieka pabalstu, vai nav iespējas lūgt pēc finansiālas palīdzības citur, ir aptuveni 8 tūkstoši. Šokējoša aina paveras arī aptaujā uzdodot jautājumu - kā rīkosies, ja vīrusa radītās krīzes iespaidā samazināsies ienākumi. Turpina LSA prezidente Justīne Širina. 
“Tas, kas ir satraucoši šajā atbilžu variantā - 12% norespondentiem atzīmēja, ka viņi pārtrauks savas studijas. Bet viens ir skaidrs. Ja zūd finanses, tad pirmkārt vairs nav par ko sevi nodrošināt un nespēj pilnvērtīgi ikdienā mācīties un studēt. Ja vispārina šos 12% uz visu studentu skaitu valstī, ir bažas, ka tādi [kas pamet studijas] varētu būt ap 10 000 studentu.”
Lai runātu šo problēmu, studentu apvienība rosina izveidot īpašustipendiju fondu, kas būtu derīgs instruments gan krīzē vissmagāk skartajiem studentiem, gan sociālo stipendiju mehānisms nākotnē, sniedzot iespēju studēt arī sabiedrības neaizsargātākajai daļai. Studenti nākamnedēļ plāno iepretim IZM novietot vides objektu, kurā attēloti krīzē visvairāk skarto studentu attēli, kā atgādinājums ministrijai par palīdzības nepieciešamību.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.10:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Katru gadu vasarā palielinās brīvo vakanču skaits - tas protams saistīs ar nozarēm, kuru darba apjomi pieaug tieši gada silto mēnešu periodā. Šīs nozares piemēram ir būvniecība un lauksaimniecība. Taču lai atvieglotu darba devēju un darba ņēmēju satikšanos - ir izveidota šo vakanču akcija “Sezonas darbi”, kur nodarbinātības valsts aģentūras interneta vietnē apkopotas visas sezonas darbu brīvās vakances. 
Kā stāsta Nodarbinātības valsts aģentūras Pakalpojumu departamentaDarba meklēšanas atbalsta nodaļas vecākā eksperte Inta Čodere, “Šo akciju rīkojam pirmo reizi, saistībā arī ar vispārējo krīzes situāciju. Arī bezdarbniekiem ir iespēja strādāt sezonas darbu un saglabā bezdarbnieka statusu. Principā, ja viņš dodas strādāt sezonas darbu, kas kopumā nepārsniedz 120 dienas, tad pēc tam kad beidzas līgums, kas bijis uz noteiktu laiku beidzas, tad viņš šo bezdarbnieka statusu saglabā un, tad arī turpinās bezdarbnieka pabalsts, kā tas pienākas.” 
Akcijā “Sezonas darbi” šobrīd ar brīvām vakancēm visvairāk irpārstāvēta lauksaimniecība, pieteikušies 20 darba devēji, kopumā piedāvājot 24 darba sludinājumus. Pēc tam seko būvniecība un ieguves rūpniecība. 
Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve Inta Čodere uzsver, kavakances, sadalās pa vairākiem reģioniem. Rīgas reģionos mazliet izcēļās, bet principā ir arī Bauska, Daugavpils, Jelgava, Kuldīga, Saldus. Tā kā ir diezgan daudz pārstāvētas vietas, kur tiek meklēti sezonas darbinieki.
Savukārt algu apmērs šajās nozarēs un brīvajās vakancēs svārstāsno minimālās algas līdz tūkstoš eiro bruto alga. Lai arī uz šo brīdi bezdarbnieku skaits valstī pārsniedz 75 tūkstošus, tomēr ir arī pozitīvā ziņa - maijā darbu atraduši gandrīz 2300 personas.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.10:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Valstī būtu jāpārskata izdienas pensiju sistēma, šodien paziņoja Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa, norādot uz revīziju par ministriju un valsts iestāžu izdevumiem 2019.gadā. Valsts kontrole aplēsusi, ka izdienas pensiju sistēma valsts budžetam gadā izmaksā 74 miljonus eiro, bet uzņemto saistību apmērs jeb summa, kas būs nepieciešama izdienas pensiju izmaksai nākotnē, aplēsta 4,5 miljardu eiro apmērā. Situāciju skaidro Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins.
“Kāpēc mēs uzskatām, ka šajā jomā ir nepilnības, kas ir risināmas,es minēšu tikai dažus faktus. Lai gan izdienas pensiju nepieciešamība tiek pamatota ar personu nespēju turpināt darba gaitas, mūsu veiktā datu analīze liecina, ka 7 no 10 izdienas pensiju saņēmējiem faktiski turpina strādāt, turklāt liela daļa strādā no institūcijām vai profesijās no kurām ir devušies izdienas pensijā. Tas nozīmē, ka faktiski daudzām personām nav bijusi nepieciešamība pat pārkvalificēties un izdienas pensija nodrošina tikai papildus
ienākumus. Tā kā šī sistēma ir veidojusies vēsturiski, tad pašlaik pastāv arī atšķirīgi noteikumi kā tiek piešķirtas izdienas pensijas. Piemēram mēs redzam, ka atsevišķas militārpersonas izdienas pensijā devušās jau 33 gadu vecumā, jo nav noteikts minimālais pensionēšanās vecums. Savukārt NMPD darbiniekiem un diplomātiem minimālais pensionēšanās vecums ir 55 gadi. Savukārt KNAB tiesības uz pensiju ir arvien strādājošiem auditoriem, vecākajiem grāmatvežiem un vecākajiem lietvežiem, kuriem nemaz nav tik tiešā saistība ar izmeklēšanas darbu.”

Valsts kontroles ieskatā, izdienas pensiju sistēma būtu jāmaina,turklāt Valsts kontrole par izdienas pensiju problēmu runā kopš 2015.gada. Tomēr tagad valsts kontroles vadītajai ir cerības, ka šis jautājums tiks skatīts, jo līdzās iepriekšējos gados veiktajām revīzijām nu zināms arī valsts uzņemto saistību apmērs par izdienas pensiju izmaksu, proti, 4,5 miljardi eiro.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Jaupusnaktī tika atvērtas iekšējās Baltijas valstu robežas. Tas nozīmē, ka tagad Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstspiederīgie un personas ar uzturēšanās atļaujām var brīvi ceļot starp visām trim Baltijas valstīm. Tomēr jāteic, ka ne visi robežpunkti ar kaimiņvalstīm ir atvērti - Lietuvas robežu var šķērsot Daugavpils novada Medumu robežpunktā, Bauskas novada Grenctāles robežpunktā, Rucavas novada robežpunktā Rucava, bet no nākamās pirmdienas arī Jelgavas novada Meitenes robežpunktā. Savukārt Igaunijas robeža atvērta divās vietās - Ainažu un Valkas novados. Visu trīs valstu iedzīvotāji, Baltijas valstu teritorijā varēs pārvietoties neievērojot 14 dienu pašizolāciju atgriežoties savā mītnes zemē. Bet kā ar tiem, kuri atgriežās no citām valstīm, ārpus Baltijas valstu robežām? Turpina Premjerministrs Krišjānis Kariņš.
“Mums ir vienota pieeja tam, ko darīt cilvēkiem, kuri ierados noārpuses jebkur Baltijas valstu telpā. Tiem protams ir jāturpina ievērot 14 dienu pašizolācija. Ar to labu vai ērtumu, ja kāds Latvijas valstspiederīgais ierastos Baltijas valstu telpā no ārpuses - Lietuvā vai Igaunijā, tad to karantīnu nebūtu jāiztur Lietuvā vai Igaunijā, lai var doties mājās un to pašizolāciju var izturēt tepat uz vietas.”
Pārvietošanās Baltijas valstu robežās var notikt ar savu auto vaiizmantojot pieejamos pasažieru pārvadātāju pakalpojumus. Taču atrodoties Igaunijā vai Lietuvā, ceļotājiem jāņem vērā tur noteiktie vīrusa izplatības ierobežojošie pasākumi, kas katrā Baltijas valstī atšķiras.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.8:30!Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Daļainvestīciju projektu Latvijā ir nopauzēti, kas saistīts ar ārvalstu eksporta tirgu noietu. LIAA direktors Kaspars Rožkalns skaidro, ka dažādas industrijas un uzņēmējdarbības sektori joprojām skaidri nezin kāda būs nākotne, tāpēc šobrīd nogaida un neturpina iesāktos investīciju objektus. Taču krīzes laikā iezīmējusies arī kāda pozitīva tendence. Turpina LIAA direktors Kaspars Rožkalns.
“Šis krīzes laiks ir iespēju laiks. Proti, sagrūstot globālajāmpiegādes ķēdēm un rodoties vēlmei ražot tuvāk mājām, Latvija sevi šobrīd pozicionē, kā iespēju, jo pirmkārt, mēs esam relatīvi labi tikuši galā ar Covid19 līdz šim un mēs esam daļa no Eiropas un varam piedāvāt šo vietu, kur attīstīt uzņēmējdarbību.”
Līdz ar labajām sekmēm ierobežojot vīrusa izplatību, Latvija starpcitām Eiropas valstīm izskatās pat ļoti labi uzņēmējdarbības attīstīšanai. Šo iespēju krīzes apstākļos jau drīzumā izmantos, kāds Norvēģu investors Informācijas komunikācijas tehnoloģiju jomā, dažu gadu laikā solot vairākus simtus jaunu darbavietu ar augstu pievienoto vērtību, stāsta Kaspars Rožkalns LIAA direktors.
“Pēdējās nedēļas laikā mums ir ienākusi pozitīva atbilde no vienaNorvēģu investora, kurš plāno attīstīties un ir pieņemts lēmums Latvijā izveidot dalīto pakalpojumu centru, kas trīs gadu laikā plāno sasniegt 800 darbavietas. Tas ir viens no piemēriem, kā mēs savu situāciju varam izmantot. Mēs saslimstību esam labi pārvarējuši līdz šim un Eiropas mērogā esam vieni no pirmajiem.”
Aģentūras direktors gan uzsver, ka pirms krīzes Latvija IKT jomāatradās krietni aiz kaimiņiem Lietuvas un Igaunijas, tāpēc šis laiks būtu jāuztver arī kā iespēja izaugsmei.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.8:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Jūnijā varētu tikt atļauts rīkot bērnu nometnes, tā vakar izteicās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Iepriekš veselības ministre Ilze Viņķele mediju pārstāvjiem stāstīja, ka Veselības ministrija vispirms gaida Izglītības un zinātnes ministrijas signālu par iespējām rīkot bērnu vasaras nometnes, taču jebkurā gadījumā būs nepieciešams veselības ekspertu vērtējums par šādu nometņu organizēšanu. Tikmēr Slimību kontroles un profilakses centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs uzsvēra, ka bērnu nometnēm ir savi “drošības un nedrošības” momenti. Proti, nometnēs bērni dzīvo kādu laiku izolēti no apkārtējās pasaules, kas nozīmē, ka viņi nekontaktēsies ar citiem bērniem no pilsētām un neatradīsies sabiedriskos pasākumos. Bet no otras puses, nometnē esošie bērni būs no vairākām ģimenēm un viņiem iepriekš pagalmā būs bijuši kontakti ar citiem vienaudžiem, kas palielinot infekciju pārnēsāšanas risku. Skaidro Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.
“Tas ir nākamais solis, kas iespējams jau ar jūniju tiks ieviestsun jau šobrīd mēs saskaņojam šo te detalizēto plāno, kas ir saistīts gan ar konkrēto cilvēku skaitu, izvietojumu, visiem drošības pasākumiem un, kas būs nepieciešams visiem nometņu organizētājiem. Esam jau ar Veselības ministriju runājuši un domājam kā jūnijā aktivizēt interešu izglītību, tā arī nometņu darbību.”
Līdz ar Covid-19 dēļ ieviesto ierobežojumu mīkstināšanu tiekatļauti pasākumi līdz 25 cilvēkiem, savukārt to maksimālais pieļautais ilgums iekštelpās būs trīs stundas, kamēr uz āra pasākumiem laika limits neattieksies.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.12:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Līdz arierobežojumu mīkstināšanu distancēšanās principu ievērošana būs vēl svarīgāka kā līdz šim, sociālajā vietnē “Twitter” pauž Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis. Ministru kabinets pagājušajā nedēļā lēma Covid-19 pandēmijas dēļLatvijā izsludināto ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 9.jūnijam, vienlaikus lemjot par būtisku dažādu ierobežojumu atvieglošanu, kas stājas spēkā šodien. Tajā skaitā no šodienas atļauta pulcēšanās iekštelpās un ārtelpās līdz 25 cilvēkiem organizētos publiskos un privātos pasākumos, darbību atsākt varēs arī peldbaseini, fitnesa centri un sporta zāles. Pasākumu norises ilgums ārtelpās nebūs ierobežots, taču iekštelpās tas nedrīkstēs pārsniegt trīs stundas. Taču sporta bāzēm rekomendēs veikt iepriekšēju cilvēku pierakstu, skaidro IZM valsts sekretāra vietnieks, Sporta departamenta direktors Edgars Severs.
“No šodienas stājas spēkā atviegloti nosacījumi, kas paredz, kavar sportot arī grupās, ārtelpu sporta bāzēs ievērojot īpašus nosacījumus. Kā pamatu pamats ir 2 metri. Jebkurā situācijā - pirms sporta bāzes, sporta bāzē un arī izejot no sporta bāzes, visā šajā procesā mums ir jāsaglabā savstarpējā 2 metru distance. Tāpat ir jāņem vērā organizētos treniņu procesos nedrīkst iesaistīties personas, kas ir jaunākās par 7 gadiem. Attiecībā uz ģērbtuvēm un dušām - ja ģērbtuvēs un dušās var nodrošināt  mūsu noteiktos un ar Veselības ministriju saskaņotās paaugstinātās prasības, attiecīgi ģērbtuvēs tās ir 2 metru distance starp skapīšiem un uzturēšanās ģērbtuve nedrīkst būt ilgāka par 12 minūtēm. attiecībā uz peldbaseiniem, tie varēs sākt darbu, bet mēs vēl šīs dienas laikā saskaņosim un publiskosim dokumentāciju. Attiecībā uz saunām, pirtīm un citām atpūtas telpām baseina ēkā, šīs telpas nebūs izmantojamas. Ļoti aicinām un ievērot un apzināties visu sabiedrību, ka sportošana ir veselīga un tas ir ļoti vēlams, bet paturam prātā galveno prioritāti un tā ir veselība. Arī šeit sporta gadījumā šie 2 metri ir ļoti svarīgi.”

Audio formātā klausies šo ziņu pl.12:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Šodien jausesto reizi notiks tiešsaistes karjeras diena, kurā piedalīsies 14 Latvijas uzņēmumi, prezentējot pieejamās darba vakances. Iepriekšējās Karjeras dienās tiešsaistē piedalījās vairāk nekā 10 000 skatītāju un organizatori cer, ka arī šoreiz interese būs liela. Ja sākotnēji platforma “Latvija strādā” tika veidota, lai Latvijas darba tirgū atgrieztu no Latvijas izceļojušos tautiešus, tad tagad tā palīdz arī satikties darba devējam ar darba ņēmēju vīrusa radītās krīzes laikā. Šajā iniciatīvā iesaistījusies arī Latvijas Investīciju Attīstības Aģentūra, turpina tās direktors Kaspars Rožkalns.
“Jebkurā situācijā uzņēmējiem palīdzēt atrast kvalitatīvusdarbiniekus ir viena no prioritātēm. Ikdienas darbā pirms Covid19, šajā komponentē mēs visvairāk līdzējām investoriem, jo tieši viņiem ienākot jaunā tirgū interesē vietējais darbaspēks, kvalificēts darbaspēks un mēs bijām tie, kuri spēja parādīt šo ceļu, kur meklēt kvalitatīvu vietējo darbaspēku. Arī šobrīd un ne tikai investoriem, bet arī citiem ražojošiem, eksportējošiem uzņēmumiem ir jāsniedz šis atbalsts un līdz ar to šī iespēja Latvijas uzņēmumiem ir jāizmanto.” 
Uzņēmumi trīs minūšu prezentācijā iepazīstinās ar vakancēm,savukārt pēc prezentācijām atbildēs uz interesentu jautājumiem. Pasākumā varēs iepazīties ar aktuālajām darba piedāvājumiem enerģētikas, mazumtirdzniecības, finanšu sektora, vides apsaimniekošanas, interjera, sabiedriskās ēdināšanas, kā arī ražošanas nozarēs. Tāpat potenciālie darba ņēmēji varēs uzzināt par darba iespējām valsts pārvaldē un biznesa pakalpojumu centros, kuri jau iepriekš informējuši par vismaz 200 atvērtām vakancēm. Tiešsaistes karjeras diena notiks šovakar plkst.19 sociālā portāla "Facebook" tiešraidē.

Audio formātā klausies šo ziņu pl.13:30!

Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.

Nākamjās3-4 nedēļās veiktie epidemiologu novērojumi ļaus saprast vai sabiedrība ir iemācījusies sadzīvot ar vīrusu un spējam kontrolēt situāciju. Šādu viedokli paudis SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Viņš skaidro, ka mīkstinātie ierobežojumi ļaus lēnām atkopties arī ekonomikai, taču jāsaprot, ka distances ievērošana un roku higiēna joprojām paliek nemainīga. 
“Japatiešām ies uz labo pusi un slimība turpinās mazināties, arvien vairāk ierobežojošie pasākumi tiks atcelti un arvien vairāk brīvības būs pieļaujama, bet galvenais saprast, ka vīruss nav mainījies. Mēs esam uzņēmīgi pret šo vīrusu,”tā epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. Viņš uzsver: “Mēs zinām, ka uz doto brīdi ne tikai cilvēki ar temperatūru un klepu izplata šo vīrusu. Diemžēl divas dienas pirms simptomu parādīšanās cilvēks varētu būt jau infekciozs. Dažiem cilvēkiem slimība neizpaužas ar klīniskiem simptomiem, tas ir jāņem vērā. Tāpēc, it sevišķi slimnīcās, turpināsim uzskatīt ikvienu pacientu par potenciāli inficētu. Svarīga ir fiziska distancēšanās, otrais princips, ka vīruss izplatās caur piesārņotiem vides priekšmetiem - arī paliek spēkā higiēnas pasākumi, roku mazgāšana un telpu dezinfekcija.”
Tikmērnesen veiktas socioloģiskās aptaujas dati rāda, ka pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, palielināsies pieprasījums pēc Latvijā ražotiem produktiem, cilvēki publiskās vietās būs piesardzīgāki un vairāk domās par personīgo higiēnu, nepārtikas preču iegāde internetā pieaugs, kamēr pārtikas preču iegāde samazināsies. Pašlaik, kā vislielāko trūkumu, iedzīvotāji izjūt pēc veselības, izklaides, ēdināšanas un izglītības pakalpojumu sniedzēju pieejamības. Savukārt pēc stingro ierobežojumu atcelšanas, pirmais ko iedzīvotāji vēlētos darīt ir apciemot radus un draugus, doties ceļojumā un izklaidēties. Bet pagaidām Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9.jūnijam. 

Audio formātā klausies šo ziņu pl.16:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Devītajā maijā tiks atzīmēta Eiropas diena, tāpēc no 7. -9.maijam ikviensvar aizpildīt Eiropas eksāmenu interneta vietnē esmaja.lv. Eksāmena jautājumi nav par vienu konkrētu tematu, bet gan aptvertas dažādas jomas. Piemēram, valodas, daba, ģeogrāfija, sports, zinātne un vēl daudz kas cits. Biedrības “Eiropas kustība Latvijā” ģenerālsekretāre Liene Valdmane Radio TEV ziņām atklāj, ka latvieši ik gadu šajā eksāmenā uzrāda labus rezultātus.
“Visās Eiropas Savienības (ES) valstīs nav šī iespēja, dažās ir, betjāsaka, ka Latvija ir pilnīgā priekšgalā, jo ir liels kārtotāju skaits. Mēs pat esam aktīvāki nekā Lietuvas kolēģi. Tā kā mēs esam zinošākie un aktīvākie ES tieši kārtojot Eiropas eksāmenu,” skaidro Valdmane.
Lai arī piedzīvojam pandēmiju, svētkus neviens nav atcēlis, uzsverbiedrības “Eiropas kustība Latvijā” ģenerālsekretāre Liene Valdmane. Tāpēc dažādi Eiropas vērtībās balstīti pasākumi ir pārcelti uz tiešsaisti.
“Ir diskusijas, ir dāžadas tiešraides, kuras var skatīties, lai varētu šosvētku sajūtu sev nodrošinātu. Tā kā, īpaši šogad, kad aprit 70 gadi kopš Šūmana deklerācijas, tā kā tas ir ļoti nozīmīgi, nozīmīgs datums un nozīmīga diena mums visiem. Skatamies un piedalamies pasākumos. Svētkus varam veidot arī mēs paši , šajā dienā uzvelkot ko zilu vai dzeltenu. Kaut vai piedaloties šajā Eiropas eksāmenā. Tādi lieli kopīgi pasākumi šogad diemžēl nenotiek,” uzsver Liene Valdmane.
Eiropas eksāmens šogad noritēs trīs dienu garumā. No šodienas līdz patsestdienas plkst.21. Tā mērķis ir rosināt zinātkāri un pilnveidot zināšanas par Latviju, Eiropas Savienību, kā arī sekmēt piederību demokrātiskai Eiropai, atzīmējot Eiropas dienu. 

Audio formātā klausies šo ziņu pl.17:30!
Viss SIA “Radio TEV”, turpmāk tekstā “Radio TEV”, radītais saturs vai daļa no tā, kas izvietots interneta vietnē radiotev.lv, pārpublicējams tikai ar atsauci, norādot, ka satura autors ir “Radio TEV”.
Facebook Draugiem Twitter Instagram tiktok