Latvijas Dabas muzejā otrdien tika atklāta izstāde "Tulpes 2015", kurā varēs apskatīt ap 400 tulpju šķirņu.

Tulpju izstāde atklās vasaras izstāžu sezonu un kopumā šogad Dabas muzejā plānotas desmit dažādu ziedu parādes.

Nedēļu pirms izstādes agrākās tulpju šķirnes ir noziedējušas, plaukumā ir Darvina hibrīdu tulpes, bet izstādē visvairāk būs redzamas vidējo un, iespējams, dažas vēlo tulpju šķirnes. Krāšņumaugus izrādīs Jānis Dukaļskis, Jānis Salens, Gundars Lācis un citi tulpju audzētāji.

Tulpju dzimtene ir Centrālā Āzija un Turcija. 16.gadsimtā tās tika ievestas Holandē un ļoti ātri kļuva populāras. Tulpes savas formas dēļ vārdu ir aizguvušas no turku vārda "tulbend", kas nozīmē turbāns jeb cepure Turcijā. Arī Latvijā tulpju audzēšanas tradīcijas ir senas, tās ir viegli audzēt, tāpēc šie ziedi ir tik populāri piemājas dārzos.

Tulpes Dabas muzeja 2.stāva izstāžu zālē būs skatāmas līdz 15.maijam.
Šovasar, 3.un 4.jūlijā, Cēsu Pils parkā norisināsies sarunu festivāls "LAMPA", kas tiek rīkots ar mērķi radīt platformu, kas veicina sabiedrības iesaistīšanos sabiedriskajos un pilsoniskajos procesos, tādējādi stiprinot Latvijas kā demokrātiskas valsts attīstību.

Līdzās dažādu žanru un tēmu sarunām, festivālā būs iespēja piedzīvot arī unikālus kultūras notikumus, piemēram, šobrīd aktuālāko režisoru īpaši festivālam radītas teātra spēles un instalācijas.
Sarunu festivāla "LAMPA" rīkotāji vēlas iedrošināt Latvijas cilvēkus vairāk sarunāties un iesaistīties valstī notiekošajā un aicina festivālā piedalīties visus, kuriem rūp Latvijas nākotne. "Mēs domājam, ka Latvijas cilvēki dzīvotu daudz labāk, ja rastu iespēju aktīvāk iesaistīties sabiedriskajos un pilsoniskajos procesos. Festivāls būs vide, kā to darīt ārpus pierastajiem formātiem - ar vieglumu, humoru un gudrību pievēršoties jautājumiem, kas ir būtiski Latvijas kā demokrātiskas valsts attīstībai," stāsta festivāla organizatoru un idejas autoru pārstāve Ieva Morica.

Pirmo reizi Latvijas festivālu vēsturē festivāla centrā būs sarunas un diskusijas. Divās iedvesmas un dzīvesprieka pilnās dienās sarunu festivāls "LAMPA" piedāvās 50 dažādu notikumu programmu uz dažādām skatuvēm un teltīs Cēsu pils parka teritorijā. Festivāla apmeklētāji varēs piedalīties spraigu viedokļu apmaiņās par Latvijas lielajiem jautājumiem uz "Izgaismo" skatuves. "Apgaismo" skatuve aicinās uz sarunām, "kas rok dziļumā, atklāj būtisko un ļauj no pirmavota uzzināt un izprast nozīmīgus procesus, lietu kārtību un būtību".
"Uzzibsnī" skatuves programma festivāla apmeklētājus rosinās jaunām idejām un atklājumiem. Vienlaikus platforma tiks dota arī personiskām sarunām un atklātai viedokļu apmaiņai "virtuvē", kā arī citās festivāla tematiskajās teltīs. Latvijas "stand-up" komiķi organizēs politiķu "cepienu", savukārt režisors Dmitrijs Petrenko piedāvās iespēju "pielaikot varu".

Par festivāla notikumiem var uzzināt, sekojot līdzi tā tapšanai un programmas pakāpeniskai publicēšanai interneta vietnē "www.festivalslampa.lv", kā arī festivāla sociālajos tīklos. Festivāla programma tiek radīta, kopā līdzdarbojoties dažādām organizācijām un diskusiju kultūras entuziastiem. Tāpēc tiem, kurus īpaši iedvesmojis festivāla formāts un ideja, ir iespēja pieteikt arī savu pasākumu, sazinoties ar festivāla organizatoriem.

Nākamgad noslēgsies populārais amerikāņu dziedāšanas šovs "American Idol", paziņojis telekanāls "Fox".

Nākamgad tiks demonstrēta šova 15.sezona. Žūrijā būs dziedātāja Dženifera Lopesa, dziedātājs Harijs Koniks jaunākais un kantri mūziķis Kīts Urbans, bet raidījuma vadīšanu turpinās televīzijas seja Raiens Sīkrests.
"Fox" norāda, ka pēdējā sezonā tikšot godināti bijušie dalībnieki, uzvarētāji un fani.

Šovu "American Idol" 2002.gadā izveidoja producenti Saimons Kauels un Saimons Fulers. Tas bija balstīts uz viņu Lielbritānijā nodibināto pārraidi "Pop Idol".
"American Idol" uzsāka dziedāšanas šovu bumu, kurā radās daudzas līdzīgas pārraides, tai skaitā "The X Factor" un "The Voice".

Pirmās "American Idol" sezonas uzvarētāja bija dziedātāja Kellija Klārksone. Raidījums palīdzēja iekarot pasaules slavu arī tādiem mūziķiem kā Kerija Andervuda, Dženifera Hadsone, Džordīna Spārksa un Adams Lamberts.

Žūrijā bijušas dziedātājas Meraija Kerija un Nikija Mināža, grupas "Aerosmith" līderis Stīvens Tailers, televīzijas personība Elena Dedženeresa, kā arī pats šova veidotājs Kauels.

Vislielāko popularitāti pārraide baudīja 2006.gadā, kad tai bija 36 miljoni skatītāju. Taču pēc tam reitingi ar katru gadu kritās, šogad nokrītot līdz 11,6 miljoniem skatītāju.
Lai atturētu cilvēkus no ceļazīmju un cita ceļu aprīkojuma bojāšanas, "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) uzsāk informatīvo kampaņu "Neamputē ceļazīmi!".

Katru gadu uz Latvijas valsts autoceļiem tiek nozagtas vai sabojātas desmitiem un simtiem ceļazīmes, drošības barjeras, luksofori un cits autoceļu aprīkojums. Katra šāda zādzība vai vandālisma akts ir ne tikai ievērojami materiālie zaudējumi, bet šāda rīcība arī apdraud autobraucēju un citu ceļu lietotāju drošību.

Kampaņa sāksies 13.maijā, kad televīzijas ekrānos būs redzami speciāli uzņemti video klipi ar aicinājumu nebojāt ceļazīmes. Tāpat no trešdienas atsevišķos valsts reģionos aicinājumi nebojāt ceļazīmes būs izvietoti uz maršruta autobusiem.

2014.gadā valsts ceļu aprīkojumam bija nodarīti zaudējumi vairāk kā 200 000 eiro apmērā. Visvairāk bojātas un zagtas ceļazīmes - 254. Tāpat pērn bojāti vai nozagti 212 ceļa zīmju stabi, kā arī bojāti vai nozagti 30 signālstabiņi un cits ceļu aprīkojums. Bojāti arī pieturvietu paviljoni, luksofori, apgaismes stabi. Regulāri tiek demolēts apgaismojums gājēju tuneļos zem valsts autoceļiem, cieš arī pieturvietu stikli.
Šodien plkst.18:00  Smiltenes novada bibliotēkā notiks informatīva vieslekcija sievietes veselībai  – krūts vēža profilaksei.

Piektdien Smiltenes pilsētas Kultūras centrā - Latvijas Pašvaldību savienības 26. Kongress.

Smiltenes novada tūrisma informācijas centrs sadarbībā ar Santu Paegli no "Sports S" aicina ikvienu velomīli uz aktīvās tūrisma sezonas atklāšanu "Ieriteņo vasarā" sestdien plkst.10:30 Cērtenes dzirnavās. Pieteikšanās pasākumam līdz rītdienai Smiltenes tūrisma centrā, var rakstīt arī epasta vēstuli. Bet dienu iepriekš – piektdien – ikviens pieaugušais tiek aicināts iesaistīties  akcijā "Ar riteni uz darbu" un šajā piektdienā Smiltenes pilsētas ielas piepildīt ar smaidīgiem un dabai draudzīgiem velobraucējiem un kājāmgājējiem.

Bet šo sestdien arī Smiltenes pusē varēs piedalīties Muzeju nakts pasākumos  Launkalnes pagastā - Kleperu meža un senu lietu muzejā,  Grundzāles kultūras namā un Smiltenes novada muzejā. 
 
31.maijā Smiltenes pilsētā notiks labdarības akcijas "Balta, balta mana sirds" noslēguma pasākums. Plkst.11:00 svētku gājiens, dienas laikā būs dažādas aktivitātes Smiltenes Bērnu rotaļu laukumā un Smiltenes pilsētas Kultūras centrā. Dienas programma www.smiltene.lv.
Starptautiskās "Bike To Work" nedēļas ietvaros trešdienas rītā deviņās pilsētās Latvijā norisināsies riteņbraucēju skaitīšana, vēsta velovortāls "Divritenis.lv". Līdz šim Latvijas Riteņbraucēju apvienība datu uzskaiti bija veikusi tikai Rīgā un Liepājā.

Tradicionāli riteņbraucēju skaitīšana notiks darba dienas rītā vienas stundas garumā no plkst.8:00 līdz 9:00 vietās ar aktīvu braucēju plūsmu – ielās, velojoslās, uz tiltiem un satiksmes pārvadiem pār dzelzceļu. Visbiežāk tiek saskaitīti tie riteņbraucēji, kas ar divriteni pārvietojas ikdienā un brauc uz darbu vai mācību iestādēm. 

Trešdienas riteņbraucēju skaitīšana notiks Rīgā, Liepājā, Valmierā, Rēzeknē, Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā un Ventspilī, lai noskaidrotu braucēju skaita pieauguma tendences. 

Latvijas Riteņbraucēju apvienība datu uzskaiti Rīgā veic kopš 2008.gada, savukārt biedrība "Velo-redele" Liepājā to dara otro gadu 2014.gada. Pārējās septiņas pilsētas riteņbraucēju skaitīšanā iesaistījušās pirmo reizi, pateicoties vairākām velo draudzīgām organizācijām.
Muzeju naktī 16.maijā Latgales muzejos varēs vērot Raiņa krāteri uz Merkura, rakstīt Muzeju nakts dzejoli un vēstules, notiks radošās darbnīcas un citas aktivitātes, liecina Muzeju nakts mājaslapā pieejamā informācija.

Balvu novada muzejā būs skatāmas multfilmas, kurās skan Raiņa un Aspazijas dzeja, – "Sēd uz sliekšņa pasaciņa" un "Saule un mēness", novada skatuves runas konkursu dalībnieki lasīs dzeju, kā arī būs iespēja kopā rakstīt Muzeju nakts dzejoli. Pasākumi notiks arī pie Bērnu un jauniešu centra un Balvu Valsts ģimnāzijā, kur varēs uzzināt par Balvu Valsts ģimnāzijas skolotājs Olīvu Mētru, kas bijis Raiņa un Aspazijas līdzgaitnieks, kā arī labvēlīgos laika apstākļos mēģinās saredzēt Raiņa krāteri uz Merkura.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks pasākums "Uguns un nakts", kurā būs unikāla iespēja atgriezties Raiņa un Aspazijas laikmetā, iemēģinot roku vēstuļu rakstīšanā un citu laikmetam raksturīgo reāliju vērošanā. Tāpat būs vērojama unikāla uguns un gaismas saspēle ar muzeja eksponātiem un mākslas objektiem, notiks radošā darbnīca, Daugavpils reģiona mākslinieku asociācijas darbu izstāde un koncerts.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā atklās jauniešu eseju konkursa "Rainis. Aspazija. Daugavpils" sienu, tiks veidota instalācija "Stikla kalns". Sanākušajiem būs iespēja pirmajiem skatīt Rotko oriģināldarbu "Puisēns ar lautu".

Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrā pasākumā "Rainis Daugavpils cietoksnī: Daugavpilī tas viss bija..." notiks ekskursija "Rainis Daugavpils cietoksnī", Raiņa daiļrades lasījumi, kino hronikas un mākslas filmu fragmenti par cietoksni.

Daugavpils Skrošu rūpnīcā pasākumā "Metāla un akmens dziesma" skanēs dziesmas, Raiņa un Aspazijas dzeja, stāsti un konkursi ar Jevgeniju Jermolajevu, rādīs dokumentālās īsfilmas par Daugavpils skrošu rūpnīcu un skrošu liešanas torņu vēsturi, būs atvērta rūpnīcas vēstures, medību un sporta munīcijas ekspozīcija un vēsturiskais skrošu ražošanas cehs un būs iespēja izmēģināt spēkus pneimatisko munīciju rūpnīcas šautuvē.

Franča Trasuna muzejā "Kolnasāta" skanēs Raiņa un Aspazijas dzeja Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolēnu izpildījumā, uzstāsies Sakstagala pagasta vokālais ansamblis, rādīs dokumentālo filmu "F. Trasunam – 150".

Krāslavas vēstures un mākslas muzejā notiks pasākums "Mainies uz augšu!", kurā notiks Krāslavas, Aglonas un Dagdas deju kopu "Alisa" priekšnesums, kā arī teatralizēts uzvedums "Mīlestība un naids" Krāslavas amatierteātra aktieru izpildījumā un Daugavpils grupas "Uguns teātris" uzstāšanās.

Latgales kultūrvēstures muzejā "Mēness naktī" būs iespēja apskatīt muzeja ekspozīciju un izstādes,  notiks fotoprezentācija "Rainis un Raiņa iela Rēzeknē", izglītojoša spēle visai ģimenei "Aspazijas un Raiņa saules rits", vēstures konkurss "Vai zini izglītības iestādes Rēzeknē 20. gs. 1. pusē?", radošā darbnīca, performance "Starp Raini un Rēzekni", kā arī skanēs mūzika mēness gaismā.

Latgales Mākslas un amatniecības centrā notiks pasākums "Ielūdz Rainis un Aspazija", kurā demonstrēs animācijas filmas, darbosies foto stūrītis un keramikas darbnīca.

Ludzas Novadpētniecības muzejā notiks vidusskolas audzēkņu Rainim un Aspazijai veltīti literārie lasījumi, orientēšanās Raiņa un Aspazijas dzejā, radosās darbnīcas, uzstāsies Ludzas Tautas nama folkloras kopa "Dzeipori".

Maltas vēstures muzejā pasākumā "Uguns un nakts" gaidāms Maltas posteņa ugunsdzēsēju-glābēju stāstījums un paraugdemonstrējumi un Daugavpils "Fire Theatre" uguns šovs.

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā būs programma bērniem "Lellīte Lolīte", būs apskatāma Preiļu novada skolu Rainim un Aspazijai veltītā zīmējumu konkursa darbu brīvdabas izstāde, rādīs filmu studijas "Rija" animācijas filmu "Zelta zirgs", notiks konkursi, atjautības uzdevumi, mīklas un neticami stāsti, kāzu un apdziedāšanas dziesmas dziedās Preiļu valsts ģimnāzijas folkloras kopa "Rūtoj".

Raiņa muzejā "Jasmuiža" atklās vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursa "Zelta sietiņš" izstādi, uzstāsies skatuves runas konkursa "Saules un Mēness gaismā" laureāti un notiks Latvijas Leļļu teātra izrāde "Lellīte Lolīte".

Roberta Mūka muzejā Galēnos notiks pasākums "Viss ir griba, tā ceļ visas spējas augšā", kurā rādīs filmu par Robertu Mūku, Raiņa un Aspazijas bērnu dzejas uzvedumu, skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem un dzejas kompozīcija par pazudušā dēla tēmu.

Skrindu dzimtas muzejā pasākumā "Dorbs ir myusu svētība un zinība ir myusu spāks!" izskanēs amatierteātra "Nagaidama prīca" nopietni nenopietns dramatiski muzikāls sveiciens Rainim "Augsti gūdõtajs Latgalijas Draugs...", būs skatāma Ŗaiņa un Aspazijas dzejoļu ilustrāciju izstāde – konkurss, notiks radošas aktivitātes muzejā un ārpus tā.

Varakļānu novada muzejs aicina uz orientēšanās sacensībām bijušajā Raiņa parkā, Raiņa ielas svētkiem ar dziesmām, dzeju, latvju dejām un rotaļām. kā arī uz izstādes "Raiņa vārds Varakļānos no 20. gs. 50. gadiem līdz mūsdienām" atklāšanu. 

Viļakas novada muzejā pasākumā "Rainis un Aspazija gadsimtu griežos" plānota ekskursijas pa muzeja ekspozīcijām un tikšanās ar Raiņa un Aspazijas daiļrades tēliem, eseju un zīmējumu konkursa "Rainim un Aspazijai 150" noslēgums, dziesmas un dejas kopā ar Rekavas dzintaru, retro motociklu apskate un izbrauciens, kā arī radošās darbnīcas un aktivitātes.
CSDD uzsāks jaunu satiksmes drošības kampaņu "Dzīvības josta". 

Kampaņas mērķis ir aktualizēt drošības jostu izmantošanu arī auto pasažieru vidū, lai avārijas brīdī aizmugurē sēdošais ne tikai izglābtu savu dzīvību, bet arī nekļūtu par nāvējošu ieroci, kas spēj nogalināt citus. Simboliski tiks izspēlēta boulinga spēle uz dzīvību, lai uzskatāmi ilustrētu cilvēku sadursmi avārijas brīdī.

Kampaņas atklāšana notiks 13.maijā.

 72% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem ir terapeitiski līdzvērtīgas, taču lētākas alternatīvas – tā sauktie ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti, liecina biedrības "Veselības projekti Latvijai" martā veiktās interneta aptaujas dati.
Vien 4,7% no tiem, kas ģenēriskos medikamentus ir lietojuši, savu lietošanas pieredzi vērtē kā negatīvu vai drīzāk negatīvu.

Ja būtu jāizvēlas starp oriģinālo un ģenērisko medikamentu, 34,4% respondentu izvēlētos tikpat labi vienu, kā otru, 21% - noteikti vai drīzāk ģenērisko medikamentu, bet 28,6% - noteikti vai drīzāk oriģinālo medikamentu.

Svarīgākie faktori, kas ietekmē iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem, ir pašu respondentu lietošanas pieredze, ārsta, farmaceita padoms un medikamenta cena. 

Daudzu medikamentu sastāvā ir viena un tā pati aktīvā viela, taču to cenas var ievērojami atšķirties. Ja zāles ir oriģinālas, proti, tās ražo uzņēmums, kas tās izstrādājis un patentējis, pircējs par tām var samaksāt pat vairākas reizes augstāku samaksu nekā par attiecīgā medikamenta kopiju jeb ģenērisko medikamentu, kas vismaz pamatsastāva ziņā ir ekvivalents oriģinālajam. 

Ģenēriskiem medikamentiem atļauts parādīties tirgū, kad beidzas oriģinālo zāļu izstrādātāja un ražotāja patenta aizsardzības laiks. Tad attiecīgās zāles, izmantojot tās pašas aktīvās vielas tādās pašās devās, kādas ir oriģināliem medikamentiem, drīkst ražot arī citi zāļu ražotāji.
Jelgavas Stacijas parkā 6.jūnijā notiks labestības skrējiens "Nes cerību 2015".
Skrējiena mērķis ir cilvēkus ar īpašām vajadzībām integrēt sabiedrībā, pievēršot uzmanību viņu problēmām un ikdienai.

Skrējienā varēs piedalīties ikviens jelgavnieks, tostarp cilvēki ar īpašām vajadzībām, bērni, jaunieši, pieaugušie, seniori, Jelgavas ģimenes, uzņēmumu pārstāvji un citi.

Distances 700 un 1400 metru garumā varēs mērot skrienot, soļojot, nūjojot, dejojot un citos veidos.

Pasākuma laikā plānots koncerts, dažādas aktivitātes ģimenēm un bērniem. Tāpat izvietos informatīvos stenus, kur varēs atrast materiālus par dažādām veselības tēmām. Skrējienā tiks noteikta kuplākā komanda, kā arī oriģinālākie, vecākie, jaunākie dalībnieki, kuri saņems veicināšanas balvas, vēsta dome.

Paralēli pasākumam plānots savākt ziedojumus. Saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Jelgavas sieviešu invalīdu organizācijai "Zvaigzne" un invalīdu sporta un rehabilitācijas klubam "Cerība". 
Muzeju naktī 16.maijā Kurzemē skanēs poēma "Daugava", spēles teātri, notiks muzikāli literāras vakarēšanas, liecina Muzeju nakts mājaslapā ievietotā informācija.

Alsungas novada muzejā pasākumā "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" notiks aktivitātes bērniem, iecerēts tējas salons ar "Pārvērtībām", kā arī suitu muzikantu priekšnesumi un dzejas lasījumi.

Lažas pagastā, Aizputes novadā, Apriķu muzejā, pasākumā "Tālas noskaņas zilā vakarā..." būs iespēja iepazīties ar jaunu – 21.gadsimta leģendu – par Stikla kalnu, Antiņu un Saulcerīti, notiks dzejas darbnīca, kā arī Alsungas muzicējošo vīru koncerts.

Bārtas pagastā, Grobiņas novadā, Bārtas muzejā, pasākumā "Zelta zirgs" atklās izstādi "Zirglietas", kā arī notiks orientēšanās, stafetes, izjādes ar ponijiem un zirgiem.

Džūkstes pagastā, Tukuma novadā, Džūkstes pasaku muzejā, pasākumā "Mazā sirmā kumeliņā jāj pa ceļu pasaciņa..." notiks amatierteātra izrāde, stāstnieku nakts pie ugunskura, radošās darbnīcas, roku lellīšu izrādes.

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja rīkotā pasākuma "Cita kino zeme" ietvaros notiks tradicionālās orientēšanās sacensības Saldus pilsētā – "Rainis un Aspazija Saldū", Ērika Ķiģeļa piemiņas izstāde, izstādes "Cita kino zeme" atklāšana.

Jaunmoku pils muzeja pasākumā "Meža grāmatas lasīšanas pamatprasmes jeb Jānīt's zaķa medībās" iecerētas praktiskas nodarbības meža zīmju lasīšanā, sacensības atjautībā, zināšanās, prasmēs un iemaņās, interaktīvā šautuve, šaušana ar loku, poētiski mākslinieciskas radošās darbnīcas,medību suņu parāde, amatnieku tirdziņš pils pagalmā dienas garumā, aktiera Andra Bērziņa koncertuzvedums.

Jaunpils muzejā pasākumā "Katram citāds Rainis un Aspazija…" skanēs Raiņa poēma "Daugava", radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem Jaunpils bibliotēkā, 100 cepuru īpašnieces Lidijas Rozenas-Plikauses cepuru stāsti, stunda kopā ar ritmu pavēlnieku Nilu Īli.

Kazdangas muzejā pasākumā "Latvijas bagātība - Rainis un Aspazija" būs iespēja apmeklēt vietas, kurās pabijis Rainis, piedalīties radošajā darbnīcā un konkursā, kā arī "Raiņa un Aspazijas vakarā" ar Liepājas teātra aktieriem Ilzi Juru un Pēteri Lapiņu.

Sausteres ciemā, Dundagas pagastā, Kubalu skolā-muzejā, pasākumā "Satikšanās. Ernests Dinsbergs, Rainis un mēs" būs iespēja skatīt izstādes "Laikabiedri" un "Mans grāmatu plaukts", skanēs dzejoļi bērniem.

Lapmežciema muzejā pasākumā "Pastāvēs, kas pārvērtīsies" notiks pašdarbības kolektīvu un folkloras kopas "Vilkači" koncerts, seno cīņu paraugdemonstrējumi, pagasta mākslinieku darbu izstāde.

Liepājas muzejs rīko pasākumu "Gals un sākums", kurā plānota ēnu teātra izrāde pašiem mazākajiem bērniem, cirka studijas "Beztemats" performance ar uguns trikiem, pantomīmu un aktierspēli, metalurgu tautas teātra izrādes, performance "Tālas noskaņas zilā vakarā", apvienības "Ārā" deju izrāde "Viens un Divi", Aleksandra Ļebedeva kvarteta koncerts, uguns šovs "Uguns un nakts", "Nepieradinātā Folka Orķestra" koncerts un Liepājas dzejnieku lasījumi. Pasākumi notiks arī Liepājas muzeja ekspozīcijā "Liepāja okupāciju režīmos".

Oskara Kalpaka piemiņas vietā un muzejā "Airītes" rādīs koncertuzvedumu "Es karā'i aiziedams", kā arī filmu "Pulkvedis Oskars Kalpaks".

Pastariņa muzejā, Zentenes pagastā, Tukuma novadā, tiks minēta krustvārdu mīkla lieliem un maziem "Trīs tikšanās", koncerts "Spēlēju dancoju....", Ernesta Birznieka-Upīša, Raiņa un Aspazijas sarakstes kaleidoskops.

Rojas Jūras zvejniecības muzejā pasākumā "Mana jaunu dienu zeme" uzstāsies Kolkas koklētāju ansamblis, atklās Jāņa Anmaņa un bērnu rotaļlietu izstādes, notiks radošās darbnīcas.

Talsu novada muzejā skanēs Raiņa runa, Talsu novada skolēnu koru un Doma kora skolas solistu koncerts, notiks literatūrzinātnieces Gundegas Grīnumas un skolēnu diskusija par Raiņa un Aspazijas lomu savā laikā un mūsdienās, Raiņa un Aspazijas dzejas lasījumi. Ārpusē pie muzeja darbosies muzikālās strūklakas.

Latvijas Lauksaimniecības muzejā, Talsos, pasākumā "Pa Raiņa ielu uz Muzeju nakti…" piedalīsies Ugāles folkloras kopa "Urdava" un amatierteātra kolektīvs "Ugāles drāma", notiks spēles un atrakcijas, bērnu zīmējumu konkurss uz asfalta, fotosalons "Pastāvēs kas pārvērtīsies".

Tukuma pilsētas vēstures muzejā "Pils tornis" pasākumā "Mēs visi nestipri bez mīlas" būs skatāma ekspozīcija "Savējo stāsti, ne svešo" un izstāde "No dubļiem līdz rozēm". Tukuma muzeja galerijā "Durvis" notiks radošās darbnīcas "Zelta sietiņa kaleidoskops" un loterija. Tukuma muzejā,

Durbes pilī varēs paskatīt izstādi un noklausīties klasiskās mūzikas koncertu. Tukuma muzeja Audēju darbnīcā pasākumā "Pastāvēs, kas pārvērtīsies" apmeklētāji varēs izmēģināt seno amatu, aužot grīdas celiņu no lupatu strēmelēm, darbosies fotosaloniņš, notiks dzejas lasījumi, ekskursija un izstāžu apskate. Pasākumi notiks arī pie Tukuma muzeja sadarbības partneriem - biedrības "Ligzda", tēlotājas mākslas studijā, ugunsdzēsēju depo, Sv.Trīsvienības evaņģēliski luteriskajā baznīcā un citviet.

Pūres pagastā, Tukuma novadā, Šokolādes muzejā, apmeklētājus sagaidīs Rainis un Aspazija, notiks šokolādes tehnologa demonstrācija meistarklasē.

Vaiņodes novada muzejā plānots Toma Bokuma autorkoncerts un Vaiņodes novada amatierteātra  uzvedums "Indulis un Ārija".

Ventspils muzejā rādīs animācijas filmas ar Raiņa un Aspazijas dzeju. Ventspils Amatu mājā skanēs priekšnesums "Raiņa un Aspazijas kāzas"

Rakstnieka Herberta Dorbes muzejā "Senču putekļi", Ventspilī, pasākumā "Mani mīļie radiņi…" būs rakstnieku dzimtas koku pētījumi.

Liepājas rajonā, Zemnieku sētā "Vītolnieki" notiks pasākums "Mēnesmeitiņa jūras malas sētā".Zemgalē Muzeju naktī 16.maijā notiks orientēšanās sacensības, dzejas lasījumi, radosās darbnīcas, liecina Muzeju nakts mājaslapā pieejamā informācija.

Valles pagastā, Vecumnieku novadā, Aktieru Antmaņu muzejā, notiks Valles pagasta amatierteātra iestudējums "Veltījums Rainim un Aspazijai".

Bauskas muzejā paredzēts pasākums "Nenogrimt mazajos darbos / Un ikdienā nezaudēt zvaigznes", kurā gaidāmas mākslas salona "Meistars Gothards" gleznotāju grupas improvizācijas, apsveikuma kartīšu izgatavošana 3D tehnoloģijā, Lupatu grīdceliņa aušana, teātra uzvedums par Aspazijas dzejas tematiku, Bauskas Bērnu jauniešu centra vokālā ansambļa priekšnesumi, kā arī būs aplūkojamas vairākas izstādes. Bauskas pils muzejā notiks pasākums "Tur burvīgā gaismā viss zaigo un laistās... ".

Dobeles novadpētniecības muzejā notiks pasākums "Noskaņas zilā vakarā", kurā iecerēta dzejas darbnīca un radoša darbošanās, būs aplūkojamas izstādes un notiks izzinoša pastaiga uz vēsturisko Tirgus laukumu.

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā atklās izstādi "Izbaudi .. ŠO dzīvi", būs darbošanās un pūlēšanās mūzikas pavadībā, lai izprastu Raiņa sacīto: "Izbaudi šo skaisto parādību plūšanu, šo dzīvi [..]".

Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā notiks orientēšanās sacensības Alunānam, Aspazijai un Rainim pa pēdām.

Studentu korporācija "Ventonia" rīko pasākumu "Latviešu tautiskuma centienu izpausmes Raiņa un Aspazijas darbos".

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja Jelgavas ekspozīcijā plānots muzikāls priekšnesums, kurā dziesmas ar Aspazijas un Raiņa dzeju izpildīs Antra un Paulis un sieviešu vokālais ansamblis "Zaļā krūze", darbosies radošā darbnīca un zīmējumu darbnīca bērniem.

Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā "Riekstiņi" notiks bērnu dzejoļu lasījumi un dzejoļu ilustrēšana, pēc tam - zīmējumu izstāde.

Jēkabpils vēstures muzejā notiks radošās darbnīcas, kas saistītas ar Raiņa un Aspazijas daiļradi, dzejas lasījumi un koncerts Krustpils Evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā "Pikšas" notiks pasākums "Kas zina, ko grib – spēj, ko grib".

Viesītes muzejā "Sēlija" pasākumā "Sēļi un Rainis" būs atvērta sēļu amatu darbnīca un notiks priekšlasījums "Sēlijas Rainis". Pasākumi notiks arī
Mazā Bānīša park, kur brīvdabas kino rādīs filmas pēc Raiņa darbu motīviem.

Viļa Plūdoņa memoriālajā muzejā "Lejenieki" pasākumā "Puķu logs" notiks Aspazijas un Raiņa dzejas lasījumi.

Ziemassvētku kauju muzejā pasākumā "Rainis: Varoņu laiks savu gaitu sāk!" notiks Pirmā pasaules kara ieroču un ekipējuma demonstrēšana un
lāpu gājiens pa strēlnieku cīņu vietām.
Vidzemes muzeji Muzeju naktī 16.maijā rīkos pasākums, kas veltīti Rainim un Aspazijai, kā arī aicinās uz izstādēm, koncertiem un dažādām atrakcijām, liecina Muzeju nakts mājaslapā apkopotā informācija.

Ainažu Ugunsdzēsības muzejs rīko pasākumu "Esat viens un būsit stipri!". Tā laikā atklās piemiņas plāksni muzeja dibinātājam un ilggadējam Ainažu brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības priekšniekam Osvaldam Bērziņam, notiks runas konkurss ar Raiņa un Aspazijas dzejas lasījumiem, kā ari zīmējumu konkurss.

Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja "Kalna ziedi" pasākumā "Spēlēju, dancoju visu cauru nakti" rādīs animācijas filmu "Zelta zirgs", notiks orientēšanās sacensības muzejā un citas atrakcijas.

Alūksnes muzejā pasākumā "Aiz mums stāv zvaigznes, ko Tu man padarīsi?" notiks aktivitātes muzeja izstāžu ietvaros, ka arī prezentācijas par 2014.gada arheoloģiskajiem izrakumiem.

Andreja Upīša memoriālajā mājā ar dārzu Skrīveros iecerēts pasākums "Mazā, sirmā kumeliņā", kurā paredzēts brauciens zirgu pajūgos pa Andreja Upīša romāna "Zaļā zeme" darbības vietām Skrīveros, kā arī literāri muzikāls ceļojums Raiņa un Aspazijas dzejas pasaulē.

Āraišu arheoloģiskais muzejparks aicina uz pasākumu "No teiku salas ziedonis / Ar baltu gulbi atbraucis", kurā atklās braila raksta stendu un viduslaiku pils maketu, plānotas dažādas radošās aktivitātes, skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem.

Drabešu muižas amatu mājā plānots pasākums "Ikdienā arī ir zelts, Tikai atroci!", kura ietvaros notiks arī nakts koncerts Āraišu evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

Bārdu dzimtas memoriālajā muzejā "Rumbiņi", Katvaru pagastā, Limbažu novadā, iecerēta "Romantiķu tikšanās mēnessgaismā", kuras laikā atklās ekspresizstādi "Aspazijas un Raiņa darbi muzeja "Rumbiņi" krājumā", Raiņa un Aspazijas dzejas lasījumi pie kamīna.

Birzgales muzejā "Rūķi" pasākumā "Tā zilā ilgu puķe" notiks koncerts un izstāde.

Brāļu Jurjānu memoriālajā muzejā "Meņģeli", Ērgļu pagastā, Ērgļu novadā, pasākumā "Rainis un Aspazija "Meņģeļos"" būs iespējams apmeklēt iepriekš nepieejamās muzeja telpas.

Cēsu vēstures un mākslas muzejā pasākumā "Tālas noskaņas zilā vakarā" plānots ceļojums laikā Cēsu muzeja 90 gadu jubilejas gadā, kura īpašie viesi ir dzejnieki Rainis un Aspazija, kā arī plānots muzikāls vēstījums "Raiņa ceļojumi" ar komponista Jēkaba Nīmaņa piedalīšanos., mēmā videofilma, izstādes, kostīmu skate un citi pasākumi, kas plānoti arī Jaunajā pilī, Cēsu Sv. Jāņa baznīcā un citviet pilsētā.

Raunas novadā, Drustu novadpētniecības muzejā, pasākumā "Aspazijas un Raiņa dzejas pasaule" paredzēts koncerts, mākslinieka Kaspara Podnieka gaismas projekcijas "Raiņa un Aspazijas vakara stāsti".

Gulbenes novadā, Druvienas vecajā skolā-muzejā pasākumā "Otrā dzimtene" notiks mācību stunda "Raiņa un Aspazijas laiks Kastaņolā".

Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā "Kalāči", Liepas pagastā, Priekuļu novadā, pasākumā "Reiz zaļoja jaunība, cerības plauka" iecerēta fotosesija ar Raini un Aspaziju, kā arī viņu jaunības dienu dzejas lasījumi.

Ķegumā novadā esošajā Enerģētikas muzejā paredzēts pasākums "Saule. Pērkons. Daugava", kurā gaidāmi muzikāli priekšnesumi un dažādi pārsteigumi.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs plāno pasākumu "Tu mani vēl nepazīsti. Atnāc vismaz vienreiz! Tavs Rainis"  Vecgulbenes muižas klētī un Gulbenes novada valsts ģimnāzijā.

Alūksnes novadā, Jaunlaicenes muižas muzejā notiks pasākums "Sapņu pilis, vēju zirgi", kurā rotaļāsies ar Raiņa dzejoli "Zināt gribētājs".

Gaujienas pagastā, Apes novadā, Jāzepa Vītola memoriālajā muzejā "Anniņas" pasākumā "Spodrināt vajga!" rādīas filmu par Vītola daiļradi un skanēs viņa dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem.

Annas pagastā, Alūksnes novadā, Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā pasākumā "Pastāvēs, kas pārvērtīsies" atklās izstādi "Koka pārvērtības" un notiks ekskursija muzeja teritorijā izveidotajā dabas takā "Koki stāsta".
Pasākumā "Agra gaita, vēla rieta - Vidū ziedu svētkiem vieta" Kokneses viduslaiku pilsdrupās muzicēs grupa "Zāle", notiks orientēšanās pārgājiens un zaļumballe.

Limbažu muzejā pasākumā "Nāc man līdz, es zinu, malu laimīgu" atklās izstādes "Saulainais stūrītis" un "Uz pilsmuižu pēc piena", kā arī spēlēs teātri.

Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā darbosies " Raiņa un Aspazijas pasta kaste", notiks koncerts, radošās darbnīcas un citas aktivitātes.

Mores kauju muzejā, Mores pagastā, Siguldas novadā, pasākumā "Pastāvēs kas pārvērtīsies" plānotas dažādas atrakcijas un jaunas ekspozīcijas atklāšana.

Naukšēnu cilvēkmuzejā plānots pasākums "Kopā ar Raini un Aspaziju".

Līgatnes pagastā, Līgatnes novadā, Padomju slepenajā bunkurā dažādos izpildījumos atskaņos dziesmu "Lauztās priedes", būs Raiņa un Aspazijas atmiņu istaba.

Sarkaņu pagastā, Madonas novadā, Profesora Aleksandra Bieziņa muzejā Jaundilmaņi" pasākumā "Zem vakara zvaigznēm" būs Aspazijas dzejas lasījumi.

Raunas novada muzejā ekspress miniizstādes "Bijis Raunā" apskate, orientēšanās, Ingas Karpičas akustiskais koncerts.

Raiskuma pagastmājā lasīs Aspazijas vēstules Rainim un Lauras Dumberes vēstules Aspazijai.

Rūdolfa Blaumaņa memoriālajā muzejā "Braki" plānots literāri muzikāls sarīkojums "Blaumanis ielūdz Raini un Aspaziju".

Salacgrīvas muzejā plānots pasākums "Tālas noskaņas...", tējas vakars ar Raini un Aspaziju.

Madonas novadā, Sarakņu pagastā, Sarkaņu bibliotēkā, notiks pasākums "Radi savu Sidraba šķidrautu".

Staiceles lībiešu muzejā "Pivālind" notiks interaktīva viktorīna – spēle "Rainim un Aspazijai -150".

Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas muzejā "Drāmas nodarbība - Raiņa un Aspazijas tēli dzīvo šodien".

Tēlnieka Voldemāra Jēkabsona memoriālajā mājā-muzejā, Bebru pagastā, Kokneses novadā, pasākumā "Tālās noskaņas zilā vakarā" plānotas radōsās darbnīcas un amatieru teātris.

Ungurmuižā, Raiskuma pagastā, Pārgaujas novadā, skanēs latviešu komponistu mūzika ar Raiņa un Aspazijas vārdiem, kā arī abu dižo dzejnieku sarakstes fragmenti un dzeja.

Valkas novadpētniecības muzejā pasākumā "Nakts un pārvērtības..." plānota skolēnu zīmējumu izstāde, orientēšanās konkurss, koncerts fotogrāfiju prezentācija.

Valmieras muzejā pasākumā "Es mīlu tevi tā..." plānota radošā darbnīca, mākslas izstāde, ekskursija pa Raiņa ielu "Rainis Valmierā", koncerts.

Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre" rīko pasākumu "Dzirdēt, redzēt, dziedāt, zīmēt Raini un Aspaziju".

Antona Austriņa piemiņas muzejā "Kaikaši", Vecpiebalgas novadā, Vecpiebalgas pagastā, notiks pasākums "Sauja saules".

Brāļu Kaudzīšu memoriālajā muzejā "Kalna Kaibēni" plānots pasākums "Uzmanību, ciemos Rainis!".

Emīla Dārziņa un Jāņa Sudrabkalna memoriālajā muzejā "Jāņaskola", Jaunpiebalgas novadā, Jaunpiebalgā, plānots pasākums "Mēness starus stīgo", kurā skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem.

Vecpiebalgas novadā, Vecpiebalgas pagastā, Kārļa Skalbes memoriālajā muzejā "Saulrieti" pasākumā "Sēj dzirkstis zemē iz dziesmu pūra…" būs
Raiņa dāvana Kārlim Skalbem, kas eksponēta tikai Muzeju naktī.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijā "Vēveri", Vecpiebalgas pagastā, Vecpiebalgas novadā, gaidāma māla trauku darbnīca pie lielās uguns un kopīgās maizes cepšana un mielošanās.
Uz valsts galvenajiem ceļiem posmos, kuri ir labā tehniskā stāvoklī, vasarā maksimāli pieļaujamais braukšanas ātrums tiek palielināts līdz 100 km/h.

Šogad no 8. maija atļautais braukšanas ātrums būs palielināts šādos ceļu posmos:

Tallinas šosejas (A1) Saulkrastu apvedceļā (22,10.-26,00. un 27,20.-44,40. km) un posmā no Jelgavkrastiem līdz Svētciemam (55,50.-71,30. un 74,70.-81,20. km);
Daugavpils šosejas (A6) posmā no Salaspils līdz Ikšķilei (20,86.-28,20. km) un no Nīcgales līdz Daugavpils apvedceļam (202,20.-212,20. km), kā arī
Jelgavas šosejas (A8) posmā no Rīgas robežas līdz satiksmes pārvadam Jelgavas apvedceļā (8,00.-38,80. km), izņemot posmus ar ātruma ierobežojumiem.

Tikmēr lielā ceļu satiksmes negadījumu skaita dēļ uz jaunajiem ceļiem Tīnūži–Koknese (P80) un Ludza–Nirza (A12), šovasar nepalielinās maksimāli pieļaujamo ātrumu līdz 100 kilometriem stundā.

Šāds lēmums pieņemts, balstoties uz Valsts policijas, Ceļu satiksmes drošības direkcijas un Latvijas valsts ceļu speciālistu ieteikumiem, jo šeit fiksēti vairāki negadījumi. 

Daļa no šiem negadījumiem ir bijusi ar traģiskām sekām, turklāt uz šiem ceļiem Valsts policija ir fiksējusi arī lielākos ātruma pārkāpumus.
Sestdien Rīgas 28.vidusskolā, Sliežu ielā 23, notiks starptautisko sacensību "Rēķini galvā" finālsacīkstes, kurās piedalīsies dalībnieki no Igaunijas, Lietuvas, Ukrainas, Slovēnijas un Latvijas.
Sacensību sākums būs plkst.12.

Šogad Latvijā trijās sacensību nacionālās atlases neklātienes kārtās startēja vairāk nekā 3700 dalībnieku. Savukārt Latvijas kārtas finālā piedalījās 84 labākie dalībnieki. Vissīvākā konkurence, kā parasti, bija vērojama 4.-6.klases dalībnieku grupā. Bez tradicionālajiem sacensību līderiem nopietni sevi šogad pieteica Alūksne un Madona, kā arī vairākas Rīgas skolas, piemēram, Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskola, Rīgas Angļu ģimnāzija, Rīgas Purvciema vidusskola, Rīgas Rīnūžu vidusskola, Friča Brīvzemnieka pamatskola, pamatskola "Harmonija", Rīgas Valsts tehnikums un ISMA "Premjers".

Sīkāka informācija par sacensību rezultātiem un projekta plāniem pieejama tīmekļa vietnē "www.miksike.lv".

Sacensības "Rēķini galvā" šogad Latvijā notiek jau 12.sezonu. 
Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina iedzīvotājus izmantot reģionu dabas izglītības centrus, lai labāk iepazītu norises pavasarī.

Vidzemes reģionā dabas norises iespējams pētīt trīs izglītības centros. Gaujas nacionālā parka centrā "Pauguri" izziņas procesi notiek gan telpās, gan brīvā dabā, piemēram, spēlējot dažādas izglītojošas spēles. Maija vidū šajā centrā tiks atklāta vēl nebijusi interaktīva ekspozīcija "Dziļāk mežā: par Eiropas nozīmes aizsargājamiem biotopiem - nogāžu-platlapju mežiem un boreālajiem mežiem".

Arī centrs "Vecupītes" atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā, tikai Kocēnu novadā. Tajā iespējams apskatīt izstādi par mežu un bioloģisko daudzveidību, piedalīties dabas pētniecības nodarbībās, spēlēt vides spēles, organizēt seminārus un lekcijas. Centra tuvumā sākas 2,8 kilometrus gara dabas taka, kurā iespējams aplūkot dažādas ekosistēmas.

Savukārt Ziemeļvidzemes biosfēras centra "Ziemeļvidzeme" darbība orientēta uz piekrastes dabas iepazīšanu. Tuvumā atrodas arī 1,2 kilometrus garā Randu pļavu taka, kur dabā iespējams iepazīt teritorijā augošos augus un mītošos putnus, jo tā līkumo caur melnalkšņu dumbrāju un pļavām.

Latgales reģionā ar dabas norisēm pavasarī var iepazīties izglītības centrā "Rāzna", kas atrodas Mākoņkalna pagastā, Rāznas ezera krastā. Pavasara norises dabā var vērot gan Mākoņkalnā, gan arī Akmeņu takā, kas ierīkota Jaunstašulos nepilnu 3 kilometru attālumā no Lipuškiem. Iepriekš piesakoties, te tiek sniegta iespēja darboties radošās un interaktīvās nodarbībās par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām Latvijā, izzināt ezera un tā piekrastes iemītniekus, iepazīt nogāžu un gravu mežus.

Savukārt Pierīgā, Ķemeru nacionālajā parkā, atrodas dabas izglītības centrs "Meža māja". Izmantojot dažādus pētniecības instrumentus, var iepazīt purvus, mežus, jūras piekrasti un noslēpumaino ūdens pasauli. Tāpat iespējams izstaigāt "Meža apļa" taku, lai varētu apskatīt dabisku mežu.

DAP vērš uzmanību, ka katram dabas izglītības centram ir savs darba laiks, tāpēc apmeklējumus vēlams iepriekš saskaņot ar to darbiniekiem.
Atzīmējot ugunsdzēsības Latvijā 150.gadadienu un svinot Ugunsdzēsēju un glābēju dienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina ikvienu 17. un 18. maijā nākt ciemos uz ugunsdzēsēju depo visā Latvijā.

Atvērto durvju dienas laikā būs iespējams iepazīties ar ugunsdzēsēju glābēju ikdienu, apskatīt VUGD tehniku, izmēģināt, cik tad īsti sver ugunsdzēsēju ekipējums un pamēģināt arī to, vai iespējams 30 sekunžu laikā uzģērbt ugunsdzēsēju glābēju aizsargtērpu. Kā arī ugunsdzēsēji glābēji sniegs atbildes uz visiem interesējošajiem jautājumiem un būs iespējams nofotografēties ar VUGD tehniku un pašiem ugunsdzēsējiem.

17.maijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 glābēji gaidīs ciemos ikvienu interesentu, savukārt 18.maijā no pulksten 10.00 līdz 15.00 gaidīs ciemos izglītības iestāžu audzēkņus.

Lai izglītības iestādes pieteiktu savu apmeklējumu 18.maijā, aicinām sazināties ar VUGD daļu un posteņu kontaktpersonām.                
Uz šosejas A7, pirms pagrieziena uz Rāmavu izveidots piemineklis „Bojā gājušam motociklistam”, tā tapšana notikusi par motoklubu finanšu līdzekļiem un motociklistu ziedojumiem 
Oficiāla pieminekļa atklāšana plānota 9.maijā.

Līdz šim motociklisti savus mūžībā aizgājušos biedrus pieminējuši braukšanas sezonas atklāšanā – katra aprīļa pēdējā sestdienā, pulcējoties pie Lielupes tilta Jūrmalā.
Kuldīgā 14.maijā tiks dots starts otrajam velobraucienam bibliotēku atbalstam, kurā aicināts piedalīties ikviens bibliotekārs, lasītājs, sadarbības partneris vai vienkārši bibliotēku draugs. 
Šogad brauciens būs uz Kuldīgas novada Padures, Īvandes un Ēdoles pagastiem, kur dalībnieki tiks iepazīstināti ne tikai ar bibliotēkām, bet arī ar ievērojamiem novadniekiem un objektiem pagastos.

Velobrauciens bibliotēku atbalstam jeb "Cycling for libraries" ir starptautiska iniciatīva, kas notiek jau piekto gadu. Šogad lielais brauciens notiks no 1. līdz 10. septembrim, tā dalībnieki dosies no Oslo fjordiem Norvēģijā līdz Orhūsai Dānijā, kur velobrauciens noslēgsies ar starptautisku konferenci "Next Library 2015".

Katru gadu notiek arī mazāki – vietējas nozīmes velobraucieni, ar tiem var iepazīties oficiālajā "Cycling for libraries" tīmekļa vietnē.

Dalībnieki tiek aicināti reģistrēties līdz 11.maijam. Sīkāku informāciju par pasākumu var atrast Kuldīgas bibliotēkas mājas lapā "http://biblio.kuldiga.lv/".
Atzīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas 25. gadadienu, kā arī sagaidot Latvijas himnas autora Baumaņu Kārļa dzimšanas dienu, Limbažos uzsākta Latvijas himnas ieaušana īpašā jostā. Tā ir tautas lietišķās mākslas studijas „Dzilna” audēju izauklēta ideja un jostas aušanā aicināts piedalīties ikviens interesents.

Latvijas himnā ir gandrīz 150 burti, un audējas lēš, ka josta sanāks apmēram 16 metrus gara. Josta top speciāli šai aktivitātei gatavotās stellēs, tās pamats būs austs, savukārt burti izšūti. Jostas darināšana jāpabeidz līdz Latvijas dzimšanas dienai 18. novembrī, un limbažnieki cer, ka viņiem talkā nāks arī daudzi citi Latvijas iedzīvotāji.  

Aust var nākt jebkurš, kurš vēlas, vienalga no kura Latvijas novada.
           
Jostas aušana notiek gadā, kad himnas autoram Baumaņu Kārlim varam svinēt 180. dzimšanas dienu. Mēneša beigās viņa dzimtajā Viļķenes pagastā notiks arī komponistam veltīts pasākums „Himnas goda diena”.
Dzejnieka Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā, 3. maijā, jau otro reizi tika pasniegts apbalvojums "Laiks Ziedonim", laureāti cildināti piecās nominācijās. 

Zinātnes nominācijā "Taureņu uzbrukums" balvu ieguva kognitīvo zinātņu pētnieks profesors Jurģis Šķilters, kurš savos pētījumos pievērsies valodai un tam, kā domājam, uztveram pasauli un sevi. Pašlaik viņa interešu lokā nonācis tas, kā latviešu valodā uztveram telpu.
Šajā nominācija bija izvirzīti arī muzikologs Mārtiņš Boiko, vēsturnieks Harijs Tumans, matemātiķis Andris Ambainis, ekonomists Tālis Putniņš un inženierzinātņu doktors Kaspars Kalniņš.

Nominācijā "Bize" balvu saņēma latviešu bērnu literatūras veicinātāja un rakstniece Inese Zandere. Šajā nominācijā par dzīvi literatūrā bija izvirzīti arī jaunās paaudzes latgaliešu literāte Ilze Sperga, rakstnieks Reinis Runcis un rakstniece Inga Ābele.

Tautsaimniecības nominācijā "Zemi es mācos" balvu saņēma uzņēmuma "Infogram" dibinātājs Uldis Leiterts. Uz balvu pretendēja arī Kaspars Ādams, kurš izveidojis "Liellopu izsoļu namu", senču zīmola atjaunotājs Toms Ērenpreiss un viens no zāļu tēju ražošanas celmlaužiem Latvijā Atrūrs Tereško.

Savukārt bērnu un jauniešu nominācijā "Rabarbers" balvu saņēma Saldus 2.vidusskolas 11.klases skolnieks aizrautīgais grāmatu kolekcionārs septiņpadsmitgadīgais Valters Dakša. Viņa plašā kolekcija glabājas Oskara Kalpaka muzejā "Airītes" un ir pieejama ikvienam muzeja apmeklētājam. Viņš atšķiras no citiem jauniešiem ar padziļināto interesi par Latvijas vēsturi, tagadni, tās literatūru, kultūru un cilvēkiem, kas to rada.
Balvai bija izvirzīti arī students un "Straume" "inline" skolas treneris, kurš popularizē ekstrēmo skrituļslidošanu jaunatnes vidū, Nils Jansons, kā arī pūču pētnieks Andris Avotiņš.

Novadpētniecības nominācijā "Kedas" balvu saņēma Varis Auziņš, kurš pāris gados izpētījis un sācis atjaunot gandrīz izzudušu Vidzemes folkloras kapelu tradīciju – latviešu basa instrumenta basītes spēli.
Nominācijā uz balvu pretendēja arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja meistars Aldonis Baldiņš un starpnozaru mākslas grupa "Serde".

Kopumā apbalvojumam tika saņemti 170 pieteikumi. 

Latvijas hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans ir pamatīgi sašutis par Latvijas valsts vadošo amatpersonu vienaldzību attiecībā pret valstsvienību, jo neviena no tām nav iedomājusies komandu, kura aizstāv Latvijas godu pasaules čempionātā, apsveikt Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā.

Lipmans sacīja, ka pirmo reizi, kopš viņš ir LHF vadītājs un ar izlasi valsts svētku laikā ir kopā pasaules čempionātā, valsts amatpersonas nav iedomājušās nosūtīt kaut vai simbolisku apsveikumu komandai. 

"Diemžēl, bet izskatās, ka valsts prezidentam šobrīd, kad viņš jau domā par aiziešanu no amata, viss ir pie vienas vietas, Saeimas priekšsēdētāja Mūrniece vispār nezina kas tas tāds hokejs un sports vispār ir, premjerei Straujumai tam nav laika. Labi, vismaz par sportu atbildošā Izglītības un zinātnes ministrija varēja kaut divus vārdus atsūtīt. Domājiet, ka puišiem tas nav svarīgi? Muļķības, kurš tad negrib, lai par viņiem atceras. Runa taču ir par valsts svētkiem un nacionālo izlasi, valsts lepnumu, komandu, kura četras reizes pēc kārtas ir piedalījusies olimpiskajās spēlēs," sašutumu pauda Lipmans.

Viņš arī uzsvēra, ka gadījumā, ja Latvijas hokejisti tiks pie panākumiem, tie paši politiķi un sporta amatpersonas būs pirmās, kas steigs viņus apsveikt. "Tad viņi būs klāt vesels bars, ticiet man," pārliecināts ir Latvijas hokeja dzīves vadītājs.

Kā piemēru Lipmans minēja Somijas izlasi, kuru klātienē Ostravā jau ir atbalstījis premjers Juha Sipilā, kurš komandu uzmundrinājis nākamajā mačā pēc zaudējuma pret ASV izlasi. "Citas komandas atbalsta valsts amatpersonas klātienē, brauc skatās, iedvesmo spēlētājus ģērbtuvē. Tas taču arī iedvesmo, ja tavas valsts augsta amatpersona klātienē uzmundrina. Mūsu izlases spēlētāji to taču arī jūt, kāda ir valsts vadības attieksme pret viņiem. Mums tā diemžēl ir nekāda," pārliecināts ir LHF prezidents.

Biogrāfiskās filmas "Cobain: Montage of Heck" režisors Brets Morgens iecerējis vasarā izlaist grandžroka grupas "Nirvana" solista Kurta Kobeina solo ierakstu, ziņo britu laikraksts "The Guardian".

Lai arī tiek baumots, ka Koneins pirms nāves plānoja izdot soloalbumu, līdz šim nebija atrasti viņa ieraksti bez "Nirvana".

Veidojot dokumentālo filmu par Kobeina dzīvi, Morgens noklausījās vairāk nekā 200 stundas garu materiālu, ko mūziķis ierakstīja savā mājā. No tā režisors izveidojis albumu ar "neizlaistiem dārgakmeņiem".

Albumā būs iekļauta Kobeina kaverversija grupas "The Beatles" dziesmai "And I Love Her", kas pagājušomēnes tika izlaista internetā.
No 5. maija iedzīvotāji, kam izsniegta sociālā dienesta izziņa par trūcīgās personas vai ģimenes statusu, vai arī nonākšanu krīzes situācijā, varēs saņemt pārtikas pakas. Palīdzības pakas būs pieejamas 474 vietās visā Latvijas teritorijā.

Kopumā gada laikā ar pārtikas pakām plānots palīdzēt aptuveni 98 tūkstošiem iedzīvotāju.

No jūnija trūcīgajiem iedzīvotājiem būs pieejamas arī higiēnas un saimniecības preču pakas, bet vasaras otrajā pusē – arī mācību līdzekļu komplekti bērniem.

Lielā daļā Latvijas teritorijas palīdzības paku izsniegšanu nodrošinās Latvijas Sarkanais Krusts.

Papildus visam tiks sniegti arī tā saucamie sociālās iekļaušanās pasākumi, ar kuriem mēģinās cilvēkus atgriezt ikdienas dzīvē atpakaļ no  trūcīgo statusa.
Otrdienas pēcpusdienā plaša nokrišņu zona atrodas virs Nīderlandes, Dānijas un Skandināvijas dienvidiem, un nākamajā diennaktī tā sasniegs Latviju atnesot ilgstošu un brīžiem stipru lietu Kurzemē un valsts centrālajā daļā, liecina prognozes.

Naktī debesis būs daļēji apmākušās, brīžiem līs, bet spēcīgākie nokrišņi Kurzemi sasniegs agrā trešdienas rītā. Pūtīs mērens dienvidaustrumu vējš, vienīgi Kurzemē tas būs spēcīgāks - brāzmās 10-15 metri sekundē.
Nakts būs silta - minimālā temperatūra +7..+13 grādi.

Dienā būs pārsvarā apmācies laiks, Latgalē skaidrosies un spīdēs saule. Kurzemē, Zemgalē un Vidzemes rietumos gaidāms ilgstošs lietus. Stiprāk līs no rīta, kā arī vēlā pēcpusdienā un vakarā. Pastiprināsies dienvidaustrumu vējš, brāzmās 11-16 metri sekundē, bet pēcpusdienā Kurzemē un Zemgalē būs lēns mainīga virziena vējš.
Maksimālā gaisa temperatūra +14..+19 grādi, Kurzemē vēsāks - +10..+13 grādi.

Lietus Kurzemē un valsts centrālajā daļā ar nelieliem pārtraukumiem ilgs gandrīz diennaktī un nokrišņu daudzums vietām sasniegs gandrīz visa mēneša normu. Iespējams arī pērkona negaiss.

Vidēji Latvijā maijā nolīst 50 milimetri lietus, pašreizējās prognozes liecina, ka dažviet Zemgalē un Rīgas apkārtnē nokrišņu daudzums diennakts laikā var būt ap 40 milimetriem.

Naktī lietus dēļ brīžiem būs apgrūtināta braukšana, zemes ceļi var būt applūduši, iespējami izskalojumi, kas dažos ceļu posmos var daļēji vai pilnībā apturēt satiksmi.

Rīgā lietus sāksies trešdienas rītā un turpināsies līdz ceturtdienas nakts otrajai pusei. Pūtīs mēreni stiprs dienvidaustrumu vējš, dienas laikā brāzmās 10-14 metri sekundē. Gaisa temperatūra gan dienā, gan naktī ap +13..+15 grādiem.
Austrumu pierobežu teritorijās uzsākta meža dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu. Vakcīnu izvietošana, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, uzsākta  5.maijā un turpināsies divas nedēļas, līdzīgi kā tas noticis ik gadu pavasarī.

Tā kā jau divus gadus nav konstatēts trakumsērgas gadījums savvaļas dzīvniekiem un no 2013.gada februāra arī mājas dzīvniekiem, vakcinācija tiks veikta Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas pierobežā, teritorijās, kas atrodas 70-100 kilometru attālumā no robežas.
Brūnganu kubiņu, nedaudz mazāku par sērkociņu kastīti nevajadzētu aiztikt, jo tādējādi meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs. 

Tās nav bīstamas ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu, kuras iekšpuse ir šķidra un nokļuvusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta. Pieaugušie aicināti par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tās neaiztikt. Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, to apēdot dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Latvijas ceturtajā kasieru čempionātā kopvērtējumā par uzvarētāju kļuva Baiba Kaušele, kura strādā uzņēmuma "Antaris" veikalā Daugavpilī.

Čempionātā tika noteikti uzvarētāji arī citos konkursos. Piemēram, konkursa kategorijā komunikācijā uzvarēja Daina Libeka (Jūrmalā), darbs ar kases aparātu - Linda Krieviņa (Bēnes patērētāju biedrība), likumdošanā - Elena Gugane (Rēzekne), naudas skaitīšanā - Kristīne Helmane (Bēnes patērētāju biedrība).

Kasieru čempionātā piedalījās arī topošie komercdarbinieki no sešām mācību iestādēm (no Rīgas, Preiļiem, Valmieras, Jelgavas un Jēkabpils).

Veicamie uzdevumi - pirkuma reģistrācija (preču apstrādes ātrums un kvalitāte, strādājot ar kases sistēmu), kontakts ar pircēju (dialogs, tostarp par neikdienišķām, kuriozām, konflikta situācijām kasieru darbā), naudas skaitīšana, tās apstrādes ātrums un precizitāte, kas varētu būt viena no skatītājiem interesantākajām disciplīnām, un likumdošanas pārzināšana (tests likumdošanā par patērētāju tiesībām, preču kustību un darba attiecībām/darba drošību).
Eiropas Parlaments (EP) ir ierobežojis videi kaitīgo plastmasas maisiņu lietošanu. Noteikumi paredz, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm būs krasi jāsamazina visbiežāk izplatīto un piesārņojošāko plastmasas maisiņu patēriņš.

ES dalībvalstis varēs izvēlēties vienu no divām iespējām.

Pirmā, nodrošināt, lai gada vidējais „plāno” maisiņu, kas bioloģiski nenoārdās, patēriņš no 2019.gada nepārsniegtu 90 maisiņus uz iedzīvotāju, un no 2025.gada nepārsniegtu 40 maisiņus uz iedzīvotāju
Otrā, nodrošināt, ka no 2018.gada šī veida maisiņus pircējiem vairs neizsniedz bez maksas.

Lielākā daļa plastmasas iepirkumu maisiņu ir plānāki par 50 mikroniem. Tos daudz retāk nekā biezākus maisiņus lieto atkārtoti, tie straujāk nonāk atkritumos un biežāk tiek "mēsloti" vidē, piesārņojot ūdenstilpnes un ūdens ekosistēmas.
Ikviens ES iedzīvotājs 2010.gadā patērēja 198 plastmasas maisiņus, no kuriem 90% bija “plānie”. Plastmasas maisiņu patēriņam ir tendence ievērojami pieaugt. Aprēķināts, ka 2010.gadā atkritumos nonāca vairāk nekā astoņi miljardi plastmasas maisiņu.
Piektdien Smiltenē notiks Ielu stafetes 2015. Programmā 350m skrējieni pirmsskolas vecuma bērniem un 1.klašu skolēniem; 6x350 m stafešu skrējieni 2.-3.; 4.-5.; 6-7.; 8.-9.; 10.-12.klašu skolēniem un pieaugušajiem. Komandām iepriekšēja pieteikšanās līdz 29.aprīlim Smiltenes sporta centrā vai pa tel.26460704, sportacentrs@gmail.com.

Laikā no 19.- 23. aprīlim Grundzāles pamatskolas meiteņu komanda, kas trenējas Smiltenes BJSS, ar panākumiem piedalījās Pasaules skolēnu čempionātā orientēšanās sportā Turcijā. Agnija Caune kļuva par Pasaules skolēnu čempioni vidējā distancē. Grundzāles pamatskola komandu vērtējumā W2 skolu grupā ieguva 2.vietu. Komandā startēja Agnija Caune, Elīna Skopāne un Zanda Stabiņa.

Sestdien vienu no kluba vēsturē lielākajām uzvarām izcīnīja FK "Smiltene/ BJSS", kas savā laukumā komanda.lv 1.līgas ceturtās kārtas spēlē ar rezultātu 4:3 pārspēja vienus no visa čempionāta galvenajiem favorītiem "Rēzeknes FA" komandu. Savu nākamo spēli komanda.lv 1.līgas čempionātā "Smiltene/ BJSS" aizvadīs piektdien, 1. maijā, kad Tepera stadionā uzņems "Saldus/ Brocēni" komandu.
Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Aleksandrs Beļavskis nosaucis tos 25 hokejistus, kuri dosies uz pasaules čempionātu (PČ) Prāgā, ārpus šī sastāva atstājot aizsargus Jāni Andersonu, Ēriku Ševčenko, uzbrucējus Miku Lipsbergu un Robertu Jekimovu, bet no iepriekš atsijātajiem komandā atgriežot Gunāru Skvorcovu.

Latvijas Hokeja federācijas (LHF) valde izlasei izvirzījusi minimālo uzdevumu desmito vietu, bet maksimālo - iekļūt ceturtdaļfinālā. Komandas kapteinis būs Kaspars Daugaviņš, bet viņa asistenti Lauris Dārziņš un Jānis Sprukts.

Latvijas izlasē būs septiņi PČ debitanti. Komandā cer, ka uzbrucējs Miks Indrašis varēs palīdzēt komandai turnīra otrajā pusē, jo viņa atlabšana pēc savainojuma "iet ļoti ātri". Par Ronaldu Ķēniņu informācijas nav nekādas, jo Vankūveras "Canucks" uzbrucējs nav atbildējis, un ar viņu neesot bijis iespējams kontaktēties pēc komandas izstāšanās no Stenlija kausa izcīņas. No kontaktēšanās ar vārtsargu Kristeru Gudļevski izlases vadība atturas, jo turpinās pirmā kārta Amerikas Hokeja līgas izslēgšanas turnīrā.
Beļavskis pirmo reizi vedīs Latvijas izlasi uz pasaules čempionātu galvenā trenera amatā. Pirms 11 gadiem, kad pasaules čempionāts arī notika Čehijā, Beļavskis bija tā brīža galvenā trenera Kurta Lindstrēma palīgs. Latvijas izlase 2004. gadā Prāgā spēlēja sekmīgi, jo iekļuva ceturtdaļfinālā. Beļavskis izlases galvenā trenera amatā pērnā gada vasarā nomainīja kanādieti Tedu Nolanu, kurš ar izlasi strādāja trīs sezonas.

Pasaules čempionāts Čehijā notiks no 1. līdz 17. maijam. Latvijas izlase A apakšgrupā Prāgā spēlēs pret Kanādu, Čehiju, Zviedriju, Šveici, Vāciju, Austriju un Franciju, savukārt B grupā Ostravā sacentīsies Somija, Krievija, ASV, Slovākija, Norvēģija, Baltkrievija, Slovēnija un Dānija.
Pirmo spēli Latvijas izlase aizvadīs 1. maijā pret Kanādu, kuras sastāvā būs arī Nacionālās hokeja līgas (NHL) superzvaigzne Sidnijs Krosbijs no Pitsburgas "Penguins" komandas.

Latvijas izlases sastāvs startam PČ:
Vārtsargi: Jānis Kalniņš ("Acelbikak", Ungārija), Ervīns Muštukovs ("Aalborg", Dānija), Edgars Masaļskis ("Ambri Piotta", Šveice)
Aizsargi: Krišjānis Rēdlihs, Oskars Cibuļskis, Kristaps Sotnieks, Aleksandrs Jerofejevs (visi Rīgas "Dinamo"), Renārs Demiters (HK "Astana", Kazahstāna), Māris Jass ("Orli Znojmo", Čehija), Maksims Širokovs ("Red Ice", Šveice), Guntis Galviņš ("HC Bolzano", Itālija)
Uzbrucēji: Mārtiņš Cipulis, Andris Džeriņš, Kaspars Saulietis, Lauris Dārziņš, Miķelis Rēdlihs, Rodrigo Ābols, Roberts Bukarts, Gunārs Skvorcovs (visi Rīgas "Dinamo"), Jānis Sprukts ("Fribourg-Gotteron", Šveice), Koba Jass ("Bili Tygri Liberec", Čehija), Lauris Bajaruns ("Rungsted", Dānija), Armands Bērziņš ("Val Pusteria", Itālija), Kaspars Daugaviņš (Maskavas "Dinamo", KHL), Ņikita Jevpalovs (Bleinvilas-Buābriānas "Armada", QMJHL)
Facebook Draugiem Twitter Instagram