Novembrī un decembrī Rīgas Tehniskajā universitātē, Latvijas Universitātē un biznesa augstskolā "Turība" notiks telpu orientēšanās pasākums piecos posmos.

Telpu orientēšanās ir gluži kā klasiskā orientēšanās, jo ar ēkas plāna palīdzību jāatrod īsākais ceļš starp noteiktā secībā apmeklējamiem kontrolpunktiem. Taču atšķirībā no orientēšanās mežā vai pilsētā telpu orientēšanās ir drošāka, jo nav iespējams apmaldīties nepazīstamā apvidū, saslapināt kājas purvā vai saskrāpēties brikšņos, kā arī dinamiskāka, jo distances ir īsākas, kontrolpunktu - vairāk, skriešana notiek ātrāk, ar vairāk pagriezienu, augšup un lejup pa kāpnēm utt., skaidro organizatori.

Šogad telpu orientēšanās sacensības atgriezīsies jaunā formātā. Notiks pieci posmi trīs universitātēs, kas apvienoti zem "Latvijas telpu orientēšanās līgas" nosaukuma.

12.novembrī telpu orientēšanās notiks Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē, Kronvalda bulvārī 4. 
15.novembrī - biznesa augstskolā "Turība", Graudu ielā 68.
26.novembrī - Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē, Aspazijas bulvārī 5.
28.novembrī notiks Rīgas telpu orientēšanās sacensības Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē, Āzenes ielā 12/1.
5.decembrī orientēšanās sacensības notiks Latvijas Universitātes akadēmiskajā centrā "Torņakalns", Jelgavas ielā 1.

Katram dalībniekam būs jāveic divas distances sev ērtā laikā. Katra posma rezultāti tiks summēti, un trīs labāko rezultātu kopvērtējums noteiks līgas uzvarētājus dažādās vecuma grupās.

Ir apritējis gads, kopš Eiropas Parlamentā  Latvijas iedzīvotāji ievēlēja astoņus  Eiropas Parlamenta deputātu.
Palūkosimies uz deputātu atskaiti par gada laikā paveikto un kādus ieguvumus tas dod Latvijai:

Iveta Grigule:
* strādājusi, lai  ES būtu ciešāka  sadarbība ar Centrālāzijas reģionu, tas ir būtisks atbalsts mūsu uzņēmējiem.
 
Sandra Kalniete: 
* parūpējusies par Latvijas lauksaimniekiem  - viņiem kompensācijai par zaudēto tirgu pērn piešķirti 7,7 miljoni eiro, šogad būs aptuveni 8,5 miljoni eiro;
* tāpat Kalniete politisko darbību mērķis ir  Krievijas atturēšana no tālākas agresijas un tās propagandas neitralizācija Latvijā.  
 
Krišjānis Kariņš:
* rosinājis un pārliecinājis eiroparlamentāriešus un ES dalībvalstis Eiropā izveidot Vienotu patieso labuma guvēju reģistru -  tiesībsargu rīcībā būs spēcīgs ierocis cīņai pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodokļu nemaksāšanu;
* panācis  ka  mobilo sakaru izmaksas, sazvanoties ārzemēs, būs ievērojami lētākas. Pārejas periodā no 2016.gada 30.aprīļa - līdz 4 x. No 2017.gada 15.jūnija - viesabonēšanas nebūs vispār! 
* iesniedzis būtiskus grozījumus Junkera Investīciju fonda likumā – tās būs labākas iespējas mazo dalībvalstu uzņēmumiem piekļūt Junkera Investīciju fonda finansējumam.
 
Artis Pabriks:
* no EP puses atbild par ES-Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu – tas pavērs jaunas iespējas mūsu valsts uzņēmējiem, jo būs mazāk barjeru preču, pakalpojumu un investīciju plūsmai;
* atbildīgajā EP komitejā aktīvi strādā pie patvēruma meklētāju krīzes risinājuma, kā arī - lai jau šogad tiktu ieviests Pasažieru datu reģistrs - tas mazinās terorisma draudus un palielinās arī Latvijas iedzīvotāju drošību.

 
Andrejs Mamikins: 
* tuvinājis ES un Gruzijas attiecības – ko var uzskatīt kā ieguvumu Latvijai gan ekonomikas, gan drošības ziņā; 
* kā EP Delegācijas priekšsēdētāja vietnieks strādājis, lai pēc 12 gadu pauzes notiktu oficiālā EP Delegācijas vizīte Baltkrievijā – tas savukārt  var aktivizēt arī mūsu valsts un Baltkrievijas ekonomisko sadarbību.
 
Inese Vaidere:  
* aktīvi iestājās, lai netiktu samazināts ES 2016.gada budžets. Jo Latvijai ES finansējums ir ļoti nozīmīgs, īpaši - lauksaimniecības, zinātnes un pētniecības, kohēzijas jomās;
* kopā ar kolēģiem uzsākusi parakstu vākšanu pret Austrumeiropas patērētāju diskrimināciju: viņuprāt, šim reģionam tiek piegādātas zemākas kvalitātes preces, nekā Rietumeiropai;
* strādā EP Vienota digitālā tirgus darba grupā – tas nozīmē, ka digitālās jomas uzņēmumi varēs bez liekiem ierobežojumiem darboties jebkur ES, pieaugs investīcijas tehnoloģijās un izglītotā darbaspēkā, bet digitālie produkti būs ērti lietojami visā ES, vienlaikus nodrošinot datu aizsardzību.
 
Roberts Zīle:
* veiksmīgi virzījis pozīciju, ka dzelzceļa projektam "Rail Baltica" jābūt vienai no ES transporta nozares prioritātēm;
* vēršoties pie Eiropas transporta komisāres, izdevies bloķēt Vācijas ideju, kas paredzēja tās teritorijā jebkuram ES valstu pārvadātājam maksāt šoferiem Vācijas līmeņa minimālo algu – mēs šobrīd to nevaram atļauties – un tā novērsti ievērojami papildus izdevumi Latvijas transporta nozares uzņēmējiem.
 
Tatjana Ždanoka:  
* līdzdarbojusies, lai dalībvalstu nodarbinātības politikas pamatnostādņu rezolūcijā tiktu iekļauta prasība, ka minimālajam ienākumam jānodrošina cilvēka cienīga dzīve – darījusi visu, lai tiktu izsvītrota ideja par minimālā pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, turpretī iekļauta prasība EK līmenī risināt pusmūža darbinieku iekļaušanos darba tirgū;
* koordinē lietas, lai neatkārtotos gadījumi, kad ārzemēs mūsu valstpiederīgajiem piespiedu kārtā atņem bērnus un ievieto tos  sociālajās iestādēs, neinformējot Latvijas atbildīgās iestādes.

Tā ir tikai maza daļa no mūsu EP deputātu veikuma. Plašāk par LV deputātu darbu Eiropas Parlamentā uzzini šeit vai www.europarl.lv/lv/jaunumi/2015.html
Zemessargiem iedzīvotāji līdz šim saziedojuši gandrīz 30 tūkstošus eiro.

Par ziedojumiem plānots iepirkt ekipējumu. Akcijas rīkotāji uzsver, ka zemessargs nav algots kareivis, viņa pienesums valsts drošībai ir brīvprātīgs, un ikviens var atbalstīt zemessargus ar ziedojumu.

Aicinājumam ziedot līdz šim atsaukušies apmēram 600 ziedotāju. Ziedojumu piesaistei izveidota mājas lap zemessargam.lv.

Akcijas pirmais posms ilgs līdz valsts svētkiem - 18.novembrim. Akcijas rīkotāji cer sasniegt 133 tūkstošus eiro.

Jau ziņots, ka pēdējā laikā Zemessardzē pieteicies rekordliels skaits - šogad uzņemti jau teju tūkstotis iedzīvotāju.
No šodienas Bērnu klīniskās universitātes pieraksta tālrunis būs bez maksas, kā arī zvanītājus apkalpos vairāk operatoru.

Pierakstīties uz konsultācijām un izmeklējumiem no šodienas varēs pa bezmaksas tālruni 80708866.

Izvērtējot pēdējo mēnešu zvanu centra darba statistiku, redzams, ka visgarākais gaidīšanas laiks līdz savienojumam ir tieši dienas vidū, kad daudzi vecāki darba pārtraukumā vēlas pierakstīt bērnu pie ārsta. Tāpēc slimnīca aicina vecākus zvanīt pa tālruni laikā no plkst.18 līdz 20, kad ir samazināts gaidīšanas laiks.

Zvanu centra darbinieki pierakstu veic katru darba dienu no plkst.8 līdz 20.
Sākot no šodienas, tiks veikta AS "Rīgas siltums" siltumtīklos cirkulējošā tehniskā ūdens jeb siltumnesēja iekrāsošana ar fluorescējošu krāsvielu, lai konstatētu, vai kaut kur nenotiek noplūdes, informē "Rīgas siltums".
Krāsvielas pievienošana siltumnesējam notiek ik gadu. 

Pievienotā krāsviela siltumnesējā nav kaitīga veselībai, turklāt siltumnesējs cirkulē tikai siltumtīklos.

Gadījumā, ja karstā ūdens apgādes sistēmā parādās iekrāsots ūdens dzeltenzaļganā nokrāsā vai novērojamas noplūdes no siltumtīkliem, nekavējoties jāziņo pa "Rīgas siltuma" diennakts klientu palīdzības dienesta bezmaksas tālruni 80000090.
Valsts policija aicina atsaukties lieciniekus pirmdien Garkalnes novadā notikušajam negadījumam, kurā Polijas kravas auto šoferis ietriecās vairākos riteņbraucējos.

Ceļu satiksmes negadījuma aculieciniekus policija lūdz zvanīt uz tālruņa numuru 67219782, 67086942, 26653628 vai 110.

Jau ziņots, ka precīzus Garkalnes negadījuma iemeslus VP noskaidros izmeklēšanā, jo pilnīgai notikumu gaitas rekonstruēšanai būs nepieciešami ekspertu slēdzieni.

Jau ziņots, ka pirmdien uz Vidzemes šosejas Garkalnē, Polijas pilsoņa vadītai kravas automašīnai "Scania" saduroties ar vieglo automašīnu "Opel Vectra", tā pēc sadursmes ietriekusies vairākos riteņbraucējos, kuri bija devušies treniņa braucienā. Vieglā automašīna bijusi pavadošā automašīna riteņbraucēju grupai.

Kopumā negadījumā dažāda rakstura traumas guva 11 bērni, kā arī "Opel Vectra" vadītājs. Vissmagākās traumas guva 12 gadus vecs zēns, kurš brauca aiz "Opel Vectra".

Viena no sākotnējām izmeklēšanas versijām liecina, ka negadījums galvenokārt noticis divu faktoru dēļ - nav ievērota droša distance un nav ievērots atļautais braukšanas ātrums. Abi šie faktori kravas auto vadītājam nav ļāvuši laicīgi reaģēt, kad pirms viņa braucošā kravas automašīna pārkārtojusies un aiz tās pamanīti priekšā braucošie velosipēdisti un tos pavadošais transportlīdzeklis, norāda VP.

Patlaban ir zināms, ka 1966.gadā dzimušais kravas automašīnas vadītājs ir ievērojis atpūtas un darba grafikus, un šajā jomā pārkāpumi konstatēti nav. Zināms arī tas, ka vadītājs nav bijis alkoholisko dzērienu ietekmē.
Tiesa kravas automašīnas šoferi no Polijas nolēma apcietināt. Tiesas lēmumu vēl ir iespējams pārsūdzēt.
Atakamas tuksnesis Čīlē ir sausākais tuksnesis pasaulē; tajā nokrišņu daudzums ir vidēji 0,01 cm gadā. Dažās tuksneša vietās nokrišņi nav novēroti vairāk nekā 400 gadus. Salīdzinot ar citiem tuksnešiem, izņemot polāros, Atakamas tuksnesis ir vēss. Tajā vidējā gaisa temperatūra svārstās no 0 °C līdz 25 °C.

Bet nu Atakamas tuksnesi noklājusi krāsainu ziedu sega.

Tās ir dabas parādības "El Ninjo" sekas - "El Ninjo" kas atkārtojas ik pēc dažiem gadiem un ir saistīts ar pakāpenisku Klusā okeāna ūdeņu sasilšanu, izraisa sausumu tropiskajos Klusā okeāna rietumos un spēcīgas lietusgāzes, un plūdus okeāna austrumu pusē. Taču plašajā tuksnesī Čīles ziemeļos tas licis uzplaukt tūkstošiem ziedu šķirņu - dzelteni, sarkani, violeti un balti.

Daudzo lietusgāžu dēļ tas ir iespaidīgākais skats pēdējo 40 vai 50 gadu laikā, saka Atakamas universitātes speciālisti.
Puķes uzziedējušas otro reizi šogad.

Kopš tuksnesī parādījās krāsainā ziedu sega, reģionu apmeklējuši par 40% vairāk tūristu nekā parasti.

Pēdējo reizi "El Ninjo" tika reģistrēts no 2009.gada jūnija līdz 2010.gada maijam. Tas izraisīja plašus musona lietus dienvidaustrumu Āzijā, sausumu Austrālijas dienvidos, Filipīnās un Ekvadorā, sniegputeņus ASV, karstuma viļņus Brazīlijā un postošus plūdus Meksikā.

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa izveidotais Ordeņu kapituls nupat pirmo reizi ir lēmis par valsts apbalvojumu piešķiršanu. Šoreiz Triju Zvaigžņu ordeņa saņēmēju sarakstā nav esošo vai bijušo politiķu – iepriekšējā prezidenta laikā šādi lēmumi ir izraisījuši pretrunīgu reakciju.

Bijušie Amerikas Savienoto Valstu, Dānijas un Vācijas vēstnieki Latvijā, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, komponists Arturs Maskats ir starp tiem, kas saņēmuši šoruden augstākās – trešās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.

Pārējie ordeņa saņēmēji šoreiz ir saistīti ar medicīnu, izglītību un kultūru. Piemēram, aktieri Andris Keišs un Artūrs Skrastiņš, dziedātāja Margarita Vilcāne, fotogrāfs Andrejs Grants, diriģenti Aira Birziņa, Haralds Bārzdiņš un Mārtiņš Klišāns.
Esošo vai bijušo ministru šoreiz sarakstā nav.

Ordeņu kapituls izskaidro arī to, kā tiek vērtēts, vai cilvēkam piešķirams Triju Zvaigžņu ordenis vai Atzinības krusts. Piemēram, divi aktieri šoruden saņems ordeni, bet Normunds Laizāns – Atzinības krustu. Katram ordenim ir sava devīze. Un Trīs zvaigžņu ordeņa devīze ir “Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”, kamēr Atzinības krusta kā viena no valsts augstākajiem apbalvojumiem devīze ir “Godaprāta cilvēki”. Divi no apbalvotajiem aktieriem ir no saviem kamiešiem iznesuši abu teātru, kur viņi darbojas, repertuāru, un tas bijis ērkšķains ceļš. Kamēr trešajam no viņiem tas bijis profesionāls, godprātīgi savam teātrim un Latvijai, kalpojot un ejot godprātīgo profesionālo ceļu, kas ir augstu novērtēts,” skaidro kapituls.
.
Viestura ordeņa otro šķiru ir saņēmis bijušais Valsts robežsardzes priekšnieks, tagad Nodrošinājuma valsts aģentūras direktors Ēriks Ivanovs, trešo šķiru – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš.
Savukārt Viestura ordeņa pirmo šķiru ir saņēmis NATO spēku virspavēlnieks Eiropā, ASV ģenerālis Filips Brīdlovs. Tā neesot vien formāla nodeva ģeopolitiskajai situācijai, apgalvo Ordeņu kapitula kanclere Karina Pētersone.

“Patiešām ģenerāļa Brīdlova ieguldījums tieši Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā, viņa ieinteresētība, personīgais devums NATO spēku kaut vai mainīgai klātbūtnei ir ļoti nozīmīgs. Tāpēc šim piešķīrumam absolūti nav formāla protokola rakstura, tas ir pēc būtības.
Arī ārvalstu vēstnieki, kam piešķirti valsts augstākie apbalvojumi, - katra no viņiem darbība Latvijā bijis ļoti redzama, ieinteresēta, konkrēta un patiešām apbrīnojama,” stāsta Pētersone.

Ordeņu kapitula kanclere arī aicina apzināties, ka apbalvoto saraksts lielā mērā ir atkarīgs no pašas sabiedrības aktivitātes: “Kapituls tikai lemj. Būtībā visa apbalvoto personību kvalitāte, pirmkārt, ir atkarīga no tā, kādus cilvēkus mēs ieraugām sev blakus, un tad, cik pamatoti ir uzrakstīts pieteikums. Jo dažreiz pieteikumā nevar redzēt to, kādēļ šis cilvēks pelnījis valsts augtsāko apbalvojumu. Aicinu ar redzīgam acīm paraudzīties sev apkārt un ieraudzīt tos cilvēkus, kas būtu pelnījuši. Un rakstot pieteikumu, pamatot to nepieciešamību.”

Valsts augstākie apbalvojumi parasti tiek pasniegti divreiz gadā.

Ordeņus šodien nosauktie cilvēki no Valsts prezidenta rokām saņems 18.novembrī. 
Līdz 9.novembrim var pieteikties Atvērto durvju dienai Ādažu bāzē, kur tā notiks 13.novembrī, un tās laikā skolēni varēs iepazīties ar Ādažu garnizona vienībām un to uzdevumiem.

Plānots, ka būs iespējams aplūkot ieročus un tehniku, apmeklēt kazarmas, Medicīnas centru un Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas skolu. 

Savukārt šā gada gada pēdējās Atvērto durvju diena Lielvārdes Gaisa spēku aviācijas bāzē notiks 5.novembrī.

Lai piedalītos Atvērto durvju dienā Ādažu bāzē no plkst.12 līdz 15, skolu vadība tiek aicināta sūtīt pieteikumu uz e-pasta adresi "zane.zile@mil.lv", tajā norādot skolu, klasi, skolēnu vārdus un vārdus, kā arī kontaktpersonas datus.
Šodien tiek atzīmēti Eiropas Komisijas (EK) pretsmēķēšanas kampaņas "Beidz smēķēt, sāc augstāk mērķēt!" sasniegumi, 

Šodien ikviens, kurš atmetis smēķēšanu, aicināts sociālajos tīklos dalīties ar bildēm, kas liek justies labāk, kopš nesmēķē, izmantojot mirkļbirku #SparkleBright.

Kopš 2011.gada, kad minētā kampaņa tika sākta, tā ir palīdzējusi jauniešiem atmest smēķēšanu, veicinot daudzas priekšrocības viņu dzīvē bez tabakas dūmiem - labāku veselību, dzīves kvalitāti un labklājību, kā arī ietaupītus finanšu līdzekļus.

EK kampaņas pamatā ir īpaši izstrādāta tiešsaistes aplikācija "iCoach", kas šī gada februārī, kampaņas laikā, piesaistīja 26 296 jaunus reģistrētos lietotājus.

Aplikācija darbojas jau no 2011.gada, un 36% no "iCoach" lietotājiem apgalvo, ka ir atmetuši smēķēšanu trīs mēnešu laikā, kopš sākuši lietot aplikāciju.

Tāpat šodien tiks atklāta elektroniskā Eiropas karte, kurā ikviens, kurš atmetis smēķēšanu, var atzīmēt savu atrašanās vietu. Karte atrodama interneta vietnē "exsmokers.eu".

Smēķētāju ES joprojām ir daudz - smēķē 28% no iedzīvotāju kopskaita un 29% no 15-24 gadus veciem jauniešiem Eiropā.
No 30. oktobra Latvijas kinoteātros būs skatāma Skuba Films veidotā dokumentālā filma “Prāta Vētra: starp krastiem”.

Filmas veidotāji ir Audinga Kucinskaite, Sandijs Semjonovs, Undīne Buka, Gundars Rēders un Edgars Dubrovskis.

Filma “Prāta Vētra: starp krastiem” ir dokumentāls stāsts par četriem draugiem. Par četriem atšķirīgiem, taču sirdī līdzīgiem skolas biedriem. Viņi piedzima septiņdesmito gadu vidū, izauga ar padomju multenēm un tukšajiem veikalu plauktiem, mūsu valsts neatkarības priekšvakarā izveidojot jaunu grupu Prāta Vētra. Tas ir stāsts par Prātas Vētras un mūsu valsts ceļu. Par nepadošanos un spītību. Par neatlaidību, krišanu un atkal celšanos. Pirmo reizi grupa atklāti stāstīs par kopābūšanu, krīzēm un prieka brīžiem. Šī būs arī iespēja būt klāt grupas jaunākā albuma 7 soļi svaiga gaisa tapšanā Berlīnē.

Filmā būs redzami kadri no grupas privātajiem, kā arī Latvijas Televīzijas arhīviem.

“Filma ir mēģinājums atbildēt uz jautājumiem : kas ir tas, kas veido “Prāta Vētras” fenomenu, kādēļ cilvēki viņus mīl un reizē arī kritizē, kā grupa ir spējusi uzveikt daudzās krīzes un tomēr palikt kopā jau 25 gadus? Nu jau viņi ir daļa no mūsu nacionālās identitātes,” pauda Semjonovs.

Grupas Prāta Vētra albums 7 Steps of fresh air, par kuru stāstīts filmā, nupat ir iekļuvis šī gada 58th GRAMMY balvas pretendentu pirmās kārtas oficiālajā sarakstā, pretendējot nominācijā labākais POP albums kopā ar 300 citiem dažādu izpildītāju albumiem, tostarp Taylor Swift, Florence + The Machine un Calvin Harris jaunākajiem ierakstiem.

Šai balvai šogad pavisam tika pieteikts 21 000 ASV izdotu ierakstu no visas pasaules.
Ar svinīgu ceremoniju Valsts prezidenta rezidencē Melngalvju namā jau ceturto gadu pēc kārtas noslēdzās konkurss “Skaistākā lauku saimniecība”, kurā tika sadalīti 2015.gada skaistāko saimniecību tituli Latvijā.

Par skaistāko saimniecību šogad atzīta Saldus novada Zvārdes pagasta saimniecība “Vārpas” un tās saimnieki – Valdis un Ļuba Markevici.
 
„Vārpu“ saimnieki zemi tiešā nozīmē atkaroja džungļiem pirms vairāk nekā divdesmit gadiem. Pirms tam tur atradās Zvārdes aviācijas mērķu poligons. Tagad „Vārpas“ nodarbojas ar aitkopību, ganāmpulks mērāms 300 sprogaiņos. Markevici balvā saņēma goda plāksni, kas apliecina “Skaistākās lauku saimniecības 2015” statusu un apmaksātu braucienu divām personām uz Berlīnes Zaļo nedēļu – pasaules lielāko starptautisko pārtikas, lauksaimniecības un dārzkopības izstādi 2016.gada 15.-24.janvārī.
 
“Cilvēks veido vidi, kurā viņš dzīvo, un, kā zināms, vide veido cilvēku. Esmu pārliecināts - jo skaistākā, sakoptākā un patīkamākā vidē veidojas cilvēka personība, jo labāks viņš izaug. Mēs katrs no savas bērnības atceramies tuvinieku lauku sētu, kurā pavadījām kādu no vasarām – šīs atmiņas ir tik spilgtas tieši tāpēc, ka šajā vietā saimnieki darīja visu, lai palīdzētu mums katram tur justies kā mājās. Vēlu, lai katra jūsu saimniecība spēj radīt savu sētu tik skaistu, ka jūsu bērni un bērnu bērni arvien vēlētos ne vien pie jums ciemoties, bet arī turpināt jūsu iesākto,” stāsta Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
 

Kopš aprīļa ES dalībvalstis pašas var nacionālā līmenī lemt par ĢMO ( ģenētiski modificētu organismu)  audzēšanu savā teritorijā.  

Eiropas Komisija virzījusi šādu pat  procedūru piemērot arī attiecībā uz ģenētiski modificētas pārtikas un barības importu un lietošanu valstu teritorijā.
Vakar EP deputāti lēma par šo jautājumu balsojot un noraidīja priekšlikumu, paužot  bažas, ka šis tiesību akts varētu nebūt īstenojams praksē vai arī novest pie robežkontroles atjaunošanas starp dalībvalstīm. Viņi aicina Komisiju izstrādāt jaunu priekšlikumu.

Kaut arī audzēšana notiek atsevišķas dalībvalsts teritorijā, ģenētiski modificētās pārtikas vai barības pārvadājumi šķērso robežas. 

Tas nozīmē, ja lēmums būtu pieņemts, tad nāktos uz robežām atjaunot kontroles mehānismus, bet tas būtu pretrunā ar vienotā tirgus principiem. Tagad Eiropas Komisijai jāizstrādā jauns priekšlikums. 

Šeit var lasīt plašāk par ĢMO apriti.


Liepājā no vairākiem neaizslēgtiem dzīvokļiem pazudušas mantas, dažos gadījumos mantas nozagtas, kad dzīvokļa iemītnieki paši atradušies dzīvoklī. Mantas visbiežāk paņemtas no koridora.

 Policija strādā, lai aizturētu vainīgās personas, un vēlreiz aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un dzīvokļa durvis aizslēgt arī tad, kad esat mājās!

Brīvi iekļūstot mājoklī, zaglim ir nepieciešamas tikai pāris sekundes, lai paķertu vērtīgāko, kas acu priekšā atrodas jūsu koridorā (tās var būt arī atslēgas, redzamā vietā nolikts mobilais tālrunis, virsdrēbes, kā arī, protams, rokassomas un naudas maki).
Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti pievērst uzmanību aizdomīgām personām kāpņutelpās un to tuvumā, un, sastopoties ar tām, nekavējoties informēt policiju pa tālr.: , 110!

Bet otrā Latvijas galā - Līvānos brīdina par krāpniekiem, kuri uzdodas par ūdens kvalitātes pārbaudītājiem,  uzzināja Līvānu novada domē.

Dome informē, ka vairāki Līvānu iedzīvotāji pa tālruni saņēmuši informāciju par to, ka viņu dzīvokļos plānots veikt dzeramā ūdens kvalitātes pārbaudi.

Krāpnieki ierodas dzīvokļos un it kā veic ūdens kvalitātes pārbaudi, paziņojot, ka ūdens ir sliktas kvalitātes un nekavējoties nepieciešams uzstādīt ūdens filtrus. Ir cilvēki, kuri jau kļuvuši par šo krāpnieku upuriem un apvārdošanas rezultātā noslēguši līgumu par lielu naudas summu.
Eiropas Aizsargātu cilmes vietu nosaukumu reģistrā pirmo reizi iekļauts Latvijas pārtikas produkts  – Latvijas lielie pelēkie zirņi.

Galvenie faktori, kas nosaka Latvijas lielo pelēko zirņu īpašo kvalitāti, ir vietējie klimatiskie apstākļi, augsnes īpašī­bas, kā arī vēsturiskie faktori un cilvēkfaktori.

Latvieši gadu simtiem ir ēduši zirņus. Jau pirms mūsu ēras zirņi kopā ar miežiem un pupām ir bijis viens no galvenajiem ēdieniem, un tie savu nozīmi saglabāja līdz pat kartupeļu ēras sākumam 19. gadsimtā. Mūsdienās pelēkie tiek piedāvāti ar speķi kā īpaši latvisks ēdiens.

Pelēkie zirņi nu papildinās 1300 produktu plašo sarakstu no visas Eiropas, kurus aizsargā Eiropas Savienības likumi.

Latvijas lielie pelēkie zirņi no citām šķirnēm atšķiras ar īpaši lielu masu - 1000 zirņu masa sasniedz 380 gramus.
Savukārt Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts ir vienīgā vieta, kurā tiek veikta lielo pelēko zirņu selekcija pārtikas vajadzībām. 

Uz ES preču zīmi var pretendēt tikai tādi ES valstu pārtikas produkti, kas tradicionāli tiek lietoti konkrētā teritorijā un kam vismaz 25 gadu garumā ir apliecinājums par receptes nodošanu no vienas paaudzes nākamajai. Šī preču zīme patērētājiem visā ES liek pievērst uzmanību konkrētajiem produktiem, jo tā norāda - šie produkti ir tradicionāli tikai vienam ES reģionam.
Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs un politisko grupu vadītāji 29. oktobrī, nolēma 2015. gada Saharova balvu par domas brīvību piešķirt blogerim Raifam Badavi no Saūda Arābijas. 

Raifs Badavi ir Saūda Arābijas blogeris, cilvēktiesību aktīvists un tīmekļa vietnes "Saūda Arābijas brīvie liberāļi" dibinātājs.
2012. gadā viņš tika apcietināts par islāma zaimošanu savā tīmekļa vietnē un viņam tika piespriesti 10 gadi cietumā, 1000 sitieni ar pletni un prāvs naudas sods.

Pirmie 50 pletnes sitieni publiski veikti 2015. gada janvārī, bet pārejies pārcelti, pateicoties starptautiskajiem protestiem. Šonedēļ Raifa Badavi sieva Ensafa Haidara, kura kopā ar pāra trīs bērniem atradusi patvērumu Kanādā, paziņoja, ka Saūda Arābijas varas iestādes devušas zaļo gaismu pēršanas atsākšanai.

EP šā gada februārī pieņēma rezolūciju, kurā stingri nosoda Raifa Badavi pēršanu un aicina Saūda Arābijas iestādes viņu "atbrīvot nekavējoties un bez nosacījumiem, jo viņš ir ieslodzītais pārliecības dēļ, proti, ieslodzīts un notiesāts tikai tāpēc, ka izmantojis vārda brīvību".

Kopā ar Badavi šā gada Saharova balvai bija izvirzīta arī Venecuēlas demokrātiskā opozīcijas kustība, kuru pārstāv koalīcija "Mesa de la Unidad Democrática" un politiskie ieslodzītie, kā arī nogalinātais Krievijas opozīcijas politiķis Boriss Ņemcovs.
Apbalvošanas ceremonija notiks 16. decembrī Strasbūrā. 

EP Saharova balvu piešķir kopš 1988. gada par vārda un domas brīvību cilvēkiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību visā pasaulē.

Ķīna beigusi  viena bērna politiku, valsts oficiālā aģentūra „Xinhua” paziņojusi, ka turpmāk ikvienam pārim valstī būs atļauts radīt divus bērnus, to  Pekinā nolēmusi Komunistiskā partija.

Vēsturiskās izmaiņas ir notikušas „ar nolūku sabalansēt sabiedrības attīstību un atbildot uz sabiedrības novecošanas izaicinājumiem”.

Ļaudis, kas jau iepriekš bija iestājušies par to, ka „viena bērna politika”, ir atceļama, partijas lēmumu apsveica, tomēr norādīja, ka arī „divu bērnu politika” ir iegrožojoša. Turklāt būs nepieciešamas dažas desmitgades, lai labotu „viena bērna politikas” radītās sekas.

„Viena bērna politika” tika nodibināta 1970.gadu izskaņā, kas vairums pāriem bija ļauts radīt vienu bērnu. Gadiem tika uzskatīts, ka „viena bērna politika” ir Ķīnas atslēga uz ekonomikas attīstību.

Patlaban Ķīna ir iedzīvotāju ziņā lielākā valsts pasaulē – 1,37 miljardi. Tomēr šobrīd tā ir novecojoša valsts ar sarūkošu darbaspēku.
Portāls "The Guide to Sleeping in Airports", kas ik gadu veido labāko un sliktāko pasaules lidostu sarakstu, paziņojis arī šī gada uzvarētājus. Sliktākā 2015. gada lidosta ir Nigērijas Port Harcourt starptautiskā lidosta, kas drīzāk atgādina bēgļu nometni. Savukārt labākā ir Singapūras Changi lidosta, kas pirmajā vietā atrodas jau vairākus gadus un kurā pieejamas visas iespējamās ekstras.

Port Harcourt lidosta novērtēta kā sliktākā lidosta Āfrikā un arī pati sliktākā lidosta pasaulē. Turklāt tā būtu uzvarējusi arī kā viskorumpētākā lidosta, ja būtu bijusi šāda nominācija. Lidostas terminālis esot nepatīkams, un apkalpojošais personāls neizpalīdzīgs. Ielidošanas termināls esot vien brezenta telts, kurā it kā esot gaisa kondicionieris, bet tas jau ilgu laiku kā salūzis. Ērtību neesot nekādu. Lielākā daļa pasažieru centušies šajā lidostā pavadīt pēc iespējas mazāk laika. Labā ziņa esot, ka daļa lidostas nesen renovēta, kas nozīmē, ka terminālī var redzēt īstas sienas, logus un durvis, nevis tikai brezentu.

Desmit labāko lidostu topā iekļuvušas gaisa kuģu ostas ar servisu, kāds piedienētos pieczvaigžņu viesnīcai. Līdere jau gadiem ir Singapūras Changi Starptautiskā lidosta. No tās esot ļoti ērti nokļūt pilsētas centrā, tajā pieejami visdažādākie luksusa pakalpojumi, tostarp zivtiņu spa, sauna, tauriņu dārzs, dušas un vannas.

Jāpiebilst, ka pasaules labāko lidostu topā dominē Āzijas lidostas – pirmajā pieciniekā ir iekļuvušas arī Seulas, Tokijas, Taipejas un Honkongas lidostas. Labākā no Eiropas lidostām ir Minhenes lidosta, kas ir sestajā vietā, un Helsinku lidosta Somijā, kas ierindojusies septītajā.
Savukārt Eiropas labāko lidostu sarakstā iekļauta arī Tallinas lidosta, kas iekļuvusi prestižajā piektajā vietā.

Nigērijas Port Harcourt lidosta
Singapūras Changi Starptautiskā lidosta

Latvijā ir viegli nodarboties ar biznesu, un šajā jomā veiktas vērā ņemamas reformas. Šādu optimistisku vēsti, kas kardināli atšķiras no ierasti dzirdamās kritikas, pauž prestižā Pasaules Bankas pētījuma Doing Business jaunākais izlaidums. 
 
Jaunākajā pētījumā 189 valstu konkurencē Latvija ierindota augstajā 22. vietā, pakāpjoties par vienu pozīciju augstāk nekā pagājušajā gadā.
 
Pasaules Banka Latviju novērtē kā vienu no Top 30 līderēm, kas veikušas nozīmīgas reformas uzņēmējdarbības uzlabošanā. Starp tām minēta kredītbiroja izveide,kura mērķis ir veicināt atbildīgu aizņemšanos, uzslavēti alternatīvi strīdu risināšanas mehānismi kā šķīrējtiesas un mediācijas process.

Pētījums veikts, aptaujājot uzņēmējus. Tomēr viņu pārstāvošās organizācijas uzskata, ka lielam gandarījumam nav pamata. Valdība esot ieslīgusi pašapmierinātībā, bet topošais budžets biznesam esot pat kaitniecisks. 

Tomēr lielākais pamats būt kritiskiem ir tiešo konkurentu sniegums. Dienvidu kaimiņi lietuvieši prestižajā mērījumā ir 20., bet ziemeļu kaimiņi igauņi – augstajā 16. vietā. Tikmēr jau desmito gadu pirmo vietu nemainīgi ieņem Singapūra.


Ūdensvada remontdarbu dēļ, kas saistīti ar vairāku liela diametra aizbīdņu nomaiņu, piektdien, 30.oktobra, vakarā ap plkst. 22 tiks pārtraukta centralizētā ūdensapgāde Brīvības ielas posmā no Tallinas ielas līdz Gaisa tiltam, kā arī šim posmam pieguļošajos kvartālos,  pavēstīja Rīgas ūdensapgādes kompānijas "Rīgas ūdens" sabiedrisko attiecību speciālists Arturs Mucenieks.

Ūdensapgādi plānots atjaunot līdz sestdienas, 31.oktobra, dienas beigām.

Norādītais ūdensapgādes pārtraukuma ilgums ir orientējošs. Ūdensapgādes pārtraukums var beigties pirms norādītā laika vai turpināties ilgāk, ja neparedzētu apstākļu dēļ remontdarbi ieilgs.

Pēc ūdensapgādes atjaunošanās centralizētajā ūdensvadā iespējama ūdens uzduļķošanās. 

"Rīgas ūdens" lūdz iedzīvotājus nodrošināties ar ūdens rezervēm. Remontdarbu laikā dzeramais ūdens būs pieejams arī no autocisternām. Par cik autocisternu skaits ir ierobežots, to atrašanās vieta būs mainīga. Informāciju par autocisternu atrašanās vietu varēs saņemt, zvanot uz bezmaksas tālruni 80002122.

Ja nezini kur likt dārza karaļus - ķirbjus, tad uzdāvini tos Valmieras "Kristīgajam žēlsirdības fondam", kas tos izmantos ēdienu gatavošanā trūcīgajiem.
No ķirbjiem pagatavojami gan dažādi deserti, tie izmantojami sautējumos, zupās, krēmos un citos ēdienos.

Fonds lieliem ķirbju daudzumiem var aizbraukt pakaļ.

Ja Tev ir ķirbji un vēlies tos dāvināt - zvani: 29475320, Intai. 
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) vairāku gadu laikā Latvijas iedzīvotājiem plāno izplatīt vairāk nekā miljons bukletu par rīcību ārkārtas gadījumos.

Bukleta izdošanai piešķirti nepilni 56 tūkstoši eiro, un VUGD sadarbībā ar Iekšlietu ministriju (IeM) un Aizsardzības ministriju (AM) jau izstrādājuši tā saturu.

Bukletā paredzētas visas potenciālās darbības, ar kādām varētu saskarties Latvijas iedzīvotāji. Viņi tiks uzskatāmi informēti par pareizu rīcību attiecīgos notikumos.

Rīcība dažādos ārkārtas gadījumos aprakstīta vienkāršā valodā, lai to varētu uztvert arī mazi bērni un veci cilvēki. Bukletā varēs uzzināt par to, kā dienesti un institūcijas informē un brīdina iedzīvotājus ārkārtas situācijās, kā arī to, kā cilvēkiem jāevakuējas. Tāpat aprakstīts, kādas lietas nepieciešams paņemt līdzi no mājām, ja kādu laika periodu jāatrodas citviet.

Bukletā pievērsta uzmanība arī rīcībai ēkas sagruvumu gadījumos un pirmās palīdzības sniegšanai.

Viesnīcas kanalizācijas izbūves dēļ līdz gada beigām būtiski ierobežos satiksmi 11.novembra krastmalā
Mārstaļu ielā Vecrīgā ieplānots būvēt viesnīcu. Saistībā ar kanalizācijas tīklu izbūves darbu sākšanu no šodienas, 28.oktobra, līdz pat 29. decembrim Rīgā tiks būtiski ierobežota transportlīdzekļu satiksme 11. novembra krastmalas posmā un virzienā no Dzelzceļa tilta līdz Akmens tiltam. Nepieciešamības gadījumā arī pretējā ielas posma virzienā var tikt ieviesti satiksmes ierobežojumi.

Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante stāsta, ka, iebraucot no Salu tilta puses, jau pie autoostas braukšanas virzienā trīs joslu vietā būs divas, tas jāievēro arī, braucot no ''Stockman” puses.

'Jāņem vērā, ka būs liegts kreisais pagrieziens apgriezties braukšanai pretējā virzienā, kas atrodas starp Dzelzceļa un Akmens tiltu. Apgriešanās ir pārcelta 400 metrus tālāk – aiz Akmens tilta. Ierobežojumi būs arī tiem, kas brauc no Akmens tilta un vēlas veikt kreiso manevru; jārēķinās, ka tajā posmā divu joslu vietā būs tikai viena. Sagaidām, ka tuvākajā laikā sakarā ar šiem būvdarbiem būs ievērojami satiksmes ierobežojumi.

Darbu veicējiem uzdots nodrošināt transportlīdzekļiem apbraucamo ceļu un ceļa zīmju izvietošanu, iedzīvotāju un uzņēmumu (kuri atrodas ielas ierobežotajā posmā) transportlīdzekļu piebraukšanu pie dzīvesvietas vai uzņēmuma, kā arī sabiedriskā un operatīvā transporta satiksmi.
Gumijnieki ir teju vai neatņemama katra cilvēka garderobes sastāvdaļa lietainajā laikā. Tie ne tikai kalpo kā funkcionāli apavi, kas sargā no lietus, bet ir pieejami pievilcīgos dizainos, kas rada vēlmi tos valkāt ne tikai slapjdraņķī, bet arī ikdienā.
 
Aizvadītajā nedēļas nogalē Stacijas laukumā Rīgā norisinājās pirmais oficiālais gumijnieku "meet-up" kopā ar Youtube blogeri Evelīnu Lukšu, kuras kanālam ir gandrīz 27 tūkstoši sekotāju. Kopumā pasākums Stacijas laukumā pulcēja ap 150 cilvēku, kur jaunieši parādīja kā atraktīvi var izrotāt un nēsāt gumijas zābakus, kā arī demonstrēja tos modes skatē.
 
Lai gan šķiet, ka gumijas zābaku un elegantu apģērbu, piemēram, garu svārku vai kleitas, kombinācija nebūtu saderīga, tas tomēr var izskatīties stilīgi. Var izvēlēties melnus, bēšus, olīvkrāsas vai citas krāsas vienkrāsainus zābakus.  
Kārtas vienmēr ir lielisks veids kā saglabāt siltumu aukstajās,lietainajās dienās, un to var lieliski darīt arī ar gumijniekiem. Tos var vilkt ar garajām zeķēm un džinsiem, savukārt mugurā – siltu džemperi un pa virsu vieglu mēteli.
 
Turklāt lietaina diena ir īstais laiks, kad nēsāt raibi rakstainus legingus salikumā ar neitrālas vai košas krāsas gumijniekiem. Tērpu var vilkt ar apjomīgiem adījumiem, lai visu dienu justos omulīgi.

Šodien Rīgas Zooloģiskajā dārzā jau desmito gadu pēc kārtas norisinājās par tradīciju kļuvušais „Latvijas lielākā ķirbja čempionāts”, kurā no desmit raženākajiem dārza karaļiem par uzvarētāju kļuva Innas Kozlovskas Jaunokrā izaudzētais 165,5 kg smagais ķirbis.
 
Šī gada čempionam piekāpās otrās vietasieguvējs Gatis Badovskis no Skrundas ar 157,5 kg lielu ķirbi, bet godpilno trešo vietu ieņēma Daina Badovska ar 155 kg smago ķirbi. Šogad konkursam pieteiktie dižķirbji nākuši no Skrundas, Jaunokras, Carnikavas, Ādažiem, kā arī citām Latvijas pilsētām un novadiem.
 
Šogad sacensībās par diženo dārza milžu svēršanu un mērīšanu rūpējās spēka vīri Agris Kazeļņiks un Aivars Šmaukstelis Jāņa Romanovska virsvadībā. Pēc uzvarētāju paziņošanas un svinīgās apbalvošanas milzu ķirbis tika piešķirts kā kārums launagā Rīgas Zooloģiskā dārza iemītniekiem – skudrulāčiem Larijam un Mērijai  un Amūras tīģeriem Toram un Odinam. 
31. oktobrī 17:00 Launkalnes tautas namā - Liepas amatierteātra izrāde "Meitiņa".

Savukārt Smiltenes Kultūras centrā šajā pašā laikā viesosies Radošo Projektu Teātris ar Šekspīra izrādi “Liela brēka, maza vilna”. Uzvedumā piedalīsies 35 radoši cilvēki no visdažādākajām nozarēm, kā arī Bērnu un jauniešu radošā apvienība „Opā-Opā”, kurā darbojas bērni no Latvijas audžuģimenēm.

Sestdien 17:30 ikviens aicināts piedalīties nakts pārgājienā “SPOCĪNS JOCĪNS”. Tikšanās vieta pie Smiltenes novada tūrisma informācijas centra Dārza ielā 3. Iepriekšēja pieteikšanās obligāta līdz 29. oktobrim pa tālruni 29395200 vai e-pastu: tourism@smiltene.lv vai santa@kustibuprieks.lv. Pieteikties var arī klātienē Smiltenes novada tūrisma informācijas centrā. Vietu skaits pārgājienā ierobežots!

7. novembrī noritēs orientēšanās kluba "Azimuta" 40. jubilejas sezonas noslēguma pasākums Smiltenes novada tautas orientēšanās sacensībās:

13:00 skolēnu grupu apbalvošana
14:00-16:00 orientēšanās četrās izvēles distancēs. Apvidū 40 kontrolpunkti. Brīvais starts.
18:00 sezonas uzvarētāju un citu labāko apbalvošana dažādās nominācijās, "Azimuta" labāko jauniešu, Latvijas izlases dalībnieku sumināšana.

Pēc 7 gadu pauzes 4. septembrī klajā nāca Ainara Mielava un grupas “Pārcēlāji” jaunā skaņu plate “Atsaukties”. Smiltenes pilsētas Kultūras centrā koncerts gaidāms 7. novembrī 19:00.Apstiprinot regulu par mobilo sakaru viesabonēšanas tarifu atcelšanu, no 2016.gada 30.aprīļa to cena saruks līdz četrām reizēm, informē  Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš.

Viņš skaidroja, ka pārejas periods saistībā ar gaidāmo viesabonēšanas maksas atcelšanu Eiropas Savienībā sāksies 2016.gada 30.aprīlī, un jau tad viesabonēšanas cenas saruks līdz četrām reizēm, savukārt no 2017.gada 15.jūnija tās plānots atcelt pavisam.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Latvijas mobilo sakaru operatoru tarifus nevarēs izmantot, ārvalstīs dzīvojot pastāvīgi.

"Bet tas nav paredzēts tā, ka paņem telefonu Latvijā, pārvācies uz Īriju un dzīvo tur par Latvijas tarifu. Mēs nevarējām vienoties konkrēti vai tur būs nedēļa vai mēnesis, 100 minūtes vai 300 minūtes mēnesī vai gadā [cik daudz varēs izmantot savas valsts tarifu, atrodoties citā valstī], tas paliek Eiropas Komisijas ziņā precizēt, bet tā doma ir tāda, ka jāatrod godīgs izmantošanas princips, kas kaut kā uzsver to, ka tas ir ceļošanas priekšrocība nevis pastāvīgā dzīves priekšrocība, izmantojot šos lētos tarifus," skaidroja EP deputāts.

Gala balsojums Eiropas Parlamenta plenārsesijā  plānots 28.oktobrī.


Svētdien, 1.novembrī, Latvijā tiks atzīmēta "Bāreņu svētdiena", kas ir īpaša diena, kad rūpēs par bāreņiem iestājas kristīgās draudzes 70 pasaules valstīs.

"Bāreņu svētdienas" galvenā vēsts ir aicinājums atbalstīt bāreņus un bez vecāku gādības palikušus bērnus, kļūstot par adoptētājiem, aizbildņiem, audžuģimenēm, viesģimenēm, kā arī brīvprātīgajiem darbiniekiem bērnunamos.

Šī gada "Bāreņu svētdienā" plānots īpaši izcelt viesģimenes. Cilvēki, kuri ir ieguvuši viesģimenes statusu, var uzņemt bāreņus savās mājās uz laiku vai arī apciemot viņus bērnunamos. 

Latvijas bērnunamos dzīvo vairāk nekā 1500 bērnu.
Jau trešo gadu Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra organizētās  informatīvās kampaņas “Mīli savu sirdi!” ietvaros no 6.-21. novembrim Latvijas kafejnīcās un restorānos notiks akcija “Te mīl Tavu sirdi!”.

Tās mērķis ir pievērst lielāku uzmanību uzturam, ko lietojam ikdienā, ņemot vērā, ka mūsu sirds un asinsvadu veselība ir atkarīga ne tikai no iedzimtības un ģenētikas, bet arī no dzīvesveida un ēšanas paradumiem. Tādēļ restorānos un kafejnīcās tiks piedāvāti ēdieni, kas gatavoti, ņemot vērā veselīga un sirdij tīkama uztura principus.

Arī ēdiena pagatavošanas veidam būs  sirdij draudzīgs - tvaicēšana, sautēšana, vārīšana, viegla apcepšana. Mediķi atgādina, mīlot savu sirdi -  uzturā jālieto daudz augļu un dārzeņu, pākšaugu, graudaugu un riekstu, divas reizes nedēļā vēlams ēst zivis, savukārt jāizvairās no treknas gaļas un taukvielām bagātiem piena produktiem un konditorejas izstrādājumiem.
Slimību profilakses un kontroles centrs nolēmis gada laikā pētīt skolēnu mutes veselību, šim mērķim atvēlot 100 000 eiro. 

Tāpat centrs  uzsācis kampaņu "Man ir tīri zobi!" - un atgādina , ka līdz 18 gadu vecumam valsts apmaksā zobārstniecības pakalpojumus bērniem, tāpēc kampaņa aicinās jauniešus izmantot šo iespēju un regulāri vismaz divas reizes gadā apmeklēt zobārstu, kā arī vienu reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu.

7, 11 un 12 gadu vecumā zobu higiēnista pakalpojumus valsts apmaksā divas reizes gadā. 

Un vēl – ja Tu regulāri aizmirsti par zobu tīrīšanu, tev var palūidzēt aplikācija Zobs - , kas ikdienu īpašos laikos Tev atgādinās par zobu tīrīšanu. Tāpat dos virkni padomu. 

Vēl aplikācija mudinās pieņemt izaicinājumu: 30 dienas tīrot zobus no rīta un vakarā (vai jebkurā citā laikā, bet galvenais – divreiz dienā) reģistrējot savu veikumu un esot vienam no pirmajiem simts censoņiem, kuri varēs saņemt arī balvas.
Facebook Draugiem Twitter Instagram