15. oktobrī Arēnā Rīga atgriezās FIM Motofrītaila pasaules čempionāta Latvijas Grand Prix, kurā to sagaidīja vieni no pasaulē skaļākajiem skatītājiem un varens pārsteigums – latviešu FMX debitants Kalvis Skrastiņš.
Latvijas Grand Prix pirmo reizi izcīnīja Maikls Melero, savukārt Kalvis Skrastiņš visus pārsteidza un apsteidza "Whip" lēcienu sacensībās, kļūstot par pirmo latvieti, kurš ir piedalījies FMX sacensībās un pirmo latvieti, kurš ir uzvarējis sacensībā kādā no FMX elementiem.

Kvalifikācijas sacensībās sportisti pierādīja, ka visas tiesnešu un pašu sportistu izteiktās prognozes, par to, ka Rīgā būs ļoti asa konkurence un cīņa spars, kā arī triku sarežģītība sasniegs savu apogeju. Kvalifikācijā pārliecinošu uzvaru izcīnīja Latvijas publikas mīlulis, čehs Libors Podmols, kurš demonstrēja perfektu, drosmīgu un uzvarētāja cienīgu braukšanas stilu. Pēdējā lēcienā, par ko pienākas punkti dubultā, viņš parādīja lielisku "California Roll". Ļoti līdzīgu sniegumu kvalifikācijā demonstrēja spānis Maikls Melero, čehs Petrs Pilats un austrālietis Robs Adelbergs. Kvalifikācijā lielu pārsteigumu sagādāja austrālietis Pets Bovdens, kurš parādīja ļoti interesantus "Ruler Flip" un "Hart Flip". Kvalifikācijā labāko sešiniekā izdevās iekļūt arī francūzim Braisam Izzo.

Pēc kvalifikācijas visa Arēna Rīga tika nodota latviešu motofrīstaila debitantam Kalvim Skrastiņam, kurš pēc savu pirmo triku un pirmā "back flip" parādīšanas Latvijā, apstiprināja, ka piedalīsies "Whip" lēcienu sacensībās. Neviens, izņemot tos, kuri bija redzējuši Kalvi treniņos, nespēja prognozēt, ka viņš spēs cīnīties ar daudz, daudz pieredzējušākajiem sportistiem. Taču savas publikas atbalsts un jaunā censoņa talants, ļāva Kalvim nokļūt finālā pret pasaulē labi zināmu "whip" lēcienu speciālistu Petu Bovdenu. Jāatzīst, ka lēcienu laikā nebija iespējams noteikt, kurš no abiem ir debitants. Protams, ovācijas Arēnā Rīga bija neaprakstāmas, kad tiesneši paziņoja, ka fināla dueļa uzvarētājs ir Kalvis Skrastiņš.

Augstlēkšanas sacensībās par uzvaru cīnījās itālis Massimo Bionkončinī un čehs Libors Podmols. Viņiem abiem izdevās pārvarēt 8,00 metru atzīmi, kā arī abiem neizdevās uzlēkt augstāk, tādējādi abi dalīja uzvarētāja laurus.

Finālā tikās kvalifikācijas labāko sešinieks un visi gaidīja ar ko noslēgsies šī cīņa. Pirmais sevi uzvarai nopietni pieteica Robs Adelbergs, kurš parādīja ļoti tehniski tīru un precīzu braucienu ar "Tsunami" un "Cliffhanger" salto, kā arī "California Roll". Taču līdera krēslā Adelbergam ilgi nebija jāsēž – ja pēc tiesnešu domām Petrs Pilats nespēja gāzt viņu no troņa, tad spānim Maiklam Melero tas izdevās, neskatoties uz sāpošo roku. Taču visi gaidīja uzvaras gājienu no Libora Podmola, kurš uzvarēja gan iepriekšējā čempionāta posmā, gan kvalifikācijā Rīgā. Ņemot vērā, ka Libors startēja pēdējais, viņš zināja, ka, lai uzvarētu, ir jāiet uz pilnu risku. Viņa sniegums bija perfekts un elpu aizraujošs – "Tsunami Flip", "Cliffhanger Flip", "California Roll", "LP Roll", lieliski nosēdināts "Egg Roll"... Atlika vien pēdējais lēciens ar dubultpunktiem. Taču jau iepriekš parādītais "Volt body varial" nesanāca. Libors smagi piezemējās blakus savam motociklam. Šī neveiksme maksāja ne vien uzvaru Rīgā, bet arī iezīmēja sezonas beigas – atslēgas kaula lūzumu Liboram Podmolam neizdosies sadziedēt līdz sezonas beigām. Tādējādi uz FMX Latvijas Grand Prix goda pjedestāla stājās Maikls Melero, Robs Adelbergs un Petrs Pilats.

Pēc posma Rīgā čempionāta kopvērtējuma līderis ar 140 punktiem aizvien ir Maikls Melero, savukārt uz otro vietu ir pakāpies Robs Adelbergs, kura kontā ir 122 punkti. Uz trešo vietu ar 106 punktiem ir atkritis Remī Bizārs, kurš Latvijā ieradās ar lauztu plaukstu un nespēja būt konkurētspējīgs. Čempionāts turpināsies ar diviem posmiem oktobra beigās Ķīnā un noslēgsies 19. novembrī Gdaņskā, Polijā.

Labāko triku video no posma Rīgā. 

FMX Latvijas GP atskats meklējams te.

FMX Latvijas Grand Prix 2016 fināla rezultāti

1. Maikls Melero  ESP RFME  KTM  390 punkti
2. Robs Adelbergs  AUS MA  Yamaha  379 punkti
3. Petrs Pilats   CZE ACCR  KTM  360 punkti
4. Libors Podmols  CZE ACCR  Yamaha  336 punkti
5. Braiss Izzo   FRA FFM  Yamaha  322 punkti
6. Pets Bovdens   AUS MA  Yamaha  313 punkti

Kvalifikācijas rezultāti

1. Libors Podmols  CZE ACCR  Yamaha  357 punkti
2. Maikls Melero  ESP RFME  KTM  327 punkti
3. Petrs Pilats   CZE ACCR  KTM  324 punkti
4. Robs Adelbergs  AUS MA  Yamaha  323 punkti
5. Pets Bovdens   AUS MA  Yamaha  307 punkti
6. Braiss Izzo   FRA FFM  Yamaha  299 punkti
7. Marks Pinjols  ESP RFME  Kawasaki 287 punkti
8. Hanns Akermanns  GER DMSB  KTM  183 punkti
9. Nikolajs Ivankovs  RUS MFR  Yamaha  148 punkti
10. Remī Bizārs   FRA FFM  Kawasaki     4 punkti

Čempionāta kopvērtējums

1. Maikls Melero  ESP RFME  Yamaha  140 punkti
2. Robs Adelbergs  AUS MA  Yamaha  122 punkti
3. Remī Bizārs   FRA FFM  Kawasaki 106 punkti
4. Petrs Pilats   CZE ACCR  KTM    99 punkti
5. Deivids Rinaldo  FRA FFM  Yamaha    96 punkti 
6. Libors Podmols  CZE ACCR  Yamaha    70 punkti
7. Braiss Izzo   FRA FFM  Yamaha    59 punkti
8. Luks Akermans  GER DMSB  Husqvarna   55 punkti
9. Pets Bovdens   AUS MA  Yamaha    55 punkti
10. Hose Miralles  ESP RFME  KTM    49 punkti
11. Hanns Akermanns  GER DMSB  KTM    46 punkti
12. Marks Pinjols  ESP RFME  Yamaha    33 punkti

Plašāka informācija: www.nightofthejumps.com
Foto: NOTJ 
Sestdien, 15. oktobrī, plkst. 12.00 aicinām ikvienu interesentu pārbaudīt savu rakstītprasmi, piedaloties II vispasaules diktātā latviešu valodā klātienē kādā no sešām Latvijas pilsētām (Rīga, Ventspils, Liepāja, Valmiera, Rēzekne, Daugavpils) vai tiešsaistē vietnē raksti.org.

Atzīmes netiks liktas, diktātu varēs rakstīt, gan norādot savu vārdu, gan anonīmi, jo iniciatīvas mērķis ir sniegt iespēju ikvienam novērtēt savas zināšanas latviešu valodas pareizrakstībā. Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās, savukārt tie, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt vietnē www.raksti.org uz to saite pieejama arī šeit.

Diktoru lomu, lasot diktātu klātienē, uzņemsies sabiedrībā pazīstami cilvēki. Gandrīz 300 vārdu garā diktāta teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis. Diktāta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.

Pērnā gada diktātā pēc rakstnieka Jāņa Joņeva romāna “Jelgava 94” motīviem klātienē un tiešsaistē piedalījās 920 dalībnieki. Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, savukārt vietnē raksti.org tika iesniegts 731 darbs. No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diakritisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, ka bija uzrakstīts tikai daļēji. No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Igaunijas, Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas.

Seši dalībnieki uzrakstīja 2015. gada diktātu bez nevienas kļūdas, savukārt 12 dalībniekiem bija piecdesmit un vairāk kļūdu.

Diktāta pamatprincipi:

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums ikvienam interesentam visā pasaulē.

Brīvprātīgs – neviens nevar tikt piespiests rakstīt diktātu ar varu vai tikt iesaistīts tā organizēšanā.

Bezmaksas – iekasēt samaksu par dalību diktāta rakstīšanā, kā arī par darbu labotāju konsultācijām ir kategoriski aizliegts. Organizatoru pienākums ir nodrošināt katram rakstīt gribētājam pildspalvu un numurētu veidlapu diktāta rakstīšanai.

Visiem interesentiem – nevienam interesantam nedrīkst būt atteikta dalība diktāta rakstīšanā, kā atteikuma iemeslu minot viņa vecumu, dzimumu, seksuālo orientāciju, pilsonību, tautību vai latviešu valodas zināšanu līmeni.

Iespējamas anonimitātes princips – nevienam no dalībniekiem nav veidlapā jānorāda savs vārds, ja viņš to nevēlas darīt.

Profesionālas pieejas darbu labošanai princips – katrā pilsētā un valstī, kur notiek diktāta rakstīšana, pārbaudes komisijas priekšgalā atrodas profesionāls pasniedzējs – filologs.

Laika, teksta, norises kārtības, pārbaudes kritēriju vienlīdzība – diktāts norisinās šogad otro reizi – 2016. gada 15. oktobrī plkst. 12.00 – visās izvēlētajās Latvijas un ārvalstu pilsētās vienlaikus. Visās norises vietās dalībnieki raksta vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiek pēc vienota, skaidri zināma scenārija. Visas pārbaudes komisijas vadās pēc vienotiem, iepriekš izstrādātiem un saskaņotiem kritērijiem.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības Madonas vietējā grupa aicina ikvienu madonieti, novadnieku un apkārtējo novadu putnu draugus mācīties un piedalīties astoņu nodarbību ciklā – putnu kursos Madonas novada bibliotēkā. To laikā būs iespēja četru mēnešu laikā no novembra līdz martam iepazīties ar dažādām putnu sugām. Putnu kursi paredzēti interesentiem un iesācējiem putnu vērošanā. 

Tumšie rudens un ziemas mēnešu vakari ir lielisks brīdis, lai sniegtu sev iespēju apgūt jaunas prasmes un, iespējams, īstenot savus hobijus – iemācīties biežāk sastopamos Latvijas putnus. Tādus, kas mājo ikviena mazdārziņā, apciemo barotavu un peld piemājas dīķī vai pavasarī ar dziesmām pieskandina pļavas un mežus.

Nodarības notiks katru otro otrdienu vakaros astoņas reizes četru mēnešu garumā, sākot jau no 8. novembra plkst. 18:30 – 20:00, lai to apmeklējumu varētu apvienot ar darbu. Putnu kursu nodarbību ciklā ietilpst arī divu dienu ekskursija uz Latvijas lielāko ezeru – Lubānu – un dabas liegumu „Lubāna mitrājs” kopā ar kursu vadītāju un putnu pētnieku Andri Avotiņu juniors. 

Putni kursi noris sadarbībā ar Madonas novada bibliotēku. 
Dalības maksa par visu nodarbību ciklu ir 48 EUR no cilvēka, un apmācību kursi tiks īstenoti, ja pieteiksies vismaz 10 interesenti. 
Ja ir radusies interese un vēlaties pieteikties, kā arī precizējošu jautājumu gadījumā sazinieties ar mums pa tālruni – 29234956 vai rakstiet e-pastu – infolubans@inbox.lv.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis pasniedzis balvas konkursa “Skaistākā lauku saimniecība” laureātiem.

Šogad par “Skaistāko lauku saimniecību 2016” atzīta Guntara un Jolantas Bartkeviču z/s “Amatnieki/Riekstiņi” Baltinavas novadā. “Food Union” speciālo balvu “Ilgtspējīgākā saimniecība 2016” saņēma Sandras un Viestura Liepiņu saimniecība “Kalndunduri” Krimuldas novadā. Savukārt žurnālā “Ievas Māja” speciālbalvu “Straumēnu gara mantinieki 2016” ieguva Sandras un Imanta Kristovsku saimniecība “Zemturi” Kuldīgas novadā.

“Konkursa "Skaistākā lauku saimniecība" laureāti ar savu darbu parāda, ka jebkurā Latvijas novadā ir iespējams izveidot skaistu saimniecību un tajā sekmīgi darboties. Novēlu, lai jūsu saimniecības plaukst un zeļ, jo tikai tad varēs uzplaukt arī Latvija!,” stāsta Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Guntara un Jolantas Bartkeviču iekoptā saimniecība “Amatnieki/Riekstiņi” atrodas pie pašas Latvijas un Krievijas robežas. Bartkeviču īpašumi mērāmi teju 2000 hektāros, kuros lekni aug graudi, veiksmīgi darbojas kokapstrāde, un saimniecības teritorija ir sakopta, sākot no pagalma, beidzot ar saimniecības ēkām, ceļiem un taciņām. Bartkeviču ģimenes balvā saņēma goda plāksni, kas apliecina “Skaistākās lauku saimniecības 2016” statusu un apmaksātu braucienu divām personām uz Berlīnes Zaļo nedēļu – pasaules lielāko starptautisko pārtikas, lauksaimniecības un dārzkopības izstādi 2017.gada 20.–29. janvārī.

Latvijas vadošā piena pārstrādes uzņēmuma “Food Union” speciālbalvu par sīkstumu un darba mīlestības nodošanu jaunajai paaudzei ar nosaukumu “Ilgtspējīgākā saimniecība 2016” saņēma Krimuldas pusē saimniekojošais zemnieks Viesturs Liepiņš ar ģimeni. Zemnieku saimniecība „Kalndunduri“ nodarbojas ar piena lopkopību, tās ganāmpulku veido ap 200 ragulopu. Saimnieks tic lopkopībai Latvijā, viensētām un tam, ka iespējams veiksmīgi saimniekot, neņemot kredītus.

“Ilgtspējīga lauku saimniecība ir tāda, kura domā par to, kas būs svarīgs jaunajai paaudzei, kura saimniecību pārņems, pēc pieciem, desmit vai piecpadsmit gadiem. Tas, ko nozīmē dzīve un darbs laukos, laikam ejot ir mainījies. Būt par zemnieku šodien nenozīmē visu savu dzīvi pavadīt govij “pie astes”. Drīzāk zemnieku saimniecības loma ir radīt iespējas cilvēkiem būt vai atgriezties laukos, veidot ap sevi vidi, kurā augt un attīstīties bērniem, radīt pievienoto vērtību saviem saimniekiem, savai nozarei, savam novadam un savai valstij. Viestura un Sandras Liepiņu ģimene ir radījuši šādas zemnieku saimniecības paraugu,” uzsver Harijs Panke, Food Union padomes priekšsēdētāja vietnieks. 
 
Vienīgā lauku dzīvesstila žurnāla “IEVAS Māja” speciālbalva “Straumēnu gara mantinieki 2016” tika piešķirta Sandras un Imanta Kristovsku saimniecībai “Zemturi” Kuldīgas novadā, jo “Zemturu“ saimniecībā augstā godā tur senču mantojumu un darba tikumu. Saimnieki pielāgojas laikam, nebaidās izmēģināt ko jaunu, taču neaizmirst arī gadu desmitiem pārbaudītus tikumus. “Zemturi” audzē trušus, gatavo unikālus kulināros izstrādājumus un māca mīlēt laukus. 

“Zemnieki ir mūsu valsts sargi. Kamēr vien Latvijas laukos kāds latviešu zemnieks ars, ecēs, sēs, novāks ražu, kamēr vien Latvijas pļavās ganīsies govis, aitas un zirgi, pastāvēs Latvijas valsts. Mūsu spēks ir tieši šajos sīkstajos un uzņēmīgajos zemniekos, kuri nebēg prom nedz uz Rīgu, nedz ārzemēm. Viņi ar savu darbu stāv sardzē par Latviju!,” pārliecināta ir žurnāla “IEVAS Māja” galvenā redaktore Kristīne Vilīte.

Konkursa finālā iekļuva arī Ilzes Stabulnieces saimniecība “Klajumi” Krāslavas novadā, Rihardija Logina saimniecība “Pīlādži” Balvu novadā, Atmatu ģimenes saimniecība “Atmati” Ogres novadā, Kalniņu ģimenes saimniecība “Veģi/Zvārguļi” Burtnieku novadā, Duges ģimenes saimniecība “Terēni” Jelgavas novadā.

Konkursu organizē vadošais piena pārstrādes uzņēmums “Food Union” un vienīgais lauku dzīvesstila žurnāls Latvijā “IEVAS Māja”. Konkursa laureātus un finālistus svinīgā ceremonijā sveica tā patrons Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Konkursā varēja piedalīties ikviens Latvijas zemnieku saimniecības īpašnieks, pārvaldnieks vai cita pilnvarota persona, kura veic lauksaimniecisko darbību un kura ir izveidojusi skaistu un sakoptu lauku sētu. Konkursā tika vērtēts gan saimniecības tēls, sākot no ceļa rādītāja un izpļauta grāvja līdz pagalmā lepni paceltam karogam, gan tas, kā saimniekošana sadzīvo ar koptu dārzu. 

Šeit pieejamas fotogrāfijas no preizdenta pieņemšanas un laurētu apbalvošanas. 


Šodien jubileju svin Vinnijs Pūks, jo 1926. gadā Anglijā iznāk Alana Milna grāmata par Vinniju Pūku.
Tātad Vinnijs ir cienījamā vecumā – 90 gadi.

Tiesa, Pūks parādījās vēl gadu agrāk – kad  Londonas laikrakstā "London Evening News" publicēts stāstā "Nepareizās bites".
Taču pirmā grāmata, kurā apkopoti stāsti par Vinnija Pūka un viņa draugu piedzīvojumiem, tika izdota pirms 90 gadiem – šajā dienā, 14.oktobrī.
Grāmatas par Vinniju Pūku ir tulkotas vairāk nekā 40 pasaules valodās.

Daudzviet pasaulē,  katru gadu notiek pūksprunguļu laišana upēs. Pūksprunguļu spēle aprakstīta grāmatā "Vinnijs Pūks un viņa draugi". Spēlētāji no tilta malas iemet upē koka sprunguli un skrien uz otru tilta pusi skatīties, kura sprungulis atpeldēs pirmais.

Milns savus stāstus rakstīja savam dēlam - Kristoferam Robinam Milnam, aprakstot viņa rotaļu lācīša Vinnija Pūka piedzīvojumus Simtjūdžu mežā.

Īstajam Kristoferam Robinam bija mīļākais rotaļu lācītis, kuru viņš sauca par Vinniju Pūku par godu Vinnijam - Kanādas lācim, kuru viņš bija redzējis Londonas zooloģiskajā dārzā, tāpat zēnam bija arī citas mantas -  - ķengurs, sivēns un ēzelis, kas tāpat nonākuši Milna stāstos. Oriģinālās rotaļlietas pašlaik atrodas Ņujorkas publiskajā bibliotēkā.

Pēc Milna nāves autortiesības uz Vinnija Pūka un pārējo grāmatas varoņu tēliem iegādājās Volts Disnejs, kura meitām ļoti patikuši stāsti par medu mīlošo lāci.

Pēc žurnāla "Forbes" datiem, Vinnijs Pūks ir otrais pelnošākais izdomātais tēls, atpaliekot tikai aiz Mikipeles un gadā nopelnot aptuveni 5,6 miljardus ASV dolāru.

Padomju multfilmā Pūku ierunāja Jevgēnijs Leonovs, ko daži varbūt atceras no filmas Fortūnas Džentelmeņi – bet  Lai panāktu vēlamo Vinnija Pūka runas efektu, aktiera balss ieraksts tika paātrināts par 30 %. 

Daži citāti no grāmatas:

Sivēns – “Kā pareizi raksta vārdu mīlestība?”
Pūks – “To neraksta, to jūt!”

Tu nevari visu laiku sēdēt un gaidīt, kad kāds nāks pie Tevis. Dažreiz Tev ir jāiet pie viņiem.

Daži cilvēki pārāk daudz rūpējas. Man šķiet, to sauc par mīlestību.

Cik es esmu laimīgs, ka man ir kaut kas tāds, kas padara ardievas tik smagas.

Ja pienāk tāda rītdiena, kad mēs neesam vairs kopā… Ir kaut kas, kas tev vienmēr jāatceras. Tu esi Drosmīgāks, nekā tev liekas, Stiprāks, nekā tev šķiet un Gudrāks nekā tu domā. Bet vissvarīgākā lieta – pat, ja mēs esam šķirti… es vienmēr būšu ar tevi.

Iesim ciemos pie visiem pēc kārtas, — sacīja Pūks. — Jo, kad tu esi jūdzēm tālu gājis pa aukstu vēju un pēkšņi ieej kāda mājās, un tad kāds tev saka: “Sveiks, Pūk, tu esi atnācis taisni laikā, lai mēs mazliet uzkostu!” — un jūs uzkožat… tad diena nav vis veltīgi, bet Draudzīgi Pavadīta.

Vajag darīt tā, kā darīt vajag, bet darīt tā, kā nevajag darīt, nevajag.

Vinnijs Pūks Sivēnam jautāja: “Kas šodien ir par dienu?” Sivēns atbildēja: “Šodiena” Vinnijs nopriecājās: “Šodiena ir mana mīļākā diena!”


Neformālā gaisotnē tika prezentēta sporta žurnālista Armanda Pučes un baksetbolista Kristapa Porziņģa brāļa Jāņa Porziņģa kopīgi veidotā grāmata "Brālis" - par latviešu basketbolistu Kristapu Porziņģi.
Grāmata  veidota Kristapa Porziņģa pirmās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezonas laikā, kurā viņš lieliski debitēja Ņujorkas "Knicks" sastāvā.
Uz grāmatas prezentāciju bija uzaicināti arī jaunie basketbolisti, kuri šovasar spēlētāja dzimtajā pilsētā Liepājā piedalījās Porziņģa rīkotajā nometnē.

Grāmatā ir divas daļas - Pučes saruna ar Kristapa Porziņģa brāli Jāni, kā arī bilžu sadaļa, kur jau pats NBA basketbolists stāsta par savām dzīves gaitām un pirmo nopietno spēli Ņujorkā.
"Tajā mērogā, kurā šobrīd atrodas Kristaps Porziņģis, neviens latvietis vēl nav bijis," tikmēr norādīja Puče, piebilstot, ka Porziņģu ģimeni kopā tur ļoti spēcīga sieviete - mamma Ingrīda, ko Armands Puče raksturo kā stipru sievieti, kura arī tad šo veču baru satur kopā un ļauj būvēt panākumus. 
Viņš cer, ka Porziņģa fenomens Latvijā veicinās milzu grūdienu sporta veida attīstībā, kas ilgs vismaz vairākus gadu desmitus. 

Kristapa brālis Jānis uzsver arī Kristapa neapšaubāmo talantu. Jānis Porziņģis atzina, ka sākotnēji par grāmatas rakstīšanas ieceri bijis noskaņots skeptiski, bet vēlāk jau melnraksts viņu pārliecinājis, ka izvēlēts pareizais ceļš. 
"Ja kāds puika varēs sev no šīs grāmatas paņemt kaut divus teikumus - arī tam būs vērtība," to atzīst  otrs grāmatas veidotājs un Kristapa brālis Jānis Porziņģis. 

Puče sarakstījis vairākas grāmatas par Latvijas sportistiem - Sandi Ozoliņu, Artūru Irbi, Kristeru Serģi, Kasparu Kambalu, Viktoru Hatuļevu, kā arī romānu "Slazds" par aviokatastrofu, kurā gāja bojā Kārlis Skrastiņš.
 
Jau 25.oktobrī Porziņģis  Ņujorkas "Knicks" komandas sastāvā uzsāks savu otro gadu pasaules spēcīgākajā līgā.
Tieši grāmatas prezentācijas dienā Latvijas Basketbola savienība paziņoja, ka Porziņģis atzīts par šā gada Latvijas labāko basketbolistu.
Foto avots: delfi.lv
Ceļu satiksmes drošības direkcija atgādina, ka 1.novembrī stāsies spēkā grozījumi noteikumos par autovadītāju apmācību, kas uzlabos autoskolu sniegto pakalpojumu kvalitāti, kā rezultātā labāk tiks sagatavoti jaunie autovadītāji un ikviens uz ceļa varēs justies drošāk.
Grozījumu nepieciešamību apliecina arī tas, ka situācija satiksmes drošības jomā Latvijā nav tik laba kā vidēji Eiropas Savienībā. 

Latvijā 2015.gadā ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 94 cilvēki, rēķinot uz miljonu iedzīvotāju, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Augstāki rādītāji ir tikai Rumānija un Bulgārija.

Ar 1.novembri tiks ieviestas jaunas tēmas teorētiskās apmācības procesā (piemēram, bīstamu situāciju paredzēšana, risku novēršana u.c.), kā arī tiks palielināts minimālais braukšanas stundu skaits. 
Vadīšanas apmācību plānots papildināt ar braukšanu slidena ceļa apstākļos un diennakts tumšajā laikā. 

Maksa par CSDD sniegtajiem pakalpojumiem - eksāmeniem un vadītāju apliecību izsniegšanu, nemainās.


"Latvijas Pasts" aicina iedzīvotājus nosaukt katra reģiona labāko pastnieku un pasta nodaļas operatoru, informē uzņēmumā.

No oktobra "Latvijas Pasts" sācis konkursu "Mans pastnieks 2016", lai katrā Latvijas reģionā noteiktu to pastnieku un pasta nodaļas operatoru, kuru klienti atzinuši par zinošāko, atbildīgāko un uzticamāko.

Iedzīvotāji ir aicināti aizpildīt konkursa anketas, kuras oktobra sākumā ir izsūtītas kopā ar "Latvijas Pasta" 2017.gada abonēšanas katalogu un ievietotas to klientu pastkastītēs, kuri pēdējo trīs gadu laikā "Latvijas Pastā" abonējuši kādu no preses izdevumiem.
Aizpildītas anketas līdz nākamā gada 31.janvārim jāievieto jebkurā "Latvijas Pasta" vēstuļu kastītē vai jānodod pasta nodaļā - anketas nosūtīšana ir apmaksāta.

Anketu var aizpildīt un iesniegt arī tiešsaistē .

Līdz šim jau ir saņemtas vairāk nekā 500 aizpildītas anketas. Konkursa "Mans pastnieks 2016" laikā tiks noskaidrots Rīgas, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Latgales labākais pastnieks un pasta operators, kā arī viens pastnieks vai pasta operators, kas tiks atzīts par atsaucīgāko darbinieku visas Latvijas mērogā.

"Latvijas Pasta" konkurss "Mans pastnieks" notiek sesto reizi.


Festivāls "LMT Summer Sound" izvirzīts starptautiskajai Eiropas populārās mūzikas festivālu balvai "European Festival Awards" par labāko vidēja lieluma festivālu, informēja festivāla pārstāve Linda Zajarska.
 
Tāpat Eiropas festivālu balvai par labāko vidēja lieluma festivālu izvirzīti festivāli "Positivus" Salacgrīvā un "Kubana" Rīgā.
 
Eiropas festivālu balva tiks pasniegta jau astoto reizi. Balvai kategorijā "Labākais vidējā lieluma festivāls" izvirzīti apmēram 75 festivāli no visas Eiropas. Rezultāti tiks apkopoti līdz 21.novembrim, kad tiks publiskoti katras kategorijas divdesmit labākie festivāli.

Finālā iekļuvušos festivālus vērtēs mūzikas industrijas ekspertu veidota žūrija, bet uzvarētājus paziņos Eiropas lielākās mūzikas industrijas konferences "Eurosonic Noorderslag" atklāšanas vakarā nākamā gada 11.janvārī Groningenā, Nīderlandē. 

Publiskajā balsojumā internetā var piedalīties līdz 31.oktobrim.
Šonedēļ 25 Latvijas pilsētās un novados notiek Karjeras nedēļa. Tās tēma šogad ir “ES BŪŠU darba tirgū”, aicinot jauniešus iepazīt mūsdienu darba tirgu, tā prasības un daudzveidīgo piedāvājumu.
Pirmo reizi Karjeras nedēļa notiekarī Smiltenes novadā. Šodien, 11. oktobrī, Palsmanes pamatskolas skolēni iepazīst mediķa profesiju, rītdien stikla pūtēju profesiju un turpmākajās dienās vēl citas karjeras iespējas.
Karjeras nedēļas jaunumiem var sekot līdzi sociālajos tīklos Facebook un Draugiem.lv.

***

Smiltenes pilsētas kultūras centrs aicina bērnus un jauniešus pieteikties jaunajām deju nodarbībām.
11. oktobrī sāksies Sarīkojuma deju nodarbības skolēniem vecuma grupā no 1. līdz 4. klasei. Nodarbības notiks katru trešdienu no 16:00 – 17:00.
Ceturtdien savukārt sāksies Estrādes deju nodarbības. Dejotāji tiks sadalīti grupās atbilstoši vecumam, un nodarbības notiks katru ceturtdienu.

***

Sestdien, 15.oktobrī, Smiltenes pilsētas Kultūras centra lielajā zālē norisināsies jau trešais vokālistu konkurss “Smiltenes balsis 2016”. Pasākuma īpašai viesis-Uldis Marhilēvičs.
Baudīt un novērtēt konkursa dalībnieku sniegumu ir aicināts ikviens interesents. Pēc koncerta visi ir laipni aicināti uz rudens balli kopā ar grupu “Vēja runa”.
No šodienas tiek atcelti vasaras laikā uz atsevišķiem ceļiem noteiktie atļautā braukšanas ātruma izņēmumi un nekur Latvijā vairs nedrīkst braukt ātrāk par 90 kilometriem stundā (km/h), arī tur, kur vasarā bija atļauts braukt ar ātrumu 100 km/h.
Iestājoties rudenim, no šodienas visā valsts autoceļu tīklā maksimālais atļautais ātrums ir 90 km/h.
 
Paaugstinātais maksimālais ātrums vasarā bija šādos ceļu posmos:
Tallinas šosejas (A1) Saulkrastu apvedceļā un posmā no Jelgavkrastiem līdz Svētciemam;
Vidzemes šosejas (A2) posmā no Rīgas apvedceļa līdz pārvadam pār dzelzceļu Garkalnē;
Daugavpils šosejas (A6) posmā no Salaspils līdz Ikšķilei un no Nīcgales līdz Daugavpils apvedceļam;
Jelgavas šosejas (A8) posmā no Rīgas robežas līdz satiksmes pārvadam Jelgavas apvedceļā;
atsevišķos posmos uz Jēkabpils–Rēzeknes ceļa (A12).

Saeimā šodien atklāta fotogrāfiju izstādi "Turpināt dzīvot… skaisti", kas stāsta par sievietēm, kuras uzvarējušas krūts vēzi.

Izstādes mērķis ir kliedēt aizspriedumus par vēzi kā neārstējamu slimību.

Speciālisti uzsver, ka  krūts vēzis patlaban Latvijā ir biežākā onkoloģiskā saslimstība sieviešu vidū, turklāt vērojama tendence, ka pacientes kļūst arvien jaunākas.
Izstāde iepriekš bija apskatāma vairākās vietās Latvijā.

Ikvienai sievietei ieteicams reizi mēnesī veikt krūšu pašpārbaudi, jo tas ir veids, kā laicīgi var konstatēt izmaiņas krūtīs un nepieciešamības gadījumā vērsties pie ārsta. Tāpat reizi gadā sievietēm līdz 50 gadu vecumam krūtis jāpārbauda ar ultrasonogrāfijas metodi, to var kombinēt ar mamogrāfiju reizi 2 – 3 gados.  

Savukārt sievietēm paaugstināta saslimšanas riska vecumā no 50 līdz 69 gadiem ir ieteicams izmantot valsts dāvāto iespēju piedalīties krūts vēža agrīnas atkalšanas programmā un veikt valsts apmaksātu mamogrāfiju.
4.oktobrī, tiek atzīmēta Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena.
Ugunsdzēsēji glābēji šogad devušies palīgā vairāk kā 680 dzīvniekiem, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus pieskatīt un parūpēties par saviem mīļdzīvniekiem, lai viņi nenonāktu nelaimē. 

Šogad deviņos mēnešos ugunsdzēsēji glābēji veikuši jau 5147 glābšanas darbus un no tiem 686 gadījumos palīdzība bija nepieciešama tieši dzīvniekiem. Apkopotā statistika liecina, ka visbiežāk ugunsdzēsēji glābēji palīdzējuši bezpalīdzīgā situācijā nonākušiem mājdzīvniekiem – 381 gadījumos, savukārt 276 gadījumos savvaļas dzīvniekiem un putniem, bet 29 gadījumos palīdzība bija nepieciešama mājputniem un mājlopiem.

Visbiežāk dažādās nelaimēs nokļūst tieši kaķi – 316 gadījumos glābēji devās palīgā kaķiem, kuri uzrāpās kokā, bet saviem spēkiem nespēja tikt lejā, ielīda caurulēs vai arī iekrita ventilācijas šahtās un akās.
Otrajā vietā ierindojas putni – 140 gadījumos baloži, bezdelīgas, dzeguzes, gārņi, kaijas, kovārņi, kraukļi, pīles, stārķi, strazdi, vanagi, vārnas, zīlītes un citi putni bija nokļuvuši nelaimē, piemēram, ielidojot ventilācijas šahtā un nespējot izkļūt laukā, sapinoties makšķernieku auklās utt.
Trešajā vietā ir izsaukumi uz glābšanas darbiem, kuros palīdzība bija nepieciešama suņiem, kopumā 64 reizes. 

Ugunsdzēsēju glābēju palīdzība ir nepieciešama gan laukos, gan arī pilsētās mītošajiem dzīvniekiem – šogad 278 gadījumos glābēji steigušies palīgā dzīvniekiem novados, 219 gadījumos – dzīvniekiem Rīgā, bet 188 gadījumos devušies uz citām republikas pilsētām. Pilsētās iedzīvotājiem bažas rada ne tikai mājdzīvnieki, bet arī ieklīdušie meža dzīvnieki, piemēram, čūskas.

Lauku reģionos bieži ugunsdzēsēju glābēju palīdzība ir nepieciešama tieši meža dzīvniekiem vai lieliem mājlopiem, kuri, piemēram, ir iestiguši dubļos, iekrituši akās vai vircas bedrēs. Nereti bez apkārtējo cilvēku palīdzības nebūtu iespējams izglābt mājlopus, kas iekrituši akās vai bedrēs – tieši apkārtējo cilvēku piesaistītā traktortehnika ir sekmējusi dzīvnieku ātru izglābšanu.

Ne visos gadījumos, steidzoties palīgā nelaimē nokļuvušam dzīvniekam, šo palīdzību arī izdodas un ir iespējams sniegt, jo, piemēram, gadās, ka cilvēks, kurš izsaucis glābējus, iebilst cauruma izsišanai sienā, lai atbrīvota aiz tā iesprūdušu putnu. Šādos gadījumos ugunsdzēsēji glābēji palīdzēt dzīvniekiem nevar. 

VUGD atgādina, ka iedzīvotājiem ir jāpieskata un jāparūpējas par saviem četrkājainajiem draugiem, lai nevērības vai neuzmanības dēļ dzīvnieki neciestu.
Piemēram, dzīvojamo māju iemītniekiem ir jāizvērtē, vai gadījumā, ja logs tiek atstāts vēdināšanas režīmā, ar četrkājaino draugu nevar notikt kāda nelaime.

Aicinām ņemt vērā, ka ugunsdzēsēji glābēji nedodas uz visiem izsaukumiem, kuros nepieciešama palīdzība dzīvniekiem: gadījumos, ja dzīvnieks ir slims vai cietis, tad viņam var palīdzēt tikai veterinārārsts.
Ugunsdzēsēji glābēji dodas uz tiem izsaukumiem, kuros nelaimē nokļuvušais dzīvnieks atrodas tādā situācijā, no kuras viņš nevar izkļūt pats saviem spēkiem un ir apdraudēta viņa veselība un dzīvība. 

VUGD aicina iedzīvotājus rūpēties par dzīvniekiem tā, lai tie nenokļūtu nelaimē un viņiem pēc iespējas mazāk būtu nepieciešama glābēju palīdzība!
Autovadītāji no 5. līdz 14. oktobrim Rīgā un lielākajās Latvijas pilsētās tiek aicināti uz bezmaksas automobiļu pārbaudēm, kurā būs iespēja noskaidrot automobiļu drošības sistēmu un to elektroapgāžu darbību.
Paralēli tiks pārbaudīti arī lukturi un to regulējums, kā arī riepu atbilstība. 

Pasākuma laikā interesenti varēs uzdot jautājumus kvalificētiem auto aprūpes speciālistiem un gūt informāciju par mūsdienīgu auto diagnostiku, apkopi un uzturēšanu.  

„Vēlamies aicināt autovadītājus aizdomāties, cik kvalitatīvu un atbilstošu aprūpi mūsu auto saņem ikdienā. Tēma ir aktuāla katru gadu, jo īpaši iestājoties tumšākam un aukstākam laikam. Aizvien biežāk mūsdienu automašīnu kvalitatīvai apkopei nepieciešamas īpašas diagnostikas iekārtas, ar kuru palīdzību autovadītāji ziemā var justies drošāk, jo viņi rod lielāku pārliecību, ka to automobiļi darbojas pilnvērtīgi,” stāsta DBS Autoskolas direktors Jānis Vanks.

Bezmaksas pārbaudes visās pilsētās tiks veikta auto elektronikas un drošības sistēmu diagnostiska, varēs novērtēt riepu stāvokli (protektora atlikums, ražošanas gads u.c.), veikt nepieciešamo riepu spiediena korekciju, lampu gaismas stara novērtējumu un noskaidrot citu informāciju.  
.
Automašīnu bezmaksas pārbaudes notiks no plkst. 11.00 līdz 18.00:
05. oktobris TC ”Alfa” Brīvības gatve 372, Rīga
06. oktobris Jelgavā CSDD (Satiksmes iela 2a) un  Statoil DUS (Brīvības bulv.1)
7. oktobris Liepājā CSDD (Brīvības iela 148) un Statoil DUS (Cukura iela 3)
12. oktobris Valmiera CSDD (Eduarda Lācera iela 3) un Statoil DUS (Ausekļa iela 26)
13. oktobris Daugavpils CSDD (Kraujas iela 3) un Statoil DUS (Ventspils iela 28)
14. oktobris TC “Spice” Lielirbes iela 29, Rīga
Sociālā tīkla "Facebook"  izplatījies kārtējais vīruss jeb ļaunprātīgā aplikācija, kas, piekļūstot lietotāja profilam, ļauj veikt ierakstus viņa vārdā.

Ļaunprātīgā aplikācija "Slinky" datorā automātiski lejupielādējusies pēc tam, kad tiek atvērta saite kas iekopēta paziņu vai draugu sūtītās vēstulē. 

Šī aplikācija gan nav nekāds jaunums, un, saskaņā ar informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv"  pausto, tā nemērķē uz lietotāja datoru, bet dod tiesības veikt ierakstus viņa vārdā.

Speciālisti  skaidroja, ka jābūt kritiskam un nevajag sekot visiem pamudinājumiem apskatīt interesantus video un citu informāciju, kas pēkšņi parādās draugu profilos, īpaši, ja tā ir saite, kas ved uz kādu aizdomīgu resursu.
Lai ceļu satiksmē atturētu agresīvos autovadītājus, pirmo reizi par Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) kampaņas ”Pierādi sevi citur, nevis uz ceļa!” galveno varoni kļuvis rallijkrosists Reinis Nitišs.
Viņš uzskata, ka ceļu satiksmes noteikumu ievērošana nemazina un neapdraud šofera personību vai statusu. Sportista un kampaņas aicinājums autovadītājiem ir apliecināt savas spējas un izlādēt enerģiju sporta zālē, virtuvē, darbā vai citur, nevis pie stūres, agresīvi un ātri braucot.

”Agresīva braukšana ir likumā definēti ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, taču ikdienas praksē pārkāpuma robežas ir grūti nosakāmas, tāpēc ar agresīvu braukšanu saprot nevis vienu bīstamu manevru, bet braukšanas stilu kopumā, kas rada nevajadzīgu spriedzi un haosu ikdienas ceļu satiksmē,” saka CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas Faktu” pirms kampaņas veiktais pētījums liecina, ka agresīvie autobraucēji lielākoties ir vīrieši vecumā līdz 40 gadiem. Zīmīgi, ka viņi ir enerģiski, ambiciozi, ar vēlmi sevi pierādīt. Pētījums liek secināt, ka cīņā pret ātrajiem un agresīvajiem braucējiem ir divi efektīvi paņēmieni - sodu paaugstināšanu un aktīva kontrole uz ceļiem.  

“Vairums aptaujāto autovadītāju spriež ļoti racionāli, viņi ir labi informēti par sodiem un radariem, kas kontrolē braukšanas ātrumu,” skaidro sociologs Aigars Freimanis  “Nav šaubu, ka autovadītāju uzskatu maiņu iespaido arī sociālās kampaņas, kuru vēstījums spilgti ilustrē riskus, ar kuriem saskaras jebkurš likuma pārkāpējs. Kampaņas vēstījums ir jābūt emocionālam, mērķauditoriju aizskarošai, varbūt biedējošai, bet noteikti -  motivējošai, kas summējas ar visiem ieviestajiem ātruma kontroles un soda mehānismiem.”
CSDD tic, ka satiksmes harmonizēšana iespējama ne tikai ar bargāku likumu vai kontroles palīdzību – tā ir arī pašu autobraucēju rokās. Tāpēc kampaņas “Pierādi sevi citur, nevis uz ceļa!” laikā autovadītāji ar dažādām aktivitātēm tiks izaicināti sevi pierādīt hobijos, darbā un citur, nevis trakojot uz ceļa.

Šobrīd likumā noteikts, ka agresīva braukšana izpaužas kā vairākkārtēja braukšanas joslu maiņa, vairāku sastrēgumā esošu vai kolonnā braucošu transportlīdzekļu apdzīšana pa pretējā virziena joslu vai apbraukšana pa sabiedriskā transporta joslu, ceļa nomali, ietvi, gājēju ceļu, velosipēdu ceļu vai citām vietām, kas nav paredzētas transportlīdzekļu braukšanai. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs atzīst: “Ar agresīviem braucējiem uz ceļiem nākas saskarties ik dienu. Tā ir aktuāla problēma, kurai cenšamies rast efektīvāku risinājumu. Tādēļ Valsts policija ierosināja veikt izmaiņas likumprojektā ar mērķi paplašināt agresīvas braukšanas definīciju.  Līdz ar grozījumu ieviešanu Valsts policijai būs plašākas iespējas saukt pie atbildības kā autovadītājus, tā arī motociklistus, kuri apzināti neievēro ceļu satiksmes noteikumus, izraisot bīstamas un satiksmi traucējošas situācijas.”

“ERGO vairāku gadu dati par auto negadījumu statistiku liecina, ka vismazāk avāriju izraisa šoferi vecumā no 40 līdz 50 gadiem, bet īpaši bīstama autovadītāja profils ir jaunietis līdz 24 gadiem ar nelielu - zem 2 gadiem - stāžu un salīdzinoši jaunu jaudīgu automašīnu, kas visbiežāk pārvietojas pilsētas intensīvajā satiksmē. Tieši tāds, kā redzams kampaņas klipā. Redzams, ka lielā daļā pieteikto negadījumu iemesls ir neapdomība un pārlieka bravūra.
Tomēr neatkarīgi no vecuma un automašīnas markas ikvienam jāielāgo, ka auto vadīšana ir nopietna atbildība – gan pašam par savu un pasažieru, gan arī citu satiksmes dalībnieku drošību..
 
Kampaņu „Pierādi sevi citur, nevis uz ceļa!” organizē CSDD, Satiksmes ministrija un Valsts policija, atbalsta – apdrošināšanas sabiedrība ERGO un Statoil. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā jau uzņemti 180 bērni, kas apdedzinājušies vai applaucējušies un kā stāsta mediķi, tad  nav tādas dienas, kad slimnīcā  nenonāktu kāds bērns ar apdegumiem.
180 bērni deviņos mēnešos ir ļoti daudz, uzsver ārsti.

Lielākā daļa ir vecumā līdz trīs gadiem. Bet visbiežāk - divgadnieki, kuri sāk staigāt un izzināt apkārtni. 80% gadījumu apdegumi gūti, uzlīstot  karstai tējai, kafijai vai verdošam ūdenim.

Ārsti atzinuši, ka liela daļa apdegumu varēja nebūt, ja māmiņas un tēti būtu uzmanīgāki un nedarītu vairākas lietas vienlaikus. 
Mediķi brīdina, ka Apdegumu var dabūt no 38 - 40 grādu silta ūdens. Nebūt nav vajadzīga vārīšanās temperatūra. 

Pārsvarā bērni apdedzinoties ar kafiju un tēju. Agrāk gan bērni saimniecībās apdedzinājušies ar ievārījumiem.

Ja apdegums ir dziļš, tad tas draud ar sekām uz visu mūžu.  
Tas ir vizuāli redzams. Pilnībā noņemt plašu apdeguma rētu nav iespējams, lai arī Latvijā ir lieliski attīstīta plastiskā mikroķirurģija.

Mediķi brīdina, ka viena krūze karstas tējas vai kafijas mazam bērnam var apdedzināt pat 30% procentus ķermeņa.

Ārsti ir pārliecināti, ka ikdienā apdegumus gūst daudz vairāk bērnu, nekā uzrāda statistika, jo pie mediķiem parasti nonākt tikai smagāk cietušie.
Šodien, 5.oktobrī, Starptautiskajā skolotāju dienā “Zelta Zivtiņa” paziņoja Vislatvijas iniciatīvas “Iedvesmojošākais skolotājs” uzvarētājus, kuri balvā saņems viedtālruņus.
Kopumā iniciatīvai tika pieteikti 155 skolotāji no visiem valsts reģioniem. 

Aktīvākajā Vidzemes reģionā sīvā konkurencē iedvesmojošāka skolotāja goda titulu, apkopojot sabiedrības balsojumu un žūrijas vērtējumu, nopelnīja Mālpils novada vidusskolas skolotāja Ilze Bērziņa un Jolanta Bardovska, latviešu valodas un literatūras pasniedzēja Ogres sākumskolā. 

Latviešu valodas un literatūras skolotāju Jolantu Bardovsku 6.c klases skolēni dēvē ne vien par savu iedvesmu, bet arī par īstu feju: “Fejas burvju nūjiņa mūs iedvesmo ne tikai palīdzēt veciem ļaudīm, barojot vistas, kazas un aitas, kraujot malku un kopjot pagalmus, bet arī filmēties TV raidījumos, piedalīties radio pieci.lv tiešraidē skolas vestibilā un pat skolas koridorā baudīt The Sound Poets koncertu”. Savukārt Ilzi Bērziņu apbalvojumam ir pieteikuši bērnu vecāki, raksturojot klases audzinātāju kā sirsnīgu skolotāja, kas aug kopā ar bērniem un neapstājas pie sasniegtā, kas velta ikkatru savu laika sprīdi, lai būtu kopā ar jauniešiem – tā ir skolotāja pie kuras jaunieši nāk paši. 

Par  iedvesmojošāko skolotāju Rīgas reģionā kļuva  Rīgas Mūzikas internātvidusskolas klavierspēles skolotāja Inese Više un  jaunās paaudzes sākumskolas skolotāja Rasa Ontužāne, kas pasniedz Rīgas 64.vidusskolā.  Inesi Viši tās audzēkņi raksturo kā ļoti iecietīgu un saprotošu skolotāju, kas atklāj audzēkņiem mūzikas pasauli un parāda to citādāku, skolotāju, kura  palīdz iemīlēt klavieres pat tiem, kuri ar šo instrumentu ir uz ''Jūs''. Savukārt Rasu Ontužāni bērni un viņu vecāki ir nominējuši pateicoties viņas  mīlestībai pret bērniem, kā arī degsmei un iztēlei, kas viņai palīdz gan skolotājas darbā, gan savās mākslinieces gaitās. Rasa  ir jaunās paaudzes skolotāja, kas vien trīs gadus atpakaļ ir uzņēmusi savā apgādībā 29 pirmklasniekus. Neskatoties uz savu neilgo pieredzi skolotājas profesijā, viņa ir spējusi aizkustināt ne vien bērnu, bet arī vecāku sirdis.
  
Par Kurzemes reģiona iedvesmojošāko skolotāju ir kļuvusi Talsu 2.vidusskolas matemātiskas skolotāja un klases audzinātāja Rasma Galniece un  Kuldīgas Centra vidusskolas 10v klases audzinātāja un sporta stundu pasniedzēja Ieva Ņečiporuka, kuru skolēni uzskata par paraugu, kādai ir jāizskatās sievietei – skaistai, ļoti izsmalcinātai un gudrai. “Skolotāja mūsu klasi vienmēr iedrošina uz lietām, ko mums bail darīt, vienmēr pamāca pēc kādas izdarītas kļūdas,” par savu klases audzinātāju raksta skolēni. Tāpat arī Talsu 2.vidusskolas skolēni klases audzinātāju uzskata par labāko draudzeni: “Viņa pieņem mūs - savus audzināmos, tādus, kādi mēs esam - traki, nenopietni, spītīgi, dažreiz nepacietīgi, dažreiz nepaklausīgi, dažreiz neapmierināti - dažādi.”
 
Maija Ruskule un Ilze Rožinska saņēma visvairāk balsu no žūrijas un iedzīvotājiem Latgales reģionā.
 Maija ir Daugavpils 12.vidusskolas sākumskolas skolotāja, kura ir pārmaiņu veicēja, ne tikai mācot, bet arī pašai nemitīgi mācoties un pilnveidojoties. Skolotāja pirmklasniekus vienmēr ir iedrošinājusi izaicinājumiem – izbraukāt Latviju ar “Pirmie soļiem basketbolā”, vai kopā ar vecākiem noorganizēt ārpusskolas aktivitāti ar Lazertagu.  Savukārt Preiļu Valsts ģimnāzijas mūzikas karaļvalsti vada labsirdīgā karaliene Ilze Rožinska, kura vada vokālo ansambli, kori, folkloras kopu “Rūtoj” un pasniedz mūzikas stundas. “Ilze mums liek neaizmirst par senlatviešu tradīcijām, katru gadu ejam ķekatās, kopā svinam vasaras saulgriežus ar tiem raksturīgajām ieražām. Šīs vērtības, iespējams, neviens cits mums nekad neiemācīs. Ilze ir skolotāja no matu galiņiem līdz papēžiem. Viņa mīl savu darbu,” par Ilze stāsta viņas skolniece.
 
Un, visbeidzot, par iedvesmojošākiem skolotājiem Zemgales reģionā kļūst  Jelgavas vidusskolas sporta skolotāja Anita Jegorova un  Jaunpils vidusskolas skolotājs Artūrs Zaremba.  Jaunpils vidusskolas skolotājs Artūrs ir ne vien iedvesmojošais klases audzinātājs, kas meiteņu klasei māca atbildības sajūtu, bet arī izcils sporta skolotājs un basketbola treneris  klubā ''Jaunpils''. Savukārt Anita Jegorova, kuru skolēni mēdz dēvēt par "Jegorušku", jauniešiem ir palīdzējusi labāk izprast sevi un atklāt to dotības: “Skolotāja manī pamanīja ko tādu, ko es pati nekad nebūtu iedomājusies - pedagoga prasmes. Viņa palīdzēja, iedvesmoja, padalījās ar dzīves gudrībām un arī kādu stingrāku vārdu. Pašlaik esmu uzsākusi studijas pedagoģijā, vienmēr par piemēru atceroties savu sporta skolotāju,” stāsta nu jau Jelgavas vidusskolas absolvente.

 
 Ar visiem iniciatīvas ietvaros iesniegtajiem skolotāju stāstiem var iepazīties interneta vietnē.


Rīgas parkā atrasta iepriekš Latvijā neredzēta sēņu suga - krokgredzena virpainīte ("Stropharia rugosoannulata").

27. septembrī Latvijas Dabas muzeja darbinieces, dodoties cauri Esplanādei, apstādījumos pamanīja liela izmēra cepurīšu sēnes. Tās auga nelielā grupā starp košumkrūmiem uz šķeldas, kas izmantota augsnes mulčēšanai. Dabas muzeja mikologi noskaidroja, ka sēnes ir krokgredzena virpainītes.

Aprunājoties ar Rīgas parku un dārzu darbiniekiem, muzeja darbinieces noskaidroja, ka vasarā šīs sēnes augušas arī hortenziju dobē, no kurienes ķerrām vestas uz izgāztuvi. Šķelda dobju mulčēšanai iegūta, apzāģējot Rīgas parku kokus, bet daļa koksnes iegūta, rekultivējot Purvciema izgāztuvi un veidojot no atkritumiem uzbērto kalnu.

Iespējams, virpainīšu atliekas no restorāna vai lielveikala nokļuvušas izgāztuvē un pēc tam kopā ar šķeldu atceļojušas līdz Esplanādei, varbūt to sporas vai sēņotne ienākusi kopā ar stādiem, ceļotāju apaviem vai kā citādi.

Jaunai krokgredzena virpainītei raksturīga gandrīz balta, vēlāk sarkanbrūna, līdz pat 20 centimetriem plata cepurīte, turklāt lielākas cepurītes zemākā gaisa temperatūrā mēdz būt arī baltas. Sēnes lapiņas sākumā ir pelēkas, vēlāk tumši violeti brūnas, uz kātiņa ir krokains gredzens.

Virpainītes ir garšīgas un vērtīgas ēdamās sēnes, kuras daudzviet pasaulē audzē lietošanai uzturā. Tomēr pilsētas centrā sēnes ēšanai vākt nebūtu ieteicams, jo tās labi uzņem smagos metālus un citas kaitīgās vielas.Vakardien, 2. oktobra, par policistiem pārģērbušies bruņoti laupītāji Parīzes viesnīcā amerikāņu realitātes šovu zvaigznei Kimai Kardašjanai nolaupījuši dārglietas miljoniem eiro vērtībā, šodien paziņoja Francijas policija.
 
Kā pavēstījis Kardašjanas preses pārstāvis, slavenība irsatricināta, taču fiziski neskarta. Kardašjana ieradusies Francijas galvaspilsētā uz Parīzes modes nedēļu.
 
Uzzinot par notikušo, viņas vīrs reperis Kanje Vests pārtraucis uzstāšanos festivālā Ņujorkā.


Pekinā nupat atklāts tehnoloģisks jauninājums – tornis, kas smogu pārvērštīrā gaisā, tā cīnoties ar piesārņojumu.
 
Smogs Ķīnas galvaspilsētā Pekinā kļuvis par ikdienišķu parādību, tādēļ nīderlandiešu mākslinieks Dāns Rozegārds tam piedāvājis ekscentrisku risinājumu – septiņus metru augstu metāla struktūru, kas smogu uzsūc un atpakaļ izelpo daudz tīrāku gaisu.
 
No 45 sudraba plāksnēm izgatavotais tornis ir gaisu attīroša tehnoloģija, kas notver kaitīgas daļiņas un pārvērš tās par melnu pulveri.

“Šis ir vietējā mēroga risinājums, bet Ķīnas centrālā valdība ir ieinteresēta, lai visā valstī tādu būtu simtiem, kas izvietoti, piemēram, bērnu spēļu laukumos,” norādīja projekta autors Rozegārds.

Dienās, kad smoga koncentrācija sasniedz veselībai īpaši kaitīgu līmeni, skolas nedrīkst pārtraukumos laist bērnus ārā. Ņemot vērā, ka arī logus pārklāj biezs netīrumu slānis, nīderlandietim ienāca prātā radīt gaisa attīrītāju, kas būtu pielāgots lietošanai tieši ārā.

Kā apgalvo mākslinieks, tornis spēj pārstrādāt 30 tūkstošus kubikmetrus gaisa stundā, un tas nozīmē, ka dienā tas spēj attīrīt laukumu, kas atbilst futbola stadiona izmēram. Nākamgad tornis tiks izmēģināts arī citās Ķīnas pilsētās, ieskaitot noslogoto ekonomikas zonu
Šeņdžeņu.


Ar Nobela balvas saņēmēja medicīnā paziņošanu šodien sākas tradicionālā Nobela prēmiju piešķiršanas nedēļa, kad sabiedrības galvenā uzmanība būs piesaistīta prestižajai Nobela Miera prēmijai.

Nobela prēmijas miera veicināšanā un literatūrā ir sabiedrības visgaidītākie apbalvojumi, kas ik gadu tiek piešķirti reizē ar apbalvojumiem medicīnā, fizikā, ķīmijā, literatūrā un ekonomikā.

Medicīnas prēmijas laureāts tiks paziņots šodien, 3. oktobrī, pēc plkst.11.30 (plkst.12.30 pēc Latvijas laika).
Nobela Miera prēmijas ieguvējs tiks paziņots 7.oktobrī Oslo, bet prēmiju laureāti medicīnā, fizikā, ķīmijā un ekonomikā tiks paziņoti Stokholmā 3., 4., 5. un 10.oktobrī. Laureāts literatūrā šogad tiks pasludināts nedēļu vēlāk nekā ierasti - 13.oktobrī.
Prestižās balvas zinātnes kategorijās pēckara periodā dominējuši amerikāņi.

Lai gan ierasti ir visai sarežģīti prognozēt, kurš varētu saņemt prestižo godalgu zinātnes kategorijās - medicīnā, fizikā, ķīmijā un ekonomikā -, tradicionāli tiek izteikti daudzi minējumu par to, kuram varētu tikt pasniegta prēmija miera veicināšanā.

Miera prēmijas komiteju šogad sagaida izvēle no rekordliela kandidātu skaita - 376, kas ir gandrīz par simtu vairāk nekā iepriekšējais rekords 2014.gadā. Kā iespējamie balvas ieguvēji tiek minēti cilvēki, kas palīdzēja noslēgt divas vēsturiskās vienošanās - miera līgumu starp Kolumbijas valdību un komunistisko kaujinieku grupējumu "Kolumbijas  Revolucionārie bruņotie spēki" (FARC) un Irānas kodolvienošanos.

Tāpat tie minēta Sīrijas brīvprātīgo organizācija "Baltās ķiveres", kas kara plosītajā valstī opozīcijas kontrolētajās teritorijās palīdz glābšanas darbos, un grieķu salinieki, kuri palīdz imigrantiem.
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" , apkopojot nedēļas pārskatu secinājusi, ka kāds vidusskolas skolnieks labojis savas un klasesbiedru atzīmes portālā "e-klase", izmantojot internetā atrastus skolotājas paroles datus.
Parole tikusi iegūta no "LinkedIn" kompromitēto paroļu datiem, kas ir brīvi pieejami internetā.

Nodarījums netieši atgādina, ka parolēm dažādās vietnēs ir jābūt atšķirīgām, citādi tās var viegli piemeklēt, to atgādina pārstāvji.

Tiešsaistē pieejama vietne "haveibeenpwned.com", kurā, ierakstot savu e-pasta adresi, iespējams uzzināt, vai tā un ar to saistītā profila informācija nav nonākusi svešās rokās lielāko datu noplūžu laikā.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un ".lv" domēna vārdu zonā.
Teju 450 dalībnieki Latvijā, piedaloties Samsung Endomondo izaicinājumā, mēneša laikā kopīgi pieveikuši gandrīz 69 tūkstošu kilometru garu distanci, braucot ar velosipēdu, staigājot, soļojot vai orientējoties. Tas ir divtik vairāk nekā šajā izaicinājumā sasnieguši kaimiņi – lietuvieši un igauņi.

Kopumā izaicinājumā aktīvākas bijušas dāmas – tajā piedalījās 261 dalībniece, savukārt vīru konkurencē sacentās 184 dalībnieki. Mēneša laikā visi kopīgi zaudējuši četrus miljonus kilokaloriju.

 Kopumā Baltijas valstīs pievarēti 119 tūkstoši kilometru, kas pielīdzināmi trīs zemes apkārtmēriem pa ekvatoru.

Dalībnieku uzdevums bija mēneša laikā veikt iespējami vairāk fizisko aktivitāšu – vismaz 12 skriešanas, velobraukšanas, orientēšanās sporta vai soļošanas treniņus, katru no tiem vismaz 3 km garu un 20 minūtes ilgu. Divkārtējais olimpiskais čempions Māris Štrombergs lūdz Latvijas un visas pasaules BMX sabiedrību palīdzēt viņa ilggadējam pretiniekam austrālietim Semam Vilobijam atgūties pēc nelaimīgā kritiena. Londonas olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs joprojām ir daļēji paralizēts.

Māris Štrombergs sacā Facebook lapā raksta, ka pienācis laiks visiem vienoties un palīdzēt vienam no visu laiku labākajiem atgriezties uz kājām. Visa Latvija un BMX pasaules esot kopā ar Semu Vilobiju. Viņš novēl austrālietim saglabāt pozitivīsmu, jo, ja kādam ir pa spēkam atgūties pēc šāda savainojuma, tad tas noteikti esot Sems. 

Štrombergs arī pievienojis interneta adresi, kurā iespējams sekot līdzi izcilā riteņbraucēja reghabilitācijas procesam un ziedot naudu. https://road2recovery.com/cause-view/strengthfor91/
Lapu var apmeklēt arī šeit.

Ilgus gadus tieši Vilobijs tika uzskatīts par Māra Štromberga galveno konkurentu uz panākumu visās galvenajās sacensībās.
Sākot ar septembra beigām Valsts policija ir ieviesusi vienotus uzticības tālruņa numurus un e-pastu, vairs nedalot dažādus numurus pa dažādiem Latvijas reģioniem un noziegumu veidiem.

Iedzīvotājus, kuri vēlas anonīmi ziņot par iespējamiem noziegumiem un tos izdarījušām personām, aicinām zvanīt pa tālruni 67075444.

Savukārt Valsts policijas Iekšējā kontroles biroja uzticības tālrunis ir paredzēts informācijas sniegšanai par Valsts policijas nodarbināto iespējamo prettiesisko rīcību - 67075456.
Noklausoties automātiskā atbildētāja atbildi un sagaidot skaņas signālu, iedzīvotāji var atstāt savu ziņojumu.
Informāciju var sniegt arī pa e-pastu uzticiba@vp.gov.lv.

Valsts policijas darbinieki, kas atbild par tālruņa un e-pasta apkalpošanu, regulāri pārbaudīs atstātos ziņojumus un nepieciešamības gadījumā attiecīgi nodos informāciju tālāk izmeklētājiem informācijas tālākajai pārbaudei.

Atgādinām, ka Valsts policijā ir pieejams arī informatīvais tālrunis ceļu satiksmes jautājumos - 67208108. Zvanot pa šo tālruni, iedzīvotāji var noskaidrot interesējošos jautājumus par piemērotajiem administratīvajiem sodiem, kā arī informāciju, kas aktuāla autopārvadātājiem.

************************************

Valsts policijas palīdzības tālrunis – 110

Bezmaksas
Diennakts
Darbojas zvanot gan no mobilā, gan fiksētā tālruņa
Savieno ar jebkuru dežūrdaļu
Visas sarunas tiek ierakstītas
Palīdzības tālrunis paredzēts tiem gadījumiem, kad Jums ir nepieciešama tūlītēja policijas palīdzība – ja notiek nopietns sabiedriskās kārtības apdraudējums, noziegums vai ceļu satiksmes negadījums.
 
Ko un kā teikt, kad Jūs zvanāt uz 110

Izsakieties pēc iespējas ātrāk un skaidrāk – kas ir noticis? Kur ir noticis? Kas zvana?
Saglabājiet mieru un atbildiet uz policijas darbinieka papildjautājumiem!
Atcerieties visu pēc iespējas precīzāk par negadījumā iesaistītajām personām, satiksmes līdzekļiem vai apstākļiem.
Nepārtrauciet sarunu pirms policijas darbinieka!
Izskaidrojiet arī bērniem, kādos gadījumos ir jāzvana uz 110 un kas ir jāsaka!
 

  
Visā Latvijā no 7. līdz 15.oktobrim norisināsies Psiholoģijas dienas, kurās tiks rīkotas konsultācijas, diskusijas un kino vakari.
Šo dienu laikā ir paredzēti 30 dažādi pasākumi, no kuriem lielākā daļa būs bez maksas.
Pasākumi būs domāti ne vien nozares profesionāļiem, bet arī ikvienam interesentam.

Plašāka informācija par gaidāmajiem pasākumiem pieejama mājaslapā "www.psihologijasdienas.lv".
22.septembrī jau 12.reizi notika Latvijā Mīlētāko zīmolu topa apbalvošanas ceremonija.

Pasākumā tika paziņoti 2016.gada patērētāju iecienītākie, ietekmīgākie un drosmīgākie zīmoli vairākās nozarēs, tostarp arī pilsētu zīmoli.

Latvijas pilsētu zīmolu topā ierindojas Rīga, Ventspils, Jūrmala un Sigulda.

Mīlētāko zīmolu tops tiek veidots jau kopš 2004.gada un kalpo kā svarīgs atskaites punkts patērētāju attieksmes, dzīvesstila un ieradumu atainojumā.
15.oktobrī plkst.12.00 Latvijā un visā pasaulē vienlaikus otro gadu pēc kārtas norisināsies Vispasaules diktāts latviešu valodā.
Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no sešām Latvijas pilsētām – Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī vai Rēzeknē –, interesenti ir aicināti pieteikties iepriekš šajā interneta lapā.
Savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs šajā pašā vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas vienlaicīgi norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. 

Gandrīz 300 vārdu garā diktāta teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis. Atšķirībā no pagājušā gada, šoreiz teksts ir uzrakstīts speciāli diktātam. 
Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas.

Diktātu klātienē lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – kino un teātra aktieris Andris Bulis, aktieri Juris un Vija Āboliņi, Latgales Kultūrvēstures muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā, Latgolys entuziastu grupas “BIĻDIS” pārstāve Ineta Atpile-Jugane, Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektore Evija Voitkāne, “Park Hotel Latgola” direktore Ruta Priede un citi.

Pērnā gada diktātā pēc rakstnieka Jāņa Joņeva romāna “Jelgava 94” motīviem klātienē un tiešsaistē piedalījās 920 dalībnieku.

Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, savukārt interneta vietnē www.raksti.org tika iesniegts 731 darbs.
No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diakritisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, ka bija uzrakstīts tikai daļēji.
No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Igaunijas, Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas.

Seši dalībnieki uzrakstīja 2016.gada diktātu bez nevienas kļūdas, savukārt 12 dalībniekiem bija 50 un vairāk kļūdu.


Štutgartes alus festivāls popularitātē pārspējis slaveno "Oktoberfest" alus dzeršanas pasākumu, kas ik gadu notiek Minhenē.
 
Štutgartes "Cannstatter Volksfest" festivālu pirmajās trijās dienās apmeklēja apmēram viens miljons cilvēku - divas reizes vairāk, nekā pirmajās trijās dienās pēc atklāšanas spēja pulcēt "Oktoberfest".
 
Tikmēr "Oktoberfest", kas tika atklāts 17.septembrī, piedzīvoja apmeklētāju skaita kritumu. Pirmajā nedēļas nogalē uz to ieradās pusmiljons alus baudītāju. Par apmeklētāju skaita krituma ticamākajiem iemesliem uzskata bažas par drošību, kā arī sliktos laika apstākļus.
Facebook Draugiem Twitter Instagram