Valsts valodas centrs aicina pieteikties  sabiedriskos palīgus.

Valsts valodas centra sabiedriskā palīga darbs ir aizraujošs un interesants, bet pretendentu apmācības – saistošas. To apliecina fakts, ka Valsts valodas centrā kopš 2015. gada decembra darbojas jau 27 sabiedriskie palīgi. Kaut gan brīvprātīgo darbs Latvijā nav īpaši populārs, Valsts valodas centra palīgi pierāda pretējo.

 Sabiedrisko palīgu institūts izveidots ne tikai Valsts valodas centra atbalstam, bet nodrošinot palīdzību ikvienam sabiedrības loceklim gadījumos, kad ir šaubas par latviešu valodas pareizu lietojumu. 

Sabiedrisko palīgu funkcijās ietilpst privātpersonu konsultēšana par valsts valodas lietojumu publiskajā informācijā, kā arī preču marķējumā un lietošanas instrukcijās.
Palīgi ir snieguši konsultācijas gan par pareizrakstības jautājumiem, gan valsts valodas lietojumu publiskajā informācijā.
Savukārt Ventspils Augstskola sadarbībā ar vienu no sabiedriskajiem palīgiem ir veikusi pētījumu par valsts valodas izmantošanu preču marķējumā un lietošanas instrukcijās.

Iecerēts, ka tuvāko gadu laikā katrā novadā un pilsētā darbosies sabiedriskais palīgs, pie kura varētu vērsties un lūgt palīdzību valsts valodas pareizā lietošanā.

Par Valsts Valodas centra sabiedrisko palīgu  var iesniegt pieteikumus  nepārtraukti, bet tos vērtē divas reizes kalendārajā gadā. 

 Ar konkursa nolikumu un līdzdarbības līgumu var iepazīties Valsts valodas centra mājaslapā. 
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) no 24. februāra, atsāks maksāt medniekiem par katru nomedīto meža cūku mātīti.

Mērķis ir samazināt meža cūku populāciju Latvijā un tādējādi ierobežot Āfrikas cūku mēra izplatību.

Lai saņemtu atlīdzību – 50 eiro, medniekam līdz ar aizpildītiem dokumentiem PVD teritoriālajā struktūrvienībā jāiesniedz pierādījumi, ka nomedītais dzīvnieks ir sievišķā dzimuma īpatnis.

Pierādījumus par nomedītajām meža cūku mātītēm pieņems līdz šī gada 5. decembrim vai līdz brīdim, kad programmā paredzētais finanšu apjoms tiks iztērēts.
Izmaksas tiek segtas no Āfrikas cūku mēra apkarošanas programmas, ko līdzfinansē Eiropas Savienība. Kopumā šim mērķim paredzēti 875 000 eiro.

Tāpat PVD aicina ikvienu, kurš mežā, grāvmalē vai kur citur pamana nobeigušos meža cūku, ziņot par to savai pašvaldībai, kas nodrošinās tās savākšanu.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, neārstējama dzīvnieku infekcijas slimība, kas apdraud gan meža, gan mājas cūkas.

Pagājušajā gadā nomedītas 13 000 meža cūku sivēnmāšu, un par tām iztērēti kopumā 900 000 eiro.
Pēc Valsts meža dienesta datiem, mežos mīt aptuveni 35 000 cūku. Tas ir mazāk nekā iepriekšējos gados.
Mūzikas ierakstu gada balvas "Zelta mikrofons" svinīgajā ceremonijā nākamnedēļ, 28.februārī, Dailes teātrī balvu pasniegšanu pavadīs populāru Latvijas mūziķu un ārzemju viesu priekšnesumi.

Akadēmiskās mūzikas nozari ceremonijā pārstāvēs Valsts akadēmiskais koris "Latvija".
Diriģenta Māra Sirmā vadībā koris izpildīs tādas dziesmas kā "Lielais vaicājums" un "Rozes gars". Pie klavierēm būs dziesmu autors komponists Raimonds Pauls.

Ar vienu no saviem pirmajiem hitiem uz "Zelta mikrofona" skatuves kāps grupa "Pienvedēja piedzīvojumi", savukārt Intars Busulis izpildīs dziesmu ar Kārļa Vērdiņa vārdiem "Debesis" no sava topošā albuma.
Dziedātāja Dona izpildījumā varēs dzirdēt hitu "Tepat", savukārt "Mesa" izpildīs singlu "Mieram tuvu" no sava albuma "Mesa".

Uz Dailes teātra skatuves, izpildot kompozīciju "Sons of Levi", kāps ārzemju mūziķi kopā ar Latvijas saksofonistu Denisu Paškevicu.

Tāpat ceremonijā uzstāsies grupa "Dagamba", Aminata, Linda Leen un "ElektroFolk", kā arī tādi jauni vārdi mūzikā kā "Audience Killers" un "Nando".

Šogad apmeklēt ceremoniju pieteikušies arī mūzikas industrijas pārstāvji no tādām vadošajām ierakstu kompānijām kā "Universal" un "Warner", kā arī festivālu rīkotāji no Polijas un Eirovīzijas fināla producents no Ukrainas.

Pasākuma vadītāja vārdu "Zelta mikrofona" ceremonijas organizatori paziņos tikai ceremonijas dienā.
Gatavojoties vēlēšanām, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) informē svarīgāko.

5. marts

Pašvaldību vēlēšanu kārtība paredz, ka vēlētājam ir tiesības vēlēt tajā pašvaldībā, kur ir viņa reģistrētā dzīvesvieta 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai pašvaldībā, kurā vēlētājam pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.
Ņemot vērā, ka deviņdesmitā diena pirms pašvaldību vēlēšanām ir 5. marts, tad vēlētāji, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta ir atšķirīgās pašvaldībās, bet, kuri vēlēšanās gribētu balsot pašvaldībā, kur aizrit viņu ikdiena, vēl līdz 5. martam var deklarēt savu faktisko dzīvesvietu.
CVK veiktās vēlētāju aptaujas dati liecina, ka savā deklarētajā dzīvesvieta nedzīvoja aptuveni piektā daļa jeb 20% aptaujāto vēlētāju, un 38% gadījumu šo vēlētāju faktiskā un deklarētā dzīvesvieta atradās dažādās pašvaldībās.
Par to, kā deklarēt dzīvesvietu, var uzzināt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā www.pmlp.gov.lv.

20.-25. marts

No 20. līdz 25. martam Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde sagatavos un vēlētājiem uz deklarēto dzīvesvietu nosūtīs vēstuli ar informāciju par vēlētāja iecirkni 3. jūnija vēlēšanās. Šo informāciju varēs noskaidrot arī internetā PMLP mājaslapā vai pa tālruni.
Sākotnēji katrs vēlētājs tiks iekļauts tā iecirkņa vēlētāju sarakstā, kas domes ieskatā atbilst viņa deklarētajai dzīvesvietai. Savukārt pieteikties balsot pašvaldībā, kur vēlētājam pieder nekustamais īpašums, būs iespējams līdz 16. maijam. Jāatceras, ka katram vēlētājam vēlēšanās ir viena balss, tāpēc balsot vairākās pašvaldībās nav iespējams.

14.-24. aprīlis

No 14. līdz 24. aprīlim 119 pašvaldībās notiks deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana. Kandidātu saraksti pašvaldību vēlēšanām jāiesniedz pašvaldību vēlēšanu komisijās to noteiktajā darba laikā.
Kandidātu sarakstus pašvaldību vēlēšanām var iesniegt reģistrētas partijas un partiju apvienības, kā arī vairākas partijas, apvienību nereģistrējot. Novados, kur iedzīvotāju skaits vēlēšanu izsludināšanas dienā ir mazāks par 5000, kandidātu sarakstus drīkst iesniegt arī vēlētāju apvienības. Tiesības kandidēt pašvaldību vēlēšanās ir Latvijas un ES pilsoņiem no 18 gadu vecuma, ja viņi ir iekļauti Latvijas vēlētāju reģistrā.
Kandidātu saraksti, ziņas par kandidātiem un priekšvēlēšanu programmas tiks publicētas CVK un pašvaldību mājaslapās. Savukārt no 29. maija līdz vēlēšanu dienai ar kandidātu sarakstiem varēs iepazīties arī vēlēšanu iecirkņos.

24. aprīlis

24. aprīlis ir diena, līdz kurai pašvaldību vēlēšanu komisijām jāizveido vēlēšanu iecirkņu komisijas savā pašvaldībā. Pieteikumu iesniegšanas termiņu vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļu kandidātiem nosaka pašvaldību vēlēšanu komisiju priekšsēdētāji, un šī informācija izliekama pašvaldību informācijas sniegšanas vietās un pašvaldību mājaslapās.
Par iecirkņa komisijas locekļiem var pieteikt vēlētājus, kuri prot latviešu valodu un kuriem ir vismaz vispārējā vidējā izglītība, kuri nav deputāti, deputātu kandidāti, kandidātu saraksta iesniedzēji vai citu vēlēšanu komisiju locekļi. Savukārt tiesības pieteikt un izvirzīt savus pārstāvjus iecirkņa komisijā ir partijām, partiju apvienībām, vēlētāju grupām un pašvaldību vēlēšanu komisiju locekļiem.

16. maijs

16.maijs ir pēdējā diena, kad vēlētāji var mainīt sākotnēji piešķirto vēlēšanu iecirkni. Pašvaldību vēlēšanās iecirkni iespējams mainīt uz jebkuru citu iecirkni savas pašvaldības robežās vai uz jebkuru citu iecirkni pašvaldībā, kur vēlētājam pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.
Iecirkņa maiņu būs iespējams pieteikt, sākot ar 25.martu, tiešsaistē PMLP mājaslapā, izmantojot e-pakalpojumu, vai arī klātienē jebkuras pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas vietā.

29. maijs – 3. jūnijs

Vēlēšanu iecirkņos var pieteikt balsošanu atrašanās vietā tiem vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs nobalsot iecirknī. Iespēju balsot atrašanās vietā var izmantot vēlētāji, kuri vēlēšanu dienā atradīsies sava iecirkņa teritorijā.

31. maijs – 2. jūnijs

Dažas stundas dienā vēlēšanu iecirkņos var nobalsot iepriekš. Katram vēlētājam jābalso savā vēlēšanu iecirknī. Balsošanas dokuments ir pase vai personas apliecība.

3. jūnijs

Pašvaldību vēlēšanu diena. Vēlēšanu iecirkņi atvērti no pulksten 7.00 līdz 22.00. Katram vēlētājam jābalso savā vēlēšanu iecirknī. Balsošanas dokuments ir pase vai personas apliecība.
Valsts policija izmeklējusi vairākus gadījumus, saistītus ar kādu izaicinājumu spēli internetā, kas vedot uz pašnāvību, bet nav konstatējusi noziedzīgu nodarījumu, tomēr Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija par radušos situāciju bažījas, raksta portāls lsm.

Februāra sākumā divi pusaudži, iespējams, mēģinājuši izdarīt pašnāvību. Pastāvēja aizdomas, ka šie jaunieši aizrāvušies ar kādu izaicinājumu spēli internetā, kuras noteikumi ir ļoti nežēlīgi un ved uz pašnāvību.

Valsts policija saņēmusi signālus par aizdomīgo spēli, tos pārbaudījusi, taču secināts, ka noziedzīga nodarījuma neesot, stāsta policijas Prevencijas nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics, kurš stāsta, ka šobrīd izskatās, ka tie ir vienkārši pusaudži, kuri  ar muļķīgiem jokiem atdarina kādu līdzīgu spēli, kas, iespējams, nākusi no Krievijas. 

Policija pārbaudījusi, vai uzdevumus jauniešiem nediktē kāda trešā persona, taču tas, pārbaudot sarakstes, netika konstatēts.
Sarakstē piedalās tikai pusaudži, tāpēc arī pašlaik publiskajā telpā neseko Valsts policijas brīdinājumi uzmanīties.

Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska saka, ka satraucošākais ir tas, ka bērni šajā sarakstē cits citu mudina veikt destruktīvas darbības un tās jāpierāda ar fotogrāfijām.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Dace Āķe stāsta, ka inspekcijā ar zināmu regularitāti saņemot zvanus, saistītus tieši ar šo izaicinājumu spēli.
Īpašam riskam esot pakļauti pusaudži vecumā no 10 līdz 13 gadiem.
Inspekcija saņēmusi zvanus ne tikai no Rīgas, bet arī no reģioniem, kur pedagogi ir satraukti par situāciju, un tādēļ Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija savā mājaslapā publicējusi ieteikumus izglītības iestādēm un arī aicinājumu vecākiem saistībā ar šīm kustībām sociālajos tīklos.
 
Inspekcija iesaka gan pedagogiem, gan vecākiem aizdomu gadījumā uzreiz informēt policiju.

Vēl pastiprināti jāpievērš uzmanība tam, vai nav mainījusies bērna uzvedība un paradumi, piemēram, šai spēlei raksturīgs, ka bērns kļūst mazāk runīgs, slēpj sagraizītās rokas vai ceļas ļoti agri no rīta, lai saņemtu spēles nākamās norādes.

Valsts policija, lai gan tagad neapstiprina versiju par apzinātām, organizētām darbībām ar mērķi iebiedēt un manipulēt, sola izskatīt visus gadījumus, par kuriem tai ziņos.  

Arī "Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centrs saņēmis desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu saistībā ar suicidālo sociālo tīklu spēli, kas liecina, ka šī spēle Latvijā strauji izplatījusies.
Kā skaidroja centra pārstāvji, spēle ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Pašlaik aktivitātes izplatība ir īpaši strauja – jauniešu vidū esot "stilīgi un varonīgi" nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

Drošāka interneta centrs arī aicina vecākus un pedagogus sekot līdzi dažiem padomiem, kas palīdzēs ierobežot spēles izplatību. Pirmkārt, pamanot, ka klasē, ģimenē vai paziņu bērnu vidū tiek runāts par spēli  "Zilais valis", internetā tiek meklēta informācija, izmantojot atslēgas vārdus gan latviešu, gan krievu valodā, kas saistīti ar "zilo vali", "esmu spēlē" vai "piecel mani 4.20", ir jābrīdina pusaudži un jaunieši, ka saturs, ko viņi atradīs, būs nepatīkams, un iesaistīšanās var būt dzīvībai bīstama.

Tāpat svarīgi aicināt bērnus nemeklēt ar šo saistīto informāciju un neizplatīt to tālāk caur sociālajiem tīkliem un ziņojumapmaiņas programmām.
Bērniem jāsaprot, ka katra ķēdes vēstule un ziņu pārsūtīšana citiem arvien paplašina to bērnu loku, kas saskaras ar vardarbīgu un uz destruktīvām darbībām vērstu saturu.

Treškārt, pamanot, ka bērnam ir grieztas rokas, skrāpējumi ar asu priekšmetu uz ķermeņa, zilumi, ka viņš runā par kāpšanu augstās celtnēs u.tml., noteikti ir jāiesaistās, jāziņo ģimenei, jāiesaista skolas psihologs, jāuzdod jautājumi bērnam vai jaunietim, lai noskaidrotu, kāpēc tas tiek tā darīts.

Centra pārstāvji arī aicina ziņot par aizdomīgu saturu, kontiem un grupām sociālo tīklu administrācijai, izmantojot pogu "Report".
Alternatīva ir ziņot "drossinternets.lv", sūtot e-pastu uz e-pasta adresi "zinojumi@drossinternets.lv".

Tāpat bērniem un viņu vecākiem ir pieejama psihologa palīdzība, zvanot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai pa tālruni 116111.
Saistībā ar meteorologu prognozēm ceturtdien, 23.februārī autovadītāji sabiedrisko transportu Rīgā varēs izmantot bez maksas.

Šajā laikā par braukšanai sabiedriskajā transportā derīgu dokumentu tiek uzskatīta vieglā transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība.
Tā saucamā automašīnas tehniskā pase kā braukšanai derīgs dokuments jāuzrāda tikai kontroles laikā, tā nav jārāda transportlīdzekļa vadītājam.

Bezmaksas braukšana neattiecas uz mikroautobusu pārvadājumiem.

Šo iespēju var izmantot jebkura pilngadīga persona, autovadītāja apliecībai nav obligāti jābūt līdzi.

Reģistrācijas apliecība apstiprinās, ka konkrētais transportlīdzeklis tajā brīdī neatrodas satiksmē, kas ir pašvaldības mērķis.
Minētos braukšanas atvieglojumus pašvaldība ievieš, lai mazinātu satiksmes intensitāti stipras snigšanas laikā vai pēc tās, tādējādi atvieglojot ielu uzturēšanas tehnikas darbu.
Labdarības akcija "LAIMES EŅĢEĻI" pasludina dāvanu vākšanas uzsākšanu Rīgas pansionāta SAC "Liepa" 100 omītēm.
Uzdāvināsim viņām kopā pavasari viņu sirdīs un dvēselē. Un pats galvenais-mūsu rūpes!

Sociālajā medijā facebook ievietotā informācija vēsta:

Šķiet, tik vienkāršs vārds "OMĪTE", bet cik tajā ir iekļauts... Tas ir saules stariņš un plācenīšu kaudze ar visgaršīgāko zapti. Tā ir smalka uzmanība, rūpes un maigums. Tās ir mīļas, omulīgās, slitas rokas. Tas ir acis, kuras izstaro labestību. Omīte... Lielākai daļai cilvēku tās ir vissiltākās atmiņas no bērnības.
Tuvojas marts. Pavisam drīz gaiss piepildīsies ar sniegpulkstenīšu un pavasara aromātiem.

Labdarības akcija "LAIMES EŅĢEĻI" pasludina dāvanu vākšanas uzsākšanu Rīgas pansionāta SAC "Liepa" 100 omītēm. Uzdāvināsim viņām kopā pavasari viņu sirdīs un dvēselē. Un pats galvenais-mūsu rūpes!

Kas nepieciešams?
Jūs varat nodot kaut ko no zemāk minēta vienā no dāvanu savākšanas punktiem: 
●roku krēmi;
●sejas krēmi;
●šampūni;
●lūpukrāsas;
●dvieļi;
●naudas maciņi;
●briļļu futlāri;
●nelieli kalendāri;
●aksesuāri (krelles, brošas);
●galda piederumi (dakšas, karotes); 
●galda spēles (domino, cirks, un tml.);
●spoguļīši;
●ķemmes;
●saldumi (konfektes, cepumi, šokolāde, kā arī, saldumi, kas ir piemēroti omītēm ar cukura diabētu);
Varat arī personīgi parakstīt Jūsu sagatavotu atklātni. Omītei būs ļoti patīkami.

Kur iesniegt dāvanu?

Dāvanas priekš omītem var atstāt no 17.02.2017 līdz 08.03.2017 , precizējot, ka tas ir priekš akcijas "Laimes eņģeļi", zemāk norādītas adreses :

Veikalos „POSTCARD.LV” Postcard.lv

T/ C Origo, C tunelis ( Rīga, Stacijas laukums 2). Darba laiki : pirmdiena-piektdiena - no 10.00 līdz 21.00 , sestdiena - svētdiena - no 10.00 līdz 21.00.
T/C MOLS ( Rīga, Krasta iela 46). Darba laiki : pirmdiena- svētdiena - no 10.00 līdz 22.00.
.T/C MAXIMA XXX ( Rīga, Deglava iela 67). Darba laiki : pirmdiena- piektdiena- no 10.00 līdz 21.00, sestdiena-svētdiena- no 10.00 līdz 21.00.
T/C DAMME ( Rīga, Kurzemes prospekts 1). Darba laiki : pirmdiena-piektdiena- no 10.00 līdz 22.00, sestdiena-svētdiena- no 10.00 līdz 21.00).

Kafejnīca “BUBERTS” ( Rīga, Dzirnavu iela 15). Darba laiki : pirmdiena- sestdiena no 10.00 līdz 23.00 . Buberts
Kafejnīca “Mamkafe” ( Rīga, Lienes iela 9). Darba laiki : pirmdiena - sestdiena no 10.00 līdz 19.00, svētdiena no 11 līdz 19.00 Mamkafe
 “SUPEROMA CAFE” ( Rīga, Marijas ielā 2, pretī T/C Origo). Darba laiki : pirmdiena- svētdiena no 07.00-23.00. Superomacafe

Liels paldies ikvienam jau iepriekš, un atceraties: Nav svarīgi kas esam mēs no ārpuses, bet svarīgi ir tas , kas esam mēs no iekšpuses. Un neaizmirstiet paņemt saldo paldies- par to , ka Jūs kļūvat par Laimes eņģeļi
Visas savāktas dāvanas tiks uzdāvinātas omītem 11.03.2017 koncerta laikā.
Koncertā laikā būs izklaides programma "KĀJĀM GAISĀ", kur koncerta skatītājus apciemos pats Pavasaris, līdzi atnesot jautras dziesmas, krāsainas spēles, un giganta ziepju burbuļus! Un būs daudz kas cits...

Visos jautājumos lūdzu kontaktēties:
linda.mocebekere@inbox.lv
+371 27088123 
Facebook: Linda Mocebekere

Avots: nra.lv
Pavasara mēnešos Latvijā laiks lielākoties būs siltāks par klimatisko normu, prognoze "The Weather Company" un par to vēsta "laika vecis" Toms Bricis.

No marta līdz maijam laiks Eiropas austrumu daļā, tostarp Latvijā, būs siltāks par klimatisko normu. Vidējā trīs mēnešu temperatūra būs aptuveni par grādu augstāka nekā parasti, turklāt katrs no mēnešiem būs siltāks par normu.

Ziemas noslēgumā Eiropas ziemeļos un austrumos lielākoties valdījuši anticikloni, tādēļ laiks bijis sauss, bet Eiropas dienvidaustrumu daļā anticikloni atnesa ilgstošus ziemeļaustrumu vējus, kas tur nesa neparasti ilgu un bargu aukstuma vilni.

Pavasarī Eiropā atgriezīsies ierastā Atlantijas ciklonu plūsma, kas Skandināvijā un Baltijā nesīs mitrāku un siltāku laiku.
Iepriekš "The Weather Company"  prognozēja, ka vidējā ziemas mēnešu temperatūra Latvijā būs nedaudz augstāka par normu, kas arī īstenojās, taču Eiropas dienvidaustrumu daļā piedzīvoto bargo un ilgstošo salu janvārī prognozēja tikai daļēji.
Latvijā sāk atgriezties pirmie gājputni, vēsta portāls latvijasputni.lv.

Jau pagājušajā nedēļā, 18. februārī, pie Liepājas ezera dzirdēts pirmais lauku cīrulis, savukārt šodien Nīcas novadā manītas pirmās divas dzērves. Tāpat Nīcas novadā pēdējās dienās novērotas tundras, sējas un meža zosis, bet Skrundas novadā - desmit ziemeļu gulbji.
Šodien Alojas novadā redzēta arī pirmā sloka.

Jau vēstīts, ka šogad pavasara putnu migrāciju putnkopji gaida ar bažām, jo daudzviet Eiropā notikušu putnu gripas uzliesmojumi, kuru dēļ nācies izkaut miljoniem mājputnu. Pārtikas un veterinārais dienests prognozē, ka līdz ar gājputniem slimība var sasniegt arī Latviju.
Šodien tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena, tās  mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību valodu daudzveidībai un dzimtās valodas skaistumam. 

Un mūsu dzimtajai valodai – latviešu valodai – ir ar ko lepoties, jo tajā runā  apmēram 1,3 miljoni cilvēku. Turklāt latviešu valodu par otro valodu izmanto vismaz pusmiljons citu tautību Latvijas iedzīvotāju.
 
Latviešu valoda ir vairākus tūkstošus gadus veca.
 
Pirmā latviešu valodā iespiestā grāmata „Katoļu katķisms” (Catechismus Catholicorum) tika izdota Viļņā pirms gandrīz 450 gadiem. 
 
Dzimtā valoda ir tā, kurā valodā cilvēks domā – tā apgalvo valodu speciālisti.

Bet ja runājam par valodām kā tādām, tad pats garākais alfabēts pasaulē – Kambodžā, tajā ir 74 burti.

Burts "O" ir pats senākais starp visiem burtiem.

Neviena valoda nevar izdzīvot bez patskaņa "a", tas ir visizplatītākais burts.

Eskimosu valodā ir izdomāti vismaz 20 sinonīmi vārdam "sniegs".

Ķīniešu rakstībā ir vairāk nekā 40 000 simbolu,

Lai valoda tiktu saglabāta, tai nepieciešami vismaz 100 tūkstoši cilvēku, kas šajā valodā runā. Pašlaik ir ap 400 valodu, kurām draud izmiršana.

Somu valodu var uzskatīt par pašu vieglāko valodu, jo visi burti rakstās tieši tāpat, kā tiek izrunāti.

Botsvānā pastāv valoda, kura sastāv tikai no piecām klikšķošām skaņām.
Iekļūt mūsu datorā un to kontrolēt, lasīt  vēstules un sarakstes, pieslēgties kamerai un mikrofonam, lai redzētu un dzirdētu, kas notiek apkārt, ir pavisam vienkārši.
Par to eksperimentos pārliecinājās LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, kurā speciālisti arī sniedza padomus, kā labāk pasargāt sevi no hakeru uzbrukumiem. 

Piemēram, speciālisti aicina Instalēt programmu atjauninājumus un darīt to regulāri.

Izmantot garas paroles -  tās būs grūtāk atšifrēt, bet tādas, ko var atcerēties, nevis jāpieraksta. 

Datorā izmantot vairākus paša radītus lietotāju kontus ar dažāda līmeņa pieejām. Piemēram, no viena konta lietot sociālos tīklus, no cita – tikai internetbanku, vēl no cita – piemēram, instalēt kādas programmas. Ja hakera ļaunā programma piekļūs vienam lietotājam, tad uzreiz nepiekļūs visa datora informācijai.

Mobilajiem telefoniem tas ir mazāk iespējams, bet datoriem aizklāt vai aizlīmēt videokameras lodziņu, ja to nelieto.

Ne datoros, ne telefonos neinstalēt aizdomīgas un apšaubāmas programmas. Nevērt vaļā aizdomīgus sūtījumus, vai nu e-pastā vai arī sociālajos tīklos.

Pārliecināties par vēstules sūtītāja patieso eksistenci, pat ja tas šķiet draugs vai kas pazīstams. Nereti hakeri cenšas radīt dubultniekus un tādā veidā izmakšķerēt kādu sensitīvu informāciju.  

Nepieslēgties pie aizdomīgiem un neskaidras izcelsmes bezmaksas wi-fi tīkliem. Arī caur tiem var pārraudzīt datora vai telefonu lietotāja darbības.     

Ja patiešām aizdomas ir nopietnas, parādīt to datora meistaram, lai viņš pārliecinās, vai datorā nedzīvo kādas jocīgas programmas, kas radušās pēkšņi un ir liekas.
Šķīdonis uz grants ceļiem rodas pavasarī un rudenī, kā arī atkušņa laikā, kad uz ceļiem nonāk liels ūdens daudzums. Ceļa pamatnei atkūstot un pārmitrinoties, grants seguma ceļu nestspēja būtiski samazinās. 

Ierobežojumi tiek ieviesti un atcelti pēc katra konkrētā ceļa faktiskā stāvokļa un iespējamo bojājumu izvērtēšanas.
Patlaban masas ierobežojumi ir ieviesti uz atsevišķiem autoceļiem Dobeles, Valmieras, Smiltenes un Saldus apkārtnē. 

Saraksts ar visiem ceļiem, kur ir ieviesti masas ierobežojumi, ir atrodams LVC mājaslapā.

LVC aicina autopārvadātājus rēķināties ar šiem pagaidu ierobežojumiem un ievērot tos.  Šo satiksmes ierobežojumu ievērošanu pastiprināti kontrolē LVC nodaļas sadarbībā ar Valsts policiju.
Dziesmu autoru un izpildītāju konkursā "Supernova 2017" varētu uzvarēt grupa "Triana Park" ar dziesmu "Line", tā prognozē bukmeikeri, kas iespēju grupai doties uz Eirovīziju novērtējuši ar  52% iespējamību. 
28% uzvaras varbūtību  bukmeikeri prognozē mūziķim "The Ludvig" ar dziesmu "I'm In Love With You". 

Mazākas izredzes uzvarai konkursā  bukmeikeri prognozē ir grupai "My Radiant You" (12%) un Santai Daņeļevičai (8%). 

Jau ziņots, ka dziesmu konkursa "Supernova 2017" finālā par tiesībām pārstāvēt Latviju "Eirovīzijā" cīnīsies grupas "Triana Park" un "My Radiant You", kā arī izpildītāji "The Ludwig" un Santa Daņiļēviča un jau šo svētdien tiks noskaidrots tas mākslinieks, kurš Latviju pārstāvēs Eirovīzijā.
"Rīgas apriņķa avīze", pamatojoties uz izdevuma "Postimees" rakstīto, ziņo, ka sociālais tīkls "Facebook" par mums zina ļoti daudz.
Datu analīzes speciāliste Vikija Boikinsa noskaidrojusi informāciju un publicējusi to, norādot, kas šī sociālā tīkla lietotājiem būtu jāzina par savu publicēto informāciju.


1. KATRA JŪSU RĪCĪBA
Visi dati, kurus jūs ievadāt „Facebook”, saglabājas tur uz visiem laikiem. Publicētie ieraksti, apmeklētie pasākumiem, visi jūsu laiki un ieteikumi draugiem (share), ziņas, video – tas viss glabājas „Facebook” serveros. „Facebook” atceras arī to, no kādām ierīcēm jūs esat apmeklējuši savu profilu, kad un ko esat pievienojuši vai izņēmuši no sava draugu saraksta, kā arī citas tehniskas detaļas. 

2. DZĒSTIE IERAKSTI
Pat tad, ja jūs izdzēšat kādu komentāru vai ierakstu, tas uz visiem laikiem paliks „Facebook” serveros. 

3. NEUZRAKSTĪTIE IERAKSTI
Pats dīvainākais – „Facebook” atceras pat to, ko jūs esat ierakstījuši jauna ieraksta laukā un neesat publicējuši. Teksts, kurš izdzēsts, arī paliek serveros. 

4. NETIEŠA INFORMĀCIJA PAR JUMS
„Facebook” analizē jūsu darbības, kā arī draugu darbības, lai sastādītu tādu kā lietotāja alternatīvo profilu, tādējādi sociālais tīkls ievāc datus par to, kādas valodas pārvaldāt, par kādām precēm interesējaties, kur jūs atrodaties un tamlīdzīgi. 

5. INTERNETA VIETŅU APMEKLĒŠANA
„Facebook” seko līdzi tam, kuras mājaslapas jūs apmeklējat, spiežot uz saitēm, kas atrodamas ziņu lentē vai reklāmās. Pat ja jūs iziesiet no „Facebook” profila un turpināsiet sērfot internetā, „Facebook” centīsies izsekot jūsu rīcībai ar sīkdatņu (cookies) palīdzību.

6. PANORĀMAS VIDEO
Sociālais tīkls atceras, uz kuru pusi jūs skatāties 360 grādu (panorāmas) video, un nodod šo informāciju video autoriem. 

7. JŪSU SEJA
Ja kāds jūs atzīmē fotogrāfijās, „Facebook” to ieraksta savā datubāzē, lai ar lielāku precizitāti noteiktu jūsu seju jaunos foto.

Kā raksta "Rīgas apriņķa avīze", tad rodas jautājums - ja šī informācija mums nepatīk, ko darīt? Datu analītiķe Vikija Boikinsa sastādījusi noteikumus, kurus vajadzētu ievērot katram, kurš vēlas ierobežot „Facebook” iespējas piekļūt jūsu datiem: 
• nepublicējiet pārāk daudz personiskas informācijas; 
• nepublicējiet savu bērnu fotogrāfijas, it īpaši tādā vecumā, kad nevarat viņiem paprasīt atļauju;
• izejiet no sava profila laikā, kad jums nav vajadzības lietot „Facebook”. Sociālā tīkla lietošanai tiek ieteikts lietot atsevišķu interneta pārlūku;
• izmantojiet reklāmu bloķētājus;
• nelietojiet „Facebook” (it īpaši ziņapmaiņas aplikāciju), lai organizētu politiskus pasākumus.
Svētdien, 19. februārī, noskaidroti četri konkursa “Supernova 2017” finālisti, kuri 26. februārī, cīnīsies par iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā dziesmu konkursā “Eirovīzija”.

Konkursa finālā iekļuva "My Radiant You", "The Ludvig", "Triana Park",  un Santa Daņeļeviča.

Par absolūtu šova "Supernova" pusfināla uzvarētāju, saņemot vislielāko atbalstu no skatītājiem un žūrijas, kļuva "Triana Park" ar "Line".
Tāpat atbalstu, kas ļāva iekļūt finālā, saņēma "My Radiant You" ar dziesmu "All I know" .
"The Ludwig" ar dziesmu "I'm In Love With You" un Santa Daņeļeviča ar dziesmu "Your Breath"

Jāatgādina, ka pusfinālā uzstājās Lauris Valters ar “Magic Years”, Linda Leen ar “Who is in Charge”, grupu “Franco Franco” ar “Up”, Miks Dukurs ar “Spiritual Priest”, Santa Daņeļeviča ar “Your Breath”, "The Ludvig" ar “I’m In Love With You” „Triana Park” ar “Line” un „My Radiant You” ar “All I Know”.

Žūriju arī pusfinālā jau tradicionāli pārstāvēja Kaspars Roga, Guntars Račs un DJ Rudd. Kā ceturtais šoreiz bija Petri Manonens no ierakstu kompānijas „Universal Music Group”

 Starptautiskajā dziesmu konkursā "Eirovīzija", kas šogad norisināsies Kijevā, Latvijas pārstāvis uzstāsies pirmajā pusfinālā 9.maijā.
Sadzīves tehnikas ražotājs "Bosch" sācis drošības kampaņu zīmolu "Bosch" un "Siemens" gāzes plīšu īpašniekiem, brīdinot par iespējamu gāzes noplūdi šo zīmolu gāzes plītīs.

Kampaņā uzmanība tiek vērsta uz tiem patērētājiem, kuru īpašumā ir no 2006. līdz 2011.gadam ražotas atsevišķas gāzes plītis un 2004. un 2005.gadā ražotās "Bosch" galda gāzes plītis.
Gāzes plīšu īpašnieki aicināti pārbaudīt ierīces īpaši šai kampaņai veltītajā tīmekļa vietnē "www.gascookingsafety.com" vai zvanīt klientu apkalpošanas dienestam uz numuru 67425232.

Ražotāja pārstāve skaidro, ka "Bosch" ir pārbaudījis iepriekš minētajos gados izgatavotās ierīces un konstatējis potenciālu savienojuma piederuma defektu, kas var izraisīt gāzes noplūdi, un ļoti retos gadījumos var rasties sprādziena risks.
Lai cik niecīga būtu briesmu varbūtība, ražotāji aicina pārbaudīt ierīces. Ja ierīce iekļaujas norādītajā riska grupā, skartās ierīces bīstamā detaļa tiks par brīvu nomainīta īpašnieka mājās, cik drīz vien iespējams.

Ja tiek konstatēts ierīces defekts, ir nekavējoties jāsazinās ar ražotāju pa norādītajiem komunikācijas kanāliem un jāvienojas par pilnvarota servisa meistara vizīti. Lai izvairītos no iespējamajām briesmām, skarto ierīču īpašniekiem ir nekavējoties jāatvieno gāzes padeve, un to nedrīkst lietot, līdz savienojuma piederums ir nomainīts.

Ražotājs informē, ka kopumā kampaņa attiecas uz 170 000 ierīcēm. Vairums no tām ir pārdots Nīderlandē, Beļģijā un Vācijā. Latvijā ir pārdoti aptuveni 2500 "Bosch" un "Siemens" atsevišķo gāzes plīšu. 
Pašvaldībām paredzēts nodrošināt netieši identificējamus un savstarpēji sasaistītus statistikas datus no vairākām valsts informācijas sistēmām, lai tās varētu sekmīgāk plānot savus pakalpojumus, to paredz Ministru kabineta komitejā skatītie grozījumi likumā "Par pašvaldībām".

Kā skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), lai pašvaldības nodrošinātu iedzīvotājiem efektīvākus un kvalitatīvākus pašvaldību sniegtos pakalpojumus, piemēram, apzinātu nepieciešamo bērnudārzu skaitu un iespējams ērtāko to izvietojumu pašvaldības teritorijā, uzzinātu aktīvi nodarbināto pašvaldības iedzīvotāju darba vietu izvietojumu, lai efektīvi plānotu sabiedriskā transporta maršrutus un kursēšanu, tām nepieciešams saņemt datus no vairākām valsts informācijas sistēmām, turklāt tos nepieciešams savstarpēji sasaistīt un apstrādāt dažādos griezumos.

Pašvaldībām nav nepieciešams tieši identificēt konkrētas personas, taču nepieciešami savstarpēji sasaistīti dati, ko nespēj nodrošināt anonimizēti dati, norāda ministrijā. Līdz ar to paredzēts izveidot jaunu funkciju Valsts reģionālās attīstības aģentūrai (VRAA), kas nodrošinātu minēto datu pseidonimizēšanu.
Proti, dati no vairākām informācijas sistēmām tiks savstarpēji sasaistīti, un tiks nodrošināts, ka personas datus vairs nav iespējams saistīt ar konkrētu personu bez papildu informācijas izmantošanas.
Tādejādi pašvaldībām būs pieejami netieši identificējami dati.

Gatavojoties XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem, martā un aprīlī notiks Latvijas koru skates,  informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika.
Koru skates mērķis ir veicināt, attīstīt, kopt un tālāk pilnveidot Dziesmu un deju svētku tradīcijas ilgtspējai nozīmīgāko izpausmi - koru kopdziedāšanas tradīciju, īpaši sekmējot izpildījumu "a cappella".

Pēc Bikas paustā, skates ir būtisks sagatavošanās posms valsts nozīmes koru nozares 2017.gada pasākumiem - Dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta Modelēšanas koncertiem, kā arī Latvijas Senioru koru svētkiem Siguldā 18.jūnijā. Tradicionāli skatēs tiek apzināts arī Dziesmu un XVI Deju svētku koru dalībnieku kvalitatīvais un kvantitatīvais sastāvs.

Pirmās koru skates norisināsies 25.martā Pierīgas, Cēsu un Limbažu koru apriņķī, bet noslēgsies 30.aprīlī Rīgā.
Šajā laika periodā skates noritēs nedēļas nogalēs, aptverot visus 24 koru apriņķus.
Latvijas koru skates rīko LNKC sadarbībā ar novadu un pilsētu pašvaldībām, un koru apriņķu virsdiriģentiem.

Koriem skatēs būs jādzied trīs dziesmas - divus izlozes un vienu brīvas izvēles skaņdarbu.
Skates vērtēs žūrija trīs kora mūzikas ekspertu sastāvā.

Žūrijā būs tādi diriģenti kā Mārtiņš Klišāns, Romāns Vanags, Kaspars Ādamsons, Gints Ceplenieks, Ivars Cinkuss, Jānis Baltiņš un Aira Birziņa, kā arī tādi komponisti kā Uģis Prauliņš un Rihards Dubra.

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Noslēguma koncerta Modelēšanas koncerti notiks 27.maijā Talsos, 10.jūnijā Jēkabpilī, 1.jūlijā Dikļos un 21.jūlijā Rīgā. Koncertos Latvijas kori izdziedās nākamo Dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta programmu. Noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs ir Klišāns, savukārt režisors - Uģis Brikmanis.

XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki notiks no 2018.gada 30.jūnija līdz 8.jūlijam.
Projektā "Stāstu sega Latvijai", kurā no ārzemju latviešu iesūtītiem auduma gabaliņiem plāno veidot Latvijas simtgades stāstu segu, saņemti vairāki desmiti kvadrātiņu no Austrālijas, Anglijas, Īrijas, ASV un Vācijas.

Pavasara un vasaras mēneši projektā sola lielāku rosību, jo norisināsies dažādas nometnes un citi pasākumi.

Latvijas simtgades stāstu segas izveidei tiek iesūtīti visdažādākie auduma gabaliņi, kuriem pievienots kvadrātiņa apraksts. Iesūtītos auduma gabaliņus var apskatīt projekta lapā sociālajā tīklā "Facebook.com".

Jāatgādina, ka līdz 30.augustam ārzemēs dzīvojošie latvieši aicināti uz Rīgu sūtīt pašu rokām gatavotus un izrotātus 18x18 centimetru kvadrātiņus lielizmēra tekstilmozaīkas segai, kas būs veltījums Latvijas Republikas dibināšanas 100.jubilejai.
Stāstu segas idejas pamatā ir Anglijas latvietes Ritas Jefimovas dāvinājums muzejam - sega, kuru uz Eiropas Latviešu dziesmu svētkiem Līdsā 1982.gadā darināja 59 rokdarbnieces no Līdsas un Bredfordas.

Akciju "Stāstu sega Latvijai" organizē muzejs "Latvieši pasaulē", to atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un ASV vēstniecība Latvijā.
Šogad Notāru dienās 1.martā un 2.martā notāri dosies mājas vizītēs pie cilvēkiem, kuriem visvairāk nepieciešama, bet vismazāk pieejama juridiskā palīdzība.

Notāri sniegs atbildes uz jautājumiem un palīdzēs sakārtot lietas gan mantojuma tiesībās, gan nekustamo īpašumu, gan citās cilvēka dzīvē svarīgās jomās, kurās, lai viss būtu korekti un droši, nepieciešamas juridiskas zināšanas un izpratne par normatīvajos aktos paredzētajām tiesībām un pienākumiem.

Kā skaidro notāri, ir virkne cilvēku, kuri dažādu iemeslu dēļ nenokārto pat visvienkāršākās juridiskās lietas savā dzīvē un šīs neizdarības dēļ attopas vien tad, kad ir jau par vēlu. Parasti tas notiek ar sociāli mazāk aizsargātajiem: trūcīgiem, veciem un vientuļiem cilvēkiem, ne tik labvēlīgos apstākļos dzīvojošām ģimenēm, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Neskatoties uz to, ka daudziem no viņiem ir aktuāli juridiski jautājumi, piemēram, saistībā ar mantošanu vai nekustamo īpašumu tiesībām, tie nav nokārtoti līdz galam vai netiek risināti vispār.

Notāra vizīti mājās vai uz slimnīcu, vai jebkuru citu vietu, kur attiecīgajā brīdī cilvēks, kam nepieciešama juridiska konsultācija, atrodas, var pieteikt jebkurā laikā. Taču Notāru dienās tiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams, bet vismazāk pieejams, konsultācijas dzīves vietā būs pieejamas bez maksas. Šādi cilvēki, jau gatavojoties Notāru dienām, tika apzināti sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību un pašvaldību sociālajiem dienestiem, kā arī bāriņtiesām.

Notāru mājas vizītei var pieteikt arī paši iedzīvotāji, līdz 24. februārim zvanot pa tālruni 26295899.

Latvijas simtgades iniciatīva "Latvijas skolas soma" ir valsts dāvana katram no mūsu 200 000 skolēniem, šodien iniciatīvas preses konferencē teica Ministru prezidents Māris Kučinskis, , turklāt iniciatīva, pēc viņa domām, būs iespēja bērniem un jauniešiem iemīlēt Latviju un uzzināt par tās vēsturi.

Vienlaikus kultūras ministre Dace Melbārde  sacīja, ka projekts ir ceļā pie sava lietotāja, un "Latvijas skolas soma" viennozīmīgi esot svarīgākais Latvijas simtgades svinību pasākums.

Savukārt izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis norādīja, ka mīlēt un cienīt var tikai to, ko pazīst, tāpēc iniciatīva "Latvijas skolas soma" ir lielisks veids kā iepazīt Latviju.

Jau ziņots, ka iniciatīvai "Latvijas skolas soma" paredzēti 40% no visa simtgadei papildu plānotā finansējuma. Iniciatīva nodrošinās ikvienam no vairāk nekā 200 000 Latvijas skolēnu valsts garantētās izglītības iegūšanas ietvaros iespēju klātienē pieredzēt Latvijas vērtības un sasniegumus.

Iniciatīvā visiem 1.-12.klašu skolēniem būs pieejami izglītojoši un metodiski precīzi mācību braucieni, izrādes, koncerti, darbnīcas un citi notikumi Latvijas vēstures un kultūras vērtību, dabas skaistuma un zinātnisko sasniegumu iepazīšanai.
Informatīvās kampaņas “Mājai otru dzīvi! Zini savas tiesības” ietvaros daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, māju vecākie un apsaimniekotāji tiek aicināti uzdot savus jautājumus ekspertiem par ēku atjaunošanu. 

Līdz 3.martam darbosies informatīvais kampaņas tālrunis 29117126, uz kuru zvanot ikviens var saņemt ekspertu atbildes. 

Jautājumus var uzdot arī rakstiski tiešsaistes forumos Facebook/ekubirojs un mājas lapā www.sharex.lv.

Dažādu iemeslu dēļ daudzdzīvokļu ēku atjaunošana Latvijā noritējusi ārkārtīgi lēni. Pēdējo septiņu gadu laikā Latvijā ir atjaunoti aptuveni tikai 740 daudzdzīvokļu ēkas, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu. Tie ir vien aptuveni 2% pēc ēku skaita no padomju laikā celtajiem daudzdzīvokļu namiem valstī.

Mēneša ietvaros notiks dažādas iedzīvotāju izglītojošas aktivitātes.
Mainīgu laika apstākļu ietekmē uz ceļiem ar asfalta segumu var pastiprināti veidoties bedres, īpaši tas attiecas uz ceļiem, kas ir sliktā vai ļoti sliktā stāvoklī,  informēja VAS "Latvijas Valsts ceļi" (LVC).

Saskaņā ar meteorologu sniegto informāciju arī turpmākajās dienās gaidāmas gaisa temperatūras svārstības.
Šādi laika apstākļi autoceļu asfalta segumam ir īpaši nelabvēlīgi un veicina bedru veidošanos.

Kūstošais sniegs, ledus un lietus iekļūst asfalta mikroplaisās un caur tām nonāk ceļa segas konstrukcijā.
Temperatūrai noslīdot zem nulles, šis ūdens sasalst un, tam izplešoties, plaisas asfaltā padara lielākas. Katrs nākamais šāds temperatūras svārstību cikls plaisas ik reizi palielina un tādējādi grauj autoceļu asfalta segumu. Plaisu dēļ segas konstrukcija kļūst neviendabīga, zūd seguma saiste un no tā ir viegli izraut sākumā sīkas, bet vēlāk jau arvien lielākas asfalta daļiņas.
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc pavasarī īpaši veidojas bedres, skaidroja LVC.

Atkusnī uz valsts autoceļiem tiek labotas tikai satiksmei bīstamās (avārijas) bedres.
Par tām  LVC aicina informēt, zvanot pa LVC diennakts bezmaksas tālruni 8000 5555 vai uzņēmuma "Facebook" un "Twitter" kontos. 25.februārī Kocēnu sporta namā tiks rīkots Latvijas čempionāts atlētiskajā vingrošanā „Spēka izturības vingrinājumos”.

Sacensību dalībniekiem galvenā prasība - izturēt slodzi visa pasākuma laikā.

Pavisam jāizpilda 12 dažādi vingrinājumi plūsmas metodē. Izvēlētais atsvaru smagums ir demokrātisks, katrs dalībnieks drīkst uzlikt sev piemērotu smagumu sākot no 2,5kg līdz 30kg un pārbaudīt savas spējas izturības vingrinājumos.

Sacensībās drīkst piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, sacensības ir bezmaksas.
Šāda veida pasākums tiek rīkots ar mērķi iesaistīt Latvijas iedzīvotājus veselīgā dzīvesveidā un  popularizēt atlētisko vingrošanu. 
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki atraduši pielietojumu bērzu tāsīm, par to vēsta LTV.

Izrādās, tāsis  var kalpot ne tikai kā labs kurināmais, bet arī kā lielisks būvmateriāls. Turklāt bērzu tāsis satur ļoti noderīgas vielas kosmētikas un medikamentu ražošanai.

Pētījumi aizsākās jau pirms septiņiem gadiem. Tas viss ir rezultējies ar diviem patentiem – pirmais ir saistvielas izstrāde no bērzu tāsīm.
Institūtā izdevies radīt ekoloģiskas skaidu plāksnes, kas tiek stiprinātas kopā ar dabiskām saistvielām, kas iegūtas no bērza tāsīm.
Šobrīd tiek pētīts, cik izmaksātu šādu plātņu rūpnieciska ražošana. Turklāt  mehāniskās īpašības jaunajām plāksnēm ir labākas, tās ir arī  mitrumizturīgākas.

Savukārt otrs patents saistīts ar ekstraktvielu iegūšanu.
Bērza tāss satur ļoti daudz ekstraktvielu.
Tās ir unikālas, jo tik liels ekstraktvielu daudzums nav nevienā dabas produktā," stāsta zinātnieki.
Ekstraktvielas ir bēšīgs pulverītis, ko var pievienot kosmētikas preperātiem, , kā arī var izmantot pārtikas bagātinātājiem, kas uzlabo organisma veselību un iekšējo orgānu darbību, piemēram, atjauno aknu šūnas, to var izmantot C hepatīta profilaksei,

Pētnieki atzīst, ka nodarbojas ar ļoti perspektīvu lietu, kas nākotnē varētu nest peļņu no augstas pievienotas vērtības produktiem un attīstīt Latvijas tautsaimniecību.
Dziedātājam, dzejniekam un dziesmu autoram Mārtiņam Freimanim 7. februārī būtu apritējuši 40 gadi, taču 2011. gada 27. janvārī viņa dzīvība izdzisa. Šobrīd notiek darbs pie Mārtiņam Freimanim veltītas grāmas un īpaša albuma izdošanas, informē Mārtiņa Freimaņa fonda pārstāvji.

Katru gadu, pieminot Freimani, notiek koncerti un piemiņas pasākumi dažādās Latvijas vietās, arī bērnības dienu pilsētā Aizputē un Liepājā, kur Mārtiņš pavadīja savus jaunības gadus un strādāja par angļu valodas skolotāju Liepājas 1. ģimnāzijā. Tāpēc arī skolas ikgadējais pasākums "Koru kari" šogad tiek veltīts Freimaņa daiļradei. Šobrīd ģimnāzijas jaunieši aktīvi mācās Mārtiņa dziesmas un gatavo priekšnesumus. "Koru kari" notiks 13.aprīlī. 

Paralēli grāmatas gatavošanai Freimaņa fonds sadarbībā ar "Izdevniecība MicRec" uzsācis vērienīgu darbu pie Mārtiņa Freimaņa dziesmu veltījuma albuma.
Izdevēji un fonds plāno uzrunāt Latvijas pazīstamākos populārās mūzikas izpildītājus ar aicinājumu ieskaņot savā versijā kādu no Freimaņa dziesmām.

Taču, apzinoties to, ka Mārtiņam vienmēr ir bijis svarīgi sadarboties ar jaunajiem izpildītājiem,  albuma veidotāji dos iespēju albumā, konkursa kārtā iekļūt arī trīs labākajiem jaunajiem izpildītājiem, kuri pieteiksies un atsūtīs savu dziesmas demo versiju kādai no Freimaņa dziesmām. Demo ierakstus lūdz sūtīt uz e-pasta adresi info@mff.lv līdz  1.jūnijam.

Papildu informācija un konkursa nolikums drīzumā tiks publicēts fonda mājaslapā mff.lv.
42 gadus vecais austrietis Makss Štokls kļuvis par ātrāko cilvēku uz standarta kalnu velosipēda.
Drosminieks, traucoties lejup pa kalna nogāzi Atakamas tuksnesī, Čīlē, sasniedza 167 km/h ātrumu.

Neviens cilvēks iepriekš nebija braucis tik ātri ar velosipēdu pa grants segumu.

Jāteic gan, ka Makss ir braucis ātrāk ar velosipēdu, jo viņa dzīšanās pēc rekordiem ilgst jau pāris desmitgades. 
Tā, piemēram, savu pirmo ātruma rekordu Makss uzstādīja jau 1999.gadā, kad Francijas Alpos uz sniegotas kalna nogāzes attīstīja 187 km/h. 2007.gadā viņš savu sasniegumu ar uzviju pārspēja, kad Čīles Andu kalnos sniegā sasniedza 210 km/h. 

Sapratis, ka ir paveikts viss, ko sniegā var izdarīt, Makss pievērsās nogāzēm ar irdeno grants segumu. 
Rīgas Motormuzejā apbalvoti 11 pagājušā gada nozīmīgāko sasniegumu zinātnē autori, kā arī godināti seši 2016.gada vērtīgākie projekti, informē Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA).

Izvērtējot vairāk nekā 50 iesniegtos priekšlikumus dažādās zinātņu nozarēs, žūrija nosaukusi 11 nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē 2016.gadā, kā arī sešus projektus, kuri saņēma LZA atzinības rakstus.

Starp nozīmīgākajiem sasniegumiem lietišķajā zinātnē LZA ir nosaukusi LZA korespondētājlocekļa Gunta Bārzdiņa sadarbībā ar LU Matemātikas un informātikas institūta ekspertiem Didzi Goško, Pēteri Paikenu un Normundu Grūzīti veikto pētījumu, kura laikā izstrādāta precīza un praktiski izmantojama datorizēta semantiskās analīzes tehnoloģija.
Pētījuma laikā izveidota precīza, ātra un praktiski izmantojama datorizētas semantiskās analīzes tehnoloģija, izstrādāta inovatīva mašīnmācīšanās metode un radīts pasaulē precīzākais rīks angļu valodas semantiskam attēlojumam. Tehnoloģija pielāgota arī latviešu valodai un ieviesta informācijas aģentūras LETA automātiskajā mediju ziņu monitoringā.

Starp labākajiem sasniegumiem teorētiskajās zinātnēs nosaukts LU Fizikas un matemātikas fakultātes akadēmiķa Andreja Cēbera un zinātņu doktora Kaspara Ērgļa pētījums "Lokanu magnētisko stīgu modelēšana un sintēze", kas aptver lokanu magnētisku stīgu teorētiskos modeļus, skaitliskos algoritmus to uzvedības modelēšanai un protokolus to sintēzei.

LZA starp lielākajiem sasniegumiem zinātnē nosaukusi arī Saules sistēmas mazo planētu-asteroīdu pētījumu, kuru veicis LU Astronomijas institūta pētnieks Ilgmārs Eglītis. Viņš savos pētījumos, kas veikti Baldones observatorijā, atklājis 48 jaunus Saules sistēmas asteroīdus un precizējis 826 asteroīdu orbītas. Pētnieks pilnveidojis teoriju Centaura tipa asteroīdu orbītu evolūcijas prognozēšanai.
Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki Maija Dambrova, Marina Makrecka-Kūka, Reinis Vilšķērsts, Elīna Makarova, Jānis Kūka un Edgars Liepiņš uzslavēti par pētījumiem par meldonija (mildronāta) farmakoloģiskajiem efektiem un tā uzkrāšanās mehānismu organismā skaidrojumiem. Meldonija aktivitātes pamatā ir L-karnitīna un tā metabolītu, acilkarnitīnu un trimetilamīna N-oksīda, līmeņu samazināšana, kam seko adaptīvas izmaiņas enerģijas metabolismā. Šie molekulārās darbības mehānismi nodrošina meldonija aktivitāti, ārstējot kardiovaskulārās saslimšanas, aterosklerozi un diabēta komplikācijas.

Spārītis atzīmēja, ka šogad eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga noslēgusi nozīmīgu latviešu folkloras pētniecības posmu, kas bija veltīts aptuveni 4000 latviešu tautasdziesmu tekstu par sauli formas un satura problēmu izpētei, un pabeigusi izdot monogrāfiju "Trejādas saules". Ar cikla piekto grāmatu - zinātnisko monogrāfiju "Mitoloģiskā Saule" - Vīķe-Freiberga noslēgusi ilgu un nozīmīgu latviešu folkloras pētniecības posmu.
Saules dziesmu analīzē rastas atbildes uz jautājumiem gan par tautasdziesmu nozīmi vispār, gan tautasdziesmu poētiku, valodas izteiksmes īpatnībām, gan tekstu strukturēšanas paņēmieniem, gan teorētiskos jautājumos par atšķirībām starp mutvārdu un rakstīto valodu. Vairas Vīķes-Freibergas zinātniski pētnieciskais darbs folkloristikā lielā mērā balstīts kopā ar informācijas zinātņu speciālistu Imantu Freibergu īstenotajā latviešu tautasdziesmu datorizācijā - ciparu formā iegūtais dziesmu korpuss ir bijis galvenais saules dainu izpētes avots.

Būtisku ieguldījumu Latvijas arhitektūras vēsturē sniedzis pētījums par Rīgas arhitektūru 17.gadsimtā, kuru izstrādājusi Anna Ancāne. Viņas snieguma novatorisko nozīmi apliecinot pievēršanās 17.gadsimta Rīgas arhitektūras vēsturei, kas ilgu laiku palikusi ārpus mākslas vēsturnieku interešu loka, tādējādi grāmata uzskatāma par pirmo nozīmīgo publicēto pētījumu, kas vispusīgi atspoguļo pilsētas attīstību periodā, kad viduslaiku Rīga pārtapa par jauno laiku baroka pilsētu.

LZA atzinība veltīta arī pētnieciskajam pārskatam par Latvijas kultūras izaugsmi no Pirmā pasaules kara un valsts nodibināšanas līdz neatkarības zaudēšanai izdevumā "Latvijas mākslas vēsture V: Klasiskā modernisma un tradicionālisma periods. 1915-1940" Eduarda Kļaviņa sastādījumā un zinātniskajā redakcijā. Izdevums publicēts atsevišķi latviešu un angļu valodā, pirmo reizi piedāvājot visus vizuālās mākslas veidus aptverošu, analītiski izvērstu un pētnieciski aktuālu pārskatu par Latvijas kultūras izaugsmei būtisko laiku no Pirmā pasaules kara gadiem un valsts nodibināšanas līdz neatkarības zaudēšanai totalitāro lielvaru agresijas rezultātā.

Tāpat šogad tapusi apjomīgākā zinātniskā monogrāfija augļkopības nozarē pēdējo 50 gadu laikā. Tās autori bija Laila Ikase, Sarmīte Strautiņa, Māra Skrīvele, Inese Drudze, Daina Feldmane, Edgars Rubauskis un vēl 24 autoru kolektīvs. Izdevums ietver gan augļkopības teoriju, gan praksi, kā arī sniedz ieskatu Latvijas augļkopības zinātnes vēsturē. Grāmata padziļināti iepazīstina ar augļaugu bioloģiju, to bioķīmiskajiem un fizioloģiskajiem procesiem. Tiek analizēta vides ietekme un risinājumi augu stresa mazināšanā. Liela vērība veltīta ziemcietībai kā vienam no limitējošiem faktoriem augļaugu audzēšanā.

Lietišķajā zinātnē šogad noskaidrota vienpavediena RNS bakteriofāgu AP205 un MS2 trīsdimensionālā struktūra. To paveikuši Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieki Mihails Šišovs, Jānis Rūmnieks, Andris Kazāks, Svetlana Koteloviča, Ināra Akopjana, Kaspars Tārss sadarbībā ar kolēģiem no Nīderlandes, Francijas un Spānijas. Zinātnieki ir noskaidrojuši bakteriofāga AP205 vīrusveidīgās daļiņas (VVD) struktūru, kā arī bakteriofāga MS2 asimetrisko struktūru. Pētījumā noskaidrojās, ka evolūcijas gaitā AP205 VVD struktūra ir izveidojusies stipri atšķirīga no radniecīgiem vīrusiem, jo daļa no proteīna ķēdes N- gala ir pārceļojusi uz C-galu. Rezultātā abi apvalka proteīna gali ir novietoti uz VVD virsmas, kas ir īpaši nozīmīgs faktors jaunu vakcīnu konstruēšanā. Savukārt bakteriofāgs MS2 ir pirmais vīruss pasaulē, kuram noteikta pilna asimetriskā struktūra vidējā 7Å izšķirtspējā - ieskaitot apvalka proteīnu un genomu. Pētījumam ir ievērojama fundamentāla nozīme, jo pirmo reizi ir gūti neapstrīdami pierādījumi tam, ka vīrusam var būt stingri definēta genoma trīsdimensionālā struktūra.

Latvijas Organiskās sintēzes institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Frānsisa Krika institūtu Lielbritānijā izveidojuši jaunu pretmalārijas zāļvielu līdersavienojumu klasi. Pētnieki atklājuši jaunu nepeptīdisko inhbitoru klasi, kas uzrāda augstu malārijas gremošanas plasmepsīnu inhbitoro aktivitāti un selektivitāti, kā arī daudzsološu parazīta "Plasmodium falciparum" augšanas inhibīciju asinsšūnu testos. Šīs īpašības ļauj izvirzīt jaunatklātās klases pārstāvjus kā perspektīvus līdersavienojumus pretmalārijas zāļvielu izveidošanai.

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētnieki Jānis Zandersons, Jānis Rižikovs, Aigars Pāže, Kristīne Meile, Ausma Tardenaka, Baiba Spince un Ance Pļavniece izstrādājuši komerciālu bērza mizas kompleksās pārstrādes koncepciju produktos ar augstu pievienoto vērtību. Pētnieki veikuši lietišķus pētījumus par bērza mizas kompleksās pārstrādes iespējām bioloģiski aktīvos savienojumos un polimērmateriālu izejvielās, kā rezultātā izstrādāts un patentēts jauns bērza tāss ķīmiskās pārstrādes paņēmiens un iekārta tā realizācijai. Tā ir efektīva ekstrakcijas metode augstas tīrības betulīna iegūšanai vienā tehnoloģiskajā posmā.
Pateicoties iegūtajiem rezultātiem, sadarbībā ar AS "Latvijas Finieris" pirmo reizi Latvijā uzsākta kosmētikas produktu ražošanai piemērotu bērza tāss ekstraktvielu rūpnieciskas ražošanas iespēju izpēte un komercializācija. Tāpat iegūtie rezultāti izmantoti, lai izstrādātu un patentētu jaunu bezformaldehīda emisijas skaidu plātņu iegūšanas paņēmienu no bērza tāss ekstrakcijas atlikumiem. Izstrādātais paņēmiens tiks optimizēts, lai izstrādātu tehnoloģiju, kurā kā ekoloģisko bio-kompozītu saistviela tiks izmantots depolimerizēts suberīns, bet kā pildviela - samalta lūksne vai bērza skaidas, tādā veidā noslēdzot finiera ražošanas blakusproduktu aprites ciklu.

Savukārt Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Agroresursu un ekonomikas institūts un Rīgas Stradiņa universitāte izstrādājuši inovatīvus risinājumus kailgraudu auzu un miežu un tritikāles izmantošanai cilvēku veselības nodrošināšanai. Sadarbībā ar Norvēģijas zinātniekiem veikti pētījumi par kailgraudu miežu un auzu un tritikāles audzēšanas iespējām Latvijā un Norvēģijā, izstrādāta tehnoloģija diedzētu pārslu ražošanai, saglabājot bioloģiski aktīvās vielas un veikts klīniskais pētījums par diedzētām pārslām cilvēku veselības nodrošināšanai. Pētījuma mērķis ir uzkrāt zināšanas par tritikāles, kailgraudu miežu un auzu izmantošanas iespējām cilvēku veselības nodrošināšanai.

LLU zinātnieku grupa veikusi pētījumus, kas saistīti ar bioloģiski aktīvo vielu noteikšanu graudaugos, to izmaiņām diedzēšanas procesā un izstrādājusi diedzētu pārslu tehnoloģiju. RSU zinātnieki veikuši pētījumus, par diedzētu graudu pārslu ietekmi uz cilvēku veselību. Pētījumu rezultāti ir publicēti zinātniskās publikācijās, pētījumā iesaistīti doktoranti, par rezultātiem ziņots starptautiskās konferencēs, kā arī audzētājiem, ražotājiem, mediķiem un interesentiem.

Avots: ziņu aģentūra Leta
Pasaules mediji ziņo par, iespējams, leģendārākā "Nokia" telefona modeļa "3310" atgriešanos tirgū.

Telefonu pirmo reizi pārdošanā nodeva 2000. gadā, tolaik savu slavu tas ieguva, pateicoties ilgam baterijas mūžam un tāpat tas tika slavēts par ārkārtīgi izturīgo korpusu.
Kā norāda izdevums "Independent", Somijas uzņēmums "HMD Global", kam pieder tiesības izmantot "Nokia" telefonu zīmolu, cer, ka klienti atkārtoti izlaisto modeli izmantos kā savu otro tālruni sentimentālu atmiņu vadīti.

Tālrunī būs iespēja piekļūt arī "Twitter" un "Facebook" aplikācijām,  cena būs 59 eiro.

Pašlaik leģendāro telefonu vairs nav iespējams iegādāties pie oficiālajiem izplatītājiem, taču tas ir pārdošanā pie "Amazon" un "Ebay" tirgotājiem. Tie norāda, ka "Nokia 3310" sniedz iespējas izmantot pulksteņa funkciju, kalkulatoru, kalendāra atgādinātāju, kā arī četras spēles – "Snake II", "Pairs II", "Space Impact" un "Bantumi". Telefonu pārdod arī vairāki portāla "Ss.lv" lietotāji Latvijā.

Latvijas vēstniecība Lielbritānijā līdz ceturtdienai, 16.februārim,  rīkos izbraukumu ar mobilo pasu darbstaciju uz Bostonu, liecina vēstniecības mājaslapā publicētā informācija.

Pases un/vai ID kartes noformēšana izziņotajā izbraukumā būs iespējama tikai pēc iepriekšēja pieraksta, nosūtot uz vēstniecības konsulārās nodaļas e-pastu informāciju, kurā iekļauts vārds, uzvārds, personas kods, tālruņa numurs, kā arī pakalpojums, kuru interesents vēlas saņemt.

Vēstniecība aicina izmantot šo iespēju, lai saņemtu arī citus konsulāros pakalpojumus, tostarp ziņu aktualizāciju Iedzīvotāju reģistrā.
Par pases pieteikuma noformēšanu ārpus Londonas, izmantojot mobilo pasu darbstaciju, tiek iekasēta papildus samaksa .
Facebook Draugiem Twitter Instagram