Kembridžas hercogienes Keitas tērpu izvēlei seko līdzi teju visā pasaulē, taču izrādās, ka arī viņas meita princese Šarlote diktē bērnu modes noteikumus.

Vakar mazā princese Šarlote nosvinēja dzimšanas dienu.
Neilgi pirms viņas jubilejas Bekingemas pils pārstāvji publicēja oficiālo fotogrāfiju, kurā Šarlote bija tērpusies dzeltenas krāsas jaciņā ar zilām aitiņām.

Ārvalstu mediji ziņo, ka zīmola «John Lewis» dzeltenās krāsa jaciņa, kurā Šarlote redzama oficiālajā attēlā, esot pilnībā izpārdota. Uzņēmums vēsta, ka šī jaka tika izpārdota neilgi pēc tam, kad princeses fotogrāfija tika publicēta internetā.

«Jown Lewis» mājaslapā tā bija nopērkama par 10 sterliņu mārciņām (apmēram 11 eiro). Tāpat neilgi pēc tam dzeltenā jaciņa tika pārdota arī «eBay» vietnē, kur tās cena sasniegusi jau 18 sterliņu mārciņas (apmēram 21 eiro), ziņo Lielbritānijas medijs «The Independent».

Tomēr šī nav pirmā reize, kad  arī citi vecāki savus bērnus sāka ģērbt tieši tā, kā ģērbjas mazā princese,    Pagājušajā gadā, kad arī tika publicētas princeses oficiālās jubilejas fotogrāfijas, ātri vien tika izpārdota arī zīmola «Olivier Baby & Kids» kašmira jaciņa.

Arī brīdī, kad piedzima Šarlotes brālis princis Džordž, tauta vēlējās uzvilkt saviem bērniem mugurā to, kas bija Džordžam. 
Rīgā No  17. maija  esošie tramvaju maršruti - 4.  un 6. tramvajs - tiks apvienoti vienotā bezpārsēšanās maršrutā Imanta-Jugla.
Maršruta garums būs 18 kilometri un pa to kursēs tramvajs ar numuru 1.

Pa līniju sastrēgumstundās kursēs 29 tramvaju sastāvi. Laiks ceļā no Juglas līdz Imantai prognozēts 65 minūtes.

Mēneša biļetes līnijām 4. un 6. būs derīgas jaunajā maršrutā līdz biļešu derīguma termiņa beigām.
Pagājušajās brīvdienās Rīgas Zooloģiskā dārzā apmeklētāji tik ļoti pārbarojuši nesen dzimušu jēru, ka tas nomira, pastāstīja Rīgas zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns, piebilstot, ka jēriņiņš bija piedzimis vien pirms dažām dienām un tam šajā vecumā būtu jāēd tikai mātes piens.

Nožogojumā, kur atradās dzīvnieks, tika sabāzts pārāk daudz maizes. 

Šādas problēmas zoodārzā gan nav biežas, bet pēdējā laikā tās kļūst aizvien vairāk. 

Lai gan zoodārzā ir brīdinājuma zīmes ar aicinājumu nebarot dzīvniekus, tomēr tas ne vienmēr tiek ievērots. 

Tāpēc zoodārzs lūdz: nekādā gadījumā nebarot dzīvniekus, pat ja tie diedelē barību.

Atzīmējot Ugunsdzēsēju un glābēju dienu un ugunsdzēsības Latvijā 152.gadadienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) jau sesto gadu pēc kārtas 17.maijā rīkos Atvēro durvju dienu visās VUGD daļās un posteņos, kā arī Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas Praktisko mācību nodaļā. 

Atvērto durvju dienas ietvaros 17.maijā no plkst. 10.00 līdz 19.00 VUGD aicina ikvienu interesentu nākt ciemos pie ugunsdzēsējiem glābējiem visā Latvijā!
Šajā dienā mazos un lielos apmeklētājus iepazīstinās ar ugunsdzēsēju glābēju ikdienu, izrādīs ugunsdzēsēju depo un parādīs VUGD tehniku, kā arī ļaus izmēģināt un pielaikot ugunsdzēsēju aizsargtērpu, sniegs atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem, atgādinās par drošību un pastāstīs par iespējām nākotnē kļūt par ugunsdzēsēju glābēju.

Jau šobrīd ļoti daudz izglītības iestādes ir pieteikušas savu apmeklējumu, tāpēc aicinām visus interesentus savlaicīgi pieteikties, sazinoties ar  VUGD daļu un posteņu kontaktpersonām.

Sarakstu skati šeit un piesakies!
Ozolu stādīšana ap Latvijas robežu atklās simtgadi un apliecinās mūsu vienotību.
Lai ozoli apskauj un ieskauj Latviju. Lai tie stājas visapkārt kā sardzē.
Lai mēs ozolus iestādām tā, ka tie sakņojas ne tikai zemē, bet arī sirdīs.
Tad kā ozoli būs mūsu vīri. Tad ozolu staltumā augs mūsu dēli.
Tad pēc vēlreiz simt gadiem jau varēsim Jāņu vainagus vīt.
Lai līdzi ozoliem aug mūsu spēks. Lai līdzi ozoliem sakuplo mūsu dzimtas. Lai līdzi ozoliem Latvija tiecas augšup. Lai sargā Latviju mūsu mīlestības un uzticības spēks.
/dzejniece Māra Zālīte/

4. maijā ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts piedalīties akcijā „Apskauj Latviju”, kurā satiksies cilvēku rokas un gara spēks, stādot simtgades ozolus, svinot mūsu brīvību un atklājot Latvijas valsts simtgadi.
Akcija ir vērsta uz Latvijas tautas vienotības un piederības sajūtas spēcināšanu un paredz simbolisku rīcību: ozolu stādīšanu Latvijas robežpilsētās, pagastos vai pierobežas teritorijās, veidojot ap Latvijas robežu simbolisku garīguma sardzi.  

Akcijas ietvaros 4.maijā pie Latvijas robežas esošo 45 pašvaldību teritorijās no plkst.9.00 noteiktā laika secībā visas dienas garumā  par godu Latvijas valsts simtgadei tiks stādīti 100 Latvijas valsts simtgadei veltīti ozoli, kam būs pievienota īpaša norāde, kas apliecinās, ka tas ir Latvijas simtgades ozols. 

Akcija  sāksies vienlaicīgi no četriem Latvijas vistālākajiem ģeogrāfiskiem punktiem, kuros jau 1998. gadā tēlnieks Vilnis Titāns izvietoja simboliskas akmens zīmes par godu Latvijas valsts pastāvēšanas 80. gadadienai: 
-  Latvijas tālākais ziemeļu punkts. "Baltās naktis" – Ipiķos;
-  Latvijas tālākais austrumu punkts "Austras koks"  - Pasienē;
-  Latvijas tālākais dienvidu punkts "Saules puķe"  - Demenē;
-  Latvijas tālākais rietumu punkts "Zaļais stars" - Bernātos. 

No šiem punktiem un vēl papildus no Carnikavas, Bauskas un Ventspils sāksies speciālo akcijas autobusu maršruti ap Latviju, iebraucot katrā no 45 pašvaldībām.
Minētās 45 pašvaldības organizē ozolu stādīšanai un simtgades atklāšanai veltītu svinīgu pasākumu pie katra no 100 ozoliem, kurā svinīgā ceremonijā Mazpulkiem, Jaunsargiem, tiks nodots pienākums rūpēties par iestādītajiem ozoliem.

Plašāka informācija par akcijas norises vietām un interaktīvā 100 ozolu karte :  www.lv100.lv

Latvijas bobsleja un skeletona federācija aicina jaunos talantus uz nākamo sportistu atlasi, kas notiks nākamsestdien, 13.maijā.
Šoreiz testi tiks aizvadīti Murjāņu Sporta Ģimnāzijas manēžā.

Tiek aicināti spēcīgi, ātri un sevis apliecinot griboši jaunieši, vēlams no 17 līdz 26 gadu vecumam, augumā no metrs 70.  
Atlases testu programmā būs 30 m skrējiens gaitā, tāllēkšana no vietas un bobsleja trenažiera stumšana.
Bijušais Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons, kurš no amata atkāpās pēc tam, kad vairākums britu viņa iniciētajā referendumā nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības, ir iegādājies dizaina šķūni , vēsta raidsabiedrība BBC. 

Dizaineru veidotais īpašais šķūnis Kameronam izmaksāja aptuveni 29 500 eiro.

Labiekārtots šķūnis ar malkas krāsni uzstādīts Kamerona īpašuma dārzā, un viņš plāno tajā pavadīt laiku, ko veltīs grāmatas uzrakstīšanai.
Kamerons ir parakstījis līgumu par autobiogrāfijas izdošanu, gaidāms, ka tā nāks klajā nākamgad.  

Kamerons jokojis, ka šķūņa dēļ ģimenē jau sākušies strīdi – bērni gribot tajā iekārtot sev “štābiņu”.
Pieaugot dienas garumam un saules staru krišanas leņķim, palielinās arī ultravioletā radiācija, tādēļ pat vēsā laikā jāievēro piesardzība, atgādina speciālisti.

Maija sākumā saule spīd tikpat spoži kā augusta sākumā, turklāt jāņem vērā, ka nenosauļota āda ir jutīgāka pret ultravioleto starojumu.

Sagaidāms, ka ultravioletās radiācijas indekss šonedēļ brīžiem sasniegs piekto līmeni - līdz šim augstāko atzīmi šajā gadā.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir galvenais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. 

Pret ultravioleto radiāciju jāsargā ne tikai āda, bet arī acis. Jāņem vērā, ka saulesbrilles, kam nav aizsargfiltra, nodara vairāk ļauna nekā laba, jo tumsā acs zīlīte paplašinās un tajā iekļūst vairāk kaitīgā starojuma. Pie optikas speciālistiem var pārbaudīt, vai saulesbrilles aizsargā pret ultravioleto radiāciju.

Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Latvijā visintensīvākais saules starojums ir jūnijā un jūlija pirmajā pusē.
Daļai autoīpašnieku  šogad strauji augušas transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) cenas, novērojusi ziņu  aģentūra LETA.
Vienlaikus aptaujātie apdrošinātāji prognozē cenu kāpumu arī turpmāk.

Kompānijas  "BTA Baltic Insurance Company" (BTA) Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore Linda Upeniece  norādīja, ka iemesli straujākam cenu kāpumam ir vairāki, tostarp gadu no gadu OCTA tirgū Latvijā ir novērota tendence, kad izmaksāto atlīdzību pieaugums ir straujāks, nekā  parakstīto apdrošināšanas prēmiju pieaugums. Tāpat  arī autoservisu pakalpojumu izmaksu sadārdzinājums ir lielāks.

Savukārt risku apdrošinātāja "InterRisk Vienna Insurance Group" Transportlīdzekļu departamenta vadītāja Ilona Vuškāne atzīmēja - ņemot vērā, ka OCTA tirgus cieš zaudējumus jau vairākus gadus, jūtams prēmiju pieaugums 2017.gadā būs visos transportlīdzekļu segmentos un visiem transportlīdzekļu īpašniekiem.

Apdrošinātāja "Ergo" Riska parakstīšanas departamenta direktors Ritvars Heniņš norādīja, ka OCTA apdrošināšanas polišu cenas nosaka vairāku riska faktoru kopums, kur papildu "Bonus-Malus" sistēmai tiek ņemta vērā gan apdrošināšanas vēsture un negadījumu statistika, gan arī klienta lojalitāte un sadarbības ilgums, kā arī vadītāja braukšanas stils.
"Jo agresīvāks braukšanas stils, jo statistiski vairāk gadījumos cilvēks iekļūst ceļu satiksmes negadījumos, kā rezultātā viņam arī būs lielāka OCTA polises cena," viņš sacīja, piebilstot, ka
OCTA cenas var svārstīties no pārdesmit eiro līdz vairākiem simtiem vai pat tūkstošiem gadā, piemērām, starptautisko kravu pārvadātājiem.

"Piemēram, vieglā auto apdrošināšana būs lētāka, nekā kravas auto vai mikroautobusam. Savukārt jaunākam vadītājam ar mazāku braukšanas pieredzi jārēķinās, ka polises cena var būt augstāka. Arī auto reģistrācijas vietai ir būtiska nozīme, jo apdrošinātājs ņem vērā, ka satiksmes intensitāte lielpilsētā būs lielāka nekā reģionos un attiecīgi arī iespēja iekļūt ceļu satiksmes negadījumā būs lielāka," minēja Heniņš. 
Vakar Latvijas jahta "Spaniel"  sāk dalību transatlantiskajā regatē "Rendez-Vous 2017 Tall Ships Regatta", kas veltīta Kanādas 150.dzimšanas dienai.

Dalība regatē  ilgs četrus mēnešus, sākusies Portug;alē -  tā  noslēgsies 3.septembrī, kad regates dalībnieki finišēs Havrā, Francijā.

"Spaniel" regatē plāno noburāt 7000 jūras jūdzes, divas reizes šķērsojot Atlantijas okeānu. Komanda ceļojuma gaitā piestās sešās valstīs -  Portugālē,  Spānijā,  Bermudu salās,  ASV, vairākās ostās Kanādā un visbeidzot finišēs  Francijā. 
Regates kulminācija ir gaidāma Kvebekā 18.-23.jūlijā, kur uz Kanādas 150 gadus svinībām ieradīsies apmēram 40 buru kuģi un jahtas ar vairāk nekā 3000 burātājiem no Eiropas un Amerikas.

Ceļā komanda dosies īpašos Latvijas valsts simtgades burāšanas "tautas tērpos" un Kanādā nogādās sveicienu dzimšanas dienā un aicinās uz Latvijas valsts simtgades svinībām. 

"Ceļojums pāri Atlantijas okeānam simboliski vēsta jahtas "Spaniel" komandas redzējumu par Latviju kā uzņēmīgu, drosmīgu, dinamisku, radošu, iedvesmojošu un pasaulē atpazīstamu jūras valsti," norāda Latvijas Burāšanas mācību asociācijā. Tāpat "Spaniel" komanda vēlas atgādināt, ka Latvijas krastus 498 kilometru garumā apskalo Baltijas jūra, kurai visos laikos ir bijusi īpaša nozīme mūsu valsts attīstībā.

Pēc atgriešanās Latvijā jahtas "Spaniel" komanda plāno pulcēt Latvijas jūras piekrastes pašvaldību jauniešus deviņos tematiskos pasākumos, stāstot par regatē piedzīvoto un aicinot kopīgiem spēkiem domāt par Baltijas jūras piekrastes attīstību.
No 1.maija visā Latvijā noteikts meža ugunsnedrošais periods,  informēja Valsts meža dienesta (VMD) pārstāvji.

Ugunsnedrošajā periodā, uzturoties mežā, visiem iedzīvotājiem ir jāievēro ugunsdrošības prasības. 

Uzturoties mežos un purvos ir aizliegts nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus.
Tāpat aizliegts kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas. 

Meža izstrādātājiem ir jāievēro prasība, ka cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus atļauts tikai ar VMD mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju.
Savukārt meža īpašniekiem ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvoti no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai nepieciešamības gadījumā meža ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties. 
Arvien lielāku popularitāti randiņu sarunāšanā pasaulē gūst mobilā aplikācija Tinder, kuru cilvēki izmanto, lai atrastu savu otro pusīti. 

“Tinder” darbiniekiem tagad pašiem atbildīgs uzdevums – viņi apņēmušies palīdzēt atrast savu “īsto un vienīgo” ārkārtīgi retajam baltajam degunradzim no Kenijas – viņu sauc Sudāns. 

Dzīvnieka uzraugi norāda, ka viņš jau ilgu laiku alkst pēc mīlestības un partneres atrašanas.
Sugas saglabāšanai ir nepieciešama kāda balto degunradžu dāma, tomēr viņas uzmeklēšana plašajā pasaulē rada lielas grūtības.

Sudāns ir pēdējais baltais ziemeļu degunradzis un ne visas atbilstošās daiļā dzimuma īpašnieces ir piemērotas viņam.

Pie darba ķērušies “Tinder” pārstāvji – Sudānam aplikācijā izveidots profils un degunradža saucienu pēc palīdzības varēs redzēt visās pasaules valstīs un tas tiks pārtulkots 40 valodās.
Tagad jāgaida, kādas ieinteresētas mātītes ziņa.
Saeima šodien  otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, paredzot, ka jaunajām automašīnām līdz četru gadu vecumam tehnisko apskati varēs veikt ik pēc diviem gadiem.
Savukārt, sasniedzot četru gadu vecumu, turpmākās tehniskās apskates šādām automašīnām būs jāveic katru gadu.
Likuma grozījumi sagatavoti pēc iedzīvotāju kolektīvā iesnieguma par transportlīdzekļu tehniskās apskates veikšanu reizi divos gados.
27 gadus vecā Rebeka Šaroka no Brisbenas Austrālijā ir viena no 80 cilvēkiem visā pasaulē, kura sirgst ar hipertimēziju (HSAM), tāpēc atceras ikvienu savas dzīves detaļu kopš dzimšanas brīža.

Šīs retās kaites dēļ Rebeka, piemēram, atceras, ko saņēma kā dāvanu savā pirmajā dzimšanas dienā, vai arī spēj nodeklamēt visu Harija Potera grāmatu tekstu.

Tiesa, hipertimēzijas dēļ atmiņā saglabājas ne tikai patīkamā informācija, bet arīdzan sāpīgās atmiņas.

Rebekas senākā atmiņa ir no laika, kad viņa bija vien 12 dienas veca. Viņa atceras, kā vecāki viņu ievietoja automašīnas vadītāja sēdeklī, lai nofotografētu. 
No 18 mēnešu vecuma viņa atceras sapņus.

Lai veicinātu izpratni par cilvēka atmiņu, Rebeka šobrīd piedalās divos zinātniskos atmiņas pētījumos ASV un Austrālijā. Viņa cer, ka tas palīdzēs cilvēkiem ar atmiņas problēmām, tostarp demences slimniekiem.
2018. un 2019. gadā katras Latvijas vidējās izglītības iestādes vienas izlaiduma klases spožākais absolvents saņems 500 eiro stipendiju, un tam nepieciešamos 400 000 iegūs no vērienīgas nacionālās momentloterijas “Simtgades loterija”, informēja Finanšu ministrija.

Stipendijas piešķirs par mācību sasniegumiem, aktīvu sabiedrisko darbu, iesaistīšanos mākslinieciskajā pašdarbībā un sporta aktivitātēs, kā arī par ieguldījumu izglītības iestādes attīstībā.
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) atzina, ka šis “stipendiju atbalsts jaunajiem talantiem ir nozīmīgs atspēriena punkts ceļā uz savu talantu pilnveidošanu”.
V'el pat nezied ievas, bet Jelgavas novada Staļģenē zemnieku saimniecībā Vībotnes jau sākušas nogatavoties pirmās pašmāju zemenes.

Saimniecībā  pastāstīja, ka šajās dienās tikai sākušas ienākties pašas pirmās ogas, bet kad tiks novākta pirmā raža, vēl grūti pateikt. Iespējams, vēl būs jāgaida divas, trīs nedēļas, kad pirmā raža tiks vesta uz   tirdziņu.
Saimnieki e pagaidām neņemas prognozēt, kāda varētu būt pirmo ogu cena.

Šogad izmaksas ir palielinājušās, jo pavasaris ir vēss, siltumnīcas vairāk jāapkurina un tas var ietekmēt arī zemeņu cenu. Zemenes tiek audzētas divās apkurināmās siltumnīcās. 
Pagājušajā gadā pirmo ražu zemnieku saimniecība novāca 18.aprīlī.

Jāatgādina, ka pagājušajā gadā pirmās  zemenes maksāja 25 eiro kilogramā. 
Valsts prezidents un simtgades patrons Raimonds Vējonis 4.maijā atklās simtgades svinības un akciju "Apskauj Latviju", stādot ozolus Nicā un Liepājā.

Simtgades atklāšana sāksies Latvijas Ziemeļu, Dienvidu, Rietumu un Austrumu galējos punktos Ipiķos, Demenē, Nicā, un Pasienā. 

Akcijā "Apskauj Latviju" pie robežas esošo 45 pašvaldību teritorijās  visas dienas garumā tiks stādīti 100 ozoli ar īpašu simtgades norādi. Tādā veidā simboliski tiks iezīmēta Latvijas robežlīnija un vienotība.

Tāpat 4.maijā  visā Latvijā norisināsies valsts neatkarības atjaunošanas dienai veltīti pasākumi, tostarp Baltā galdauta svētki.

Baltā galdauta svētki ir pirms gada Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja ierosinātā tradīcija , pieminot 1990.gada 4.maiju, kad Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.

Baltā galdauta svētkus aicināts veidot ikviens - savā kopienā, ģimenē, pagalmā, draugu lokā vai darba vietā - kopīgi klājot galdu un svinot valsts svētkus. 

Šobrīd apzinātas vairāk nekā 100 Baltā galdauta svētku norises vietas Latvijā un pasaulē. Ikviens ir aicināts pieteikt savu Baltā galdauta svētku norises vietu Latvijas valsts simtgades digitālajā platformā "www.lv100.lv".
Saziņas lietotnē "WhatsApp" tiek izplatīta krāpnieciska ziņa, kas aicina lietotājus verificēt savu profilu, pretējā gadījumā turpmāk saziņa šajā lietotnē tiem būs par maksu.

Ziņas tekstā  teikts, ka no 27.aprīļa saziņa "WhatsApp" būs par maksu - 0,01 eiro par ziņu.
Lai arī turpmāk lietotu "WhatsApp" pakalpojumus bez maksas, lietotāji tiek aicināti verificēt savus profilus kādā krāpnieciskā vietnē.

Arī informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" savā "Twitter" kontā norāda, ka šī ir jauna krāpšana "WhatsApp" vārdā, un aicina lietotnes lietotājus "neuzķerties".

"Cert.lv" sabiedrisko attiecību grupas vadītāja Svetlana Amberga  norādīja, ka šī ir jau otrais krāpšanas mēģinājums nedēļas laikā. "Novērots, ka lietotāji tic šiem viltus ziņojumiem, jo tie ir noformēti, izmantojot "WhatsApp" simboliku," sacīja Amberga, piebilstot, ka pašlaik krāpniecības shēma tiek analizēta, bet "Cert.lv" eksperti pieļauj, ka šīs krāpniecības mērķis ir izkrāpt "Facebook" lietotāju datus – lietotājvārdus un paroles.
Šovasar no  13. līdz 18. jūnijam Rīgā notiks 5.  Pasaules strādājošo un amatieru sporta spēles, kuras tiek organizētas reizi divos gados un pulcē tūkstošiem dalībnieku no visas pasaules.

Pasaules sporta spēles ir starptautisks pasākums, kurā nepiedalās profesionāli sportisti, bet gan strādājošie un amatieri, kas pārstāv savu sporta veidu, valsti un kultūru. 

Šobrīd plānots, ka Rīgā ieradīsies  komandas no 36 Eiropas, Āfrikas, Dienvidamerikas, Āzijas valstīm: Vācijas, Itālijas, Beļģijas, Krievijas, Nepālas, Pakistānas, Meksikas, Brazīlijas, Kamerūnas, Mongolijas, Tunisijas un citām.

3523 dalībnieki, vairāk nekā 270 komandu sacentīsies dažādos sporta veidos un disciplīnās – vieglatlētikā, futbolā, šahā, galda tenisā, volejbolā, grieķu-romiešu cīņā, peldēšanā, basketbolā, minifutbolā, džudo, petankā, pludmales volejbolā, pludmales cīņā un pludmales tenisā, lai ne tikai noskaidrotu labāko un spēcīgāko katrā sporta veidā, bet arī iepazītu Latvijas kultūru un pavadītu laiku sportiskā, draudzīgā un internacionālā gaisotnē.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts līdzdarboties šī starptautiskā pasākuma norisē, jo ļoti nozīmīga loma veiksmīgai Pasaules sporta spēļu norisei būs brīvprātīgajiem.
Katrai komandai tās uzturēšanās laikā Latvijā būs nepieciešams brīvprātīgais komandas asistents, kura uzdevums būs parūpēties, lai komanda ievēro sacensību grafiku un laicīgi ierodas spēļu norises vietās.
Komandas asistentam jābūt pilngadīgam, komunikablam, jāzina latviešu valoda un vismaz viena svešvaloda, jāspēj saplānot savs un komandas darba laiks.

Brīvprātīgo pieteikšanās jau ir sākusies: http://ej.uz/brivpratigais_WSG2017

Martā, apvienojoties nozares profesionāļiem un entuziastiem, tika pieņemts lēmums par biedrības „Latvijas Rokmūzikas Asociācija” (LRMA) dibināšanu.
Biedrība pirms pāris dienām arī oficiāli reģistrēta.

Tās mērķis ir veikt sabiedriskā labuma darbību – radīt, uzturēt un popularizēt ilgtspējīgu un starptautiski atzītu kultūras vidi Latvijā, popularizējot Latvijas rokmūziku, kā neatņemamu Latvijas kultūras sastāvdaļu, veicinot Latvijas rokmūzikas autoru, izpildītāju un grupu integrēšanās iespējas vietējā un starptautiskajā mūzikas un izklaides biznesa tirgū, kā arī izveidot konkurētspējīgu nozari, kuras pamatuzdevums ir radīt eksporta preci ar augstu pievienoto vērtību (rokmūziku). 

Kā izriet no LRMA mērķa, tās uzdevums ir apvienot lielāko daļu ar rokmūziku saistīto cilvēku un uzņēmumu, lai kopīgiem spēkiem attīstītu un popularizētu rokmūziku Latvijā, sniegtu atbalstu vietējiem izpildītājiem un grupām, kā arī radītu platformu no kuras Latvijas rokmūzikas izpildītāji varētu kļūt atpazīstami arī pasaulē.

LRMA aicina pievienoties biedrībai visus, kuri vēlas piedalīties biedrības aktivitātēs, sūtot pietekumu uz LRMA e-pastu – info@lrma.lv.

Sīkāka informācija un kontakti pieejami biedrības mājaslapā www.lrma.lv.
Patlaban ir ļoti reta iespēja video tiešraidē iepazīt tuvplānā vienu no retākajiem Latvijas putniem - klinšu ērgļu pāri. Latvijā mīt tikai 10 šo putnu pāri.  

Tiešraidi no ligzdas nodrošina “Latvijas valsts meži”, bet dalīties iespaidos var Dabasdati.lv forumā. 
Vai arī vari tiešraidi skatīties te.

Šos īpaši aizsargājamos putnus dēvē arī par zelta ērgļiem, jo apspalvojums saules gaismā atstaro  zeltainu spīdumu. 
Ērgļu ligzda atrodas grūti pieejamā purvā uz salas, tā gan ir mākslīgā ligzda, kuru pirms 7 gadiem uzbūvēja ornitologs Uģis Bergmanis.

 Atšķirībā no jūras un citām ērgļu sugām, klinšu ērglis Latvijā ir visretākais no ērgļiem. 
Entuziasti no Latvijas iecerējuši 2018. gadā izšaut gaisā raķeti, kas varēs sasniegt kosmosu, raķete gan būs bez cilvēkiem, taču būvēta tepat Latvijā, izmantojot pašu izgudrotas tehnoloģijas. 
2018.gadā paredzēts Latvijā radīto raķeti palaist gaisā 100 kilometru augstumu.

Pasaulē ir tikai 19 valstis, kas ir bijušas spējīgas uzbūvēt raķetes, kas spēj sasniegt šos 100 kilometrus. 

Ceturtdien, 20.aprīlī, plkst.11 lidlaukā "Cēsis" tiks palaista izmēģinājuma raķete. Tā tiks uzlaista divu kilometru augstumā, lai pārbaudītu, kā viss strādā un kas vēl ir jāpielabo.

Trešdien, 19.aprīlī, garām Zemei nelielā attālumā palidos liels asteroīds.

Kā norāda astronomi, tad sadursmes iespējas vienmēr teorētiski pastāv, taču visam jānorit gludi un tomēr - tā būs ļoti tuva sastapšanās ar tik lielu asteroīdu, teikts ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) paziņojumā.

Asteroīda "2014-JO25" diametrs ir aptuveni 650 metri, un Zemei tas palidos garām 1,8 miljonu kilometru attālumā, tas ir, nepilnas piecas reizes tālāk, nekā no mums atrodas Mēness.
Pēdējā reize, kad "2014-JO25" "apciemoja" Zemi, bija pirms 400 gadiem, un nākamā tikšanās gaidāma pēc 2600.gada.

Mazāka izmēra asteroīdi lido garām Zemei vairākas reizes nedēļā.

Lai neatliekamā gadījumā mediķi ātrāk varētu sazināties ar cietušo tuviniekiem, iedzīvotājus aicina jaunajā e-veselības sistēmā ievadīt informāciju par kontaktpersonu. 

Piemēram, ja cilvēks būs nokļuvis slimnīcā bezsamaņā vai ar zaudētām saziņas spējām, tas ļaus ārstiem operatīvi informēt norādīto kontaktpersonu par cilvēka atrašanās vietu, veselības stāvokli. 
Tāpat tas ļaus iegūt svarīgu informāciju par pacienta hroniskām slimībām, alerģijām vai lietotajiem medikamentiem, ja šādu ziņu nebūs e-veselības sistēmā. 

Reģistrēt informāciju par kontaktpersonu var lapā:
 www.eveseliba.gov.lv  vai arī caur šo saiti;
tālāk  jāizvēlas   poga „Pieslēgties”; 
jāautorizējas ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem – tas ir – vai nu ar  ar internetbankas datiem, elektronisko parakstu vai personas apliecību. 

Kad ielādējas lietotāja profils, ir jāatrod divas sadaļas. Pirmā sadaļa ir „Kontaktpersonas” – tajā var norādīt kontaktpersonu, ar ko sazināties neatliekamā gadījumā. Tas var būt dzīvesbiedrs, kāds no paziņām, draugiem vai ģimenes locekļiem.

Otrajā sadaļā „Kontaktinformācija” iedzīvotāji ir aicināti ievadīt savu e-pastu un telefona numuru, jo uz šo e-pastu varēs saņemt paziņojumus par e-veselības sistēmas jaunumiem [piemēram, pacientam izrakstītajām e-receptēm vai veiktajiem izmeklējumiem]. Bet telefona numuru nepieciešamības gadījumā varēs izmantot ārsts, ja viņam vajadzēs sazināties ar pacientu un pārrunāt kādus konkrētus jautājumus.”

Tie, kas internetu paši nelieto, kontaktpersonas norādīšanai sistēmā var lūgt palīdzību ārstam. Jāpiebilst, ka vēl līdz 1.septembrim E-veselības sistēmas lietošana ārstiem ir brīvprātīga, vēlāk tā būs obligāta.
Turpmāk VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) mājaslapā kartē ar satiksmes ierobežojumiem būs pieejama arī informācija par remontdarbu dēļ slēgtajām VAS Latvijas dzelzceļš (LDZ) dzelzceļa pārbrauktuvēm.

Šī informācija parādīsies arī navigācijas lietotnē Waze, ar kuru LVC sadarbojas kopš 2014. gada.
 
“Mūsu mērķis ir sniegt autobraucējiem pēc iespējas pilnīgāku informāciju par satiksmi valsts autoceļu tīklā, un dzelzceļa pārbrauktuves Latvijā ir gana daudz, tāpēc, domāju, šī būs noderīga informācija visiem, kas plāno savus braucienus un mūsu sadarbības projekts ar LDZ kolēģiem būs noderīgs daudziem, ” norāda LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange. 
 
“Gandrīz ikvienam autovadītājam ikdienā nākas šķērsot kādu no 510 dzelzceļa pārbrauktuvēm. Intensīvas dzelzceļa satiksmes dēļ kādreiz nākas pie pārbrauktuves pagaidīt ilgāk, un dažreiz pārbrauktuvēs var būt ierobežota satiksme remontdarbu dēļ. Lai autovadītājiem būtu iespēja plānot savus maršrutus, sadarbībā ar LVC  informāciju par remontdarbiem uz dzelzceļa pārbrauktuvēm  papildus sniegsim gan LVC kartē, gan aplikācijā Waze”, norāda VAS “Latvijas dzelzceļš” valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.
 
LVC mājaslapā no šodienas atrodama arī atsevišķa karte, kurā atzīmētas visas dzelzceļa pārbrauktuves.
 
Aktuālā informācija par satiksmi valsts autoceļu tīklā un uzziņas ir pieejamas pa diennakts bezmaksas tālruni 80005555, www.lvceli.lv, kā arī aplikācijā Waze.
No trešdienas pulksten 6.00 rītā lielākā daļa Eiropas Savienības dalībvalstu, un arī Latvija, jau trešo gadu piedalīsies 24 stundu ātruma kontroles maratonā, kura laikā ceļu policisti īpaši intensīvi kontrolēs atļautā braukšanas ātruma ievērošanu. 

Ar 24 stundu atļautā braukšanas ātruma kontroles maratonu ceļu policija vēlas pievērst sabiedrības uzmanību, ka atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana rada bīstamību drošai ceļu satiksmei. Tāpat akcijas mērķis ir atturēt transportlīdzekļa vadītājus no pārkāpumiem.

Pērn ātruma kontroles maratona laikā visā Latvijas teritorijā tika pārbaudīti 2116 transportlīdzekļu vadītāji, no kuriem trešdaļai, jeb 709 vadītājiem par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli.

Lai aktualizētu atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanas bīstamību ceļu satiksmē, Valsts policija rīko radošo zīmējumu pasākumu bērniem, kura mērķis ir likt bērniem aizdomāties par jautājumiem, kas saistīti ar ātrumu, tā ievērošanu, un jau agrā bērnībā radīt izpratni par droša ātruma nozīmi ceļu satiksmē.

No desmit piedāvātajiem vārdiem - ātrums, ceļš, drošība, satiksmes dalībnieks, ceļa zīme, policists, satiksme, automašīna, velosipēds, krustojums - pasākuma dalībniekam ir jāizvēlas vismaz trīs vārdi, kurus sasaistot jāuzzīmē zīmējums.

Lai piedalītos zīmējumu elektroniskajā izstādē, vecākiem bērna uzzīmētais darbiņš jāiesūta uz epastu san@vp.gov.lv, norādot autora vārdu, vecumu, skolu un darba nosaukumu (nosaukums sastāv no izvēlētajiem vārdiem).
Zīmējumu iesniegšana pasākumam notiks līdz 28.aprīlim.
Pēc tam visi iesūtītie darbiņi tiks publicēti Valsts policijas mājaslapā, kā arī oficiālajā Valsts policijas www.facebook.com lapā, kur ikviens tos varēs aplūkot. 
Rīgas pilsētas būvvalde galvaspilsētas centrā un tā tuvumā ir aizliegusi ekspluatēt vairāk nekā 100 iekšpagalmu stāvlaukumu, nosakot pēkšņas un absurdas prasības, norāda Nekustamo īpašumu projektu attīstītāju asociācijas  (NĪPAA) valdes priekšsēdētājs Guntars Grīnvalds,  paziņojumā medijiem norāda, ka nav saprotams, kāpēc stāvlaukumi, kas gadiem darbojušies, tagad pēkšņi ir jāsaskaņo būvvaldē. 

"Šobrīd būvvaldes melnajā sarakstā esošās stāvvietas atrodas galvenokārt Rīgas centrā un tās tuvumā," norāda Grīnvalds un piebilst, ka pilsētas būvvalde pašlaik iznīcina iekšpagalmu stāvlaukumus, kavējot legālo uzņēmējdarbību un veicinot pelēkās ekonomikas attīstību valstī. 

Tikmēr Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs Latvijas Radio  sacīja, ka būvvaldes rīcība, liedzot ekspluatēt neatbilstošos stāvlaukumus, nav pēkšņa. "Tā ir plānveida rīcība vairāku gadu garumā," teica Vircavs, norādot, ka stāvlaukumu īpašniekiem ir jāievēro gan likumā, gan pilsētas apbūves noteikumos noteiktās prasības.
Pēc Vircava teiktā, prasības stāvlaukumiem Rīgā noteiktas jau pirms dažiem gadiem un uzņēmējiem dots laiks, lai tās izpildītu.
Tikai tad, kad stāvlaukumu īpašnieki "nereaģēja" uz noteiktajām prasībām, sekojuši brīdinājuma plakāti un pēcāk - arī aizliegums ekspluatēt tos stāvlaukumus, kas neatbilst noteiktajām prasībām un kas nav saskaņoti būvvaldē.

Nekustamo īpašumu projektu attīstītāju asociācijas ieskatā  situācija ir ļoti nopietna un prasa nekavējoties. Iekšpagalmu īpašniekiem tiek pārmestas neadekvātas lietas, piemēram, patvaļīga būvniecība, kas veikta pirms 20 un pat vairāk gadiem, un stāvvietas ekspluatācija. Par neatbilstošu automašīnu novietošanai tiek uzskatīts akmens šķembu segums, savukārt kā ļoti liela nepieciešamība tiek pieprasīts veikt puķu un krūmu stādījumus. Ja šādu iemeslu dēļ var slēgt 100 un vairāk stāvvietu, tad jājautā, kā vārdā tas tiek darīts un ko darīt māju iedzīvotājiem un autovadītājiem, kas līdz šim šajās autostāvvietās ir novietojuši savu transportlīdzekli," pauda Grīnvalds.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izsludinājis gripas epidēmijas beigas.

Tomēr gripas vīrusu cirkulācija vēl turpinās un aizvadītajā nedēļā gripas gadījumi reģistrēti Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē un Rīgā.

Kā norāda SPKC, šajā sezonā gripas epidēmiskā izplatība sākās jau no janvāra pirmās nedēļas un maksimālais saslimstības līmenis tika sasniegts janvāra beigās.
Latvijā, līdzīgi kā citur Eiropā, epidēmijas laikā smagas gripas izraisītas sekas vairāk skāra gados vecākus cilvēkus.

Lai gan gripas epidēmija beigusies, epidemiologi aicina arī turpmāk atcerēties par elpceļu infekciju profilakses pasākumiem - bieži jāmazgā rokas, regulāri jāvēdina telpas gan mājās, gan izglītības iestādēs un darba vietās, kā arī jāveic telpu mitro uzkopšanu, lietojot svaigus dabīgos produktus, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, kā arī jāpagarina uzturēšanās laiks svaigā gaisā.
Akcijā "Ieraksti savu vārdu Latvijā" divās nedēļās Likteņdārza draugu alejai ziedoti 852 bruģakmeņi, kas alejai tiks pievienoti līdz Jāņiem.
Līdz Latvijas simtgadei draugu aleju plānots izveidot astoņus metru platumā un 200 metru garumā no 113 000 bruģakmeņu. 

Vēl līdz aprīļa beigām darbosies akcijas tālrunis 90006060, uz kuru zvanot cilvēki var ziedot savu bruģakmeni, uz kura būs iegravēti ziedotāja paša, draugu un tuvinieku vārdi un uzvārdi.
Tāpat bruģakmeni var pasūtīt arī mājas lapā liktendarzs.lv
Agresīvs braucējs brauc  tādā veidā, ar ko tiek traucēti citi satiksmes dalībnieki, izrādīta necieņa pret satiksmi. Piemēram, biežā joslu mainīšana, sastrēgumu apbraukšana par pretējās braukšanas joslu, pa ietvi,” skaidro CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris.

Latvijā pret agresīviem autovadītājiem cīnās vairākām metodēm. “Tiek uzturēta   pārkāpumu punktu sistēmu, un pēc šīs sistēmas datiem kopš 2015.gada ir 600 vadītāji, kam ir sakrāti astoņi punkti, tai skaitā arī par agresīvu braukšanu. Viņi nosūtīti apmeklēt psiholoģiskās korekcijas grupas,” stāsta Teteris.

Šādas grupas paredz četras nodarbības.  
Uz korekcijas grupu nāk gan sievietes, gan vīrieši, dažādā vecumā. 

Kursos dalībnieki sēž aplī un cits ar citu dalās pieredzē, tādējādi mēģinot noskaidrot paši sev, kāpēc brauc agresīvi un kā no tā izvairīties.

Agresīvs vadītājs gan nenozīmē, ka cilvēks dzīvē ārpus auto arī ir agresīvs. 

Taču skaidrs, ka regulāri uz ceļa slikti uzvedas cilvēki, kuriem ir sakāpinātas emocijas, skaidro psihologi.

CSDD pētījums atklāj, ka pēc korekcijas grupas apmeklēšanas atkārtoti “iekrītot” jeb turpina uz ceļa uzvesties agresīvi  tikai 1% autovadītāju. 
Facebook Draugiem Twitter Instagram