Vecāku aptauja liecina, ka vecumā līdz trīs gadiem ekrānierīces lieto 73,1% bērnu, visbiežāk pie ekrāniem pavadot 1-3 stundas.

Ekrānierīču lietošanas ilgums aug līdz ar bērnu vecumu, un pusaudžu vecumā 18,6% savā brīvajā laikā izmanto ekrānierīces vairāk kā 5 stundas dienā.

Eksperti atgādina, ka ekrānos pavadītais laiks var negatīvi ietekmēt bērna attīstību un nozīmīgu prasmju apgūšanu.

Kā norāda neiroloģe Sandra Vestermane, bērns pirmajos dzīves gados iemācās tikai to, ko pats pieredz realitātē. Vecumā līdz trīs gadiem bērna smadzenēs visintensīvāk attīstās uztveres, valodas, kustību prasmes, kā arī stresa apstrādes, sevis nomierināšanas, impulsu kontroles  spējas, savukārt, apmēram 4-5 gadu vecumā galvenā apgūstamā prasme ir mijiedarbība ar citiem cilvēkiem, spēja pielāgoties sabiedrībai.

Ja bērns neapgūst noteiktas prasmes atbilstošajā vecumā, vēlāk viņš var nespēt šo laiku atgūt.  Un kā norāda neiroloģe – tad pie ekrāniem  šī prasmes un maņas nav iespējams apgūt.
 Bērnu filmiņas un spēles tiek veidotas tā, lai bērnus “ievilktu” un tajās tiktu pavadīts pēc iespējas ilgāks laiks, kas rada risku patiešām palaist garām būtiskus attīstības posmus,  skaidro neiroloģe.

Ar ekrāniem vecāki mēdz ātri risināt tūlītējas vajadzības – iegūt brīvu laiku vai nomierināt bērnu, kaut ko no bērna panākt. Taču rezultātā ar laiku rodas lielākas problēmas – vecākiem kļūst arvien grūtāk kontrolēt bērna lietoto ekrānierīču saturu un radīto ietekmi.

Lai aicinātu ģimenes vairāk domāt par būšanu kopā ārpus ekrāniem, “Centrs Dardedze” un  “Latvijas valsts meži” kopīgā kampaņā aicina ģimenes šo sestdien  pavadīt veselu dienu pie dabas, bez ekrānierīcēm. 

Informācija par atpūtas vietām pieejama vietnē www.mammadaba.lv vai arī skaties te.
Piedāvājot daudzveidīgas norises, rekordliels iestāžu skaits - 172 Latvijas muzeji un citas organizācijas – šo sestdien  -  bez maksas vērs apmeklētājiem durvis Muzeju naktī. 

Šogad nakts pasākumi Latvijas muzejos notiks jau 13. reizi.

Šā gada Muzeju nakts tēma ir “Laiks,” kas apskatīta dažādos griezumos, apmeklētājiem liks ne tikai domāt par laiku, bet arī skaitīt un vizualizēt to.
Daudzās vietās apmeklētāji no jauna varēs iepazīt arī šī gada īpašo gaviļnieku Eduardu Veidenbaumu, kuram aprit 150 gadi.

Tāpat kā pērn -  arī šogad aktīvākais reģions Muzeju naktī solās būt Vidzeme, vidzemnieki un reģiona viesi Muzeju  naktī varēs apmeklēt pasākumus 39 vietās, savukārt Rīgā nakts pasākumi notiks 67 vietās.

Aizvadītajos gados cilvēku iesaiste Muzeju nakts pasākumos ir nostabilizējusies, sasniedzot vidēji 250 tūkstošus apmeklējumu.

Šeit var uzzināt par pasākumiem.   
Labdarības akcijā “Dalies un samīļo” trūcīgu māmiņu jaundzimušo pūriņiem saziedots vairāk nekā 500 kg lietu, informē “Māmiņu Kluba” vadītāja Baltijas valstīs Sandija Salaka.

Latvijā dzemdību nodaļās nonāk mātes, kurām nav sarūpēta mazuļa pūriņa.
Vidēji gadā Rīgas pilsētas dzemdību namā nonāk 200 grūtnieces bez pūriņa. Tās parasti ir trūcīgas māmiņas, sievietes krīzes situācijās.

Dzemdību nodaļām dažkārt nav nepieciešamo lietu, ko piedāvāt jaunajai mātei mazuļa aprūpes nodrošināšanai, tāpēc labdarības pūriņš, kas sastāv no zīdaiņu drēbītēm, aprūpes piederumiem, autiņbiksītēm un siltas sedziņas, ir liels atbalsts.

Ziedojumu vākšana akcija turpināsies līdz 28. maijam.
Lietas mazuļiem iespējams ziedot tirdzniecības centrā “Spice Home” tam īpaši paredzētā labdarības kastē.

Speciālās labdarības pūriņu kastes saņems trūcīgās jaundzimušo māmiņas dzemdību nodaļās visā Latvijā. Vecāki tiek aicināti dalīties ar savu mazuļu lietām – drēbēm, sedziņām, zeķītēm, krūts ēdināšanas piederumiem, dvieļiem, autiņbiksītēm, higiēnas lietām un rotaļlietām, kas bērna pirmajos dzīves mēnešos der tikai neilgu laiku, bet var būt ļoti noderīgas kā ziedojums trūcīgām māmiņām.

Līdzīgas akcijas Skandināvijas valstīs tiek atbalstītas no valsts puses. Piemēram, Somijā jaundzimušo pūriņu kastes ir populārs atbalsta veids, ko sniedz valsts jaunajiem vecākiem.
Rīt Latvijā atzīmē Mātes dienu.

Latvijā Mātes dienu sāka atzīmēt pagājušā gadsimta 20. gados. Un lai gan 8. marta Sieviešu diena šo svētku popularitāti bija nomākusi, pēdējos gados šie svētki atdzimuši ar jaunu sparu.

Pērn Latvijā māmiņām piedzima vairāk kā 21 tūkst bērnu un nedaudz vairāk kā 9300 – savām mammām bija pirmie bērni. 

Pērn Latvijā mātes vidējais vecums, pirmajam bērnam piedzimstot, bija 28 gadi. Un Latvijā valda līdzīga tendence kā pasaulē – bērni sāk dzimt vēlāk, kas skaidrojams ar jauno vecāku vēlmi vispirms iegūt izglītību, paceļot un veidot uzkrājumus, un par bērnu domāt vēlāk.

Vecākā zināmā māmiņa dzīvo Rumānijā – viņai meitiņa piedzima 76 gadu vecumā.

Ja sievietēm bērnu laišanu pasaulē tomēr pagaidām vēl regulē bioloģijas likumi, tad kļūt par jauno tēti vīrietis teorētiski var jebkurā vecumā. Tā par jauno tēvu kļuvis 97 gadu vecs indietis , kura sieva 50 gadu vecumā laida pasaulē dēlu.
Savukārt  pasaules kuplākā ģimene - Dagāru ģimene, dzīvo ASV. Ģimenē aug 29 pašu radīti bērni. 

Vēl kāds  interesants fakts liecina, ka maijā dzimušie mazuļi ir vidēji par 200 gramiem smagāki nekā citos gada mēnešos pasaulē nākušie bērni.

Latvijā Izpētīts, ka Mātes dienā populārākā dāvana ir buča, ziedi  un apsveikuma kartītes. Kā nākamā dāvana māmiņai seko  - vakariņas un  dāvanu kartes.
Tempa turētāji sacensībās vairāk domā par citu skrējēju rezultātiem un labsajūtu, par to  raksta portāls lsm.

Tempa turētāji ir īpaši skrējēji, kas maratonu skrien konkrētā tempā. 

Viņus parasti var atpazīt pēc spilgtiem krekliem uz kuriem uzdrukāts vēlamais maratona vai pusmaratona  noskriešanas laiks un tāpat viņus mēdz rotāt baloni – lai tempa turētāji pūlī būtu pamanāmi.
Tāpēc, ja kāds grib distanci noskriet šādā pašā laikā, tad tik ir jāskrien līdzi.

Tempa turētāju uzdevumu ir  uzmundrināšana, ūdens glāzīšu padošanu distancē un  padomu došana -  ja nepieciešams. Ja tempa turētāji redz, ka kāds var skriet ātrāk, tad viņi iedrošina to arī darīt. Tiesa, gadās arī pretējas situācijas.
“Mēs varam pateikt: “Varbūt piebremzē! Šodien nebūs tava diena!”.

Skrējēja un trenere Anita Kažemāka atgādina, ko darīt, ja sacensībās vai maratonos sākas kādas problēmas, piemēram, dūrieni vēderā. 
Anita iesaka vai nu apstāties un kārtīgi izelpoties, vai nu pāriet soļos, vai arī skriet, samazinot tempu.
Tādās reizēs ir jāiedzer ūdens. Tāpat ir jāskrien uzmanīgi pa bruģi, kārtīgi jāsasien apavi un jādzer ūdens, kad vien iespējams.
Amatas novada Māļos latvieši īstenojuši pasaulē pirmo cilvēka lidojumu ar dronu lielā augstumā un lēcienu no tā, informēja uzņēmuma "Aerones" pārstāvis Jānis Putrāms.

"Aerones" radītais 28 motoru drons pacēlis izpletņlēcēju Ingu Augstkalnu 330 metru augstumā, no kurienes tika veikts plānots lēciens un piezemēšanās ar izpletni.

"Emocijas ir fantastiskas. Gan jūtot, cik viegli un ātri drons cēla, gan tāpēc, ka Latvija sevi pierāda tehnoloģiju inovācijās.  Aizraujošā laikā dzīvojam," emocijas pēc lēciena paudis projekta idejas autors Augstkalns.

Lēciens tika veikts Māļos, Amatas novadā, sadarbojoties ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs", kura 120 m augstais komunikāciju tornis tika izmantots kā platforma lēcējam.
Lai mazinātu potenciālos riskus, drons uzņēma lēcēju no 120 m augstā torņa un pēc tam pacēlās lēcienam paredzētajā augstumā. 

Idejas realizētāji atklāj, ka gatavošanās ilgusi sešus mēnešus, kuru laikā tika palielināta drona celtspēja līdz 200 kilogramiem un veikta virkne testu, ieskaitot lidojumus ar lēcēju virs upes Daugavas.

26.maijā Rīgā sesto gadu norisināsies "Strādā jebkur!" diena, kuras mērķis ir popularizēt elastīgu darba stilu, skaidrot tā priekšrocības un elastīga darba organizēšanas principus.

Mērķis ir parādīt, ka elastīgs darbs nav domāts tikai IT nozares pārstāvjiem.
Izmantot šādas darba formas priekšrocības var gandrīz ikvienā nozarē un ikvienā profesijā. Tā ir mūsdienu darba vides tendence, ko arvien biežāk pieprasa paši darbinieki.

Uzzināt vairāk un pieteikties dalībai pasākumā var vietnē "stradajebkur.lv".
Pulcējot uz sarkanā paklāja pasaulslavenus aktierus un režisorus, starptautiskais Kannu kino festivāls nākamnedēļ atzīmēs 70.gadskāru.

Jubilejas festivāla ietvaros 11 dienu laikā no 17. līdz 28.maijam tiks izrādītas 49 filmas no 29 valstīm.
19 no šīm filmām sacentīsies par festivāla galveno balvu "Zelta palmas zaru".
Kannu kinofestivāla žūriju šogad vadīs spāņu režisors Pedro Almodovars.

Festivāla oficiālajā programmā iekļautas arī divas Latvijā uzņemtas un valsts līdzfinansētas filmas - Sergeja Lozņicas spēlfilma "Lēnprātīgā" ("A Gentle Creature") un slovāku režisora Georga Kristofa pilnmetrāžas debija "Out". Abas filmas tapušas, piedaloties studijas "Film Angels Productions" komandai un piesaistītajam līdzfinansējumam.

Latvijai ir saistība ar vēl vienu Kannu oficiālā konkursa lenti - režisora Andreja Zvjaginceva spēlfilmu "Ņeļubovj" ("Loveless"), kurā tēlo Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs.
Ceļu remontdarbu sezona jau ir sākusies, kopumā šogad plāno noasfaltēt 1100 kilometrus ceļu.

 “Latvijas Valsts ceļi” valdes priekšsēdētājs Jānis Lange pastāstīja, ka šobrīd darbi jau norisinās pie Daugavpils virzienā uz Medumiem, Ventspils šosejā trijos posmos, tāpat uzsākti darbi uz Liepājas šosejas virzienā uz Lietuvas robežu no Rucavas, uz Valmieras apvedceļa, uz reģionālajiem ceļiem virzienā uz Neretu, Vecpiebalgas ceļa un citur.
Ceļu remontu karti var apskatīt mājaslapā lvceli.lv.

127 miljoni eiro no šogad ceļu remontiem atvēlētās naudas piešķirti no Eiropas Savienības fondiem.
Savukārt no valsts budžeta atvēlēti 159 miljoni eiro. Šajos ciparos nav ierēķināti bedrīšu lāpīšanas izdevumi.

Tomēr ar šo naudas summu ir par maz. Ir aprēķināts - lai pilnībā rekonstruētu Latvijā esošo ceļu sistēmu, būtu nepieciešami 4 miljardi eiro.

Rēķinot uz vienu kilometru, Lietuva ceļiem ik gadu atvēl trīs reiz vairāk nekā Latvija, savukārt Igaunija - divas reizes vairāk.

Savukārt biedrībā “Auto asociācija” norāda, ka Latvijā arī spēkrati ir jāremontē biežāk nekā daudzās citās Eiropas valstīs.
“Jo ceļš ir nelīdzenāks, jo automobiļa piekare saņem vairāk triecienu, vairāk nolietojas amortizatori, bukses. Arī bremžu kluči vai bremžu uzlikas, kas tieši ir saistīti ar ceļu netīrību. Tas nav saistīts ar bedrēm, bet cik ceļi ir putekļaini, cik tur daudz smiltis ir virsū,” skaidro Biedrības “Auto asociācija” valdes loceklis Ingus Rūtiņš.
Slimnīcā nogādāts  jau otrais pacients, kurš saindējies ar murķeļiem jeb bisītēm.
Šīs  pirmās pavasara sēnes ir indīgas, un ēšanai tās jāprot pagatavot.
Taču iesācēji šīs pavasara vēstneses viegli var sajaukt ar lāčpurniem, kuri nav indīgi.

Šīs sēnes kļūst par ēdamām tikai tad, kad tās ir pareizi pagatavotas – bisītes jāmērcē aukstā ūdenī, tad ilgi jāvāra. To nezinot, saindēties var diezgan ātri.

Saindējoties ar murķeļiem  ir sliktu dūša, vemšanu, diskomfortu vēderā, vēlāk var parādīties  arī nelieli nervu sistēmas darbības traucējumi, kas var izpausties kā galvassāpes un reiboņi, bet smagākos gadījumos var parādīties arī nopietni aknu un nieru darbības traucējumi.

Abi cilvēki, kuri saindējās -  murķeļus jeb bisītes  iegādājās tirgū, kur patlaban tās tiek  piedāvātas plašā sortimentā.

Pārdevēji  atzīst, ka   šīs sēnes pērk tikai tie, kuri zina, kā šīs pavasara sēnes pagatavot, tostarp restorāni.

Tomēr tiem, kuri lāčpurnus no bisītēm atšķirt nevar, speciālisti iesaka pavasara sēnes uzturā nelietot un sagaidīt gailenes, kas parādīsies jau pēc mēneša. 
Psihologs Ričards Stīvenss izpētījis lamāšanās ietekmi uz fiziskajām aktivitātēm, secinot, ka lamu vārdu atkārtošana palīdz izturēt lielāku slodzi.

Pētījumam Stīvensu iedvesmoja viņa draugs, kurš pirms pāris gadiem devās labdarības braucienā ar velosipēdiem pa Eiropu, lai savāktu naudu mobilajai ķīmijterapijas komandai Lielbritānijā.
Braucot ar velosipēdu pāri Pirenejiem, viņš secināja, ka to vieglāk darīt, skaļi lamājoties.

Stīvenss  pētījumos secināja, ka lamāšanās palīdz cilvēkiem vieglāk paciest sāpes, jo lamāšanās acīmredzot izraisa ķermenī akūtu stresa reakciju.
Uz ielām redzamo Latvijas karogu krāsa nereti mēdz atšķirties no likumā noteiktās. To pamanījusi gan Valsts heraldikas komisija, gan iedzīvotāji, kas komisijai sūdzējušies.
Tādēļ komisija rosinājusi noteikt stingrākas prasības karoga materiālam, lai Latvijas karoga karmīnsarkanā krāsa savu specifisko toni nezaudētu dažādos laika apstākļos.
Iecerēts, ka jaunās prasības varētu stāties spēkā līdz ar nākamā gada sākumu.

Nosacījumus varētu ieviest karoga auduma blīvumam, gaisa caurlaidībai, krāsas noturīgumam un ugunsdrošumam. 

Stingrākas prasības karoga audumam attieksies nevis uz karoga lietotājiem, bet gan tirgotājiem un izgatavotājiem.

Tiem būs aizliegts laist tirgū Latvijas valsts karogus un karoga vimpeļus, kas neatbildīs auduma un krāsas nosacījumiem.
To uzraudzīs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, kas varēs aizliegt nekvalitatīvo karogu pārdošanu. 
No 2020.gada septembra Latvijas veikalos vairs nevarēs tirgot stipru alu plastmasas pudelēs, kuru tilpums ir lielāks par puslitru, bet alu, kas nav stiprāks par 5,8%, nevarēs pārdot pudelēs, kuru tilpums ir lielāks par vienu litru.

To paredz Saeima šodien galīgajā lasījumā apstiprinātie grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā.

Savulaik šo  likumu atvēra, lai cīnītos ar – lēto stipro alu divu litru plastmasas pudelēs.
Stipru alu visbiežāk pērk personas, kas lieto alkoholu pārmērīgi,  bet sidru – jaunieši, tāpēc Saeima plānoja ierobežojumus.  

Pēdējo četru gadu laikā reģistrētā alkohola patēriņš bijis robežās no 9,9 līdz 10,2 litriem absolūtā alkohola uz vienu iedzīvotāju.
Kopš 2009.gada visvairāk patērētais reģistrētā alkohola dzēriena veids ir alus.
Līdz 30.maijam iedzīvotāji var pieteikties novērot 3. jūnija pirmajā  gaidāmās pašvaldību vēlēšanas, iesaistoties Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) projektā "Brīvprātīgie novērotāji".

Dalībai projektā var pieteikties Latvijas iedzīvotāji no 16 gadu vecuma. 

Iedzīvotājiem, kuri pieteiksies dalībai projektā, vēlēšanu iecirknī būs iespēja novērot gan balsošanas norisi, gan balsu skaitīšanu.

Tiesības pilnvarot novērotājus pašvaldību vēlēšanās ir arī partijām, partiju apvienībām un vēlētāju apvienībām. 

Projektu "Brīvprātīgie novērotāji" CVK īsteno kopš 2010.gada Saeimas vēlēšanām, un projekta mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par vēlēšanām un vēlēšanu novērošanu, kā arī sekmēt vēlēšanu procesa caurspīdīgumu.
Plānots, ka pilsoņiem, kuriem nav pases, bet ir identifikācijas karte jeb personas apliecība, būs jāizņem personalizēta vēlētāju apliecība, lai varētu piedalītos nākamā gada Saeimas vēlēšanās.

Atzīmes par pilsoņa dalību parlamenta vēlēšanās tiek veiktas pasē, savukārt tiem, kam šī dokumenta nav, bet ir Id karte jeb personas apliecība, balsošanai tiks izsniegtas vēlētāju apliecības.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde prognozē, ka nākamo Saeimas vēlēšanu laikā, apmēram 60 000 pilsoņu nebūs pases, bet būs identifikācijas karte.

Personām vēlētāju apliecības saņemšanai būs jāpiesakās līdz 2018.gada 13.septembrim, savukārt Saeimas vēlēšanas notiks nākamā gada oktobra sākumā.

Fonds "1836" aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties Latvijas simtgades dāvanas projektā "Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!", kura mērķis ir izveidot "1836" ceļu, informēja fonda pārstāvji.

Šogad plānots veikt 19 izpētes gājienus.
Katru nedēļas nogali līdz 24.septembrim ikviens interesents ir aicināts piedalīties šajos gājienos.

Aktuālā informācija par projektu, gājienu plāniem un pieteikšanos gājieniem pieejama "1836.lv" mājaslapā un tas ir šeit.

"Šogad plānojam kopā mērot apmēram 760 kilometrus garu ceļu. Tāpat šogad turpināsim darbu pie ceļveža un ceļa tapšanai veltītās dokumentālās filmas veidošanas," par projekta attīstības gaitu  Radio Tev ēterā stāstīja viens no projekta  organizatoriem Enriko Plivčs.

Iknedēļas gājieni sākas 13. un 14.maijā.
Par godu valsts simtgadei izveidota Latvijas ūdens dižvietu karte, akas veidota kā nelieli stāsti, kas raksturo vietu. 

Tā ir iespēja uzzināt vairāk par Latvijas daudzajām upēm un ezeriem, tās dzīvniekiem un augiem, atklāt senos ūdens tirdzniecības ceļus, dalīties ar labākajām ūdens sporta un makšķerēšanas vietām, kā arī atpazīt ūdens vietas no grāmatām un filmām, piemēram, filmas "Ezera sonāte", kas ir 1975.gada vasarā filmēta pie Zvirgzdu ezera.

Kartē ūdens vietas var iepazīt pēc vairākām kategorijām.

Sadaļā "Ūdens ikonas" stāstīts par vietām, kas kļuvušas leģendāras, piemēram, no filmām un grāmatām. 
Kategorijā "Ūdens stāsti" vietu apraksti balstās uz to teiksmām un leģendām, "Senču takās" ir aprakstīta vietu vēsture, bet kategorijā "Piedzīvojumos" iekļautie apraksti ir domāti gan laivotājiem, gan citiem aktīvās atpūtas cienītājiem. Savukārt kategorija "Daba" ļauj labāk iepazīt ūdens dzīvniekus un augus, bet sadaļa "Aizej tur, nezin kur" veidota sadarbībā ar "geocaching", kas ļauj meklēt galamērķus pēc dotajām koordinātēm.

Pašlaik kartē ir pievienotas 62 ūdens dižvietas, tomēr ikviens iedzīvotājs ir aicināts turpināt pievienot, viņaprāt, labākās vietas, jo projekta mērķis ir Latvijas simtgadei izveidot dāvanu - karti ar 100 vietām, ar kurām valsts iedzīvotāji lepojas.

Dižvietu karte skatāma šeit.
Latvijā ir 2256 ezeri, kas ir lielāki par vienu hektāru, un vismaz 12 500 upes, kuru kopējais garums ir tikpat liels, cik zemeslodes ekvators.
Valdība šodien  pēc ilgām diskusijām tomēr panāca vienošanos par nodokļu politikas pamatnostādnēm 2018.-2020.gadam, iekļaujot programmā arī partijas “Vienotība” iepriekš izvirzītās prasības, bet sola turpināt diskusijas par atsevišķiem jautājumiem, piemēram, par veselības aprūpi.

Fiskālās disciplīnas padomes pārstāvis norādīja, ka pamatnostādnēs paredzētie pasākumi būs dārgi un to rezultātā nevienlīdzības mazināšana nebūs efektīva. Kopumā šobrīd šādu reformu īstenot nav droši - stāvam uz plāna ledus, jo Latvijai nav izveidots ekonomiskais drošības spilvens.

Tomēr premjers Māris Kučinskis norādīja, ka neko nedarīt arī nevar un reforma ir jāīsteno. Kā norādīja premjers Māris Kučinksi, tad pamatnostādnes ir tikai pirmais solis reformas ieviešanā, jo pēc tam vēl būs jāsagatavo likumu grozījumi, kuru pieņemšanai būs vajadzīgs Saeimas atbalsts.

Arī socioloģijas doktore Baiba Bela šorīt sabiedriskajam medijam teica, ka pašreizējais nodokļu reformas piedāvājums nemazinās sociālo nevienlīdzību un nabadzīgākajiem iedzīvotāju slāņiem nepalīdzēs.
Viņa  norādīja, ka  - tikko cels akcīzes nodokli degvielai, tas ietekmēs visas pārtikas cenas, un daži eiro, ko iegūs nabadzīgākie iedzīvotāji, “izkusīs kā sniegs”. Bet joprojām labi varēs dzīvot lielo algu  - virs 1500 eiro saņēmēji. 

Kā skaidro portāls lsm.lv, tad paredzētās reformas skars gan darba ņēmējus, gan darba devējus:

Nodokļu reforma paredz samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) slogu, lielajām algām saglabājot šā brīža likmi, kā arī neaplikt ar nodokli peļņu, kas atstāta uzņēmuma rīcībā. Plānots arī palielināt neapliekamo minimumu un minimālo algu. Lai sabalansētu budžetu, iecerēts palielināt akcīzes nodokļus, taču nevarēs izvairīties arī no budžeta deficīta pieauguma.

Reforma paredz ieviest divas IIN pamatlikmes, kura pašreiz ir 23%:
20% ienākumiem līdz 45 000 eiro gadā;
23% ienākumiem virs 45 000 eiro gadā.

Būtiski iecerēts paaugstināt ar IIN neapliekamo diferencēto minimumu uz:
250 eiro mēnesī ienākumiem līdz 440 eiro mēnesī,
ienākumiem no 440 līdz 1 000 eiro mēnesī (2019.gadā) neapliekamais minimums atbilstoši formulai pakāpeniski samazinās, sasniedzot 0 ienākumiem virs 1 000 eiro mēnesī.

Paaugstināt paredzēts:
atvieglojumu par apgādībā esošām personām no 175 uz 250 eiro mēnesī,
neapliekamo minimumu pensionāriem no 235 eiro uz 250 eiro mēnesī 2018.gadā, uz 270 eiro mēnesī 2019.gadā un uz 300 eiro mēnesī 2020.gadā,
minimālo mēneša darba algu varētu palielināt no 380 eiro uz 430 eiro.

Plānots arī reformēt uzņēmumu ienākuma nodokļu (UIN) sistēmu, nosakot, ka:
UIN tiek maksāts peļņas sadales brīdī, nevis par gūto peļņu (pašreiz likme ir 15%, ko piemēro ar nodokli apliekamajam ienākumam) – piemērojot 20% likmi,
mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju apgrozījuma slieksni varētu samazināt līdz 40 000 eiro gadā pašreizējo 100 000 eiro gadā,
mikrouzņēmumu nodokļa dividendes tiek apliktas ar 20% IIN likmi.

Pieaugs arī akcīzes likmes:
iecerēts paaugstināt azartspēļu nodokļa likmes automātiem un spēļu galdiem un noteikt IIN no izložu un azartspēļu laimestiem, kas pārsniedz 3000 eiro,
likmes varētu pieaugt arī tabakas izstrādājumiem un alkoholiskajiem dzērieniem, arī alum.

Paredzams, ka nodokļu reformu rezultātā Latvijā samazināsies ēnu ekonomikas apjoms par apmēram 1% gadā, kas naudas izteiksmē ir aptuveni 60 miljoni eiro.
Šogad pēc Lielās Talkas, kas notika 22.aprīlī, no oficiālajām talkas vietām izvestas vairāk nekā 2099 tonnas atkritumu, liecina Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas dati.

Savākto atkritumu apjoms bijis lielāks nekā iepriekšējos gadus, taču arī talkas vietu un talkotāju skaits bijis lielāks nekā pērn, tādēļ kopējie aprēķini liecina, ka atkritumu daudzums uz vienu talkas vietu ir samazinājies.

Šogad Lielās Talkas ietvaros tika sakoptas gandrīz 2000 vietas Latvijā un arī Eiropā, kur mīt latviešu diaspora.
Kopumā talkā piedalījušies vismaz 200 000 cilvēku, kas ir jauns talkošanas aktivitātes rekords.
Daudzas talkas šogad bijušas masveidīgas un tajās piedalījušies simtiem cilvēku vienuviet, un kā stāsta talkotāji, pēc aktīvas strādāšanas talkotāji vienojas arī kopīgā atpūtā, tādējādi Lielajai Talkai ir arī sociāla nozīme iedzīvotāju satuvināšanā.

Šogad lielā talka norisinājusies arī daudzviet Eiropā – lai palīdzētu Latvijas “zaļajam vēstījumam” izskanēt tālu aiz tās robežām un atbalsoties arī katra ārpus Latvijas mītoša latvieša domās un darbos, Eiropas Latviešu apvienības aicinājumam piedalīties Latvijas Lielajā Talkā šogad atsaukušās latviešu kopienas visā Eiropā – no Reikjavīkas līdz pat Gērnsijai. Šajās talkās diasporas latvieši aprūpēja Latvijai un latviešiem svarīgas vietas visā Eiropā un aicināja arī citus savu mītnes zemju iedzīvotājus ķerties pie grābekļiem, lai visi kopīgi veidotu tādu Eiropu, kuras saimē Latvija var lepni iesoļot savā otrajā simtgadē.

Šobrīd no Eiropas Savienības valstu tiražētajām eiro monētām popularitāti guvušas mazo valstu apgrozībā laistās piemiņas 2 eiro monētas, kā arī centi. 

Kolekcionāru vidū izteikts pieprasījums esot pēc 2004. gadā par godu Vatikāna 75 gadu jubilejai ieviestajai monētai.
Tās tirāžas apjoms bija 100 000 monētas, savukārt tirgus cena sasniedz pat 300 eiro, portālam Skaties.lv pastāstīja  kolekcionārs Madis Gerbaševskis.

Visi mēģina savākt tieši mazo valstu monētu komplektus, jo tā kā valstis pašas par sevi mazas, arī monētu tirāža ir bijusi maza – tādēļ arī augsts pieprasījums. 

Par vienu no dārgākajām monētām tiek uzskatīta Greisai Kellijai veltītā 2 eiro monēta. Lai gan interneta portālos šīs monētas nosauktā cena svārstās no 600 līdz 1000 eiro, kolekcionārs  min, ka cena nav atbilstoša un tās patiesā vērtība lēšama vēl lielāka – līdz pat 1400 eiro.
Kolekcionāru kāroto valstu eiro monētu vidū esot arī Sanmarīno un Monako.

Kolekcionāri gan uzsver, – iespējamība, ka retās monētas kādam pēc iepirkšanās veikalā pēkšņi parādīsies maciņā, ir visai zema, jo tirāža ir bijusi diezgan zema, līdz ar to retās monētas vairums kolekcionāri jau ir iekļāvuši savās kolekcijās un tās vairs neatrodas apgrozībā. Iegūt retu eiro monētu pēc iepirkšanās veikalā ir tikpat iespējami, cik uz ielas atrast 1000 eiro mētājamies. 

Kolekcionāru vidū palielinājusies arī 2 eiro piemiņas monētas “Latvijas brūnā” komplekta cena. Komplekta cena ar “gotiņas” 2 eiro monētu sasniedz vismaz 100 eiro.
27.aprīlī NASA un Eiropas Kosmosa aģentūras zonde Cassini veica pirmo lidojumu spraugā starp Saturna gredzeniem un gigantiskās planētas atmosfēras augšējiem slāņiem.
Tā bija lieliska iespēja no salīdzinoši neliela attāluma pirmo reizi novērot Saturna atmosfēras parādības un mākoņu dinamiku.

Iegūtos attēlus speciālisti un entuziasti apvienojuši animācijā , ko var aplūkot NASA lapā. 

Bet zonde  Cassini ir sākusi savas misijas pēdējo posmu, kurš, ja viss noritēs atbilstoši plānam, noslēgsies ar zondes pašiznīcināšanos šā gada 15.septembrī, tai ielidojot Saturna atmosfērā.

Līdz tam Cassini veiks vēl 20 lidojumus starp gredzeniem un atmosfēras augšējiem slāņiem. Tā zinātnieki cer uzzināt, cik, piemēram, gara ir diena  uz Saturna. Bet pašiznīcināšanās ir svarīga, lai nejauši nenogādātu uz Saturna pavadoņiem mikroorganismus, kuri varētu atrasties uz zondes.

Cassini no Zemes startēja 1997.gada 15.oktobrī un tās primārais uzdevums bija veikt Saturna un tā lielākā pavadoņa Titāna izpēti, jo zinātniekiem šķita, ka uz tā var eksistēt dzīvība. 
Nodarbinātības valsts aģentūra aicina darba devējus apmācīt uzņēmumam nepieciešamos speciālistus, piedaloties pasākumā "Apmācība pie darba devēja", 
 bezdarbnieka praktiskā apmācība ilgst sešus mēnešus - darba devējs pats sagatavo sev vajadzīgo speciālistu, saņemot no NVA dotāciju, kuras apmērs ir līdz 50% no izmaksām, kas nepieciešamas jauna darbinieka apmācībai.
 
Pieteikumus vajadzīgā darbinieka praktiskai apmācīšanai darba devējiem savā NVA filiālē jāiesniedz līdz 23.maijam.

Darba devējam ir jāpiedāvā no jauna izveidota darba vieta vai darba vietai jābūt vakantai vismaz četrus mēnešus pirms praktiskās apmācības uzsākšanas.
 
Pasākumā "Apmācība pie darba devēja" NVA plāno iesaistīt 224 bezdarbniekus.
Mārupes ledus hallē 21. maijā plkst. 17 notiks Latvijas zvaigžņu spēle kopā ar hokeja leģendām ar mērķi atbalstīt bērnus, kuri spēlē hokeju.

Spēles mērķis ir savākt ziedojumus inventāra iegādei bērniem, lai viņiem būtu iespēja pēc iespējas labāk pagūt individuālās tehnikas pamatus un attīstīt hokeja spēles meistarību.  
Projekts tapis sadarbībā ar Rodrigo Laviņa sporta studiju un hojkeja skolu ICE Academy. 

Jau trešo sezonu savu bērnības sapni īsteno mūziķis, grupas “Jumprava” solists Aigars Grāvers, kurš kopā ar hokeja komandu "L&L" jau kļuvis par Amatieru hokeja līgas čempionu.
Šogad komandai pievienojās arī dziedātāja un “Izklausies redzēts” 2. sezonas uzvarētāja Dināra Rudāne. Labdarības hokeja spēles iniciatore un organizatore ir hokeja komandas "L&L" trenere Inguna Lukašēviča, kas abiem mūziķiem aicinājusi pievienoties sabiedrībā zināmas personības labdarības mērķim.

Hokeja spēlē būs iespējams redzēt, cik veikli uz ledus ir dziedātāji Atis Ieviņš, Aija Andrejeva, Jeny May, TV un radio sejas, kā arī  Latvijas čempions kikboksā Jānis Ziediņš un aktieris Emīls Kivlenieks.
Arī TV dīva Jana Duļevska jau kādu laiku apmeklē hokeja treniņus, kurus sākusi dēvēt par “ledus aerobiku” un beidzot hokeja formā kāps uz ledus kopā ar savu dzīvesbiedru Rodrigo Laviņu. Uz ledus spēkiem mērosies arī dziedātāji Andris Kivičs, Varis Vētra, Normunds Pauniņš un citi. 

Kopā ar sabiedrībā pazīstamajām personībām spēlē piedalīsies arī Latvijas hokeja zvaigznes Normunds Sējējs, Georgijs Pujacs, Edgars Lūsiņš, Miķelis Rēdlihs, Jānis Sprukts, kā arī Latvijas Hokeja federācijas viceprezidents Viesturs Koziols. 

Kāds būs spēles komandu sastāvs, pasākuma organizatori tur noslēpumā. 
9.maijā, Rīgā un daudzās citās Latvijas pilsētās ar vērienīgiem pasākumiem tiks atzīmēta Eiropas diena, kas plaši tiek svinēta visā Eiropā un tiek dēvēta arī par Eiropas Savienības (ES) dzimšanas dienu.

Latvijā dažādas aktivitātes kā piemēram, Mobilā zināšanu ekspreša un Eiropas lietu ekspertu viesošanās skolās, notiek jau no marta, tomēr visvairāk pasākumu norisināsies tieši 9.maijā.

No plkst.8 ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts kārtot Eiropas eksāmenu - aizraujošu testu internetā, lai pārbaudītu savas zināšanas ar Eiropu saistītos jautājumos. Zināšanu pārbaude veidota tā, lai savu erudīciju Eiropas lietās varētu pārbaudīt dažādu vecumu cilvēki - gan skolēni, gan studenti, gan tie, kam skolas sols jau sen aiz muguras.

Eiropas eksāmenu ikviens var kārtot līdz pat plkst. 21 vietnē www.esmaja.lv/eiropas_eksamens.  Vai vari apmeklēt šo lapu un aizpildī testu.

Eiropas eksāmens notiek jau ceturto gadu, un ik gadu eksāmena kārtotāju skaits pieaug. Šogad tiek lēsts, ka eksāmenu kārtos ap 15 000 interesentu.

Savukārt plkst.11 pie ES mājas notiks akcija, kuras laikā debesīs tiks palaisti 600 laba vēlējumi ES tās 60. gadadienā.

Visā Latvijā durvis vērs daudzas organizācijas un uzņēmumi, piedaloties Eiropai veltītā Atvērto durvju dienā. Atvērto durvju dienas mērķis ir parādīt sadarbību starp dalībvalstīm, ES ieguldījumus gan vides, gan cilvēkresursu attīstībā Latvijā. Kopumā 44 organizācijas – Ārlietu ministrija (ĀM), Saeima, ES māja, ES dalībvalstu un Eiropas Austrumu partnerības valstu vēstniecības, ES fondu finansētie projekti – uzņems gandrīz 1000 dalībniekus, pārsvarā skolēnus no dažādiem Latvijas novadiem.

Tikmēr ĀM no plkst. 12 līdz 16 apmeklētājus ar informatīvajiem stendiem - "Iepazīsti Eiropu" gaidīs ārvalstu vēstniecības. ĀM Konsulārais departaments informēs, kā Eiropā ceļot droši, bet pie ministrijas ēkas būs skatāma Dundagas vidusskolas skolēnu zīmējumu izstāde "Mēs Eiropai". Tāpat dienas gaitā tiks apbalvoti arī videokonkursa "Eiropas Savienība manā reģionā" dalībnieki un būs aplūkojami arī viņu radītie darbi. Savukārt ĀM arhīvs interesentiem izstādē sarūpējis iespēju aplūkot nozīmīgus dokumentus, kas saistīti ar ES.

Plkst. 13.30 ĀM aicina interesentus uz diskusiju par "Eiropas Savienības nākotnes attīstības ceļiem: Latvijas skatījums", kurā piedalīsies EK priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis, ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa–Lukaševica, kā arī Iveta Reinholde un Mihails Potapovs no Latvijas Universitātes. Savukārt pie Valdības nama plkst. 11.30 pulcēsies Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), ministri un Latvijā apbalvotie Eiropas gada cilvēki, lai stāstītu savus stāstus par to, ko viņiem nozīmē brīvība, un fotografētos ar savu brīvības simbolu.

Arī Saeima ir sarūpējusi iespēju ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim labāk iepazīt Eiropu, un pie Saeimas nama Eiropas diena tiks atzīmēta no plkst.13 līdz 16. Notiks interaktīvas un iesaistošas aktivitātes par un ap ES tēmu, kopā ar Saeimas deputātiem un darbiniekiem radošās darbnīcas apmeklētājiem būs iespēja oriģinālā veidā nofotografēties, pārbaudīt savas zināšanas par ES, kārtojot Eiropas eksāmenu, izteikt viedokli un parunāties ar klāt esošajiem Saeimas deputātiem un radoši izpausties, atklājot savu redzējumu par Eiropas nākotni.

Tikmēr Mobilais zināšanu ekspresis, īpaši aprīkots autobuss, kas kopš marta beigām būs viesojies vairāk nekā 30 Latvijas novados, Eiropas dienā jau tradicionāli dosies uz Jelgavu, kur ik gadu notiek vērienīga Eiropas dienas svinēšana. Autobusā pieejamas interaktīvas un izglītojošas aktivitātes, kas spēļu, konkursu, rēbusu veidā lielus un mazus iepazīstina ar ES valstīm un to kultūru daudzveidību.

Visbeidzot, no 9. maija ES mājā būs apskatāma Romas līgumu 60. gadadienai veltīta ceļojošā izstāde "Romas līgumu mantojums mūsdienu Eiropai". Izstāde līdz pat decembrim apceļos visu Latviju un tiks izstādīta arī Saldū, Ventspilī, Kuldīgā, Jēkabpilī, Madonā, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs un Valmierā.
Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā šonedēļ  sāksies skolēnu elektroniskā reģistrācija darbam  vasaras brīvlaikā.

Šī programma paredzēta personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Kopumā nodarbināt varēs piecus tūkstošus skolēnu dažādās profesijās.
Vakancēm reģistrēties varēs līdz pat 17.augustam. Skolēnu reģistrācija šogad tiks sākta pakāpeniski – katram valsts reģionam ir noteikts savs reģistrācijas sākuma datums.

Šodien, 8.maijā reģistrācija   plkst.15,  būs tikai Latgales reģionā. Pārējie reģioni sāks reģistrēšanos vēlāk: rīt  – Zemgales reģionā, parīt  – Kurzemes reģionā, ceturtdien  – Vidzemes reģionā un  piektdien  Rīgas reģionā.

Tuvojoties skolēnu vasaras brīvlaikam, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, ja tas strādā vasaras brīvlaikā no 1.jūnija līdz 31.augustam, informēja VID pārstāvji.

VID informē par nosacījumiem, kas jāievēro gan vecākiem, kuru bērni vasarā strādā, gan pusaudžiem, kas devušies darba gaitās.

Attiecībā uz izglītojamo līdz 19 gadu vecumam, kurš strādās tikai vasaras brīvlaikā, vecākam nav algas nodokļa grāmatiņā jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo un atrašanās vecāka apgādībā netiek pārtraukta automātiski.
Vecākam saglabājas atvieglojums par apgādībā esošu personu 175 eiro mēnesī, un bērnam vasaras brīvlaika darba laikā tiek piemērots minimālais neapliekamais minimums 60 eiro mēnesī, izņemot gadījumu, ja bērns strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja.

Savukārt tiem vecākiem, kuru izglītojamie bērni līdz 19 gadu vecumam paralēli mācībām strādā mācību gada laikā, jāņem vērā, ka bērna atrašanās vecāka apgādībā tiek pārtraukta automātiski, tiklīdz skolēns uzsācis darba attiecības. Savukārt pēc tam, kad skolēns pārtraucis strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā.

Skolēni, kuri nolēmuši sākt darba gaitas, var saņemt algas nodokļa grāmatiņu. To var izdarīt klātienē, vēršoties VID ar iesniegumu algas nodokļa grāmatiņas piešķiršanai, vai elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Skolēniem, kuri strādās vasaras mēnešos un maksās nodokļus vispārējā režīmā, algas nodokļa grāmatiņā jāatzīmē galvenā ienākuma gūšanas vieta, proti, jāatzīmē attiecīgo darba devēju, pie kura bērns strādās, un bērna gūtajiem ienākumiem darba devējs būs tiesīgs piemērot minimālo neapliekamo minimumu 60 eiro mēnesī.

Algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski, bet visas darbības, kas saistītas ar apgādības noformēšanu, ir veicamas elektroniski, izmantojot VID EDS, algas nodokļa grāmatiņas sadaļā "Apgādājamie" nospiežot izvēli "Pievienot apgādībā esošu personu".

Nodokļu nomaksas nosacījumi ir atkarīgi no tā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir skolēna darba devējam - vai tas ir vispārējais nodokļu maksāšanas režīms, vai darba devējs ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, vai darba devējs ir lauksaimnieks.

Vispārējā nodokļu maksāšanas režīma gadījumā, skolēnam sākot strādāt, darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 34,09%, 10,5% darba ņēmēja sociālo iemaksu daļu darba devējs ietur no skolēna algas, savukārt 23,59% sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem. Sociālās iemaksas neveic, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem.

Skolēnam, kurš ir nodarbināts vasaras mēnešos, ir tiesības algai piemērot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu 60 eiro apmērā, ja algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam. Piemēram, ja saņemamā atlīdzība ir 400 eiro, un ir piemērots neapliekamais minimums 60 eiro, skolēns pēc nodokļu nomaksas saņem 289,46 eiro.

Tāpat skolēnam ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu, kas izveidojas no aprēķinātā diferencētā neapliekamā minimuma un darba vietā piemērotā minimālā neapliekamā minimuma starpības.

Tāpēc VID atgādina, ka VID mājaslapā ir pieejams algas kalkulators, ar kura palīdzību ir iespējams aprēķināt darba algas apmēru pēc nodokļu nomaksas, un diferencētā minimuma aprēķina kalkulators piemērojamā neapliekamā minimuma aprēķināšanai.

Ja skolēns vasarā strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, tad darba devējs no skolēna ienākuma neietur sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet tie veido daļu no mikrouzņēmumu nodokļa, ko darba devējs maksā no sava saimnieciskās darbības apgrozījuma.

Laika periodā, kamēr skolēns ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks, viņš nevar atrasties vecāku apgādībā, kas nozīmē, ka vecāku gūtajam ienākumam nevar tikt piemērots atvieglojums par apgādībā esošu personu 175 eiro apmērā. Tiklīdz skolēns sāks darba attiecības mikrouzņēmumā, apgādība tiks automātiski pārtraukta.

Ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbos - augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā - gūtajam sezonas laukstrādnieka ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15%, bet ne mazāka kā 70 centi katrā nodarbinātības dienā. Piemēram, ja kopējā saņemamā atlīdzība par mēnesi ir 400 eiro un nevienā no dienām tā nav mazāka par 4,7 eiro, ienākums, ko saņems skolēns pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa nomaksas, būs 340 eiro.

Tikmēr vecāki saglabā tiesības piemērot atvieglojumu par apgādībā esošu bērnu 175 eiro apmērā, ja bērns ir jaunāks par 18 gadiem un saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, kā arī, ja bērns ir vecumā no 18 līdz 19 gadiem, mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, bet vasaras brīvlaikā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu.
3.jūnijā gaidāmo metāloperu “Kurbads. Ķēves dēls” ar grupas Skyforger dalību iesildīs viduslaiku ietekmē radītas rokmūzikas apvienība “Obscurus Orbis”, kas iekarojusi popularitāti ne vien Latvijā, bet arī visā Eiropā.

“Kurbads. Ķēves dēls” būs multimediāla metālopera, kas Limbažu Lielezera amfiteātrī tiks rādīta tkai vienu reizi, tā iekļauts Latvijas simtgades svinību 2017. gada programmā un ir pirmā šāda mēroga latviešu pasakas par Kurbadu interpretācija.

Senās mūzikas grupa “Obscurus Orbis” dibināta 2007. gadā, tās dalībnieki iepazinušies, braukājot pa dažādiem ar viduslaiku tematiku saistītiem pasākumiem. Apvienība savos priekšnesumos rekonstruē viduslaiku gaisotni, izmantojot visskaļākās dūdas, taurītes, stīgu instrumentus un dažādas bungas, grupas repertuārā ir viduslaiku melodijas no visas Eiropas.

Grupu "Obscurus Orbis" vieno vēlme rekonstruēt viduslaiku gaisotni ar šī laika mūzikas un mūzikas instrumentu skaņu izraisītām vibrācijam, kas ļauj klausītājam izjust viduslaiku pasaules būtību, vedot tos sev līdzi uz laikiem, kad vīri bija drosmīgi buņinieki, sievietes – skaistas princeses un zeme vēl bija plakana. 


Gaidot Latvijas simtgadi, tautas klases maratonu skrējējs, 28 gadus vecais arhitekts Dins Vecāns dosies izturības skrējienā apkārt Latvijai.

Projektā “Apskrien Latviju” skrējējs aicina pievienoties arī iedzīvotājus pierobežas novados un kādus distances posmus mērot kopā. Ik dienu plānots noskriet 100 kilometru posmu un iepazīt Latvijas tālākās vietas, kā arī iedrošināt iedzīvotājus īstenot savus kvēlākos mērķus.

Dins Vecāns tautas sporta līmenī ir skrējis ne mazums maratonu, tostarp 28 dienu maratonu, kur arī dažādās valstīs ik dienu bijis jānoskrien garākas distances. Tiesa gan, distances bijušas uz pusi īsākas par šo Latvijas izturības skrējienu.

Šajā valsts svētku mēnesī Dins apņēmies apskriet Latviju 18 dienās. Savu izturības skrējienu viņš novēlējis Latvijai nākamajā dzimšanas dienā jeb simtgadē, tāpēc katrā dienā noskriet plānots 100 kilometru distanci.
Kopumā ceļš caurvīs 43 Latvijas novadus pierobežā.

Dina mērķis ir arī skrējiena laikā pabūt kopā ar savas valsts iedzīvotājiem Latvijas tālākajos punktos.
Katrā novadā tiks izveidoti kontrolpunkti, kā arī iepriekš izziņoti aptuveni laiki un vieta, cikos un kur iedzīvotāji var pievienoties.

Skrējiena posmu veidošanā arī īpaša uzmanība pievērsta tam, lai dalībniekiem ceļš būtu interesants. Latvijas tālākie punkti un augstākā bāka, zvejnieku ciemati, dažādi neparasti objekti, piemēram, Sapņu trepes vai Velna ala. Tas iecerēts, lai ļautu katram pašam pārliecināties un novērtēt to, cik skaista un daudzveidīga ir Latvijas daba.

“Ja tā ir nedēļas nogale, arī ģimenes var pievienoties, gan ar velosipēdiem, gan skrienot kaut vai 50 metrus vai pāris kilometrus kopā. Katru dienu maksimāli cenšamies ieplānot, lai ceļā būtu arī vairāk apskates objektu. Protams, tas ir arī svarīgs apkārtējo atbalsts, jo vienam to paveikt nav vienkārši,” saka skrējējs.

Dins Vecāns savu 18 dienu skrējienu sāks 18.maijā pie Brīvības pieminekļa pulksten 7 no rīta un arī finišs pagaidām ieplānots turpat Rīgas sirdī 4.jūnijā ap pulksten 22.

Par izturības skrējienu, kas apmīļos Latviju, komanda arī veidos dokumentālu videostāstu.

Avots: sabiedriskie mediji
Brīvdienu laika iedzīvotāji medicīnisko palīdzību varēs saņemt pa tālruni un pie dežūrārstiem,  informēja Nacionālajā veselības dienestā.

Medicīniska rakstura padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos visu diennakti varēs saņemt, zvanot uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
Pa šo tālruni pieredzējuši mediķi sniegs medicīniskus ieteikumus iedzīvotājiem, kuriem ir nepieciešams ģimenes ārsta padoms, bet sūdzības par veselības stāvokli ir parādījušās ārpus ģimenes ārsta darba laika.
Svētku brīvdienās tālruņa mediķi būs pieejami visu diennakti.

Visbiežāk tālruņa mediķi zvanītājiem sniedz ieteikumus saistībā ar saaukstēšanos, drudzi, vemšanu, nelielām sadzīves traumām, sāpēm ausīs, kaklā vai vēderā.

Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros.
Par vizīti pie dežūrārsta jāveic pacienta iemaksa 1,42 eiro apmērā.

Traumu vai pēkšņu saslimšanu gadījumos medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniedz steidzamās medicīniskās palīdzības punktos.
Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta cilvēka veselība vai dzīvība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi.
Jāņem vērā, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās netiek sniegta valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība gadījumos, kas nav neatliekami un kuros bijusi nepieciešama plānveida pakalpojuma saņemšana.

Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama NVD mājas lapā  "Kur saņemt medicīnisko palīdzību?".
Liepājā Neatkarības atjaunošanas dienai veltīto militāro parādi bija ieradušies vērot vairāk nekā pusotrs tūkstotis liepājnieku un tās laikā aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis paziņoja, ka nākamgad 4.maija militārā parāde notiks Madonā.

Militārā parāde ir viens no visplašāk apmeklētajiem pasākumiem gan 18.novembrī Rīgā, gan gadu no gada 4.maijā kādā citā Latvijas novadā un pilsētā, uzrunājot klātesošos, sacīja Bergmanis. Tāpēc ministrs pasniedza Latvijas karogu Madonas novada domei, jo tieši Madona būs tā pilsēta, kurā Nacionālo bruņoto spēku dienu svinēs nākamgad.

Lai iepazīstinātu ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem arī tos iedzīvotājus, kuriem nav iespēju apmeklēt tradicionālo valsts svētku parādi 18.novembrī Rīgā, pirms vairākiem gadiem aizsardzības nozare aizsāka jaunu tradīciju - valsts Neatkarības atjaunošanas dienā, 4.maijā, kādā no Latvijas novadiem organizēt Nacionālo bruņoto spēku dienu.
No nākamās nedēļas līdz 1.jūnijam Latvijas Televīzijas ēterā tiks pārraidīta bezmaksas politiskā aģitācija.

Atbilstoši   likumam, bezmaksas politiskā aģitācija pienākas 23 deputātu kandidātu sarakstiem, kuros ietilpst visi tie, kas ir reģistrēti Rīgas domes vēlēšanām, kā arī tie, kuri iesniegti vismaz piecu republikas pilsētu, novada domju vēlēšanām.

Katram deputātu kandidātu sarakstam atvēlēts likumā noteiktais raidlaiks - četras reizes ar ētera laiku piecu minūšu garumā.

Bezmaksas politisko aģitāciju raidījumus paredzēts pārraidīt no 9.maija līdz 1.jūnijam plkst.16.30.
Facebook Draugiem Twitter Instagram