Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par aizliegumu lielveikalos tirgot stipro alkoholu. Kā iniciatīvas iesniedzējs norādīts Mārtiņš Bambals.

Iniciatīvas autors vēlas mazināt alkoholisma izplatību valstī.
Lai to paveiktu, viņš iesaka pārņemt Zviedrijas pieredzi, kur lielveikalos aizliegts pārdot alkoholiskos dzērienus, kuriem alkohola procentuālais sastāvs pārsniedz 3,5%.

Tas nozīmētu, ka stiprākus dzērienus, tāpat kā Zviedrijā, būtu ļauts tirgot tikai specializētos valsts kontrolē esošos veikalos.
Viņš rosina pieņemt likumu, ka  stipros alkoholiskos dzērienus,  drīkstētu tirgot tikai specializētos alkohola veikalos vai veikalu nodaļās ar atsevišķu kasi.

Šādas iniciatīvas rezultātā, viņaprāt, gados jauni cilvēki nepirktu stipros alkoholiskos dzērienus, bet, ja pirktu alkoholu lielveikalos, to alkohola procentuālais sastāvs būtu mazs. 
Ceturtdien,  Liepājā svinīgi tiks atklāts otrais āra basketbola laukums, ko savai dzimtajai pilsētai dāvinājis Nacionālās basketbola asociācijas komandas Ņujorkas "Knicks" spēlētājs Kristaps Porziņģis.
Laukuma atklāšanā  piedalīsies  arī pats Porziņģis ar ģimeni.
 
Āra basketbola laukums ierīkots Liepājā, Ventspils ielas parkā. Tas atbilst NBA standartiem.
Laukums aprīkots ar sēdvietām un apgaismojumu.

Pērnvasar tika atklāts āra basketbola laukums Jūrmalas parkā, stadiona "Daugava" rezerves laukuma teritorijā.

Radio TEV aizvaditaja nedēļā stāstīja par spineriem, kas bērnu un pusaudžu vidū iemanto popularitāti. No angļu valodas burtiskā tulkojumā skan - "nervozēšanas vērpe", tādēļ latviski tiek dēvēts vienkārši par spineri.

Spineris ir neliels, vienas rokas pirkstos turams nieciņš ar gultni pa vidu, kas ļauj to griezt ap savu asi.
 Spineris var būt ražots no visdažādākajiem materiāliem, var būt no plastmasas, no metāla, pat no koka, tam ir visdažādākās formas un krāsas, ir pieejamas pat versijas ar mirgojošām lampiņām. Bērni var sacensties, kuram izdosies to griezt visilgāk, taču internetā atrodami neskaitāmi video, kur ar rotaļlietu tiek veikti dažādi triki, to griežot pat uz deguna vai kāju pirkstiem.

Ārzemēs daudzās skolās spineri ir aizliegti, kaut arī rotaļlietu ražotāji to pozicionē kā labu palīgu stresa noņemšanai bērniem ar autismu un uzmanības deficītu.
 
Spinera izgudrotāja ir Katrīne Hetingere no Floridas. 62 gadus vecā ķīmijas inženiere spinera patentu pieteica 1990.gados, taču tas ir beidzies pirms vairāk nekā 10 gadiem. Katrīne Hetingere savulaik izgudroja spineri, lai izklaidētu savu septiņus gadus veco meitu, un drīz vien pamanīja, ka šai rotaļlietai ir arī nomierinošs efekts.
Izgudrotāja ar savu izgudrojumu pati nav nopelnījusi ne kapeikas, neviens no ražotājiem pat nav ar viņu sazinājies, jo tad, kad patentam beidzas termiņš, tas kļūst publiski pieejams.
Spinera patents beidzās 2005. gadā, jo Katrīne Hetingere nevarēja atļauties samaksāt aptuveni 400 eiro par patenta atjaunošanu.
Šobrīd mājaslapā nometnes.gov.lv reģistrētas vairāk nekā 1000 bērnu un jauniešu vasaras nometnes.

Populārākās šogad, līdzīgi kā citus gadus, ir piedzīvojumu, sporta un ar mākslu saistītās nometnes. Nometņu organizatori stāsta, ka interese esot liela. 

Atbildīgās institūcijas aicina vecākus savus bērnus sūtīt tikai uz tām nometnēm, kas reģistrētas mājaslapā nometnes.gov.lv un kuras ir saņēmušas visas atļaujas.

Saskaņojumus var redzēt  mājaslapā  - ja pie nometnes parādās zaļā gaisma – zaļi aplīši tā kā luksoforā – tad nometne ar visiem dienestiem ir saskaņota  un  nometne ir legāla.
Ja tur parādās vai nu dzelteni aplīši, vai pelēki aplīši, tad ir skaidrs, ka kaut kas īsti nav.

Tāpat mājaslapā iespējams pārbaudīt, vai nometņu organizētāji ir sertificēti sniegt šādu pakalpojumu.
Ja atļaujas nav, tad nometne būs nelegāla un trīs reizes ir jāpadomā, vai vērts riskēt ar savu bērnu, sūtot viņu uz šādu pasākumu.
Pēdējā laikā policija arvien vairāk reģistrē ceļu satiksmes negadījumus, kuros ir notikusi sadursme ar dzīvniekiem. Kā liecina policijas informācija, pērn piecos mēnešos reģistrēti 144 šādi negadījumi, savukārt šogad piecos mēnešos negadījumu skaits ir teju divreiz lielāks - 226.

Iepriekšminētais gan neatspoguļo reālo situāciju, jo liela daļa autovadītāju par sadursmēm ar dzīvniekiem policijai nemaz neziņo.

Dzīvnieka notriekšanas gadījumā ir jāziņo policijai.
Pēc tam likumsargi par to informē attiecīgos dienestus, kas dzīvniekam nepieciešamības gadījumā sniegs palīdzību vai to nogādās utilizēšanai. 

Pēc dzīvnieka notriekšanas autovadītājs nekādā gadījumā nedrīkst atstāt notikuma vietu, jo šāda situācija uzskatāma par ceļu satiksmes negadījumu.
Tāpat arī ar likumu noteikts, ka pēc sadursmes ar dzīvnieku to nedrīkst aizvest no negadījuma vietas.
Pagājušajā nedēļā Kokneses novadā manīts lācis, atsaucoties uz mednieku kluba "Ķepainis" ziņoto, informēja Kokneses novada pašvaldībā.
Lācis esot bijis liels un pastaigājies Vārnukalna apkārtnē, Bebru pagasta teritorijā netālu no pagrieziena uz Caunēm. Ķepaini iemūžinājis mednieks Juris Tarasovs, kurš bija devies uz zvēru barotavu Vārnukalnā, lai pārbaudītu nolikto nakts redzamības kameru.

Latvijas mežos reti sastopamais dzīvnieks arī pagājušajā gadā tika manīts Kokneses novada teritorijā. Mednieku kluba "Ķepainis" biedri aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem.

Latvijas paviljonu izstādē "Astana Expo 2017" Kazahstānā līdz šim apmeklējuši 2000 cilvēku, šodien Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotajā izstādes "Astana Expo 2017" atklāšanas pasākumā sacīja Latvijas paviljona direktors Ansis Egle.

Viņš norādīja, ka izstādes apmeklētāju skaits ik dienu pieaug un sagaidāms, ka augustā apmeklētāju plūsma būs vēl lielāka, jo tas ir atvaļinājumu laiks. Par Latvijas paviljonu izstādē ir liela interese arī Kazahstānas medijiem.
LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš teica, ka Latvijas stenda apmeklētība izstādē ir samērā augsta un, ņemot vērā pirmās dienas, Latvijas stenda kopējais apmeklētāju skaits visas izstādes laikā varētu sasniegt plānotos 110 000 apmeklētāju.

Viņš atgādināja, ka Latvijas paviljons starptautiskajā izstādē "Astana Expo 2017" tika nodots ekspluatācijā un svinīgi atklāts 10.jūnijā. Stenda izveides kopējās izmaksas ir 779 000 eiro. Vienam dalībniekam, uzņēmumam dalība izstādē izmaksā apmēram 3000 eiro.

Endziņš pastāstīja, ka paviljonā piedāvātas trīsdimensiju video iespējas. Divās no trim paviljona telpām atrodas 3D realitātes konsoles, ar kuru palīdzību var iejusties Latvijas dabas, bobsleja trases un Rīgas vidē.

Viņš piebilda, ka vienā no paviljona trijām telpām ir iekārtots suvenīru veikaliņš, kur var iegādāties dažādus izstrādājumus no Latvijas, tostarp "Dzintars" produkciju un sveces.
Par suvenīriem ir tik liela interese, ka to, ko bija iecerēts pārdot visas izstādes laikā, būs izdevies pārdot jau pirmajā nedēļā. Līdz ar to suvenīru klāstu būs nepieciešams papildināt.

Latvijas stenda izstādē "Astana Expo 2017" konceptuālais nosaukums ir "Tikšanās vieta Latvija - enerģija ir mūsu dabā". Ar šo nosaukumu tiek uzsvērtas Latvijas ģeogrāfiskā novietojuma priekšrocības un iespējas radīt pievienoto vērtību, ko sniedz Latvijas uzņēmumi un augsta līmeņa eksperti dažādās nozarēs.

Izstāde no 10.jūnija līdz 10.septembrim norisināsies Astanā, Kazahstānā. Izstādes plānotais apmeklētāju skaits ir 2-5 miljoni cilvēku, no kuriem 85% varētu būt Kazahstānas iedzīvotāji, bet 15% - viesi no citām valstīm.
Izstādes tēma ir "Nākotnes enerģija".
Parādījies jauna veida kiberuzbrukums, kurā iespējams inficēt datoru pat neklikšķinot uz kaitīgās saites, brīdina informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv".

Institūcijā skaidro, ka sākumā lietotājs saņem e-pastu, kura pielikumā ir "PowerPoint" dokuments. Ja lietotājs izvēlas šo pielikumu atvērt, parādās saite "Loading... Please wait" un brīdī, kad lietotājs uzbrauc ar datorpeli uz šīs saites, pat bez klikšķināšanas, datorā izpildās "PowerShell" komanda, un dators tiek inficēts ar "Zusy" jeb "Tinba" banku trojāni.

"Zusy" trojānis spēj pārtvert pārlūka datu plūsmu un izmainīt datu ievades formas internetbanku tīmekļa vietnēs.

Kaitīgie "PowerPoint" pielikumi tiek izplatīti ar viltus e-pastiem, norādot, ka tas ir pasūtījums vai pirkuma apstiprinājums.

"Cert.lv" eksperti atgadina, ka vislabākā aizsardzība pret šo kiberuzubrukuma veidu ir izvairīties atvērt pielikumus no nepazīstamiem sūtītājiem.

Ja nu tomēr pielikums tiek atvērts, izmantojot "Office 2013" vai "Office 2010", un ekrānā parādās saite "Loading... Please wait", tad lietotājam, ja tas pārbrauc ar peles kursoru pāri kaitīgajai saitei, tiek parādīts brīdinājums par kaitīgu saturu. Brīdinājumā tiek jautāts, vai lietotājs atļauj iespējot satura palaišanu. To nedrīkst ļaut.

Ja "PowerPoint" dokumenta atvēršanai tiek izmantots "PowerPoint Viewer", kaitīgais kods netiek izpildīts.


Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien nolēma izsludināt atkārtotu balsošanu Ķekavas novada 785.iecirknī.

Lēmums par jaunu vēlēšanu izsludināšanu tika pieņemts, jo balsošanas kastē tika atrasts par sešām derīgām vēlēšanu aploksnēm vairāk, nekā iecirknī nobalsojušo iedzīvotāju, un šīs sešas balsis ir pietiekamas, lai ietekmētu rezultātus,  skaidroja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Ķekavas novada vēlēšanu komisijas pārstāvji CVK sēdē pieļāva, ka neatbilstības varētu būt radušās, jo iepriekšējās balsošanas laikā 11 cilvēki esot aizgājuši prom no iecirkņa ar saņemtajām aploksnēm, neizmantojot iespēju nobalsot. Tāpēc neesot izslēgts, ka vēlēšanu dienā varēja tikt izmantotas kādas no šīm aploksnēm.

Iecirkņa vēlēšanu komisija vēlēšanu naktī informēja CVK par šādu situāciju, ka kastē ir atrasts par sešām aploksnēm vairāk nekā vēlētāju sarakstos.
Tika nolemts veikt vēlēšanu rezultātu pārskaitīšanu ar cerību, ka šīs sešas balsis nemainīs vēlēšanu rezultātus.
Tomēr secināts, ka šo balsu dēļ var mainīties gan sarakstu iegūto vietu skaits, gan ievēlētie kandidāti, tāpēc nepieciešams rīkot atkārtotu balsošanu, skaidroja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.
Viņš iecirkņa komisijas rīcību šajā situācijā novērtēja kā profesionālu.

Ķekavas iecirknī izsludināta atkārtota balsošana, jo atšķirībā no atkārtotām vēlēšanām, izsludinātajā atkārtotajā balsošanā izvēli varēs izdarīt par tiem pašiem iepriekš pieteiktajiem kandidātiem.
Balsot varēs tie vēlētāji, kas iepriekš ir reģistrēti kā šī iecirkņa vēlētāji un vēlēšanu dienā būs balsstiesīgi, tas nozīmē, ka uz vēlēšanām būs iespējams aiziet arī tiem cilvēkiem, kuri 3.jūnijā konkrētajā iecirknī to neizdarīja.

Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludinās projektu iesniegumu pieņemšanu "Lauku saimniecību un uzņēmējdarbības attīstības" apakšpasākuma "Atbalsts ieguldījumiem ar lauksaimniecību nesaistītu darbību radīšanā un attīstīšanā" otrās kārtas trijām aktivitātēm, kurās kopumā būs pieejams 20 miljonu eiro finansējums.

Projektu iesniegumu pieņemšana aktivitātēs notiks no 2017. gada 1. augusta līdz 31.augustam.

Plašāka informācija par atbalsta pasākumiem ir lasāma LAD mājaslapā izvēlnē "Atbalsta pasākumi".
1.un 2. jūlijā ar ekskluzīvām automašīnām un pasaules mēroga slavenībām Rīgā atgriežas dzīvesstila rallijs Gumball 3000, kas plašākai sabiedrībai pazīstams ar ekskluzīvām automašīnām, izsmalcinātām ballītēm un pasaules līmeņa slavenībām, kuras ik gadu apvienojas un dodas sešu dienu tūrē.

Šogad rallija starta pilsētu izvēlēta Rīga, dodot nebijušu iespēju gan rīdziniekiem, gan pilsētas viesiem Brīvības bulvārī klātienē aplūkot vairāk nekā 120 sporta automašīnas, kā arī satikt tādas pasaules superzvaigznes kā dīdžeju Afro-jack, reperi Īvu, amerikāņu elektroniskās deju mūzikas apvienību Meidžor  Lazer un daudzus citus.

Pa visam kopā šogad Gumball 3000 tūre vedīs pa Eiropu no Rīgas līdz grieķu Mikonas salai Egejas jūras krastā, un tajā dosies vairāk nekā 120 ekskluzīvas automašīnas un 500 dalībnieki.

Katrā no rallija pieturas punktiem notiks iespaidīga automašīnu ekspozīcija, dodot ne tikai visiem interesentiem un pilsētas viesiem iespēju klātienē aplūkot izsmalcinātās automašīnas, bet arī iepazīties ar autosporta vēsturi, sākot no senlaicīgas klasikas līdz pat mūsdienu superauto, tostarp Pagani, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Porsche, Aston Martin, Koenigsegg, BAC Mono, AMG, Mercedes, Jaguar, Bentley un Rolls Royce, kā arī ar slaveno Betmobīli un citām automašīnām.

Tiem, kas netiek uz starptautiskām automobiļu izstādēm Ženēvā, Parīzē, Frankfurtē vai citviet pasaulē, šī varētu būt laba iespēja vienkopus aplūkot dārgas mašīnas. 
Amerikāņu popzvaigzne Ariana Grande vakar Parīzē paaugstinātas drošības apstākļos gatavojas atsākt savu pasaules koncerttūri, kas pirms vairāk nekā divām nedēļām pārtrūka Mančestrā, kur viņas koncertā teroraktā tika nogalināti 22 cilvēki.

Pēc terorakta dziedātāja atcēla Lielbritānijā, Beļģijā, Vācijā, Polijā un Šveicē paredzētos koncertus un atgriezās ASV.

Svētdien Grande kopā ar citām pasaules slavenībām Mančestrā rīkoja labdarības koncertu terorakta upuru atbalstam.

Te var noskatīties labdarības koncertu. 
Lielbritānijā šodien sākušās parlamenta vēlēšanas un durvis vēruši vairāk nekā 40 000 vēlēšanu iecirkņi.
Šīm pirmstermiņa vēlēšanām reģistrējušies aptuveni 46,9 miljoni vēlētāju un tajās tiks izraudzīti 650 parlamenta deputāti. Daļa vēlētāju jau nobalsojuši iepriekš pa pastu. 

Pirmie balsu skaitīšanas rezultāti, kas ļaus spriest par vēlēšanu iznākumu atsevišķos apgabalos, varētu kļūt zinām  (šonakt  ap plkst.2 pēc Latvijas laika), taču galīgie rezultāti gaidāmi tikai rīt  pēcpusdienā.

Ārkārtas parlamenta vēlēšanas rosinājusi premjere Terēza Meja, lai palielinātu viņas vadītās Konservatīvās partijas vairākumu parlamentā, pirms uzsākt vismaz divus gadus ilgas sarunas ar Briseli par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Tas nozīmē, ja Mejas partija uzvarēs, tad tas liecināšot, ka kurš - izstāties Lielbritānijai no ES ir pareizs. 

Vēlētāju aptauju dati uzrāda ļoti atšķirīgas prognozes. Daži joprojām paredz Mejas vadītajiem konservatīvajiem 11% pārsvaru. Savukārt citas aptaujas – tikai par 3-4% procentiem vairāk nekā leiboristiem.
Tomēr sociologi pieļauj iespēju, ka premjerministres Mejas partija neiegūs absolūto vairākumu parlamentā.
Galvenais tā iemesls ir pēdējo mēnešu laikā  notikušie teroristu uzbrukumi, kas būtiski ietekmēja priekšvēlēšanu kampaņas gaitu.
Britu premjere ilgu laiku bija iekšlietu ministre, un viņai tiek pārmesta policistu skaita samazināšana.


Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), novērtējot piekrastes piemērotību publiska atpūtas projekta izveidei Engures teritorijā, atklājusi īpaši aizsargājamās pļavas silpureņu atradni, un līdz ar to te  nevarēs īstenot ieplānoto publisko atpūtas teritorijas izveidi.

Pļavas silpurene ir viena no divām Latvijā sastopamajām silpureņu sugām.
Atšķirībā no meža silpurenes, kas galvenokārt sastopama Austrumlatvijā, šī suga lielākoties koncentrējas Piejūrā un Rietumlatvijā. 
Augam ir ļoti nepieciešama saules gaisma, tādēļ, ja to pārklāj ēna, augs izzūd.

Lai uzlabotu silpureņu augšanas apstākļus, DAP rudenī Engurē plāno organizēt pelēkās kāpas sakopšanas talku, kuras laikā silpureņu atradnes teritorijā tiks ravētas mazās priedītes, kas varētu aizēnot šos augus. Talkā varēs piedalīties arī vietējie iedzīvotāji.
Savvaļā ievākt silpurenes ir aizliegts. 
Marokā atrastas fosilijas liecina, ka senākie "homo sapiens"  jeb saprātīgā cilvēka pārstāvji Āfrikā bija sastopami 100 000 gadu agrāk, nekā domāts līdz šim.
Fosilijas atrastas  netālu no Marrākešas  un  ir 300 000 gadu vecas.

Atrastās fosilijas sagrauj ne tikai iepriekšējo izpratni par cilvēka vēsturi.
Negaidīts ir arī tas, ka fosilijas tika atrastas Āfrikas rietumos, nevis austrumos, kur Etiopijā atrastās fosilijas ir 195 tūkstoš gadus senas un līdz šim lika domāt, ka  ka Austrumāfrika bijusi evolūcijas "Edenes dārzs", kur radies saprātīgais cilvēks.

Viena būtiska atšķirība ar mums ir tas, ka atrastie galvaskausi ir garāki.  Tas, pēc zinātnieku teiktā, liecina par to, ka mūsu smadzenēm bija nepieciešams ilgāks laiks, lai tās attīstītos to pašreizējā formā, lai arī mūsu sejas forma tāda bija jau ilgu laiku pirms tam.

"Homo sapiens" šobrīd ir vienīgā cilvēku suga, tomēr pirms 300 000 gadu tai līdzās pasauli apdzīvoja šobrīd izmirušie neandertālieši, Deņisovas cilvēki, pērtiķiem līdzīgākie "homo naledi", kā arī augumā daudz mazākie "Homo flore-siensis".
Aļona Ostapenko vakar  Parīzē kļuva par pirmo Latvijas tenisisti, kura sasniegusi "Grand Slam" turnīra pusfinālu. Un vakar par viņu rakstīja pasaules lielākie sporta mediji.
Ostapenko nevienā “Grand Slam” turnīrā nebija izdevies tikt tālāk par trešo kārtu. "Ostapenko ir jaunākā “French Open” pusfināliste 10 gadu laikā. 

Jāatgādina, ka pasaules 47. rakete 19 gadus vecā  Ostapenko, kura nekad nav izcīnījusi titulu WTA turnīros, svētdien sasniedza karjeras pirmo “Grand Slam” ceturtdaļfinālu un tas jau bija notikums. 

Un “French Open” pusfināls notiks rīt, 8.jūnijā – un tieši rīt  Ostapenko savā 20.dzimšanas dienā spēlēs ”Grand Slam” turnīra pusfinālā.
Spēles tiešraide no Parīzes arī LTV7.
 
Pasaules tenisā nav nekā nozīmīgāka par ”Grand Slam” turnīriem un ”French Open” ir pats lielākais uz māla seguma.
Līdz šim vienspēlēs neviena Latvijas tenisiste kādā no četriem pasaulē lielākajiem turnīriem nebija tikusi tik tālu, pirms trim gadiem Parīzē vīriešu vienspēlēs to spēja Ernests Gulbis.

CSDD Biķernieku trases apkārtnē esošajā mežā atklāta trase velosipēdistiem, piedāvājot aktīvās atpūtas cienītājiem braukt ar divriteni pa speciāli marķētu meža trasi.

Velotrases izveidē tika ņemts vērā, ka, pēc "Latvijas faktu" veiktā pētījuma rezultātiem, tuvākā mikrorajona, Mežciema, iedzīvotāji ir aktīvi sportotāji un labprāt dodas to darīt arī uz tuvumā esošo Biķernieku trasi.
Pētījums atklāj, ka Biķernieku trase un tās komplekss ir uzskatāms par nozīmīgu aktīvās atpūtas vietu vietējiem apkārtnes iedzīvotajiem.

Ieeja trasē ir no Šmerļa ielas puses; pie trases var piebraukt ar auto un turpat to atstāt stāvvietā.
CSDD atgādina, ka līdzīga meža taka ir izveidota arī tiem, kuriem sirdij tuvāka skriešana.
Apkopojot datus par laika posmu no 2014.gada līdz 2016.gadam,  «Latvijas Valsts ceļi» (LVC) izveidojuši jaunāko Latvijas autoceļu melno punktu karti, kurā atrodas 99 punkti, š

Par melno punktu tiek uzskatīta vieta, kur viena kilometra garumā trīs gadu laikā notikuši vismaz astoņi satiksmes negadījumi vai gājuši bojā vismaz trīs cilvēki.

Vislielākais melno punktu skaits ir Pierīgā, kur ir visintensīvākā satiksme, savukārt visnāvējošākais punkts atrodas Tallinas šosejas 41.kilometrā.

Kā norādīja LVC pārstāvji, vēsturiski lielākais melno punktu skaits bija pirmskrīzes laikā - 174.
Tāpat, salīdzinot ar iepriekšējo trīs gadu periodu, redzams, ka melno punktu lokācija mainās - 41 punkts, kas bija «melns» 2011.-2013.gada periodā, tāds vairs nav.

Melno punktu kartes tiek veidotas ik pēc trīs gadiem, un tiek ņemtas vērā, plānojot satiksmes drošības uzlabošanas darbus valsts autoceļu tīklā.
Ar jauno melno punktu karti var iepazīties te   

Kruīza kuģis "Celebrity Silhouette"  šodien piestāja Rīgas ostā, tas ir 15 stāvu ēkas augstumā un vairāk nekā 300 metru garš. Tas ir lielākais kuģis, kāds jebkad iebraucis kādā no Latvijas ostām. Tik lieli nav bijuši pat kravas kuģi.
Savu izmēru un iegrimes dēļ jūras un okeānu laineris pietauvojās nevis pasažieru ostā Rīgas centrā, bet gan piestātnē Krievu salā. 
Kuģis ir devies kruīzā pa Baltijas jūru. Tas izbrauca no Stokholmas un piestās arī Tallinā un Helsinkos. Laineris var uzņemt 2886 pasažierus, un par viesu labsajūtu gādā 1250 apkalpes locekļi. Apkalpe ir starptautiska. Uz lainera strādā 55 tautību cilvēki. 
Un tas ir aprīkots ar pasaulē jaunākajām tehnoloģijām.

Milzīgais laineris izceļas ar greznu interjeru. Uz kuģa ir teātris ar 1000 skatītāju vietām, vairāki peldbaseini, restorāni dažādām gaumēm un saloni. 
Pašlaik kuģis jau devies prom no Rīgas. Bet šajā sezonā "Celebrity Silhouette" plāno Rīgā ienākt vēl četras reizes.
Kopumā šogad ostai pieteikti  80 dažādu kruīza kuģi, un kruīzu pasažieru skaits varētu sasniegt 90 000, kas ir par 25% vairāk nekā pērn.

Lai aplūkotu bildes, spied te
Terorisma risku mazināšanai valdība šodien atbalstīja grozījumus noteikumos, kas paredz aizliegt fotografēt un filmēt kritiskās infrastruktūras objektus.

Kritiskā infrastruktūra ir Latvijā izvietoti objekti, sistēmas vai to daļas, kuras ir būtiskas svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanas, kā arī cilvēku veselības aizsardzības, drošības, ekonomiskās vai sociālās labklājības nodrošināšanai un kuru iznīcināšana vai darbības traucējumi būtiski ietekmētu valsts funkciju īstenošanu.
Šādi objekti, piemēram, ir hidroelektrostacijas un valdības nams.

Valsts drošības iestāžu rīcībā esošā informācija un citu valstu pieredze liecina, ka personas pirms teroraktu vai cita veida būtisku apdraudējumu īstenošanas veic izlūkošanas aktivitātes, filmējot, fotografējot vai citādi dokumentējot potenciāli apdraudamo objektu, apsardzes režīmu un citu ar objekta fizisko drošību saistītu informāciju. 
Šīs nedēļas nogalē Cēsīs atkal uzziedēs Gaujas tilts.
Tā  ir  cēsnieces Daces Zaharovas ideja - tiltu izrotāt ar ziediem jeb puķu kastēm. 

Dace, dzīvojot blakus tiltam, un novērojusi, ka Cēsu Gaujas tilts ir daudzu cilvēku tikšanās vieta, arī jaunlaulāto pieturas punkts. 
Tā radusies ideja, Gaujas tiltu izrotāt ziediem.  

Tādēļ jau 7 gadu ikviens tiek aicināts ar savu sarūpēto puķu stādu nākt un to iestādīt pie margām piestiprinātajās kastēs. 

Tikšanās vieta šo svētdien, sešos vakarā uz Cēsu Gaujas tilta. 
Kā saka Dace – nevajag zaļos pirkstiņus, bet vajag zaļo sirsniņu – tad viss augs!
Vai Tu zini ko nozīmē – sezonāli pārtikas produkti?
Tie ir tādi augļi un dārzeņi, kas aug konkrētajā brīdī tavā zemē.

Latvijā patlaban tie ir dažādi zaļumi, redīsi, loki, garšaugi, ko lieliski var kombinēt ar sieru, gaļu, dārzeņiem.

Ko dod sezonālie pārtikas produkti?
Pirmkārt – tas ir lētāk, otrkārt – veselīgāk – jo vitamīni un uzturvērtības netiek zaudētas, jo produkts netiek pārvadāts un neskaitāmas reizes pārkrauts un fasēts.

Visizdevīgāk un labāk sezonālos pārtikas produktus ir pirkt tirgos vai no zemnieku saimniecībām, tā var iegūt labāku cenu un arī dažādību.

Un mēs labi zinām, ka svaigā melone, ko mēs varam iegādāties janvārī, sniedz maz  vērtīgas enerģijas mūsu organismam – jo tā ir ceļojusi dienām, nedēļām, kamēr beidzot nonākusi  veikala plauktā. Un bieži vien šāda ceļošana nozīmē arī to, ka auglis vai dārzeni, ko pērkam – nesezonā -  ir tici novākts pirms ražas laika., kas ir svarīgs process, lai auglis spētu sasniegt savas uzturvērtības maksimumu.

Līdzīgi var palūkoties arī no otras puses – tā sauktos importa augļus vēlams pirkt tad, kad konkrētajā zemē tiem ir sezona, jo tad ir lielāka iespējamība, ka dabūsim garšīgāku produktu.
Piemēram – Marokā februārī ir zemeņu laiks, bet Grieķijā vēl nav.
Ja februārī Latvijas lielveikalos ir  zemenes gan no Marokas, gan Grieķijas tad labāk izvēlēties Marokas.
Līdzīgi ir ar citiem augļiem, un to augšanas sezonālās kartes katrā zemē – to visu var atrast internetā.  
Izdzīvošanas realitātes šovā   «Krievijas bada spēles»  cietis  dobelnieks Raimonds Millers, kurš vēlējās projektā pārstāvēt Latviju.

Šī projekta organizētājs miljardieris Jevgeņijs Pjatkovskis atklāja, ka viss esot veiksmīgs mārketinga eksperiments.

Pateicoties publicitātei par šovu visā pasaulē, viņš savai mājaslapai piesaistījis necerēti daudz apmeklētāju (lapu aplūkoja ap 2 miljoniem cilvēku) un pierādījis, ka iespējams realizēt reklāmas kampaņu, neinvestējot ne kapeikas. 
Par šo projektu rakstīja arī tādi zināmi mediji kā «Guardian», «The Sun», «Dailymail» u.c..

Realitātes šovs  par izdzīvošanu ekstremālos apstākļos solīja arī pieklājīgu balvu -  1,6 miljonus eiro.
Šī summa būtu sadalīta uz visiem 30 dalībniekiem un piešķirta katram par attiecīgi pavadīto laiku šovā. 
Paužot neapmierinātību ar vēlēšanu rezultātiem Rīgā, vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki sociālo tīklu vietnēs paziņojuši par pārdeklarēšanos uz citām pašvaldībām.
Galvenais arguments – neuzticēšanās samaksātā iedzīvotāju ienākumu nodokļu izlietojumam.

Ziņots, ka saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem Rīgā balsu vairākumu ieguvis valdošais spēks “Saskaņa”/”Gods kalpot Rīgai” - tas ieguvis 50,82% balsu, saglabājot vairākumu, tomēr iegūstot mazāk mandātu nekā tam bija.

Viens no pirmajiem mikroblogošanas vietnē “Twitter” par savu lēmumu paziņoja Jānis Polis, kura bijis svarīgi nobalsot Rīgā, taču jaunievēlētajai varai viņš vairs negrib uzticēt savu nopelnīto iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Arī politiķis Jānis Iesalnieks tviterī jau paziņojis, ka izdeklarējies no Rīgas.
Tāpat rīkojusies rakstniece Dace Rukšāne, norādot, ka, tuvojoties nākamajām pašvaldību vēlēšanām viņa atkal “iedeklarēsies” Rīgā, taču tagad negrasās maksāt nodokļus Ušakovam. 

Pašvaldība saņem  80% no samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa.
Taču, lai kurā datumā notiktu pārdeklarēšanās, vērā tiek ņemti tie dati, kas fiksēti 1.janvārī. Tas nozīmē, ka, pārdeklarējoties tagad, iedzīvotāju ienākuma nodokli līdz gada beigām saņems iepriekšējā pašvaldība.
Lietuvā un Polijā dislocētie NATO karavīri šomēnes kopīgās mācībās vingrināsies aizstāvēt tā dēvēto Suvalku koridoru, pa kuru krīzes gadījumā sabiedroto spēki varētu doties palīgā Baltijas valstīm.

Par Suvalku koridoru tiek dēvēts aptuveni 100 kilometrus plats Lietuvas un Polijas robežas posms - šaurākā vieta starp Krievijas Kaļiņingradas apgabalu ziemeļrietumos un Baltkrieviju austrumos.
Kara gadījumā šīs teritorijas ieņemšana bloķētu sabiedrotajiem sauszemes ceļu uz Baltijas valstīm.

Mācības, kurās būs iesaistīti aptuveni pusotra tūkstoša lietuviešu, poļu, britu un amerikāņu karavīru līdz ar smago tehniku un helikopteriem, norisināsies no 17. līdz 19.jūnijam mācību "Geležinis vilkas" ("Dzelzs vilks") ietvaros, kas savukārt būs daļa no starptautiskajām mācībām "Saber Strike".

Šāda operācija notiks pirmo reizi. Viens no  mērķiem ir noslīpēt iemaņas, kas vajadzīgas, lai sabiedrotie varētu ierasties Lietuvā. 
Latvijas Banka trešdien rīko ekspertu sarunu "Zibmaksājumi - jauna ēra Latvijas banku, uzņēmumu un iedzīvotāju norēķinos", kurā Latvijas Bankas un komercbanku eksperti, kā arī uzņēmēji spriedīs par moderno norēķinu ienākšanu Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju ikdienā.

Diskusijas dalībnieki spriedīs, cik gatavi esam zibmaksājumu ieviešanai, kādus pakalpojumus iedzīvotājiem un uzņēmējiem piedāvās kredītiestādes un citi maksājumu pakalpojumu sniedzēji, izmantojot Latvijas Bankas un Eiropas līmeņa ātro maksājumu infrastruktūru.
Plānots runāt, kādas tendences vērojamas globālajā maksājumu tirgū un kādas ir Latvijas sekmes šajā jomā.
Tiks spriests, ko moderno norēķinu jomā gaida uzņēmēji un iedzīvotāji un kā jaunā norēķinu ēra atvieglos dzīvi pašiem uzņēmumiem, darbojoties Latvijā un starptautiski, to klientiem, darbiniekiem.

Diskusija tiks pārraidīta arī tiešraidē - interneta vietnē "bank.lv".

Latvijas Banka šovasar ieviesīs ātros maksājumus jeb zibmaksājumus, kuru svarīgākā īpašība - nauda jebkurā diennakts laikā nekavējoties nonāk saņēmēja kontā, arī ja tas ir citas kredītiestādes klients, un šie līdzekļi ir uzreiz izmantojami.
Novembrī šāda maksājumu infrastruktūra būs izveidota visas Eiropas mērogā, un ērtības maksātājiem būs atkarīgas no kredītiestāžu gatavības izmantot šo maksājumu infrastruktūru un piedāvātajiem gala risinājumiem.
Šodien Rīgā sākas  siltumtrases izbūves darbi Brīvības ielā posmos, līdz ar to plānots  būtiski ierobežot satiksmi vairākos posmos.

Būvdarbi tiks veikti brauktuves vidusdaļā, līdz ar to transportlīdzekļiem tiks nodrošināta viena satiksmes josla katrā virzienā. 

Tāpat gājējiem, velobraucējiem un transportlīdzekļu vadītājiem jārēķinās, ka šī gada būvdarbu sezonā būs apgrūtināta pārvietošanās Rīgas centra maģistrālajās ielās, informē  Satiksmes departaments.
Latvijā līdz 15.jūnijam notiek vērienīgas, starptautiskās militārās mācības "Saber Strike 2017" .
Mācības pamatā notiek  Ādažu poligonā, bet no 9.līdz 14.jūnijam mācību norise plānota arī ārpus poligona - Amatas, Mālpils, Ogres, Ropažu, Salaspils un Stopiņu novados, kur bataljona līmeņa vienības, pārvietojoties ar bruņutehniku, veiks mācību uzdevumus ar zemju īpašniekiem saskaņotās teritorijās.
Latvijā ligzdo gandrīz puse no visiem Eiropas mazajiem ērgļiem un gandrīz piektā daļa no visas pasaules populācijas.

Taču kopš 2000.gada šo aizsargājamo putnu skaits Latvijā sarucis par vismaz 15%.  
Latvijas Dabas fonds kopā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību un sadarbības partneriem sākuši īstenot vērienīgu projektu mazā ērgļa aizsardzībai, lai 4 gadu laikā nostiprināt mazā ērgļa pozīcijas pie mums. 

Nozīmīga daļa no projekta darbiem notiks Madonas un Lubānas novados – Kujas dabas parkā un Lubāna mitrājā.

Projekta aktivitātēs ar interesi iesaistījušies gan ornitologi un dabas aizsardzības speciālisti, gan putnu vērotāji no visas Latvijas.

Mazā ērgļa dzīvesvietas izzūd,  intensīvas  lauksaimniecības un mežsaimniecības rezultātā.
Kā otrs faktors tiek minēts arī putna barības - abinieku un peļveidīgo grauzēju samazinājums, ko iespējams ietekmēt dabai draudzīgas saimniekošanas veidā.
Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvalde šonedēļ izmēģinājuma režīmā divas dienas atjaunos dokumentu kontroli uz Eiropas Savienības iekšējās robežas ar Latviju, lai pārbaudītu savu dienestu darba iespējas, kā arī sadarbību ar kolēģiem Latvijā.

Mācībās, kas sāksies rīt, galvenā uzmanība tiks pievērsta loģistikas un resursu plānošanas jautājumiem.

Otrdien un trešdien uz Igaunijas un Latvijas sauszemes robežas uz laiku tiks atvērti robežkontroles punkti Valgā, Meizakilā, Vastsē-Rozā, Murati un Iklā.
Turklāt uz pierobežas reģioniem tiks nosūtītas papildu patruļas, kuras izlases kārtībā pārbaudīs transportlīdzekļus un dokumentus, apkopos informāciju par personu pārvietošanos.

6.jūnijā un 7.jūnijā visiem, kas šķērsos Igaunijas un Latvijas robežu, ir jābūt gataviem iespējamām dokumentu un transportlīdzekļu pārbaudēm, neviens no ceļiem, kas šķērso abu valstu robežu, šajās dienās netiks slēgts.

Pēc pievienošanās Šengenas zonai 2007.gadā Igaunija divas reizes uz laiku ir atjaunojusi robežkontroli uz tās iekšējās robežas.
Pirmo reizi tas notika 2010.gadā, kad Igaunijā norisinājās NATO ārlietu ministru sanāksme, bet otro reizi - 2014.gadā toreizējā ASV prezidenta Baraka Obamas vizītes Tallinā laikā.
Facebook Draugiem Twitter Instagram