Klāt ir apkures sezona un ugunsdzēsēji iesaka mājokļos iztīri skursteni un iegādāties dūmu detektoru, jo ik gadu -  sākoties aukstam laikam, pieaug to ugunsgrēku skaits, kuru iespējamais iemesls ir saistīts ar apkures lietošanu - netīrītiem dūmvadiem, bojātu un nepareizu apkures ierīču lietošanu. 

 Ar apkures lietošanu saistītos ugunsgrēkos  šogad  gājuši bojā jau 8 cilvēki, bet cietuši - 52.
Ugunsdzēsēji 2017.gadā jau 520 reizes devās uz ugunsgrēkiem, kuros dūmvados dega sodrēji. 

Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, laikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā - var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.
VUGD atgādina, ka pirms apkures sezonas sākuma ir jātīra sodrēji no dūmeņiem un krāšņu un pavardu dūmkanāliem, ko vislabāk izdarīs atbilstoši apmācīts vai sertificēts skursteņslauķis, taču, ja privātmāju saimnieki zina, kā veikt skursteņu tīrīšanu, viņi to var veikt arī paši.

Lai samazinātu iespēju ciest vai iet bojā ugunsgrēkā, VUGD aicina ierīkot dūmu detektorus, kā arī tvana gāzes un dabasgāzes noplūdes detektorus, kas mājokļa iemītniekus ar skaļu signālu brīdinās par draudošajām briesmām.

Glābēji atgādina, ka no  2020.gada 1.janvāra visas dzīvojamās ēkas un dzīvokļi būs obligāti  jāaprīko ar ugunsgrēka autonomiem detektoriem.
Diemžēl, bet tā tas ir un pēdējos desmit gados situācija diži nav mainījuises.
32% vecāku Latvijā bērnu audzināšanā izmanto miesas sodus, bet 54% nezina, ka tas ir aizliegts ar likumu kopš 1998.gada. 

Miesas sodi nav tikai sišana, bet arī arī purināšana, mešana, kniebšana, košana, spiešana palikt noteiktā pozā, piespiedu vielu uzņemšana, vai pretēji, badināšana, matu raustīšana un citas fiziska rakstura audzināšanas metodes. Speciālisti norāda, ka fiziska sodīšana bērnu nemāca, bet gan pazemo, kā arī var radīt miesas bojājumus. Bērns vēlāk var atcerēties tikai pašu sodu, nevis tā iemeslu.

Kā pauduši 24% aptaujāto, stipra sišana ar roku nebūtu aizliedzama. Savukārt 49% respondentu norādījuši, ka nevajadzētu aizliegt pērienus vai uzšaušanu.
Runājot par iejaukšanos publiskā bērnu fiziskā sodīšanā, pētījuma dati liecina, ka 34% respondentu neiejaucas šādās situācijās, bet 42% gribētu iesaistīties, taču nezina kā to pareizi izdarīt. 24% respondentu norādījuši, ka mēdz šādās situācijās iejaukties.Valsts ieņēmumu dienests (VID) konstatējis, ka 10 nozarēs, kas strādā vispārējā un mikrozuņēmumu nodokļu režīmā, gadā kopumā netiek deklarēti 776 miljoni eiro, kas tiek samaksāti aplokšņu algās.

VID apkopotie dati liecina, ka  naudas izteiksmē lielākās aplokšņu algu summas vispārējā nodokļu sistēmā strādājošajiem tiek maksātas tirdzniecībā un transporta nozarē.
Savukārt lielākais nedeklarēto ienākumu īpatsvars – gandrīz 32% - ir operācijās ar nekustamo īpašumu.

VID vispārējā finanšu noziedznieka profilu raksturo šādi - labi izglītots, situēts cilvēks, pārzina tehnoloģijas.

Savukārt aplokšņu algu saņēmēji visbiežāk ir cilvēki vecumā no 45 līdz 55 gadiem, pārsvarā vīrieši un laulību šķīrušas personas. 

Pēc VID secinātā - tipiskie aplokšņu algu saņēmēji neizprot nodokļu maksāšanas jēgu, ir ar zemiem vai vidējiem ienākumiem, ar kredītsaistībām un apgādājamajiem. Un lielākajai daļai aplokšņu algu saņēmēju ir zema kvalifikācija. 
Bet ļoti bieži ir arī situācijas, kad tiešām uzņēmuma darbinieki saprotot, ka aplokšņu algas - tas ir zināms ļaunums gan viņiem, gan viņu kaut kādiem iespējamiem sociāliem labumiem, tomēr nav gatavi par to runāt, stāstīja VID.
Nākamā gada vasarā veikalos vairs nebūs bez maksas pieejami vienreiz lietojamie plastmasas maisiņi.

Šāds lēmums pieņemts, jo Latvijas iedzīvotāji plastmasas maisiņus patērē divreiz vairāk, nekā to pieļauj Eiropas Padome. Kaut arī šiem maisiņiem  gada sākumā par 25% paaugstināts dabas resursu nodoklis, patēriņš pat turpina pieaugt.

Ir noteikts, ka plastmasas maisiņi nedrīkstēs būt bezmaksas, kas nozīmē, ka veikalam būs jāskatās, kādu cenu tam uzlikt un kā samazināt plastmasas maisiņu patēriņa apjomu.

Eiropas Savienības dalībvalstīm līdz 2019. gadam jāsamazina plastmasas maisiņu patēriņš vismaz par 80 procentiem,tā nolēmuši Eiropas Parlamenta deputāti.

Dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka pārtikas tirgotāji neizsniedz bezmaksas plastmasas maisiņus, izņemot pavisam plānos jēlajai gaļai, zivju un piena produktiem. Maisiņi augļu, dārzeņu un saldumu iesvēršanai līdz 2019. gadam jāaizvieto ar pārstrādāta papīra iepakojumu vai bioloģiski noārdāmiem vai kompostējamiem materiāliem.
Zinātnieku grupa no Oksfordas Universitātes noskaidrojusi, ka ilgstošs miegs provocē nakts murgus. Turklāt, pēc speciālistu domām, nakts murgu parādīšanos neietekmē ne alkohola lietošana, ne fiziska aktivitāte pirms gulētiešanas.

Vairākumā gadījumu nakts murgi tiek pētīti kā posttraumatiskā stresa simptoms. Tas ir stāvoklis, kas rodas pēc smagām psihotraumatiskām situācijām. 

Turklāt murgus biežāk redz cilvēki, kas guļ ilgāk par deviņām stundām.
Gan Rīgā, gan Latvijas reģionos ikgadējās UNESCO nedēļas laikā no šodienas līdz svētdienai notiks aktivitātes, kas veltītas kultūras mantojumam lietojumā, tai skaitā kulinārajam mantojumam.Šonedēļ ikviens aicināts gan iepazīties ar Latvijas un reģionu ēdiena gatavošanas tradīcijām, uzmeklēt senākas pavārgrāmatas, lūkojoties pēc Latvijas garšas, un analizēt, cik ilgtspējīgs no mūsdienu skatupunkta ir tradicionālais ēdiens Latvijā, gan apmeklēt tematiskus pasākumus.

Tāpat starptautiskās izglītības akcijas “Pasaules lielākā mācību stunda” ietvaros UNESCO nedēļas laikā ir iespējams analizēt, cik ilgtspējīgs un veselīgs ir tradicionālais ēdiens šodien.

UNESCO nedēļas  laikā apkopoto informāciju  ikviens aicināts publicēt savā vai pārstāvētās organizācijas vai iestādes Facebook lapā vai blogā, pievienojot mirkļbirku # unesconedela2017. 
Iestājoties rudenim, tiek atcelts palielinātais maksimālais braukšanas ātrums 100 kilometri stundā (km/h), kas vasarā bija ieviests atsevišķos valsts galveno autoceļu posmos.
No piektdienas, 6.oktobra, pa galvenajiem autoceļiem vairs nevarēs braukt ātrāk par 90 km/h.

Paaugstinātais maksimālais ātrums vasarā bija šādos ceļu posmos:

uz Tallinas šosejas (A1) Saulkrastu apvedceļa posmā, kā arī no Jelgavkrastiem līdz Svētciemam;
Vidzemes šosejas (A2) posmā no Rīgas apvedceļa līdz atjaunotā seguma beigām, t.i. (25 km);
Daugavpils šosejas (A6) posmā no Salaspils līdz Ikšķilei un no Nīcgales līdz Daugavpils apvedceļam;
Jelgavas šosejas (A8) posmā no Rīgas robežas līdz satiksmes pārvadam uz Jelgavas apvedceļa;
atsevišķos posmos uz autoceļa Jēkabpils–Rēzekne (A12).
Japānā rīkotajā festivālā «Wara Art» apskatāmas dažādas no salmiem veidotas figūras, kas pārsteidz gan ar izmēru, gan formu. «Wara Art» festivāls risinās jau desmit gadus un ikvienam interesantam izstādītās salmu statujas ir pieejamas publiskai apskatei. 
Festivālā redzamas salmu figūras lauvas, degunradža, krokodila un pērtiķa formā.
Kā vēsta ārvalstu mediji, lai uzceltu vienu šāda veida statuju nepieciešami teju četri mēneši, kuru laikā iesaistās vairāk nekā 150 brīvprātīgo palīgu.


Cilvēki biežāk fotografē savu suni, nevis mīļoto, atklāts pētījumā par kuru vēsta jauns.lv . 

Izrādās, pat 65 procenti pētījuma dalībnieku - suņu saimnieku, atzinušies, ka biežāk fotografē savu suņuku, nevis partneri. Puse   aptaujas dalībnieku ir atzinuši: ja uz nedēļu dodies prom no mājām, daudz grūtāk ir šķirties no suņa, nevis vīra vai sievas.

94 procenti respondentu uzskata, ka suns viņiem ir ģimenes loceklis , savukārt 56 procenti pēc atgriešanās mājās vispirms steidz apsveicināties ar savu mīluli, bet tikai pēc tam – ar pārējiem ģimenes locekļiem. 
Sestdien Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī un Rēzeknē pulcēsies interesenti, lai kopā klātienē rakstītu trešo pasaules diktātu latviešu valodā. Savukārt tie, kuri dod priekšroku jaunajām tehnoloģijām vai arī atrodas ārpus valsts, varēs uzrakstīt diktātu tiešsaistē vietnē raksti.org 7. oktobrī pulksten 12.00.

Diktāts norisināsies visās pilsētās un valstīs vienlaikus, un to varēs rakstīt ar savu vārdu vai anonīmi. Savu izlaboto darbu katrs dalībnieks pēc tam saņems individuāli. Pieteikties rakstīšanai klātienē iespējams mājas lapā raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs bez iepriekšējas reģistrācijas.

Pērnā gada diktāta autors, rakstnieks Pauls Bankovskis uzsver, ka diktātu rakstīšana ir viens no valodas mācīšanās vienkāršākajiem rīkiem. Lai gan pērn diktātu pilnīgi pareizi uzrakstīja vien divi no 789 cilvēkiem, tas nav iemesls nobīties un neizmēģināt savus spēkus vēlreiz. Šoreiz tekstu ir radījis rakstnieks Nils Sakss, un tas būs ne vien valodas, bet arī gastronomisks piedzīvojums ar slaveno kulinārijas guru Džeimiju Oliveru.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens pats var novērtēt savas zināšanas. 
Zinātnieki jaunā pētījumā noskaidrojuši, ka cilvēkiem, kuri no rītiem nemēdz ieturēt brokastis, ir lielāks risks piedzīvot artēriju apkaļķošanos un ciest no sirds un asinsvadu kaitēm.

Aptuveni 3% no pētījuma dalībniekiem iekļāvās pirmajā grupā, kas brokastis neietur, bet iztiek tikai ar rīta kafiju, sulu vai kādu citu dzērienu. Savukārt 69% iekļāvās vidējā grupā, ieturot nelielas brokastis, bet atlikušie 28% no rītiem mēdza ieturēt pamatīgu maltīti.

Pētnieki atklāja, ka pirmo divu grupu indivīdi jeb tie, kuri izlaiž brokastis vai ēd maz, ir ievērojami lielāka sirds un asinsvadu kaišu riska priekšā.

Turklāt izrādījās, ka cilvēki, kuri izlaiž brokastis, ir ar lielāku ķermeņa masu un paaugstinātu asinsspiedienu, kā arī bieži vien tie piekopj neveselīgu dzīvesveidu, pastiprināti lieto alkoholu un smēķē.
Zināms, ka bagātīgas brokastis, bet niecīgākas vakariņas ir viena no svara nomešanas atslēgām.
Pēc gada, 6. oktobrī, Latvijā notiks kārtējās - 13.Saeimas - vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēl 100 parlamenta deputāti.
Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu.

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana Saeimas vēlēšanās notiek no 80. līdz 60.dienai pirms vēlēšanu dienas, 13.Saeimas vēlēšanās tas būs no 18. jūlija līdz 7.augustam.

13.Saeimas vēlēšanās pirmo reizi būs spēkā nosacījums, kas paredz, ka kandidātu sarakstu drīkst iesniegt reģistrētas partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru. Ja kandidātu sarakstu iesniedz partiju apvienība, tajā ietilpstošajām partijām arī jābūt dibinātām ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un apvienībā kopā jābūt ne mazāk kā 500 biedriem.

Saeimas vēlēšanās ir pieci vēlēšanu apgabali - Rīga, Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale, un no katra apgabala Saeimā jāievēl noteikts deputātu skaits.
Vēlēšanu apgabalos ievēlējamo deputātu skaitu nosaka proporcionāli apgabala vēlētāju skatam, kāds reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā četrus mēnešus pirms vēlēšanu dienas.
Saeimas vēlēšanas notiek arī ārvalstīs, un vēlētāji ārvalstīs tiek iekļauti Rīgas vēlēšanu apgabalā.

Saeimas vēlēšanās balsstiesīgie pilsoņi var balsot vēlēšanu iecirkņos Latvijā vai ārvalstīs vēlēšanu dienā, noteiktos vēlēšanu iecirkņos nodot balsi glabāšanā trīs dienas pirms vēlēšanu dienas, balsot savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nobalsot iecirknī, vēlēšanu dienā jāaprūpē slimnieks vai vēlētājs atrodas ieslodzījuma vietā.
Vēlētāji ārvalstīs var izmanot iespēju balsot pa pastu. Balsošana Saeimas vēlēšanās tiek organizēta arī karavīriem un zemessargiem, kuri pilda dienesta pienākumus starptautiskajās operācijās.
Tāpat vēlēšanu iecirkņus var izveidot uz kuģiem ar Latvijas karogu, kas pierakstīti Latvijas Republikā.

Atšķirībā no šāgada pašvaldību vēlēšanām Saeimas vēlēšanās nākošgad netiks lietoti iepriekš izveidoti vēlētāju saraksti. Vēlētājus reģistrē, par dalību vēlēšanās izdarot atzīmi pasē.
Vēlētāji, kuriem nav derīgas pases, bet ir derīga Latvijas pilsoņa personas apliecība, 13.Saeimas vēlēšanās varēs piedalīties, pirms vēlēšanām izņemot īpašu vēlētāju apliecību, kas balsojot jāuzrāda kopā ar personas apliecību.
Cīņā pret krāpniecisku manipulāciju ar spēļu rezultātiem Latvijas Futbola federācija (LFF) ieviesa diennakts bezmaksas tālruni, lai nodrošinātu iespēju ikvienam ziņot par iespējamiem pārkāpumiem, informēja LFF.
Bezmaksas tālrunis būs viena no saziņas formām, lai informētu par darbībām, kuru mērķis ir manipulēt ar futbola spēļu rezultātiem materiāla labuma gūšanai.

Ar LFF varēs sazināties gan pa tālruni 60003535, gan nosūtot informāciju uz e-pastu integrity@lff.lv.
Informāciju var sniegt gan anonīmi, gan norādot savu kontaktinformāciju tālākai sadarbībai.

Lai izglītotu Latvijas futbola sabiedrību par sekām, kas iespējamas, iesaistoties pretlikumīgā spēļu sarunāšanā, LFF izveidojusi arī ilustrējošu informatīvo bukletu. Ikvienam spēlētājam, trenerim vai citai ar futbolu saistītai personai jāapzinās, ka par manipulācijām ar futbola sacensību rezultātiem, var sekot sankcijas no LFF, Eiropas Futbola federāciju savienības (UEFA) un Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA), kā arī persona var tikt saukta pie kriminālatbildības, uzsvēra LFF.

Jūnijā par iesaistīšanos manipulēšanā ar spēļu rezultātiem no Latvijas virslīgas tika izslēgta debitante "Babīte/Dinamo", bet kluba rezultātus sezonas iepriekšējās spēlēs anulēja. Savukārt jūlijā par tādiem pašiem pārkāpumiem tika diskvalificēti Latvijas pirmās līgas futbola klubi FK "Jēkabpils/JSC", FK "Ogre un otrās līgas vienība FC "Raita", kā arī četrus FK "Jēkabpils/JSC" futbolistus un FK "Ogre" galveno treneri Igoru Troicki diskvalificēja uz trim gadiem.

Cīnoties ar negodprātīgiem cilvēkiem Latvijas futbolā, LFF pēdējos gados no dalības sacensībās izslēdza vairākus klubus, kā arī vairākām personām noteica dažāda termiņa diskvalifikāciju futbola aktivitātēs. Godīgai futbola spēlei LFF veic situācijas monitoringu, apstākļu noskaidrošanu un izmeklēšanu, sadarbojoties ar valsts un pašvaldību institūcijām, UEFA un FIFA.
Valsts prezidenta kanceleja aicina Latvijas skolu 5.- 12.klašu skolēnus piedalīties radošo darbu konkursā un uzrakstīt eseju vai izveidot video, kas veltīts tēmai "Mana kā Valsts prezidenta uzruna Latvijai dzimšanas dienā".

Desmit labāko darbu autoriem pirms Latvijas dzimšanas dienas būs iespēja tikties ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni un apmeklēt Valsts prezidenta rezidenci - Rīgas pili, bet trīs pirmo vietu ieguvējiem būs iespēja kopā ar Valsts prezidentu 18.novembrī Latvijas Republikas Proklamēšanas dienas koncertā teikt savu uzrunu visai Latvijai.

Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu patriotismu un pilsonisko līdzdalību, kā arī sekmēt skolēnu interesi par Latvijas valstiskumu un Valsts prezidenta institūciju.

Vērtējot darbus, tiks ņemta vērā autora vai skolēnu komandas radošā ideja, darba oriģinalitāte un darba atbilstība konkursa tēmai.

Darbus skolēni aicināti iesniegt līdz 23.oktobrim.

Rakstiskās esejas jāsūta uz e-pasta adresi "konkurss@president.lv", norādot konkursa dalībnieka vārdu, uzvārdu, skolu, klasi, kontakttālruņa numuru un e-pasta adresi.
Video nepieciešams ielādēt kādā no failu glabāšanas pakalpojumu sniedzēju sistēmām un attiecīgo saiti kopā ar konkursa dalībnieku vārdu, uzvārdu, skolu, klasi, kontakttālruņa numuru un e-pasta adresi nosūtīt uz e-pastu "konkurss@president.lv".
Nacionālā basketbola asociācija (NBA) nolēmusi mainīt Visu zvaigžņu spēles komandu sastāvu komplektēšanas procedūru, pirmo reizi līgas vēsturē atsakoties no Austrumu un Rietumu konferenču formāta, tajā pat laikā lielāku lomu uzticot tiem spēlētājiem, kuri tiks izraudzīti par savu vienību kapteiņiem.

Arī turpmāk notiks līdzjutēju balsojums, taču tas vairs nebūs izšķirošais Visu zvaigžņu spēles starta sastāvu noteikšanā.
Līdzjutēju balsojumam būs 50% nozīme, kamēr pa 25% dos spēlētāju un mediju pārstāvju izvēle.
Tie divi basketbolisti, kuri savās konferencēs saņems lielāko līdzjutēju atzinību, kļūs par komandu kapteiņiem, un tieši viņiem piederēs lielākā nozīme komandu komplektācijā.

Kapteiņi īpašā ceremonijā izvēlēsies savu komandu spēlētājus gan no tiem basketbolistiem, kuri balsojumā iekļuva spēles sākumsastāvā, gan tiem, kurus izvēlēsies abu komandu galvenie treneri.
Par tiem kļūs tie speciālisti, kuru vadītās vienības savās konferencēs divas nedēļas pirms zvaigžņu spēlēs būs pirmajās vietās.

Tāpat kā līdz šim Visu zvaigžņu spēlē piedalīsies 24 basketbolisti, taču komandu kapteiņi no pārējiem 22 varēs partneros izvēlēties jebkuru, neskatoties uz to, kādā konferencē viņš spēlē, piemēram, pieļaujot iespēju, ka pretējās komandās spēlē viena kluba basketbolisti, kas iepriekš nebija iespējams.

Gaidāmās sezonas NBA Visu zvaigžņu spēle 18.februārī notiks Losandželosā.

Iepriekšējās divas sezonas NBA Zvaigžņu spēles pasākumos piedalījās arī Kristaps Porziņģis no Ņujorkas "Knicks" komandas, abas reizes piedaloties NBA Uzlecošo zvaigžņu spēlē, pārstāvot Pasaules komandu. Tāpat Porziņģis šī gada februārī Ņūorleānā uzvarēja vienā no Visu zvaigžņu spēles meistarības konkursiem.

Pagājušajā sezonā līdzjutēju balsojumā vislielāko atzinību saņēma Lebrons Džeimss un Stefans Karijs, Klīvelndas "Cavaliers" līderim uzvarot Austrumu konferencē, bet Karijam esot populārākajam Rietumu konferencē.

Līdzjutēju balsošana par 2018.gada NBA Visu zvaigžņu spēles dalībniekiem sāksies 25.decembrī.
Starta sastāvu dalībnieki kļūs zināmi 18.janvārī, bet rezervisti piecas dienas vēlāk.
Šodien   paziņoti Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominanti.
"Lielā Kristapa" balvai šosezon iesniegti 66 filmu pieteikumi, ko veidojuši gan filmu nozares profesionāļi, gan arī amatieri.

Balvu pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 13.novembrī, tiks piešķirtas balvas labākajām Latvijas filmām astoņās kategorijās un labākajiem filmu ražošanā iesaistītajiem profesionāļiem 15 kategorijās.

Balvu par mūža ieguldījumu latviešu kino mākslā saņems režisori, scenāristi un producenti Roze Stiebra un Ansis Bērziņš – zīmētās animācijas aizsācēji Latvijā.

Balvai "Lielais Kristaps" nominēto filmu un profesionāļu saraksts.

Kategorijā Labākā pilnmetrāžas spēlfilma nominētas:

“Melānijas hronika”, rež. Viesturs Kairišs, prod. Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, Mistrus Media
“Pirmdzimtais”, rež. Aiks Karapetjans, prod. Roberts Vinovskis, Studija “Lokomotīve”
“Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, rež. Varis Brasla, prod. Gatis Upmalis, F.O.R.M.A.
Kategorijā Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma nominētas:
“Atbrīvošanas diena”, rež. Uģis Olte, Mortens Traviks, prod. Uldis Cekulis, Vides Filmu Studija
“Pasaka par tukšo telpu”, rež. Krista Burāne, prod. Uldis Cekulis, Vides Filmu Studija
“Ievainotais jātnieks”, rež. Ilona Brūvere, prod. Ilona Brūvere, Filmu studija KINOLATS

Kategorijā Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma nominētas:

“Lidija”, rež. Andrejs Verhoustinskis, prod. Uldis Cekulis, Vides Filmu Studija
“Melleņu gari”, rež. Astra Zoldnere, prod. Kaspars Braķis, Fly For Film
“Zirdziņ, hallo!”, rež. Laila Pakalniņa, prod. Laila Pakalniņa, Kompānija Hargla

Kategorijā Labākā animācijas filma nominētas:

“Bize un Neguļa”, rež. Edmunds Jansons, prod. Sabīne Andersone, Atom Art
“Dziedošais Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi”, rež. Reinis Kalnaellis, prod. Vilnis Kalnaellis, SIA “Filmu studija RIJA”
“Oāze”, rež. Gints Zilbalodis, prod. Gints Zilbalodis, Bilibaba

Kategorijā Labākā debijas filma nominētas:

“Vienu biļeti, lūdzu!”, rež. Matīss Kaža, prod. Matīss Kaža, Deep Sea Studios
“Vectēva tēvs”, rež. Kārlis Lesiņš, VSIA Latvijas Televīzija
“Lidojošo mūku templis”, rež. Žanete Skarule, prod. Uldis Cekulis, Vides Filmu Studija
“Garāžas”, rež. Katrīna Neiburga, prod. Alise Ģelze, Aija Bērziņa, Tasse Film

Kategorijā Labākais spēlfilmas režisors nominēti:

Viesturs Kairišs (“Melānijas hronika”, prod. Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, Mistrus Media)
Staņislavs Tokalovs (“Tas, ko viņi neredz”, prod. Guntis Trekteris, Ego Media)
Varis Brasla (“Vectēvs, kurš bīstamāks par datoru”, prod. Gatis Upmalis, F.O.R.M.A.)
Aiks Karapetjans (“Pirmdzimtais”, prod. Roberts Vinovskis, Studija “Lokomotīve”)

Kategorijā Labākā aktrise nominētas:

Sabīne Timoteo (“Melānijas hronika”, prod. Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, Mistrus Media)
Maija Doveika (“Pirmdzimtais”, prod. Roberts Vinovskis, Studija “Lokomotīve”)
Akvelīna Līvmane (“Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, prod. Gatis Upmalis, F.O.R.M.A.)
Elīna Vāne (“Svingeri”, rež. Andrejs Ēķis, prod. Kristians Alhimionoks, Zanda Seņkova, Platforma Filma)

Kategorijā Labākais aktieris nominēti:

Markuss Jānis Eglītis (“Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, prod. Gatis Upmalis, F.O.R.M.A.)
Kaspars Znotiņš (“Pirmdzimtais”, prod. Roberts Vinovskis, Studija “Lokomotīve”)
Mārtiņš Vilsons (“Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, prod. Gatis Upmalis, F.O.R.M.A.)
Jevgēņijs Tkačuks (“Tas, ko viņi neredz”, rež. Staņislavs Tokalovs, prod. Guntis Trekteris, Ego Media)

Pilns nomināciju saraksts skatāms arī "Lielā Kristapa" mājas lapā.
Nominētās filmas vērtēs īpaša "Lielā Kristapa" starptautiskā žūrija, kuras sastāvā šogad strādās Renārs Vimba, režisors, Daira Aboliņa, starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas nodaļas vadītāja, Antra Cilinska, producente,  Agņeška Orila (Agnieszka Oryl), Varšavas Starptautiskais filmu festivāls (Polija), Larisa Maljukova (Лариса Малюкова), kino kritiķe, interneta žurnāls Novaja Gazeta (Krievija), Alisa Simona (Alissa Simon), Variety, Palmspringsas Starptautiskais kino festivāls (ASV), Fridriks Tūrs Fridriksons (Fridrik Thor Fridriksson), režisors (Islande).
"Lielais Kristaps" aicina ne tikai novērtēt pēdējā gada labākos sasniegumus, bet arī atklāt zemūdens pērles Latvijas kino vēsturē, bez kurām šodienas kino būtu citāds.

Tradicionāli "Lielais Kristaps" ietvaros notiek arī Studentu filmu konkurss, kuram šogad eksperti Liene Laviņa Kalnaella, Zane Peneze un Māris Prombergs izvirzījuši 14 filmas:

“Pietura Zoja”, rež. Jānis Jozauskis,
“Septiņas neveikla seksa reizes. Pirmā daļa”, rež. Liene Line,
“Drošsirdīgs mednieks”, rež. Liāna Mihailova,
“Silts klusums”, rež. Rinalds Zelts,
“Pinokio”, rež. Elita Kļaviņa,
“Augstāk, tālāk, stiprāk”, rež. Tīna Zariņa,
“Apakšstraume”, rež. Kristiāns Riekstiņš,
“Viena.Nakts”, rež. Ieva Kristofa-Norvele,
“Prezidents”, rež. Māris Bezmers,
“Smilšu kovbojs”, rež. Marta Elīna Martinsone,
“Folkmaņa faktors”, rež. Indra Vaļeniece,
“Zvaigžņotās debesis”, rež. Konstantīns Ņedošivins,
“Tētis snauž”, rež. Mārcis Miljons,
“Dzeņa pieskāriens”, rež. Signe Birkova.
Turpmāk obligātā civiltiesiskā transporta apdrošināšana būs jāiegādājas arī gadījumā, ja transportlīdzekli neizmanto ceļu satiksmē, paredz vakar valdībā atbalstītie grozījumi .

Finanšu ministrijā skaidroja, ka līdz ar to turpmāk OCTA attiecībā uz transportlīdzekļiem būs veicama ne tikai tad, ja transportlīdzekli izmanto ceļu satiksmē, bet arī jebkurā vietā, kur iespējama transportlīdzekļa braukšana.

Likumā  minētais jēdziens "transportlīdzekļu lietošana" aptver jebkādu transportlīdzekļa izmantošanu, kas atbilst šī transportlīdzekļa parastajai funkcijai, tādējādi šis jēdziens var attiekties, piemēram, uz traktora manevru saimniecības pagalmā, lai šķūnī novietotu piekabi, ar kuru šis traktors ir aprīkots.

Tas nozīmē, ka arī gadījumā, ja būs noticis ceļu satiksmes negadījums ārpus ceļiem, piemēram, pagalmā, pļavā vai saimniecības ēkā, cietušajam ir tiesības saņemt zaudējumus no OCTA, kā arī attiecīgi īpašniekam ir pienākums apdrošināt savu transportlīdzekļi arī tad, ja tas nepiedalās ceļu satiksmē, bet tiek lietots ārpus ceļa.

Latvijā arī turpmāk transportlīdzekļu īpašnieku OCTA apdrošināšana nebūs jāiegādājas gadījumos, ja automašīna netiek izmantota, uzsvēra Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā.

Izmaiņas attieksies nevis uz transportlīdzekļiem, piemēram, motocikliem, kas laika apstākļu dēļ ziemā tiek nolikti garāžā, bet gan uz tehniku, kas tiek izmantota darbam slēgtās teritorijās, pagalmos, pļavās, tīrumos, mežos, piemēram, lauksaimniecības tehnika, piekabes u.c. transportlīdzekļi.
Jau šobrīd līdz septembrim vērojams 43% pieaugums atlīdzībām par ugunsgrēkiem, kuru iemesls bijis neatbilstoši uzstādītas, nepareizi ekspluatētas apkures sistēmas un netīrīti dūmvadi, liecina apdrošināšanas kompāniju informācija.

Vienlaikus nozares eksperti atgādina – atsākoties apkures sezonai, šādu ugunsgrēku skaitam ir tendence pieaugt.
Lai gan vēl apkures sezona nav sākusies, jau šobrīd apdrošinātāji atlīdzībās izmaksājusi teju trīs reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Kopumā līdz septembrim apdrošinātājs klientiem zaudējumu segšanai izmaksājis jau 342 tūkstošus eiro.  

Skursteņslauķi norāda, ka  lielākoties ugunsgrēkus izraisa nekvalitatīvi un nepareizi izbūvēti dūmvadi un to netīrīšana. Tomēr pieredze rāda – cilvēki par drošību sāk domāt novēloti, kaut arī to varētu darīt, piemēram, tūlīt pēc apkures sezona beigām. 
Lai arī Ministru kabineta noteikumos ir normēti tīrīšanas termiņi, cilvēki to dara ļoti stihiski. Katru gadu pēc septembra ir lielākais pieteikumu skaits. Cilvēki domā, ka tad, kad viņi piezvana, skursteņslauķim līdz viņiem ir jānokļūst tuvākajās pāris dienās. Vizītes šobrīd tiek pieteiktas divas nedēļas uz priekšu, bet nepiemērotu laikapstākļu dēļ iepriekšējie pieraksti pat pārcelti.

Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) datiem katru gadu gandrīz desmitā daļa no ugunsgrēkiem izceļas tieši apkures problēmu dēļ. No tiem apmēram pusē gadījumu iemesls ir apkures iekārtu ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi.
Ik gadu ugunsdzēsēji glābēji dzēš vairāk nekā 500 ugunsgrēkus, kuros netīrītu skursteņu dēļ deg sodrēji dūmvados. 

Lai sagatavotos apkures sezonai laikus, Latvijas skursteņslaucītāju amata brālība aicina:

• negaidot auksto un drēgno laiku, vērsies pie speciālistiem, lai atbilstoši normatīvajiem aktiem veiktu regulāru apkures sistēmu, to skaitā dūmvadu, pārbaudi un tīrīšanu,
• veikt apkures sistēmu atbilstošu uzraudzību, lai jau savlaicīgi varētu pamanīt iespējamos bojājumus (piemēram, metāla dūmvadiem ir ierobežots darbības laiks, pēc kura tie ir jānomaina),
• vissvarīgākais ieteikums ir lietot sausu malku. Lietojot slapju malku, pastiprināti rodas sodrēji, kvēpi un kondensāts, kas pēc ilgstošas uzkrāšanās var izraisīt aizdegšanos. Malka kurināšanai ir jāsagatavo divus gadus iepriekš,
• skursteņslauķa vidējā izsaukuma cena, kas ietver ceļa izdevumus, uzkāpšanu uz jumta, birstēšanu un pakājes tīrīšanu, ir ap 50 eiro (atkarīgs no apstākļiem un konkrētās situācijas). Turklāt jāpiebilst, ka, sākoties apkures sezonai, pakalpojuma cenas pieaug,
• noteikti uzstādīt mājoklī dūmu detektoru, kas savlaicīgi ar skaņas signālu brīdinās par piedūmojumu, kā arī stingri ievērot Ugunsdrošības noteikumus.

Nedēļas nogalē Maķedonijas galvaspilsētā Skopjē tika apbalvoti Eiropas muzeju akadēmijas (European Museum Academy) 2017.gada izcilākie muzeji. CSDD Rīgas Motormuzejs 34 Eiropas muzeju konkurencē tika augstu novērtēts un iekļuva konkursa finālā, apsteidzot britu nacionālā auto muzeja British Motor Museum, Mercedes - Benz muzeja Štutgartē un daudzu citu pasaulē slavenu muzeju ekspozīcijas.

Rīgas Motormuzeja vadītājs Aivars Aksenoks, komentējot iegūto atzinību, saka: “Patīkami, ka Rīgas Motormuzejs, kuru iemīļojuši tūkstošiem apmeklētāju no Latvijas un citām valstīm,  ieguvis arī ļoti augstu starptautisku novērtējumu, ko izteikuši Eiropas labākie muzeju speciālisti”.

Konkursa žūrija, kuras sastāvā ir Eiropas muzeju vadītāji, nozares speciālisti, kā arī Luksemburgas princese Sibilla de Luxembourg, atzinīgi novērtēja Motormuzeja ekspozīcijas kvalitāti un stāstu pasniegšanas veidu, kas izglītojošos aspektus savieno ar izklaidi. Micheletti Award vadītājs un žūrijas loceklis Rene Capovin: “Motormuzejam pietrūka pavisam nedaudz, lai kļūtu par konkursa uzvarētāju, jo fināla atlases kārtā muzejs bija iekļuvis starp 5 labākajiem”.

Par uzvarētājiem konkursā tika nosaukti dāņu dizaina muzejs Designmuseum Danmark Kopenhāgenā, saņemot DASA Award, un Īrijas neatkarības cīņu muzejs Dublinā – GPO Witness History Visitor Centre, saņemot Micheletti Award.

Konkursa žūrija vērtēja muzeja kopējo tēlu, piedāvātos pakalpojumus, ēku, ekspozīcijas saturu un pasniegšanas veidu, mainīgās izstādes, ekspozīcijas dizainu, pieejamības risinājumus, vadību un darbiniekus, kā arī muzejā veiktās pedagoģiskās aktivitātes, organizētos pasākumus, mārketinga aktivitātes un kopējo muzeja atmosfēru.

Kopā ar Motormuzeju konkursa finālam tika izvēlēti 10 muzeji: Alpinarium Austrijā; Museum of Wooden Shipbuilding Horvātijā; Designmuseum Danmark Dānijā; Horsens Prison Museum Dānijā; German Football Museum Vācijā; Archaeological Museum Grieķijā; GPO Witness History Visitor Centre Īrijā; Waterline Museum Nīderlandē; European Solidarity Centre Polijā.
Autosporta sezona Latvijā straujiem soļiem tuvojas beigām un viens no spilgtākajiem noslēgumiem solās būt driftā – 8. oktobrī Biķernieku trasē pulcēsies vairāk nekā 75 sportisti/-es, kuru starpā būs divas dāmas, 12 un 15 gadus veci juniori, un spēcīgi viesi no Skandināvijas.

Latvijas drifta sezonas noslēgums būs īpašs gan ar kopvērtējuma cīņām čempionāta un kausa ieskaitēs, gan arī ar kolorīto dalībnieku sastāvu.
PRO klasē uz uzvaru tēmēs jaunais Baltijas čempions 2017. Jānis Eglīte, kurš pirms noslēdzošā posma atrodas arī Latvijas čempionāta galvgalī. Viņam nopietnu konkurenci gan sastādīs pagājušā gada Baltijas un Latvijas čempions Ingus Jēkabsons, tāpat jāuzmanās no Eiropas sacīkstēs pieredzi uzkrājušā soma Juha Pöytälaakso, kurš ieradīsies no Somijas, un Eiropas seriālā 2017 gadā ir palicis 2.vietā sezonā. Kopā Pro klasē uz starta izies 8 viesi no Somijas, kuri sastādīs nopietnu konkurenci Latvijas Pro klases braucējiem.

Ja PRO klasē tituls jau praktiski ir izšķirts, tad Latvijas drifta kausa ProAm ieskaitē cīņas par sezonas uzvarētāju solās būt ļoti karstas. Pirmo trijnieku – Jāni Brālīti, Rinaldu Rižovu un Jāni Jurku – šķir vien 14 punkti, kas nozīmē, ka uzvara pēdējā posmā visdrīzākais nozīmēs uzvaru arī kopvērtējumā. 

ProAM klasē gan par pārsteigumu var parūpēties ikviens, to starpā arī pasaulē jaunākais drifteris, 12 gadus vecais Nikolass Bertāns, un 15 gadus vecais debitants Artūrs Bondars, kurš līdz šim startējis kartinga sacensībās, bet sezonas noslēgumā izmēģinās spēkus driftā.
Uzmanība jāpievērš arī daiļā dzimuma pārstāvēm – Krise Aalto no Somijas un Deimante Radzeviciute no Lietuvas noteikti vēlēsies pacīnīties par uzvarām un pjedestālu. 

Tāpat sezonas noslēgumā uz starta izies Latvijas drifta kausa Street jeb ielas klase, kurā kopvērtējuma līderi 2017 gadā izšķirsies tieši šajās sacensībās. Street klase savus startus aizvadīs aiz konfigurācijas, kura saukta „aiz starta mājas”, tandēmu fināli būs svētdienas vakarā, kas nozīmē, sacensības pa krēslu! Trases konfigurācijas šoreiz visām klasēm būs pretēji ierastajam virzienam, t.i. starts no kartinga trases/šosejas boksiem, pēc kuriem ProAm un PRO brauks lielās tribīnes virzienā.

Darbība trasē sāksies jau sestdienā, 7. oktobrī, kad no 10:00 līdz 20:00 tiks aizvadīti visu klašu treniņbraucieni un Street klases kvalifikācija. Īstās cīņas trasē gan norisināsies svētdien, 8. oktobrī – rīta pusē paredzētas ProAm un PRO klašu kvalifikācijas, kurām 13:00 sekos oficiālā sacensību atklāšana, bet no 13:30 līdz pat 20:00 trasē varēs redzēt izšķirošās tandēmu cīņas.

Ino meklējiet www.driftlatvia.com
Dzīvokļa īpašnieka statusa vietā īres tiesības, dažādi liegumi un apgrūtinājumi uz tikko iegādāto zemes gabalu, īrnieki, kas, kā izrādās, nāk mantojumā kopā ar īpašumu –  ir tikai daži no pārsteigumiem, ar kuriem cilvēki mēdz saskarties, noslēdzoties īpašuma iegādes procesam, tā liecina zvērinātu notāru pieredze Latvijā.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) veiktā aptauja liecina, ka iedzīvotājiem Latvijā trūkst ne tikai zināšanu juridiskajos jautājumos, bet arī izpratnes, kad jālūdz palīdzība nozares profesionāļiem. Visbiežāk pieļautās kļūdas ir paļaušanās uz internetā lejupielādētiem līgumu paraugiem, kas nav pielāgoti konkrētai situācijai, kā arī balstīšanās uz draugu vai radu pieredzi. 

“Vēlme ietaupīt uz profesionāļu konsultāciju rēķina droši vien ir cilvēciski saprotama motivācija. Arī  zināšanu un izpratnes trūkumu par juridiskiem jautājumiem cilvēkiem, kuri ar tiem ikdienā nemēdz saskarties, nepārmetīsi. Taču bieži vien darījumā ar nekustamo īpašumu iesaistītie pat neiepazīstas ar līguma saturu un necenšas noskaidrot sev nesaprotamu terminu būtību, bet tas ir vissvarīgākais, lai pasargātu sevi, savas tiesības un nepieļautu liktenīgas kļūdas juridisku dokumentu sagatavošanā, “Likumam un Taisnībai” skaidro Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece.

Katrai situācijai savs līgums

Internetā pieejamie līgumi, kā novērojuši notāri, darījumu noslēgšanā tiek izmantoti itin bieži, taču, kā uzsver Sandra Stīpniece, ja kas der visam, tas neder nekam: “Nereti šādu līgumu sagatavju saturs vispār neatbilst tam, par ko puses vienojušās – piemēram, darījumam ar zemi un mežu tiek aizpildīts internetā lejupielādēts dzīvokļa pirkuma līgums. Tāpat netiek atrunāti būtiski līguma noteikumi, kļūdaini norādīts pats darījuma objekts, nav norādīta norēķinu kārtība, kā arī konkrēti pienākumi, kurus puses patiesībā uzņēmušās.” 
Notāri novērojuši, ka standarta līgumi kā biežākais klupšanas akmens ir tieši jaunāka gadagājuma cilvēkiem. Ja vecākā paaudze pret juridiskiem jautājumiem izturas ar lielāku atbildību, rūpīgi pārdomā visus aspektus, iztaujā un uztic notāram sagatavot darījumu, tad vidējās un jaunākās paaudzes cilvēki ir paviršāki vai pašpārliecinātāki. “Viņi nevēlas uzklausīt padomus un uzskata, ka internetā lejupielādēts līguma paraugs ir gana uzticams garants viņu tiesiskajai drošībai. Tomēr prakse rāda, ka šādai pašpārliecinātībai bieži vien nav pamata,” norāda LZNP priekšsēdētāja.

Skaidrība par terminiem līgumā

62,9% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka mēdz līgumus parakstīt, tos iepriekš neizlasot. Tādējādi cilvēks pakļauj sevi ne tikai krāpniecības riskam, bet arī labprātīgi uzņemas saistības, kuras patiesībā, iespējams, nemaz negrib vai nespēj izpildīt. “Iedzīvotāji nevēlas, nespēj un neuzskata par nepieciešamu rūpīgi iepazīties ar tekstu un izprast dokumenta saturu. Dažādu darījumu dokumentu lasītprasme ir vāja arī juridiski izglītotiem cilvēkiem, kuri paļaujas uz dokumentu izstrādātāju profesionalitāti un izvēlas neiedziļināties apjomīgajā juridiskajā tekstā. Reizēm, pārlasot līguma projektu, pat netiek pamanītas nepilnības pašas personas datos, konta numurā, procentu aprēķinā, darījuma norises kārtībā un citā būtiskā informācijā,” stāsta Sandra Stīpniece.
Taču ar dokumentu izlasīšanu un savu datu pārbaudīšanu vien arī nav gana – nepieciešams iedziļināties tekstā, izprast terminus, līguma nosacījumus. “Juridiskā valoda ir specifiska un satur sarežģītus terminus, tāpēc profesionāļa iesaiste, kas palīdz atklāt ne tikai dokumenta trūkumus, bet novērst arī iespējamos darījuma zemūdens akmeņus, ir īpaši būtiska. Tā, piemēram, juridiskos dokumentos bieži tiek jaukta kustamā manta ar nekustamo, rokasnauda ar avansa iemaksu, parastā lietojuma tiesība un dzīvokļa tiesība, kā arī citi termini,” atklāj zvērināta notāre.

Tādi pārsteigumi kā "kaķis maisā"

Nepienācīga attieksme pret darījuma juridisko pusi var novest, piemēram, pie tā, ka nopirkts patiesībā tiek nevis dzīvoklis, bet īres tiesības uz to. Par dažādiem liegumiem un apgrūtinājumiem tikko iegādātajam zemes gabalam jaunie īpašnieki uzzina tikai tad, kad darījums jau ir noticis. Mēdz gadīties, ka “mantojumā”, kopā ar nule iegādāto dzīvokli, nāk arī īrnieki, ar kuriem telpu īres līgums ir spēkā vēl vairākus gadus, un jaunajam īpašniekam tas jārespektē. “Cilvēkam, kurš izlemj pats kārtot darījumu ar nekustamo īpašumu, ir jābūt ļoti erudītam ne tikai juridiskos jautājumos, bet arī jāpārzina, kādos reģistros un institūcijās jāvēršas, lai pārbaudītu visu iespējamo informāciju par zemi, dzīvokli vai māju, ko iecerēts iegādāties – tieši šajos datos var atklāties visneiedomājamākie pārsteigumi kā melns kaķis maisā,” norāda Sandra Stīpniece. Viņa atgādina, ka “darījuma sagatavošanu vērts uzticēt notāram,  kurš ne tikai sagatavos līgumu, iegūstot  informāciju no vairāk kā 30 reģistriem, bet arī izskaidros pusēm visus ar darījumu saistītos aspektus, viņu tiesības un pienākumus. Pēc darījuma pabeigšanas notārs elektroniski iesniegs dokumentus īpašuma tiesību reģistrācijai zemesgrāmatā, kā arī sekos līdzi īpašuma tiesību nostiprināšanas procesam. Uzticot darījumu notāram, personai pašai tam jāvelta vien tik daudz laika, lai vienreiz ierastos notāra birojā parakstīt līgumu. Tas ir gan droši, gan ērti.

Pirms parakstīt līgumu, zvērināta notāre Sandra Stīpniece iesaka:
• Konsultēties ar profesionāliem juristiem, piemēram, vēršoties pie notāra;
• Rūpīgi izlasiīt jebkuru dokumentu, kas attiecas uz darījumu;
• Nekautrēties uzdot jautājumus un nepaļauties vienīgi uz cilvēku godaprātu;
• Rakstiski fiksēt visu, par ko puses ir vienojušās;
• Neizmantot internetā pieejamos līguma paraugus, nepielāgojot tos konkrētajai situācijai;
• Paredzēt tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja neiestājas plānotās sekas vai rezultāts;
• Norēķiniem izmantot bezskaidru naudu. Ieteicams izmantot notāra glabājuma kontu;
• Klausīt intuīcijai un neiesaistīties darījumā, kurā kaut nianse nav skaidra un saprotama;
• Pārbaudīt līgumā ietverto informāciju – personas datus, īpašumu adreses, kadastra numuru u.c.;
• Pārbaudīt informāciju atbilstošos reģistros – piemēram, salīdzināt Valsts zemes dienesta datus ar informāciju zemesgrāmatā;
• Izvērtēt notariāla akta priekšrocības un drošību iepretī privāti gatavotam līgumam;
• Nekad nebalstīties uz kaimiņu vai paziņu pieredzi – katrs darījums ir unikāls;
• Neparakstīt līgumu, ja kāds no terminiem vai nosacījumiem nav saprotams un netiek izskaidrots.

Vairāk informācijas:
Vija Piziča, Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore
Tel.: 67218955;
E-m: Vija.Pizica@latvijasnotars.lv
1.oktobrī, atzīmējot Starptautisko senioru dienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicināja iedzīvotājus parūpēties un atgādināt saviem vecākiem un vecvecākiem par drošību.

VUGD statistika liecina, ka šogad no 50 ugunsgrēkos bojāgājušajiem cilvēkiem, 44% jeb 22 bija vecumā virs 60 gadiem, savukārt aptuveni trešā daļa jeb  88 cilvēki no ugunsgrēkos cietušajiem ir vecumā virs 60 gadiem.
Glābēji iesaka ar saviem vecākiem un vecvecākiem ne tikai pārrunāt vairākus ugunsdrošības jautājumus, bet arī pašiem izdarīt visu nepieciešamo, lai senioru mājoklī samazinātu ugunsgrēku izcelšanās iespējamību. 

Ik gadu, sākoties aukstam laikam, pieaug to ugunsgrēku skaits, kuru iespējamais iemesls ir saistīts ar apkures lietošanas izraisītām problēmām – neiztīrītiem dūmvadiem, bojātām apkures ierīcēm un nepareizu apkures ierīču lietošanu. Parūpējaties saviem tuviniekiem un, lai viņu mājoklī neizceltos postoši ugunsgrēki, atgādiniet, ka pirms apkures sezonas nepieciešams iztīrīt skursteni un pārbaudīt sildierīces, kā arī pastāstiet par pareizu apkures ierīču lietošanu.  Līdztekus senioriem noteikti ir jāatgādina, ka dedzinot sveces, tās vienmēr jānovieto uz nedegošas virsmas nevis uz televizora vai aizkaru tuvumā. Īpaši svarīgi uzsvērt, ka, aizejot gulēt vai izejot ārā no mājām, sveces nedrīkst atstāt degot!

Bez uzraudzības atstāts piededzis ēdiens arī ir viens no iemesliem, kāpēc iet bojā vai cieš gados vecāki cilvēki. Pārrunājiet ar saviem vecākiem un vecvecākiem dažus drošības padomus, kas jāievēro darbojoties virtuvē – gatavot nevajadzētu, ja jūtas miegains vai lietoti medikamenti, kas padara cilvēku miegainu, kā arī to, ka, ja ēdiens ir uz plīts, tad to nevajadzētu atstāt bez uzraudzības, jo bieži vien cilvēki par to aizmirst, iesnaužas vai aizraujas ar citu nodarbi citā istabā. Ja tomēr gatavošanas laikā sanāk iziet, tad labs risinājums šādām situācijām ir laika taimeri vai atgādinājumi telefonā, kas atgādinās par ēdienu uz plīts. 

Ja neesat vēl izdomājuši, kā apsveikt savus tuviniekus svētkos, tad norādām, ka laba dāvana svētkos ir dūmu detektors! Nereti ugunsgrēki izceļas cilvēku neuzmanības dēļ, tādēļ seniori novērtēs, ja viņu mājoklī tiks ierīkots dūmu detektors, kas ar spalgas skaņas palīdzību brīdinās, ja izcelsies ugunsgrēks. Aicinām dūmu detektoru ne tikai uzdāvināt, bet arī pašiem uzreiz uzstādīt, lai senioriem par to nebūtu jāsatraucas. 

Lai arī mēs zinām, cik ļoti mūsu vecākiem un vecvecākiem patīk doties mežā sēņot un ogot, aicinām pārrunāt un atgādināt par pasākumiem, kas palīdzēs neapmaldīties. VUGD statistika liecina, ka šogad aptuveni ceturtā daļa no apmaldīšanās gadījumiem mežos vai purvos bija saistīti ar cilvēkiem, kuri ir vecāki par 60 gadiem – 22 gadījumos no 84 izsaukumiem bija apmaldījušies seniori.
Atgādiniet, ka mežā jādodas kopā ar kādu, bet, ja tas nav iespējams, tad obligāti jāņem līdzi pilnībā uzlādēts mobilais telefons, lai nepieciešamības gadījumā varētu sazināties! Otrkārt, pirms došanās uz mežu, jāinformē piederīgie par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot, kā arī jāmin laiks, kad plānots atgriezties. 

VUGD aicina iedzīvotājus regulāri atgādināt saviem vecākiem un vecvecākiem par dažādiem drošības jautājumiem un parūpēties, ka viņu mājokļos ir paveikti visi nepieciešamie ar ugunsdrošību saistītie pasākumi!

Avots: VUGD
Arī šajā mācību gadā lauku skolās veiks bezmaksas redzes pārbaudes. Oktobrī un novembrī redzi pārbaudīs Jelgavas, Ozolnieku, Ogres, Ķeguma, Lielvārdes un Iecavas novadu skolās. Līdz šim Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības programmas “Dakter, es labi redzu!” ietvaros redze pārbaudīta jau 419 lauku skolās 14313 skolēniem.

Fonda mērķis - līdz 2018. gadam aptvert mazās lauku skolas visos Latvijas novados, lai to audzēkņiem laikus konstatētu redzes pasliktināšanos un palīdzētu novērst to.
Tādēļ pēc bezmaksas redzes pārbaudes bērni ar vāju redzi saņem recepti-dāvanu karti 45 eiro vērtībā briļļu iegādei.  

Latvijas skolēnu redzes skrīnings parādīja, ka redzes korekcija var būt nepieciešama līdz pat 44% to jaunāko klašu skolēnu, par kuriem bija bažas saistībā ar redzi. Tādēļ kopš 2013. gada Borisa un Ināras Teterevu fonds īsteno programmu "Dakter, es labi redzu!", kuras ietvaros sertificēts oftalmologs ierodas pieteiktajā skolā ar visu nepieciešamo mobilo aparatūru.
Lai noteiktu pašvaldības, kas nodrošina lielāko atbalstu, daudzveidīgākos un pieejamākos pakalpojumus ģimenēm ar bērniem, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šogad pirmo reizi rīko konkursu „Ģimenei draudzīga pašvaldība”, kurā piedalās 55 pašvaldības.

Pašvaldību sniegto atbalstu ģimenēm vērtē gan konkursa komisija, balstoties uz pašvaldību iesniegto informāciju, gan ikviens Latvijas iedzīvotājs līdz 31.oktobrim, balsojot vietnē www.vietagimenei.lv.
 
Laikā  līdz oktobra beigām šajā vietnē ikviens iedzīvotājs var novērtēt vienas, divu vai pat trīs pašvaldību sniegto atbalstu ģimenēm dažādās jomās.
Balsot var ne tikai par tām pašvaldībām, kas piedalās konkursā, bet arī par jebkuru citu pašvaldību.

Šis balsojums gan netiks ņemts vērā konkursā, bet noderēs pašvaldībām atbalsta pasākumu plānošanā, jo anketā iespējams iesniegt arī ierosinājumus par to, kādu atbalstu ģimenēm no pašvaldības vēlas saņemt.

Iedzīvotāji, aktīvi balsojot, var palīdzēt sev un savai pašvaldībai tikt pie jauna rotaļu laukuma. To, papildus VARAM balvai, iegūs kāda no tām četrām pašvaldībām, kas tiks atzītas par ģimenei draudzīgākajām, un kuras iedzīvotāju - balsotāju īpatsvars būs lielāks pret kopējo pašvaldības iedzīvotāju skaitu. 


Par vienu no apspriestākajiem interneta hitiem kļuvis video, kurā sacensību laikā kāda divus gadus veca meitenīte «pa kluso» pacienājas ar prinča Harija popkornu no viņa turzas.
Mazā meitenīte jau bija «nočiepusi» sešus popkorna gabaliņus, līdz to princis Harijs to pamanīja.

Ar trīs vērienīgiem pasākumiem – “Nakts peldējumu 2017”, Valdemāra ielas nakts braucienu Rīgā un Vislatvijas orientēšanās nakti – nedēļas nogalē izskanējusi Eiropas Sporta nedēļa Latvijā.
Kopumā reģionos un pilsētās vairāk nekā 500 Eiropas Sporta nedēļas pasākumos piedalījušies 317 268 iedzīvotāji. 

Nedēļas nogalē rīkotajā “Nakts peldējumā 2017” tika uzstādīts jauns rekords peldēšanas stafetē, visiem dalībniekiem nopeldot 77,35 kilometru garu distanci. Pasākums tika rīkots Rīgā, Liepājā, Daugavpilī un Ventspilī.
“”Nakts peldējums 2017” bija patiesi iedvesmojošs – kopā sanākot un vienam otru uzmundrinot, sasniedzām augstāko rādītāju – Rīgā nopeldējām 34 kilometrus!” stāsta arhitekts un distanču skrējējs Dins Vecāns. Otrajā vietā sekoja Ventspils, kurā dalībnieki nopeldēja 20,15 km, tad Liepāja ar 12,95 km un visbeidzot Daugavpils ar 10,25 km. Kopumā “Nakts peldējumā 2017” piedalījās ap 900 iedzīvotāju.  
Kā atklāj D.Vecāns, Eiropas Sporta nedēļas pasākumos varēja pamēģināt dažādus sporta veidus: “Eiropas Sporta nedēļu izbaudīju godam - to atklāju, vienā dienā noskrienot “Stirnu buku” un spēlējot futbolu, sauvkārt noslēdzu ar peldējumu un skrituļslidošanu, neraugoties uz saspringto darba grafiku. Mans nākamais uzdevums ir pamēģināt sērfošanu, ko šogad noteikti izdarīšu!”

Kopā ar D.Vecānu un 10 000 iedzīvotāju šajā nedēļas nogalē, sākot ar startu pie Brīvības pieminekļa, jaunuzklāto galvaspilsētas maģistrāles – Kr.Valdemāra ielas – segumu devās izmēģināt arī #BeActive vēstnesis - paralimpietis Alvils Brants. Viņš “Nakts braucienā” devās kopā ar Latvijas ratiņbasketbola tēvu Aigaru Miklāvu un priecājās par rekordlielo sportotāju skaitu: “Es ceru, ka ikviens, kurš atnāca uz pasākumu galvaspilsētā vai reģionā, ieraudzīja, ka būt fiziski aktīvam ir vienkārši! Novēlu visiem maksimāli ilgi uzturēt  Eiropas Sporta nedēļas garu un jaunās sportošanas prasmes attīstīt ikdienā, lai būtu veseli un dzīvotu labāk.” 

Nedēļas nogalē Vislatvijas orientēšanas nakts pasākumā sešās vietās Latvijā uz neparastām orientēšanās sacensībām – nakts rogainingu - savukārt pulcējās komandas, kas startēja dažādās grupās – ģimeņu, “open”, veterānu un sieviešu. Sacensību kontrolpunktos dalībniekus sagaidīja plāksnītes ar QR kodu, kuru atpazina speciāli šim pasākumam izstrādātā rogaininga lietotne sportistu viedtālrunī. 
“Rīgā atsaucība bija vislielākā, jo startēja vairāk nekā 70 komandu. Pasākuma atmosfēra  bija neaizmirstama! Negaidījām tik lielu atsaucību,” atzina sacensību rīkotājs Matīss Ratnieks. Kopumā Vislatvijas orientēšanās naktī Rīgā, Jūrmalā, Limbažos, Talsos un Vecumniekos piedalījās vairāk nekā 850 dalībnieku. 

Šogad Eiropas Sporta nedēļa Latvijā tika rīkota jau trešo reizi, un, kā atzīst rīkotāji - īpašu iniciatīvu pasākumu rīkošanā šogad izrādījušas pašvaldības. “Pavisam kopā visā Latvijā Eiropas Sporta nedēļas ietvaros notika vairāk nekā 500 sportisku pasākumu, kas pulcēja vairāk nekā 300 000 sportotgribētāju. Tas ir par 100 000 vairāk, salīdzinot ar pagājušo gadu! Šādi pasākumi ir lielisks veids, kā izbaudīt aktīvu dzīvesveidu un iedrošināt vienam otru neaizmirst par sportu arī ikdienā, vislabāk - kopā ar ģimeni un draugiem!” vērtē Eiropas Sporta nedēļas vadītāja Dace Zvaigzne. 

Doma laukumā rīt, 3.oktobrī,  plkst.18 norisināsies zibakcija "#VāgneRīga", kurā 50 kori ar Riharda Vāgnera operas "Tanheizers" dziedājumu aicinās iedzīvotājus pievērst uzmanību Vāgnera nama pašreizējam stāvoklim un tā nākotnei.

Zibakcijas muzikālo norisi vadīs diriģents Māris Sirmais un pūtēju orķestra "Rīga" mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns.
Tāpat pasākumu apmeklēs un īsu apsveikuma uzrunu tās dalībniekiem teiks komponista mazmazmeita, Metropolitēna operas mākslinieciskā konsultante Eva Vāgnere-Paskjē, kura savulaik vadījusi Baireitas festivālu un Londonas Karalisko operu.

Šobrīd 1782. gadā pēc arhitekta Kristofa Hāberlanda projekta celtais nams ir sliktā stāvoklī un jau aptuveni desmit gadu ir slēgts. Namu apsaimnieko Valsts Nekustamo īpašumu aģentūra, bet par tā tālāko nākotni šobrīd nav skaidrības.

Ēka Riharda Vāgnera ielā 4 ir pazīstama ar nosaukumu "Vāgnera zāle", un tajā kādreiz ir atradies Rīgas pirmais Pilsētas muzikālais teātris. Šajā namā no 1837.gada līdz 1839.gadam operas diriģēja pasaules slavenais komponists Rihards Vāgners. 

Vāgnera nama renovācijas projekta pašreizējās izmaksas sasniedz 18,8 miljonus eiro, taču Kultūras ministrijailīdzekļu šādam projektam nav,
Kafija ir viens no iecienītākajiem dzērieniem visā pasaulē, tādēļ 1. oktobrī, saskaņā ar Starptautiskās kafijas organizācijas lēmumu, jau trešo reizi visā pasaulē tika svinēta kafijas diena.

Jaunākie medicīniskie pētījumi parāda, ka kafija nav melnais bubulis ar ko savulaik biedēja sirds slimniekus un to, kam augsts asinsspiediens – kafiju var un pat vajag lietot.

Der arī zināt, ka no visiem kafijas veidiem visvairāk kofeīna  satur šķīstošā kafija, tāpat teju 2x vairāk kofeīna ir melnajā tējā  - tāpēc tase labas, kvalitatīvas maltas kafijas nevienu vēl zem zemes nav dabūjusi, toties omu uzlabo gan. Patiesībā, arī diezgan draņķīga kafija var mazliet uzlabot garastāvokli, jo kafija satur nelielu daudzumu antidepresantiem līdzīgas vielas, kas paaugstina endorfīnu jeb laimes hormonu līmeni asinīs.

Par visām citām labām kafijas īpašībām var izlasīt internetā – tostarp tur ir arī mediķu pētījumi un secinājumi.

Pagatavota kafija savā atdzišanas procesā izdala vairāk par 700 ķīmiskām vielām, kas arī rada kafijas aromātu.
Bēthovens bija tik uzmanīgs kafijas izvēlē, ka katru reizi, kad taisīja sev kafiju, pārskaitīja precīzi 60 kafijas pupiņu.
Eiropā no sākuma kafiju pazina kā „arābu vīnu”. 

Latvijā – kā izrādās - 72% iedzīvotāju kafiju bauda katru rītu. Dati rāda, ka Latvijas iedzīvotāju kafijas dzeršanas paradumos visbiežāk tiek ievērota mērenība - 67% iedzīvotāju dienā izdzer vienu līdz trīs tasītes kafijas.

Iedzīvotājiem neiesniedzot gada ienākumu deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kas izveidojies, piemērojot gada diferencēto neapliekamo minimumu, viņi var zaudēt līdz pat kopumā astoņiem miljoniem eiro, vēsta telekompānija LNT.

Pērn Latvijā tika ieviests diferencētais neapliekamais minimums, lai atbalstītu mazāk turīgos iedzīvotājus.
Tomēr iedzīvotājiem pašiem Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz gada deklarācijas un jālūdz atmaksāt pārmaksāto IIN.

Deklarācijas būtu jāiesniedz katram, kura bruto alga pagājušā gadā nepārsniedz 1000 eiro mēnesī jeb aptuveni pusmiljonam Latvijas iedzīvotāju. Jo īpaši svarīgi tas būtu mazo algu saņēmējiem - ja alga ir līdz 380 eiro mēnesī, no valsts pienākas 69 eiro.

Tomēr vairāki raidījuma uzrunātie strādājošie - gan ar minimālo algu, gan 700 eiro algu - neko nav zinājuši par diferencēto neapliekamo minimumu.

Deklarācijas par pagājušo gadu var iesniegt jau vairākus mēnešus, tomēr kopumā joprojām to nav izdarījuši aptuveni 120 000 iedzīvotāju, kuriem no valsts pienāktos vismaz 10 eiro katram, norāda raidījums. Tādēļ VID aicina ikvienu ieskatīties elektroniskās deklarēšanas sistēmā jeb EDS.

Eiropas Sporta nedēļa noslēdzas ar trijiem lieliem nakts pasākumiem: 29. septembrī – Vislatvijas orientēšanās nakts sacensības, 30. septembrī – Nakts peldējums un Kr. Valdemāra ielas Nakts brauciens.

Eiropas Sporta nedēļa Latvijā izskanēs ar trim vērienīgiem nakts pasākumiem.

Pirmais no tiem – Vislatvijas orientēšanās nakts jeb rogainings tumsā – notiks jau šodien, 29. septembrī plkst. 20.00 sešās pilsētās vienlaicīgi – Rīgā, Jūrmalā, Talsos, Limbažos, Salaspilī un Vecumniekos.

Savukārt sestdienā, 30. septembrī ikviens interesents aicināts piedalīties gan “Nakts peldējumā 2017”, gan arī galvaspilsētas atjaunotās Kr.Valdemāra ielas jaunā seguma iemēģināšanā ar skrituļslidām, skrituļdēļiem un skrejriteņiem.

Vislatvijas orientēšanās nakts 

Vislatvijas orientēšanās naktī dalībniekiem būs iespēja izmēģināt neierastu rogainingu – kotrolpunktos būs plāksnītes ar QR kodu, kuru atpazīs speciāli šim pasākumam izstrādātā rogaininga lietotne sportistu viedtālrunī.
“Šīs sacensības Latvijas Orientēšanās federācijai nav tradicionālas – tās notiek bez labi pazīstamajām orientēšanās prizmām un SI kartēm, bet gan inovatīvi, – izmantojot viedtālruni,” informēja Latvijas Orientēšanās federācijas projektu vadītāja Ilze Straume. 
“Mēs ticam, ka orientēšanās sports ir piemērots ikvienam, tāpēc turpinām strādāt, lai atrastu dažādus interaktīvus veidus, kā šo sporta veidu padarīt vēl pieejamāku plašākai sabiedrībai. Vislatvijas Orientēšanās nakts gan ir tikai pirmais solis – ļoti ceram uz iedzīvotāju atsaucību, lai jau nākamgad šis sporta pasākums varētu notikt lielākā skaitā pilsētu un izveidotā aplikācija būtu pieejama arī citās viedierīcēs,” sacīja I. Straume. 
Sacensībās var piedalīties ikviena komanda 2 – 5 cilvēku sastāvā, ņemot līdzi viedtālruni   (ieslēgtu, uzlādētu, ar ieslēgtu GPS un īpašu mobilo aplikāciju). Dalībniekiem tiks dots trīs stundu kontrollaiks, karte un kontrolpunkti ar dažādām vērtībām. Uzvarēs komanda, kura savāks visvairāk punktu. Sacensību centri: Rīgā – pie Elektrum Olimpiskā centra Grostonas ielā 6B; Jūrmalā – pie Lielupes pamatskolas Aizputes ielā 1A; Limbažos – pie Limbažu pašvaldības Rīgas ielā 16; Talsos – pie Talsu Valsts ģimnāzija Brīvības ielā 29; Salaspilī – pie Salaspils sporta nams Smilšu ielā 1; Vecumniekos – pie Vecumnieku tautas nama Rīgas ielā 5. Kopīgais starts tiks dots 29. septembrī plkst. 20:00. Reģistrācija un karšu saņemšana no plkst. 19:00, finišs – 23:00, apbalvošana ap plkst. 23:30. Sacensību teltīs būs paredzēta vieta mantu atstāšanai. 
 
Plašāk par sacensību norisi, kā arī reģistrēšanās sacensībām: www.rogaining.lv. Dalība sacensībās ir bez maksas.

“Nakts peldējums 2017”

30. septembrī “Nakts peldējums 2017” notiks vienlaicīgi trijās pilsētās – Rīgā, RTU Ķīpsalas peldbaseinā, Ventspilī – Ventspils Ūdens piedzīvojumu parkā, kā arī Liepājā – Liepājas Olimpiskajā centrā. 
“Nakts peldējums 2017” pasākumu laikā neformālā gaisotnē, organizējot peldēšanu komandās, plānots uzstādīt īpašu rekordu – visgarāko stafetes peldējumu. Īpaši šim notikumam par godu tiks padomāts par baseinu izgaismojumu un muzikālo pavadījumu, kas peldētājiem un arī skatītājiem padarīs šo pasākumu par vizuāli baudāmu un neaizmirstamu pieredzi.
“Nakts peldējums tiek rīkots kā stafete, kurā viens otru motivēsim nopeldēt savu distanci. Pieteikties un piedalīties var jebkurš, izvēloties savu distanci, un kļūstot arī citiem par motivāciju – lai vienkārši piedalītos vai nopeldētu,” stāsta Dins Vecāns,  #BeActive vēstnesis un distanču skrējējs. 
“Nakts peldējumā 2017” RTU Ķīpsalas peldbaseinā no plkst. 20.00 klātesošie tiks informēti gan par treniņu iespējām sinhronajā peldēšanā, notiks grāmatas “Peldēšana” prezentācija, kā arī varēs uzzināt par ūdenspolo spēles pamatiem un treniņu iespējām. Savukārt plkst. 21.00 sāksies #BeActive un Nakts peldējuma vēstnešu peldējums, kurā piedalīsies Ivars Ījabs, Edgars Gauračs, Jānis Krops, Dins Vecāns un Māris Liepiņš. Interesenti varēs ziedot arī savu peldēšanas inventāru “Otrajai Elpai”. Nakts peldējumam vēl var pagūt pieteikties interneta vietnē www.naktspeldejums.lv. 

Kr.Valdemāra ielas Nakts brauciens

Savukārt 30. septembrī Rīgā, svinīgi atklājot vēl vienu galvaspilsētas maģistrāli – izremontēto Kr.Valdemāra ielu, uz “Nakts braucienu” pie Brīvības pieminekļa aicināti pulcēties galvaspilsētas iedzīvotāji un viesi. Sacensību šovs, paraugdemonstrējumi, aktivitātes un konkursi šajā pēcpusdienā jau no plkst. 21.00 norisināsies pie Brīvības pieminekļa, līdz plkst. 23.00 tiks dots starts braucienam 5,8 km garumā, kurā aicināti piedalīties visi, kuriem ir skrituļslidas, skrejriteņi un skrituļdēļi. 
5,8 kilometru garais maršruts sāksies pie Brīvības pieminekļa, virzīsies pa Brīvības bulvāri līdz Elizabetes ielai, tad pa tikko remontēto Kr. Valdemāra ielu līdz Zirņu ielai, kur būs apgriešanās vieta un tālāk atpakaļ pa Kr. Valdemāra ielu līdz Raiņa bulvārim, un tad līdz finišam, kas tāpat kā starts būs pie Brīvības pieminekļa. Brauciena dalībniekus vairākās vietās uzmundrinās arī dīdžeji. 
“Nakts brauciens” noslēgsies plkst. 2.00 naktī. Pieteikties braucienam iespējams līdz 29. septembra plkst. 23.59 interneta vietnē: www.naktsbrauciens.lv. Šajā vietnē var uzzināt arī plašāku informāciju par brauciena noteikumiem.
Facebook Draugiem Twitter Instagram