Finansējuma trūkuma dēļ apturēta jaunu dalībnieku uzņemšana programmā "iespējamā misija", kas palīdz skolām piesaistīt jaunus un talantīgus skolotājus. “Iespējamā misija”  eksistē tikai no ziedojumiem, taču līdz ar nodokļu reformu ir mazinājusies uzņēmēju vēlme ziedot, tā ziņo sabiedriskais medijs. 

Šogad skolas pieteica 155 vakances, kurās gribēja redzēt misijas dalībniekus. Bija plānots uzņemt un atbalstīt 15  jaunos skolotājus.

"Mums pietrūka gandrīz 100 tūkstoši euro. Mēs pieņēmām lēmumu, ka mēs šogad neuzņemsim dalībniekus, jo mēs nevaram viņiem nodrošināt mācības un atbalstu 2 gadu garumā uz priekšu. Tā bija atbildīga rīcība no visas komandas, lai arī kā mums gribējās redzēt jaunus cilvēkus programmā. Tad pieņēmām šādu sāpīgu lēmumu," saka Kārlis Andersons, programmas “Iespējama misija” direktors.

Jaunie skolotāji - augstskolu pēdējo kursu studenti - saņem stipendiju - 200 eiro mēnesī, un skola maksā algu. Viņiem nodrošina arī mācības un pamatprasmes pedagoģijā. Iepriekš, ja uzņēmums ziedoja, tas saņēma ieņēmuma nodokļa atvieglojumus 85% apmērā no ziedotās summas. Tagad, ja uzņēmums visu peļņu investē savā attīstībā, tam nav jāmaksā nodoklis. Tāpēc zūd motivācija nodarboties ar labdarību, un ziedojumu summas samazinās. 

Pašreizējiem misijas dalībniekiem atbalsts turpināsies. No 38 jaunajiem skolotājiem 18 jūnijā beigs programmu, bet pārējie 20 turpinās mācīties arī nākamgad. Viņiem finansējums ir nodrošināts. 
10 gadu laikā “Iespējamā misijā” darbojušies 120 jaunie skolotāji. Puse joprojām turpina strādāt skolās. Bet vēl daļa - citās ar izglītību saistītās jomās.
28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu  signāla dzirdamību un sirēnu darbību.

Šajā dienā iedzīvotājiem nav pamata uztraukties un nekāda turpmākā rīcība nav nepieciešama, jo tā ir tikai kārtējā trauksmes sirēnu pārbaude.

VUGD aicina viesnīcu administrāciju informēt savus ārvalstu klientus par gaidāmo trauksmes sirēnu pārbaudi, lai nerastos panika. Gadījumā, ja trauksmes sirēnu pārbaudes laikā tās nedzirdat, nesatraucieties, jo ārkārtas situācijās tiks izmantoti arī citi apziņošanas veidi, piemēram, informācijas nodošana pa skaļruņiem.

Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas, kuras ir izvietotas tā, lai  raidītais skaņas signāls būtu dzirdams apmēram 1,5 kilometru rādiusā (atkarībā no sirēnas izvietojuma augstuma, teritoriālās apbūves īpatnībām, pilsētas ikdienas trokšņiem, gaisa mitruma un vēja stipruma).

Trauksmes sirēnas ir paredzētas iedzīvotāju ātrai brīdināšanai gadījumos, kad notikusi dabas vai tehnogēna katastrofa, vai arī pastāv to draudi. VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, tās izdzirdot, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību. 

Rīgas maratona laikā pilsētā ieviesīs būtiskus satiksmes ierobežojumus, tostarp jau sākot ar šo piektdienu, plkst. 20.00, būs slēgta 11. novembra krastmala posmā no Akmens tilta līdz Muitas ielai.

19. maijā no plkst. 9.30. līdz plkst. 11.00 slēgs transportlīdzekļu satiksmi „Ģimeņu skrējiena” laikā, kurš notiks pa maršrutu: 11.novembra krastmala – Eksporta iela – Muitas iela – Citadeles iela – Krišjāņa Valdemāra iela – Vanšu tilts – apgriešanās pretī Ķīpsalas ielai – Vanšu tilts – Krišjāņa Valdemāra iela – Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris – Brīvības iela – Brīvības pieminekļa laukums (apgriešanās) – Kaļķu iela– 11.novembra krastmala (finišs).

 Savukārt 20. maijā no plkst. 8.00 līdz plkst. 16.30 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme vairākos maratona maršrutos:

 Maratona skrējiens: 11. novembra krastmala (starts)–Eksporta iela–Elizabetes iela– Krišjāņa Valdemāra iela–Vanšu tilts–nobrauktuve no Vanšu tilta – Ķīpsalas iela – Enkura iela – Ogļu iela – Balasta dambis – Matrožu iela – Zvejnieku iela – Ķīpsalas iela – Krišjāņa Valdemāra iela – Slokas iela (apgriešanās) – Krišjāņa Valdemāra iela – Vanšu tilts – Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris – Brīvības iela–Stabu iela (apgriešanās) – Brīvības iela – Kaļķu iela – Akmens tilts – Kuģu iela – AB dambis – Mūkusalas iela – Kārļa Ulmaņa gatve – Salu tilts – viadukts no Krasta ielas – Krasta iela – 11.novembra krastmala – Eksporta iela – Hanzas iela – Skanstes iela –Zirņu iela – Vesetas iela – Mālpils iela – Grostonas iela – Arēna Rīga (apgrieziens) – Grostonas iela – Mālpils iela – Vesetas iela – Zirņu iela – Skanstes iela – Hanzas iela – Pulkveža Brieža iela – Elizabetes iela – Krišjāņa Valdemāra iela – Vanšu tilts –nobrauktuve no Vanšu tilta – Ķīpsalas iela – Enkura iela – Ogļu iela – Balasta dambis – Matrožu iela – Zvejnieku iela – Ķīpsalas iela – Krišjāņa Valdemāra iela–Slokas iela (apgriešanās)–Krišjāņa Valdemāra iela–Vanšu tilts–Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris–Brīvības iela–Stabu iela (apgriešanās)–Brīvības iela–Kaļķu iela–11. novembra krastmala (finišs);

10 km skrējiens: 11. novembra krastmala (starts)–Eksporta iela–Hanzas iela–Pulkveža Brieža iela–Elizabetes iela– Krišjāņa Valdemāra iela–Vanšu tilts (apgriešanās) –Vanšu tilts–Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris–Brīvības iela–Stabu iela (apgriešanās)–Brīvības iela–Kaļķu iela–11. novembra krastmala (finišs);

6 km skrējiens: 11. novembra krastmala (starts)–Eksporta iela–Elizabetes iela– Krišjāņa Valdemāra iela–Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris–Brīvības iela–Stabu iela (apgriešanās)–Brīvības iela–Kaļķu iela–11. novembra krastmala (finišs).

 20. maijā no plkst. 8.30 līdz plkst. 16.30 nepieciešamības gadījumā organizēs divvirzienu transportlīdzekļu satiksmi:
- Doma laukumā;
- Mūkusalas ielā;
- Skanstes ielā, posmā no Hanzas ielas līdz Zirņu ielai;
- Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, posmā no Kaļķu ielas līdz Smilšu ielai;
- Eksporta ielā, posmā no Rīgas pasažieru ostas līdz Hanzas ielai.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi visus sportistus un skriešanas entuziastus, kas svētdien, 20.maijā, piedalīsies  Rīgas maratonā, aicina nopietni izvērtēt savas spējas, spēkus un veselību iecerētās distances veikšanai. 

Ja pēdējā laikā bijusi kāda saslimšana vai trauma, organisms, iespējams, vēl nav pienācīgi atguvies, tāpēc par gatavību skriet ir jākonsultējas ar savu ārstu. 

Savukārt maratona laikā NMPD mediķi aicina – tiklīdz skriešanas laikā jūtams diskomforts, nekavējoties ir jāpārtrauc skriešana, un jāvēršas pie mediķiem pēc palīdzības!
Tāpat ir jāklausa trases malā esošie veselības uzraugi, ja tie dalībniekam iesaka pārtraukt skriešanu un doties malā. 

Maratona laikā vairākās vietās dežūrēs mediķi.
Uz vietas atradīsies septiņas brigādes, tajā skaitā reanimācijas brigādes.
Medicīnisko palīdzību varēs saņemt arī pirmās palīdzības postenī un mediķu teltī, kas atradīsies starta/finišā zonā.

Savukārt pie ūdens ņemšanas vietām dežūrēs un trasē ar velosipēdiem līdzi skrējējiem dosies brīvprātīgie – topošie ārsti, kuri vēros skrējējus, lai savlaicīgi pamanītu tos, kam, iespējams, nepieciešama atpūta un atveldzēšanās vai mediķu palīdzība. 

Mediķi mudina ikvienu skrējēju skriešanas laikā ieklausīties savās sajūtās un laikus iet malā, lai atveldzētos, atpūstos un vērstos pie mediķiem, ja sajūti jebkādu diskomfortu, tajā skaitā nespēku, vājumu, galvas reibšanu, redzes miglošanos, līdzsvara traucējumus, galvassāpes, spiedošu sajūtu krūtīs, elpas trūkumu u.c. 


Sestdien, Eiropas Muzeju nakts ietvaros CSDD Rīgas Motormuzejs apmeklētāju acu priekšā trīs reizes tiks darbināts 1886.gadā patentētās pasaulē vecākās automašīnas Benz Patent Motorwagen replika. 

Šis unikālais spēkrats ir pasaules autobūves aizsākums un tas sasaucas ar Muzeju nakts šā gada vadmotīvu “Šūpulis”.
Automobiļa iedarbināšana notiks muzeja stāvlaukumā  – plkst. 17:00, 19:00 un 21:00. 

Šī būs otrā reize, kad muzeja speciālisti centīsies “pierunāt” Benz Patent Motorwagen motoram iedarboties.

Iepriekšējā publiskā auto piešķilšana pēc ilgas darbošanās sekmīgi tika realizēta 2016.gada maijā – īsi pirms atjaunotā Rīgas Motormuzeja atklāšanas.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=qSYmQr2evv0 

Līdzīgi kā pērn arī šogad motormuzejs bez maksas apmeklētājiem būs pieejams visu dienu – no plkst. 10:00 līdz 24:00. 

Ja plānots doties ārpus Rīgas, tad senos spēkratus ir iespēja apskatīt arī Rīgas Motormuzeja ekspozīcijas filiālē Bauskā. Šeit muzeju nakts ar bezmaksas apmeklējumu norisināsies no plkst. 18:00 līdz 24:00. Motormuzejs Bauskā apskatei piedāvās militāro auto kolekciju, dažādu laiku retro spēkratus, kā arī pirmos padomju pilnpiedziņas automobiļus. Papildus būs iespēja noskatīties īsfilmu par vienu no Latvijas autobūves leģendām RAF autobusiem.
Atzīmējot Ugunsdzēsēju un glābēju dienu un ugunsdzēsības Latvijā 153.gadadienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests jau septīto gadu pēc kārtas  rīkos Atvērto durvju dienu visās VUGD daļās un posteņos, kā arī Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas Praktisko mācību nodaļā. 
Glābēji ceturtdien aicina ikvienu interesentu nākt ciemos pie ugunsdzēsējiem glābējiem visā Latvijā.
Piedāvājot bez maksas piedalīties daudzveidīgās norisēs, rekordliels Latvijas muzeju un sabiedriskās dzīves veidotāju skaits valsts simtgades kulminācijas gada Muzeju naktī - 19. maijā - vērs durvis apmeklētājiem. Šogad nakts pasākumi 204 vietās notiks jau 14. reizi.

“Muzeju nakts šogad būs īpaša, jo notiek valsts simtgades zīmē, sasniedzot rekordlielu norišu vietu skaitu visā Latvijā. Līdzīgi kā citus gadus, notikumu veidošanā aktīvi iesaistās ne tikai muzeji, bet arī daudzi sabiedriskās dzīves veidotāji. 2018. gadā par Muzeju nakts vadmotīvu izvēlēts “šūpulis”. Muzeju naktī godināsim Latvijas valstiskuma dzimšanu, brīvību kā vērtību, novadu savdabību un dzimtas stāstus, šūpuļu darinātājus, sargātājus un šūpotājus,” izmantot Muzeju nakts piedāvātās iespējas, mudina kultūras ministre Dace Melbārde.

Arī šogad Muzeju naktī piedalās gan muzeji, gan vairāk nekā 40 dažādi sabiedriskās dzīves veidotāji, pastiprinot pasākuma nozīmību kultūrvēsturiskā mantojuma izziņā. Iesaistīties paredzējušas arī valsts pārvaldes institūcijas, piemēram, Latvijas valsts prezidenta rezidence, Latvijas Republikas Saeima un citas. Arī uzņēmumi aizvien aktīvāk izmanto Muzeju nakts sniegtās iespējas mārketingā, piemēram, izdevniecības Zvaigzne ABC grāmatnīcas un Aldara Alus darbnīca gaidīs ciemiņus. Reģionos interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, mākslas galerijas un izstāžu nami, kā arī nevalstiskās organizācijas.

Tāpat kā aizvadītajos divos gados arī šogad aktīvākais reģions Muzeju naktī solās būt Vidzeme, vidzemnieki un reģiona viesi 19.maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 46 vietās. Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 32 vietās, Latgalē - 31 vietā, Zemgalē - 18, savukārt Rīgā nakts pasākumi notiks 77 vietās. Gan Rīgā, gan pie-Rīgā, gan ikvienā reģionā šogad Muzeju dalībnieku skaits ir rekordaugsts.

Ar Muzeju nakts interaktīvo karti iespējams iepazīties Kultūras ministrijas mājas lapā, izvērsta Muzeju nakts programma pieejama Muzeju nakts mājas lapā - www.muzeju-nakts.lv/lv/programma

 Veidojot aizraujošas ekspozīcijas, izstādes un izglītojošas programmas un pārdomātu komunikāciju ar sabiedrību, pēdējos 8 gados Latvijas muzejiem izdodas piesaistīt arvien vairāk apmeklētāju.

1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju - Muzeju nakti, tās mērķis - iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Pēc dažiem gadiem tika panākta vienošanās, ka Muzeju nakts kļūst par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu. Starptautiskā muzeju diena ir 18. maijs, to ICOM pirmoreiz izsludināja 1977. gadā. Latvija Starptautisko muzeju dienu atzīmē kopš 1978. gada.
Svētdien, 13.maijā  ar grandiozu šovu un vēl nebijušu starptautisko 3 pret 3 basketbola turnīru, Grīziņkalna sporta kompleksā tika atklāta Latvijā lielākās jauniešu ielu sporta un kultūras kustības «Ghetto Games» desmitā sezona.

Par Ghetto Games desmitās sezonas pasākumiem.
Kā viens no sezonas spilgtākajiem notikumiem ir pasaulē vērienīgākais slam-dunk šovs ''Kings of Air”, kas šogad norisināsies 10.jūlijā Grīziņkalnā. Visiem apmeklētājiem būs iespējams redzēt tā saucamo ''lidojošo basketbolistu” šovu, kas būs interesanti arī tiem, kuriem basketbols nav iecienītākais no sporta veidiem. Pērn slam-dunk konkursu apmeklēja 3000 skatītāju.

Asu izjūtu cienītāji tiek Grīziņaklnā laipni gaidīti 11.jūnijā un 13.augustā uz starptautiskajām pankrationa sacensībām ''Ghetto Fight”. Tradicionāli, ''Ghetto Fight” dalībnieku pavadībā, pirms sacensībām tiks rīkotas pašaizsardzības meistarklases sievietēm.

16.jūnijā norisināsies vēl viens vērienīgs notikums, kas jau pērn Jūrmalas pilsētas kūrorta svētkos iemantoja plašu rezonansi - starptautiskās ielu deju sacensības ''Ghetto Dance Hardcore Battle”.

No 27. līdz 29.jūlijam septīto reizi norisināsies GGFFEST Ventspilī, kura ietvaros trīs dienu garumā skatītājus sagaida augsta mēroga BMX freestyle sportistu sniegums, kā arī agresīvo skrituļslidotāju un strītbaik frīstaila motciklu šovs, kā arī daudzas citas aktivitātes visai ģimenei.

Kā festivāla kulminācija būs FIBA Pasaules tūres kvalifikācijas posma sacensību norise 3 pret 3 basketbolā ''Ghetto Basket Ventspils Challenger”. Kā zināms tad 2020.gadā Tokijā notiekošo Olimpisko spēļu programmā ir iekļauts arī 3 pret 3 basketbols.

Ghetto Games šogad arī norisināsies tādās Latvijas pilsētās kā Ventspilī, Krāslavā, Cēsīs, Daugavpilī, Ogrē, Alūksnē, Kuldīgā, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā un Smiltenē. Ieeja Ghetto Games pasākumos ir bez maksas un dalība bērniem un jauniešiem Ghetto Games pasākumos, kā līdz šim, paliks bez maksas.

Vairāk informācijas Ghetto.lv un sociālajos tīklos - Facebook un Instagram.
Lai gan silto laika apstākļu dēļ daudzi Latvijas iedzīvotāji šogad jau ir izmantojuši iespēju atpūsties ūdenstilpju tuvumā un arī nopeldēties, oficiāli  peldsezona sāksies 15. maijā.

Lai peldēšanās būtu droša, Veselības inspekcija jau ir veikusi pirmās peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes oficiālajās peldvietās.
Rezultāti liecina, ka ūdens kvalitāte peldvietās ir laba un peldēties atļauts visās 56 peldvietās.

Ūdens kvalitāti jūras un iekšzemes peldvietās speciālisti pārbaudīs visas peldsezonas laikā - no 15. maija līdz 15. septembrim, ņemot ūdens paraugus peldvietās katru mēnesi. Tāpat tiks pārbaudīts, vai oficiālajās peldvietās tiek ievērotas peldvietu uzturēšanas un higiēnas prasības.

Inspekcijas speciālisti peldvietu ūdens kvalitāti pārbauda gan laboratoriski, gan vizuāli parauga ņemšanas laikā. Laboratorijā tiek noteikti mikrobioloģiskie rādītāji - fekālā piesārņojuma indikatori zarnu nūjiņas (E.coli) un zarnu enterokoki. Novērtējot vizuāli, īpašu uzmanību Inspekcijas speciālisti pievērš ūdens krāsai, peldošiem atkritumiem un naftas produktiem ūdenī, kā arī iespējamam zilaļģu savairošanās procesam.

Ja peldvietu ūdens paraugu analīžu rezultāti liecinās, ka ūdens neatbilst prasībām, Inspekcija noteiks peldēšanās ierobežojumus - ieteikumu nepeldēties vai aizliegumu peldēties. Ieteikums nepeldēties galvenokārt attiecas uz jutīgām iedzīvotāju grupām - maziem bērniem, vecākiem cilvēkiem un ar hroniskām slimībām slimojošiem cilvēkiem, kuru imūnā sistēma ir novājināta. Par izmeklējumu rezultātiem tiks informēts peldvietas apsaimniekotājs, kā arī sabiedrība ar plašsaziņas līdzekļu un Inspekcijas tīmekļvietnes starpniecību.

Ņemot vērā  straujo gaisa temperatūras paaugstināšanos, Veselības inspekcija atgādina, ka ūdens temperatūra atsevišķās Latvijas ūdenstilpēs vēl ir salīdzinoši zema, tāpēc, dodoties peldēties, ir jāatceras par būtiskiem piesardzības pasākumiem.

Uzsākot peldsezonu,  peldēšanas laikam ūdenstilpē vajadzētu būt īsākam, bet vēlāk, organismam pierodot, peldēties var ilgāku laika periodu. Auksts ūdens var radīt aukstuma šoku, kas izraisa krampjus un nespēju peldēt. Lai izvairītos no muskuļu krampjiem, pēc sakaršanas saulē, ūdenī ir jāiet lēnām.
Lai vērstu uzmanību insulta profilaksei un slimības postošajām sekām, ik gadu maija sākumā tiek atzīmēta Eiropas Insulta diena. Šogad par godu Eiropas Insulta dienai pacientu biedrība “ParSirdi.lv” un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Studentu pašpārvalde aicina uz pasākumu ar devīzi “Esi soli priekšā insultam!”, kas notiks 15. maijā plkst. 15.00-18.00 Latvijas Universitātes galvenās ēkas foajē, Raiņa bulvārī 19. 

Pasākuma ietvaros iedzīvotājus konsultēs ārsts-kardioloģijas rezidents Daiņus Gilis, ikvienam būs iespēja bez maksas noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs, izmērīt asinsspiedienu un pulsu. Tāpat pasākumā varēs saņemt konsultācijas par insulta riska faktoriem, simptomiem un profilaksi, kā arī rīcības plānu, kas jāievēro, ja gadījumā insulta simptomi ir pamanīti kādam tuviniekam. Pasākumā varēs uzzināt, kas notiek organismā, kad ir paaugstināts holesterīna un cukura līmenis, un kā tieši tas ir saistīts ar insulta un citiem sirds asinsvadu slimību riskiem. 

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem ik gadu aptuveni 1,1 miljons* iedzīvotāju Eiropā piedzīvo insultu (t.sk, Latvijā ik gadu ap 10 000 cilvēku). Ņemot vērā to, ka pieaug insultu skaits arī gados jauniem cilvēkiem, kā arī to, ka sabiedrība noveco un palielinās gados vecu cilvēku skaits, kas pakļauti augstam insulta riskam, tiek lēsts, ka 2025. gadā jau 1,5 miljoni iedzīvotāji cietīs no insulta. 

Pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa: “Eiropas Insulta dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību šai postošai slimībai, kuru teju 80% gadījumu būtu iespējams novērst, ja vien cilvēki laicīgi pārbaudītu savu veselību un rīkotos. Arī Latvijā sabiedrība arvien noveco un palielinās to cilvēku skaits, kas pakļauti insulta riskam. Lai arī biežāk no insulta cieš cilvēki gados, tas var skart arī gados jaunus cilvēkus. Tāpēc vislabākais veids, kā sevi pasargāt un būt soli priekšā insultam, ir regulāri pārbaudīt insulta riska faktorus, tostarp, asinsspiedienu, pulsu, holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī ievērot veselīgu dzīvesveidu. Eiropas Insulta dienā aicinām ikvienu izmantot iespēju bez maksas veikt risku mērījumus un saņemt speciālistu konsultācijas par to, kā sevi pasargāt no insulta un citām sirds un asinsvadu saslimšanām.”

Lai būtu soli priekšā insultam:
Ø  asinsspiedienam miera stāvoklī ir jābūt zem 140/90 mmHg;
Ø  pulsam miera stāvoklī ir jābūt ritmiskam un līdz 70 sitieniem minūtē;
Ø  holesterīnam – vismaz zem 5,0 mmol/l, bet ar citiem riska faktoriem vēl zemākam;
Ø  cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l;
Ø  ikdienā daudz jākustās un jāēd veselīgs uzturs;
Ø  jāatmet smēķēšana un jāsamazina alkohola patēriņš;
Ø  jāizvairās no stresa.

Riska faktori, kurus nevar ietekmēt ir vecums un iedzimtība.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) 13.Saeimas vēlēšanām izveidoja 115 vēlēšanu iecirkņus 44 valstīs. Viena iecirkņa – Zviedrijas pilsētā Erebrū – iekļaušana iecirkņu sarakstā tika atlikta uz vēlāku laiku, kad būs panākta vienošanās par telpām, kur iecirkni izvietot.

13.Saeimas vēlēšanu iecirkņi atradīsies Amerikas Savienotajās Valstīs, Apvienotajos Arābu Emirātos, Austrālijā, Austrijā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Beļģijā, Brazīlijā, Čehijā, Dānijā, Ēģiptē, Francijā, Grieķijā, Gruzijā, Igaunijā, Indijā, Islandē, Itālijā, Izraēlā, Īrijā, Japānā, Jaunzēlandē, Kanādā, Kazahstānā, Korejā, Krievijā, Ķīnā, Lielbritānijā, Lietuvā, Luksemburgā, Moldovā, Nīderlandē, Norvēģijā, Polijā, Portugālē, Somijā, Spānijā, Šveicē, Turcijā, Ukrainā, Ungārijā, Uzbekistānā, Vācijā un Zviedrijā.

Salīdzinot ar iepriekšējām Saeimas vēlēšanām pirms četriem gadiem, šogad ārvalstīs izveidoto iecirkņu skaits pieaugs par 18 iecirkņiem. Visvairāk vēlēšanu iecirkņu ārvalstīs būs Amerikas Savienotajās Valstīs – 21, Lielbritānijā – 15 un Vācijā – deviņi.

Saeimas vēlēšanu likums nosaka, ka vēlēšanu iecirkņi ierīkojami Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās, kā arī tos var ierīkot citās balsošanai piemērotās telpās.
13.Saeimas vēlēšanu dienā, 6. oktobrī, vēlēšanu iecirkņi ārvalstīs būs atvērti balsotājiem no plkst. 7.00 līdz 20.00 pēc vietējā laika, un tajos balsot varēs ne tikai attiecīgajā valstī dzīvojošie Latvijas pilsoņi, bet arī tie Latvijas vēlētāji, kuri uz ārvalstīm būs devušies īslaicīgā darba braucienā vai ceļojumā.
Otrdien sākas prestižais Kannu kinofestivāls, ko atklāj irāņu režisora Asgara Farhadi filma "Everybody Knows", kurā galvenās lomas atveido Penelope Krusa un Havjers Bardems.

Spānijā uzņemtais psiholoģiskais trilleris sacentīsies arī par festivāla galveno balvu "Zelta palmas zars". Šī ir pirmā reize pēc sešu gadu pārtraukuma, kad filma, ar kuru tiek atklāts festivāls, arī pretendē uz tā galveno godalgu.

Farhadi 2011.gada filma "Šķiršanās" "A Separation" saņēma "Oskaru" un Berlīnes kinofestivāla "Zelta lāci", tomēr Kannu festivāla galveno balvu viņš nekad nav izcīnījis.
Tiesa gan, divas viņa nākamās lentes "The Past" (2013) un "The Salesman" ("Komivojažieris") (2016) saņēma Kannu godalgas par labāko scenāriju, kā arī labākā aktiera un aktrises godalgas.

"Everybody Knows", kurā spēlē arī Argentīnas zvaigzne Rikardo Darins, ir stāsts par kādu sievieti, kas atgriežas no Buenosairesas savā dzimtajā ciematā Spānijā ar vīru un bērniem.

45 gadus vecais Farhadi ir viens no ievērojamākajiem Irānas režisoriem, kurš savā dzimtenē un aiz tās robežām iemantojis atzinību ar spraigiem un rūpīgi izstrādātiem stāstiem.
"Everybody Knows" uz kinoekrāniem Francijā iznāks 9.maijā - dienu pēc Kannu festivāla atklāšanas.

Kannu kinofestivāls šogad norisināsies 71.reizi, un to aizēnojis strīds ar video straumēšanas kompāniju "Netflix" un seksuālās uzmākšanās skandāls, kas izcēlies ap Holivudas producentu Hārviju Vainstainu.
Šodien Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu. Vakcīnas, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, tiks izvietotas austrumu pierobežā.

Iedzīvotājiem, pamanot vakcīnu, kas izskatās kā brūngans kubiņš, nedaudz mazāks par sērkociņu kastīti, nevajadzētu to aiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.
Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu (ēsmas iekšpusē tā ir šķidra) - tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta. PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tās nekādā gadījumā neaiztikt.

Vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, tomēr, to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.
PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.
Latvijas lietoto auto tirgus ir pilns ar ievestām automašīnām no plašās Rietumeiropas un ievērojama daļa no tiem, ir pēc negadījumiem, ar "notītu" odometra rādījumu un aplamu informāciju par tā tehnisko stāvokli sludinājuma tekstā. Portāla autoDNA un televīzijas raidījuma Aizliegtais paņēmiens kopīgi veidotais sižets atklāj Latvijas lietoto auto plaču skarbo patiesību.

Lietotas automašīnas iegāde ir pietiekoši liels pirkums, lai akli paļautos uz pārdevēja godavārda, taču tieši tā arī notiek gana liela daļa pirkumu. Saskaņā ar apkopoto informāciju, Latvijas lietoto automašīnu tirgū par patieso nobraukumu vien tiek melots aptuveni 30% gadījumu. Taču pārdevēji slēpj arī citu būtisku informāciju, piemēram, satiksmes negadījumu vēsturi.

Kā liecina raidījuma Aizliegtais paņēmiens veidotais sižets, tad negodprātīgi auto tirgotāji izmanto pircēju lētticību un vājās auto tehniskās zināšanas. 
Raidījuma tapšanas laikā tika apkopota informāciju par vairāk nekā 150 lietotiem automobiļiem - 63 no tiem bija ar koriģētiem odometra rādījumiem, pēc avārijām, pabijuši zem ūdens vai ar citiem būtiskiem defektiem. Prieks par godīgajiem pārdevējiem, kuriem ir atbildības sajūta pret pircējiem, taču tādu ir gaužām maz," stāsta raidījums. 

Salīdzinoši jauna tendence, kas ir parādījusies sludinājumu portālos, ir nepatiesa VIN numura norādīšana, kas šobrīd tiek konstatēts 35% gadījumu. Norādot vai nepareizu VIN numuru tiek slēpta visa informācija potenciālajam pircējam, kurš vēlas padziļināti izpētīt automašīnas vēsturi.

"Cilvēkiem ir jābeidz dzīvot ilūzijās, ka Eiropas rietumos cilvēki ir bagātāki un tie pērk dārgas automašīnas, lai ar tām maz brauktu. Tur dzīvo tieši tādi paši ļaudis kā mēs, vienīgi attālumi starp darbu un mājām ir krietni lielāki, kā arī nodokļu likme ir augstāka. Līdz ar to, ar automašīnām tiek braukti ievērojami attālumi un auto resurss izmantots tam paredzētā veidā," stāsta auto eksperti.

“Zaļā josta” aicina apmeklēt Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu darbu izstādi “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem” , kas norisināsies 16.05.2018. plkst. 13.00 Latvijas Dabas muzeja 1. stāva izstāžu zālē.

Izstādē “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem” aplūkojami labākie “Zaļā josta” rīkotā dizaina priekšmetu konkursa “Mans veltījums tīrai Latvijai” darbi, kā arī video par to tapšanas gaitu. Konkurss norisinājās 2017/2018. mācību gada laikā un kopumā konkursam pieteikti ap 1000 darbi no 38 pirmsskolas izglītības iestādēm un 70 vispārējām izglītības iestādēm.

Izstāde  būs skatāma Latvijas Dabas muzejā līdz 10.jūnijam, lai rosinātu cilvēkus smelties iedvesmu un idejas, kā daudzas lietas varam izgatavot pašu rokām, un ne vienmēr viss pērkams veikalā, it sevišķi, ja zinām, ka lieta nav nepieciešama ilglaicīgai lietošanai.
Piemēram, dažādi mācību palīglīdzekļi burtu, formu, krāsu apgūšanai, interjera priekšmeti, funkcionālas mēbeles, rotaļu piederumi, gaismas ķermeņi un citi dizaina priekšmeti, kas pašrocīgi darināti no nevajadzīga kartona.

Lai arī valsts svētki nosvinēti, Iekšlietu ministrija Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas svinību mēnesī  - tātad visu maiju - aicina iedzīvotājus apceļot pirms gada 4.maijā akcijas “Apskauj Latviju” laikā apkārt valsts robežai iestādītos 100 ozolus, tos  var atpazīt pēc tiem pievienotajām informatīvajām plāksnēm un to atrašanās vietas var aplūkot interaktīvajā kartē: apskaujlatviju.lv 

Šajā kartē ikviens iedzīvotājs ir aicināts atzīmēt arī savu šogad individuāli iestādīto ozoliņu.

Savukārt sociālo mediju lietotāji ir aicināti  līdz 31.maijam fotografēties pie Latvijas simtgades ozoliem un publicēt bildes kopā ar savu sveicienu vai novēlējumu simtgades ozola gada jubilejā. Pievienojot sveicienu, aicinām izmantot tēmturus #ApskaujLatviju, #LV100. 

Valsts simtgadei veltītie ozoli tika stādīti īpašās pašvaldību izvēlētās vietās, kurām ir vai nu vēsturiska nozīmība, vai nākotnes attīstības perspektīva. 
Vairākas pašvaldības, plānojot konkrētas teritorijas attīstību, simtgades ozolu stādīja kā simbolisku zīmi aizsākumam. Piemēram, Limbažu novadā ozols iestādīts himnas autora Baumaņu Kārļa dzimtajā vietā, savukārt Engures novadā ozols iestādīts pie Krišjāņa Valdemāra dibinātās jūrskolas, bet Saldus novada Ezeres pagastā ozolu stādīja vēsturiskajā pirmajā mazpulcēnu dārzā.
Vidzemes plānošanas reģions rīkos sarunu vakarus.
Tādi notiks vairākās pilsētas.
Pirmais notiks Valmierā 23.maijā.

Arvien trūkst audžuģimeņu, īpaši tādu, kuras spētu uzņemt vairākus bērnus no vienas ģimenes, kā arī bērnus ar īpašām vajadzībām.

Uz sarunām aicinātas jau esošas audžuģimenes, aizbildņus un adoptētājus, kuri dalīsies ar savu pieredzi.
Runāsim arī par viesģimenes statusu, kurš ir labs sākums vai iespēja tad, ja ikdienas solis neļauj uzņemt bērnu pavisam, tomēr var sniegt lielu ieguldījumu bērna izaugsmē.

Pie kafijas tases ikvienam būs iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus, kā arī tos iesniegt iepriekš, rakstot uz naula.dannenberga@vidzeme.lv , lai sarunu laikā neaizmirstas.
Sarunu vakaru norises laikiem iespējams sekot Facebook lapās “Vidzeme iekļauj” un  “Vidzemes plānošanas reģions”. 

Šobrīd Latvijā aktīvi attīstās sociālā uzņēmējdarbība.
Tā kļūst par modernu un ilgtspējīgu sektoru, ko sekmē divi nozīmīgi fakti:

- Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kurā ir pieņemts Sociālā uzņēmuma likums (stājās spēkā šī gada 1.aprīlī.), kura mērķis ir veicināt sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā – gan sociālās atstumtības riska nodarbinātības, gan kopējās sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanas kontekstā.

- līdz pat 2022.gadam sociālajiem uzņēmumiem ir pieejams Labklājības ministrijas un ALTUM grantu finansējums 12 miljonu EUR apmērā. Pieteikties programmai var gan esošie, gan jaunie sociālie uzņēmumi, un tā ir laba iespēja saņemt atbalstu savas biznesa idejas uzsākšanai un attīstīšanai.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija  jeb LSUA apvieno daudz kolosālu biedru – biedrības un SIA, kas veic darbus sabiedrības labumam un mēģina mūsu pasauli padarīt gaišāku. 

Sociālā uzņēmējdarbība nozīmē ražot preces vai sniegt pakalpojumus ar mērķi risināt kādu sociālo problēmu vai radīt labumu sabiedrībai, nevis gūt maksimālu peļņu uzņēmuma īpašniekiem.
Sociālās uzņēmējdarbības veidi, formāti, preces, pakalpojumi var būt ļoti dažādi, sociālie uzņēmumi var būt gan lieli, gan mazi, gan starptautiski, gan lokāli, taču tos visus vieno vēlme radīt augstu sociālo pievienoto vērtību, izmantojot biznesa metodes. 

Sociālo uzņēmējdarbību definēt nav viegli - ne Eiropā, ne pasaulē nepastāv vienotas definīcijas vai vienotas izpratnes par sociālās uzņēmējdarbības precīzām robežām, bet divi galvenie kritēriji tomēr ir un paliek 1) uzņēmējdarbība 2) ar sociālu mērķi.

Pirmais, kurš jebkad definēja sociālo uzņēmējdarbību, bija Muhammads Yunus, sociālais uzņēmējs no Bangladešas, Grameen Bankas dibinātājs un Nobela miera prēmijas laureāts. Viņš forumulēja septiņus sociālās uzņēmējdarbības principus, kuru ir pamatā lielākajai daļai šobrīd Eiropā un pasaulē izmantoto sociālās uzņēmējdarbība definīciju:

Biznesa mērķis ir nevis maksimāli nopelnīt, bet novērst/risināt nabadzību vai kādu citu sociālu problēmu.
Finansiāla un ekonomiska ilgtspēja.
Investori saņem atpakaļ tikai savu ieguldījumu, bez procentiem.
Kad investīcijas ir atmaksātas, uzņēmuma peļņa tiek izmantota tālākai attīstībai un sociālās problēmas risināšanai.
Atbildīga attieksme pret vidi.
Darbaspēks saņem darba tirgum atbilstošu atalgojumu un labākus darba apstākļus.
...un dara darbu ar prieku!

Kas NAV sociālā uzņēmējdarbība?

Sociālā uzņēmējdarbība NAV tradicionālo uzņēmumu sociālā korporatīvās atbildības aktivitātes. Piemēram, bankas īstenota izglītības programma nav sociālā uzņēmējdarbība, ja vien, protams, tā netiek īstenota un veikta atsevišķa, nodalīta, finansiāli un saturiski neatkarīga uzņēmuma veidā.
Sociālā uzņēmējdarbība NAV labdarība, kad kaut kas tiek kādam atdots vai dots bez maksas, par brīvu.
Sociālā uzņēmējdarbība NAV valsts un pašvaldības sociālās palīdzības aktivitātes.

16.maijā Rīgā notiks ikgadējais, nozīmīgākais sociālās uzņēmējdarbības nozares pasākums – Sociālās uzņēmējdarbības forums 2018.
Vairāk par to var lasīt šeit 
Cilvēki, kuriem rūp sava veselība, pavasarī atrod laiku apmeklēt ādas ārstu, lai pārbaudītu dzimumzīmes un citus ādas veidojumus. Zem nosaukuma «ādas veidojums» var slēpties gan visnevainīgākā kārpiņa, gan ļaundabīgs audzējs, un mēģināt pašu spēkiem atšķirt vienu no otra nozīmē uzņemties nepamatotu risku.

«Pēdējo gadu laikā pacienti kļuvuši zinošāki un vēlas precīzu diagnostiku,» saka dermatoloģe Anita Ābelīte. «To veicinājuši gan sabiedrības izglītošanas pasākumi, gan fakts, ka diemžēl arvien biežāk dzirdam par gadījumiem, kad ar ādas vēzi saslimst jauni cilvēki.»

Dzimumzīmes parasti rodas cilvēkiem līdz 35 gadu vecumam, bet pārējie veidojumi, labdabīgi vai ļaundabīgi, vēlāk.
Visbiežāk tās ir papilomas, kārpas vai kāds no ādas vēža veidiem. Vienu konkrētu cēloni, kāpēc rodas šie veidojumi, nevar pateikt, bet mēs esam novērojuši: jo vairāk cilvēks sauļojas bērnībā un jaunībā, jo vairāk pēc 40-45 gadu vecuma viņam veidojas seborejas keratozes.
Ir arī tāds uzskats, ka pieci saules apdegumi bērnībā un jaunībā ir praktiski simtprocentīga garantija, ka pēc 50 gadu vecuma var veidoties kāds no ļaundabīgiem ādas audzējiem - varbūt ne uzreiz melanoma, bet, piemēram, bazālo šūnu vēzis - bazalioma.
Daudzu ādas veidojumu virzītājspēks ir ģenētika: ja vecākiem ir daudz šādu veidojumu, tad, iespējams, tādi varētu būt arī bērniem. Vairākums ādas vēža pacientu joprojām ir vecāki par 40 gadiem, bet reizēm melanomu un bazaliomu atklāj jau 20-30 gadu vecumā; ir bijuši gadījumi, kad to konstatē grūtniecēm, un tas ir ļoti skumji.

Citās valstīs esot populāri nofotografēt bažas izraisošo ādas veidojumu un nosūtīt speciālistam attēlu. Daktere Ābelīte šādu metodi atbalsta, sakot, ka tā noteikti būs laba pirmā palīdzība, ja cilvēks ir satraukts. Taču, pirmkārt, attēlam jābūt ļoti kvalitatīvam, lai varētu to izvērtēt, un, otrkārt, jāsaprot, ka ar to nevar aizstāt pilnvērtīgu diagnostiku ārsta kabinetā.

Ārste iesaka pirms sauļošanās note8ikti pie dermatologa pārbaudīt ādu.

Labākais laiks sauļoties ir no rīta līdz plkst. 11.00 un pēcpusdienā pēc plkst. 15.00, kad saules stari ir mazāk spēcīgi. Jāņem vērā arī to, ka UV stari nonāk līdz zemei arī mākoņainā laikā.
12. un 13. maijā "Zelta Zirga" mototrasē Ķegumā jau devīto reizi notiks pasaules čempionāta posms motokrosā "MXGP of Latvia", kas pirmo reizi 27 gadu laikā sportisti sacīkstes aizvadīs, braucot pretējā virzienā tam, kāds bijis ierasts Ķeguma trasē.

Šogad latviešu līdzjutējus pasaules čempionātā priecē Pauls Jonass, kurš startē MX2 klasē.
Lai arī prestižajā MXGP klasē šogad nestartē neviens latviešu braucējs, Ķegumā uz starta redzēsim divus latviešu braucējus - Matīsu Karro un Tomu Macuku, kuri nolēmuši iepriecināt latviešu līdzjutējus.

Tāpat īkšķus būs jātur par vēl vairākiem latviešu sportistiem. EMX 125 klasē startēs Mairis Pumpurs un Ralfs Edgars Ozoliņš, bet EMX 250 klasē starp ātrākajiem Eiropas braucējiem redzēsim Kārli Sabuli, Tomasu Šileiku, Kristeru Drevinski un Arnoldu Sniķeri.

"MXGP of Latvia" norisināsies divas dienas. Sestdien, 12. maijā, no 8:00 līdz 13:00 notiks brīvie treniņbraucieni visām četrām klasēm - EMX125, EMX250, MX2, MXGP, bet vēlāk sekos MX2 un MXGP kvalifikācija.
Sestdiena tiks noslēgta ar EMX250 klases pirmo finālbraucienu. Tikmēr svētdien, 13. maijā, Ķegumā motori sāks rūkt jau plkst. 9:45, kad savas cīņas aizvadīs EMX125 un EMX250 klases braucēji. Kulminācija visam sekos no plkst. 13:00, kad trasē dosies MX2 un MXGP klases braucēji, kuri aizvadīs pa diviem finālbraucieniem.

Atzīmējot Eiropas dienu, Eiropā un citur pasaulē tiek organizēti dažādi pasākumi visu vecumu cilvēkiem.

Eiropas dienu jeb ES dzimšanas dienu ar dažādiem pasākumiem 9.maijā atzīmē visā Eiropā, godinot Francijas ārlietu ministra Robēra Šūmana 1950.gadā izteikto ierosinājumu par Ogļu un tēraudu kopienas izveidi, kas ir ES priekštece.

Eiropas diena ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā.
Šajā datumā tiek atzīmēta nu jau vēsturē iegājušās Šūmana deklarācijas gadadiena. Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans 1950. gadā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu.
Viņa ideja bija tāda, ka jāizveido Eiropas institūcija, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda ražošanu. Nebija pagājis ne gads, kad tika parakstīts līgums par tādas izveidi. Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.

Eiropas Parlamenta birojs Latvijā sagatavojis testu “Zināji vai uzzināji?”, ar kuru var pārbaudīt un iegūt jaunas zināšanas par aktuālo Eiropas Savienībā un pilsoņu pārstāvja - Eiropas Parlamenta - darbu. Zināšanu pārbaudes testu var izmēģināt vietnē zini.europarl.lv
 
Tests ar spēļošanas elementiem sagatavots par astoņām jomām,  kuras  ES, t.sk.,  Latvijas iedzīvotāji atzinuši par, viņuprāt, nozīmīgākajām.  Tās ir arī starp Eiropas Parlamenta darba prioritātēm. Astoņas jomas ir: patērētāju aizsardzība, izaugsme, vide un klimats, Eiropas nākotne, cilvēktiesības, imigrācija, drošība un sociālā aizsardzība.
 
Testa struktūra ir vienkārša: par katru jomu tiek piedāvāti četri apgalvojumi un izvēlne, vai tas ir pareizs vai ne.
Pēc katras atbildes testa veicējs saņems vērtējumu (pareizi/nepareizi), kā arī īsu, kodolīgu skaidrojumu. Eiropas Parlamenta paveikto un plānoto katrā jomā komentē arī Latvijas eiroparlamentārieši.
Sestdien,  plkst. 13.00 notiks tradicionālais motosezonas atklāšanas pasākums pie tirdzniecības centra “Mols”. Atklāšanas dienā ikgadēji pulcējas vairāki tūkstoši motobraucēju, moto entuziastu un motosporta līdzjutēju, lai iepazītos ar jaunākajiem spēkratiem, motobraucēju ekipējumu un atzīmētu šīgada motosezonas sākumu.
 
Jau no plkst. 10.00  pie t/c “Mols” uz pirmo tradicionāli kopīgo braucienu pulcēsies motobraucēji gan no Latvijas, gan ārvalstīm.

Motosezonas atklāšana norisināsies konkursa “Latvijas Gada motocikls” ietvaros, kas tirdzniecības centrā notika visa aprīļa garumā. Arī sestdien ikgadējā konkursa noslēgumā visiem interesentiem, kuri to vēl nav paspējuši, būs iespēja iepazīties ar jaunākajiem šī gada motociklu modeļiem, kā arī apskatīt izstādi “50 kubā”, kurā izvietoti Latvijā, motorūpnīcā “Sarkanā zvaigzne” ražoti retro motocikli. 
 
Motobraucēju pulcēšanās laikā piedalīsies somu rokrupa “Manzana”. Vēlāk motoparādes noslēgumā plkst. 14.00 grupa uzstāsies brīvdabas bezmaksas koncertā 11. novembra krastmalā.
 
Plkst. 13.00 notiks motociklu parādes brauciens no t/c “Mols” līdz 11. novembra krastmalai. Brauciens sāksies no t/c “Mols” Krasta ielā 46 un dosies tālāk pa Dienvidu tiltu, Ziepniekkalna ielu, Mūkusalas ielu, Kuģu ielu, Trejādības ielu, Raņķa dambi, Balasta dambi, Vanšu tiltu, Valdemāra ielu, Kalpaka bulvāri, Pulkveža Brieža ielu, Hanzas ielu, Eksporta ielu uz 11. novembra krastmalu.
 
Pasākums ir paredzēts visiem interesentiem un norisinās bez maksas.
 
Fonds Viegli un Imanta Ziedoņa muzejs aicina ikvienu iesaistīties apbalvojuma "Laiks Ziedonim" cildināšanas ceremonijas scenogrāfijas veidošanā.

Ceremonijas ietvaros tiek plānota īpaša instalācija no latviešu rakstnieku, tostarp Imanta Ziedoņa, grāmatām, tādēļ tās tapšanai gan ceremonijas viesi, gan citi iedzīvotāji aicināti ziedot grāmatas, kā pateicību saņemot suvenīrus no Fonda Viegli un Imanta Ziedoņa muzeja.

Grāmatas iespējams ziedot Rīgā un Liepājā:
Rīgā, Imanta Ziedoņa muzejā Aldaru ielā 5 - 28. un 29. aprīlī no 11:00 - 15:00
Liepājā, koncertzāles "Lielais dzintars" informācijas centrā - 2. maijā no 11:00 - 15:00

Daļa no ceremonijā izmantotajām grāmatām pēc pasākuma, kas šogad norisināsies 3. maijā Liepājā, nonāks topošās Ziedoņa bibliotēkas krājumā, savukārt daļa - 2015. gada "Laiks Ziedonim" laureāta kategorijā "Rabarbers" Valtera Dakšas privātajā bibliotēkā līdzās tūkstošiem citu ievērojamu latviešu rakstnieku darbiem.

Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" apbalvojumu „Laiks Ziedonim" iedibinājis 2014. gadā, lai iedvesmotu, novērtētu un cildinātu jaunradi, kā arī dzejniekam Imantam Ziedonim svarīgās vērtības - izcilību, degsmi, sūtību, stāju, veiksmi un savpatību, kas jau piekto gadu tiek meklētas ikviena pretendenta personībās.
Līdz šim apbalvojumu saņēmuši 20 laureāti no dažādiem Latvijas novadiem un diasporā dzīvojošie latvieši.

Šogad apbalvojuma laureātu cildināšanas ceremonija norisināsies 3. maijā plkst. 19.00 koncertzālē "Lielais dzintars", Liepājā. 

Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" dibināts 2010. gada pavasarī, lai īstenotu fonda patronam - dzejniekam Imantam Ziedonim - tuvu misiju: "Latvija ir brīnumskaista zeme, bet skaistajam jāpalīdz parādīties". Fonda mērķis ir attīstīt jaunradi Latvijā, veicinot Imanta Ziedoņa ideju īstenošanos un vērtību turpināšanos, atbalstot radošas, neparastas iniciatīvas un veidojot sabiedriskus projektus, kas atklāj Latvijas skaistumu.
2015. gada rudenī fonds "Viegli" ar vislielāko atbildību par dzejnieka uzticēto uzdevumu dibina Imanta Ziedoņa muzeju, par tā misiju izvirzot veicināt jaunradi Latvijā, iedvesmot sabiedrību latviskuma stiprināšanā, kā arī sniegt iespēju interesentiem radošā veidā izzināt sevi un pasauli, balstoties Imanta Ziedoņa idejās, daiļradē paustajā un viņam tuvajās vērtībās.
Valsts asinsdonoru centra rīkotajā izaicinājumā "Vienoti dziesmā, dejā un asinsritē" asinis ziedot devās izaicinājuma līdzautori TDA "Liesma" dalībnieki, rādot priekšzīmi un izaicinot citus kolektīvus.
TDA "Liesma" izaicinājumu meta Latvijas Universitātes jauktajam korim "Juventus" un TDA "Teiksma". Arī citi kolektīvi aicināti sekot "Liesmas" piemēram, izaicinot citus klektīvus, tādā veidā veicinot draudzīgu konkurenci un savstatpējo sadraudzību.

Jau ziņots, ka Valsts asinsdonoru centrs sadarbībā ar TDA "Liesma" līdz 22. jūnijam uzsāka asins ziedošanas izaicinājumu, kura laikā aicina Latvijas koru un deju kolektīvus kopīgi ziedot asinis. Uzcītīgākie kolektīvi saņems balvas.

Šobrīd aktīvi norit kolektīvu reģistrācija.
Reģistrēties izaicinājumam kolektīvi var visu akcijas norises laiku. Lai pieteiktu kolektīva dalību izaicinājumā, kolektīva pārstāvim jāraksta uz e-pasta adresi san@vadc.gov.lv, jānorāda kolektīva nosaukums, tā dalībnieku skaits, kā arī aptuveno asins donoru skaits.

Izaicinājuma uzvarētāji tiks paziņoti un apbalvoti  Dziesmu un Deju svētku nedēļas ietvaros.

Ziedojot asinis, VADC izaicinājuma dalībniekus un atbalstītājus sociālajos tīklos publicētos foto aicina atzīmēt ar tēmturi #MumsIrVienaAsinsrite.
Kopš pagājušās nedēļas Latvijā ir ļoti liela bērza ziedputekšņu koncentrācija gaisā, informē Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Aerobioloģijas laboratorija.

Putekšņu daudzums katrā konkrētā vietā atkarīgs no laikapstākļiem, īpaši no lietus un vēja.

Gaisā novērots ļoti liels putekšņu spektrs - alkšņa un lazdas putekšņi ļoti zemā koncentrācijā, zemā līdz vidējā koncentrācijā ir papeles, vītola, oša un īves putekšņi, parādījušies arī pirmie pieneņu ziedputekšņi.

Bērzam, tāpat kā graudzālēm un ambrozijai, ir lielākā alerģiskuma pakāpe starp Latvijas augiem.

Ziedputekšņu alerģijas jeb polinozes pirmās pazīmes parasti ir acu asarošana, šķavas, nieze, apsārtums, deguna tecēšana un aizlikts deguns. Ir iespējami arī astmai raksturīgi simptomi - klepus, grūtības elpot, smaguma sajūta un svilpšana krūtīs.

Laikā, kad zied augs, kas izraisa alerģiskas reakcijas, vēlams atteikties no fiziskām aktivitātēm brīvā dabā, lai izvairītos no pastiprinātas ziedputekšņu nonākšanas elpceļos. Pastaigām ieteicams izvēlēties lietainas dienas, un vēlams lietot alergologa vai ģimenes ārsta izrakstītos medikamentus.

Augstākā ziedputekšņu koncentrācija ir sausā, siltā un vējainā laikā.

Latvijas Universitātes speciālisti aicina izmantot bezmaksas mobilo lietotni "Pasyfo", kas ļauj saņemt individuālas prognozes par iespējamiem simptomiem, lai izvairītos no smagām alerģijām.
Jaunā Eiropas savienības datu regula nepatīkamu pārsteigumu sagādājusi pasaulē iecienītās ziņapmaiņas lietotnes “WhatAapp” cienītājiem. Turpmāk aplikāciju drīkstēs lietot no 16 gadu vecuma, līdzšinējo 13 gadu vietā.

Par izmaiņām uzņēmums paziņojis savā oficiālajā interneta vietnē, vienlaikus uzsverot, ka izmaiņas attieksies tikai uz Eiropas savienības valstīm, savukārt, citos pasaules reģionos saglabājas spēkā līdzšinējā kārtība.

Tuvāko nedēļu laikā “WhatsApp”  lietotājiem lūgs akceptēt jaunos lietošanas noteikumus un pie viena norādīt savu vecumu. Visiem tiem eiropiešiem, kas ir jaunāki par 16 gadiem, pirms konta dzēšanas būs iespēja visu savu saraksti un informāciju lejuplādēt.

Vienīgi nav skaidrs, kā “WhatsApp” spēs pārbaudīt, vai lietotāja norādītais vecums atbilst patiesībai.
Šobrīd aplikācijā neprasa lietotāja vecumu, tāpat arī tā savstarpēji nesasaistās ar lietotāja “Facebook” vai “Instagram” kontu, lai to noskaidrotu.
Latgaliešu sabiedriskās organizācijas aicina Latgales vispārizglītojošo, profesionālo un augstāko izglītības iestāžu mācībspēkus piektdien, 27. aprīlī, nodarbības un lekcijas novadīt latgaliešu valodā.

Jau otro gadu, lai iedrošinātu skolotājus lietot latgaliešu rakstu valodu arī izglītības procesā, šajā dienā sabiedrībā zināmi cilvēki dosies uz skolām, lai uzrunātu skolēnus novadmācībā.
Latgaliešu kultūras biedrības vadītāja pārstāve Ilga Šuplinska stāsta, ka simtgades kongresā viens no rezolūcijas punktiem noteica 27.aprīli piedāvāt Latvijas valdībai apstiprināt kā vienu no svētku un atceres dienām - Latgales dienu, atgādina Latgaliešu kultūras biedrības  pārstāve.

"Tad arī radās ideja, ka neatkarīgi no valdības lēmuma nepieciešams iedibināt Latgales dienas tradīciju. Tieši tāpēc 27.aprīlī aicinājums vadīt mācību stundas latgaliski vai arī pēc iespējas šajā dienā runāt dažādās publiskās vietās latgaliski, ir solis pretī tam, ka latgaliešu valoda nav tikai mājas un, kā kādu laiku tas bija, baznīcas valoda, bet tā ir valoda, kas parādās publiskā telpā,” stāsta Šuplinska.

Pērn mācību stundas latgaliski notikušas 41 mācību iestādē.
Ar 27.aprīli Valsts meža dienests nosaka meža ugunsnedrošā laikposma sākumu visā valsts teritorijā.
Meža īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem līdz ar ugunsnedrošā laikposma iestāšanos ir jānodrošina ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošana mežā.

Meža ugunsnedrošajā laikposmā visiem iedzīvotājiem ir jāievēro ugunsdrošības prasības.
Lai mazinātu meža ugunsgrēku izcelšanās iespējas, ir noteikti daži aizliegumi un ierobežojumi, par kuru neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību.

Uzturoties mežos un purvos aizliegts :

- nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
- kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas;;
- atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
- dedzināt atkritumus;
- braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
- veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Bez saskaņošanas ar Valsts meža dienesta mežniecību, nedrīkst veikt jebkādu dedzināšanu, kas, radot dūmus, var maldināt uguns novērošanas darba veicējus.

Meža izstrādātājiem ir jāievēro prasība, ka meža ugunsnedrošajā laikposmā cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus atļauts tikai ar Valsts meža dienesta mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju.

Savukārt meža īpašniekiem ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvoti no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai, nepieciešamības gadījumā, meža ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties. Tāpat meža īpašniekiem ir jāzina, ka pēc meža ugunsgrēka likvidācijas viņa mežā, meža īpašnieka pienākums ir veikt meža ugunsgrēka vietas uzraudzību.
Jau nedēļas nogalē ar vērienīgu pasākumu tiks atklāta motosezona, un motoentuziasti jau aktīvi uzsākuši gatavošanos.
To apliecina arī apdrošināšanas dati: šogad līdz aprīļa vidum, salīdzinot ar identisku periodu pērn, par 42% pieaudzis OCTA apdrošināto mopēdu un motorolleru skaits.

Līdz ar mototransportlīdzekļu popularitāti diemžēl aug arī negadījumu statistika.

Dati liecina, ka visbiežāk atlīdzības tiek pieteiktas par gadījumiem, kad mopēda vai motorollera vadītājs nav paguvis laikus nobremzēt un ietriecies priekšā braucošajā transportlīdzeklī. Tāpat nereti blīvā satiksmē motorizēto transportlīdzekļu vadītāji, starp joslām apsteidzot citus tās dalībniekus, ar spoguļiem saskrāpē automašīnas. Savukārt trešo biežāko atlīdzību pieteikumu iemeslu iezīmē negadījumi, kas izraisīti brīdī, kad mopēda vai motorollera vadītājs, neievērojot priekšā braucošā spēkrata pagrieziena rādītāja signālu, veic apdzīšanu.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas šī gada janvāra datiem kopumā Latvijā ir vairāk nekā 30 tūkstoši mopēdu un apmēram 22 tūkstoši motociklu un triciklu.

Pērn reģistrēti 347 ceļu satiksmes negadījumi ar cietušajiem, kuros iesaistīti motocikli (62%) un mopēdi (38%). Kopumā pagājušajā gadā ievainoti 354 motociklu un mopēdu vadītāji, kā arī pasažieri, 50 cilvēki smagi ievainoti, bet septiņi – gājuši bojā. Visbiežāk negadījumi notiek aktīvās motosezonas laikā – no marta līdz oktobrim. 

Uz ikgadējo motosezonas atklāšanas pasākumu, kas norisināsies jau šīs nedēļas nogalē, 28.aprīlī, dosies vairāki tūkstoši motoentuziastu. Braucēji ar ilggadēju stāžu mototransportlīdzekļu vadītājiem regulāri vērš uzmanību drošības ievērošanai, vienlaikus atgādinot par sevi arī citiem satiksmes dalībniekiem.

“Ja neesi braucis visu sezonu, tad pēc ziemas, pat ja esi profesionālis, iemaņas un zināšanas ir jāatsvaidzina. Nevajadzētu uzsākt braukšanu ar strauju gāzes roktura pavēršanu. Ir jābūt uzmanīgam un jāatceras – tevi neviens neredz! Ja brauksi ar šādu domu, tad pastāv teju 100% iespējamība, ka būsi pasargāts. Tāpat jāieņem arī atbilstoša braukšanas pozīcija uz ceļa – jebkura strauja kustība, manevrs vai pagrieziena neparādīšana ir bīstama. Riskantas situācijas parasti sākas ar vārdiem “skaties, kā es māku!”,” uzsver Arnis Blodons, Latvijas Motoklubu asociācijas sekretārs, norādot, ka drošības pasākumu ievērošanai jābūt pirmajā vietā.

OCTA apdrošināšanas polise ir obligāta gan motociklu, gan mopēdu un motorolleru vadītājiem. Par braukšanu bez tās tiek piemērots sods – mopēdu un motorolleru īpašniekiem (fiziskām personām) no 30 līdz 55 EUR un divi soda punkti. Savukārt motociklu īpašniekiem (fiziskām personām) – no 85 līdz 120 EUR un divi soda punkti.
Ceturtdien, 26.aprīlī plkst. 10.00 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, pie Černobiļas traģēdijas upuru piemiņas plāksnes notiks Černobiļas traģēdijas upuru piemiņas pasākums.

26. aprīlī aprit 32 gadi, kopš avārijas Černobiļas atomelektrostacijā Ukrainā. Avārijas seku likvidēšanas darbos piedalījās cilvēki no Ukrainas, Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas, Lietuvas, Latvijas un citām valstīm - kopskaitā 800 000 cilvēku.

No Latvijas avārijas seku likvidēšanā piedalījās vairāk kā 6000 Latvijas iedzīvotāju. Radiācija ir dziļi ietekmējusi un pasliktinājusi šo cilvēku veselību un no viņiem vairāk kā 3000 ir kļuvuši invalīdi, vairāk kā 1,5 tūkstotis cilvēku ir miruši un pārējie zaudējuši darbaspējas.

Facebook Draugiem Twitter Instagram