Pēc ilgstošām debatēm un sabiedrības aktīvas iesaistes Saeima ir apstiprinājusi grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā, kas nozīmē, ka otrajā pensiju līmenī uzkrātos līdzekļus varēs mantot.
Tā ir lieliska ziņa visiem pensiju otrā līmeņa krājējiem - šobrīd tieir jau teju 1,28 miljoni. Šī ir arī laba ziņa nodokļu maksātājiem - iespēja saviem tuviniekiem nodot mantojumā paša sakrāto stiprina uzticību taisnīgai nodokļu apritei un pensiju sistēmai kopumā. Tā sakot, pie manas ģimenes reiz atgriežas kapitāls, ko pats esmu krājis.

Jāuzsver - katrs pensiju otrā līmeņa krājējs varēs izvēlēties vienu no trim iespējām, kas stātos spēkā gadījumā, ja cilvēks nomirst pirms pensijas vecuma sasniegšanas.

Pirmkārt, mums būs iespējams atstāt uzkrāto kapitālu valsts pensiju budžetā, un šādā gadījumā uzkrājums tiks ņemts vērā, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju. Tātad palielināsies tā naudas summa, ko apgādnieka zaudējuma gadījumā saņem tuvinieki (apgādājamie). 
Otrkārt, mēs varēsim savu uzkrāto kapitālu pievienot kāda cita otrā pensiju līmeņa kapitālam. Tas nozīmē, ka kāds no mūsu ģimenes locekļiem vai tuviem cilvēkiem, sasniedzot pensijas vecumu, saņems lielāku pensiju, jo uzkrājumam tiks pieskaitīts klāt mirušās personas uzkrātais.
Treškārt, mēs varēsim izvēlēties savu uzkrāto kapitālu nodot mantojumā parastajā mantošanas kārtībā, ko regulē Civillikums.

Tas, kādā veidā par savu izvēli mums būs jāpaziņo, kā arī citas likuma grozījumu piemērošanas nianses vēl atsevišķi noteiks valdība.

Paredzēts, ka mums būs iespēja savu izvēli mainīt neierobežotu reižu skaitu, jo, mainoties pensiju uzkrājuma apmēram vai ģimenes stāvoklim, katra no iespējām varētu būt izdevīgāka.

Otrajā pensiju līmenī uzkrātie līdzekļi (atšķirībā no obligātajām iemaksām pensiju pirmā līmenī) ir uzskatāmi par katra cilvēka paša uzkrātu īpašumu, tāpēc iespēja to mantot ir godīga.
Turklāt likuma izmaiņas varētu būt vēl viens arguments pelēkajā zonā strādājošajiem apsvērt savas iespējas un “aplokšņu algu” saņēmējiem apdomāties, jo tie savai nākotnes pensijai nekrāj un līdz ar to - nekādu atbalstu savām ģimenēm nenodrošina.
Priekšlaicīgas nāves gadījumā, papildus zaudējuma sāpēm, finansiāls slogs parasti gulstas uz palicējiem. Mantojot aizgājēja pensiju, pārējiem ģimenes locekļiem ir iespējams atvieglot vismaz šo - kaut tobrīd šķietami nebūtisko - ikdienas daļu.
Lai stiprinātu esošās un radītu jaunas putras ēšanas tradīcijas, Starptautiskajā Putras dienā 10. oktobrī Latvijas šefpavāri kopā ar skolēniem Rīgas centrā vērs vaļā Simtgades putras vēstniecību, kurā ikviens varēs nogaršot izcilākos putras ēdienus.

Putras vēstniecība darbosies no plkst.15.00 - 17.00 Vecrīgā, Kaļķu ielas sākumā (pie Meirovica bulvāra) iepretim viesnīcai "Roma". 

Putras diena kopā ar restorāniem notiek par godu Starptautiskajai Putras dienai, kas visā pasaulē tiek svinēta 10.oktobrī. Šogad tā tiek veltīta Latvijas simtgadei un putras tradīcijām kā kultūras mantojumam.  Nogaršot putras ēdienus varēs ikviens interesents. 

Putras dienas svinēšana ieskandinās Putras mēnesi, kurā jau tradicionāli notiek dažādi pasākumi izglītošanai par graudaugu lomu mūsu uzturā. Putras dienas un Putras mēneša mērķis ir radīt jaunas putras ēšanas tradīcijas un popularizēt putras kā mūsdienīgu ēdienu, vienlaikus atgādinot par senajām putras ēšanas tradīcijām Latvijā un  
kultūras mantojumu.

Graudaugi ir viena no svarīgākajām produktu grupām, tāpēc ir svarīgi, lai iedzīvotāji Latvijā daudz biežāk ēstu graudaugu, tostarp pilngraudu, ēdienus, it īpaši veselīgās putras.
Šogad oktobrī Putras diena un Putras mēnesis Latvijā tiek svinēts ar daudzām aktivitātēm skolās. Oktobrī skolās notiks Vislatvijas Putras programma, kuras ietvaros bērniem būs iespēja piedalīties Putras stundā, kas veltīta tēmai "Simtgades putra". Skolu ēdnīcas  iesaistīties Putras mēnesī ar speciāli pagatavotām putrām skolēniem.
Valsts ieņēmum dienests (VID) aicina ikvienu jaunieti vecumā no 16 - 19 gadiem pieteikties video īsfilmu konkursā “Es - nodOKļu vlogeris!”.

Lai pieteiktos konkursā, ir jāizveido 3 cilvēku komanda, līdz 19.oktobrim jāatsūta mums pieteikuma anketa, jānofilmē video par nodokļu tēmu un līdz šī gada 19.novembrim tas jāiesūta Valsts ieņēmumu dienestam. Labāko video autori saņems dažādas balvas, un šie video tiks arī izmantoti kā izglītojošie reklāmas materiāli sociālajos tīklos un dažādos jauniešu pasākumos.

Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu izpratni par nodokļu maksāšanas svarīgumu un godīgu nodokļu saistību izpildi. Konkursa uzdevums - attīstīt skolēnu radošās un interpretācijas spējas, rosināt audzēkņu iztēli, fantāziju, radošo darbību, attēlojot savas zināšanas un izpratni par nodokļiem videoformātā.

Konkursa nolikums un cita noderīga informācija par konkursa nosacījumiem pieejama VID tīmekļa vietnē www.vid.gov.lv sadaļā “Videokonkurss”.
Bobsleja un kamaniņu trasē „Sigulda”, kurā 2026.gadā, iespējams, sadarbībā ar Zviedrijas pilsētu Stokholmu, notiks renes sporta veidu olimpiskās spēles, uzsākta trases braucamās daļas saldēšana, ko veic augsti kvalificēti un pasaulē novērtēti Latvijas speciālisti.

Jau decembra sākumā Siguldā risināsies Pasaules kausa izcīņa skeletonā un divniekiem bobslejā, kad ne tikai novadniekiem, bet arī Siguldas viesiem būs iespēja vērot elites sportistu nobraucienus, cīņas sparu un emocijas, atbalstot savējos.

Trases lielāko daļu jau klāj ledus un 8.oktobrī tiks uzsākti pirmie bobsleja divnieku un skeletona treniņi, kurus aizvadīs sportisti no Latvijas.
Pēc tam treniņus uz ledus bobsleja un kamaniņu trasē „Sigulda” uzsāks Austrijas junioru izlases sportisti, Amerikas Savienoto Valstu juniori un pieaugušie, kā arī sportisti no Ukrainas un Rumānijas.

Bobsleja un kamaniņu trasē „Sigulda” šajā sezonā norisināsies gan Pasaules kausa, gan Eiropas čempionāti renes sporta veidos.
Šīs sezonas Pasaules kausa izcīņas 1.posms skeletonā un bobslejā divniekiem notiks no 7. līdz 9.decembrim, kad sportisti aizvadīs uzreiz divus posmus.
Savukārt 2019.gadā Siguldā norisināsies Eiropas kausa posms skeletonā – starptautiskās sacensības notiks no 21. līdz 27.janvārim, bet Pasaules kauss kamaniņu sportā notiks no 11. līdz 13.janvārim. Latvijas čempionāts kamaniņu sportā Siguldā tiks organizēts 3.martā.

Jau ziņots, ka Sigulda ir pieņēmusi izaicinājumu kopā ar Zviedrijas galvaspilsētu Stokholmu 2026.gadā nodrošināt Ziemas olimpisko spēļu norisi.
Patlaban zināms, ka Turcijas pilsēta Erzuruma svītrota no kandidātu saraksta, kurā šobrīd palikuši vairs tikai trīs kandidāti, kuri pretendē uz 2026.gada olimpisko spēļu organizēšanu: Itālijas pilsēta Milāna un Kortīna d’Ampeco, Kanādas pilsēta Kalgari un Zviedrijas pilsēta Stokholma sadarbībā ar Siguldu.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja kandidātus oficiāli apstiprinās 9.oktobrī un plānots, ka 2026.gada Ziemas olimpisko spēļu norises vieta tiks oficiāli paziņota 2019.gada otrajā pusē.

Tikmēr Sigulda un Stokholma turpina gatavošanos lielajam izaicinājumam – 1.oktobrī Zviedrijas Olimpiskās komitejas pārstāvji Rīgā tikās ar Latvijas Olimpiskās komitejas, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Siguldas novada pašvaldības un bobsleja un kamaniņu trases „Sigulda” pārstāvjiem, lai pārrunātu Stokholmas pieteikuma progresu, kā arī vienotos par iesaistīto partneru pienākumiem, kas galvenokārt saistīti ar garantiju sniegšanu attiecībā uz spēļu norisi gan Zviedrijā, gan Latvijā.
Tāpat Siguldas novada pašvaldība turpina uzsākto zemes iegādes procesu olimpiskā ciemata būvniecībai renes sporta veidu sportistiem, savukārt bobsleja un kamaniņu trase „Sigulda”, pamatojoties uz saņemto inženieru atzinumu par iespēju veikt virāžu pārbūvi bobsleja četrinieku sacensību piemērošanai, tādā veidā palielinot trasē notiekošo sacensību skaitu, kā arī kvalificēšanos olimpisko spēļu norisei, sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju virza tālāk trases pārbūves jautājumus.
Vēl līdz 11.oktobrim ikviens var pieteikt sava dārza raženākās ogas “Latvijas lielākā ķirbja čempionātam”.
Desmit finālistus 26.oktobrī jau trīspadsmito reizi Rīgas Zooloģiskajā dārzā uz svariem liks spēkavīri, lai noskaidrotu šī gada rekordistu.

Apkopojot iepriekšējo gadu pieteikumus, redzams, ka šobrīd vadībā pēc pieteikto ķirbju skaita ir kurzemnieki. Pēdējo četru gadu laikā ir pieteikti vairāki desmiti ķirbju no Skrundas, Nīcas, Grobiņas, Kuldīgas un Ventspils novadiem. Arī šobrīd lielākā Latvijas ķirbja gods ir kurzemniekiem, ko 2016. gadā ieguva 404 kg smagajam ķirbis no Kurmāles pagasta, Kuldīgas novadā. 

Lielākos ķirbjus konkursam var pieteikt, izmērot ķirbju apkārtmēru gan horizonātli, gan vertikāli, un nosūtot šos datus kopā ar ķirbja atrašanās vietu un savu kontaktinformāciju.

Konkursam var pieteikties, rakstot uz e-pasta adresi info@maxima.lv ar norādi „Pieteikums konkursam „Latvijas lielākā ķirbja čempionāts”” vai zvanot pa bezmaksas tālruni 80002020 (katru darba dienu no plkst. 8.00 līdz 22.00). Par iekļūšanu finālā visus pretendentus organizatori informēs personīgi sazinoties. 
Lai Latvijas ratiņkērlinga izlase veiksmīgāk sagatavotos pasaules čempionātam novembra vidū, viņi startēs “Riga Wheelchair International” turnīrā Rīgā, kurā no 8. līdz 10.oktobrim piedalīsies četru valstu izlases.

Tā kā ratiņkērlingā turnīru ir maz, tad šī gada sākumā Krievijas un Igaunijas pārstāvju izteiktā vēlme rīkot Baltijas līgu ratiņkērlingā realizējās. Kopumā Baltijas līgā paredzēti četri posmi. Pirmais jau notika Somijā, kurā uzvarēja Igaunijas izlase, bet mūsu komanda nepiedalījās.
Otrais posms tūlīt pat tiks aizvadīts Rīgā, trešais decembra vidū notiks Sočos, Krievijā, bet janvārī komandas dosies uz pēdējo posmu Igaunijā. No ziemas paralimpiskajiem sporta veidiem, šāda veida turnīrs Latvijā tiek rīkots pirmo reizi.

Baltijas līgas formāta izveidi noteica izmaksas, jo komandām ir viegli izbraukāt uz turnīriem. Tā kā turnīrā piedalās tikai četras komandas, tad pietiek ar divu celiņu halli un turnīra ilgums ir ne vairāk kā trīs dienas, kurās ir garantētas sešas spēles.

Otrajā posmā “Riga Wheelchair International” piedalīsies Latvijas, Somijas, Igaunijas un Krievijas izlases, turklāt Krievijas izlase ir 2015., 2016.gada pasaules čempioni, bet 2017.gadā iekļuva pasaules čempionāta finālā.

Turnīrs tiks izspēlēts pēc divu apļa turnīra sistēmas.
Par “Riga Wheelchair International” sacensību uzvarētāju kļūs tā komanda, kura pēc diviem apļiem būs izcīnījusi visvairāk punktus. Ja komandām būs vienāds punktu skaits, tad skatīsies savstarpējās spēles un LSD metienu summu.

Spēļu rezultāti: http://worldcurl.com/events.php?view=Scores&eventid=5535
Spēļu tiešraides: https://www.youtube.com/channel/UC5Q1I_SEGgQ-jCNJmQDnSfg
Nākotnes cerību kausu motokrosā jeb “Coupe de l'Avenir'' - neformāli dēvē par bērnu un jauniešu Nācijām jeb gada nozīmīgākās junioru motokrosa komandu sacensības pasaulē, šogad norisinājās 6./7. oktobrī, Beļģijā.
Latvijas izlases 9 sportisti kopvērtējumā izcīnīja uzvaru 13 valstu konkurencē, no katras bērni un jaunieši 3 vecuma grupās.

Šajās sacensībās apbalvojumus izcīnīja gan individuāli, gan kopvērtējumā. MX65 klasē uzvaru kopvērtējumā izcīnīja Jānis Mārtiņš Reišulis (SK Elkšņi), Markuss Ozoliņš (Kalsnavas MB) trešais, savukārt komandu kopvērtējumā savā vecuma grupā kopā ar Tomasu Šaicānu (Salacas Kauss) izcīnīja pirmo vietu 13 valstu konkurencē. Otrajā vietā Somijas valsts izlase, bet trešajā vietā Igaunijas izlases sportisti. Puiši jau sestdien, pēc pirmajiem treniņiem savā starpā nolēma, ka viņiem nav konkurentu un pie šīs pārliecības turējās, lai gan treneri ik pa laikam bija nobažījušies, vai tāda pašpārliecinātība nenāks kopā ar neuzmanību un kļūdām.

MX85 klasē individuāli labāko sniegumu rādīja Edvards Bidzāns (MX Moduls), kas 39 sportistu konkurencē izcīnīja 2.vietu. Savukārt kopā ar Kārli Albertu Reišuli (Rodeo) un Aleksi Araidu (Rodeo) kāpa uz goda pjedestāla trešā pakāpiena, piekāpās Vācijas un Beļģijas izlasēm.

Latvijas Junioru izlases vadītājs, Fīlips Kempelis: "Šis bija mans klusais mērķis jau trešo sezonu, jo katrs izlases vadītājs, veidojot komandu, sapņo par uzvaru. Uz papīra mūsu izlase neizskatījās spēcīgākie, bet Nāciju princips tieši tādēļ ir tik interesants, ka ir daudz un dažādi pavērsieni. MX65 klases sportisti ir tie, kas ar lieliskajiem rezultātiem sniedza lielāko ieguldījumu uzvarā, jo visos braucienos bija stabili starp līderiem. Prieks arī par MX85 klases labākajiem Latvijas braucējiem – Edvardu un Kārli, šodien visi pārliecinājāmies, cik ļoti var redzēt, ka puišiem jau ir starptautisku sacensību pieredze un nebaidās no sportistu masas startā, spēj adaptēties trasei un cīnās. Kā jau paredzēju Coupe komandai bija visgrūtāk, bet lepojos, ka pēc katra brauciena vecākie sportisti nāca pie jaunākajiem un stāstīja par izmaiņām trasē, brīdināja par bedrēm vai līkumiem. Šī izlase darbojās kā pirms sacensībām jau biju lūdzis – kā viens vesels, kas viens otram palīdz un sadarbojas.”

Latvijas "Coupe" komandas sastāvs - MX125 klases sportists līdz 17 gadu vecumam – Ralfs Edgars Ozoliņš (Salacas kauss), MX2 klasē cīnījās Rainers Žuks (ASRT) un Open klasē (sportists līdz 21 gadu vecumam) – Niks Niklāvs Sūna (Kristera Serģa motoklubs). Šiem jauniešiem kopā izdevās sasniegt 9.vietu 13 komandu konkurencē – citu valstu sportisti bija pieredzes bagātāki, bet latviešiem uzdevums bija uzkrāt pieredzi, sajust konkurenci.

Sacensībās bija spēcīgs treneru sastāvs, kas vairākas dienas nenogurstoši strādāja ar visiem sportistiem, meklējot labākos risinājumus, uzmundrinot un atbalstot: Arnis Kalniņš, Roberts Justs, Dāvis Ivanovs un Gints Filipsons. Katram no sportistiem bija savs mehāniķis un tie arī savstarpēji sadarbojās, lai sportistiem nebūtu tehnisku problēmu.
No šodienas līdz nedēļas beigām, 14. oktobrim, Rīgā notiks Rudens Rīgas restorānu nedēļa, kurā īpašu trīs kārtu maltīti piedāvās 52 Rīgas restorāni un kafejnīcas. Restorānu sagatavotās ēdienkartes iespējams apskatīt portālā www.LiveRiga.com.

Rīgas restorānu nedēļa, kas ir nu jau par spēcīgu tradīciju kļuvušais pasākums, ir domāta ne vien izsmalcinātiem gardēžiem, bet ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim. Tā ir lieliska iespēja ieturēt pilnvērtīgu trīs kārtu maltīti ar uzkodu, pamatēdienu un desertu par divām fiksētām un ievērojami samazinātām cenām.

Rīgas Restorānu nedēļā piedalās 52 pilsētas restorāni ar īpaši izstrādātu ēdienkarti, kuras pamatā ir sezonālas, Latvijā audzētas izejvielas. Šoreiz šefpavāri īpašu uzmanību veltījuši desertiem, kas tapuši par godu valsts svētkiem – kādi tie būs, tā ir katra garšu meistara interpretācija.

Rudens Rīgas restorānu nedēļas piedāvājums restorānos ir pieejams, veicot iepriekšēju galdiņa rezervāciju izvēlētajā restorānā.

Lai apsveiktu rīdziniekus un pilsētas viesus Latvijas Valsts simtgadē, izveidots nebijis pilsētvides objekts – divas 4 metrus augstas rokas, kas ir lielākā dabā apskatāmā un aptaustāmā roku skulptūra Latvijā. Roku pirkti simboliski rāda Latvijas abreviatūru “LV”, un par to modeli kļuva  – bokseris Mairis Briedis.

Latvijas simtgadei veltītās skulptūras izveidei izmantota trīsdimensiju (3D) skanēšanas tehnoloģija, kas ļāvusi iegūt sportista roku virtuālu modeli. Tas palielināts 20 reizes, pa slāņiem izfrēzēts un salīmēts, un tad tēlnieks piešķīris vides objektam dzīvīgumu, to rūpīgi slīpējot.

Lai nodrošinātu objekta ilgmūžību, tas pārklāts ar plastikāta slāni.
Veidojot objektu, liela uzmanība pievērsta ne tikai roku proporcijām, formai un fiksētai pozai, bet arī anatomiskām detaļām. Tādējādi izdevies maksimāli precīzi atainot rokas, kas, no vienas puses, latviešu sportistam atnesušas panākumus un pasaules slavu, bet no otras puses - simbolizē spēku un to, ka Latvijas iedzīvotāji ir darītāju tauta.

Objekta mākslinieciskais autors ir talantīgais pašmāju arhitekts Didzis Jaunzems, kurš regulāri veido urbānus vides objektus un scenogrāfijas dažāda mēroga pasākumos.  Savukārt roku tehniskā izveide notikusi mākslinieki Arņa Vataša vadībā, kurš plašāku atpazīstamību ieguvis, veidojot dekorācijas vēsturiskai filmai “Namejas gredzens”.

Skulptūra ir apskatāma tirdzniecības centra Domina Shopping skvērā pie C ieejas iepretim Zemitāna tiltam līdz šī gada pirmajai Adventei, kad tās vietu ieņems Ziemassvētku egle.
Visu aktuālo informāciju var atrast Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā  - cvk.lv - vai spied šeit

Tāpat darbojas uzziņu tālrunis par vēlēšanām 67049999.

Vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņi vēlētājiem būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00.

Balsošanas dokumenti 13.Saeimas vēlēšanās ir:
1)     derīga Latvijas pilsoņa pase,
2)     derīga Latvijas pilsoņa personas apliecība (eID) kopā ar vēlētāja apliecību.

Saeimas vēlēšanās netiek lietoti iepriekš izveidoti vēlētāju saraksti. Vēlēšanu dienā vēlētājs drīkst doties balsot uz jebkuru vēlēšanu iecirkni, bet, lai nebūtu iespēja nobalsot vairākkārt, vēlētāja pasē iespiež spiedogu par dalību vēlēšanās.

Kad nepieciešama vēlētāja apliecība?
Vēlētāja apliecība nepieciešama tikai tiem vēlētājiem, kuriem nav Latvijas pilsoņa pases, bet ir Latvijas pilsoņa personas apliecība.
Vēlētāju apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās varēs saņemt līdz 6. oktobrim tajā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā, kur izsniegta personas apliecība.
Vēlētāja apliecības izsniedz bez maksas. 

Kur ziņot par vēlēšanu pārkāpumiem.

Ja kāds prettiesiskā veidā vēlas ietekmēt Jūsu balsojumu, zvaniet Valsts policijai pa tālruni 110 vai nododiet Jūsu rīcībā esošo informāciju Drošības policijai pa tālruni 67208964 vai e-pastu dpdd@dp.gov.lv.

Par pamanītajiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tai skaitā, iespējamo slēpto aģitāciju, jāinformē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, sūtot e-pastu knab@knab.gov.lv vai zvanot uz tālruni 80002070.

Par priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem vidē (nav noņemti reklāmas plakāti) jāinformē pašvaldības policija vai Valsts policija pa tālruni 110 vai e-pastu ovb@riga.vp.gov.lv.

Par aģitācijas pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai 50 m no iecirkņa ieejas jāinformē attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai jāzvana uz Centrālās vēlēšanu komisijas uzziņu tālruni 67049999.
Regulāri, bet īpaši, atsākoties skolai, no vecākiem un pedagogiem tiek saņemti lūgumi palīdzēt atrisināt situācijas, kurās kāds bērns tiek pazemots, intervijā  raidījumā "900 sekundes" sacīja Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Viņa minēja piemēru par lietotnē "WhatsApp" izveidotu grupu, kur tiek apcelts kāds konkrēts bērns, vai izveidoti viltus "Instagram" konti, kur mēģināts kādu pazemot.
Katkovska aicināja atcerēties, ka ļoti bieži pazemojuma mēģinājumi interneta vidē mijas ar tādiem reālajā dzīvē, piemēram, klasē.
Viņa aicināja vecākus noskaidrot, kur noticis pazemojums, kā tas izpaudies. Ja tas noticis skolā vai saistīts ar to, tad noteikti ir jāiesaista pedagogi.

Ja pazemojošas darbības notiek interneta vidē, par tām var ziņot konkrētās lietotnes uzturētājiem, bet var arī lūgt Drošāka interneta centra palīdzību, kas palīdzēs izdzēst konkrētos kontus, fotogrāfijas u.c.

Psiholoģe Gunita Kleinberga uzsvēra, ka, pazemojot citus, jaunietis, visticamāk, vienkārši vēlas izcelties. Iespējams, ir pamanījis, ka, to darot, viņš saņem vairāk uzmanības.
Psiholoģe aicināja vecākus pievērst uzmanību savu bērnu uzvedībai.

Apceltie bērni, ienākot vecākiem, var sākt slēpt telefonus vai aizvērt datorus, var kļūt ļoti dusmīgi, saņemot kādu ziņu, var sākt "atdalīties" un vairāk laika pavadīt vienatnē un tamlīdzīgi, stāstīja Kleinberga.
Mobilo sakaru operators "Bite Latvija", sadarbojoties ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Valsts policiju (VP) un Latvijas Drošāka interneta centru, sāk iniciatīvu "Iekod pirkstā!", lai veicinātu atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, kā arī mazinātu kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu internetā bērnu un pusaudžu vidū.

Kampaņas mērķis ir veicināt cieņpilnas attiecības starp lietotājiem, bet īpaši starp dažādu vecumu bērniem. "Piemēram, lai nepateiktu ko lieku vai aizvainojošu reālajā dzīvē, mums bieži nākas "iekost mēlē". Lai nepateiktu ko lieku vai aizvainojošu virtuālajā dzīvē, mums nākas "iekost pirktā" - tajā pašā, ar kuru spiežam "sūtīt" vai "apstiprināt" pogu," norādīja Buls.

Tāpat kibermobinga aktualitāti apstiprina arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra dati - pērn šī centra uzticības tālrunis ir saņēmis 841 zvanu par jautājumiem, kas saistīti ar drošību internetā. Katrs piektais no tiem bija par kibermobingu.

Jautājumus, kā labāk rīkoties kibermobinga situācijās, kā arī palīdzības lūgumus atrisināt šādas situācijas, regulāri saņem arī Latvijas Drošāka interneta centrs.
Tā vadītāja Maija Katkovska norādīja, ka ik nedēļu tiek reģistrēti divi līdz trīs kibermobinga gadījumi, kuru risināšanā tiek iesaistīta konkrētā sociālā tīkla administrācija un pat Valsts policija.
Kibermobinga raksturīgākā izpausme ir nežēlīgi, personu aizskaroši teksti, foto, video, kas mērķtiecīgi tiek izplatīti digitālajā vidē, piemēram, sociālajos tīklos vai dažādās savstarpējās saziņas vietņu grupās, parādot upuri divdomīgās un neērtās situācijās.
Pats upuris nereti tiek izslēgts no konkrētas sarakstes, kamēr citi tajā turpina viņu pazemot.

"Bite Latvija" iniciatīvai veiktā aptaujā secināts, tieši kibermobinga izpausmes formas ir lieta, kas, domājot par šo tēmu, uztrauc lielāko daļu jeb 84% aptaujāto vecāku. Tostarp 80% satrauc arī bērnu un pusaudžu vidū valdošais uzskats, ka virtuālā vidē iespējams darīt visu, nesaņemot par to sodu. Savukārt katrs otrais ir noraizējies par sabiedrības, jo īpaši vecāku un pedagogu, vienaldzīgo attieksmi kibermobinga situācijās, uzskatot, ka tā ir normāla bērnu un pusaudžu savstarpējo attiecību izpausme (56%), un sabiedrības nepietiekamās zināšanas par kibermobingu (49%).

Eksperti ir vienisprātis - kibermobinga izplatību veicina arī tas, kā šodien savā starpā komunicējam. Bērni vecumā no astoņiem līdz 16 gadiem ir dēvējami par digitālo paaudzi, kurai ir ierobežota pieredzes komunikācijā ārpus virtuālās vides.

Kibermobingu, atšķirībā no citām vardarbības formām bērnu un pusaudžu vidū, var izvērst 24 stundas diennaktī. Tāpēc ir svarīgi preventīvi strādāt ar visām vardarbības ciklā iekļautajām pusēm.

Iniciatīvas "Iekod pirkstā!" laikā Latvijas skolās tiks organizēta Kiberdiena, kuru veidos izglītojošas kibermobinga tēmai veltītas aktivitātes gan skolēniem, gan viņu vecākiem un pedagogiem. Ekspertu komanda, kuru veido psihologi, Valsts policijas pārstāvji, tehnoloģiju speciālisti, Rīgas improvizācijas teātra aktieri un kibersargi, skaidros, kas ir kibermobings, kā tas izpaužas, kā rīkoties, ja bērns ir emocionālās pazemošanas internetā upuris vai agresors, kā arī - kā lietot internetu un mobilās ierīces atbildīgi u.tml.
Kopumā balvai vairākās kategorijās tika pieteiktas 58 filmas. Starptautiskās filmu kritiķu asociācijas "FIPRESCI" Latvijas nodaļas pārstāve Zane Balčus norādīja, ka pieteikto filmu savstarpējās konkurences latiņa šogad bija augsta. Pieteikto darbu vidū ir arī daudzas filmas, kas veidotas bez valsts līdzfinansējuma.

"Lielā Kristapa" balva šogad norisināsies no 7.novembra līdz 13.novembrim, valsts svētku laikā, kinoteātrī "Splendid Palace". 
Balvas laureātus noteiks starptautiska žūrija, kas darbosies festivāla laikā.
"Lielā Kristapa" nedēļas kulminācija būs svinīgā balvu pasniegšanas ceremonija, kas notiks 12.novembrī, un tajā tiks apbalvotas labākās filmas un kino jomas profesionāļi 23 kategorijās. Atsevišķā konkursā tiks noteikta arī labākā studentu filma.

Tradicionāli tiks pasniegta arī balva par mūža ieguldījumu kinomākslā, kā arī īpašās žūrijas un atbalstītāju balvas. “Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu kino mākslā šogad saņems Ābrams Kleckins un Miks Savisko.

Latvijas Kinematogrāfistu savienības vadītāja Ieva Romanova uzsvēra, ka, tieši pateicoties Savisko un Kleckinam, pagājušā gadsimta 70.gados savu apzīmējumu ieguvusi Rīgas poētiskā dokumentālā kino skola. Augstu vērtējams arī abu ieguldījums kino izglītībā, norādīja Romanova: “Viņi ir tie kungi, kuri 70.gados noformulēja 60.gados izveidoto jaunā dokumentālā kino vilni, kas tika nosaukts par Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolu. Tas ir milzīgs darbs – to saprast, izpētīt un noformulēt. Mēs atceramies arī Mika Savisko daudzos raidījumus “Kino un mēs”. Abi kungi ir arī daudzu filmu scenāriju autori, devuši lielu ieguldījumu jaunatnes audzināšanā, Ābrams Kleckins ir arī ilggadējs pasniedzējs Latvijas Universitātē un scenārija autors, piemēram, filmai “Vai viegli būt jaunam?”.”

Līderi nomināciju skaita ziņā ir filmas “Homo novus”, “Tēvs Nakts” un “Bille”. 

"Lielā Kristapa" balvu rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kultūras centru un Kultūras ministriju.
Balva dibināta 1977.gadā, bet kopš 2014.gada tā atkal tiek pasniegta katru gadu.

Pagājušajā gadā par labāko spēlfilmu tika atzīta Viestura Kairiša "Melānijas hronika", par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu - Uģa Oltes un Mortena Trovika "Atbrīvošanas diena", balvu kā labākā dokumentālā īsfilma ieguva Andreja Verhoustinska kinolente "Lidija", savukārt labākās animācijas filmas titulu ieguva Edmunda Jansona "Bize un Neguļa".
Trīs dienas – 3., 4. un 5.oktobrī, – vēlētājiem ir iespēja nodot savu balsi glabāšanā.
To varēs darīt ne visur, bet gan 58 vēlēšanu iecirkņos 37 pašvaldībās.
 
Balsi glabāšanā varēs nodot trešdien no 17.00 līdz 20.00, ceturtdien – no pulksten 9.00 līdz 12.00 un piektdien – no pulksten 10.00 līdz 16.00.

Nodot balsi glabāšanā var tikai vienu reizi. Vēlētājs, kurš nodevis balsi glabāšanā, drīkst balsot atkārtoti vēlēšanu dienā, taču tikai tajā pašā iecirknī, kur nodevis balsi glabāšanā. Šādā gadījumā iecirkņa komisija balsotāju sarakstā anulēs ierakstu par balss nodošanu glabāšanā.

Pērn pašvaldību vēlēšanās iepriekš nobalsojuši vairāk nekā 167 000 vēlētāju, kas ir 11% no kopējā skaita.

Vēlēšanu iecirkņu adreses, kur iespējams nodot balsi glabāšanā, var noskaidrot Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapāwww.cvk.lv vai pa tālruni 67049999.
Puse Latvijas iedzīvotāju uzticas informācijai, ja tā izskanējusi kādā no medijiem.
Taču tikai 40% Latvijas iedzīvotāju apgalvo, ka spēj atpazīt uzticamu informāciju no tendenciozas un safabricētas. Vienlaicīgi 83% Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka mediji un to saturs ievērojami ietekmē sabiedrības uzskatus.

Lai vairotu izpratni par medijpratību un veicinātu spēju kritiski izvērtēt informāciju, kas parādās sociālajos tīklos, Valsts kanceleja, Kultūras un Iekšlietu ministrijas rīkos kampaņu "Medijs nav Komēdijs".
Kampaņa notiks pēc vēlēšanām. 
Valsts asinsdonoru centrs (VADC) lūdz atsaukties vairāku asinsgrupu donorus. Krājumā samazinājušās 0 rēzus pozitīvās un negatīvās, A rēzus negatīvās, kā arī AB rēzus negatīvās asinis. 

Asinis iespējams ziedot jebkurā asinsdonoru pieņemšanas vietā un VADC izbraukumos.

Valsts asinsdonoru centra izbraukumus un ziedošanas vietas var aplūkot mājaslapā www.donors.lv. 

Aicinām asins donorus sekot līdzi jaunākajai informācijai VADC mājaslapā vai sazināties, zvanot 80000003. 
Latvijas iedzīvotāji ik gadu pārmaksā teju 25 miljonus eiro par zālēm, kurām ir pieejama lētāka alternatīva ar līdzvērtīgu terapeitisko efektivitāti, norāda  Nacionālā veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta.

Viņa  uzsvēra, ka gadījumos, ja ārsts receptē nav atzīmējis, ka medikamentu nedrīkst aizvietot, tad farmaceita uzdevums ir piedāvāt lētākās zāles.

Tomēr joprojām liela daļa iedzīvotāju izvēlas nevis lētākos medikamentus, bet oriģinālos, kas ir krietni dārgāki, sacīja Botka, uzsverot, ka abu efektivitāte ir līdzvērtīga.

Starpība starp lētāko un iegādāto medikamentu ir jāsedz pašam pacientam, atgādināja NVD pārstāve, to nosaucot par "brīvprātīgo līdzmaksājumu".

No 1.oktobra 83 kompensējamo zāļu A saraksta medikamentiem ir samazinātas cenas. Tiek lēsts, ka pacientu kopējais ietaupījums būs 2,5 miljoni eiro.
Pēc NVD pārstāves paustā, nākamais šo zāļu cenu samazinājums ir gaidāms 2019.gada 1.septembrī, kas nozīmē, ka jau nākamgad šiem medikamentiem cena būs par 40% mazāka.
1.oktobrī, stājas spēkā jaunie pensiju indeksi un pensiju pieaugums daļai pensionāru būs lielāks nekā citus gadus. Pensijas pieauguma apjoms būs atkarīgs no darba stāža.
Jo stāžs lielāks, jo jūtamāks arī pensijas pieaugums.
Tāpat celta arī indeksējamā summa no 349 līdz 382 eiro. 

Ja pensija nesasniedz 382 eiro, to indeksē pilnā apmērā. Ja pārsniedz, tiek indeksēta tikai šī daļa. Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad ir zemākais indekss, kā arī šis zemākais indekss tiek pielietots apgādnieka zaudējuma pensijas, invaliditātes pensijas un izdienas pensijās.
Izņēmumi, kuriem neatkarīgi no pensijas lieluma, indeksē visu pensiju, ir politiski represētie, pirmās grupas invalīdi un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki.
Lielākais indekss pienākas cilvēkiem, kuru darba stāžs ir virs 40 gadiem. 

Labklājības ministrija norāda, ka pensijas indeksācijas rezultātā pieaugs vidēji par astoņiem līdz 23 eiro. 
Tuvojoties Starptautiskajai brīvprātīgo dienai, iedzīvotāji aicināti aktīvi iesaistīties un izteikt savu viedokli par aizvadītā gada veiksmīgākajām nevalstiskajām organizācijām (NVO) un brīvprātīgā darba veicējiem. Kandidātus jāpiesaka līdz 26. oktobrim.

Lai suminātu veiksmīgākās nevalstiskās organizācijas un brīvprātīgā darba veicējus, iedzīvotāju viedoklis ir ļoti nozīmīgs. Lai kādu virzītu godināšanas pasākumam, svarīgi ir atzinīgie vārdi par labajiem darbiem, ko konkrētais cilvēks vai organizācija veikusi līdzcilvēku un sabiedrības labā.

Pieteikuma forma pieejama tīmekļa vietnē www.brivpratigie.lv, sadaļā "Gada brīvprātīgais 2018".
Šeit interesenti var iepazīties arī ar godināšanas pasākuma nolikumu.

Šogad ikvienam ir iespēja izvirzīt godināšanai ne tikai brīvprātīgos un nevalstiskās organizācijas, bet arī brīvprātīgajiem draudzīgāko pašvaldību.
Pēc pavadītas siltas un saulainas vasaras, laiks strauji ir kļuvis vēsāks, un kā liecina pieredze, katru gadu, sākoties aukstam laikam, pieaug to ugunsgrēku skaits, kuru iespējamais iemesls ir saistīts ar apkures lietošanu – netīrītiem dūmvadiem, bojātu un nepareizu apkures ierīču lietošanu. Tādēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), sākoties apkures sezonai, aicina iedzīvotājus iztīrīt dūmvadus, pārbaudīt apkures ierīces un uzstādīt dūmu detektorus!


Kā liecina VUGD apkopotā informācija, 2017.gadā tika reģistrēti 1053 ugunsgrēki, bet šogad reģistrēti 323 ugunsgrēki, kuru iespējamais iemesls bija neiztīrīti dūmvadi, nepareizi izbūvētas vai bojātas apkures sistēmas, kā arī to ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi. Apmēram puse no šiem ugunsgrēkiem izceļas nepareizas apkures ierīču lietošanas dēļ. 

Ar apkures lietošanu saistītos ugunsgrēkos pērn gāja bojā 14 cilvēki, bet cieta 69 cilvēki. Savukārt šogad ar apkures problēmām saistītos ugunsgrēkos gājuši bojā jau 10 cilvēki, bet cietis – 31. Ugunsgrēkus, kuros cieš vai iet bojā cilvēki un tiek bojāts īpašums, var novērst, regulāri veicot dūmvadu tīrīšanu un apsekojot apkures ierīču tehnisko stāvokli.
Ugunsdzēsēji glābēji 2018.gadā jau 457 reizes devās uz izsaukumiem, kuros dūmvados dega sodrēji un katru gadu tiek reģistrēti vairāk nekā 500 šādu izsaukumu.

Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, laikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa korpusa biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tādejādi paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām, kas var izraisīt ne tikai dūmvada, bet arī visas ēkas aizdegšanos.

VUGD atgādina, ka pirms apkures sezonas sākuma ir jātīra sodrēji no dūmeņiem un krāšņu un pavardu dūmkanāliem, ko vislabāk izdarīs atbilstoši apmācīts vai sertificēts skursteņslauķis, taču, ja privātmāju saimnieki zina, kā veikt skursteņu tīrīšanu, viņi to var veikt arī paši.

Sodrējus no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem iztīra pirms apkures sezonas sākuma (līdz 1.novembrim). Savukārt ilgdedzes cietā kurināmā ierīces un iekārtas dūmvadus jātīra vēl vismaz vienu reizi apkures sezonas laikā (no 1.novembra līdz nākamā gada 1.martam). Līdzās tam reizi piecos gados jāveic arī visas apkures sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējums, ko var veikt sertificēts speciālists. 

Apkures iekārtu un ierīci, kurā par kurināmo izmanto gāzi, tīra un tās tehnisko apkopi un tehniskā stāvokļa pārbaudi veic ne retāk kā reizi gadā, ja ražotājs nav noteicis citādi. Ja apkures ierīce atslēgta ilgāk par sešiem mēnešiem, jāveic ārpuskārtas dūmgāzu novadīšanas un ventilācijas kanālu pārbaude. 

Ekspluatējot mehāniskās ventilācijas sistēmas, uz gaisa vadu iekšējām sienām notiek putekļu un tauku daļiņu nosēšanās. Šo putekļu un tauku aplikumi gaisa vadu iekšpusē traucē sistēmas darbībai, neļaujot caurplūst nepieciešamajam gaisa daudzumam. Aizsērējušie gaisa vadi kondicionēšanas un ventilācijas sistēmās rada aizdegšanās iespēju. Putekļu un tauku slānim aizdegoties, kopā ar gaisa plūsmu uguns liesmas var ātri izplatīties. Lai to novērstu, ventilācijas sistēmas, kas nosūc degtspējīgās gāzes, tvaikus vai putekļus, aprīko ar aizsargierīcēm un ekspluatācijas laikā jāpārbauda un jāattīra ne retāk kā reizi piecos gados, bet, ja objektā ir gāzes aparāts, – ne retāk kā reizi trijos gados.

Ja pirms apkures sezonas mājoklī veikti remonta darbi, pārliecinieties, vai telpās un bēniņos attālums no dūmeņa ārējās virsmas līdz jebkuram degtspējīgam materiālam, kas izmantots sienas, griestu vai jumta konstrukcijās vai dekoratīvos nolūkos, nav mazāks par 10 cm, savukārt attālums no dūmvada nav mazāks par 30 cm, bet no dūmeņa tīrīšanas lūkas – nav mazāks par 20 cm.

Ja jums ir malkas plīts, tad jāatceras, ka tā laika gaitā nolietojas – var izdegt cepeškrāsns metāla apšuvums, plīts virsmā parādīties spraugas, caur kurām nāk dūmgāzes. Lai šādas plītis padarītu ikdienas lietošanā drošas, tām periodiski nepieciešama atjaunošana, rūpīgi aizsmērējot radušās plaisas, nomainot izdegušo cepeškrāsni, nostiprinot durtiņas. 

Lai samazinātu iespēju ciest vai iet bojā ugunsgrēkā, VUGD aicina ierīkot dūmu detektorus, kā arī tvana gāzes un dabasgāzes noplūdes detektorus, kas mājokļa iemītniekus ar skaļu signālu brīdinās par draudošajām briesmām. Īpaši svarīgi tas ir tādēļ, ka visbiežāk ugunsgrēki izceļas tieši nakts laikā, kad mājas iemītnieki guļ. 

No 2017.gada 1.septembra objektā, kurā ir gāzes aparāts, kura jauda ir lielāka par 50kW, vai tas atrodas pagrabā vai cokolstāvā, jāuzstāda par gāzes noplūdi signalizējošs detektors. Savukārt no 2020.gada 1.janvāra visas dzīvojamās ēkas un dzīvokļi ir jāaprīko ar ugunsgrēka autonomiem detektoriem.

VUGD aicina neatlikt rūpes par savu drošību uz nākamo apkures sezonu un iztīrīt skursteni, kā arī paaicināt sertificētu speciālistu pārbaudīt apkures ierīču un iekārtu tehnisko stāvokli.
Pretkorupcijas organizācija "Sabiedrība par atklātību - Delna" uzsāka kampaņu "Ej vēlēt vai turpini vēlēties". Kampaņas mērķis ir veicināt līdzdalību 6. oktobrī gaidāmajās 13.Saeimas vēlēšanās un aicināt sabiedrību rūpīgi vērtēt politiskās partijas un kandidātus savos vēlēšanu apgabalos.

Delna turpina tradīciju pirms vēlēšanām publiskot informāciju par deputātu kandidātu reputāciju datu bāzē "Deputāti uz delnas" (www.deputatiuzdelnas.lv) un analizēt partiju piedāvājumu korupcijas mazināšanai.
Datu bāzē iespējams uzzināt kandidāta politisko pieredzi, partiju maiņu, informāciju par interešu konfliktiem, ētikas pārkāpumiem un kriminālpārkāpumiem. Informācija pieejama par vairāk nekā 100 deputātu kandidātiem - partiju līderiem un kandidātiem, kuri strādājuši 12. Saeimā.

Kampaņas ietvaros Delna publicējusi video, kuros septiņu partiju kandidāti vecumā līdz 29 gadiem dalās ieteikumos, kā vērtēt partiju piedāvājumu un kāpēc balsot.

Mājas lapa ir bezpartejisks informācijas avots vēlētājiem, žurnālistiem un citiem interesentiem.

Interneta vietnes "Deputāti uz delnas" vēsture aizsākās 2010. gadā pirms 10. Saeimas vēlēšanām, kad Delna izveidoja datu bāzi ar deputātu kandidātu reputācijas aprakstiem - Kandidatiuzdelnas.lv. Delna veidojusi kandidātu datu bāzi arī pirms 11. un 12. Saeimas vēlēšanām, kā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Delna neaicina balsot par konkrētu partiju vai kandidātu. 
1. oktobrī, saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”, Latvijā notiks pensiju indeksācija. Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu.

Šogad pensiju indeksācijā ir būtisks jaunums. No oktobra vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu pensiju indeksācijā piemēros lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.
Līdz šim, veicot indeksāciju, tika ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss jeb inflācija un puse no reālā iemaksu algu summas pieauguma, bet no šī gada oktobra cilvēkiem ar darba stāžu no 30 līdz 39 gadiem un pensijām, kas piešķirtas par darbu kaitīgos un smagos, vai sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos, vecuma pensijas indeksēs ar patēriņa cenu indeksu un jau 60 procentiem no algu summas reālā pieauguma. Ja darba stāžs cilvēkam ir 40 un vairāk gadu, tad pensiju indeksēs ar patēriņa cenu indeksu un 70 procentiem no iemaksu algu summas reālā pieauguma. Tātad - jo lielāks būs pensionāra darba stāžs, jo lielāka būs viņa pensijas indeksācija oktobrī.

“Šī ir iespēja palīdzēt vismazāk aizsargātajai sabiedrības daļai, kaut nedaudz uzlabojot šo pensionāru labklājību un dzīves kvalitāti. Jo šie cilvēki ir nostrādājuši ilgus mūža gadus, bet atpūtā devās, kad jaunā pensiju sistēma vēl tikai veidojās. Šiem senioriem pensija ir par gandrīz par trešdaļu mazāka nekā tiem, kas darba gaitas beidza vēlāk. Valstij viņiem ir jānāk pretim. Tam kalpo arī no 1. jūlija paaugstinātās piemaksas pie pensijas apmērs par vienu darba stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembri,” uzsvēra labklājības ministrs Jānis Reirs.

1. oktobrī tiks indeksētas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 382 eiro. Tas nozīmē, ka tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 382 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 382 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas - jau pieminētos 382 eiro.
Izņēmums ir politiski represētās personas, personas ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs.

Pensionāriem pašiem nekas jādara nav - pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski. Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt portālā www.latvija.lv vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā (http://www.vsaa.lv/lv/kontakti/kontaktinformacija).

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30. septembrim.
Biedrība Zaļā brīvība projekta "Ar cieņu par pārtiku" ietvaros organizē seminārus darbavietās par pārtikas atkritumu mazināšanas tematiku.
Tāpēc aicinātas ieinteresētās darbavietas - iestādes, uzņēmumus, organizācijas - sazināties un pieteikties uz šo bezmaksas iespēju.

Semināros interaktīvā un neformālā veidā pārtikas atkritumu mazināšanu aplūkosim no mājsaimniecību, darbavietu un likumdošanas skatupunktiem Latvijā, Eiropā un pasaulē, to sasaistīsim ar videi un klimatam draudzīgu ēdināšanu kafijas pauzēs un citās maltītēs, un Zaļo iepirkumu. Īpaši aicināti pieteikties dalībnieki no Latvijas reģioniem.

Latvijā vidēji tiek izmests vairāk nekā 100 kg pārtikas produktu uz vienu iedzīvotāju gadā. 38 % no šiem atkritumiem rodas mājsaimniecībās. Citā pētījumā konstatēts, ka Latvijā vidēji viena mājsaimniecība gadā izmet lietošanai derīgu pārtiku €475 vērtībā.

Pārtikas izmešana atkritumos nozīmē arī to, ka citi resursi, piemēram, ūdens, auglīga zeme, enerģija un darbaspēks, kas tika izmantoti pārtikas ražošanā, tiek nevajadzīgi izniekoti. Bagāto valstu, tai skaitā arī Latvijas patērētāji katru gadu izmet atkritumos tik daudz pārtikas, cik saražo visā Subsahāras Āfrikas reģionā. Eiropas Savienībā un ASV patērētāji katru gadu izšķērdē aptuveni 95-115 kg pārtikas uz vienu iedzīvotāju. Taču pasaules nabadzīgākajos reģionos patērētāju radītais pārtikas atkritumu daudzums ir tikai aptuveni 10 kg uz vienu iedzīvotāju.

Liela daļa šo pārtikas produktu joprojām būtu bijuši derīgi lietošanai uzturā.
Tas ir īpaši satraucoši, jo 2017.gadā aptuveni 821 miljonam cilvēku jeb katram devītajam pasaules iedzīvotājam nebija pieejams pietiekams pārtikas daudzums.

Lai paēdinātu visus pasaules iedzīvotājus, līdz 2050.gadam saražotās pārtikas apjoms būtu jāpalielina par 60%. Šis daudzums būtu liels slogs planētai, jo dabas resursi, ieskaitot ūdeni, lauksaimniecībā apstrādājamo zemi un augšanai nepieciešamos minerālus, ir ierobežoti un atjaunojas daudz lēnāk, nekā tiek patērēti. Tāpēc risinājums bada novēršanai būtu jāmeklē nevis palielinot pārtikas ražošanu, bet gan samazinot pārtikas atkritumu daudzumu.

Ceļš uz atbildīgu pārtikas patēriņu un pārtikas atkritumu mazināšanu sākas jau šodien, un jūsu darbavieta var kļūt par vienu no 20 semināru vietām Latvijā. Semināri ilgst aptuveni 1.5 - 2 stundas. 
Jautā, ierosini, piesakies: inga@zalabriviba.lv un valters@zalabriviba.lv
Iestājoties rudenim un tuvojoties laikam, kad tā vien gribēsies paslēpt rokas siltos cimdos, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un cimdu meistari aicina ikvienu iesaistīties akcijā "Cimdotā Latvija" un valsts 100. dzimšanas dienai sarūpēt sev pašiem un dāvināt citiem vienu no senākajām Latvijas cilvēku vizītkartēm - rakstainus cimdus, lai 18. novembrī varētu koši un silti svinēt Latvijas svētkus.

18. novembrī ikviens aicināts doties uz svinīgajiem pasākumiem vai godināt valsti draugu lokā rakstainos cimdos.
Cimdi var būt simboliska dāvana Latvijas nozīmīgajā jubilejā gan draugiem un tuviniekiem, gan biznesa partneriem un ārzemju viesiem - tie ir silti un praktiski, vienlaikus simboliski un skaisti, jo cimdu rakstos ieadītas senas rakstu zīmes un Latvijas dabas krāsas. Valsts simtā jubileja var būt iemesls pārlūkot pūru, iztaujāt vecmāmiņu vai sameklēt zinošas meistares un cimdu pāri uzadīt pašiem.

Imants Ziedonis rakstījis: “Latvieši iziet pasaulē ar rakstainiem cimdiem un met tos tautas kultūras dārgumu krātuvē pie persiešu paklājiem, indiešu un japāņu zīda audumiem, ķīniešu porcelāna un krievu kokgriezumiem..."

Latviešu cimdi ir pārlaicīga vērtība - tie pastarpināti stāsta par Latvijas vēsturi, jo bijuši nepieciešami gan strēlnieku kaujās, gan tālajā Sibīrijā, gan tepat Latvijā, ikdienas darbus darot. Cimdu rakstu un krāsu kombinācijas ir bezgalīgas, tomēr katram Latvijas novadam bijušas savas raksturīgākās krāsas: Kurzemē - balta, pelēka, sarkana un mēļi zila, Latgalē - sarkana, dzeltena, zaļa un balta, Vidzemē - balta, pelēka, gaiši brūna vai zaļa, Zemgalē - zaļā un brūnā toņa variācijas.

Daudzu gadsimtu gaitā Latvijas teritorijā ir izveidojušās bagātīgas cimdu adīšanas, valkāšanas un dāvināšanas tradīcijas.
Cimds ir ne tikai sadzīves, bet arī rituāla priekšmets, ko/kuru dāvināja cilvēka dzīves svarīgākajos brīžos - kristībās, kāzās, bērēs, apliecinot tuvinieku labvēlību un simboliski apzīmogojot notikumu.
Cimda adītājs rakstos iekodēja senču zināšanas un ievija spēka zīmes: sauli, kādu no krusta, ausekli, zalkti, kas valkātājam dāvāja ne tikai siltumu un skaistumu, bet arī aizsardzību. Taču cimdos ieadīja arī cūkactiņas, riekstu ķeķi, bišu spārni, vārnas kājas, vanadziņa nadziņi un daudz citu dažādu simbolu.

Lielā interese par rakstainiem latviešu cimdiem ir devusi ierosmi cimdu adīšanas, dāvināšanas un valkāšanas akcijai "Cimdotā Latvija" - cimdus izvēlēties un sarūpēt palīdz tautas lietišķās mākslas studijas "Tīne", tautas tērpu centra "Senā klēts" un veikala "Hobbywool" meistari.

Cimdu rakstu daudzveidību varēs iepazīt un savu rakstu uzzīmēt Latvijas valsts simtgades informācijas centrā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Svētku dienā velc rakstainus cimdus, sūti sveicienus draugiem, publicējot sociālajos tīklos lieto tēmturi #LV100. Informācija par 2018. gada 18. novembra notikumiem www.LV100.lv/18novembris.
Dodoties 24.septembrī uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.
 
Virzienā no Rīgas pa Daugavpils šoseju (A6), ceļu būvdarbi notiek:
- posmā no Dzelmēm līdz Jaunjelgavai (66,74.-76,6.km). Šajā posmā ir noteikti maksimālā ātruma ierobežojumi 70 km/h. Šo remontdarbu posmu var apbraukt, braucot pa Tīnūžu – Kokneses šoseju (P80);
- Pļaviņās notiek Rīgas ielas pārbūve (119.-120.km), tādēļ vienā posmā satiksmi regulē ar luksoforiem, kā arī noteikts maksimālā ātruma ierobežojums 30 km/h. Šo remontdarbu posmu var apbraukt, neiebraucot Pļaviņās, bet turpinot ceļu pa Daugavpils šoseju.
 
Preiļos remontdarbi notiek uz Rīgas un Brīvības ielām.
 
No Preiļiem sākas arī autoceļa Krāslava–Preiļi–Madona (P62) posma no Preiļiem līdz Bašķiem
(44,15.-57,54. km) pārbūve. Šajā būvdarbu posmā ir uzklāts asfalts, noteikts maksimālais ātruma ierobežojums 70 km/h, bet asfalta salaiduma vietās 50 km/h. Būvdarbu posmu var apbraukt caur Feimaņiem līdz Rēzeknes – Daugavpils šosejai (A13) vai caur Nīcgali un Špoģiem pa autoceļu Višķi – Nīcgale (P64).
 
Satiksmes ierobežojumi Aglonā un tās apkaimē:
Transportlīdzekļiem būs aizliegts apstāties un stāvēt:
-                      Krāslavas ielā, Aglonā;
-                      Jaudzemu ielā, Aglonā;
-                      Tartakas ielā, Aglonā;
-                      Somersētas ielā, Aglonā;
-                      Dagdas ielā, Aglonā;
-                      Jaunaglonas ielā, Aglonā;
-                      Uz autoceļa Jaunaglona–Aglona (V745) abās pusēs;
-                      Uz autoceļa Krāslava–Preiļi–Madona (P62) posmā no Rutuļiem līdz Aglonas bazilikai (31,147.-38,6.km)
 

Satiksmes ierobežojumi kravas auto tranzītsatiksmei:
Lai nodrošinātu dalībnieku drošību Viņa Svētības pāvesta Franciska pastorālās vizītes laikā Latvijā, sākot no šī gada 2018.gada 22.septembra plkst. 17:00 līdz 2018.gada 25.septembra plkst. 08:00 tiks slēgta kravas auto tranzītsatiksme pa vairākiem valsts autoceļiem Aglonas apkaimē:
 
-                      Dagda–Aglona (P60) posmā Sloboda–Aglona;
-                      Krāslava–Preiļi–Madona (P62) posmā no Krāslavas līdz autoceļam Krievijas robeža (Grebņeva)–Rēzekne–Daugavpils–Lietuvas robeža (Medumi) (A13);
-                      Krāslava–Izvalta–Šķeltova–Aglona (V636) posmā Šķeltova–Aglona;
-                      Uz Grāveriem (V641)
-                      Jaunaglona–Aglona (V745);
-                      Aglona–Višķi (V762). 
Kā apbraucamos ceļus ieteicams izmantot:
-                      Malta–Sloboda (P57);
-                      Kastīre–Kategrade–Kameņeca–Kapiņi (V744);
-                      Jaunokra–Grāveri (V610);
-                      Grāveri – Višķi (V676 ) līdz Rēzeknes – Daugavpils šosejai (A13)
 
(Uz dalībniekiem un sabiedrisko transportu tranzītsatiksmes ierobežojumi neattieksies)
 
Aktuālā informācija par satiksmi valsts autoceļu tīklā un uzziņas ir pieejamas pa diennakts bezmaksas tālruni 80005555, www.lvceli.lv, kā arī aplikācijā Waze.
 
Pusei jeb 50% Latvijas 18-24 gadus veciem jauniešiem nekad nav mērīts holesterīna līmenis, liecina pacientu biedrības "ParSirdi.lv" un pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.
Pieaugušo iedzīvotāju vidū holesterīna līmeni nekad nav mērījuši 20,5%.

Kā liecina aptaujas dati, 43,7% iedzīvotāju uzskata, ka viņu holesterīna līmenis ir normāls, kamēr 40,1% respondentu atzīst, ka tas ir nedaudz paaugstināts vai pat būtiski paaugstināts (8,7%).
Aptaujā, lūdzot precizēt holesterīna skaitli, 18,9% aptaujāto atzina, ka viņu holesterīna līmenis ir zem pieciem milimoliem uz litru jeb normas robežās.

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes profesors Gustavs Latkovskis sacīja, ka, neskatoties uz pastāvošo mītu, ka augsts holesterīns ir vairāk izplatīts un bīstams cilvēkiem gados, kad biežāk mēdz notikt miokarda infarkti, holesterīnu vajag pārbaudīt jau no agras jaunības.

"Pat, ja ģimenē nav norādījumu par augstu holesterīnu vai sirds slimībām, jāatceras, ka neveselīgs uzturs, liekais svars un mazkustība arī veicina holesterīna paaugstināšanos, turklāt tā uzkrāšanās asinsvados daudziem sākas agrīni - nereti jau pirms 30 gadu vecuma. Problēma ir tā, ka šo procesu pirmos 10-20 gadus neviens nejūt. To sajūt, kad asinsvadi ir kritiski sašaurināti vai pēkšņi nosprostojas ar trombu, bet tad jau tas var būt par vēlu," sacīja Latkovskis.

Viņš papildināja, ka pirmā augsta holesterīna izpausme var būt miokarda infarkts vai pēkšņa nāve. "Tāpēc savlaicīgi nosakot savu holesterīna līmeni, konsultējoties pie ārstiem, mainot dzīvesveidu un atsevišķos gadījumos jau laicīgi sākot lietot zāles, ir iespējams sevi efektīvi pasargāt no šādām katastrofām," teica LU profesors.

Latkovskis uzsvēra, ka 21.gadsimtā nav pieņemams, ka pilngadīgs Latvijas iedzīvotājs 18-30 gadu vecumā nezina savu holesterīna līmeni.

"Par relatīvi normālu ir pieņemts uzskatīt kopējā holesterīna līmeni zem pieciem milimoliem uz litru. Tāds un pat nedaudz augstāks līmenis var būt pieņemams jaunam cilvēkam bez citiem riska faktoriem līdz 40 gadu vecumam, jo tad slimību risks ir mazs. Tomēr šķietami normālais līmenis var izrādīties pat divas līdz trīs reizes par augstu tiem, kam ir kāda no šīm pazīmēm: smēķēšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, miokarda infarkti pirmās pakāpes radiniekiem vecumā līdz 60 gadiem, un it īpaši vīriešiem pēc 55 gadiem un sievietēm pēc 60 gadiem," norādīja LU profesors.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) organizētā “Olimpiskā diena 2018” notiks jau šo piektdien, 21.septembrī 650 norises vietās visā Latvijā un kopā pulcēs jaunu pasākuma dalībnieku rekordskaitu - vismaz 145 000 dalībniekus no 95 Latvijas novadiem un pilsētām.

“Olimpiskās dienas 2018” pasākumi notiks gandrīz katrā Latvijas novadā un pilsētā.

Ar “Olimpisko dienu 2018” arī šogad sāksies “Eiropas Sporta nedēļas” pasākumu programma. “Eiropas Sporta nedēļa” norisināsies 22.-29.septembrī un tās mērķis būs veicināt fiziskās aktivitātes visā Eiropā un tajā iesaistīties tiks aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs.

Ar “Olimpiskās dienas 2018” vingrojuma kompleksu, kā arī citu noderīgu informāciju var iepazīties LOK mājaslapā internetā www.olimpiade.lv, sadaļā “Olimpiskā diena”.

Aizvadītajā nedēļā 2017. gada labākais Eiropas vīnzinis Raimonds Tomsons kopā ar pasaules sprinta rekordistu un Olimpisko čempionu Useinu Boltu degustēja šampanieti bezsvara stāvoklī, tādējādi kļūstot par pirmo vīnzini pasaulē, kurš degustējis šampanieti šādā veidā.
Projekts īstenots sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru un pieredzējušo franču astronautu Žanu Fransuā Klervuā un SPADE dizaina aģentūras dibinātāju Oktāviju de Gaulu (Octave de Gaulle), kurš ir speciālists kosmosā lietojamo objektu izveidē.

Projekta ietvaros trīs gadu laikā, veicot neskaitāmus pētījumus un eksperimentus, ir radīts īpašs šampanietis, ko ir iespējams baudīt, atrodoties bezsvara stāvoklī. Radītā šampanieša pamatā ir šampanietis, kas putu veidā iepildīts īpaša dizaina pudelē, tādējādi ļaujot to baudīt bezsvara stāvoklī.

Atverot pudeli, no tās izpeld šampanieša putu burbuļi, kuri lido pa gaisu.

Latvijas labākais vīnzinis Raimonds Tomsons, izturot īpašu atlasi un sagatavošanos, bija viens no pirmajiem, kuram bija iespēja izbaudīt unikālo pieredzi.

EPALE – Eiropas pieaugušo izglītības elektroniskā platforma – Latvijas nodaļa aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju uz medijpratības vebināru “Satura lamatas medijos, un kā no tām izvairīties” , kas notiks ceturtdien,  20. septembrī no plkst. 10.00 līdz 12.00.
 
Video semināra pirmajā daļā starptautiski atzīta mediju eksperte, žurnāliste un vairāku grāmatu autore Rita Ruduša runās par paņēmieniem, kas ļauj kritiski izvērtēt gan pašu mediju (laikrakstu, žurnālu, interneta portālu u.c.), gan to sniegto informāciju, raksturos pazīmes, kas uzrāda viltus ziņas, kā arī izklaidējoša rakstura saturu, kas tikai “uzdodas” par žurnālistiku.
 
Vebināra dalībnieki saņems saites uz resursiem internetā, kas piemēroti, gan izmantošanai mācību stundās, gan personiskās medijpratības tālākai izkopšanai.
 
Vebināra otrajā daļā Vidzemes Augstskolas docente un Baltijas Mediju izcilības centra projektu konsultante Solvita Denisa – Liepniece iepazīstinās ar “āķiem”, kurus viltus ziņu producētāji mēdz izmantot, lai ieintriģētu auditoriju (emocijas, tēli, vizuālie paņēmieni u.c.) un analizēs konkrētus nepatiesas informācijas piemērus
 
Video semināram “Satura lamatas medijos, un kā no tām izvairīties” jebkurš dalībnieks varēs pieslēgties, sekojot saitei http://www.leta.lv/onair/embed/b:izm/ , vai arī vērojot tiešraidi IZM mājaslapā www.izm.gov.lv un Facebook vietnē.
 

Un tas ir noticis tepat Rīgā. Jā, tieši apmeklētāji. Tie, kas baroja dzīvnieku, lai gan uzraksti, ar lūgumu nebarot dzīvniekus ir izlikti trijās valodās, tie netiek ņemti vērā.
Kā reaģētu šie barotāji, ja viņu bērnus uz ielas kāds nodomātu pabarot ar sazin ko? 
Skarbas Rīgas zoodārza vadītāja Ingmāra Līdakas pārdomas lasāmas sociālajā vietnē Facebook. Un skarbi secinājumi. Lai tie atrod ceļu pie adresātiem!

"Šorīt ilgi stāvēju pie zoodārza ziemeļbriežu aploka. Manī no garu skropstu ieloka vērās apbrīnojami lielu un tumšu acu pāris. Viens solis aiz barjeras, un varētu noglāstīt samtaino, mīksto briežumātes Kalmes purniņu... Pirms dažām dienām viņai nomira nepilnus trīs mēnešus vecs mazulis. Nomira ilgās mokās uz vetārstu operāciju galda. Nu jau briežumāte savu dēlu Merkūriju vairs nemeklē un neklīst noliektu galvu pa aploka attālākajiem nostūriem, klusi īdēdama, kā to darīja pāris dienas pēc tam, kad telēns no rīta pēkšņi saguma aploka vidū un tika aiznests uz veterināro ambulanci. 
Nu saņemts vetārstu slēdziens par ziemeļbriedēna nāves cēloņiem – tas nepārprotami vēsta, ka vainojami apmeklētāju sniegtie cienasti, kuri pieaugušu dzīvnieku nobeidz palēnām, bet mazuļa kuņģi saārda daudz ātrāk. 
No vienas puses, varu saprast tos vecākus, kas vedina savus bērnus padalīties ar dzīvniekiem savu kārumu notiesāšanā. Dzīvnieciņš droši vien badā... barjera tik zema... dzīvžogs vēl nav sazēlis neizbrienamā šķērslī... un gan jau tie rododendri neiznīks, ja tiem pārbridīs pāri sīku kājiņu pāris... 
No otras puses, man žēl to bērnu, kuriem vecāki māca, ka žogs nav žogs, ja tam iespējams tikt pāri. Varbūt viņiem māca arī to, ka iela jāšķērso tieši pie sarkanās gaismas... Man žēl to jauno meiteņu, kuru rokās viņu aprūpētais ziemeļbriedēns nomira! Viņas nedrīkstēs ienīst zoodārza apmeklētājus, jo tāds ir viņu darbs un nevienam uz pieres nav rakstīts, vai tas labestības sērgas pārņemts dzīvnieku piebarotājs, vai saprātīgs zoodārza un dzīvnieku draugs. Man žēl arī to gandrīz 30 gadu, kurus esmu pavadījis zoodārzā un nerimstoši aicinājis apmeklētājus nekāpt pāri žogiem un nebarot dzīvniekus, kuriem LIELĀKĀ PROBLĒMA IR APTAUKOŠANĀS, nevis barības trūkums!
Sestdien, kāda barjeru šķērsojusi ģimenīte, teju vai sajūsmā spiegdama, saujām bārstīja ziemeļbriežiem kraukšķīgus kartupeļu salmiņus akurāt sprīdi no liela uzraksta “LŪDZAM NEBAROT” trīs valodās, bet es nupat parakstīju milzu rēķinu par ķērpju piegādi ziemeļbriežiem no Skandināvijas... Lai tie saņemtu pareizu, sabalansētu un sugai piemērotu barību... 
Ziemeļbriedenes Kalmes tumšajās, garo skropstu ieskautajās acīs lasāma bērnišķīga lētticība un uzticēšanās. Šeit, zoodārzā viņa ir pieradusi, ka apkārt ir tikai draugi, kas zina, ko dara. “Mums jāatbild par tiem, ko esam pieradinājuši...”. Patiesi vārdi! Bet es tagad nezinu, vai pārbūvēt visus žogus nepārkāpjamā augstumā, padarot zoodārzu par dzīvnieku un cilvēku cietumu! Varbūt nolīgt apsargu vienību, kas rokudzelžos no zoodārza izraida labestības apsēstus vecākus ar vēl neko nesaprotošiem bērniem, sabojājot atpūtu katram, kas atnācis ciemos pie dzīvniekiem! Bet zoodārza misija ir saglabāt un vairot savvaļā izzūdošas dzīvnieku sugas (tostarp meža ziemeļbriežus), kā arī izglītot cilvēkus par pasaules dabas daudzveidību. Un to izdarīt cietumā nav iespējams! Tad nu varu vien lūgt tos labestības sērgas apmātos – nenāciet ciemos! Arī bez Jūsu nopirktās ieejas biļetes zoodārzs izdzīvos. Dzīvību par naudu nevar nopirkt un, nopērkot zoodārza ieejas biļeti, neviens NEDRĪKST IEGŪT TIESĪBAS LEMT PAR DZĪVNIEKA DZĪVĪBU!
Zoodārza valdes priekšsēdētājs
Ingmārs Līdaka"

Facebook Draugiem Twitter Instagram