Brīdina par stipru negaisu

17.06.2016

Eiropas Eksperimentālais vētru prognozēšanas centrs (European Storm Forecast Experiment, ESTOFEX), kas jau daudzus gadus specializējas pērkona negaisu prognozēšanā, izplatījis līdz šim nopietnāko brīdinājumu par postošiem pērkona negaisiem piektdien plašā Eiropas austrumu daļā, tai skaitā Baltijas valstīs.

Lietuvā, Kaļiņingradas apgabalā un tuvējos Baltkrievijas un Polijas rajonos piektdien izsludināts visaugstākās – trešās – pakāpes brīdinājums par lieliem virpuļviesuļiem jeb tornado, postošu vēju, ļoti lielu krusu, kā arī īpaši intensīvām lietusgāzēm.

Latvijā un Igaunijas dienvidos atbilstoši ESTOFEX prognozei ir spēkā otrās pakāpes brīdinājums. Arī Latvijā iespējamas augstāk uzskaitītās dabas stihijas, bet ar zemāku varbūtību. Pērkona negaiss Latvijā var atnest lielu krusu, atsevišķu graudu diametrs var pārsniegt piecus centimetrus, vēju ar vētras spēku, spēcīgas lietusgāzes, kas applūdina pilsētu ielas, tāpat nav izslēgts tornado risks.

ESTOFEX norāda, ka negaisa mākoņi vietām radīs briesmas dzīvībai. Viena no postošākajām parādībām var būt stipra vēja nesti lieli krusas graudi, kas izsit logus.

Lietuvā lielākais negaisu risks gaidāms piektdienas pēcpusdienā un vakarā, Latvijā – vakarā. Pērkona lietusgāzes strauji virzīsies no dienvidiem uz ziemeļiem, ziemeļaustrumiem.

Bīstamie laikapstākļi saistīti ar vasarai neraksturīgi spēcīgu ciklonu, kas no Polijas virzās uz Baltijas jūru.


Facebook Draugiem Twitter Instagram