Rudenī pirmizrāde pirmajai Latvijas spēlfilmai par izsūtījumiem

14.06.2016

Šodien, 14. jūnijā, pieminam komunistiskā terora upurus. Pirms 75 gadiem no Latvijas uz Krievijas attāliem reģioniem un vergu nometnēm tika izsūtīti vairāk nekā 15 000 mūsu valsts iedzīvotāju. Gandrīz puse no viņiem tā arī neatgriezās.  

80 procenti bija latvieši, otra lielāka grupa - 11% - bija ebreji,  pārējie - krievi, baltkrievi, poļi un citi Latvijā dzīvojošu tautību pārstāvji.
Kopumā no 14. jūnijā izsūtītajiem mājās neatgriezās aptuveni 40 procenti, pārējie varēja sākt atgriezieties piecdesmitajos gados, bet dažiem  tas ievilkās līdz pat septiņdesmito gadu sākumam.

1949.gadā 25.martā tika izsūtīts vēl lielāks cilvēku daudzums – 44 000.   
Šī drūmā vēstures lapaspuse šodien tiek pieminēta dažādos pasākumos visā Latvijā.

Rudenī uz kino ekrāniem nonāks  Latvijā pirmā spēlfilma par deportācijām. “Melānijas hronikas”. Galvenā varone stāstā būs juriste un rakstniece Melānija Vanaga – pēc kuras atmiņām filma tapusi. Melānija Vanaga  lopu vagonā  uz Sibīriju, piecus tūkstošus kilometru mēroja trīs nedēļas. 

Un gaidot filmu, tiek sākta akcija -  "Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama".  
Filmas "Melānijas hronika" autori aicina virtuāli izdzīvot Latvijas izsūtīto ceļu uz Sibīriju. Sekot līdzi deportēto ceļam var sociālajos tīklos - Video ilgs 72 stundas.

"Melānija Vanaga savulaik bija aprēķinājusi, ka viņas izsūtījuma maršruts no Cēsu stacijas līdz Tjuhtetai bija 5169 kilometrus garš. Tolaik 1941. gadā deportēto ceļš no Latvijas ilga gandrīz trīs nedēļas, mūsdienās šis ceļš ilgst trīs diennaktis. Mēs gribējām ieraudzīt šo ceļu mūsdienu cilvēka acīm, parādīt to pašu ainavu pēc 75 gadiem, kuru pa lopu vagona logu lūkām vairāku nedēļu garumā vēroja Latvijas izsūtītie, nezinot, kāds liktenis viņus sagaida galā. Mēs šogad devāmies šajā ceļā, lai pa vilciena logu fiksētu šo vairāk nekā piecu tūkstošu kilometru atmiņu ceļu un parādītu to ikvienam," stāsta filmas  producente Inese Boka – Grūbe.

Aplūkojamajā maršrutā redzami tikai dabas skati, kuriem deportētie trīs nedēļu garumā brauca garām vilcienā uz Sibīriju. Aplūkojamais materiāls ir meditatīva parafrāze par to, ko piedzīvoja filmas galvenā varone Melānija Vanaga.

Juriste, žurnāliste, rakstniece Melānija Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā, un Vanagas autobiogrāfija "Veļupes krastā" ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa bez tiesībām publicēt padomju apstākļos, sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu. Pēc viņas rakstītā tapusi filma "Melānijas hronika".


Facebook Draugiem Twitter Instagram