Trauksme par valsts apmaksāta zobārsta nepieejamību

13.02.2016Šobrīd vecāki Latvijā ir uztraukušies, ka nebūs iespējams aizvest savu bērnu pie valsts apmaksāta zobārsta. Nacionālais veselības dienests (NVD) atzīst, ka ir speciālisti, kuri atteikušies slēgt līgumu ar valsti par zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem bez maksas. Līgumu slēgšana ir vēl procesā, taču atsevišķās pilsētās ar zobārsta pieejamību var būt problēmas.

Vairāk par situāciju stāsta Māra Āboliņa, NVD pārstāve: “Nevajag ļauties bailēm un panikai, ka zobārstu pakalpojumi bezmaksas Latvijā nav pieejami. Problēmas ar zobārsta pieejamību šobrīd ir atsevišķās vietās Latvijā - tās ir Cēsis arī Madona - bet pārējā Latvijā bažām no iedzīvotāju puses nav pamata. Tuvākajās dienās būs beigusies līgumu slēgšana ar zobārstniecībām, un izskatās, ka visi plānotie līgumi tiks noslēgti. Ja tomēr kāda no zobārstniecībām līgumu nenoslēgs, to būs ļoti maz.”

Kopumā līgumus parakstījušas 260 no 264 iestādēm, ar kurām bijis paredzēts līgumu noslēgt. Atsevišķos reģionos zobārstniecības pakalpojumi tiek nodrošināti gan pilsētās, gan novadu centros. Taču daudzās zobārstniecības iestādēs pastāv milzīgas rindas, zobārsti nav gatavi apkalpot tikai bērnus un tikt pie valsts apmaksāta speciālista akūtā gadījumā praktiski nav iespējams.

Āboliņa skaidro: “Atsevišķos gadījumos būs jāgaida rindā nedēļas vai varbūt mēneši. Ir jāsaprot, ka šis ir plānveida pakalpojums - bērni ir jāatrāda zobārstam regulāri. Caurumi nerodas ne dažu dienu, ne mēnešu laikā – tas ir ilgstošs process. Ja bērns regulāri apmeklē zobu higiēnistu, kas reizi gadā arī ir valsts apmaksāts pakalpojums ( 7,11 un 12 gadu vecumā divas reizes gadā) , ja bērns arī regulāri tiek atrādīts zobārstam, tad nevajadzētu rasties akūtām situācijām, kad bērnam sāp zobs un pāris dienās ir jātiek pie zobārsta. Zobārstniecība ir plānveida veselības aprūpe, un kā tāda tā arī būtu jāveic, tad akūto gadījumi būs ļoti maz.”
“Vecākiem arī iesakām nevērsties tikai dažās populārajās iestādēs, kā viņi ir paraduši. Rīgā vairāk kā 60 iestādēs ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi. Ja vecāki sastopas ar gaidīšanas rindu, var sazvanīt arī citas iestādes, kurās ir līgumattiecības ar NVD.

Ir jāinteresējas pie zobārstniecības iestādes, vai ir iespējams pieņemt akūtu pacientu. Es negribētu apgalvot, ka tas jebkurā gadījumā būs maksas pakalpojums. Ir iestādes, kuras diezgan īsā laikā piedāvā pierakstu plānveidā. Ir arī atsevišķas iestādes, kas rezervē atsevišķus laikus akūtiem pacientiem. Bet tas ir atkarīgs no iestādes darba organizācijas.”

Informācija par iestādēm, kuras sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus un rindām tajās, atrodama vietnē "rindapiearsta.lv".
Taču šo informāciju ārstniecības iestādes atjauno tikai reizi mēnesi, līdz, sniegtā informācija var nebūt precīza, reizēm pat vairāk kā mēnesi veca.
Taču vietnē atrodama kontaktinformācija, kur precīzus datus par situāciju iespējams noskaidrot.

Sagatavoja Laima Ķevere


Facebook Draugiem Twitter Instagram