Ēnu diena – veiksmīga karjeras programma

08.02.2016

Šogad Ēnu diena, ko rīko praktiskās biznesa izglītības biedrība Junior Achievement Latvija, notiks 10. februārī. Portālā “ēnudiena.lv”  jau reģistrējušies 29 tūkstoši jaunieši un 1044 uzņēmumi, kuri piedāvā aptuveni 7500 vakances. Ēnu dienas ietvaros skolēni četru līdz sešu stundu garumā vēros sev interesējošo profesiju pārstāvjus. 

Junior Achievement valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns stāsta: “Ēnu diena palīdz skolēniem veidot saikni starp izglītību un nākotnes darbu.  Tā parāda to, kā skolēnam iegūtās zināšanas nākotnē varētu noderēt konkrētā karjeras veidošanā. Ēnu dienas dalībniekiem būtu jāapzina nākotnes plānotā profesija, ar kuru viņi gribētu saistīt savu dzīvi, jāatrod kāda no piedāvātajām vakancēm portālā enudiena.lv, tad jāpiesakās un jāpārliecinās, vai izvēlētā profesija dzīvē strādā tā, kā skolēns to ir iztēlojies. Bieži vien stereotipi, kas izveidojušies par dažādām profesijām patiesībā atšķiras no realitātes.”

Katru gadu Ēnu dienā tiek akcentēta konkrēta sfēra, šogad uzmanība tiek vērsta uz inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju nozarēm. Šobrīd Latvijā tajās vērojams kvalificēta darbaspēka trūkums, līdz ar to jauniešu uzmanība jāvērš tieši uz šīm jomām. Arī Latvijas darba tirgū pastāv situācija, ka darba devēju pieprasījums pēc kvalificētiem un motivētiem speciālistiem ir lielāks par piedāvājumu. Tāpēc katru gadu pieaug arī uzņēmēju skaits, kuri Ēnu dienā sniedz iespēju ielūkoties sava uzņēmuma darbībā jauniešiem, kuri vēl tikai meklē savu nākotnes nodarbošanos. 

Tomēr ne visas vakances tiek aizpildītas, situāciju skaidro Jānis Krievāns: “Jaunieši piesakās atpazīstamam uzņēmumam vai personai. Piemēram, inženieris lielos atpazīstamos uzņēmumos nestrādā savādāk, kā tad, ja viņš strādātu reģiona uzņēmumā. Piedāvātās vakances netiek aizpildītas tieši reģionu uzņēmumos. Savukārt uz atsevišķām atpazīstamām vakancēm, piemēram, kā šī gada pieprasītāko vietu - kruīza vadītāju - pieteikušies 136 jaunieši, tas nozīmē, ka būs milzīgs konkurss. Kad tiek saņemts atteikums, ēnotājiem ir jānoreaģē un jāpiesakās uz citām vakancēm.” 

“Pirmajā vieta no pieprasītāko nozaru topa ir aviācijai, kur iekļaujas nacionālā aviokompānija un Nacionālie bruņotie spēki. Jaunieši ļoti vēlas ēnot aviācijas nozares speciālistus. Otrajā vietā ir finanses un banku darbība, tāpat valsts pārvalde, arī izglītība. Tālāk veselības aprūpe un rehabilitācija jeb slimnīcas darbības sistēma, kur ierindojas ārsti, ķirurgi un dažādi speciālisti, kuri jauniešiem interesē. Tāpat ļoti populāra ir komunikācija un mediji. Inženierzinātnes, informācijas un tehnoloģijas arī ierindojas topa 10. vietā – jaunieši ir pieteikušies uz ļoti daudzām informācijas tehnoloģiju piedāvātajām profesijām, piemēram, ēnot programmētājus, programmēšanas projektu vadītājus.”

Lai gan Ēnu dienās lielākais dalībnieku skaits ir tieši vidusskolas vecumā, tiek aicināti piedalīties arī jaunāki skolēni, lai būtu iespējams izmēģināt dažādas nozares, ar kurām nākotnē varētu saistīt savu dzīvi.

Savukārt paši mazākie, piemēram, pirmās klases skolēni Ēnu dienā var aiziet pie vecākiem – uz viņu darba vietām un saprast, ko vecāki ikdienā dara, kādu izglītību viņi ir ieguvuši - šādus jautājumus Junior Achievement sagatavo, lai bērni var iet ēnu dienā jau no pirmās klases.

Ēnu diena ir visā pasaulē populāra karjeras izglītības akcija, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darbavietu un četru līdz sešu stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Gūtā pieredze atvieglo studiju virziena un nākotnes profesijas izvēli, palīdz sagatavoties darba tirgum, kā arī demonstrē saistību starp izglītību un karjeru. 

Sagatavoja Laima Ķevere


Facebook Draugiem Twitter Instagram