Mērīs radona gāzes klātbūtni

05.02.2016

Lai noteiktu radioaktīvās vielas - radona - gāzes koncentrāciju Latvijā, Valsts vides dienests (VVD) kopā ar Radiācijas drošības centru (RDC) veiks mērījumus 500 mājsaimniecībās un dzeramā ūdens ņemšanas vietās visā Latvijā.
Šādus mērījumus jāveic saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu, kura nosaka drošības pamatstandartus aizsardzībai pret jonizējošā starojuma radītajiem draudiem, tai skaitā arī nosacījumus attiecībā uz radonu, tā noteic arī tiesību aktu pārskatīšanu līdz 2018. gadam.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina Radio TEV informēja: „ Katrai Eiropas dalībvalstij nepieciešams noteikt radona gāzes koncentrāciju, īpaši mājsaimniecībās. Latvija ir viena no dalībvalstīm, kura to vēl nav izdarījusi, nav izstrādāts arī kopējais novērtējumus, aptverot visu valsti. Līdz 2018. gadam nepieciešams konstatēt radona koncentrācijas līmeni un jāizdara secinājumi, kā rīkoties, ja tiks konstatēti noteiktās normas pārsniegumi.”
"Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (LVĢMC) sadarbosies ar pašvaldībām un veiks radona gāzes koncentrācijas mērījumus dzeramā ūdens ņemšanas vietās, no kurām tas tiek piegādāts iedzīvotāju patērēšanai. VVD mērījumus veiks dzīvojamajā platībā - 500 mājsaimniecībās dažādās apdzīvotās vietās - tādā veidā gūstot informāciju par radona gāzes koncentrāciju Latvijā kopumā un katru no novadiem atsevišķi.  Lai dati būtu uzticami, mērījumi mājsaimniecībā tiks iegūti ilgstošā procesā, aptverot laika posmu no 6 līdz 10 mēnešiem, un, ņemot vērā Latvijas klimata īpatnības, kā apkures sezonas periods, kad mājsaimniecībās telpas tiek vēdinātas mazāk.  Iedzīvotāji varēs arī paši pieteikt savu mājsaimniecību šādam testam, par to VVD plašāku informācija sniegs februāra nogalē.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste skaidro: “Latvijas ģeoloģiskā situācija neliecina par to, ka radona koncentrācija varētu būt paaugstināta. Šobrīd ēkā vai dzīvoklī koncentrācija nedrīkst pārsniegt 200 Bq/m³.  – līdz šai robežai risks cilvēkam nedraud. Pēc mērījumu veikšanas un apkopošanas, kas visticamāk būs nākošā gada sākumā, VVD informēs par situāciju, ja būs nepieciešams, tiks izstrādāts plāns un ieteikumi, kā iespējamo koncentrāciju samazināt. Iespējamie varianti – ventilācijas nodrošināšana, tādā veidā, izvadot gāzi, veicot gaisa apmaiņu. ”

Pirmos radona mērījumus Latvijas mājokļos veica zviedru speciālisti. 1993. un 1994.gadā.gadā. Tika izvēlēti simts mājokļi dažādos Latvijas rajonos, izmērot radona saturu iekštelpu gaisā. Lielākā daļa mērījumu rādīja, ka radona koncentrācija nepārsniedz normu. Tomēr ir teritorijas, kur tā sastopamība ir paaugstināta, piemēram, gar Daugavu.

“Dabiskā radiācija ir visapkārt. Tā nāk no zemes, kosmosa un saules, cilvēka organisms katru dienu ir tai pakļauts un spēj to panest. Tas ir dabisks process, taču jāievēro mērvienības, kurās  radona koncentrācija nerada risku cilvēka organismam. Ir izpētīts, ka radons var ierosināt plaušu vēzi, taču tie ir tikai nedaudzi gadījumi pasaulē. Šī viela kaitējumu cilvēkam var izdarīt tikai tādā gadījumā, ja viņš ilgstoši uzturas telpās, kurās radona koncentrācija pārsniedz normas. Lai izslēgtu šos riskus pavisam, ir jāveic šādi mērījumi, pēc kuriem izdarīt secinājumus par tālāk veicamajiem uzdevumiem,” stāsta VVD pārstāve.

Radons ir gāze bez krāsas un smakas, tas ir 7,5 reizes smagāks par gaisu un šķīst ūdenī.
Tas nereti sastopams dzeramā ūdens gūšanas urbumos, kā arī mājokļos un sabiedriskās ēkās. Galvenais radona avots telpās ir ģeoloģiskā vide, no kuras caur augsni un konstrukciju nepietiekami blīvām vietām radons ieplūst telpās. Augsta tā koncentrācija var veidoties tikai zemes virsmas tuvumā, ne augstāk par dzīvojamās mājas otro vai trešo stāvu.

Radona koncentrāciju veido arī būvmateriāli ar paaugstinātu radona koncentrāciju - piemēram, granīts, marmors, māla ķieģelis, betons, cements.
Tieši radons ir galvenais komponents kopējā cilvēka uzņemtā radiācijas daudzumā.

Materiāli sagatavoja Lāsma Ķevere


Facebook Draugiem Twitter Instagram