Iesaisties pētījumā par ievu plaukšanu/ziedēšanu

22.04.2015

Jau otro gadu Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki aicina ziņot par parastās ievas (Padus avium) lapu plaukšanu un ziedēšanu portālā www.dabasdati.lv.
Izvēlies koku, kas ir netālu no mājām, pa ceļam uz darbu vai skolu, un katru nedēļu nofotografē tuvplānā, atbilstoši sezonai, pumpurus, lapas, ziedus vai augļus.

Pētījuma mērķis ir labāk izprast sezonālās (fenoloģiskās) norises dabā. Parastā ieva tiek izmantota kā piemērs, lai attīstītu paņēmienus augu dabiskās attīstības modelēšanai, līdzīgi kā atmosfēras matemātiskie modeļi tiek izmantoti laika apstākļu prognozēšanai.
Sezonalitātes novērojumi kopš pagājušā gadsimta sākuma uzskatāmi parāda, ka klimats Latvijā patiesi mainās: pavasaris dzīvajā dabā iestājas arvien agrāk. Arvien jauni sezonalitātes novērojumi zinātniekiem ļauj ne tikai dokumentēt klimata pārmaiņas, bet arī izprast to raksturu un ietekmi uz ekosistēmām.

Dabasdati.lv arhīvā uzkrātās ievas fotogrāfijas analizēs zinātnieki.
Vairāk par projektu šajā mājas lapā www.gadalaiki.lu.lv.

Ar laiku ievu ziedēšanas pētījumu cer attīstīt arī plašākā mērogā un aicināt cilvēkus ziņot par dažādiem novērojumiem visu gadu, piemēram, par ogu, sēņu augšanu vai lapu dzeltēšanu. Pagaidām pilotpētījumā tieši ievas izvēlētas, jo visi latvieši šī aromātiskā krūma ziedēšanu atpazīst un tas ir arī tautas dziesmās plaši apdziedāts.


Facebook Draugiem Twitter Instagram