EIROPAS LAIKS - 8.oktobris - ASV un ES brīvās tirdzniecības līgumu skaidro Artis Parbriks

08.10.2015

Līdz  2017.gada beigām, pēc Eiropas Parlamenta deputāta Arta Pabrika domām būtu jābūt pabeigtam ASV un ES  Transatlantiskajam tirdzniecības līgumam.

Vairākkārt par šo tematu  izskanējuši dažādi , nereti spekulatīvi viedokļi. Artis Pabriks neslēpj, ka sarunas par šo līgumu ilgušas gadiem un patiešām nav vienkārši vienoties par dažādām normām un prasībām, kas katrai valstij ir citādas, taču ir jāpanāk kompromiss. Ir bijuši jau 10 sarunu raundi, un nākamais tiek plānots oktobrī/novembrī.
Paralēli ASV risina sarunas par līdzīgu līgumu ar Āzijas valstīm, un 12 Klusā okeāna reģiona valstis panākušas vienošanos par vērienīgo brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV . Apjoma ziņā šis būs lielākais brīvās tirdzniecības līgums pasaulē. Kā skaidro Pabriks – ASV – ES līgums ir  ir nākamais lielākais. 

“Šis līgums mums ir nepieciešams, tas padara mūs konkurētspējīgākus pasaulē. Tāpat tas ļautu kvalitatīvāk risināt arī vides aizsardzības un citus jautājumus”, skaidro Pabriks, piebilstot, ka nekādi esošie standarti ES netiks mazināti. Jo esot virkne standartu, kas ir augstāki pie mums, un ir arī tādi, kas ir augstāki ASV. Kā piemēru Pabriks minēja kosmētiku, kas ASV tirgū tiek stingrāt vērtēta un kontrolēta, nekā ES. 

Latvijas eiroparlamentārietis   noraidīja apgalvojumu, ka līgums ir izdevīgs  tikai lieliem, globāliem uzņēmumiem, jo tie  jau tagad darbojas sev interesējošajos tirgos, arī bez šī līguma. Patiesībā ir pretēji – līgums  tieši maziem un vidējiem uzņēmumiem, kas Latvijā ir lielākā daļa, padarīs pieejamāku ASV tirgu, kas veido ievērojamu daļu no pasaules ekonomikas. 

Šī līguma sakarā patērētāji uztraucas, ka Eiropā ieplūdīs preces ar zemiem standartiem, šo apgalvojumu Pabriks noraida:
“Mēs gribam vienoties par augstākiem standartiem. Mēs pārņemam to, kas ir labāks ASV, savukārt viņi to, kas ir labāks Eiropā. Cilvēkiem ir bažas par, piemēram, ģenētiski modificēto pārtiku, taču daudzi nezina, ka arī ES ražo produktus un pārdod tādus, kuru sastāvā ir ĢMO.”

Tāpat EP deputāts aicina arī dažādas organizācijas un ražotājus  nākt  un izteikt savus priekšlikumus, ierosinājumus un debatēt, lai aizstāvētu savas intereses, nevis gaidīt, kad kāds līgums tiek noslēgts un tad sūdzēties. 
“Ir jānāk un jārunā, kaut vai Pārtikas ražotāju federāciju aicinu nākt uz sarunām Briselē, jo interese ir pārāk maza. Bieži mēs nezinām, ko paši vēlamies. Jo man kā politiķim gan šī līguma sakarā, gan citos jautājumos grūti pārstāvēt mūsu valsti un intereses, ja man cilvēki nepasaka, ko viņi vēlas. Nevar piketēt un teikt “negribu līgumu”, jo tirdzniecība vienmēr būs un pastāvēs. Pasakiet, ko jūs gribat, kas jūs interesē, kam šajā līgumā būtu jābūt, un mēs pie tā varam strādāt”, aicina EP deputāts. Facebook Draugiem Twitter Instagram