22. septembris - Bioloģiskās pārtikas diena

22.09.2015

Lai popularizētu vietējos bioloģiskos pārtikas produktus, kampaņas "BioLoģiski" rīkotāji aicina šodienu atzīmēt kā Bioloģiskās pārtikas dienu.

Vairākās Eiropas valstīs septembri kā bioloģiskās pārtikas mēnesi un 22. septembri kā Bioloģiskās pārtikas dienu atzīmē jau vairākus gadus. Tikmēr Latvijā šī būs pirmā reize, kad šajā dienā aicinās pievērst uzmanību bioloģiskās pārtikas un bioloģiskās lauksaimniecības nozīmīgumam.

Bioloģiskās pārtikas zīmols ir zaļa ekolapiņa. Eiropas Savienībā tas ir vienīgais marķējums, kas garantē, ka produkts ir audzēts saskaņā ar bioloģiskās lauksaimniecības principiem, un to ievērošana tiek regulāri kontrolēta. Patlaban to pazīst mazāk nekā puse iedzīvotāju, tāpēc septembrī iedzīvotāji aicināti meklēt ekolapiņu visās tirdzniecības vietās - tikai tā patērētājs var būt drošs, ka iegādāts īsts bioloģiskais produkts.

Savukārt Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis informēja, ka šogad bioloģiskie zemnieki izaudzējuši 12 450 tonnas rudzu, 28 000 tonnas auzu, 20 000 tonnas kartupeļu, 10 257 tonnas ābolu, kā arī daudzveidīgu šķirņu burkānus, bietes, ķirbjus, patisonus, sīpolus, ķiplokus, mārrutkus, plūmes, bumbierus, cidonijas, smilstērkšķus - kopumā aptuveni 100 dažādas kultūras. Vairāk nekā 1000 hektāros audzēti garšaugi un ārstniecības augi.

"Kampaņā aicinām iedzīvotājus, kuri vēl nelieto bioloģisko pārtiku, sākt ar to, ka ikdienā vienu produktu nomainīt uz bioloģiski sertificētu, un darīt to regulāri. "Tīras pārtikas lietošana ir ieguvums katram, turklāt bioloģiskā pārtika palīdz samazināt vides piesārņojumu, jo augsnē, gaisā un ūdeņos nenokļūst ķimikālijas," uzsver Norkārkls.

Latvijā patlaban jau ir aptuveni 3500 bioloģiski sertificētu saimniecību, kuras kopumā apsaimnieko ap 200 000 hektāru zemes.

Kā ziņots, izglītojošā kampaņa "BioLoģiski!" tika sākta pērn, ilgs divus gadus un ar dažādām aktivitātēm skaidro Latvijas iedzīvotājiem, kas ir bioloģiskā pārtika, kā to pazīt, kā notiek tās sertificēšana. Kampaņa palīdz patērētājiem atrast, kur iegādāties bioloģisko pārtiku, kā arī iepazīstinās ar audzētājiem un ražotājiem. Kampaņas mājaslapa ir plašs informatīvais resurss, kurā atrodama informācija par bioloģisko pārtiku, tās audzēšanu un ražošanu. 

Facebook Draugiem Twitter Instagram