EIROPAS LAIKS - 17.septembris - kas ir Eiropas Parlamenta lūgumrakstu komiteja

17.09.2015

Eiropas Parlamentā ir Lūgumrakstu komiteja, jebkuram ES pilsonim ir tiesības iesniegt tai  petīciju jeb lūgumrakstu, kas ir ES kompetencē un kas tieši skar šo pilsoni.

Lūgumrakstu drīkst iesniegt jebkurš ES pilsonis, dalībvalsts pastāvīgais iedzīvotājs, kā arī  uzņēmuma vai organizācijas pārstāvis.

Kā skaidro Eiropas Parlamenta deputāte, kas darbojas šajā komisijā – Tatjana Ždanoka,  komitejas mērķis ir reaģēt uz visiem lūgumrakstiem un, ja iespējams, nodrošināt to  jautājumu izskatīšanu ārpustiesas kārtībā. Lūgumrakstam jābūt rakstītam kādā no ES oficiālajām valodām, tātad arī latviešu, un to ir iespējams iesniegt gan rakstiski pa pastu – pie tam nav nepieciešama kāda speciāla blanka, gan elektroniski tiešsaistē – saite atrodas Eiropas Parlamenta mājas lapā 

“Ir gan jāievēro viena lieta, cilvēkam, kurš raksta lūgumrakstu, jāatsaucas uz kāda likuma vai līguma pārkāpumu. Ar vidi saistītu lūgumrakstu mums ir visvairāk. Tekstu var sagatavot iepriekš, ja aizpilda formu elektroniski. Tātad, jāapskatās, kurš likuma punkts ir pārkāpts un tas jāpiemin”, skaidro Ždanoka. 

Komiteja saņem arī iesniegumus, kuri nebalstās likuma normās, bet subjektīvās cilvēka vēlmēs, tādos gadījumos komiteja šos rakstus nepieņem. Taču kā norāda eiroparlamentāriete, ikviens Latvijas iedzīvotājs var vērsties pie jebkura Eiropas parlamenta deputāta, un no Latvijas tādi ir ievēlēti 8, lai konsultētos par korektu lūgumrakstu rakstīšanu.

Ždanoka stāsta, ka Latvijas iedzīvotāji vēl īsti šo kanālu pilnvērtīgi neizmanto, čempioni lūgumrakstu iesniegšanā ir spāņi. Tāpat deputāte vērš uzmanību, ka jāsaprot – kura atbildības jomā konkrētais jautājums ir:
“Bieži nākas atbildēt – ka jautājums, par kuru sūdzaties vai uz ko vēršat uzmanību, neattiecas uz Eiropas Parlamenta lūgumrakstu komiteju, bet ir konkrētas valsts pārziņā. Tie ir jautājumi, kas saistīti ar medicīnu, ar izglītību, ar pabalstiem – tā ir katras valsts kompetence, kur Eiropas Savienība nevar iejaukties. Taču, ir virkne jautājumu, kuros varam cilvēkam palīdzēt, kaut vai jau pieminētie vides jautājumi.”

Visvairāk rakstus iesniedz rietumvalstu iedzīvotāji. Čempioni līgumrakstu iesniegšanā ir spāņi. 

Un par ko tad iedzīvotāji šai komitejai sūdzas: kāds iesniedzējs pieprasa informāciju par maksu ko prasa par medicīniskās lietas kopēšanu Neapoles slimnīcā, cits raksta par to, ka Itālijā vasaras mēnešos aizliegts izmantot dažu konkrētu veidu ziemas riepas; viņa automobilim ir piemērotas tikai aizliegtā veida riepas. Kāds sūdzas par to, ka Bilbao metro darbība rada troksni, citam nepatīk maksa par notāru pakalpojumiem. . Ļoti daudz ir rakstu par dzīvnieku labturības noteikumu pārkāpumiem. 

Vairāk informācijas  par šo un citiem jautājumiem var atrast Eiropas Parlamenta Facebook lapā 


Facebook Draugiem Twitter Instagram