28.septembrī - Mēness aptumsums

16.09.2015

Ventspils Jaunrades nama observatorijā agrā 28.septembra rītā varēs vērot pilno Mēness aptumsumu
. Jau 27.septembra vakarā sāksies izglītojošs un izklaidējošs vakars un nakts observatorijā.

28.septembra rīta agrumā, ja vien laikapstākļi būs labvēlīgi, visā Latvijas teritorijā būs iespēja novērot pilnu Mēness aptumsumu.

No plkst. 3:12 naktī  - veselu stundu un 12 minūtes Mēness pilnībā atradīsies mūsu planētas ēnā, tādēļ debesīs būs redzams sarkanīgi brūns Mēness disks.  Lai arī Mēness aptumsumus varam novērot biežāk nekā Saules aizklāšanu, tomēr katra reize ir ļoti gaidīta – tā stāsta astronomi.
Šis aptumsums sakrīt ar vēl kādu interesanta notikumu, proti, Zemes vienīgā dabīgā pavadoņa aptumšošanās notiks laikā, kad tas atradīsies Zemei īpaši tuvu. Mēness riņķo ap Zemi pa nedaudz eliptisku orbītu, tādēļ attālums starp abiem debess ķermeņiem mēdz atšķirties. Vidējais attālums ir 384 000 kilometru, bet dažkārt Mēness pietuvojas pavisam tuvu, un šoreiz aptumsuma laikā Mēness attālums no Zemes būs vien nepilni 357 000 kilometru.

Novērotājs no Zemes pamanīs, ka Mēness būs vizuāli lielāks, nekā ierasts.
Kad Mēness disks būs pilnībā aizklāts, plkst.5.11 sāksies pilnās fāzes daļa, kad Mēness kļūs tumšsarkans. 

Lai novērotu aptumsumu, nav nepieciešamība pēc īpaša aprīkojuma - to viegli varēs redzēt ar neapbruņotu aci. Ar tālskati būs iespēja to izbaudīt vēl krāšņāk, taču ir jācer uz labiem laikapstākļiem. 


Facebook Draugiem Twitter Instagram