EIROPAS LAIKS - 8.septembrī - EP deputāts Mamikins apgalvo, ka Latvija jau sev zināja: tai būs jāuzņem bēgļi

08.09.2015

Trešdien Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans-Klods Junkers iepazīstinās Eiropas Parlamenta deputātus ar plāniem par bēgļu sadali ES dalībvalstīm. Junkers  vēlas nākt klajā ar prasību ievērojami palielināt to patvēruma meklētāju skaitu, kuri sadalāmi pa visām ES dalībvalstīm. 

Ņemot vērā iepriekš izstrādāto kvotu formulu, Latvijai kopumā var nākties uzņemt 6000 bēgļu, tā uzskata Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Andrejs Mamikins, kurš darbojas Ārlietu komitejā. Viņš  uzsvēra, ka Latvija jau sen zināja, ka bēgļi būs jāuzņem.

“Tas ir vecs stāsts un zināms jau sen. Ir tāds dokuments “Līgums par ES darbību”, ko paraksta ikviena valsts, stājoties savienībā. Tautas valodā runājot, tas ir dokuments, kā funkcionē Eiropas savienība. Tur, 78.pantā  ir teikts, ka Es īsteno kopēju patvēruma meklētāju papildus aizsardzības politiku, lai varētu piešķirt attiecīgu statusu jebkuram trešās valsts pilsonim, ja tas lūdz starptautisku aizsardzību. Vēl ir punkts: ja kāda valsts saskaras ar ārkārtēju situāciju, ko raksturo pēkšņs bēgļu pieplūdums, tad var tikt paredzēti pagaidu pasākumi attiecīgu dalībvalstu labā. Un ir vēl 80.pants, kas tieši attiecās uz Latviju – skaidrošu vienkāršā valodā: Latvijas valsts, stājoties ES, parakstīja minēto dokumentu un jau tad mums bija zināms, ka nāksies uzņemt patvēruma meklētājus. Un ja radīsies situācija, kad bēgļu pieplūdums ir liels un pēkšņs, kā tas ir tagad ar Itālijas un Grieķijas bēgļiem, tad vadoties pēc 80.pantā rakstītā, citas dalībvalstis, vadoties pēc solidaritātes principa, uzņem bēgļus”, skaidro Mamikins.
 
Deputāts arī skaidro, kāda ir formula, pēc kuras nosaka, cik bēgļus katrai dalībvalstij būtu jāuzņem:
“Ir 4 kritēriji – pirmais ir valsts lielums, platība. Otrs kritērijs ir IKP, jo iekšzemes kopprodukts ir atšķirīgs. Teiksim Luksemburga – valsts ir mazāka par Latviju, taču bagātāka. Trešais – bezdarba līmenis, jo mazāks ir bezdarba līmenis, jo vairāk bēgļu varam uzņemt. Un ceturtais ir faktors: cik bēgļu jau ir uzņemts.”

Te Andrejs Mamikins skaidro, ka ja Latvija savulaik būtu paudusi gatavību uzņemt bēgļus no Ukrainas, kā to darījušas vairākas ES valstis, Latvijai šajā bēgļu uzņemšanā nebūtu nepieciešams piedalīties. "Bet tolaik mēs teicām nē, jo baidījāmies no Donbasa, Krievijas prezidenta Vladimira Putina atbalstītājiem," situāciju raksturoja deputāts. Viņš arī norādīja, ka, ņemot vērā bēgļu apjoma straujo pieaugumu ES, Latvijai uzņemamo bēgļu skaits paliks tikai lielāks.

Tāpat Mamikins uzsvēra, ka Latvija vairāku gadu garumā no dažādiem fondiem, kas saistīti ar bēgļiem, saņēmusi ievērojamas naudas summas, taču viņam neesot pārliecības, vai pieejamais finansējums ir lietderīgi izmantots. 
“Naudu mēs esam saņēmuši milzīgu. Piemēram, no 2007.-2013.gadam, Latvija apguvusi 33 miljonus eiro no 4 fondiem: Eiropas bēgļu fonda, bēgļu atgriešanas fonds, trešo valstu pilsoņu integrācijas fonds un ārējo robežu fonds. 33 miljonus esam noēduši konferencēs, braukuši pieredzes apmaiņās, trenējušies uzņemt bēgļus un tā tālāk. Pie tam no 2014-2020.gadam tikai Latvijai bija paredzēti vairāk kā 29 miljoni eiro no Eiropas patvērumu, migrācijas un integrācijas fonda. Kā lai mēs tagad Junkeram sakām: mums naudas vairāk nav?” retoriski vaicā Mamikins, piebilstot, ka pastāv risks -  šo naudas summu Latvijai var nākties atdot.

EK prezidents Žans Klods – Junkers  tuvākajā laikā izklāstīs priekšlikumus nelegālās imigrācijas krīzes risināšanai. Priekšlikumi tiks likti galdā 14.septembrī gaidāmajā dalībvalstu tieslietu un iekšlietu ministru ārkārtas sanāksmē. 

Junkera pakete ietvers jaunu pastāvīgu patvēruma meklētāju pārdales shēmu, kura paredzēs automātisku jaunieceļojušo nelegālo imigrantu sadali pa dalībvalstīm, stāsta amatpersonas. Vienlaikus paredzētas jaunas normas, kas liegs patvērumu pieprasīt ES kandidātvalstu pilsoņiem.
Paredzēts izveidot arī īpašu fondu, kas būs paredzēts situācijas stabilizācijai Ziemeļāfrikas valstīs, no kurienes ierodas liels skaits nelegālo imigrantu, kas šobrīd pārpludina Eiropu.Facebook Draugiem Twitter Instagram