Saeima Valsts prezidenta amatā ievēl Egilu Levitu

29.05.2019

Saeima 29.maijā, Valsts prezidenta amatā ievēlēja Egilu Levitu. Atklātā balsošanā, balsojot ar vēlēšanu zīmēm, pirmajā vēlēšanu kārtā E.Levita kandidatūru atbalstīja 61, bet pret bija 32 deputāti.

Saskaņā ar Satversmi Valsts prezidents ir ievēlēts ar ne mazāk kā 51 balss vairākumu.

E.Levits līdz šim bija Eiropas Savienības tiesas tiesnesis, kā arī starptautiskās publisko tiesību asociācijas “Societas iuris Publici Europaei” valdes loceklis. Savulaik E.Levits bijis arī 5.Saeimas deputāts, tieslietu ministrs un Ministru prezidenta biedrs Valda Birkava valdībā, kā arī Latvijas vēstnieks Vācijā, Austrijā, Ungārijā un Šveicē. Jaunievēlētais Valsts prezidents bijis arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesis.Tāpat E.Levits vadījis Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisiju, kā arī bijis Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas koncepcijas autors un Satversmes preambulas jeb ievada autors. E.Levits absolvējis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti un Sociālo zinātņu un filozofijas fakultātes Politisko zinātņu nodaļu.

Valsts prezidenta amatam bija izvirzīti trīs kandidāti: Egils Levits, Juris Jansons un Didzis Šmits.

Savā pirmajā uzrunā pēc ievēlēšanas Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra, ka būs visas Latvijas prezidents. Iepriekš opozīcijas deputāti viņam pārmeta, ka Levits nespēs saprast vienkāršo tautu un būs tikai reprezentatīvs valsts pārstāvis. Levits uzsvēra, ka tas ir maldīgs priekšstats, jo viņam ir kontakti dažādos Latvijas slāņos.

Savā uzrunā Levits teica, ka būs visu pārliecību, visu tautību prezidents. Viņš pārstāvēs gan tos latviešus, kas dzīvo Latvijā, gan tos, kas ir ārzemēs. Levits uzsvēra, ka būs gan atstumto, gan par savu dzīvi drošo prezidents.

"Mans darbs būs veltīts, lai Latvijā būtu vairāk solidaritātes, lai visi justos novērtēti un piederīgi savai valstij," sacīja jaunievēlētais prezidents.
Viņš uzsvēra, ka strādās, lai nākamās paaudzes mantotu stipru, drošu un zaļu Latviju. Viņš aicināja visus Latvijas iedzīvotājus gan uz vietas, gan ārzemēs pielikt savu roku, lai attīstītu Latvijas potenciālu kā modernai valstij. "Pastāvēs, kas pārvērtīsies, ir atslēga attīstībai cauri gadu simtiem. (..) Strādāsim kopā. Saules mūžu Latvijai!" uzrunā teica Levits.

Saeimas sēdē saņemtos ziedus viņš nolēma doties nolikt pie Brīvības pieminekļa.


Facebook Draugiem Twitter Instagram