Būs Mendeļējeva tabulu izstāde

15.03.2019

Atzīmējot 150.gadadienu, kopš krievu ķīmiķis Dmitrijs Mendeļejevs ķīmiskos elementus sastrukturēja vienotā sistēmā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē tiks atklāta Mendeļejeva tabulu izstāde.

Mendeļejeva tabulu kolekciju RTU saņēmusi dāvinājumā no Iecavas vidusskolas ķīmijas skolotāja Mihaila Gorska. Skolotājs RTU dāvina kolekciju, lai plašāka auditorija varētu apskatīties, cik daudzveidīgi iespējams attēlot Mendeļejeva tabulu. Kolekcijā ķīmisko elementu periodiskā tabula atainota gan tradicionālā veidā - uz papīra, gan arī uz krūzēm, datorpeles paliktņiem, apģērba, piemēram, uz kaklasaitēm un pat uz kedām.

Gorskis tabulas sācis kolekcionēt pavisam nejauši. 1979.gadā viņš, apmeklējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ķīmijas skolotāju semināru, saņēmis saviesīgā pasākuma ielūgumu, uz kura bija uzdrukāta Mendeļejeva tabula. Ielūgums kļuvis par pirmo kolekcijas eksponātu. Vēlāk skolotājs eksponātus gan pats vedis no malu malām - Īrijas, Lielbritānijas, Portugāles, Spānijas, Itālijas, Holandes, Beļģijas, Dānijas, Krievijas un citām valstīm, gan arī viņam tabulas dāvinājuši kolēģi.

Gorskis sadarbībā ar Daugavpils Universitātes profesoru Sergeju Osipovu, izmantojot programmu "CorelDRAW", izveidojis savu Mendeļejeva tabulu, kuras izmērus iespējams pielāgot dažādām telpām. Šo tabulu, mācoties ķīmiju, izmanto gan Gorska skolēni Iecavā, gan daudzās citās Latvijas skolās.

Izstādes "Ķīmisko elementu periodiskā tabula - no Mendeļejeva līdz šodienai (1869-2019)" atklāšana notiks 21.martā plkst.11.


Facebook Draugiem Twitter Instagram