14.marts ir matemātiķu svētki

14.03.2019

Katra gada 14. marts ir datums, kad matemātikas entuziastiem ir iespēja atzīmēt savus svētkus jeb Pī dienu. Datums izvēlēts par godu skaitlim Pī – 3,14. Svētkus 1988. gadā aizsāka amerikāņu fiziķis Harijs Šovs, kurš šo dienu ierosina atzīmēt, staigājot istabā uz riņķi un ēdot augļu pīrāgus.

Pasaulē šajā dienā tiek rīkoti dažādi tematiskie pasākumi un svētki vislielāko atzinību gūst tieši matemātikas un skaitļu mīļotāju vidū.

Pī skaitlis ir ļoti svarīgs matemātikā un zinātnē. Tas ir neatņemama sastāvdaļa riņķa laukuma un perimetra aprēķinos. Pī ir riņķa līnijas garuma attiecība pret diametru. Ja jums ir zināms diametrs, varat viegli aprēķināt perimetru un otrādi.

Pī ir iracionāls skaitlis, praktiski to nevar uzrakstīt precīzi. Vienkāršiem vārdiem sakot, cipari aiz komata ir bezgalīgi daudz. Mūsdienās ir izskaitļota Pī vērtība, kur ciparu aiz komata ir  10 triljoni. 

Pī skaitlim tiek piedēvētas noslēpumainas un pat dievišķas īpašības.

Viens no veidiem, kā mājas apstākļos var aprēķināt aptuveno Pī vērtību, ir izmantojot Bufona adatas metodi. Jums būs nepieciešamas vienāda garuma adatas, sērkociņi, vai citi sīkumi - vēlams vairāk kā 100. Uz A3 lapas jāsavelk paralēlas līnijas - tā, lai atstarpe starp līnijām būtu divreiz lielākā par sērkociņu garumu. Pēc tam izmētājat sērkociņus pa lapu un izskaitiet tos, kuri krusto kādu līniju. Tad izdaliet kopējo sērkociņu skaitu ar to sērkociņu skaitu, kuri krustoja līnijas. Rezultātam vajadzētu būt ļoti aptuvenam Pī. Jo vairāk sērkociņus izmantosiet, jo precīzāks būs rezultāts.


Facebook Draugiem Twitter Instagram