Jaunā datu regula - kas tas ir

24.05.2018

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula neko neaizliedz, bet gan nodrošina katram lielākas iespējas kontrolēt savus datus, norāda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.
Jaunais datu aizsardzības regulējums stāsies spēkā piektdien, 25.maijā, un tas būs jāievēro visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

"Tas īsais secinājums par regulu kopumā ir tāds - regula neko mums neaizliedz.
Vienkārši regula ikvienam dod daudz plašākas tiesības, savukārt tiem, kas apstrādā datus, regula uzliek ievērojami vairāk pienākumus," saka ministrs.

Regulu apstiprināja pirms diviem gadiem. Tās mērķis ir noteikt dalībvalstīs vienotus principus datu aizsardzībā, lai atvieglotu darbu starptautiskajiem uzņēmumiem, kā arī nodrošinātu iedzīvotājiem iespējas aizsargāt savu informāciju.
Viens no galvenajiem regulas principiem ir, ka uzņēmējam jāspēj paskaidrot, kādam mērķim tas ievācis cilvēku datus. Savukārt personām ir nepārprotami jādod piekrišana savu datu apstrādei.

Regula paredz katram tiesības piekļūt saviem datiem, tos labot vai dzēst. Tomēr regulas teksts ir vispārīgs, dodot iespējas dažādiem pārpratumiem. Tādēļ radušies mīti, piemēram, ka turpmāk nedrīkstēs fotografēt publiskus pasākumus vai skolu izlaidumus.
Datu valsts inspekcijas pārstāvis Lauris Linabergs stāsta - regula neattiecas uz privātām vajadzībām.
Tātad vecāki drīkstēs fotografēt skolas pasākumus, kā arī ievietot bildes sociālajos medijos.
Cita situācija iestātos, ja ar fotogrāfiju kāds vēlētos nopelnīt. 

Regulas piemērošana un noteikumu uzraudzības kārtība Latvijā gan vēl nav pilnībā skaidra, jo Saeimā nav pieņemts jaunais Personas datu apstrādes likums. 
Avots: lsm.lvFacebook Draugiem Twitter Instagram