Aaicina skolēnus izzināt Visuma izcelšanos

23.04.2018

Iepazīstinot Latvijas iedzīvotājus ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) darbību un zinātniskajiem sasniegumiem, no 12. maija līdz 4. jūnijam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisināsies izstāde "CERN - zinātnes paātrinātājs". 

Izstādē apmeklētājiem būs iespēja spert piecus soļus pretī nezināmajam, meklējot atbildes uz jautājumu, kā izcēlies Visums, un iepazīstoties ar CERN fundamentālās fizikas pētījumiem.
Sperot pirmo soli, varēs izzināt Lielo sprādzienu, sperot otro - paviesoties daļiņu un matēriju zonā, trešajā solī varēs atklāt Visuma noslēpumus, ceturtajā - iepazīt Lielo hadronu paātrinātāju un piektajā - uzzināt, kur ikdienā sastopam zinātniskos atklājumus.

Īpaši izstādē tiek gaidītas 7.-12. klases skolēnu grupas, kurām būs iespēja bez maksas gidu pavadībā izzināt CERN - ekskluzīvo augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centru, kur notiek globāli nozīmīgi atklājumi.
Skolēniem skaidros daļiņu fizikas pamatprincipus un demonstrēs, kā pasaules izcilākie zinātnieki cenšas atklāt vēl nezināmas daļiņas un gūt dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos.

CERN izstāde ir nozīmīgs notikums, jo Latvija ir sākusi ceļu uz CERN pilntiesīgas dalībvalsts statusa iegūšanu. Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi iepazīties ar CERN darbu un zinātniskajiem sasniegumiem, atklājumiem, kā arī ar to, ko Latvijas zinātnieki un uzņēmēji, kā arī valsts kopumā iegūs, iestājoties CERN.

Latvijas zinātniekiem dalība CERN pavērs jaunas iespējas pasaules fiziķu citadelē veikt pētījumus, piedalīties CERN zinātnes projektos un sadarboties ar citām valstīm, doktorantiem - izstrādāt doktora darbus CERN.
Uzņēmējiem - pretendēt uz CERN pasūtījumiem, jo, lai nodrošinātu zinātnisko darbību, ir nepieciešamas dažādas tehnoloģiskas iekārtas, kuras Latvijas uzņēmumi var piegādāt CERN.

CERN jau 60 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kur notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi, - ir izgudrots internets un ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību pierādīta Higsa bozona eksistence.


Facebook Draugiem Twitter Instagram