Brīvprātīgie karavīri saņems ap 1000 eiro

28.03.2018

Nacionālie bruņotie spēki šovasar plāno uzņemt pirmos 50 brīvprātīgos, kuri, piedaloties speciālā piecu nedēļu kursā, varēs kļūt par rezerves karavīriem. Kursa laikā Latvijas pilsoņi kopumā kompensācijās saņems 962 eiro.

Aizsardzības ministrijas sagatavotie un pieņemtie likuma grozījumi paredz, ka Latvijas pilsonis, kas ir sasniedzis pilngadību un nav sasniedzis dienestam rezervē noteikto maksimālo vecumu, ja viņš atbilst likumā noteiktajām prasībām, varēs pieteikties dienestam NBS rezervē un apgūt noteiktu apmācības kursu. Pēc šī kursa sekmīgas pabeigšanas viņu ieskaitīs NBS rezervē rezerves karavīra statusā.

Paredzēts, ka militārās apmācības kursam varēs pieteikties līdz 1.jūlijam.
Pilotprojektā plānots pieņemt līdz 50 apmācāmos. Kurss norisināsies no 28.jūlija līdz 2.septembrim. Apmācība paredzētas divās daļās - lielāko daļu laika Latvijas pilsoņi uzturēsies Alūksnes Kājnieku skolā, bet atlikušajā laikā paredzēta dalība vērienīgās mācībās "Namejs 2018" Ādažos.

Kursā paredzētās tēmas būs identiskas ar citiem armijas pamatapmācības kursiem - tiks iekļautas ieroču apmācība, lauku kaujas iemaņas, topogrāfija un orientēšanās, sakaru apmācība, pirmās palīdzības sniegšana.

Ņemot vērā, ka kursā varēs pieteikties agrāk netiesāti Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 50 gadiem, tad slodze un intensitāte tikšot atbilstoši vecumam pielāgota, lai gan pirms iestāšanās paredzētas medicīniskās pārbaudes.
Speciāli fiziskās prasības iestājpārbaudījumi nav paredzēti, taču jau kursa laikā personām būs jāskrien kross, jāveic vēdera preses vingrinājums, kā arī tā sauktā "pumpēšanās" jeb roku iztaisnošana un saliekšana balstā guļus. Tāpat paredzēti pārgājieni.

Prasības paredz, ka kursam varēs pieteikties pilsoņi, kuriem ir vismaz pamatizglītība, valsts valodas zināšanas, rezerves karavīram atbilstoša veselība. Pieteikšanās gan būs liegta personām, kuras atrodas Iekšlietu ministrijas vai Ieslodzījuma vietu pārvaldes dienestā. Šāda prasība izvirzīta, jo krīzes gadījumā šīs personas veiks uzdevumus savos dienestos.

Pēc apmācību noslēguma persona nodos karavīra zvērestu un tiks ieskaitīts rezerves karavīru sastāvā.
Tas nozīmē, ka reizi četros gados rezerves karavīru var iesaukt uz pāris nedēļu ilgām apmācībām iemaņu atjaunošanai. Personas pēc kursa beigšanas pēc vēlēšanas var iestāties Zemessardzē vai profesionālajā dienestā.

Vasarā paredzētais militārās apmācības kurss kalpos kā pilotprojekts arī nākotnē, lai izvērtētu programmas pielāgošanu turpmākajos gados.
Mērķis ir papildināt NBS rezervi ar augsti motivētiem un militāri apmācītiem pilsoņiem, kuri neredz sevi profesionālajā militārā dienestā vai arī neizvēlas dienestu Zemessardzē.
Facebook Draugiem Twitter Instagram