Donori varēs atteikties no atlīdzības

27.02.2018

Turpmāk donoriem būs iespēja atteikties no atlīdzības jeb kompensācijas par asins nodošanu, to paredz šodien valdības pieņemtie grozījumi likumos.
Līdz šim noteikumi neparedzēja iespēju atteikties no atlīdzības.

Pēc Veselības ministrijas paustā, ja donors pēc brīvprātības  principa ir atteicies no kompensācijas , tad tā paliek Valsts asinsdonoru centra  rīcībā donoru kustības veicināšanai, piemēram, reklāmai medijos, informatīvajiem bukletiem un citiem izdevumiem.

Lai nodotu asinis,  ir jābūt pilngadīgai personai, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase, ID karte). 
Pie reģistrācijas asins nodošanai nepieciešams uzrādīt arī bankas konta numuru, jo no 2015. gada kompensācija par asins ziedošanu donoriem vairs netiek izmaksāta skaidrā naudā, bet ieskaitīta donora bankas kontā.

Vienā reizē tiek paņemti  450 ml asiņu , kas negatīvi neietekmē donora veselību. Vīriešiem asinis atļauts nodot līdz 6 reizēm gadā, bet sievietēm iesaka ne vairāk kā 4 reizes 12 mēnešu periodā. 

Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi, donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas, tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati

Saskaņā ar Darba likumu, donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena, un, pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams, arī - pievienot ikgadējam atvaļinājumam). Darba devējs apmaksā līdz 5 šādām dienām kalendārajā gadā.


Facebook Draugiem Twitter Instagram