Aicina gudri izvēlēties atbilstošas riepas ziemai

22.11.2017

Tuvojoties 1.decembrim, automašīnu īpašniekiem aktuāla ir kļuvusi ziemas riepu iegādes tēma, tādēļ Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) vēlas informēt patērētājus, kam pievērst uzmanību, izvēloties ziemas riepas, un kā “lasīt” riepu marķējumu.

Jau no 1.oktobra transportlīdzekļu vasaras riepas var nomainīt pret ziemas sezonai paredzētajām riepām. Savukārt laikposmā no 1. decembra līdz 1. martam automobilim un autobusam, kura pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, ir obligāti jābūt aprīkotam ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos. 
 
Laikapstākļiem un ceļa stāvoklim atbilstošs braukšanas ātrums, transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis un, protams, riepas būtiski ietekmē drošību uz ceļa. Ņemot vērā faktu, ka šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums, PTAC aicina patērētājus atbildīgi izvēlēties atbilstošas ziemas riepas.
Salīdzinot ar vasaras riepām, ziemas riepas ir mīkstākas un to minimālais protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Gadījumā, ja patērētājs ir nolēmis iegādāties lietotas riepas, aicinām pievērst uzmanību riepu vecumam un iesakām neizmantot riepas, kas ir vecākas par pieciem gadiem. Laika gaitā tām nodilst protektors un riepu gumija zaudē savas īpašības.
 
Lai patērētājam būtu vieglāk salīdzināt dažādas riepas, Regula Nr.1222/2009 nosaka sistēmu jeb speciālu marķējumu, kurā attēlota degvielas patēriņa efektivitātes klase, saķeri ar slapju ceļu raksturojošā klase un ārējās rites trokšņa līmenis. 
 
Degvielas patēriņa efektivitātes klase norāda, ka degvielu ekonomējošām riepām ir nepieciešama mazāka rites enerģija, līdz ar to ir mazāks degvielas patēriņš.  Degvielas patēriņa efektivitāte tiek vērtēta krāsainā skalā no A (zaļš – augstākais degvielas patēriņa efektivitātes vērtējums) līdz G (sarkans – zemākais degvielas patēriņa efektivitātes vērtējums). D vērtējums netiek izmantots pasažieru automašīnām. Aicinām patērētājus izmantot degvielas taupības kalkulatoru, lai aprēķinātu degvielas ietaupījumu pēc riepu nomaiņas.

Saķere ar slapju ceļu raksturojošā klase norāda riepas veiktspēju, bremzējot uz slapja ceļa virsmas. Saķere uz slapja ceļa tiek vērtēta skalā no A līdz F, attiecīgi A ir augstākais un F zemākais vērtējums. Piemēram, braucot ar ātrumu 80 km/h automašīna ar A klases vērtējuma riepu komplektu apstāsies par 18 metriem ātrāk nekā automašīna ar F klases riepām. D un G vērtējumi netiek piemēroti pasažieru automašīnām.

Ārējās rites trokšņa līmenis norāda ārējās rites troksni – decibelos. Papildus tas tiek attēlots arī ar skaņas viļņiem, attiecīgi – viens vilnis norāda visklusāko riepu, bet trīs – visskaļāko riepu savā klasē.

Bez šiem trim marķējumā attēlotajiem parametriem, riepām vēl ir citi būtiski rādītāji, kas ietekmē riepu veiktspēju, piemēram, braukšanas stabilitāte, maksimālais ātrums un vadāmība.
Riepu ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja pienākums ir izveidot speciālu marķējumu un pievienot to riepām kā informāciju patērētājiem. Informācijai par riepu klasēm  ir jābūt norādītai arī tehniskajos reklāmas materiālos un ražotāju tīmekļa vietnēs.

Savukārt riepu pārdevēju pienākums ir nodrošināt, lai tirdzniecības vietās uz riepām vai to tuvumā ir piestiprināta marķējuma uzlīme, kura iepriekš ir saņemta no ražotāja, importētāja vai pilnvarotā pārstāvja. Gadījumos, kad riepas ir iespējams iegādāties tikai internetveikalā, pārdevējam ir jāsniedz patērētājam tāda pati informācija par būtiskajiem parametriem, kāda tā būtu marķējumā. 

Lai uzlabotu Eiropas vienotā tirgus darbību attiecībā uz riepu tirdzniecību, 15 Eiropas Savienības tirgus uzraudzības iestādes, tostarp PTAC, turpina savu dalību projektā MSTyr15 (Market Surveiallance Project TYRES 2015). Projekta ietvaros PTAC ir veicis pārbaudes pie 76 dažādiem komersantiem: 43 internetveikalos un 38 veikalos (atsevišķiem komersantiem tika pārbaudīts gan internetveikals, gan veikals). No plānotajiem 1000 riepu tipiem PTAC ir veicis pārbaudi jau 989, no kuriem 27% gadījumos konstatētas neatbilstības marķējumā, galvenokārt, tā neesamība. Šobrīd PTAC turpina pārbaudīt riepu tipus, vērtēt riepu tehnisko dokumentāciju un saņemt testēšana rezultātus.

Ceļu satiksmes dalībniekiem ir jāatceras, ka neatkarīgi no riepu klases, bremzēšanas ceļa garums uz sausa seguma un uz slidena ceļa var atšķirties pat vairākas reizes. Tāpat jāatgādina, ka braukšanas drošību ziemas periodā ietekmē arī redzamība. 
 


Facebook Draugiem Twitter Instagram