Par daudz lietojam antibiotikas

9.11.2017.

Pirms pāris gadiem tika secināts, ka slimnīcās pacientiem nozīmē pārāk daudz antibiotikas. Tas draud ar smagām sekām veselībai - baktērijas kļūst nejutīgas jeb rezistentas pret antibiotikām un pacientus izārstēt kļūst arvien grūtāk. 
Tāpat novērots, ka sabiedrība kopumā ir tendēta lietot antibiotikas arī gadījumos, kad tas nav nepieciešams.

Par šiem jautājumiem šodien diskutēja veselības nozares speciālisti.

Pēc antibiotiku patēriņa Latvija ir pirmajā vietā Eiropas valstu vidū. 

Tāpat eksperti  norāda uz problēmu: nereti pacientam nozīmē plaša, nevis šaura spektra antibiotikas, kas nonāvē lielu baktēriju skaitu.
Jo vairāk tās lieto, jo vairāk iznīcina normālu zarnu mikrofloru un ir lielākas iespējas, ka parādīsies pret antibiotikām neuzņēmīgas - rezistentas baktērijas. Tās apkarot ir arvien grūtāk. 

Arī ārvalstīs izpētīts - apmēram 40 procenti cilvēku Eiropā domā, ka antibiotikas ārstē gripu un saaukstēšanos. Patiesībā antibiotikas palīdz tikai baktēriju izraisītu infekciju gadījumā, piemēram, ja ir pneimonija vai urīnceļu infekcijas.

Vai antibiotikas vajadzīgas, to var izvērtēt tikai ārsts, kurš arī var nozīmēt antibiotiku kursu.
Tomēr diezgan bieži pacienti paši uzstāj, lai katram gadījumam ārsts tomēr izraksta antibiotikas, daļa ārstu tam arī pakļaujas.

Ceturtā daļa cilvēku  antibiotikas lieto patvaļīgi – saslimšanas gadījumā izlietojot antibiotikas, kas palikušas pāri no iepriekšējā antibiotiku lietošanas kursa, vai bez ārsta receptes citādi iegūstot antibiotikas, kas lietotas iepriekšēju saslimšanu laikā.


Facebook Draugiem Twitter Instagram