Spineru popularitāte aug

12.06.2017

Radio TEV aizvaditaja nedēļā stāstīja par spineriem, kas bērnu un pusaudžu vidū iemanto popularitāti. No angļu valodas burtiskā tulkojumā skan - "nervozēšanas vērpe", tādēļ latviski tiek dēvēts vienkārši par spineri.

Spineris ir neliels, vienas rokas pirkstos turams nieciņš ar gultni pa vidu, kas ļauj to griezt ap savu asi.
 Spineris var būt ražots no visdažādākajiem materiāliem, var būt no plastmasas, no metāla, pat no koka, tam ir visdažādākās formas un krāsas, ir pieejamas pat versijas ar mirgojošām lampiņām. Bērni var sacensties, kuram izdosies to griezt visilgāk, taču internetā atrodami neskaitāmi video, kur ar rotaļlietu tiek veikti dažādi triki, to griežot pat uz deguna vai kāju pirkstiem.

Ārzemēs daudzās skolās spineri ir aizliegti, kaut arī rotaļlietu ražotāji to pozicionē kā labu palīgu stresa noņemšanai bērniem ar autismu un uzmanības deficītu.
 
Spinera izgudrotāja ir Katrīne Hetingere no Floridas. 62 gadus vecā ķīmijas inženiere spinera patentu pieteica 1990.gados, taču tas ir beidzies pirms vairāk nekā 10 gadiem. Katrīne Hetingere savulaik izgudroja spineri, lai izklaidētu savu septiņus gadus veco meitu, un drīz vien pamanīja, ka šai rotaļlietai ir arī nomierinošs efekts.
Izgudrotāja ar savu izgudrojumu pati nav nopelnījusi ne kapeikas, neviens no ražotājiem pat nav ar viņu sazinājies, jo tad, kad patentam beidzas termiņš, tas kļūst publiski pieejams.
Spinera patents beidzās 2005. gadā, jo Katrīne Hetingere nevarēja atļauties samaksāt aptuveni 400 eiro par patenta atjaunošanu.


Facebook Draugiem Twitter Instagram