Mongolijā izmēģinās jaunu adrešu sistēmu

22.08.2016

Mongolija drīzumā kļūs par pirmo valsti pasaulē, kuras pasts sāks izmantot jauno adrešu sistēmu. Tā sastāv no trīs vārdiem, kurus savā starpā atdala punkts. Šo ideju ir izstrādājis un patentējis jaunais Lielbritānijas uzņēmums "What3Words". Tas ir sadalījis pasauli deviņu kvadrātmetru zonās un katrai no tām ir piešķīris trīs burtu apzīmējumu – par to ziņo Latvijas Radio.
 
Mongolija ir viena no visretāk apdzīvotajām pasaules valstīm. Uz pusotra miljona kvadrātkilometru lielas teritorijas dzīvo vien trīs miljoni cilvēku.
Turklāt daudzi no viņiem ir nomadi, kuri regulāri maina savu atrašanās vietu. Un pat Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā ne visām jurtām ir adreses. Tas būtiski apgrūtina vēstuļu un sūtījumu nogādāšanu. Ja cilvēkam nav precīzas adreses, tad pēc sūtījuma ir jāiet uz pasta nodaļu. 

Tādēļ Mongolijas pasts ir nolēmis sākt izmantot jauno sistēmu.
Turpmāk uz aploksnes varēs norādīt vien trīs vārdus, kuras atdala ar punktu, un pēc tiem pastnieks ar datorprogrammas palīdzību varēs saprast par kuru deviņu kvadrātmetru zonu ir runa.

Nepietiekams adrešu skaits ir ne tikai Mongolijas problēma. Aptuveni 75% pasaules iedzīvotāju jeb četriem miljardiem cilvēku nav precīzas pasta adreses. Tas apgrūtina ne tikai sūtījumu piegādi, bet arī bankas pakalpojumu un ātrās medicīniskās palīdzības saņemšanu.

Piemēram, Brazīlijā graustu rajonos  dzīvo 11,5 miljoni iedzīvotāju. Un, ņemot vērā, ka bieži vien tā ir nelegāla apbūve, daudziem no šiem cilvēkiem nav adreses.

Tomēr arī daudziem graustu iemītniekiem tagad ir gan viedtālruņi, gan datori un viņi iepērkas internetā. Tādēļ trīs vārdu kombinācija, ko datorsistēma pārvērš precīzās GPS koordinātēs, ļauj viegli atrast īstās durvis.
Kopumā pasaule ar šīs sistēmas palīdzību ir sadalīta 57 triljonos kvadrātu, katrs no kuriem ir 3x3 metrus liels.


Facebook Draugiem Twitter Instagram