Klāt krītošo zvaigžņu laiks

10.08.2016

Naktī no ceturtdienas uz piektdienu  debesīs būs redzama ikgadējā Perseīdu meteoru plūsma, ko tautā sauc par zvaigžņu lietu. Un šogad, kā raksta portāls lsm.lv,  meteoru plūsma solās būt daudz intensīvāka nekā citus gadus. 

Latvijas Astronomijas biedrība katru gadu rīko speciālus pasākumus, lai vērotu Perseīdu meteoru plūsmu. Šoreiz astronomijas entuziasti tiksies Mazsalacā, kur notiks arī dažādas lekcijas.

Ja vidēji Perseīda meteoru plūsmas maksimumā ideālos laika apstākļos tumšās debesīs ir novērojami līdz pat 80 – 100 meteoriem, tad prognozes liecina, ka šogad šis skaitlis varētu sasniegt pat divus simtus. Tas jau līdzinās tautā sauktajam zvaigžņu lietum, kaut gan šis apzīmējums nav īsti precīzs, jo ar zvaigžņu lietu mēs saprotam brīdi, kad pēkšņi no debesīm krīt daudzi simti un varbūt pat 1000 meteoru, norāda astronomi. 

Vislabāk krītošās zvaigznes ir vērot pēc iespējas tumšākā vietā ārpus pilsētām, lai apgaismojums netraucētu pamanīt spīdekļus. Svarīgi gan ir arī laika apstākļi. Skaidrās debesīs var pamanīt daudz vairāk meteoru.
Naktī uz piektdienu zvaigžņu vērošanai vislabāk izvēlēties Latvijas vidieni. Mākoņu vairāk varētu būt Latvijas austrumu rajonos, tāpat arī piekrastes reģioni – te virs ūdens veidosies gubu lietus mākoņi, kas ik pa laikam varētu nest arī lietu. Savukārt no piekrastes tālākos reģionos - gan Kurzemes vidienē, gan arī Zemgalē, tāpat arī Vidzemē – varētu būt labvēlīgi apstākļi un mākoņu varētu būt ļoti maz,līdz ar to zvaigžņu vērošanai varētu būt labvēlīgāki laika apstākļi. Facebook Draugiem Twitter Instagram