Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir radīta īpaša mobilā lietotne «Attaisnotie izdevumi», lai atvieglotu un vienkāršotu gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu tiem, kuri vēlas saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksas atmaksu par ārstniecību, izglītību un citiem attaisnotajiem izdevumiem.

Mobilā lietotne «Attaisnotie izdevumi» ir pieejama uzstādīšanai bez maksas.

EDS reģistrētie lietotāji mobilajai lietotnei var pieslēgties, izmantojot savu EDS lietotāja vārdu un paroli. Lietotāji, kuri EDS ir reģistrējusies tiešsaistē ar «www.latvija.lv» autentifikācijas moduļa starpniecību un nav saņēmuši lietotāja vārdu un paroli, mobilajā lietotnē var autentificēties ar QR koda palīdzību. QR kods personas autentifikācijai mobilajā lietotnē ir pieejams EDS sadaļas «Iestatījumi» lapā «Profils». 

 Rīgā tika demonstrēta Latvijas Olimpiskās komandas “Rio 2016” apģērbu kolekcija, ko Latvijas sportisti valkās Riodežaneiro Olimpisko spēļu laikā.

Katra sportista apģērbu komplektā ir iekļauti tērpi svinīgajai Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai, treniņiem un ikdienas gaitām, kā arī plašs aksesuāru klāsts — kopumā katrā komplektā ir 53 priekšmeti. «Šajā kolekcijā mēs centāmies apvienot modernās tehnoloģijas, piemēram, augstas kvalitātes gaiscaurlaidīgu audumu bez vīlēm, ūdeni atgrūdošus materiālus, un tradicionālos elementus, piemēram, Latvijai raksturīgo balto, Latvijas sarkano un pelēko krāsu, kā arī īpašu spēka zīmi un vienojošu Latvijas Olimpiskās komandas identitātes elementu — pinumu,» saka Polijas uzņēmuma OTCF, kam pieder zīmols 4F, vadītājs Igors Klaja.

«Mēs ar prieku sadarbojamies ar tik pieredzējušu partneri, kāds ir 4F, kas ir izgatavojis apģērbu Polijas sportistiem, kuri piedalījās Olimpiskajās spēlēs Vankūverā, Londonā, Sočos un Baku. Mēs esam pārliecināti, ka 4F veidotais apģērbs palīdzēs mūsu sportistiem sasniegt viņu izvirzītos mērķus vasaras Olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro (2016. gadā), ziemas Olimpiskajās spēlēs Phjončhanā (2018. gadā) un citos svarīgos sporta pasākumos, kas norisināsies no 2017. līdz 2020. gadam, piemēram, Eiropas Jaunatnes Olimpiskajos festivālos un Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs. No sirds atbalstām un ticam mūsu Olimpiešiem, kas aizstāvēs valsts godu Riodežaneiro,» saka Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis.

Latvijas Olimpiskās komandas sportistu un viņus pavadošā personāla tērpu kolekciju ir veidojusi 15 augstākās klases modes mākslinieku komanda. Katram sportistam tika noņemti mēri, un tik​​a sagatavots tieši viņam pašūts apģērbu komplekts. «Kolekcijas tērpi tika īpaši pielāgoti, pamatojoties uz sportistu sajūtām un vēlmēm. Mēs nevaram atļauties, lai sudraba medaļas ieguvējs pateiktu vai nodomātu, ka viņš būtu varējis ieņemt pirmo vietu, ja apģērbs būtu bijis ērtāks,» komentē I. Klaja. «Mēs izmantojām visu savu ilggadējo sadarbības pieredzi ar profesionāliem sportistiem un Olimpiešiem, lai viss būtu ideāli.»

Kolekcija ir izgatavota no ultramoderniem materiāliem — ūdeni atgrūdoša, bet gaiscaurlaidīga auduma, sporta krekli var lepoties ne vien ar hipoalerģiskumu un vīļu trūkumu, bet arī spēju saglabāt ādas dabisko bakteriālo līdzsvaru.
Lietainam laikam paredzētā apģērba apdarē un somās ir izmantoti kvalitatīvie YKK rāvējslēdzēji, kas nepieļauj mitruma iekļūšanu.

«Vēl viens lepnuma objekts ir kompresijas raksts, kas ļauj audumam vēl ciešāk piegulēt ķermenim un tādējādi atbalstīt muskuļus aktivitātes laikā. Arī bezvīļu audums ļauj sportistiem justies īpaši komfortabli. Daudzi dekoratīvie un visi ventilācijas elementi, no kuriem daļa atkārto pinuma rakstu, tika izveidoti ar lāzergriešanu,» stāsta I. Klaja.

Olimpiskajā kolekcijā ietilpst arī dažādi aksesuāri: saulesbrilles, cepures, somas, mugursomas un apavi. Kopumā katrā komplektā ir iekļauti 30 apģērba gabali, pieci apavu pāri un 18 aksesuāri.

Latvijas Olimpiskās komandas vizuālās identitātes tēla izstrāde ilga vairāk kā gadu un pie tās strādāja Latvijā atzīti mākslinieki un nozares profesionāļi kā Gatis Mūrnieks (“XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku” un “Latvijas Nacionālās bibliotēkas” radošais direktors), Bruno Birmanis (modes mākslinieks un konsultants sadarbībā ar sporta apģērbu zīmolu 4F), “Asketic” un tā mākslinieciskais direktors Miķelis Baštiks.

Pēc pamatīgas izpētes un diskusijām, tika izveidota jauna Latvijas Olimpiskās komandas vizuālā identitāte, kas sastāv no komandas logotipa un “pinuma”. Olimpiskās komandas logotips sastāv no Brīvības pieminekļa trīs zvaigznēm, uzrakstu “Latvija”, kas veidots par pamatu ņemot Latvijas valsts karoga krāsu proporcijas (2:1:2) un Olimpiskajiem apļiem.
Savukārt, lai vizuāli atveidotu Latvijas Olimpiešu entuziasmu un spēku tika izveidots grafiskais elements “pinums”, kas sastāv no trīs atslēgas vārdiem – dzīvs: “cilvēcīgs” nevis “mehānisks”; pārdabisks: “dabisks” nevis “zinātnisks”; emocionāls: “garīgs” nevis “fizisks”.

Izveidotā komandas identitāte tika nodota profesionālai 4F modes mākslinieku komandai, kura, cieši sadarbojoties ar Latvijas Olimpisko komiteju, ir radījusi Latvijas Olimpiskās komandas “Rio 2016” tērpu kolekciju. Šī ir pirmā reize vēsturē, kad tērpi ir speciāli veidoti katram Olimpiskās komandas dalībniekam individuāli, ņemot vērā katra cilvēka ķermeņa īpašības.

Drīzumā ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs pats apskatīt Olimpisko kolekciju, apmeklējot izstādi modes un izklaides centrā «Rīga Plaza». Turklāt kopš vasaras sākuma 4F veikalos Rīgā būs pieejami pēc Olimpiskās kolekcijas skicēm izgatavoti apģērbi. «Tādējādi katrs Latvijas iedzīvotājs varēs paust atbalstu Olimpiešiem un no sirds just viņiem līdzi. Tā ir patiešām unikāla iespēja līdzjutējiem un patriotiem!» saka I. Klaja.    
Smiltenes novada dome izsludina pieteikšanos Smiltenes novada kultūras un sporta kolektīviem līdzfinansējuma saņemšanai dalībai pasākumos ārpus Latvijas valsts robežām. Kolektīvi var pieteikties līdz 20.maijam. Vairāk info: www.smiltene.lv

Tāpat Smiltenes novada dome izsludina 2016.gada projektu līdzfinansēšanas konkursu nevalstiskajām organizācijām Smiltenes novadā.
Projektu līdzfinansēšanas konkursā var piedalīties tikai biedrības un nodibinājumi. Pašvaldība līdzfinansējumu piešķir līdz 30% no projekta atbilstošo izmaksu kopējās budžeta summas, ar nosacījumu, ka piešķirtais līdzfinansējuma apjoms nepārsniedz EUR 1000. Kopējais pieejamais finansējums EUR 6000.

Sestdien, 14. maijā plkst. 10.30, ar tradicionālo velobraucienu “Ieriteņo vasarā” tiks atklāta aktīvā tūrisma sezona Smiltenes novadā.
Šogad pirmo reizi dalībniekiem tiks piedāvāta iespēja izvēlēties starp 2 dažāda garuma velo maršrutiem, no kuriem varēs veikt atbilstošāko saviem spēkiem. Īsākā, 22 km distance noslēgsies atpūtas bāzē “Silmači”, kur visus sagaidīs cienasts un atpūtas pauze. Savukārt tie, kas vēlēsies veikt garāko, 42 km distanci, pēc atpūtas pauzes “Silmačos” varēs turpināt ceļu garām “Lejas Kleperu” saimniecībai un raibajam stabam, pa citu ceļu nonākot maršruta sākumpunktā Smiltenē. 

Smiltenes jauniešu dome aicina uz Nakts skrējienu 13.maijā plkst. 20.30. Starts - Dārza ielā 3. Komandā piedalās 4-6 cilvēki. Pieteikšanās līdz 12.maija plkst.17.00 pa e-pastu smiltenesjauniesi@inbox.lv

Jau 21. maijā Smiltenē norisināsies vasaras sezonas atklāšanas pasākumi. No plkst.11.00 Baznīcas laukumā virmos sacensību un sporta gars-tur norisināsies Ghetto Games. Savukārt vakarā, plkst. 19.00 Jāņukalna estrādi pieskandinās dziesmas un dejas koncertā “Vasara sauc!”. Pasākuma noslēgumā-nakts balle. Par dejām rūpēsies Andris Kivičs un viņa grupa “Z-Scars”, grupa “Stradivari” un Dj Demyjan.


Līdzīgi kā ar gleznotājiem un popzvaigznēm, kuru darbu vērtība pieaug pēc to nāves, kā izrādās, arī 500 eiro banknošu vērtība pēc Eiropas Centrālās bankas paziņojuma par to drukāšanas pārtraukšanu sākusi pieaugt, vēsta The Wall Street Journal.
 
Jau iepriekš ziņots, ka Eiropas Centrālā banka pārtrauks 500 eiro banknošu drukāšanu, jo šīs banknotes esot plaši iecienītas norēķinos kriminālajās aprindās.
 
Tagad gan naudas kolekcionāri, kuri grib iegūt savā rīcībā nu jau nosacīti unikālās banknotes, gan kriminālās jomas darboņi, esot gatavi maksāt par 500 eiro banknotēm pat 10% vairāk par to nominālvērtību.Sākot ar šodienu, 9. maiju, Pārtikas un veterinārais dienests līdz jūnija vidum sāk meža dzīvnieku ikgadējo vakcināciju pret trakumsērgu.

Vakcīnas, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, tiks izkaisītas pierobežā - 70 līdz 100 km attālumā no Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežas, arī apdzīvotu vietu tuvumā.

Meža dzīvnieku vakcinācijai izmanto novājinātu trakumsērgas vīrusu saturošu vakcīnu "Lusvulpen", kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē.

Iedzīvotājiem, pamanot vakcīnu, kas izskatās kā brūngans kubiņš ar šķidru iekšpusi, nedaudz mazāks par sērkociņu kastīti, nevajadzētu to aiztikt, jo meža dzīvnieki sajutīs cilvēku smaržu un ēsmu neēdīs.

Vakcīna nav bīstama ne cilvēkam, ne apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu - tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta. PVD aicina pieaugušos par vakcīnām informēt arī bērnus un lūgt tās nekādā gadījumā neaiztikt.
Lai gan vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta.

VUGD aicina domāt par drošību uz ūdens. Peldēties ieteicams tikai tad, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi vismaz +18 grādus.
Pirms peldēšanās ir jāpārbauda ūdenstilpnes gultne, jo ziemas laikā tā var būt mainījusies un uz tās var atrasties dažādi priekšmeti.
VUGD aicina iedzīvotājus nepārvērtē savus spēkus un sezonas sākumā peldēšanas laikam vajadzētu būt īsākam, bet pēc tam, kad organisms ir jau pieradis, peldes var kļūt ilgākas.
Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar partneriem sākusi kampaņu "Pieklājība vieno!", kuras laikā dažādu transportlīdzekļu vadītāji un gājēji tiks informēti par izmaiņām satiksmes noteikumos, kā ar viņiem tiks atgādināts par savstarpējo cieņu un sapratni.
Īpaša uzmanība šajā kampaņā būs pievērsta velosipēdistu drošībai ceļu satiksmē.

Latvijā vairāk nekā puse iedzīvotāju jeb 52,1% mēdz pārvietoties ar velosipēdu, bet ikdienā velosipēdu kā regulāru pārvietošanās līdzekli izmanto 9,9% iedzīvotāju. Sākoties siltajam, laikam velosipēdistu skaits ielās ļoti strauji palielinoties.

CSDD ar kampaņu "Pieklājība vieno!" aicina satiksmes dalībniekus cienīt vienam otru, iepazīties un ievērot ceļu satiksmes noteikumus un izvēlēties piemērotāko un drošāko pārvietošanās vietu ceļu satiksmē.

Direkcijā skaidro, ka šogad 1.janvārī spēkā stājās jaunie Ceļu satiksmes noteikumi, kuru mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību, īpašu uzmanību pievēršot mazaizsargātajiem satiksmes dalībniekiem. Jaunie noteikumi paredz, ka velosipēdistiem ir jāpārvietojas pa tiem paredzēto infrastruktūru, bet, ja tādas nav, tad pa brauktuvi vai izņēmuma gadījumā - pa ietvi, kur priekšroka dodama gājējiem.


Ārsti norāda – lai mazajiem daudz spēka atpūtai un laba veselība, pavasaris ir īstais laiks imunitātes stiprināšanai. Mazo ekspertu skolas (www.mazoekspertuskola.lv) pediatre Anna Birka iesaka vairākus padomus, kas palīdzēs pienācīgi sagatavoties vasaras izklaidēm. 

IMUNITĀTEI UN VESELĪBAI
• Jo vieglāk, jo labāk. Pavasaris ir viltīgs – saulē ir karsti un ap stūri ēnā jau ir auksti. Pamazām pieradini bērnu un sevi vieglākam apģērbam un izvēlies drēbes atbilstoši laikapstākļiem. Viens variants ir tērpies “kārtās”. Otrs – rezerves jaku, cepuri un cimdus iemet somā vai ratos. Tā varēsi pielāgoties temperatūras svārstībām. Ja pēkšņi sācies karstāks laiks, pārliecinies, lai mazais nav pārtuntulēts. Lieku reizi to atgādini arī bērnudārza audzinātājām.
• Zāle, smiltis, akmentiņi – dabīgā pēdu masāža! Pēc pirmā pērkona negaisa var sākt staigāt ar basām kājām, tomēr tas jādara pakāpeniski, konsultējoties ar pediatru – viss atkarīgs, cik rūdīts ir bērns. Iespēju robežās ļauj bērnam pārvietoties ar basām kājām pa zāli un citiem dabas materiālu segumiem (čiekuriem, skujām, smiltīm, akmentiņiem). Tāpat arvien biežāk vēdini māju, ver vaļā logus! Tas mazo norūdīs.
• Vitamīns stiprai imunitātei. D vitamīns, kas radies saules ietekmē, asinīs paliek divas reizes ilgāk par to, kas uzņemts ar uzturu, piemēram, zivīm, olām, sieru u.c. Nav vēlams atrasties saulē par ilgu un pārsauļoties, tomēr bērnam ieteicams būt saulē vismaz trīs reizes nedēļā pa 15 minūtēm. Papildus saules peldēm iekļauj uzturā ar D vitamīnu bagātinātus produktus, brokastu pārslas, Danonki biezpiena sieriņus vai jogurtus.

DZĪVESPRIEKAM UN SPĒKAM
• Pašu gatavoti “modes ēdieni”. Patlaban veselīga dzīvesveida fani aizrāvušies ar tādiem “superproduktiem” kā nātres, pienenes, kvinoja u.c. Reti kurš bērns ar prieku ko tādu ēdīs! Tā vietā atceries par pierastākiem produktiem, kas var kļūt par ikdienas “modes” uzkodu, it sevišķi – ja bērns pats piedalījies tā audzēšanā vai gatavošanā. Piedāvā svaigi sagrieztus ķirbjus, saldētas upenes, burkānus – gareniski grieztus vai veselus, vai sarīvētus ar rozīnēm, biezpienu ar paša uz palodzes audzētiem lociņiem vai dillēm (http://mazoekspertuskola.lv/cards/view/132).  
• Sportiskas izklaides. Vai tas būtu velosipēds, skrejritenis vai skrituļslidas – jebkura veida izkustēšanās raisīs apetīti un uzlabos garastāvokli. Galvenais – nodrošini mazo ar atbilstošu inventāru (ķiveri, ceļu sargiem u.tml.), kā arī ērtu, laikapstākļiem atbilstošu apģērbu.
• Bērnības spēles. Kā mudināt mazo pavadīt vairāk laika svaigā gaisā? Pastāsti un parādi spēles no tavas bērnības – klasītes, lecamās gumijas, “Akmeniņ, lec laukā”, paslēpes, “Augstāk par zemi” u.c. Ļauj bērnam sasmulēties, jebkurus traipus var iztīrīt, rokas un seju – nomazgāt. Idejas pagalma spēlēm iespējams atrast www.milakaspele.lv. 

DROŠĪBAI UN SIRDSMIERAM
• Vakcīna – vienīgais veids, kā izvairīties no ērču encefalīta. Līdz divu gadu vecumam to var veikt pie ģimenes ārsta ar atlaidi. Citur vakcīna vidēji maksā 31 eiro. Atceries – ērces mīt arī pilsētu parkos, un ar encefalītu var inficēties, dzerot neapstrādātu kazas pienu. 
• Dabīgi odu atvairītāji. Līdz ar silto sezonu mostas arī odi. Izmanto dabīgus līdzekļus – istabā uz palodzes noliec ģerānijas vai lavandas, pie bērna gultiņas lina maisiņos saber vai citronā sadur krustnagliņas. Tās var ielikt arī ratiņos, ejot pastaigās.
• Nost ar lapsenēm! Sākoties siltajam laikam, augļu un ogu sezonai, papildu izmanību pievērs lapsenēm. Dzen tās prom no dzērieniem un izrunājies ar mazo, ka šo “zvēru” nevajadzētu spiest nost ar plikām plaukstām vai pēdām. 
• Suņi un kaķi ir draugi tikai pasakās. Pastāsti bērnam, ka svešiem dzīvniekiem nevajadzētu ķerties ap kaklu. Pieskati mazo, pat ja esat kopā ar savu, kaimiņu vai draugu suni. 
• Dubults neplīst. Atkārojiet kopā ceļu satiksmes, ugunsdrošības un ūdens tilpņu noteikumus. Nokūstot sniegam, ceļu satiksme kļūst arvien intensīvāka. Lieks solis tālāk no ielas, pasargās tevi un mazo arī no apšļakstīšanas ar peļķu ūdeni. Vērts atgādināt veco, labo patiesību – neļauj spēlēties ar sērkociņiem! Un NEKAD nelaid mazo vienu pašu peldēties! Svarīgi, lai bērns vienmēr peld uz krastu, nevis pretējā virzienā.

Par Mazo ekspertu skolu
Mazo ekspertu skola www.mazoekspertuskola.lv ir Latvijas vecākiem domāts unikāls tiešsaistes resurss, kur atrodami praktiski materiāli pirmsskolas vecuma bērnu galveno prasmju attīstīšanai ar mērķi audzināt patstāvīgus, loģiski domājošus un neatkarīgus bērnus. Interneta platforma tika atklāta 2014. gada maijā. Pieejamie materiāli galvenokārt ir krāsojami uzdevumi latviešu valodā. Uzdevumi attīsta bērnu valodu, loģisko domāšanu, emocionālo inteliģenci, uztveri, izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu, tāpat tie ir ērts resurss vecākiem ierosmei pavadīt laiku kopā ar 2-6 gadus veciem bērniem. 
Lai atzīmētu Sirds mazspējas dienu, Latvijas Kardiologu biedrība un pacientu biedrība “ParSirdi.lv” aicina iedzīvotājus apmeklēt mobilo “Sirds mazspējas klīniku”, kas darbosies pie tirdzniecības centra “Origo” (Stacijas laukumā 2, Rīgā) 7.maijā no plkst.12.00-15.00.

Palielinoties iedzīvotāju dzīvildzei, pieaug to pacientu skaits, kas cieš no sirds mazspējas. Sirds mazspēja ir aktuāla problēma arī Latvijā, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā - jau 7%.

Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronārā sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts, un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības.
Tāpēc kardiologi iesaka regulāri pārbaudīt sirds veselību, tostarp, uzmanību pievēršot pulsam, kam miera stāvoklī jābūt aptuveni 60 sitieniem minūtē. It īpaši liela vērība šim rādītājam jāpievērš tieši sirds mazspējas pacientiem. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi arī asinsspiedienam, atceroties, ka normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mm/Hg.

Mobilajā Sirds mazspējas klīnikā darbosies 3 zonas.
«Reģistratūra»:
       Sirds veselības tests, kuru aizpildot pirmajiem 50 dalībniekiem būs iespēja saņemt dāvānā soļu skaitītājus sirds mazspējas profilaksei
       Informatīvie materiāli par sirds veselības profilaksi
“Veselības pārbaudes”
       Iespēja izmērīt asinsspiedienu un pulsu
       Apmācība, kā mērīt pulsu mājās
 “Kardiologu konsultācijas”
       Sirds mazspējas pacientus konsultēs kardioloģe Ginta Kamzola un citi speciālisti;
       Iespēja saņemt informatīvos materiālus par sirds mazspēju un citām sirds slimībām.

Izplatītākie sirds mazspējas simptomi ir:
•       pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu;
•       elpas trūkums, nogurums un nespēks;
•       paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.
Zinātnieki atšķetinājuši vienu no šī gadsimta lielākajām mistērijām, atklājot, kāpēc mazgāšanas laikā pazūd mūsu zeķes.
Pētījuma rezultātā izstrādāta matemātiska formula, ar kuru iespējams prognozēt zeķu pazušanas varbūtību. Savukārt, lai atrastu pāri tām zeķēm, kas palikušas bez otras pusītes, Samsung Latvijā izveidojis unikālu iepazīšanās portālu singlesocks.lv.
Tajā ikviens var iesniegt savas “vientuļnieces” fotogrāfiju un aprakstu. Atzīmējot citu dalībnieku bildes ar pogu Patīk un pretī saņemot tādu pašu atbildi, tiek izveidots pāris, kurš var piedalīties vērtīgu balvu izlozē.

Pētījumā Latvijā noskaidrots, ka zeķe bez pāra ir teju 7 no 10 jeb aptuveni 1,3 miljoniem mūsu valsts iedzīvotāju. Savukārt vairāk nekā 10 zeķu-vientuļnieču ir katram piektajam cilvēkam, kas ir aptuveni tikpat, cik audzēkņu ir visās Latvijas profesionālajās izglītības iestādēs, augstskolās un koledžās kopā. 

Psihologs Dr. Saimons Mors (Simon Moore) un statistiķis Džefs Elliss (Geoff Ellis) izmantojuši zinātnisku paņēmienu to faktoru atklāšanai, kas rada zeķu mazgāšanas nedienas, un pēc tam secinājumus apkopojuši vienkāršā matemātiskā formulā. 
Viņu pētījumā iesaistījās aptuveni 2000 cilvēku, kuri dalījās ar saviem veļas mazgāšanas paradumiem un problēmām. Kā izrādās, galvenie faktori, kas izraisa pazudušo zeķu problēmu, ir veļas mazgāšanas sarežģītība – nepieciešamība šķirot veļu, izvēlēties dažādas mazgāšanas temperatūras, kā arī centieni atcerēties, cik zeķu ielikts veļasmašīnā.  

Turklāt zeķu pazušanai ir vairāk praktisku, nevis pārdabisku iemeslu. Piemēram, tās aizkrīt aiz radiatoriem vai zem mēbelēm, tiek pievienotas neatbilstošas drēbju krāsas mazgāšanas ciklam vai saliktas pārī ar pavisam citām zeķēm. 

Balstoties uz to, izstrādāta zeķu pazušanas formula: 
Zeķu pazušanas indekss = (L + C) - (P x A) 
Jo lielāks indekss, jo lielāka varbūtība pazaudēt zeķes.
Apzīmējumi:
L = Mazgājamās veļas apjoms
Aprēķina, reizinot cilvēku skaitu mājsaimniecībā (p) ar mazgāšanas reižu skaitu nedēļā (f) 
C = Mazgāšanas sarežģītība
Aprēķina, saskaitot, cik veļas veidi (t) tiek mazgāti mājsaimniecībā nedēļas laikā (tumšā + gaišā veļa), reizinot to ar nedēļā mazgājamo zeķu skaitu (s)
P = Prieks mazgāt veļu
Mēra ar atzīmi no 1 līdz 5, kur 1 ir "ļoti nepatīk mazgāt veļu" un 5 – "ļoti patīk mazgāt veļu" 
A = Uzmanības pakāpe
Darbību summa, kas tiek izdarītas pirms veļas mazgāšanas: kabatu pārbaude, piedurkņu atritināšana, drēbju izgriešana uz pareizo pusi, zeķu atritināšana. Jānorāda kopējais skaitlis. 
Tiem cilvēkiem, kuri vēlas aprēķināt iespējamību pazaudēt zeķes vienas nedēļas laikā, pētnieki sagatavojuši formulas sarežģītāku versiju: 
Varbūtība = 0,38+ (0,005 x L) + (0,0012 x C) - (0,0159 x P x A)3 

Atzīmējot Pasaules astmas dienu, 5.maijā notiks plaušu veselības akcija "Dzīvo, dejo, elpo!", kuras laikā mūziķi aicinās jauniešus padomāt par savu plaušu veselību un astmas riskiem, īpaši atgādinot par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz elpceļu veselību.
Pasākums notiks Rīgā, tirdzniecības parkā "Alfa" no plkst. 17-19.
Pasaules astmas dienā akcijas dalībniekiem būs iespēja veikt plaušu funkcijas skrīninga testu, kā arī saņemt mediķu ieteikumus plaušu veselības uzlabošanai un informatīvus materiālus par astmu.

Starptautiskais skolēnu veselības paradumu pētījums apliecina zināmas pozitīvas tendences smēķēšanas jomā, jo, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, 11-15 gadus veci pusaudži Latvijā ikdienā smēķē retāk.
Ja pirms sešiem gadiem piektā daļa 15 gadus vecs zēns (32%) un piektā daļa meitene (22%) atzina, ka regulāri smēķē, 2014.gada pētījuma rezultāti liecina, ka regulāri smēķējošu pusaudžu īpatsvars konkrētajā vecuma grupā Latvijā ir samazinājies teju uz pusi – katru dienu vai vismaz reizi nedēļā smēķē 15% zēnu un 13% meiteņu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra publiskotie pētījuma dati.

Kā uzsver asociētais profesors Alvils Krams, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, viens no plaušu veselības stūrakmeņiem ir nesmēķēšana, un svarīgākais ir panākt, lai nesmēķē tieši bērni un jaunieši.

"Aptuveni 90% gadījumu smēķēšana tiek uzsākta bērna vai pusaudža vecumā, ko vēlāk dzīvē cilvēks vairs nevar pārtraukt, jo ir izveidojusies ļoti smaga atkarība. Tai pievienojas arī dažādas elpceļu slimības," skaidro Krams.

Krams vērtē, ka pārlieku lielam optimismam par smēķēšanas mazināšanos jauniešu vidū pagaidām nav pamata, jo Latvijā ir populāra ūdenspīpju smēķēšana publiskos bāros un kafejnīcās, kas smēķēšanai īpaši piesaista jauniešus.

Jau 9.maijā diennakts vidējā gaisa temperatūra Latvijā var pārsniegt +15 grādu slieksni, iezīmējot meteoroloģiskās vasaras sākumu, liecina "Global Forecast System" prognozes.

Pagaidām gan nav īsti skaidrs, cik liels būs siltums un cik ilgi tas uzkavēsies.
Ja meteoroloģiskā vasara tik tiešām iestāsies tuvākajā nedēļā, tas notiks septiņas nedēļas agrāk nekā pērn.
Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem pagājušajā gadā meteoroloģiskā vasara sākās vien 29.jūnijā, savukārt noslēdzās 3.septembrī.

Pašreizējā "Global Forecast System" prognoze rāda, ka šīs nedēļas beigās Latvijā sāks paaugstināties gaisa temperatūra, nākamnedēļ sasniedzot +26 grādus.
Arī naktis kļūs siltākas - dažās naktīs nākamajā nedēļā gaisa temperatūra, iespējams, nenoslīdēs zemāk par +9..+14 grādiem.

Latvijas izlases galvenais treneris Leonīds Beresņevs oficiāli nosauca 25 hokejistus, kuri jau ceturtdien, 5.maijā, dodas uz pasaules čempionātu Maskavā. Izlases sastāvā iekļauti trīs vārtsargi, astoņi aizsargi un 14 uzbrucēji.

Uz pasaules čempionātu komanda dodas ar četriem valstsvienības debitantiem - vārtsargu Elvi Merzļikinu, aizsargu Edgaru Siksnu un uzbrucējiem Edgaru Kuldu un Māri Bičevski. 

Latvijas hokejisti grupas kārtā Maskavā spēlēs pret Zviedriju, Čehiju, Krieviju, Šveici, Norvēģiju, Dāniju un Kazahstānu.
Otrā grupā Sanktpēterburgā būs Baltkrievija, Kanāda, Somija, ASV, Slovākija, Francija, Vācija un Ungārija. 

Ceturtdaļfinālā tiks katras grupas četras spēcīgākās komandas, tādējādi LHF izvirzītā mērķa sasniegšanai, čempionātā ierindoties ne zemāk kā 10.vietā, Latvijas hokejistiem grupā būs jābūt vismaz piektajiem. Pirmo spēli Latvijas valstsvienība aizvadīs piektdien pret Zviedriju.

Pasaules čempionāts Krievijā norisināsies no 6. līdz 22. maijam. 

Latvijas izlase pasaules čempionātā
Vārtsargi: Edgars Masaļskis, Elvis Merzļikins, Jānis Kalniņš
Aizsargi: Jānis Andersons, Edgars Siksna, Ralfs Freibergs, Kristaps Sotnieks, Guntis Galviņš, Oskars Cibuļskis, Maksims Širokovs, Aleksandrs Jerofejevs
Uzbrucēji: Kaspars Daugaviņš, Rodrigo Ābols, Vitālijs Pavlovs, Miķelis Rēdlihs, Andris Džeriņš, Zemgus Girgensons, Edgars Kulda, Roberts Bukarts, Gunārs Skvorcovs, Aleksejs Širokovs, Gints Meija, Māris Bičevskis, Miks Indrašis, Ronalds Ķēniņš
Šonedēļ visā Latvijā sākas ugunsnedrošais periods. Šajā laikā, atrodoties mežos, ir jāievēro īpaša piesardzība, lai mazinātu ugunsgrēku izcelšanās draudus.

Ugunskurus mežos atļauts kurināt tikai tam īpaši paredzētās vietās, nepieļaujot uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas. Ugunskuru nedrīkst atstāt bez uzraudzības, tā vietu atstājot tikai tad, kad uguns nodzēsta un gruzdēšana pilnībā beigusies. Ugunsnedrošajā periodā mežos vai uz tos šķērsojošajiem ceļiem aizliegts nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus un citus priekšmetus. Aizliegts braukt mežos ar mehāniskajiem transporta līdzekļiem, kā arī bez saskaņošanas ar Valsts meža dienestu veikt jebkādas citas ugunsnedrošas un dūmus radošas darbības. 
.
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu ugunsdrošības prasību ievērošanu mežos uzrauga Valsts meža dienests. Spānijas ziemeļaustrumu reģionā Katalonijā ir atrasts 230 miljonus gadu vecs dinozaura pēdas nospiedums, kas ir labāk saglabājies nekā pārējie līdz šim Ibērijas pussalā atrastie dinozauru pēdu nospiedumi, paziņoja Spānijas valdība.

Nospiedumu ir atstājis izohirotērijs, kas ir krokodilu sencis. To atrada kāds cilvēks, aprīļa sākumā pastaigājoties Olesā de Monserratā 40 kilometrus uz ziemeļiem no Barselonas.

Valdības paziņojumā teikts, ka šis pēdas nospiedums ir izcili labi saglabājies un tajā ir saskatāmas nagu un ādas detaļas.

Avots: tvnet.lv


9. maija pēcpusdienā Latvijā būs novērojama astronomiska parādība, kas iepriekšējo reizi notika pirms 13 gadiem, bet nākamo reizi būs vērojama pēc trim gadiem. Proti, Merkura tranzīta laikā uz Saules diska vairāku stundu garumā būs novērojams
Merkurs, informē Latvijas Astronomijas biedrība.

Rīgā šis notikums būs vērojams no pēcpusdienas pulksten 14:11 līdz pat saulrietam (no pulksten 21 līdz 21.31 atkarībā atrašanās vietas Latvijā). Tranzīta laikā uz Saule būs redzams neliels melns aplis, kas septiņu stundu laikā lēnām pārvietosies pāri Saules diskam.

Latvijas Astronomijas biedrība skaidro, ka šīs savdabīgās planētu konfigurācijas laikā Saulei tuvākā planēta būs nostājusies uz vienas līnijas, kas iedomāti ir novelkama starp Zemi un Sauli.


Lai varētu izdot Latvijas nacionālo atlantu un tā pirmo daļu "Valsts un tauta" kā dāvanu Latvijas simtgadē, izveidota īpaša atbalsta biedrība, ar kuras palīdzību iecerēts savākt šī izdevuma izdošanai kopumā nepieciešamos 2,4 miljonus eiro.

Līdz šim Latvijas nacionālais atlants nav izdots. Tikai vienu reizi – pirmās Latvijas brīvvalsts laikā šajā virzienā kaut ko mēģināja darīt statistiķis, viens no pirmās Latvijas brīvvalsts Ministru prezidentiem Marģers Skujenieks, Valsts 20. dzimšanas gadā izdodot statistikas atlasu latviešu un franču valodā. Tāda veida izdevums nav izdots ne Latvijas PSR laikā, ne arī pēdējo 25 gadu neatkarīgās Latvijas laikā.

«Somijā pirmais nacionālais atlants tika izdots 1899. gadā (cariskās Krievijas sastāvā), Lietuvā – 1981. gadā (PSRS sastāvā), Baltkrievijā – 2002. gadā, pat Ukraina to spēja izdot 2007. gadā, bet Latvijā tāda vēl nav, tāpēc pērnā gada decembrī domubiedru grupa izveidoja īpašu atbalsta biedrību, kas centīsies apvienot dažādus iespējamos finanšu avotus – valsts, pašvaldību, privātuzņēmēju, nevalstisko organizāciju, varbūt pat ES struktūrfondus –, lai šo darbu paveiktu,» skaidro Latvijas Nacionālā atlanta atbalsta biedrības valdes loceklis un privātuzņēmējs Viesturs Koziols.

Avots: Dienas BiznessNereti dzirdēts apgalvojums, ka cilvēks liek lietā tikai 10 procentus galvas smadzeņu.

Balstoties uz šo apgalvojumu, bieži izskan pieņēmumi, ka, piespiežot strādāt kaut nedaudz vairāk pelēko šūniņu, mēs varam attīstīt ārkārtīgi asu prātu vai pat gaišredzību, spēju lasīt domas, telekinēzi jeb priekšmetu pārvietošanu ar domu palīdzību.
 
Tomēr, kā vēsta portāls Verywell.com, apgalvojums par 10 procentiem, lai arī ārkārtīgi populārs, ir vien mīts. Patiesībā cilvēks izmanto 100 procentus savu smadzeņu.

To pierāda traumas, insulta un citu iemeslu izraisīti smadzeņu bojājumi. Neraugoties uz to, ka bojā gājis vien neliels laukumiņš šūnu, sekas visbiežāk ir dramatiskas, piemēram, cilvēks daļēji zaudē kustību spējas, nespēj vairs runāt vai cieš intelektuālās
spējas.

Zinātnieki, izmantojot modernās tehnoloģijas, izpētījuši, ka pilnīgi visi smadzeņu reģioni izrāda kādu aktivitāti pat tad, kad mēs guļam.

Uzskata, ka mīta izcelsme meklējama 20. gadsimta sākumā, kad amerikāņu psihologs un filozofs Viljams Džeimss (William James) rakstīja: "Mēs izmantojam tikai nelielu daļu savu mentālo un psihisko resursu." Šķiet, šis citāts, nodots no mutes mutē, gluži kā spēlējot klusos telefonus, ir transformējies par mītu, ka izmantojam tikai nelielu daļu smadzeņu.Sapludinot velo un kino robežas, no 13. līdz 15. maijam Valmierā un apkārtējos novados norisināsies pirmais velo – kino festivāls «Kino Pedālis
 
Visiem dalībniekiem būs pieejama īpaša, vieda velomaršrutu aplikācija - kas reizē būs gan gids un maršrutu karte, gan interaktīva spēle.
 
Festivāla centrālais notikums 14. maijā būs velo brauciens un interaktīva spēle kino noskaņās pa Valmieras pilsētas un Kocēnu, Burtnieku novada velo celiņiem un takām. Festivāla laikā dalībnieki, lejupielādējot aplikāciju viedierīcē, varēs izvēlēties, kurā no trim maršrutiem vēlas doties – «Ģimeņu pedālī» (ap 9 km), «Puspedālī» (ap 15 km) vai «Dižpedālī» (ap 35 km) – vai paši radīt savu maršrutu. Līdz 29. maijam Rīgas kā gastronomijas galamērķa mārketinga kampaņas norises laikā Briseles tramvaja restorānā "Brussels Tram Experience" var baudīt mūsdienu Latvijas virtuves vakariņas.
 
Rīgas ēdienkarti izstrādājusi pazīstamā latviešu šefpavāre Svetlana Riškova. "Brussels Tram Experience" ir viens no populārākajiem Briseles tūrisma projektiem, kurā pilsētas apskate apvienota ar izsmalcinātām vakariņām īpaši aprīkotā tramvajā.
 
Īpašajā Rīgas ēdienkartē tiks piedāvātas triju kārtu vakariņas armūsdienu Latvijas virtuvei raksturīgiem produktiem - bietēm, kazas sieru, zandartu un skābenēm. Pie ēdieniem tiks pasniegti arī atbilstoši pieskaņoti dzērieni.Sestdien, 14. maijā, ar tradicionālo velobraucienu “Ieriteņo vasarā” tiks atklāta aktīvā tūrisma sezona Smiltenes novadā.
Šogad pirmo reizi dalībniekiem tiks piedāvāta iespēja izvēlēties starp 2 dažāda garuma velo maršrutiem. Īsākā, 22 km distance noslēgsies atpūtas bāzē “Silmači”. Savukārt tie, kas vēlēsies veikt garāko, 42 km distanci varēs turpināt ceļu garām “Lejas Kleperu” saimniecībai.

Smiltenes novada dome aicina pieteikties uz Variņu pamatskolas direktores amata vietu. Prasības šajā amatā – vismaz triju gadu darba pieredze izglītības jomā vai izglītības vadības darbā.  Personām, kuras vēlas piedalīties konkursā, šodienas, 27. aprīļa, laikā jānosūta pieteikums uz e-pastu personals@smiltene.lv vai jāiesniedz Smiltenes novada domespersonāla speciālistei.

Par godu Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadienai 4. maijā plkst.19.00 visi laipni aicināti uz Smiltenes pilsētas Kultūras centru, lai noskatītos kustību un objektu monoizrādi “Karavīrs”. Kāda karavīra stāstu izspēlēs aktieris un vīru grupas “Vilki” dalībnieks Edgars Lipors.

Pēdējo reizi  Blomes tautas namā notiks Blomes amatierteātra Austras Jurgenas izrāde “Austras grāmata” – arī tā tiks izrādīta 4. maijā. Hārvardas neirozinātnieki atklājuši, ka meditācija ne tikai samazina stresu, bet arī veic izmaiņas cilvēka smadzenēs.

Neirozinātniece Sāra Lazāra no Masačūsetas galvenās slimnīcas un Hārvardas medicīnas skolas, bija viena no pirmajām zinātniecēm, kas sāka pētīt meditācijas un apzinātības stāvokļu ietekmi uz smadzenēm.

Pēc meditācijas un jogas prakses pelēkas vielas apjoma pieaugums novērots piecos smadzeņu apgabalos, turklāt mazāks kļuva tas smadzeņu apgabals, kas atbild par nemieru, bailēm un stresu, tātad – samazinot stresa līmeni.

Lazāra atklāj, ka pēc pētījuma datiem, reālas izmaiņas cilvēkos bijapamanāmas jau pēc 8 nedēļām. Meditācijas – stresa samazināšanas kursa programmā cilvēki apmeklēja nodarbību vienu reizi nedēļā un tiem tika dots uzdevums praktizēt to mājās 40 minūtes dienā.

Meditācija ir vienkāršs prāta treniņš, kurš uzlabo veselību,labāk palīdz tikt galā ar stresu, paildzina mūžu, bet kā vingrinājums, tas nevar palīdzēt pret visu. Meditācija ir noderīga kā palīgterapija, tā pētījumos tiek izmantota pret ļoti daudzām dažādām traumām un slimībām, tomēr meditācija var ietekmēt daļu no simptomiem, bet ne visu un arī ne visiem cilvēkiem tā būs vienlīdz iedarbīga. 

Avots: meta-reality.info


Par gada ģeovietu izvēlēti Ketleru atsegumi, kas atrodas Kurzemē, Skrundas novadā, Ventas labajā krastā 2,5 kilometrus augšpus Lēnām, informē biedrības “Ziemeļvidzemes ģeoparks" pārstāvis Dainis Ozols.

Svētdien, 1. maijā, pieKetleru atsegumiem tiks organizēts izglītojošs pasākums. Pasākuma laikā tiek plānots atklāt informācijas stendu un norādes, iepazīstināt ar Ketleru svītas iežiem, minerāliem un fosīlijām, kā arī demonstrēt seno dzīvnieku rekonstrukcijas.

Šogad Latvijas Universitātes Ģeoloģijas nodaļa plāno veikt padziļinātus pētījumus Ketleru atsegumos.

Speciālisti norāda, ka Ketleru atsegumi ir nozīmīgi ar to, ka tajos atrodamas liecības četrkājaino mugurkaulnieku iznākšana no jūras sauszemē.


Jebkurš aksesuārs, kas maina kustību diapazonu vai ķermeņa formu, nodara kaitējumu mugurkaulam, deformējot muguru, kaklu un plecus. Tādēļ būtiski pievērst garderobei īpašu uzmanību.
 
Augstpapēžu apavi paceļ pēdu sarežģītā leņķī, līdz ar to mainās arī stāja un mugurkaula izliekums, kas var radīt nopietnas muguras sāpes, papildu slodzi muskuļiem un pat dažādas nopietnas deformācijas.
 
Arī smagaskaklarotas nemanāmi maina ķermeņa dabisko smaguma centru un līdzsvaru, un, nēsājot tās ilgstoši, var just sāpes mugurā un kakla daļā.
 
Pieguļošie svārki ar augsto vidukli cieši iekļauj ceļgalus, tādējādi ierobežojot kustības un radot papildu slodzi mugurai. Pēc noteikta laika tas var radīt muguras disku vai muskuļu problēmas. Kustības ierobežos arī atsevišķi šaurie džinsi.
 
Krūšturi ar šaurām lencītēm, iespējams, izskatās labi, tomēr tie nespēj pildīt savu galveno funkciju – pilnvērtīgi balstīt krūtis, tādējādi radot papildu spiedienu pleciem, kas var izraisīt sāpes.
 
Un arī uz pleca nēsājama soma ar šauri lenci var ietekmēt veselību – jāizvēlas soma ar platu lenci un nesamajam nevajadzētu veidot vairāk par 10% no ķermeņa svara.Latvijas premjerministru vidū par labākajiem latviešu valodas pārzinātājiem un lietpratējiem atzīti bijušie premjerministri Ivars Godmanis, Valdis Dombrovskis un Einars Repše, prezentējot pētījumu par trīspadsmit Ministru prezidentu valodas prasmēm, atklāja projekta "Valodas policija" eksperti.

Premjeru publiskās runas vērtētas, ņemot vērā viņu valodas kultūru, stilu, gramatiku un oratora prasmes. Politiķi, kuri pēc visu četru kritēriju vērtējuma saņēmuši viszemāko punktu skaitu, ir Andris Šķēle, Andris Bērziņš un Indulis Emsis.

Eksperte Aiga Veckalne stāstīja, ka politiķu valoda ir sabiedrības spogulis - viņu pieļautās kļūdas atspoguļo sabiedrības valodas prasmes.

Pēc eksperta Jura Baldunčika domām, sabiedrībā ir izplatīts "pofigisms", kas raksturo arī valodas lietojumu. Viņaprāt, augstākā izglītība mūsdienu Latvijā tikai daļēji grantē arī augstu valodas līmeni. 


Vairāki desmiti tūkstoši rīdzinieku pakļauti bīstamai apkārtējās vides iedarbībai – tā secināts pētījumā, kas veikts gada garumā un tagad apkopots.

Pētījuma laikā tapusi arī karte, kurā atzīmētas vasaras laikā karstākās un arī iedzīvotāju veselībai draudīgākās vietas pilsētā. Atjaunota arī siltumsalu tematika un izstrādāta jauna pilsētas virsmas temperatūras karte. Tas nozīmē, – noskaidrotas vietas, kur siltajos mēnešos ēkas, ielas segums un jumti īpaši sakarst.
 
Par spīti šā brīža salīdzinoši vēsajiem laikapstākļiem, noskaidrojies, ka Rīgā – Avotu un Matīsa ielas stūris – ir karstākais punkts uz galvaspilsētas kartes. Pērnā gada augusta sākumā pētnieki šeit izmērīja, ka gaisa temperatūra iesilusi līdz pat +36 grādiem.
 
Turklāt vietās, kur veidojas siltumsalas, pastiprinās arī, piemēram, putekļu ietekme.
 
Karstuma iespaidā var pieaugt saslimstība ar sirds un asinsvadu slimībām, kā arī tas var negatīvi ietekmēt plaušu veselību. Līdzīgas sekas ir arī, ja cilvēks dzīvo putekļainā un skaļā vidē. Tāpēc apkopotie pētījuma rezultāti tiks nodoti tālāk risināšanai dažādām institūcijām un pašvaldībai.
 
Kopumā dažādās pilsētas vietās apsekotas 130 daudzdzīvokļu mājas un aptaujāti 3000 iedzīvotāju.

Avots: skaties.lv


Šodien, 26. aprīlī, atzīmējot Starptautisko intelektuālā īpašuma dienu, biedrība Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība un biedrība "Nē, pirātismam Latvijā!" parakstīs sadarbības memorandu, kura mērķis ir kopīgiem spēkiem cīnīties pret pirātismu Latvijā, panākot godīgu atlīdzību filmu producentiem, mūziķiem un citiem radošo industriju pārstāvjiem par paveikto darbu.

LaIPA mūzikas patēriņa indeksā noskaidrots, ka vidēji Latvijas iedzīvotāji mūzikas ierakstu iegādei, koncertiem un festivālu apmeklējumam gadā tērē līdz 30 eiro. Savukārt kinoteātru dati liecina, ka kino biļetēm katrs latvietis gadā atvēl vien sešus eiro.

Šā gada Intelektuālā īpašuma dienas tēma ir digitālais radošums, tāpēc īpaši aktuāls kļūst jautājums par pirātismu jeb intelektuālā īpašuma darbu nelegālu izmantošanu un iegūšanu. Lai gan mūsdienās arī Latvijā ir pieejami legālie mūzikas un video straumēšanas servisi, piemēram, "Spotify" un "Netflix", statistikas dati liecina, ka tikai 18% no aptaujātajiem iedzīvotājiem, kas pēdējā gada laikā ir veikuši audio failu kopēšanu, šos failus ir iegādājušies legālās mūzikas vietnēs.Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana, lai skolēniem atceltu mājasdarbu uzdošanu nedēļas nogalēm.

Kā iniciatīvas pieteicēja norādīta Tatjana Litovska. Patlaban par to parakstījušies pārdesmit cilvēki.

Iniciatīvā rosināts atcelt mājasdarbu un jebkādu sagatavošanās darbu veikšanu uz pirmdienu skolēniem no pirmās līdz 12. klasei. Šāda ideja pamatota ar to, ka brīvais laiks ir nepieciešams ne tikai skolēniem, bet arī viņu vecākiem un pedagogiem.

Iniciatīvas pieteicēja uzskata, ka Latvijai būtu jāņem pozitīvais piemērs no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kur "jebkādu mājasdarbu veikšana uz pirmdienas dienu un brīvlaiku nepastāv jau vairākus gadus, neietekmējot izglītības kvalitāti un skolēnu zināšanas".
Ne vienai vien mājsaimniecei pirmie pavasara saules stari kalpo par iedvesmu mājas ģenerāltīrīšanai. Samsung Electronics Baltics apkopojis padomus veļas groza revīzijai – kā pareizi mazgāt tādu “lielo veļu” kā aizkarus, segas, dvieļus un gultasveļu.
 
Aizkari
Līdz ar pavasara logu mazgāšanu ieteicams parūpēties arī par aizkariem. Tos saudzīgā režīmā vajadzētu mazgāt veļasmašīnā 2 līdz 4 reizes gadā, pirms tam tos izmērcējot. Smalkāka auduma aizkaru tīrīšanā jāizmanto speciālais veļas maisiņš vai spilvendrāna, un ieteicamā mazgāšanas temperatūra ir līdz 40°C. Tāpat jāatceras, ka der nomazgāt arī logus, lai kopskats būtu īpaši spodrs. Logus mazgā gaišā, saulainā dienā, kad skaidri saskatāmi visi netīrumi. Vēlams, lai logos nekristu tieši saules stari.
Ja nepieciešams, netīrākās vietas jāmazgā vairākas reizes. Varētu šķist, ka ķīmisko līdzekļu lietošana lielos apjomos atvieglo darbu, bet biežāk tomēr var sarežģīt mazgāšanas procesu. Putekļi un netīrumi pie tīrām virsmām nelīp, tie nosēžas pakāpeniski, savukārt pārlieku daudz ķīmijas veido kārtiņu, kas tieši piesaista netīrumus. Ne velti saka, ka vislabāk notīrīt logus ir ar ūdeni un avīžpapīru. 

Segas
Lielākā daļa segu ir piemērotas mazgāšanai veļasmašīnā, turklāt veļasmašīnu ražotāji ir pielāgojuši speciālus režīmus to kopšanai. Tāpat kā ar citiem apģērbiem, arī pirms segu mazgāšanas jāņem vērā norādījumi uz to etiķetes. Būtisks priekšnosacījums kvalitatīvam segu mazgāšanas rezultātam ir atbilstoša veļasmašīnas ietilpība – tai jābūt ar vismaz 8 kg tilpumu. Tāpat jāizvēlas saudzīgs mazgāšanas līdzeklis un režīms, kas ūdeni sasildīs līdz 30°C. Reizi divos vai trijos mēnešos ieteicams izmazgāt arī spilvenus. Ar sintētisko vati jeb sinteponu pildītos pagalvjus var mazgāt arī veļasmašīnā – 60°C temperatūrā.
 
Dvieļi
Dvieļi ir labvēlīga vide baktēriju attīstībai, tāpēc Ņujorkas Universitātes Medicīnas skolas mikrobiologs un patologs Filips Tierno intervijā portālam businessinsider.com iesaka dvieļus lietot maksimums trīs reizes un ievērot nosacījumu, ka pēc katras slaucīšanās reizes tie tiek izžāvēti pilnīgi sausi. Virtuves un vannasistabas dvieļus var mazgāt vienlaicīgi, bet ne kopā ar apģērbu, jo tādā veidā drēbes var pievilkties ar to smakām, kā arī vairums ikdienas drēbju ieteicamā mazgāšanas temperatūra ir krietni zemāka.
Ģimenēs ar vairākiem cilvēkiem dvieļu mazgāšanai jāpievērš vēl lielāka uzmanība, jo ķermeņa nonākšana saskarsmē ar svešiem mikroorganismiem var izraisīt dažādas infekcijas, piemēram, izsitumus un niezi. Galvenā ideja ir pavisam vienkārša – esi piesardzīgs un maini dvieļus vismaz divas reizes nedēļā.

Gultasveļa
Līdzīgi kā dvieļi, arī gultasveļa ir pateicīga vieta dažādu baktēriju, putekļu ērcīšu, atmirušu ādas šūnu un citu mikrodaļiņu vairošanai. Tā kā pēļos vidusmēra cilvēks pavada trešo daļu savas dzīves, tieši tajā esošie mikrobi var kļūt par dažādu alerģiju aizsācējiem vai pastiprinātājiem. Šī iemesla dēļ kokvilnas gultasveļu ieteicams mazgāt vidēji reizi nedēļā vismaz 90°C temperatūrā. Savukārt zemāka temperatūra (60°C) būtu piemērotāka gaišas krāsas satīna auduma kopšanai.  Izmazgāto veļu vislabāk žāvēt ārā ēnainā vietā – tādā veidā netiek ietekmēta auduma krāsa un izturība, un ultravioletais starojums kļūst par efektīvu veidu auduma atbrīvošanai no mikrobiem. Papildus izgludinot gultasveļu ar karstu (200oC) gludekli, vari būt drošs, ka nevēlamie ciemiņi būs pazuduši.
„Baznīcu nakts” pasākumos 10. jūnijā šogad piedalīsies 190 dievnami visā Latvijā.

Visvairāk dalībnieku šogad būs Kurzemē – 51 baznīca.
Savukārt Vidzemē durvis vērs 40 dievnami, Rīgā un Pierīgā – 40, Zemgalē – 21, Sēlijā un Latgalē – pa 14.
Vairāk par baznīcām, kas piedalīsies pasākumos var aplūkot šeit.

Jau tagad dalību apstiprinājuši vairāki Latvijā labi zināmi mākslinieki, solisti un kori, piemēram, mūziķis Goran Gora, ģitārists Kaspars Zemītis, Liepājas mūzikas skolas Bigbends, kamerkoris "Austrums", vokālā grupa "Anima Solla", jauniešu koris "Balsis", kā arī saksofonists Artis Gāga un citi.

Baznīcu nakts programmā būs iekļautas arī ekumeniski vienojošas iniciatīvas - baznīcu zvanu skaņas pulksten 18.00, kopīga Tēvreizes lūgšana pulksten 21.00 visās baznīcās un Tezē (Taize) lūgšanas jeb lūgšanas ar Tezē dziesmām.

Facebook Draugiem Twitter Instagram