16. februāra vakarā astoņi LTV autoru un izpildītāju konkursa “Supernova 2019” finālisti atkal kāps uz lielākā Latvijā radītās popmūzikas šova skatuves, lai sacenstos par iespēju pārstāvēt mūsu valsti 64. starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā Telavivā.
Dažas dienas pirms izšķirošās cīņas dalībnieki atklāj, kā notiek gatavošanās fināla priekšnesumam un kā viņi vērtē savas izredzes piedalīties Eirovīzijā.

Jau ziņots, ka konkursa “Supernova 2019” finālā piedalīsies Markus Riva, Edgars Kreilis, Aivo Oskis, “Double Faced Eels”, “Dziļi violets feat. Kozmens”, “Laime Pilnīga”, Samanta Tīna un “Carousel”. Daudzi no māksliniekiem atzīst, ka ir ņēmuši vērā gan žūrijas, gan skatītāju komentārus par pusfinālu priekšnesumiem, un finālā ir gaidāmas kā izmaiņas, tā uzlabojumi.

Tā, piemēram, grupa “Double Faced Eels”, kuras dziesma “Fire” joprojām ir visklausītākā konkursa dziesma mūzikas starumēšanas platformā “Spotify”, atzīst, ka finālā uz grupas priekšnesumu, kā solīts, būs jātur gatavībā ugunsdzēšamie aparāti. “Mēs esam izdomājuši vairākus veidus, kā uzlabot un atsvaidzināt savu fināla priekšnesumu. Visu, protams, nedrīkstam atklāt, bet izmaiņas skars gan apģērbu, gan to, kā kustēsimies dziesmas laikā,” atklāj “Double Faced Eels” solists Reinis Straume. “Ņēmām vērā Ralfa Eilanda ieteikumu, ka Reinim nav tik liela vajadzība trakot uz skatuves, jo Marka un pārējie jau ir gana aktīvi. Būs vietas dziesmā, kur būsim statiskāki, lai vairāk strādātu uz kamerām.” Reinis Straume atzīst, ka grupas galvenais mērķis, piedaloties konkursā nav celt grupa akcijas, popularizēt albuma izdošanu vai “nogrābt labākās haltūras”. “Mēs piedalāmies, jo gribam parādīt, ka Latvija arī var piedāvāt mūziku, kas iederas un var konkurēt Eiropas radio stacijās visos līmeņos. Pirmīt, kad neviens uz mums nelika cerības, nokļuvām konkursā ASV un atgriezāmies kā uzvarētāji, jo tur novērtēja to, kā mēs taisām mūziku. Ar šo pārliecību ejam arī uz Eiropu un uzskatām, ka no visiem finālistiem ar uzdevumu vislabāk galā tiktu tieši mēs!”

Par “Supernova” veterānu dēvētais dziedātājs Markus Riva, kurš piedalījies visos līdzšinējos konkursos, uzskata, ka izredzes uzvarēt ir visiem - arī viņam. “Katru reizi, pieņemot lēmumu - piedalīties “Supernova” vai nē, ieklausos sevī un jautāju, vai es ticu šai dziesmai. Un arī šogad es ticu! Eirovīzija ir daudzu faktoru kopums - dziesma, šovs, koncepts, spēja sevi prezentēt, pieredze un daudzi citi faktori. Sen no Latvijas nav aizbraucis šovs, un tā ir viena no lietām, par ko parasti tiek runāts lielās Eirovīzijas un Latvijas mākslinieka sakarā. Es ticu, ka ar savu priekšnesumu varu aizraut skatītājus!” Markus Riva atklāj, ka savā fināla priekšnesumā krasi neko nemainīs. “Palikšu pie Matriksa koncepta. Vienīgi visu noslīpēsim. Ticu, ka uz Kinostudijas skatuves šovs izskatīsies daudz iespaidīgāk - būs vairāk gaismu, efektu, lielais skatuves ekrāns.”

Tikmēr kardinālākas izmaiņas sola “Supernova 2019” pirmā pusfināla uzvarētāji - grupa “Laime pilnīga”. “Skatuves vizuālajam priekšnesumam būs maz kopīga ar pusfināla uzstāšanos. Mūzikas materiāls ir uzlabots, ņemot vērā žūrijas ieteikumus. Šobrīd strādājam ne tikai pie tā, lai Latvijas balsotājs nobalsotu par mums “Supernova” finālā, bet arī pie tā, lai Eiropas valstis nobalsotu par mums Izraēlā,” atzīst mūziķi. “Eirovīzija ir ļoti laba platforma, kā nest Latvijas mūzikas vārdu pasaulē. Uzskatām, ka ir pienācis laiks parādīt Eirovīzijas skatītājam Latviju kā rokmūzikas lielvalsti, un esam pārliecināti, ka varam to izdarīt godam!”

Žūrijas ieteikumus vērā ņēmis arī Aivo Oskis: “Cenšamies darīt visu, lai skatītājs vēlētos ne tikai dziesmu dzirdēt, bet varētu arī izbaudīt to, kas notiek uz skatuves, lai šīs trīs minūtes būtu aizraujošākas. Būs cits apģērbs - skatuviskāks tēls man pašam. Varu atklāt, ka uz skatuves vairs nebūšu viens.” “Supernova” debitants Aivo Oskis ir priecīgs būt starp astoņiem labākajiem. “Kā jau žūrijas pārstāvji minēja, notikt var jebkas un uzvarēt var ikviens. Lai uzvar labākais!” - viņš rezumē.

Par vietu “Supernova 2019” finālā gandarīts ir arī Edgars Kreilis, kurš šogad konkursā piedalās trešo reizi. “Katru dienu strādājam pie priekšnesuma attīstības, lai to padarītu labāku, baudāmāku un skanīgāku. Esmu ņēmis vērā arī žūrijas ieteikumus - turpinu strādāt pie savām sajūtām, kuras viennozīmīgi ir viena no svarīgākajām atslēgām, lai uzrunātu skatītājus kopumā. Vēlos maksimāli atvērties - no sirds un ar patiesām emocijām,” stāsta mūziķis. Edgars Kreilis atzīst, ka konkurence šogad ir liela, tomēr tic, ka arī viņam viņam ir visas iespējas pārstāvēt Latviju Eirovīzijā. “Protams, es varbūt neesmu pilna laika mūziķis kā mani konkurenti, taču lielais atbalsts, ko saņemu arī no ārzemju sekotājiem, dod lielas cerības, tāpēc es uzdrīkstos sapņot!”.

Tikmēr apvienība “Dziļi violets feat. Kozmens” atklāj, ka viņu priekšnesumam “Supernova 2019” finālā klāt nākuši jauni horeogrāfijas elementi. “Mums pievienosies sestais skatuves dalībnieks, taču ceram, ka viņu daudz nerādīs - lai nenozog mums uzmanību,” teic mūziķi. “Jūtamies lieliski un esam gatavi arī lielajai Eirovīzijai Telavivā - tur mūsu mērķis ir otrā vieta,” viņi joko sev raksturīgajā manierē.

Žūrijas komentārus uzklausījusi un izvērtējusi ir arī Samanta Tīna, kuras konkursa dziesmai “Cutting the Wire” ir vislielākais skatījumu skaits video koplietošanas vietnē “YouTube”. “Tehniskās lietas ir sakārtotas, taču džinsi paliks un tas nav apstrīdams! Tā sākotnēji bija mana vizualizācija, kā redzu šo numuru, jo apģērbs ir tikai instruments, kas palīdz izstāstīt stāstu. Arī man šis tēls ir kas jauns, un pārsteidz tas, cik ērti tajā jūtos.” Samanta Tīna stāsta, ka fināla priekšnesumā būs nelielas izmaiņas horeogrāfijā un vizuālajā noformējumā. “Es zinu, ka es varu, es zinu, ka mēs varam, un zinu, ka Latvija var sevi pārstāvēt ar augsti paceltu galvu lielajā Eirovīzijā,” viņa saka.

“Supernova 2019” fināla noslēgumā kā pēdējie uz skatuves kāps duets “Carousel”, kas žūrijas un skatītāju vērtējumā tika atzīti par otrā pusfināla uzvarētājiem. “Carousel” sastāvā līdzās Sabīnei Žugai startē arī ģitārists Mārcis Vasiļevskis no citas finālā iekļuvušās grupas “Laime pilnīga”. Interesanti, ka izlozes rezultātā “Laime pilnīga” uz skatuves kāps kā sestie, bet “Carousel” kā astotie - tātad Mārcim būs tieši viena dziesma, lai pagūtu sagatavoties noslēdzošajam priekšnesumam.

Saeima jau devīto gadu aicina jauniešus piedalīties projektā “Jauniešu Saeima”, kas norisināsies 26.aprīlī.

Šogad tā galvenais temats “Jaunietis. Latvija. Eiropas Savienība” ir saistīts ar maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām, un jaunieši rosināti diskutēt par aktuāliem jautājumiem, apzinoties sevi ne tikai kā daļu no Latvijas, bet arī Eiropas Savienības (ES).

Lai iekļūtu 9.Jauniešu Saeimā, jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem tiek aicināti pieteikt savu ideju virtuālajās vēlēšanās interneta vietnē - vēlēšanu platformā - www.jauniesusaeima.lv.
Jauniešu Saeimas vēlēšanas šogad ilgs no 25.februāra līdz 7.aprīlim.

9.Jauniešu Saeimā ievēlētie 100 jaunieši, par kuru idejām būs saņemts lielākais balsu skaits, 26.aprīlī pulcēsies Saeimas namā, lai klātienē iepazītu likumdevēja darba specifiku un no parlamenta tribīnes uzrunātu vienaudžus par aktuālām tēmām Latvijas un ES nākotnes veidošanā.
Pēc darba komisijās notiks Jauniešu Saeimas sēde, kuru vadīs Saeimas priekšsēdētāja.

Darbība Jauniešu Saeimā ir pietuvināta reālajam parlamenta darbam - likumu izstrādes procesam komisijās un Saeimas sēdēs.

Sekot projekta aktivitātēm var sociālajos tīklos www.twitter.com/JauniesuSaeima, www.draugiem.lv/jauniesusaeima, www.facebook.com/projektsjauniesusaeima, www.youtube.com/JauniesuSaeima un www.flickr.com/jauniesusaeima.
Mūzikas ierakstu gada balvu "Zelta Mikrofons 2019" kategorijā "Albums" saņēmusi grupa "Instrumenti", savukārt kategorijā "Dziesma" balva piešķirta Donam un Ozolam par singlu "Salauzta sirds".

Grupa "Instrumenti" par savu ierakstu "Atkala" saņēma balvu arī kategorijā "Popmūzikas albums", savukārt Dons un Ozols apbalvoti arī kategorijā "Radio hits". Tāpat repera Ozola albums "Neona pilsēta" saņēmis labākā hiphop mūzikas albuma titulu.

Godalgas par gada videoklipu dziesmai "Ogles" un koncertieraksta video "Skārda bungu tūre. Koncerts Mežaparkā" saņēma grupa "Prāta vētra", bet iedzīvotāju balsojumā "Origo Zelta dziesmas" lauri tika dziesmai "Zemes stunda", ko izpilda reperis Ansis kopā ar Kristīni Pāži.

Evija Vēbere par savu albumu "Sirdsbūt" saņēma balvu kategorijā "Alternatīvās vai indie mūzikas albums", savukārt par aizvadītā gada roka vai metāla mūzikas albumu atzīts grupas "Velns viņu zin" ieraksts "Posts".

Balvas par mūža ieguldījumu laureāts Mārtiņš Brauns arī saņēma balvu kopā ar Latvijas Radio kori un Sigvardu Kļavu par albumu "Mārtiņš Brauns. Daugava" kategorijā "Akadēmiskās mūzikas albums, savukārt aizvadītā gada debijas balva piešķirta grupai "Polifauna" par albumu "You Look Like a Lost Soul".

Šlāgera vai kantrī mūzikas kategorijā balvu ieguva grupa "Crazy Dolls" par albumu "No visa galva griežas", instrumentālās vai starpžanru mūzikas kategorijā par labāko atzīts dažādu izpildītāju kopīgais albums "The Pagan King", bet džeza, blūza vai soul mūzikas kategorijā balva piešķirta apvienībai "Auziņš. Čudars. Arutyunyan" par ierakstu "Baltic".

Tikmēr grupa "Tautumeitas" par savu debijas albumu saņēmusi balvu tautas vai pasaules mūzikas kategorijā, savukārt par labāko elektroniskās vai deju mūzikas albumu atzīts grupas "Brimstone" minialbums "Eight".

Tāpat "Zelta mikrofonu" kategorijā "Mūzikas albums bērniem" saņēma 12 Latvijas bērnu vokālo ansambļu, Robertas Kumsāres, Eremija Sējāna, Andra Sējāna kopīgais ieraksts "Vilkam tāda dvēselīt".
Ar aktuālāko Latvijas mūziķu priekšnesumiem, unikāliem kolektīviem un pirmatskaņojumiem otrdien Dailes teātrī šovakar jau 23.reizi tiks pasniegtas Mūzikas ierakstu gada balvas Zelta Mikrofons.
Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā suminās komponistu Mārtiņu Braunu.
Balvas par izcilākajiem aizvadītā gada mūzikas ierakstiem pasniegs 16 nominācijās.

Šogad balvas pretendentu vidū līderi ir grupa “Instrumenti” ar septiņām nominācijām - Popmūzikas albums, Dziesma, Koncertieraksts video, Origo Zelta dziesma, Radio hits, kā arī divi ieraksti kategorijā Videoklips. Ar sešiem ierakstiem uz balvām pretendē "Prāta Vētra", kam seko The Sound Poets, Dons un Ozols - katrs startē četrās kategorijās.

Tieši pirms gada, Zelta Mikrofona pasākumā, Very Cool People, Kristīne Prauliņa, Edavārdi un ansis nolēma kopīgi ierakstīt dziesmu "Pa apli", kas rezultātā daudz skanējusi radiostacijās, un otrdien tiks atskaņota arī uz Dailes teātra skatuves kopīgi ar TDA “Līgo” veidotā interpretācijā.

Pirmo reizi uz skatuves apvienosies Latvijas vadošie ģitāristi, kas iekļuvuši vairākās Zelta Mikrofons nominācijās - Aivars Hermanis, Kārlis Zemītis, Mārcis Auziņš, Gints Smukais un Jānis Ruņģis, lai atskaņotu visā ģitāristu vidē gandrīz vai hrestomātisko "Mediterranean Sundance".

Pirmatskaņojumu piedzīvos dziesma “Cilvēks” Ivo Fomina izpildījumā, savukārt Aija Andrejeva kopā ar GG Choir atskaņos nepublicēto dziesmu "Bāc", kura līdz šim izskanējusi tikai vienu reizi, albuma “Mēs pārejam uz Tu” prezentācijas koncertā.

Ceremonijā ar priekšnesumiem uzstāsies arī The Sound Poets, Dons ar Ozolu, Musiqq, DAGAMBA, Polifauna, Crazy Dolls.
Īpašs būs dziesmas "Walk all night" atskaņojums “The Hobos” dalībnieku un mūziķu Renāra Kaupera, Ainara Virgas, Normunda Rutuļa, Jāņa Šipkēvica un Arņa Račinska versijā. Savukārt dziesmā "Tu esi labākais" apvienosies Reinis Sējāns, Intars Busulis un šova X Faktors dalībnieku koris.

Par pasākuma gaisotni rūpēsies ceremonijmeistari Mārtiņš Daugulis un Kaspars Breidaks kopā ar nominantiem - grupu “ Rahu The Fool”.


Šodien, 11.februārī, visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu, kuras ietvaros Latvijā norisināsies dažādas izglītojošas aktivitātes, lai veicinātu sabiedrības informētību par vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.

Latvijā, kad nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, iedzīvotāji jau 22 gadus zvana 112, tomēr joprojām daļai sabiedrības palīdzības izsaukšana saistās ar papildus uztraukumu un neziņu – ko un kā labāk stāstīt.

No 2017.gada oktobra līdz 2018.gada janvārim pētījumu centrs SKDS veica pētījumu par ugunsdrošību, kurā tika noskaidrots, ka ugunsgrēka gadījumā, lai saņemtu palīdzību, 76% iedzīvotāju zvanītu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112. 

Jau vairākus gadus tieši 112 dienā VUGD amatpersonas dodas uz izglītības iestādēm, lai izglītotu skolēnus par pareizu rīcību ārkārtas situācijās un zvanīšanu uz tālruņa numuru 112. Bērniem tiks atgādinātas situācijas, kad jāzvana 112, kāpēc ir jāzina savs un vecāku tālruņa numurs, adreses, kā arī, kā rīkoties, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu apkārtni. VUGD pieredze apliecina, ka bērni pēc tam šos jautājumus pārrunā arī ģimenē un zinošāki kļūst arī vecāki un vecvecāki.
Līdztekus skolēniem tiks atgādināts par to, kas notiek, ja tiek saņemti viltus zvani un, cik svarīgi ir nekavējoties paziņot par negadījumu, zvanot 112, nevis sākotnēji to filmēt vai fotografēt. Sarunās ar bērniem VUGD amatpersonas skaidros arī, kā pareizi rīkoties, ja glābšanas dienests sazvanīts nejauši un operatīvo dienestu palīdzība nav nepieciešama.

Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 22 gadus (kopš 1997.gada).
Piezvanot uz 112, iespējams sasniegt četrus glābšanas dienestus – VUGD, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Gāzes dienestu. 112 numurs ir sazvanāms 24/7 un zvans ir bez maksas.
Šobrīd Latvijā ik dienu strādā 20 dispečeri, kuri vidēji diennaktī saņem 2500 – 3000 zvanus ar dažādiem lūgumiem palīdzēt. 2018.gadā kopā apstrādāti vairāk nekā 1,2 miljoni ienākošie 112 zvani. Šogad 13. februārī UNESCO Pasaules radio diena ir veltīta tēmai “Dialogs, tolerance un miers”.
UNESCO šai dienā mudina visas radiostacijas un ar tām saistītās organizācijas pievienoties iniciatīvai, kopīgi veidojot mierpilnu un iecietīgu sabiedrību. 

“Neskatoties uz nepārtrauktajām pārmaiņām sabiedrībā un attīstību tehnoloģiju jomā, radio vēl aizvien ir dinamiskākais medijs, kas tiecas rast aizvien jaunus mijiedarbošanās veidus ar saviem klausītājiem visā pasaulē. Veidojot iecietībā balstītu dialogu, radio ir iespēja veicināt savstarpēju cieņu un izpratni dažādu kultūru vidū. Šogad Pasaules radio dienā  radio personības UNESCO aicina apzināties savu spēku mierpilnas sabiedrības veidošanā,” skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane, aicinot ikvienu radiostaciju Latvijā iesaistīties Pasaules radio dienas svinēšanā, veidojot tematiskus raidījumus vai diskusijas ar klausītājiem, aizpildot pasaules karti ar Pasaules radio dienai veltītu iniciatīvu arī Latvijā.

13. februārī, UNESCO galvenajā mītnē Parīzē būs izvietota pagaidu radiostudija, pārraidot īpašu Pasaules radio dienas programmu, ko ikviens varēs noklausīties, pieslēdzoties translācijai tiešsaistē.

Plašāka informācija par Pasaules radio dienu 2019. gadā atrodama vietnē www.diamundialradio.org.

Aktualitātes par Pasaules radio dienu publiskojamas un meklējamas ar tēmturi #WorldRadioDay, aicinot to pievienot arī saviem vēstījumiem vai aktivitātēm, publiskojot tās sociālos tīklos. 
Šodien plkst.17 Lūznavas muižā tiks atklāta sociālā tīkla "Instagram" konta "@dailypurrr", kurā katru dienu tiek publicēts vienkāršs, bet asprātīgi zīmēts kaķis, darbu izstāde.

Konta autors ir rēzeknietis Ainārs Olūtnieks.
Konts janvāra vidū pārsniedzis 100 000 sekotāju pulku. Izstādes veidotāji skaidroja, ka konta panākumu atslēga ir katru dienu publicētais vienkāršs, bet asprātīgi zīmēts kaķis, kura fotogrāfiju autors atradis internetā vai viņam to iesūtījuši sekotāji.

"Biju pārmēģinājies simtiem ideju, un vienā brīdī sapratu, ka vajag sākt zīmēt ļoti primitīvus kaķus. To darīju diezgan ilgu laiku, līdz mani internetā pamanīja. Tobrīd biju sazīmējis jau kādus 90 kaķus," par konta ideju stāstīja autors.

Pirmais "@dailypurrr" kaķis sociālajā tīklā "Instagram" publicēts 2017.gada 26.jūlijā, savukārt izstādes ideju rosinājusi Lūznavas muižas komanda.

"Grūti aptvert šo domu un milzīgo cilvēku skaitu, kam šī lapa kļuva par nelielu ikdienas rituālu. No Tokijas līdz Losandželosai. Cilvēki katru dienu gaida kārtējo neveiklo zīmējumu ar kaķiem. Nekādas reklāmas, nekādu īso un ātro ceļu, nekādas naudas ieguldīšanas, tikai un vienīgi neatlaidība, ikdienas zīmējumi un veiksmes deva. Nu jums ir personīgais rēzeknietis, kam sanāca iekarot 100 000 cilvēku sirdis un prātus," atzina izstādes autors.

Izstādē būs aplūkojami 20 no pašlaik vairāk nekā 440 digitālajiem zīmējumiem, kuriem katru dienu internetā pievienojas jauns darbs.


Esot žūrijā, Ralfs Eilands par sevi lika runāt vairāk nekā par "Supernova 2019" dalībniekiem. Esot tiešs un asprātīgs, Ralfs izpelnījās gan atzinīgus vārdus, gan arī kritiku no "dīvāna ekspertiem". Ralfam finālā vairs nebūs iespēja vērtēt dalībniekus, tāpēc Rūdolfs Švēde no Radio TEV devās noskaidrot, kurš dalībnieks būtu pelnījis pārstāvēt Latviju šīgada Eirovīzijas dziesmu konkursā pēc Eilanda domām.

- Kur ir būt vieglāk - žūrijā vai uz skatuves?

- Būt žūrijā ir vieglāk nekā būt dalībniekam, jo tevi neviens nevērtē.

- Man liekas, ka tevi diezgan daudz vērtēja un izteica labus vārdus par tavām vērtēšanas spējām, jo tu tiešām teici tā, kā mēs visi domājam.

- Paldies! Jā, es vēl šodien turpinu saņemt pozitīvas atsauksmes. Ļoti liels prieks, ka cilvēkiem patika mans darbiņš žūrijas krēslā.

- Tā kā tu vairs neesi žūrijā, mēs varam droši vaicāt - cik no finālistiem tiešām būtu pa spēkam uzkāpt uz lielās Eirovīzijas skatuves un kurš šobrīd ir gatavākais tam?

- Pa spēkam tas varētu būt vairākiem. Šogad spēka ziņā ir tāds ļoti līdzīgs gads. Es neteikšu, ka šogad ir kāds viens izteikts favorīts un, manuprāt, tas nav baigi labi, jo visi ir tādi mēreni vienādi. No tā, ko es redzēju, labākais variants varētu būt "Carousel" vai "Laime Pilnīga", ja viņi ir uzlabojuši savu priekšnesumu. Vēl Samanta Tīna var sevi pierādīt, bet laikam nevienu citu nosaukt es šobrīd nevaru. 

- Bet šajā brīdī, ja es tev jautātu, kuru tu sūtītu uz Eirovīziju?

- Šobrīd "Carousel". Bet es vēl gribētu dzirdēt, ko "Laime Pilnīga" ir izdarījusi - vai viņi ir ko mainījuši dziesmā un priekšnesumā. 

Konkursa "Supernova 2019" fināls notiks 16.februārī, bet jau šobrīd līdz piektdienas 14:55 iespējams nobalsot par Radio TEV klausītāju simpātiju minispēles speciālizlaidumā "Klausītājs Izvēlas TEV".Vieni no šī brīža veiksmīgākajiem Latvijas hiphopa māksliniekiem - Ozols, ansis, Viņa un Edavārdi - apvienojušies, lai dotos koncertturnejā pa Latvijas lielākajām pilsētām. Lielkoncertos Liepājā, Valmierā, Rēzeknē un Ventspilī būs iespēja baudīt četrus koncertus vienā vakarā.

Kā Ozols (Ģirts Rozentāls) atzina intervijā Radio TEV: "Katrs izpildīs sev tīkamas dziesmas. Es vairāk orientēšos uz sava albuma "Neona pilsēta" skaņdarbiem, bet kaut kas ieskanēsies arī no mana iepriekšējā ieraksta "Atpakaļ nākotnē". Lai tas vēl paliek noslēpumā, bet, iespējams, vēl bez soloizgājieniem koncertā dzirdēsiet kaut ko interesantu."

Uz "Rūdolfa muzikālie jaunumi TEV" vadītāja Rūdolfa Švēdes jautājumu, vai Ozols cer saņemt "Zelta Mikrofonu" par dziesmu "Salauzta sirds", kuru izpilda duetā ar Donu, reperim bija grūti atbildēt: "Nonākšana Gada dziesma pieciniekā jau ir pietiekami liels panākums, arī pārējās dziesmas ir ļoti spēcīgas, bet kāds būs gala vērtējums, to mēs visi uzzināsim tikai otrdien. Forši ir uzvarēt, bet galvenais ir piedalīties," tā Ozols, piebilstot, ka galvenā atzinība ir nevis no mūzikas kritiķiem un žūrijas, bet gan no klausītājiem.

Rūdolfa muzikālie jaunumi TEV
Katru darbdienu 12:40
Radio TEV

Foto: Eva Rozentāle
Lai motivētu sabiedrību samazināt plastmasas maisiņu patēriņu un rastu efektīvas, ilgtspējīgas, modernas un gaumīgas alternatīvas tradicionālajiem iepirkuma maisiņiem, “Zaļā josta” uzsāk radošo konkursu “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai!”.

Konkursa laikā bērni un jaunieši tiek aicināti pētīt iespējas aizstāt plastmasas iepirkuma maisiņus ar dabai draudzīgākiem risinājumiem pirkumu iesaiņošanai un līdznešanai, un radīt pašiem savus unikālus iepirkuma maisiņus, kuri iespēju robežās gatavoti no otrreizējām izejvielām.

Konkursam “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai!” aicinātas pieteikties komandas no Latvijas vispārējām un pirmsskolas izglītības iestādēm.
Konkursa uzdevums ir izstrādāt videi draudzīga un stilīga iepirkuma maisiņa vai somas dizainu, pašrocīgi izgatavot šo maisiņu, kā arī prezentēt savu veikumu mācību iestādē, mudinot pārējos ikdienā aizstāt plastmasas maisiņus ar videi draudzīgām alternatīvām.

Pieteikšanās konkursa norisinās līdz š.g. 25. martam, iesūtot pieteikuma anketu uz e-pastu tirailatvijai@zalajosta.lv.
Plašāka informācija par konkursu organizatoru mājaslapās www.tirailatvijai.lv un www.zalajosta.lv. 

Kā norāda “Zaļā josta” vadītājs Jānis Lapsa, Latvijas likumdošanā ir veikti grozījumi, kas paredz ieviest maksu par plastmasas maisiņiem. “Tās ir valsts administratīvas metodes, lai piespiestu samazināt plastmasas maisiņu patēriņu un to nonākšanu apkārtējā vidē, bet, lai jebkuras pārmaiņas iedzīvotos, mums ir jāsāk pašiem ar sevi.  Ar šo pasākumu mēs aicinām skolniekus un ikvienu no mums pašiem radīt alternatīvu šo plastmasas maisiņu lietošanai un mainīt savus ikdienas iepirkumu paradumus. Tādēļ, liekot akcentu tikai uz to, ka turpmāk par plastmasas iepirkuma maisiņiem tirdzniecības vietās ir jāmaksā, lielus panākumus negūsim. Ir svarīgi katram no mums uzdot sev un reizē atbildēt uz jautājumu - ko es varu darīt personiski, lai samazinātu plastmasas iepirkuma maisiņu patēriņu?”, uzsver J. Lapsa. Uz to “Zaļā josta” izaicina visus konkursa dalībniekus. Aicina ne tikai pašiem saprast un mainīt ikdienas paradumus, bet ar savu piemēru iedvesmot pārējo sabiedrību - klasesbiedrus, draugus, vecākus vai paziņas.

Atbilstoši Eiropas Savienības datiem, viens iedzīvotājs gada laikā atkritumos izmet vidēji 31 kg plastmasas iepakojumu, kas kopā visā Eiropas Savienībā sastāda 15,8 miljonus tonnu plastmasas atkritumu gadā. Latvijā vidējais radītais plastmasas iepakojuma apjoms gadā ir 35 900 tonnas, no kurām pārstrādātas tiek aptuveni 14 493 tonnas jeb 40,9%.

“Plastmasas atkritumu piesārņojums rada lielākos draudus ekosistēmai. Turpinoties pastāvošai tendencei, nākotnē pasaules okeānos plastmasas būs vairāk nekā zivju,” uzsver J. Lapsa.
Mājsaimniecību spēja efektīvi pārvaldīt savas finanses un izvairīties no ekonomiskiem riskiem ir būtisks priekšnoteikums prognozējamai sabiedrības attīstībai un labklājībai ilgtermiņā, savukārt pamati iedzīvotāju finanšu pratībai tiek likti jau skolas vecumā.

Lai veicinātu skolēnu izpratni finanšu jautājumos un uzlabotu Latvijas sabiedrības finanšu pratību ilgtermiņā, radīta bezmaksas interaktīva ārpusskolas izglītības vieta bērniem no visas Latvijas – Finanšu laboratorija.
Tajā 4. līdz 12. klašu skolēniem ar radošu uzdevumu palīdzību būs iespējams nostiprināt skolā iegūtās teorētiskās zināšanas finanšu jautājumos un uzlabot finanšu pratību.
 
Finanšu laboratorijas pamatā ir spēle ar izlaušanās istabas (Escape room) elementiem, kuras ietvaros skolēni tiek aicināti doties Finanšu misijā. Jauniešiem jāatbild uz dažādiem ar finanšu pratību, tostarp budžeta plānošanu, atbildīgu aizņemšanos, personības attīstību, drošību e-vidē un 21. gadsimta prasmēm saistītiem, jautājumiem, lai atklātu kodu, kas atslēdz seifu. Savukārt jauniegūtās zināšanas un prasmes, kas ļaus savas finanses plānot pārdomāti un droši, būs efektīvi pielietojamas gan uzreiz, piemēram, rīkojoties ar kabatas naudu, gan nākotnē, iespējams, pat uzsākot savu uzņēmējdarbību. Turklāt, tā kā uzdevumi pildāmi komandās, Finanšu laboratorijas apmeklējums attīstīs arī skolēnu prasmes sadarboties un strādāt komandā kopīga mērķa sasniegšanai.
 

Par finanšu pratību tiek dēvēts iedzīvotājiem raksturīgu zināšanu un prasmju kopums, kas ietekmē sabiedrības izpratni par finansēm un to efektīvu pārvaldīšanu, kā arī ļauj šo izpratni pielietot praksē – virzīt savu finanšu plūsmu pareizā gultnē, pieņemt pārdomātus lēmumus, izvēloties finanšu pakalpojumus, un izmantot tos lietderīgi. Cilvēkiem ar augstāku finanšu pratības līmeni ir daudz vieglāk nodrošināt savu finansiālo stabilitāti, kā arī rīkoties ar naudu ilgtspējīgi. Viena no galvenajām labas finanšu pratības pazīmēm ir spēja identificēt un izvairīties no ekonomiskiem un finansiāliem riskiem, piemēram, gan plānojot mēneša tēriņus, lai pirms algas nenāktos aizņemties, gan pirms aizņemšanās izvērtējot spēju parādus atdot.
 
Finanšu laboratorijas apmeklējums ir bezmaksas, iepriekš piesakoties www.dziveigatavs.lv.
 
Mūzikas ierakstu gada balvai "Zelta Mikrofons 2019" kategorijā "Radio hits" pretendē grupas "The Sound Poets" dziesma "Ceļš", "Instrumenti" dziesma "HES un tu", kā arī grupas "Prāta Vētra" dziesmas "Ogles" un "Par to zēnu, kas sit skārda bungas".
Tāpat šajā kategorijā nominēts Ozola un Dona kopdarbs "Salauzta sirds".

Lai noteiktu nominantus, Latvijas Izpildītāju un Producentu apvienība (LaIPA) apkopoja datus par dziesmu atskaņojumu desmit Latvijas radiostacijās 2018.gadā.
Uz Radio hita balvu pretendē tie ieraksti, kas ierakstīti, reģistrēti un publicēti laika posmā no 2017. gada 2. decembra līdz 2018. gada 1. decembrim.

Kā ziņots, visvairāk mūzikas ierakstu gada balvas "Zelta Mikrofons 2019" nomināciju saņēmušas grupas "Instrumenti", "Prāta vētra", "Raxtu raxti" un "The Sound Poets".

Grupa "Instrumenti" nominēti kategorijā "Popmūzikas albums", ""Origo" zelta dziesma" un "Dziesma". Tāpat mākslinieki nominēti kategorijā "Videoklips" par dziesmām "Tu atvēri mani ar nazīti" un "HES un tu". "Prāta vētra" nominēta kategorijās "Popmūzikas albums", "Koncertieraksts" un "Videoklips", bet "Raxtu raxti" - kategorijās "Albuma dizains", "Tautas mūzikas albums" un "Koncertieraksts".
"The Sound Poets" par balvu cīnīsies kategorijās ""Origo" zelta dziesma", "Popmūzikas albums" un "Dziesma". Tāpat trīs nominācijas ieguvis Dons un Ozols par dziesmu "Salauzta sirds".

Ikgadējā "Zelta mikrofona" balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 12.februārī Dailes teātrī. 
LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts uzsāk jaunu sabiedrības iesaistes akciju pasākumu sērijā “Mūslaiku kalendārs”.

Akcija ir turpinājums pirms diviem gadiem aizsāktajam pētījumam “Virtuālā etnogrāfija: kalendāro prakšu tiešsaistes izpēte”.
Pētījuma pirmajā posmā izmantojām aptaujas metodi, raugot apzināt, kā mūsdienās tiek atzīmēti svētki un kāda ir svētku lomu mūsdienu sabiedrībā. Aptaujas aizvien ir pieejamas, tās iespējams papildināt!

Savukārt jaunās akcijas mērķis ir iesaistīt sabiedrību pētījumā par svinēšanas paradumiem mūsdienu Latvijā, pievēršoties cilvēka personiskajam kalendāram.

Vēlamies noskaidrot: cik daudz īpašu dienu ir viena cilvēka kalendārā gada griezumā. Kurus no svētkiem – valsts, baznīcas, tradicionālās gadskārtas – cilvēki iekļauj savā rituālajā gadā? Kādus svētkus un atzīmējamas dienas ievieš paši? Cik lielā mērā mūsu gaitās ietilpst ikgadēji kultūras, sporta vai vietējās kopienas pasākumi? Vai un kā tiek svinētas dzimšanas un vārda dienas, kāzu jubilejas, kapu svētki?

Pētījumā tiks ietilpināti ne tikai latviešu kultūrai raksturīgie tradicionālie svētki, bet gan viss, ko vien cilvēki Latvijā mēdz atzīmēt.

Lai kļūtu par kalendāra dienu apskatnieku gada garumā, aicinām doties uz: http://kalendars.garamantas.lv/.
Vai arī spied uz šīs saites

Kalendārā atzīmējama katra diena, kura netiek pavadīta vienīgi darba rutīnā.
Izvēloties datumu, jāpastāsta kas, kāpēc un kā tiek atzīmēts, kā arī norādāma norises vieta.
Ir iespējams pievienot fotogrāfijas. Noslēgumā lūgums norādīt – vai šie ir personiski, ģimenes, valsts, piemiņas, gadskārtu vai citi svētki. Personisko kalendāru var aizpildīt, atzīmējot vairākus īpašos datumus uzreiz, vai arī aizpildīt dienu pa dienai gada ritumā.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu interesentu un dabas draugu piektdien, 8. februārī piedalīties talkā dabas liegumā “Lubāna mitrājs”, lai palīdzētu uzlabot ūdensputnu ligzdošanas apstākļus uz īpaši izveidotajām salām.

Turpinot iniciatīvu "Daru labu dabai", talkā plānots no krūmiem atbrīvot Lubāna mitrāja Īdeņas dīķos mākslīgi veidotās salas, tā radot labvēlīgākus ligzdošanas apstākļus ūdensputniem.
Kopumā vairāk nekā simts mākslīgās salas Lubāna mitrājā izveidotas 2006. gadā LIFE-Daba projekta ietvaros, lai uzlabotu ūdensputnu un bridējputnu ligzdošanas iespējas dīķos.

Pieteikšanās talkai un plašāka informācija, zvanot Dagnim Vasiļevskim pa tālruni 26112686.
Tikšanās talkai – plkst. 10.00 pie Īdeņas tilta pār Rēzeknes upi, nokļūšana: https://ej.uz/Lubana_talka/.
Darbošanās notiks mitrājā, tādēļ nepieciešams vilkt laika un darba apstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus. Pēc labā darba paredzētas kopīgas pusdienas dabā un stāsts par mitrājiem.

Dabas liegums "Lubāna mitrājs" izveidots, lai nodrošinātu Latvijas lielākā iekšzemes mitrāju kompleksa vienotu aizsardzību.
Tas ir unikāls Eiropas un pasaules nozīmes dabas komplekss ar izcilu nozīmi daudzu īpaši aizsargājamo sugu populāciju un biotopu saglabāšanai.

Lubāns un tā apkārtnes dīķi ir viena no svarīgākajām caurceļojošo ūdensputnu atpūtas un barošanās vietām valstī, kā arī viena no piecām labākajām ligzdošanas vietām 29 Eiropas īpaši aizsargājamām putnu sugām, tajā skaitā mazajam ērglim, jūras ērglim, mazajam gulbim, ziemeļu gulbim, griezei, ķikutam.
Šajā vietā sastopamas vairākas pasaulē apdraudētas putnu sugas – ķikuts, grieze, jūras ērglis, zivju ērglis. Kopumā teritorijā novērotas 224 putnu sugas, no tām 185 šeit ligzdo.
No visiem tiesību aktiem, kas pieejami vietnē Likumi.lv, gadiem visvairāk skatītais ir bijis Darba likums, arī 2018. gadā. Cik Latvijā kopumā ir likumu un Ministru kabineta noteikumu? Cik tapuši pērn? Kurus no tiem iedzīvotāji izmanto visbiežāk? 

Latvijas Republikas tiesību aktu vietne Likumi.lv nodrošina pieeju visiem oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēsnesis” (pieejams vestnesis.lv) publicētajiem tiesību aktiem, ieskaitot arī grozījumus. 

Tiesību aktu skaits katru dienu mainās - kāds pieņemts no jauna, kāds stājas spēkā, kāds zaudē spēku. Kopumā uz 30. janvāri Latvijā ir 7484 likumi, no tiem spēkā - 5733, no kuriem  4129 ir grozījumi.
“Tātad, ja runa ir par likumu pamattekstiem, to skaits ir nedaudz virs pusotra tūkstoša - 1604. Likumu kopskaitu būtiski ietekmē arī tas, ka aptuveni tūkstotis no tiem ir par pievienošanos kādiem no starptautiskajiem līgumiem,” skaidro oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” Oficiālo publikāciju departamenta direktore Inese Luste.
Šobrīd ir spēkā 9945 Ministru kabineta (MK) pieņemtie noteikumi, no kuriem vairāk nekā puse (5780) ir grozījumi. Tātad spēkā ir 4165 MK noteikumi.

2018. gadā iedzīvotāji visvairāk skatījuši Darba likumu (610 487 apmeklējumi; Google Analytics dati). Tā tas bijis arī vairākus iepriekšējos gadus, izvirzot Darba likumu par visu laiku skatītāko tiesību aktu. 

2018. gadā visvairāk skatītie likumi:

1. Darba likums
2. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss
3. Krimināllikums
4. Civilprocesa likums
5. Pievienotās vērtības nodokļa likums
6. Kriminālprocesa likums
7. Civillikums
8. Par iedzīvotāju ienākuma nodokli
9. Komerclikums
10. Administratīvā procesa likums

Pērn pieņemti 44 jauni likumi, neskaitot grozījumus. Skatījumu skaita ziņā līderis ir jaunais Fizisko personu datu apstrādes likums, kas atvērts teju 40 000 reižu. Iedzīvotāji  interesējušies arī par Administratīvās atbildības likumu, ar kura spēkā stāšanās brīdi (2020. gads) līdzšinējais Latvijas administatīvo pārkāpumu kodekss zaudēs spēku.

Visvairāk skatītie jaunie likumi, kas pieņemti 2018. gadā:
1. Fizisko personu datu apstrādes likums
2. Apdrošināšanas līguma likums
3. Administratīvās atbildības likums
4. Kooperatīvo sabiedrību likums 
5. Trauksmes celšanas likums


Lai pievērstu uzmanību diviem nopietnākajiem un izplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrību un Latvijas Farmaceitu biedrību februārī uzsāk projektu “Augsts holesterīns un augsts asinsspiediens – bīstams pāris!”. 

Projekta ietvaros sadarbībā ar farmaceitiem plānotas divas akcijas – februārī tiks pievērsta īpaša uzmanība paaugstināta holesterīna riskiem, savukārt maijā – paaugstināta asinsspiediena riskiem.

No 1. februāra vairāk nekā 500 aptiekās visā Latvijā ir iespēja saņemt bezmaksas izglītojošos materiālus par augsta holesterīna riskiem, kā arī saņemt farmaceitu ieteikumus profilaktiskiem pasākumiem un ārstēšanai. 

Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents, doc. Kārlis Trušinskis: “Augsts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis ir divi galvenie riska faktori, kas veicina holesterīna uzkrāšanos artēriju sieniņās un agrīnu asinsvadu novecošanos. Šīs veselības kampaņas laikā vēlamies uzsvērt abu risku kombinācijas bīstamību, kas faktiski nevis summējas, bet reizinās un vairākkārtīgi palielina infarkta vai insulta risku. Būtiski, ka šos abus riska faktorus var labot ar veselīgu dzīvesveidu, un te nozīmīga loma ir katra cilvēka individuālajai motivācijai. Tajā pašā laikā ir jāapzinās, ka augsta sirds un asinsvadu slimību riska gadījumā, un tad, ja ir attīstījusies slimība, visbiežāk būs nepieciešama regulāra medikamentu lietošana. Jo augstāks ir pacienta risks, jo agresīvāka pieeja. Zāles nav aizstājamas ar uztura bagātinātājiem un tās ir jālieto ilgstoši, visbiežāk – visu mūžu. Gribu uzsvērt ne tikai ārstu, ārstu palīgu un māsu lomu pacientu sekmīgā atveseļošanās procesā, bet arī sadarbības nepieciešamību ar farmaceitiem un farmaceitu asistentiem. Tieši pateicoties profesionāliem un zinošiem farmaceitiem, varam uzlabot pacientu līdzestību. Pie viņiem pacienti nonāk ar savām zāļu receptēm un jautājumiem par zāļu efektivitāti, par iespējām tās aizvietot, par blaknēm un daudz ko citu.” 

Pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa: “E-recepšu laikmetā, farmaceits ir tas veselības aprūpes profesionālis, kuru cilvēki satiek visbiežāk.
Tādēļ farmaceitu sniegtā informācija, kas balstās uz pierādījumiem, nevis viltus ziņām vai reklāmām, var palīdzēt cilvēkiem pieņemt lēmumus, kas var uzlabot viņa dzīves ilgumu un kvalitāti. Tāpēc pirms akcijas rīkošanas aptaujājām Latvijas farmaceitus, lai uzzinātu, kādi ir cilvēku biežākie jautājumi par holesterīnu, un kopīgi ar kardiologiem izstrādājām izglītojošu un informatīvu materiālu, kuru varēs saņemt aptiekās un citviet.”

Dace Ķikute, Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente: “Sekmīgai veselības aprūpei ir ļoti būtisks šis sadarbības trijstūris – ārsts, farmaceits, pacients. Ir divi svarīgi posmi, kuros izpaužas farmaceita loma. Pirmkārt, farmaceits var palīdzēt cilvēkam atklāt simptomus, veicot, piemēram, holesterīna līmeņa pārbaudi vai izmērot asinsspiedienu, kā arī mudinot doties pie ārsta pārbaudīt veselību. Otrkārt - ir jāveicina līdzestība tiem pacientiem, kuriem jau ir uzstādīta diagnoze. Ļoti būtiska ir saruna, lai pārliecinātos, ka pacients lieto zāles atbilstoši ārsta norādījumiem,  un saprot, kāpēc zāles jālieto – tādējādi tiek uzraudzīta zāļu lietošana, lai ārstēšanās sniegtu rezultātu.”

Kardiologi atgādina, ka:

 Par normālu asinsspiedienu pieagušam cilvēkam tiek uzskatīts 120/80 mmHg.
 Galvenais no holesterīna rādītājiem ir zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) jeb “sliktais” holesterīns. ZBLH norma asinīs ir atkarīga no pacienta sirds un asinsvadu slimību riska. Jo augstāks risks, jo zemāks holesterīna līmenis jāpanāk. Parasti tam ir jābūt zem 3 mmol/l, bet pacientiem, piemēram, pēc miokarda infarkta vai ar artēriju sašaurinājumiem ZBLH līmenim visbiežāk ir jābūt mazākam par 1,8 mmol/l.

Informācijai*: 74% Latvijas iedzīvotāju ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, savukārt 52,8% vīriešiem un 41,8% sievietēm ir paaugstināts asinsspiediens.

Vairāk par akciju: www.parsirdi.lv

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 6.februārī notiks Nacionālo bruņoto spēku (NBS) orķestra koncerts, kas veltīts Latvijas armijas un bruņoto spēku orķestra simtgadei.

Koncertzāles izvēle nav nejauša, jo tieši Liepājā tālajā 1919. gadā jaunformējamo spēku komandieris Ludvigs Bolšteins izdeva pavēli par muzikantu komandas izveidi, kā rezultātā radās Latvijas armijas pirmais Kara orķestris.

Koncerta pirmā daļa veidota kā militāro orķestru muzikālais ceļš cauri gadu simtam Latvijā, proti, Jāņa Aizpurieša skaņdarbs “Triumfa maršs” attēlo notikumus, kad Latvijas aizstāvji izcīnīja mūsu valsts neatkarību, solista Gata Supes izpildītā tautasdziesma apliecina, ka karavīru kaujā un dzīvē vienmēr pavadījusi mūzika, vēstures notikumos iesaistīto cilvēku iekšējo pasauli ataino Kaspara Orehova tubas solo, bet komponista Imanta Kalniņa 4. simfonija atklāj sarežģīto padomju okupācijas laiku. Koncertā atskaņosim arī veltījumu mūsu kaimiņiem igauņiem, jo bez viņu atbalsta Latvijas brīvības cīņās mūsu valsts vēsture, iespējams, būtu citāda,” stāsta Nacionālo bruņoto spēku orķestra priekšnieka vietnieks kapteiņleitnants Guntis Kumačevs.

Savukārt koncerta otrajā daļā Nacionālo bruņoto spēku bigbends kopā ar džeza dziedātāju Evilenu Protektori klausītājiem piedāvās mūsdienu skaņdarbus, noslēdzot militāro orķestru muzikālo ceļu.

Ieeja koncertā – bez maksas, iepriekš saņemot ielūgumus Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”,

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100.gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku mājaslapā tas ir šeit
Atklājot Rīgas maratona pirmo sezonu IAAF (Starptautiskās Vieglatlētikas federāciju asociācijas) Zelta kvalitātes zīmē, Latvijā ieradīsies leģendārā vieglatlēte un pasaules rekordiste maratonā Pola Redklifa.
Kopā ar Jeļenu Prokopčuku un citiem vadošajiem Latvijas vieglatlētiem Redklifa 23.februārī uzstāsies īpašā skriešanai kā vadošajai tautas sporta disciplīnai veltītā forumā, skriešanas un veselīga dzīvesveida mīļotājiem atklājot savu uzvaru, motivācijas un pūliņu aizkulises.

Kā ziņots iepriekš, izvērtējot 2018. gada Lattelecom Rīgas maratonu, Starptautiskā Vieglatlētikas federāciju asociācija (IAAF) atzinusi, ka pasākums izpildījis augstākos kvalitātes kritērijus un 2019. gada 19. maijā varēs nest Zelta kvalitātes zīmi (Gold Label Road Race), iekļaujoties pasaules prestižāko maratonu līgā.
Sacensību atbilstību kvalitātes kritērijiem izskata IAAF, tiesības rīkot Zelta, Sudraba vai Bronzas līmeņa maratonu piešķirot uz vienu gadu.
2018. gadā IAAF Zelta kvalitātes zīmi visā pasaulē drīkstēja izmantot 36 maratoni (no tiem tikai 11 Eiropā), starp kuriem atzīmējami – Tokijas, Parīzes, Prāgas, Ņujorkas, Londonas, Bostonas, Berlīnes, Amsterdamas un citu metropoļu maratoni.

Latvijas titulētākā gargabalniece un divkārtējā Ņujorkas maratona uzvarētāja Jeļena Prokopčuka pasaules vadošajos maratonos ar Polu Redklifu sacentusies ne reizi vien. Forumā Jeļena padalīsies ar savu lielo uzvaru aizkulisēm un veiksmes formulu, kā arī atklās 2019.gada plānotos mērķus maratonā. Abas izcilās gargabalnieces – Redklifu un Prokopčuku - forumā papildinās arī citas Latvijas sporta zvaigznes un rekordisti Laura Ikauniece, Valērijs Žolnerovičs un virkne citu Latvijas izcilnieku, kurus organizatori izziņos, tuvojoties forumam.

Par Polu Redklifu:
Pola Redklifa (Lielbritānija) ir visu laiku ātrākā garo distanču skrējēja pasaulē - Redklifas pasaules maratona rekords (2h:15min:25s) nepārspēts palicis kopš 2003. gada. Pola Redklifa lepojas ar trim uzvarām Londonas maratonā (2002., 2003., 2005.g.), trim uzvarām Ņujorkā (2004., 2007., 2008.gadā), uzvaru Čikāgas maratonā 2002.gadā, kā arī pasaules maratona, pusmaratona u.c. tituliem. Savas karjeras laikā ieguvusi virkni apbalvojumu, IAAF Gada sportistes titulu un Lielbritānijas MBE (Member of the Order of the British Empire) ieskaitot, iekļauta Lielbritānijas Vieglatlētikas Slavas zālē, kā arī Lielbritāniju pārstāvējusi četrās Olimpiskajās spēlēs.
26.janvārī Salacgrīvā norisinājās sacensību seriāla „Noskrien ziemu” trešais posms, kas bija īpašs ar to, ka norisinājās vēlā pēcpusdienā, kad pār Salacgrīvas ielām, meža takām un jūras krastu klājās vakara tumsas plīvurs.
Jāsaka, ka sacensību norisi tumsā izvēlējās paši sacensību dalībnieki, kad pirms seriāla sākuma notika dalībnieku aptauja. Toreiz vairākums nobalsoja par to, ka viens no pieciem sacensību posmiem jāorganizē tumsā.

Sacensību starta/finiša vieta bija iekārtota Salacgrīvas vidusskolas sporta zālē, bet sacensību trase, 9,1 km garumā, veda sākotnēji caur stadionu, tālāk pa paugurainu meža taku, līdz tika sasniegts jūras krasts. Pie jūras sacensību trase izveda trīs posmos, līdz finiša taisne atkal izveda Salacgrīvas centrā.

Kuplākais dalībnieku skaits, kā jau tas ierasts, arī šoreiz bija tautas distancē, kur uz starta līnijas stājās 290 skrējēji. 
Savukārt sporta distancē garums bija 18,2 km.

Pēc trešā posma sacensībām, interesanti paliek vērot izmaiņas komandu kopvērtējuma tabulā, kurā redzams, ka pirmā vieta pašreiz pieder komandai „BBFactory”, kurai uz papēžiem min „SK Tērauds/Suunto” un turpat jau arī OK „ Meridians”.
Savukārt, nūjotāju distancē starp komandām šobrīd pirmo vietu ieņem komanda „4S” un goda pjedestāla pārējos pakāpienus savā starpā sadala divas „Piejūras nūjotāju klubs” komandas.

Nākamais seriāla „Noskrien ziemu” posms 17.februārī, patreiz sniegotajā Zaubē.
Tas būs priekšpēdējais seriāla posms, kas nozīmē, ka 2019.gada ziema būs gandrīz jau noskrieta.


Patrisha ir jauns vārds latviešu mūzikā. Ja vēl neesi viņu dzirdējis, tad noteikti uzzināsi! Patrisha ir pirmā no Latvijas, kura noslēgusi līgumu ar Universal Music Group izdevniecību. Radio TEV paredz, ka Patrisha būs viena no veiksmīgākajām šī gada māksliniecēm Latvijā un varbūt pat ārpus tās. 1.februāris ir īpaša diena dziedātājai, jo šodien iznāk viņas jaunais radiosingls.

"Šodiena ir vienkārši "wow", beidzot! Mēs šo brīdi gaidījām ļoti ilgi, tika ieguldīts nopietns darbs, un beidzot es to varu atrādīt arī plašākai publikai," tā šodien intervijā Radio TEV teica Patrīcija Ksenija Cuprijanoviča jeb Patrisha.

Ierakstu kompānija latviešu dziedātāju pamanīja pēc aktivitātēm instagram profilā, kurā Patrisha mēdza publiskot populāru dziesmu pašas izpildītas versijas. Pamanot dziedātāju un izsakot piedāvājumu kļūt par pirmo Latvijas pārstāvi Universal Music, Patrisha ilgi nedomājot piekrita.

Pirmais lielais singls ar nosaukumu "Es varu būt tā" tapis Igaunijā, dziesmu rakstīšanas nometnē, kopā ar somu producentu Erku un DJ Rudd, Kasparu Ansonu un Māru Upmani-Holšteini no Latvijas.

Kā lielāko ieguvumu noslēgtajam līgumam ar ierakstu kompāniju Patrisha min iespēju regulāri doties uz Somiju, kur var strādāt studijā ar profestionālu komandu pie jauna materiāla. Atbildot uz jautājumu, ar ko atšķiras darbs Latvijā no darba Somijā, dziedātāja atzina, ka tas vienkārši ir citādāks, un arī Latvijā var paveikt ļoti daudz.

Rūdolfa muzikālie jaunumi TEV
Katru darbdienu 12:40
Radio TEV


Labklājības ministrija  2017. gada nogalē cilvēkus aicināja kļūt par brīvprātīgajiem darbiniekiem valsts sociālās aprūpes centru filiālēs, kurās uzturas bērni.
Tagad centros ar bērniem strādā brīvprātīgie un ministrija aicina cilvēkus pievienoties brīvprātīgā darba veicējiem arī filiālēs, kurās nodrošina aprūpi pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Cilvēki, kas piesakās palīdzēt, galvenokārt tiek nodarbināti saturīga brīvā laika pavadīšanā – vingrošanā, kustību nodarbībās, rotaļās, pastaigās, ekskursijās, grāmatu lasīšanā, radošo darbnīcu organizēšanā, kā arī dažādu pasākumu organizēšanas darbos un bērnu pieskatīšanā pasākumos.
Brīvprātīgie pavada bērnus arī uz baznīcu un svētdienas skolu.
Kāds brīvprātīgais ir kļuvis par filiāles darbinieku, savukārt citi ir nodibinājuši asistenta statusu un asistē izglītības iestādēs filiāles bērniem.

Visi centru vadītāji, kas darbojas ar brīvprātīgajiem, atzīst, ka ir noticis nozīmīgs pagrieziens sabiedrības informēšanā un līdzatbildībā par aprūpes centru bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības. Ir iespēja paļauties uz brīvprātīgā atbalstu dažādās ikdienas darbībās, kas saistītas ar bērnu un bērna interešu nodrošināšanu. Viņiem veidojas individuāls kontakts, kas veicina bērna attīstību un stabilizē bērna psiholoģisko stāvokli.

Turklāt brīvprātīgajiem ir atšķirīgāka, reizēm radošāka pieeja brīvā laika aktivitātēm, un viņi ar savu “skatu no malas” sniedz atgriezenisko saikni par aprūpes pakalpojumiem centros.
Bet kā lielākais ieguvums varbūt ir tas, ka, ļaujot brīvprātīgajam darboties aprūpes centros, pastāv liela varbūtība bērniem nonākt ģimenēs.
Plašāka informācija par brīvprātīgo darbu un iespējām to sākt pieejama Labklājības ministrijas mājaslapā.  
Vai arī var izmantot šo saiti
Hokejistus un līdzjutējus var saukt par vismāņticīgākajiem pasaulē. Katrs sīkums ir svarīgs, un visi tic, ka tas nesīs veiksmi.
Spēlētāji īpaši aptin nūjas, velk slidas, bet līdzjutēji ieņem īpašu pozu dīvānā, lai viņu favorītiem veiktos, raksta portāls lsm.

Visi rituāli hokejistiem lielākoties notiek ģērbtuvē, un viens no galvenajiem objektiem ir viņu ierocis - nūja.
Bijušais Ņujorkas "Islanders" hokejists Džons Tonelli pirms spēles vienmēr uzspļāva uz nūjas, bet Veins Greckis nūjas lāpstiņu iesmērēja ar īpašu bērnu pulverīti un pirmo metienu laukumā vienmēr izpildīja no labās puses. 
Greckis izbraukuma spēlēs nekad neapgrieza matus, jo reiz viņš to bija izdarījis, un komanda neuzvarēja nevienā izbraukuma spēlē. Turpretim Brjūss Gārdiners, pārstāvot Otavas "Senators", pirms spēles nūju vienmēr iemērca tualetes podā. 

Īpaši jāizceļ vārtsargu rituāli.
NHL sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados spēlējušais Garijs Smits izcēlās ar tādu īpatnību, ka pārtraukumos ģērbtuvēs novilka visu formu un staigāja pliks, lai cik izbrīnīti bija viņa komandas biedri.
Savukārt slavenais Eds Belfūrs pirms spēles neļāva nevienam pieskarties savai formai.
Žoselīns Tibo pirms spēles nolika sev priekšā visu formas tērpu noteiktā secībā un tieši sešarpus minūtes pirms spēles sākuma uzlēja sev uz galvas ūdeni. Tikmēr Fēlikss Potvins pirms spēles uz sava skapīša ar līmlenti uzlīmēja īpašu krustu cerībā, ka tas nesīs veiksmi, bet slavenais Kens Draidens iesildīšanās laikā centās pirmais mest pa vārtiem, neļaujot to darīt citiem spēlētājiem. 

Māņticīgi nav tikai atsevišķi hokejisti, bet veselas komandas.
Savulaik Soltleiksitijas olimpiskajās spēlēs kanādieši iesaldēja pie pretinieka vārtiem īpašu sudraba dolāra monētu, un tas viņiem nesa veiksmi. Kanāda izcīnīja pirmo vietu un čempionu titulu 2002. gada olimpiādē, turklāt paveica to pēc 50 gadu pārtraukuma. 

Kinorežisors Pīters Džeksonas veidos dokumentālu filmu par pasaulslaveno pagājušā gadsimta grupu “The Beatles”. Uz ekrāniem tā varētu iznākt jau nākamajā gadā.  

Režisors zināms arī kā “Gredzenu pavēlnieka” triloģijas radītājs.

Viņš jaunajā projektā izmantos 1969. gadā tapušos dokumentālos kinomateriālus, kas uzņemti lai radītu lenti “Let It Be”, taču tie netika izmantoti.

Paziņojums par jaunās filmas veidošanu sasaucās ar grupas pēdējā un leģendārā koncerta uz ēkas “Apple Corps” jumta 50. gadadienu. Koncerts toreiz ilga 40 minūtes, un to pārtrauca apkārtējo namu iedzīvotāju izsauktie policisti.

Paziņojumā uzsvērts, ka nepubliskotais kinomateriāls un 140 stundu garie mūzikas ieraksti ļaus radīt lielisku dāvanu visiem “bītlu” cienītājiem un faniem. 
Četrus mēnešus pirms Eiropas vēlēšanām Eiropas Parlaments atklājis jaunu tīmekļa vietni, kurā izskaidrota balsošanas norise katrā dalībvalstī un ārpus ES robežām.
Lapā www.eiropas-velesanas.eu atrodama info 24 valodās.
Mājaslapa veidota, lai ļautu visu būtisko informāciju atrast vienuviet. Šī ir pirmā reize, kad Eiropas Parlaments izveidojis šādu palīgrīku dalībai Eiropas vēlēšanās.
 
Mājaslapā jautājumu un atbilžu veidā izskaidroti balsošanas noteikumi katrā valstī. Tajā atrodama informācija par vēlēšanu datumu, vecuma ierobežojumiem, reģistrācijas termiņiem, nepieciešamajiem dokumentiem, iekļūšanai Parlamentā noteikto procentu barjeru, no katras valsts ievēlamo deputātu skaitu, kā arī vēlēšanu iestāžu kontaktinformācija. Tā kā šī informācija katrā valstī atšķiras, mājas lapā tā atrodama katras valsts oficiālajā(s) valodā(s) un angļu valodā.
 
Interneta vietnē atrodama informācija par iespējām balsot ārzemēs (citā ES dalībvalstī vai trešā valstī), kā arī par balsošanu pa pastu. Šī informācija varētu izrādīties īpaši noderīga tiem aptuveni trīs miljoniem ES pilsoņu, kuri dzīvo Apvienotajā Karalistē.
 
Vēl mājas lapā atrodami:
·         jautājumi un atbildes par Eiropas Parlamentu, vadošajiem kandidātiem un nākamajiem soļiem pēc vēlēšanām;
·         informācija par iespējām iesaistīties vēlēšanu kampaņā;
·         ar vēlēšanām saistītas ziņas no Parlamenta interneta vietnes;
·         saites uz Eiropas Parlamenta politisko grupu un Eiropas politisko partiju vietnēm.
Labā pagrieziena veikšana brīdī, kad luksoforā deg sarkanā gaisma, ir atļauta daudzviet Eiropā, arī tepat blakus - Lietuvā, bet pie mums vēl aizvien noris diskusijas par to, vai šāda satiksmes konstrukcija ir vajadzīga arī uz Latvijas ceļiem.
RīgaTV 24 raidījumā "Mana Balss" nozares eksperti apsprieda iesniegto iniciatīvu par labā pagrieziena veikšanu pie sarkanās gaismas un citus risinājumus, kas, iespējams, vēl efektīvāk spētu uzlabot satiksmes plūsmu un drošību uz ceļiem.

Iniciatīvas aprakstā uzskaitītas vairākas valstis (Nīderlande, Vācija, Beļģija u.c.), kurās līdz šim ir atļauts veikt labo pagriezienu pie sarkanās gaismas - to skaitā arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā.

Valsts Policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis norādīja, ka tomēr nevajadzētu salīdzināt Latvijas braukšanas kultūru ar Lietuvā esošo, jo katrai valstij ir savas satiksmes regulēšanas tradīcijas.
Viņš atklāja, ka Lietuva ar 2020. gadu no šis opcijas atteiksies, jo tāds ir Eiropas Savienības uzstādījums. Arī paši lietuvieši ir izvērtējuši esošo opciju un ir gana skeptiski pret to - kustības intensitāte īpaši nepalielinoties un sastrēgumi arī būtiski nesamazinoties.
Krapsis atklāja, ka papildus radītais gājēju apdraudējums ir viens no iemesliem, kādēļ Lietuvas kolēģi arvien aktīvāk sākuši domāt par atteikšanos no labā pagrieziena veikšanas pie sarkanās gaismas: "Runājot no satiksmes drošības viedokļa, ir bijuši gana daudz ceļu satiksmes negadījumu, tieši ar uzbraukšanu gājējiem. Viens no pēdējiem traģiskajiem negadījumiem, ko kolēģis no Lietuvas stāstīja, bija, kad autobusa vadītājs nepamanīja gājējus, kas šķērsoja brauktuvi tajā brīdī, kad viņš grasījās veikt labo pagriezienu. Negadījuma rezultātā bojā gāja kundze gados ar mazu bērnu."

Ņemot vērā Lietuvas pieredzi un Eiropas Savienības uzstādījumu, Krapsis neredz vajadzību pēc šādas sistēmas ieviešanas arī Latvijā.

Diskusijai turpinoties par to, kā ar citiem veidiem uzlabot ceļu satiksmes drošību un plūsmu, Oskars Irbītis, inženieris, satiksmes drošības eksperts un RTU pasniedzējs, stāstīja par Eiropā valdošajām tendencēm ceļu satiksmes drošības uzlabošanā.
Irbītis norādīja, ka daudzās Eiropas valstīs, kā viens no optimālākajiem krustojumu risinājumiem ir pāreja uz apļveida krustojumiem: "It kā šajos krustojumos negadījumu skaits nedaudz palielinās, bet sekas ir krasi mazākas. Izmainot braukšanas noteikumus aplī kā tādā, mēs varam panākt daudz lielāku caurplūstamību apļveida krustojumiem, tāpēc arī Eiropas valstīs aizvien vairāk ievieš šādas konstrukcijas krustojumus."
Savukārt izmantojot luksoforu konstrukcijas satiksmes regulēšanā, Eiropā novērojama tendence pāriet uz bezkonflikta risinājumiem. "Būtībā brauc tikai viens kustības virziens: aizbrauc vieni, pēc tam brauc nākošie. Šādā veidā negadījumu skaitu ir iespējams samazināt pat vairākas reizes," pauda Irbītis.

"Latvijas valsts ceļi" Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns piebilda, ka Latvijā arī tiek ieviesti šādi risinājumi, kā piemērus minot Valdlauču krustojumu, Ulbrokas krustojumu un apļveida krustojums pie Tukuma.

Par 2018. gada vārdu izvēlēts "zibmaksājumi", nevārdu - "influenceris", spārnoto teicienu - "Izkāp no telefona!", bet savārstījumu - politiķa Alda Gobzema teiktais: "Darīsim visu, lai radītu valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt", informēja akcijas "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens" rīkotāji.

Gada nevārda pieteikumu bijis daudz, jo cilvēkiem šķiet vieglāk pateikt, kas kaitina un nepatīk gan valodā, gan visur citur. "Saglabājoties ilgtermiņa nepatikai pret nekritiski pārņemtiem tiešiem pārcēlumiem vai neveiksmīgu tulkojumu no citām valodām, ne ikreiz ir viegli acumirklī ieteikt ko vietā liekamu.
"Gada nevārds 2018" ir "influenceris". Varbūt kas mainīsies, kad sapratīsim, ko ar to galu galā domājam latviešu valodā - "viedokļa" vai "viedokļu" līderi," atzīmē žūrija.

"Izkāp no telefona!" par spārnoto teicienu atzīts ne tikai tāpēc, ka tas aizgājis tautā, bet ir arī tāds, kas spārno domāt, pārdomāt un iznākumā rīkoties uz labu. 

Salīdzinoši nesen ieviesta arī savārstījumu/samudžinājumu kategorija. Tā esot iemantojusi ievērojamu atsaucību. Šajā kategorijā tiek pieteikti teikumi, kas samudžinās ne vien tulkojumā, kur pārcelti tikai vārdi, neievērojot latviešu valodas sintakses vai vārdformu saskaņošanas sistēmu, bet arī tāpēc, ka neskaidrība valda pašā domāšanā.
Vienu no favorītiem izraudzījās Rīgas Latviešu biedrība, un šogad tas ir: "Valdības veidošanās vainagojās bez panākumiem".

Priekšvēlēšanu laikā plaši tiražēto solījumu "Darīsim visu, lai radītu valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt" gada savārstījumam izvēlējusies žūrija.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja tulks un tulkotājs Dens Dimiņš, "Baltic Media" Valodu centra latviešu valodas programmu vadītāja Iveta Grīnberga, literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība), literārais redaktors, tulkotājs un terminologs Aldis Lauzis, valodniece un sociolingviste Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, publiciste Ingrīda Stroda, Valsts valodas komisijas vadītājs Andrejs Veisbergs un laikraksta "Diena" žurnālists, publicists Egīls Zirnis.

Zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi "gadavards@inbox.lv" var iesūtīt cauru gadu. 

Gada spārnotais teiciens 2017. gadā bija "vislabāk ir dzemdēt Latvijā", gada nevārds – "transporti", bet gada vārds – "straumēt/straumēšana". 
 
Sestdien, 26.janvārī Salacgrīvā norisināsies jaudīgākā ziemas sacensību seriāla „Noskrien ziemu” trešais posms, kas no visiem pārējiem atšķirsies ar to, ka tas norisināsies vakarā, kad Salacgrīvas ielas un jūras mala jau tīsies vakara tumsā.

„Pirms seriāla sākuma, veicām dalībnieku aptauju, kurā pārliecinošs vairākums nobalsoja par to, ka vienam no sacensību posmiem jābūt pa tumsu. Tā nu nolēmām, ka vakara/tumsas posms būs tieši Salacgrīvā. Trase, kuras garums ir 9,1 km vedīs pa Salacgrīvas pilsētas ieliņām un trīs reizes izvedīs pie jūras. Trase marķēta ar īpašām atstarojošām zīmēm, tādēļ, lai marķējums būtu labi redzams, dalībniekiem jālieto pieres lukturi. Tāpat esam pamainījuši starta kārtību un šoreiz nūjotāji/pārgājiena distances veicēji startēs 5 minūtes vēlāk, kā skrējēji”, par to, kas sagaida sacensību dalībniekus šajā nedēļas nogalē Salacgrīvā, stāsta sacensību seriāla „Noskrien ziemu” organizators Roberts Treijs.

Lai arī sacensības norisināsies sestdienas pēcpusdienā, aicinām dalībniekus Salacgrīvā ierasties jau rīta pusē, jo šeit patiesi ir ko redzēt un iepazīt.

Tā piemēram, pilsētā ir sava slavas aleja, kurā var izmēģināt vai Tavas plaukstas ir līdzīgas ar kādu no „Positivus” festivāla super-mākslinieku plaukstām. Turpat netālu ir Salacgrīvas pilsētas simbols – bāka. Sportistu zināšanai – Salaca ir nozīmīga lašupe, tādēļ dabas izglītības centrs „Ziemeļvidzeme” aicina ģimenes ar bērniem interaktīvā izstādē ar izzinošu saturu izpētīt laša ceļu no Baltijas jūras uz upi un atpakaļ uz jūru. Sava vieta pilsētā ir arī romantikas cienītājiem – apmeklējot Salacas pilskalnu un mīlestības paviljonu, iespējams pakāpties augstāk par zemi, lai nokļūtu senākajā vietā Salacgrīvā un izbaudītu tās piedāvātos panorāmas skatus. Bet mīlestības paviljonā iespējams noķert nedaudz romantikas.

Sacensību starta/finiša vieta – Salacgrīvas vidusskola. 
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes dati liecina, ka tikai nedaudz vairāk nekā puse jeb 52% Latvijas iedzīvotāju tirdzniecības vietās spēj atšķirt vietējos piena produktus no importētajiem.
Piemēram, 63% aptaujas respondentu bija pārliecināti, ka produkta "Mājas saldējums" izcelsmes valsts ir Latvija, un vieni 17% zināja, ka to patiesībā ražo Lietuvā. Līdzīgi bija arī ar citiem produktiem ar it kā latvisku nosaukumu.

Pagājušajā gadā 44% jeb 88 tonnas no visa Latvijā pārdotā dzeramā piena bija ražotas ārvalstīs, kas salīdzinājumā ar citām Latvijai tuvējām valstīm ir augsts importa īpatsvars.
Tādējādi valsts nodokļos zaudē gandrīz vienu miljonu eiro gadā, ko dotu vietējo ražotāju pārstrādātā piena realizācija.

Ar mērķi informēt cilvēkus par to, kā atpazīt vietējo produkciju, un aicināt viņus importētā piena vietā izvēlēties vietējo, plānots īstenot sabiedrības informēšanas kampaņu "Godīgs piens", kurā tirgotāji tiks mudināti veikalos pašmāju produktus novietot atsevišķā plauktā, lai tos var atšķirt no ievestajiem.

Tāpat Latvijas iedzīvotāji ir aicināti sociālajā tīklā "Facebook" atbalstīt kampaņu, lietojot tēmturi #GodīgsPiens.
Tieši pēc 100 dienām Zaķusalas TV torņa publiski pieejamā daļa un skatu laukums tiks slēgts apmeklētājiem.

Pērn torni ir apmeklējuši nepilni 30 000 apmeklētāju. Tradicionāli visvairāk apmeklētāju tornī viesojas vasaras un rudens mēnešos, bet ikdienas apmeklēju skaits vairākkārt palielinās valsts svētku laikā novembrī, kad tornis atvērts arī nakts stundās.

Torņa skatu laukuma pēdējā darba diena būs 4.maijs, kad no rīta augstākajā karoga mastā Eiropas Savienībā tiks pacelts valsts karogs, bet torņa pakājē LVRTC darbinieki, klienti, sadarbības partneri un ikviens interesents var pulcēties Baltā galdauta brokastīm.
TV torņa skatu laukums līdz pat 4.maijam būs atvērts apmeklētājiem katru dienu no 10.00 līdz 19.00.

Tornis un ekskursiju birojs darbību uzsāka pērnā gadsimta astoņdesmito gadu otrajā pusē.
Mūsdienās TV tornis vēl arvien ir augstākais tornis Eiropas Savienībā, turklāt ir kļuvis par nozīmīgāko elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju kolokācijas punktu Baltijā, kas nodrošina gan radio un televīzijas apraidi pusei valsts teritorijas, gan datu pārraides, datu centra un cita veida elektronisko skaru pakalpojumus.

Plānots, ka torņa rekonstrukcija izmaksās aptuveni 50 miljonus eiro. 
23.janvārī sākās otrais pieteikšanās posms dalībai izglītības programmā Iespējamā misija (IM), kas darbojas, lai nodrošinātu kvalitatīvu izglītību katram bērnam Latvijā, radot nepieciešamās pārmaiņas klasēs, skolās un sabiedrībā.

Šobrīd īpaši tiek aicināti pieteikties pēdējo kursu studenti un jaunie speciālisti no dabaszinātņu, matemātikas un valodu jomām, kuriem ir vismaz bakalaura grāds vai otrā līmeņa profesionālā izglītība mācību priekšmetam atbilstošā jomā.
Prasmīgi skolotāji ir nepieciešami visos LV reģionos, tāpēc aicinām pieteikties tos, kuri ir gatavi strādāt skolās dažādos Latvijas reģionos.

Kopš 5.decembra dalībai programmā reģistrējušies 228 interesenti, no kuriem 73 ir iesnieguši pieteikuma anketu un uzsākuši dalību atlasē. Kandidāti, kuri pieteicās pirmie, šajā nedēļā uzsāk pēdējo, ceturto atlases kārtu un pavisam drīz uzzinās par savām iespējām uzsākt dalību IM.

Dalība Iespējamā misijā ir tiem, kuri ir gatavi pagriezienam savā karjerā un vēlas pieņemt jaunus izaicinājumus! Tās ir praksē balstītas mācības un atbalsts tiem, kuri vēlas augt paši un ar savu darbu veidot Latvijas tagadni un nākotni.

Vairāk informācijas par nosacījumiem, atlases procesu un pieteikuma anketu: www.iespejamamisija.lv/piesakies

Papildu informācija:
antra.birzule@iespejamamisija.lv, tel. 29424640
Facebook Draugiem Twitter Instagram